
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД МИКОЛАЇВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
=====
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
07 березня 2018 року Справа № 915/1165/17
м. Миколаїв
Господарський суд Миколаївської області, у складі судді Семенчук Н.О.,
секретар судового засідання Мавродій Г.В.
за участю представника позивача - Сентябрьова Г.В. - дов.№б/н від 01.02.2018,
представник 1-го відповідача в судове засідання не з'явився,
представник 2-го відповідача в судове засідання не з'явився,
розглянувши у відкритому судовому засіданні, в порядку загального позовного провадження справу,
за позовом: Товариства з обмеженою відповідальністю "Прогрес - Південь", 54001, м. Миколаїв, вул. Спаська, буд. 75А/1, офіс 105
до 1-го відповідача: Квартирно - експлуатаційного відділу міста Миколаєва, 54056, м.Миколаїв, проспект Миру, буд. 62А
до 2-го відповідача: МПП "Агро - Вікторі", 54001, м.Миколаїв, вул.Шевченка, 71, оф.311
про: - визнання неправомірним відхилення конкурсної пропозиції Товариства з обмеженою відповідальністю "Прогрес - Південь" до конкурсу від 02 жовтня 2017 року;
- визнання результатів конкурсу від 02 жовтня 2017 року, проведеного Квартирно - експлуатаційним відділом м.Миколаєва Південного територіального квартирно - експлуатаційного управління Міністерства оборони України на право укладання договору спільної обробки землі з вирощування сільськогосподарських культур, що знаходиться в Жовтневому районі Миколаївської області, площею 1185 га недійсними;
- визнання недійсним договору про спільний обробіток землі № 16 від 20.10.2017 року, укладеного між Квартирно-експлуатаційним відділом міста Миколаїв та Малим приватним підприємством "АГРО-ВІКТОРІ".
Товариство з обмеженою відповідальністю "Прогрес - Південь" звернулось до Господарського суду Миколаївської області з позовом №б/н від 06.11.2017 в якому просить суд:
- визнати відхилення конкурсної пропозиції Товариства з обмеженою відповідальністю "Прогрес - Південь" до конкурсу від 02 жовтня 2017 року, проведеного Квартирно - експлуатаційним відділом м.Миколаєва південного територіального квартирно - експлуатаційного управління Міністерства оборони України на право укладення договору спільної обробки землі з вирощування сільськогосподарських культур, що знаходиться в Жовтневому районі Миколаївської області , площею 1185 га неправомірним;
- визнати результати конкурсу від 02 жовтня 2017 року, проведеного Квартирно - експлуатаційним відділом м.Миколаєва Південного територіального квартирно - експлуатаційного управління Міністерства оборони України на право укладання договору спільної обробки землі з вирощування сільськогосподарських культур, що знаходиться в Жовтневому районі Миколаївської області , площею 1185 га недійсними.
Ухвалою господарського суду Миколаївської області від 09.11.2017 позовну заяву прийнято до розгляду та порушено провадження у справі №915/1165/17, розгляд справи призначено на 12 грудня 2017 року.
Ухвалою господарського суду Миколаївської області від 12.12.2017 у справі №915/1165/17 залучено до участі у справі в якості 3-ї особи яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача - МПП "Агро - Вікторі", розгляд справи відкладено на 09 січня 2018 року.
У зв'язку з набранням чинності з 15.12.2017 нової редакції Господарського процесуального кодексу України, ухвалою господарського суду Миколаївської області від 09.01.2018 з метою реалізації всіма учасниками процесу своїх процесуальних прав і обов'язків суд роз'яснив учасникам про їх право у визначений судом строк подати всі необхідні заяви чи клопотання та призначив підготовче засідання у справі на 06 лютого 2018 року об 11 год. 00 хв.
Ухвалою господарського суду Миколаївської області від 06.02.2018 об'єднано справу №915/1165/17 зі справою №915/1406/17 в одне провадження та ухвалою господарського суду Миколаївської області від 08.02.2018 залучено до участі у справі №915/1165/17 співвідповідача - Мале приватне підприємство «Агро - Вікторі».
Присвоєно вищевказаним об'єднаним справам №915/1165/17.
Таким чином, судом розглядаються вимоги про:
- визнання відхилення конкурсної пропозиції Товариства з обмеженою відповідальністю "Прогрес - Південь" до конкурсу від 02 жовтня 2017 року, проведеного Квартирно - експлуатаційним відділом м.Миколаєва південного територіального квартирно - експлуатаційного управління Міністерства оборони України на право укладення договору спільної обробки землі з вирощування сільськогосподарських культур, що знаходиться в Жовтневому районі Миколаївської області , площею 1185 га неправомірним;
- визнання результатів конкурсу від 02 жовтня 2017 року, проведеного Квартирно - експлуатаційним відділом м.Миколаєва Південного територіального квартирно - експлуатаційного управління Міністерства оборони України на право укладання договору спільної обробки землі з вирощування сільськогосподарських культур, що знаходиться в Жовтневому районі Миколаївської області, площею 1185 га недійсними;
- визнання недійсним договору про спільний обробіток землі № 16 від 20.10.2017 року, укладеного між Квартирно-експлуатаційним відділом міста
Миколаїв та Малим приватним підприємством "АГРО-ВІКТОРІ".
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що 02 жовтня 2017 року Квартирно-експлуатаційним відділом м.Миколаїв Південного територіального квартирно-експлуатаційного управління Міністерства оборони України конкурс було проведено з порушенням законодавчих вимог та вимог встановлених Методичними рекомендаціями щодо укладення договорів спільної обробки землі з вирощування сільськогосподарських культур на земельних ділянках землекористувачів МОУ, затверджених заступником Міністра оборони України генерал-лейтенантом ОСОБА_2 від 2016 року, а саме:- інформація про проведення конкурсу була розміщена за 28 днів до проведення конкурсу; - конкурс було проведено комісією у складі 4 осіб; - позивач подав повний пакет документів, визначений Методичними рекомендаціями, натомість позивач був поставлений комісією в дискримінаційне становище, оскільки його пропозиція безпідставно була відхилена з самих лише формальних міркувань, в той час як до переможця формальні міркування комісією застосовані не були; - позивачем було подано скаргу на результати конкурсу, яку відповідачем 1 залишено без задоволення. На земельну ділянку, що знаходиться в Жовтневому районі Миколаївської області (Тернівський полігон), площею 1185га, що стала предметом конкурсу, не виготовлено землевпорядну документацію, не присвоєні кадастрові номера та відповідно не впорядковане належно право щодо користування землі відповідно до ст.ст.125,126 Земельного кодексу України, то розпорядження державним майном, а саме земельними ділянками, КЕВ м.Миколаєва не підтверджене документально. Позивачем було подано до відповідача 1 конкурсну пропозицію та належний пакет документів для участі у відповідному конкурсі, та саме конкурсна пропозиція позивача містила найбільш економічно вигідну ціну для відповідача 1 та Міністерства оборони України - 3600,00грн. за 1 га права обробітку земельної ділянки, що значно більше пропозиції відповідача 2, а тому результати конкурсу та укладений за його результатами Договір мають бути визнані недійсними. Зазначає що право позивача оспорити договір у судовому порядку, не будучи його стороною, передбачено ч.3ст.215 ЦК України, відповідно до якої, якщо недійсність правочину прямо не встановлена законом, але одна із сторін або інша заінтересована особа заперечує його дійсність на підставах, встановлених законом, такий правочин може бути визнаний судом недійсним (оспорюваний правочин). Посилаючись на висновок рішення Конституційного суду України від 01.12.2004 № 18-рп/2004 щодо поняття охоронюваний законом інтерес, позивач зазначає що є особою, чий охоронюваний законом інтерес був порушений, та у разі визнання недійсними результатів конкурсу та укладеного за його результатами оспорюваного договору про спільний обробіток землі недійсним, позивач матиме змогу реалізувати своє прагнення до користування конкретним матеріальним благом - правом спільного обробітку землі з вирощування сільськогосподарських культур, що знаходиться в Жовтневому районі Миколаївської області (Тернівський полігон), площею 1185 га. Зазначає, що конкурс та укладений за його результатами Договір відбулись всупереч вимог ст.203, 215 ЦК України, ст.77 Земельного кодексу України, ст. 4 Закону України «Про використання земель оборони», Положення про порядок надання в користування земель (земельних ділянок) для потреб Збройних сил України та основні правила користування наданими землями, затвердженого Наказом Міністра оборони України від 22.12.1997 №483.
У відповіді на відзив позивач зазначив, що дійсно Методичні рекомендації не є нормативно - правовим актом, оскільки не мають нормативно - правової природи, але дані Методичні рекомендації затверджені заступником Міністра оборони України генерал - лейтенантом ОСОБА_2, підписані тимчасово виконуючим обов'язки начальника Головного квартирно - експлуатаційно управління Збройних сил України полковником О.А. Галушко та є обов'язковими до виконання КЕВ м.Миколаїв. До того ж, у Інформації КЕВ м.Миколаїв про оголошення конкурсу по відбору учасників для спільної обробки землі з вирощування сільськогосподарських культур, яка була розміщена на офіційному сайті Міністерства оборони України, зазначалось наступне: «Процедура конкурсного відбору учасників для спільної обробки землі з вирощування сільськогосподарських культур на земельних ділянках землекористувачів Міністерства оборони України визначена Методичними рекомендаціями щодо укладення договорів спільної обробки землі з вирощування сільськогосподарських культур на земельних ділянках землекористувачів Міністерства оборони України, затверджених Заступником Міністра оборони України». Якщо дані Методичні рекомендації, як стверджує відповідач - 1 не мають юридичної сили, то відповідно і сама процедура конкурсу немає юридичного підґрунтя, а отже і договір укладений внаслідок проведення такого конкурсу є недійсним.
Відповідач - 1 у наданому відзиві на позовну заяву проти позовних вимог заперечує та просить суд відмовити позивачу у задоволенні позовних вимог. В обґрунтування вказує, що Методичні рекомендації щодо укладання договорів спільної обробки землі з вирощування сільськогосподарських культур на земельних ділянках землекористувачів Міністерства оборони України, що затверджені заступником Міністра оборони генерал-лейтенантом ОСОБА_2 в 2016 році, не є нормативно-правовим актом, в розумінні загальної теорії права. Методичні рекомендації не містять ряду ознак, які б свідчили про їх нормативно-правову природу, зокрема, немає дати їх затвердження та відповідного розпорядчого акту, яким би вони були затверджені, а саме Наказу Міністра оборони України, крім того, вказані методичні рекомендації не затверджені в Міністерстві юстиції України, а отже не мають жодної сили нормативно - правового акта, а є лише примірним алгоритмом дій щодо проведення Квартирно - експлуатаційними відділами (частинами) районів конкурсів на предмет визначення суб'єктів господарювання, з якими можливо було б укласти договори про спільний обробіток земельної ділянки. Методичні рекомендації не закріплюють вичерпний перелік документів, які необхідно подати юридичним або фізичним особам, у зв'язку з чим, КЕВ м. Миколаїв, скориставшись своїм законним та непорушним правом щодо самостійного визначення суб'єктів господарювання, з якими можливо вести спільну господарську діяльність встановив перелік документів, які мають надати такі особи для підтвердження вимог КЕВ м.Миколаїв до суб'єкта господарювання. В інформації щодо проведення конкурсу, яка була опублікована на офіційному веб-сайті МОУ був вказаний перелік засобів зв'язку, за якими можливо було отримати роз'яснення щодо підготовки пропозицій та подачі необхідних документів. Кожен з учасників скористався своїм правом на роз'яснення та був повідомлений про відсутність необхідності надання документу, що посвідчує сплату реєстраційного внеску (застави), в зв'язку з чим жодним з учасників, зокрема й позивачем вказаний документ в складі конкурсної пропозиції не надавався та в жодному разі його відсутність не бралась до уваги конкурсною комісією при розгляді документів, що подавалась учасниками в складі пропозиції. Оскільки у КЕВ м. Миколаїв відсутня технічна можливість коригувати інформацію, що виставляється на офіційному веб-сайті МОУ, всі уточнення та технічні помилки, які допускаються коригуються, шляхом надання усних чи письмових роз'яснень. Методичними рекомендаціями, а саме п.п.2 п.7, встановлено, що в інформації, яка подається квартирно-експлуатаційним відділом про проведення конкурсу обов'язково зазначаються кваліфікаційні вимоги до учасників конкурсу. Вказує, що позивач не відповідає ряду кваліфікаційних вимог, які встановлювались конкурсною документацією. Зазначає, що на підставі Державного акту на право постійного користування земельною ділянкою серії Б№030183 від 1984 року надано в постійне користування Квартирно-експлуатаційній частині Миколаївського району (фактично для розміщення) військової частини 45301 (Тернівський учбовий центр) 5733,5 гектарів землі. На підставі вказаного акту, а також п. 36 Положення про порядок надання в користування земель (земельних ділянок) для потреб Збройних Сил України та основні правила користування наданими землями" і "Керівництва з обліку земель (земельних ділянок) в органах квартирно-експлуатаційної служби Збройних Сил України", затвердженого наказом Міністра оборони України від 22.12.97 року № 483, та ст.4 ЗУ «Про використання земель оборони», КЕВ м. Миколаїв має право укладати договори про спільний обробіток вказаної земельної ділянки.
Відповідач - 2 у наданому відзиві на позовну заяву проти позовних вимог заперечує та просить суд відмовити позивачу у задоволенні позовних вимог. Вказує, що Методичні рекомендації не є нормою закону чи іншого нормативного - правового акту. Вказані методичні рекомендації не зареєстровані та не легалізовані належним чином, та мають лише рекомендаційний характер, виходячи із вказаного документу, неможливо встановити дату їх затвердження та момент набрання ними чинності. Додержання чи недодержання вказаних рекомендацій не мають наслідки визнання недійсним результатів визначення контрагента для укладення договору. Визначаючи контрагента та укладаючи договір про спільний обробіток землі, відповідач - 1 керувався нормами діючого законодавства. Вказує, що в силу ч.2 ст.641 ЦК України, відповідачем - 1 було надано запрошення робити пропозиції на укладення договору про спільний обробіток землі що знаходиться в Жовтневому районі Миколаївської області (Тернівський полігон), площею 1 185 га. У зв'язку із чим, позивачем та відповідачем - 2 подано свої пропозиції укласти договір в силу ч.1 ст.641 ЦК України. Зазначає, що відповідачем - 1 було прийнято пропозицію відповідача - 2 на укладення договору, виходячи не тільки із самої найнижчої ціни, а й враховуючи всі показники для подальшої спільної обробки землі. Вважає позов необґрунтованим та безпідставним.
06.03.2018 відповідач - 2 надав до суду клопотання про залучення додаткових доказів в якому просить суд залучити до матеріалів справи фінансовий звіт МПП «Агро - Вікторі» за 2017 рік та електрону квитанцію про подачу від 27.02.2018. В обґрунтування зазначив, що 02.03.2018 у судовому засіданні досліджувались матеріали конкурсних пропозицій та було виявлено, що відповідач - 2 не надав доказів в підтвердження прибуткової діяльності підприємства понад 3 роки. Вказує, що відповідач -2 не міг надати звіт за 2017 рік, оскільки він подається після 31 грудня 2017 року.
Суд у відповідності до ст.76, ч.ч.8, 9 ст. 80 ГПК України, ухвалив відхилити дане клопотання, оскільки фінансовий звіт за 2017 рік не надавався МПП «Агро - Вікторі» разом з конкурсною пропозицією в підтвердження кваліфікаційних вимог щодо прибуткової діяльності відповідача - 2 понад 3 роки.
У судовому засіданні 06.02.2018 та 06.03.2018 оголошувалась перерва.
Розглянувши матеріали справи, заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши та оцінивши усі подані у справу докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді в судовому засіданні всіх обставин справи в їх сукупності, та враховуючи, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень, суд встановив наступне.
У відповідності до п.3 Методичних рекомендацій щодо укладання договорів спільної обробки землі з вирощування сільськогосподарських культур на земельних ділянках землекористувачів Міністерства оборони України, затверджених заступником Міністерства оброни України генералом - лейтенантом ОСОБА_2 (далі - Методичні рекомендації), вирощування сільськогосподарських культур на земельних ділянках землекористувачів Міністерства оборони України здійснюється на конкурсних засадах. Укладення Договору здійснюється, після проведення відповідного конкурсу. Організатором конкурсу є квартирно-експлуатаційний відділ, частина (району) на обліку якого перебуває земельна ділянка щодо якої проводиться конкурс.
У відповідності до п.7 Методичних рекомендацій, в інформації про проведення конкурсу зазначаються:
- характеристика та зміст конкурсної пропозиції;
- кваліфікаційні вимоги до учасників конкурсу;
- вимоги щодо використання земельної ділянки;
- дата та місце проведення конкурсу;
- розмір стартової плати;
- строк прийняття конкурсної документації;
- адреса, номер телефону і режим роботи конкурсної комісії;
- відомості щодо строку оскарження результатів конкурсу.
Зазначена інформація публікується конкурсною комісією не пізніше ніж за місяць до дати проведення конкурсу.
04 вересня 2017 року на офіційному сайті Міністерства оборони України Квартирно - експлуатаційним відділом міста Миколаєва було розміщено інформацію про оголошення конкурсу по відбору учасників для спільної обробки землі з вирощування сільськогосподарських культур (т.1 а.с.32), що підтверджується представниками сторін.
Інформація КЕВ м.Миколаїв про оголошення конкурсу по відбору учасників
для спільної обробки землі з вирощування сільськогосподарських культур складається зокрема з наступних критеріїв:
Назва і місце розташування органу, що проводить конкурс: Квартирно -експлуатаційний відділ м.Миколаїв, адреса: 54056, Миколаївська область, м.Миколаїв, пр.Миру, 62-а;
Характеристика та зміст конкурсної пропозиції: Процедура конкурсного
відбору учасників для спільної обробки землі з вирощування сільськогосподарських культур на земельних ділянках землекористувачів Міністерства оборони України визначена Методичними рекомендаціями щодо укладення договорів спільної обробки землі з вирощування сільськогосподарських культур на земельних ділянках землекористувачів Міністерства оборони України, затверджених заступником Міністерства оборони України.
Земельна ділянка площею 1185,00 га (Тернівський полігон), яку можливо використати для вирощування сільськогосподарських культур розташована у Жовтневому районі Миколаївської області, а саме: Коларівська сільська рада.;
Кваліфікаційні вимоги до учасників конкурсу: - досвід вирощування сільськогосподарських культур та обробітку земельних ділянок сільськогосподарського призначення власним ресурсом (наявність новітнього (сучасного) сільськогосподарського обладнання та матеріально-технічної бази достатньої для обробітку земель площею 1185,00 га) або наявність юридично оформлених коопераційних зв'язків у галузі рослинництва із спеціалізованими компаніями, які забезпечують технологічний процес вирощування сільськогосподарської продукції та зберігання товарної продукції (наявність елеватора); - наявність працівників відповідної кваліфікації, які мають необхідні знання та досвід; - прибуткова діяльність понад три роки; - вирощування сільськогосподарських культур та обробіток земельних ділянок сільськогосподарського призначення останні 2 роки; - надійність учасника, як ділового партнера (відсутність простроченої заборгованості платежів до бюджету всіх рівнів в тому числі і державного, відсутність простроченої заборгованості перед діловими партнерами, відсутність простроченої заборгованості по заробітній платі перед своїми працівниками); - репутація учасника, на сільськогосподарському ринку (відсутність або найменша кількість судових рішень про стягнення боргу, відсутність порушених справ про банкрутство, відсутність кримінальних проваджень відносно керівника, відсутність або найменша кількість судових спорів, щодо невиплати коштів пайовикам, орендодавцям і інших судових та досудових спорів, що виходять або пов'язані із здійсненням учасника сільськогосподарської діяльності, наданню послуг, оренди с/г ділянок, земель їх обробіток); - обов'язкове дотримання та виконання норм чинного законодавства України; - гарантійні зобов'язання щодо щомісячної сплати суми договірних відносин з врахуванням відшкодування земельного податку; - учасники, що мають прострочену дебіторську заборгованість перед КЕВ Миколаїв, Міністерством оборони України - до участі у конкурсі не допускаються;
Вимоги щодо використання земельної ділянки;
Дата та місце проведення конкурсу: подання конкурсних пропозицій в
термін до 02.10.2017 до 10 год. 00 хв.;
Розкриття пропозицій конкурсних торгів: 02.10.2017 об 11 год. 00 хв.;
Розмір стартової плати не менше 2 013,82 грн. за 1 га в рік;
Відомості щодо строку оскарження результатів конкурсу:
Перелік документів, які подаються на розгляд комісії: - заяву про участь у конкурсі із зазначенням найменування юридичної особи, прізвище, ім'я, по-батькові її керівника, форм власності (для фізичної особи - прізвища та ініціалів, реквізитів (адреси, номеру телефону, телефаксу); - документи, що підтверджують сплату реєстраційного внеску (застави); - документи, що підтверджують реєстрацію юридичної особи в країні її місцезнаходження, зокрема витяг з торговельного, банківського або судового реєстру (для іноземних юридичних осіб); - нотаріально-засвідчені копії установчих документів (для юридичних осіб); - копію паспорта фізичної особи та реєстраційний номер облікової картки платника податків (крім фізичних осіб, які через свої релігійні переконання відмовляються від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та повідомили про це відповідний орган державної податкової служби і мають відмітку в паспорті); - копії документів фінансової звітності за минулий рік та останній квартал (для юридичних осіб та фізичних осіб); - документ, що посвідчує особу представника юридичної особи та її повноваження; - довідку щодо відсутності розпочатої процедури банкрутства стосовно юридичних осіб та фізичних осіб (для нерезидентів - довідку уповноважених органів у країні їх місцезнаходження) - оригінал або нотаріально завірено копія довідки, виданої уповноваженим органом, про відсутність заборгованості щодо сплати податків і зборів перед бюджетами всіх рівнів; - оригінал або нотаріально засвідчена копія витягу з реєстру Управління інформаційного забезпечення ГУНП, або іншого уповноваженого органу, який має право надавати відповідні витяги з реєстру, про те, що службова (посадова) особа учасника, яка підписала конкурсну пропозицію, не була засуджена за злочин, вчинений з корисливих мотивів, судимість з якої не знято або не погашено у встановленому законом порядку, виданий не більше місячної давнини відносно дати оприлюднення на веб-сайті МОУ; - конкурсна пропозиція; - програма щодо використання земельної ділянки виключно за цільовим призначенням та найбільш ефективний спосіб.
Адреса, номер телефону і режим роботи конкурсної комісії;
Інша інформація.
Згідно абз.2,3 п.4 Методичних рекомендацій, до складу конкурсної комісії входить не менш, як п'ять осіб представників квартирно-експлуатаційного відділу, частини (району). Крім цього, за рішенням органу військового управління, у підпорядкуванні яком перебуває квартирно-експлуатаційний відділ, частина (району), до складу комісії може бути включено його представника (за згодою) та (або уповноваженого представника територіального структурного підрозділу, на який покладено здійснення функцій внутрішнього аудиту у Міністерстві оборони України (за згодою). Формою роботи конкурсної комісії є засідання.
Згідно п. 13 Методичних рекомендацій, за результатами розгляду конкурсних пропозицій конкурсна комісія визначає учасників конкурсу.
02 жовтня 2017 року об 11 год. 06 хв. квартирно - експлуатаційним відділом м.Миколаїв було розпочато розкриття конкурсних пропозицій щодо спільної діяльності з вирощування сільськогосподарських культур на земельній ділянці землекористувачів Міністерства оборони України, про що складено протокол розкриття конкурсних пропозицій. У вказаному протоколі зазначена інформація щодо отримання конкурсних пропозицій, зокрема від ТОВ «Прогрес - Південь»: - ціна конкурсної пропозиції за 1 га - 3600,00 грн. Примітка: - згідно переліку документів, зазначених в описі, та за зовнішнім оформленням пропозиція відповідає вимогам конкурсної документації та від МПП «Агро - Вікторі»: ціна конкурсної пропозиції за 1 га - 3050,00 грн. Примітка: - згідно переліку документів, зазначених в описі, та за зовнішнім оформленням пропозиція відповідає вимогам конкурсної документації. Як вбачається із вказаного протоколу, засідання конкурсної комісії та розкриття конкурсних пропозицій завершено 02.10.2017 об 11 год.41 хв. Протокол розкриття конкурсних пропозицій підписано двома членами конкурсної комісії, головою конкурсної комісії та секретарем конкурсної комісії.
Відповідно до п. 22 Методичних рекомендацій, рішення про визначення переможця конкурсу приймається більшістю голосів присутніх на засіданні членів конкурсної комісії. У разі рівного розподілу голосів вирішальним є голос голови конкурсної комісії.
Згідно п. 23 Методичних рекомендацій, за результатами засідання конкурсної комісії складається протокол про проведення конкурсу.
03 жовтня 2017 року о 09 год. 30 хв. квартирно - експлуатаційним відділом м.Миколаїв було розпочато оцінку конкурсних пропозицій, про що складено протокол оцінки конкурсних пропозицій. У п. 5 вказаного протоколу зазначений перелік відхилених конкурсних пропозицій та причини їх відхилення, зокрема відхилено конкурсну пропозицію ТОВ «Прогрес - Південь», з причин не відповідності вимогам конкурсної документації. Зокрема, серед переліку документів, які необхідно було подати в складі конкурсної пропозиції повинна міститись копія паспорта фізичної особи та реєстраційний номер облікової картки платника податків (крім фізичних осіб, які через свої релігійні переконання відмовляються від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та повідомили про це відповідний орган державної податкової служби і мають відмітку в паспорті), однак вказані документи в складі пропозиції відсутні. Крім того, п.9 Переліку документів, встановлено, що учасник має надати оригінал або нотаріально засвідчену копію витягу з реєстру Управління інформаційного забезпечення ГУНГТ, або іншого уповноваженого органу, який має право надавати відповідні витяги з реєстру, про те, що службова (посадова) особа учасника, яка підписала конкурсну пропозицію, не була засуджена за злочин, вчинений з корисливих мотивів, судимість з якої не знято або не погашено у встановленому законом порядку, виданий не більше місячної давнини відносно дати оприлюднення на веб-сайті МОУ. Всупереч вказаній вимозі учасником надано ксерокопію довідки МВСУ серії ІАА №0238584, засвідчена мокрою печаткою установи та підписом невстановленої особи. Крім того, Учасник не відповідає ряду Кваліфікаційних вимог, які встановлювались конкурсною документацією, зокрема п. 1,4,5,6,7 оскільки в складі конкурсної пропозиції не надано відповідної довідки (п.2) щодо наявності працівників відповідної кваліфікаційних, які мають необхідні знання та досвід, а лише надало лист - гарантію №35 від 25.09.2017р. щодо наявності матеріально - технічної бази та штату працівників, в той час як п.1 кваліфікаційних вимог встановлено необхідність підтвердження наявності сучасного новітнього обладнання та матеріально-технічної бази, що належить учаснику на праві власності, або ж наявність юридично-оформлених коопераційних зв'язків, тобто наявність укладених договорів оренди техніки, елеватора, тощо. Жодного документу, який свідчить про відповідність учасника кваліфікаційним вимогам, викладеним в п.1,2 не надано. Більше того, відповідно до наданої Учасником виписки з ЄДР юридичних осіб (дані якої перевірені у Відкритому реєстрі ТОВ «Прогрес-Південь» створено 08.12.2016р., що свідчить про невідповідність учасника п.5 кваліфікаційних вимог, а саме досвіду вирощування с/г культур протягом останніх 2 років, а надана копія фінансової звітності свідчить про відсутність в учасника прибуткової діяльності взагалі, в той час як документацією встановлені вимоги щодо прибуткової діяльності понад 3 роки. Згідно п.8 Протоколу, за результатами оцінки конкурсних пропозицій найбільш економічно вигідною визнано пропозицію Малого приватного підприємства «Агро - Вікторі». Відповідно до п. 9 Протоколу, визначено необхідним розмістити на офіційному веб-сайті Міністерства оборони України не пізніше 06.10.2017 інформацію за результатами проведення конкурсу, згідно вимог п.25 Методичних рекомендацій щодо укладання договорів спільної обробки землі з вирощування сільськогосподарських культур на земельних ділянках землекористувачів Міністерства оборони України, а також направити всім учасникам конкурсу повідомлення про визначення переможця з роз'ясненням щодо строків та порядку оскарження результатів конкурсу. Як вбачається із зазначеного протоколу оцінку конкурсної пропозиції завершено 04 жовтня 2017 року о 17.год.00 хв. Протокол оцінки конкурсних пропозицій підписано двома членами конкурсної комісії, головою конкурсної комісії та секретарем конкурсної комісії (т.1 а.с.13-20).
Відповідно до п. 25 Методичних рекомендацій, інформація про результати конкурсу надсилається в п'ятиденний строк конкурсною комісією всім учасникам конкурсу та публікується у тому самому засобі масової інформації де публікувалася інформація про проведення конкурсу.
Відповідачем - 1 на адресу учасників конкурсу було направлено повідомлення №3059 від 06.10.2017 щодо результатів конкурсу, згідно якого Квартирно - експлуатаційний відділ м.Миколаїв повідомив, що 02.10.2017 в приміщення КЕВ м.Миколаїв, за адресою: 54056, м.Миколаїв, пр.Миру, 62-а, каб№6 о 11 год. 06 хв. відбувся конкурс по відбору учасників для спільної обробки землі з вирощування сільськогосподарських культур. На участь в конкурсі було подано вісім пропозицій: 1) ТОВ «Агробуд Консалт Груп», 2) ТОВ «Квітуче Поле», 3) ТОВ «Прогрес - Південь», 4) ТОВ «СГВП «Болгарка», 5) ТОВ «Агро - Ютас», 6) ПрАТ «Старосілля», 7) МПП «Агро - Вікторі», 8) ТОВ «Еко Агроінвест». За результатами розгляду конкурсних пропозицій, конкурсною комісією пропозиції учасників під №1, 2, 3, 4, 5, 6, 8 були визнані такими, що не відповідають вимогам конкурсної документації, внаслідок чого було визнано переможцем МПП «Агро - Вікторі», пропозиція якого була найбільш економічно вигідною для Міністерства оборони України - 3050,00 грн. за 1 га права обробітку земельної ділянки, що становить більше 12% від нормативно - грошової оцінки землі Тернівського полігону, що розташований в Миколаївській області Вітовського (Жовтневого) району. Вказав, що у разі незгоди з результатами конкурсу, учасники, які подавали свої цінові пропозиції мають право подати в п'ятиденний строк з моменту отримання інформації про результати конкурсу до конкурсної комісії скаргу (т.1 а.с.11,12).
Пунктом 27 Методичних рекомендацій визначено, що у разі незгоди з результатами конкурсу його учасник може подати у п'ятиденний строк з моменту отримання інформації про результати конкурсу до конкурсної комісії скаргу.
Товариство з обмеженою відповідальністю «Прогрес - Південь» не погодившись з результатами конкурсу подало скаргу №42 від 10.10.2017 конкурсній комісії КЕВ м.Миколаїв (т.1 а.с.21-26).
За результатами розгляду скарги КЕВ м.Миколаїв складено протокол розгляду скарги (т.1 а.с.27).
За результатами конкурсу, 20 жовтня 2017 року між Квартирно - експлуатаційним відділом м.Миколаїв та Малим приватним підприємством «Агро - Вікторі» укладено договір №16 про спільний обробіток землі (далі - Договір), у відповідності до умов якого сторони, що є суб'єктами господарювання, з метою досягнення єдиної для обох сторін господарської мети щодо отримання додаткових джерел фінансування життєдіяльності військ (сил) для підтримання на належному рівні їх бойової та мобілізаційної готовності - КЕВ м.Миколаїв, та одержання прибутку - для МПП «Агро - Вікторі» від здійснення ними господарської діяльності, домовилися про спільну діяльність та співробітництво без утворення юридичної особи, шляхом об'єднання своїх зусиль та вкладів для ведення спільної господарської діяльності з вирощування зернових культур (крім рису), бобових культур та насіння, олійних культур, їх збирання, зберігання та подальшої реалізації.
У відповідності до п. 2.2 Договору, КЕВ м.Миколаїв, зокрема зобов'язується:
- залучити до спільної обробки, що буде проводитися разом з МПП «Агро -
Вікторі» земельну ділянку, розташовану в межах Тернівського полігону Жовтневого району Миколаївської області , що надана КЕВ м.Миколаїв в безстрокове користування, площею 1185,00 га, терміном на 7 років, тобто до 20.10.2024;
- погодити договір з відповідними органами ( в тому числі Міністерством оборони України).
Згідно п. 3.1 Договору, МПП «Агро - Вікторі», зокрема зобов'язується, приступити до господарської діяльності з використання залученої земельної ділянки не пізніше одного календарного місяця з моменту підписання даного Договору сторонами.
Частиною 1 ст.15 Цивільного Кодексу України (далі ЦК України) визначено право кожної особи на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання.
У ч.1 ст.16 ЦК України передбачено право кожної особи в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів.
З урахуванням наведених норм, правом на звернення до суду за захистом наділена особа в разі порушення, невизнання або оспорювання саме її прав, свобод чи інтересів.
Згідно із ст.16 ЦК України та ст.215 ЦК України одним зі способів захисту порушеного права є визнання недійсним правочину. Укладеного з недодержанням стороною (сторонами) вимог, встановлених частинами першою - третьою, п'ятою та шостою статті 203 цього Кодексу. Якщо недійсність правочину прямо не встановлена законом, але одна із сторін або інша заінтересована особа заперечує його дійсність на підставах, встановлених законом, такий правочин може бути визнаний судом недійсним (оспорюваний правочин).
У пункті 1 рішення Конституційного суду України від 01.12.2004 №18-рп/2004 зазначено, що поняття «охоронюваний законом інтерес», що вживається в частині першій статті 4 Цивільного процесуального кодексу України та інших законах України у логічно-смисловому зв'язку з поняттям "права", треба розуміти як прагнення до користування конкретним матеріальним та/або нематеріальним благом, як зумовлений загальним змістом об'єктивного і прямо не опосередкований у суб'єктивному праві простий легітимний дозвіл, що є самостійним об'єктом судового захисту та інших засобів правової охорони з метою задоволення індивідуальних і колективних потреб, які не суперечать Конституції і законам України, суспільним інтересам, справедливості, добросовісності, розумності та іншим загальноправовим засадам.
Виходячи з аналізу правової природи спірного договору укладеного за результатами проведення конкурсу, за яким позивач мав статус учасника конкурсу та мав прагнення для ведення спільної господарської діяльності з вирощування зернових культур, бобових культур та насіння олійних культур, їх збирання, зберігання та реалізації з використанням залученої земельної ділянки та враховуючи особливості передбачені законодавством щодо використання земель оборони, суд дійшов висновку що поновлення прав позивача як учасника конкурсу, який мав прагнення на укладення договору для ведення спільної господарської діяльності з вирощування зернових культур, бобових культур та насіння олійних культур, їх збирання, зберігання та реалізації з використанням залученої земельної ділянки має відбуватись шляхом пред'явлення позовної вимоги про: - визнання результатів конкурсу від 02 жовтня 2017 року, проведеного Квартирно - експлуатаційним відділом м.Миколаєва Південного територіального квартирно - експлуатаційного управління Міністерства оборони України на право укладання договору спільної обробки землі з вирощування сільськогосподарських культур, що знаходиться в Жовтневому районі Миколаївської області, площею 1185 га недійсними;
- визнання недійсним договору про спільний обробіток землі № 16 від 20.10.2017 року, укладеного між Квартирно-експлуатаційним відділом міста Миколаїв та Малим приватним підприємством "АГРО-ВІКТОРІ". А позовна вимога про визнання відхилення конкурсної пропозиції Товариства з обмеженою відповідальністю "Прогрес - Південь" до конкурсу від 02 жовтня 2017 року, проведеного Квартирно - експлуатаційним відділом м.Миколаєва південного територіального квартирно - експлуатаційного управління Міністерства оборони України на право укладення договору спільної обробки землі з вирощування сільськогосподарських культур, що знаходиться в Жовтневому районі Миколаївської області , площею 1185 га неправомірним не відповідає передбаченим законом способам захисту цивільних прав та охоронюваних законом інтересів, і тому в задоволенні відповідної вимоги слід відмовити.
Факт того, що спірний договір укладено за результатами конкурсу та що конкурс по відбору учасників для спільної обробки землі з вирощування сільськогосподарських культур здійснювався відповідно до Методичних рекомендацій щодо укладання договорів спільної обробки землі з вирощування сільськогосподарських культур на земельних ділянках землекористувачів Міністерства оборони України, затверджених заступником Міністерства оброни України генералом - лейтенантом ОСОБА_2 не заперечується позивачем та відповідачем -1 та відповідачем - 2. При цьому, відповідачі вказують, що Методичні рекомендації не є нормативно - правовим актом чи нормою закону, оскільки вони не затверджені в установленому законом порядку, а тому не є обов'язковими до виконання органами державної влади, підприємствами, установами, організаціями, а носять лише рекомендаційний характер тому додержання чи недодержання вказаних рекомендацій не мають наслідком визнання недійсним результатів конкурсу та укладення з переможцем договору.
У листі №303/в/28/245 від 12.02.2018 Головного квартирно - експлуатаційного управління Збройних Сил України, який за дорученням Міністра оборони України надано на адвокатський запит щодо надання інформації стосовно процедури конкурсного відбору учасників з метою спільної обробки земель оборони зазначено. З метою надання всебічної допомоги командирам військових частин, начальникам КЕВ, КЕЧ районів стосовно організації роботи з вирощування сільськогосподарської продукції на земельних ділянках землекористувачів Міноборони, 06.09.2016 в Головному управлінні під головуванням заступника Міністра оборони України генерал - лейтенанта ОСОБА_2 була проведена нарада із залученням представників підрозділів Міноборони та Генерального штабу Збройних Сил України. За результатами проведення наради, з урахуванням наданих пропозицій та з метою забезпечення надходження запланованих обсягів коштів до спеціального фонду Міноборони і можливості їх збільшення, виникла доцільність опрацювання проекту Методичних рекомендацій щодо укладання договорів з метою вирощування сільськогосподарських культур на земельних ділянках землекористувачів Міноборони. В подальшому проект Протоколу наради з питань організації роботи щодо ведення господарської діяльності із вирощування сільськогосподарської продукції на земельних ділянках землекористувачів Міноборони та укладанню договорів спільної обробки землі, а також Методичні рекомендації щодо укладання договорів з метою вирощування сільськогосподарських культур на земельних ділянках землекористувачів Міноборони були затверджені заступником Міністра оборони України. Відповідно до ст.14 Закону України «Про Збройні Сили України» від 06.12.1991 №1934-XII, Збройні Сили України та інші військові формування можуть здійснювати господарську діяльність згідно із Законом. Земля, води, інші природні ресурси, а також майно, закріплені за військовими частинами, військовими навчальними закладами, установами та організаціями Збройних Сил України, є державною власністю, належить їм на праві оперативного управління. Відповідно до ст. 4 Закону України «Про господарську діяльність у Збройних Силах України» від 21.09.1999 №1076-XIV, порядок реєстрації військових частин, як суб'єктів господарської діяльності у Збройних Силах України визначається Кабінетом Міністрів України. Згідно п. 2 Постанови Кабінету міністрів України від 03.05.2000 №749 «Про затвердження Порядку реєстрації військових частин, як суб'єктів господарської діяльності у Збройних Силах», реєстрації підлягають військові частини, заклади, установи та організації Збройних Сил України, які здійснюють господарську діяльність з метою одержання додаткових джерел фінансування життєдіяльності військ (сил) для підтримання на належному рівні їх бойової та мобілізаційної готовності, шляхом включення до реєстру військових частин, як суб'єктів господарської діяльності. Відповідно до п.6 Постанови №749 у разі реєстрації військової частини, як суб'єкта господарської діяльності Міноборони видає свідоцтво. Відповідно до свідоцтва про реєстрацію суб'єкта господарської діяльності у Збройних Силах України КЕВ має дозвіл на здійснення діяльності, пов'язаної з вирощуванням зернових, технічних та решти культур, не віднесених до інших класів рослинництва. При проведенні конкурсу по відбору учасників для спільної обробки землі з метою вирощування сільськогосподарських культур та укладення договорів про спільний обробіток землі з переможцем цих конкурсів КЕВ мають керуватися Методичними рекомендаціями.
Методичні рекомендації затверджені заступником Міністра оборони України генерал-лейтенантом ОСОБА_2 та за дорученням Міністра оборони України від 14.09.2016 № 11268/з/9 доведені до структурних підрозділів Міноборони та Генерального штабу Збройних Сил України.
Разом з тим вказаний лист не містить відомостей щодо дати затвердження методичних рекомендацій та відповідного розпорядчого акту яким вони були затверджені.
Згідно зі статтею 14 Закону України "Про Збройні Сили України" Збройні Сили України можуть здійснювати господарську діяльність згідно із законом. Земля, води, інші природні ресурси, а також майно, закріплені за військовими частинами, військовими навчальними закладами, установами та організаціями Збройних Сил України, є державною власністю, належать їм на праві оперативного управління та звільняються від сплати усіх видів податків відповідно до законів з питань оподаткування.
Статтею 13 Земельного кодексу України закріплено повноваження Кабінету Міністрів України в галузі земельних відносин.
У відповідності до приписів статті 9 Закону України "Про Збройні Сили України" Кабінет Міністрів України в межах здійснення своїх повноважень стосовно Збройних Сил України: встановлює порядок надання Збройним Силам України в управління об'єктів державної власності, в тому числі земельних (водних) ділянок, інших природних ресурсів, фондів і майна, використання повітряного і водного простору, морських і річкових портів, аеропортів та аеродромів (посадочних майданчиків), засобів зв'язку і радіочастотного ресурсу, комунікацій, інших об'єктів інфраструктури держави, навігаційної, топогеодезичної, метеорологічної, гідрографічної та іншої інформації, ведення геодезичних і картографічних робіт, необхідних для виконання покладених на Збройні Сили України функцій та завдань як на платній, так і безоплатній основі, у грошовій та інших формах розрахунків; регулює економічну та господарську діяльність у Збройних Силах України; здійснює відповідно до Конституції і законів України контроль за діяльністю Збройних Сил України та інші повноваження щодо забезпечення бойової, мобілізаційної готовності, боєздатності і функціонування Збройних Сил України.
Статтями 1, 3 Закону України "Про господарську діяльність у Збройних Силах України" унормовано, що господарська діяльність у Збройних Силах України - це специфічна діяльність військових частин, закладів, установ та організацій Збройних Сил України (далі - військові частини), пов'язана із забезпеченням їх повсякденної життєдіяльності і яка передбачає ведення підсобного господарства, виробництво продукції, виконання робіт і надання послуг, передачу в оренду рухомого та нерухомого військового майна (за винятком озброєння, боєприпасів, бойової та спеціальної техніки) в межах і порядку, визначених цим Законом.
Господарська діяльність у Збройних Силах України здійснюється з метою одержання додаткових джерел фінансування життєдіяльності військ (сил) для підтримання на належному рівні їх бойової та мобілізаційної готовності.
Суб'єктами господарської діяльності у Збройних Силах України є військові частини, заклади, установи та організації Збройних Сил України, які утримуються за рахунок коштів Державного бюджету України, ведуть відокремлене господарство, мають кошторис надходжень та видатків, рахунки в установах банків, печатку із зображенням Державного Герба України і своїм найменуванням.
Перелік видів господарської діяльності, здійснення якої дозволяється військовим частинам, визначається Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до свідоцтва про реєстрацію військової частини як суб'єкта господарської діяльності у Збройних Силах, Квартирно-експлуатаційному відділу м.Миколаїв дозволений вид господарської діяльності зокрема по вирощуванню зернових культур ( крім рису), бобових культур і насіння олійних культур.
Згідно з приписами статті 19 Земельного кодексу України землі України за основним цільовим призначенням поділяються на такі категорії: а) землі сільськогосподарського призначення; б) землі житлової та громадської забудови; в) землі природно-заповідного та іншого природоохоронного призначення; г) землі оздоровчого призначення; ґ) землі рекреаційного призначення; д) землі історико-культурного призначення; е) землі лісогосподарського призначення; є) землі водного фонду; ж) землі промисловості, транспорту, зв'язку, енергетики, оборони та іншого призначення.
Відповідно до частин першої та четвертої статті 77 Земельного кодексу України землями оборони визнаються землі, надані для розміщення і постійної діяльності військових частин, установ, військово-навчальних закладів, підприємств та організацій Збройних Сил України, інших військових формувань, утворених відповідно до законодавства України. Порядок використання земель оборони встановлюється законом.
Як вбачається з матеріалів справи, земельна ділянка, яка була залучена відповідачем - 1 в конкурсі по відбору учасників для спільної обробки землі з вирощування сільськогосподарських культур та за результатами якого з переможцем конкурсу МПП «Агро-Вікторі» був укладений Договір №16 про спільний обробіток землі належить до категорії земель оборони, що випливає зі змісту наявного в матеріалах справи державного акту на право користування землею № 030183, а отже, порядок її використання є предметом регулювання Закону України "Про використання земель оборони".
Статями 1, 2 Закону України "Про використання земель оборони" передбачено, що землями оборони визнаються землі, надані для розміщення і постійної діяльності військових частин, установ, військово-навчальних закладів, підприємств та організацій Збройних Сил України, інших військових формувань, утворених відповідно до законів України; військовим частинам для виконання покладених на них функцій та завдань земельні ділянки надаються у постійне користування відповідно до вимог Земельного кодексу України.
Відповідно до частини першої статті 4 Закону України "Про використання земель оборони" військові частини за погодженням з органами місцевого самоврядування або місцевими органами виконавчої влади і в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України, можуть дозволяти фізичним і юридичним особам вирощувати сільськогосподарські культури, випасати худобу та заготовляти сіно на землях, наданих їм у постійне користування.
На час проведення конкурсу та укладення спірного договору, як і на даний час, Кабінетом Міністрів України не визначено порядок надання військовими частинами дозволу фізичним і юридичним особам вирощувати сільськогосподарські культури, випасати худобу та заготовляти сіно на землях, наданих їм у постійне користування.
Отже, чинним на момент проведення конкурсу та укладення спірного договору законодавством було передбачено, що військові частини мають, за наявності погодження відповідного органу, уповноваженого від імені держави на розпорядження цією землею, право надавати дозвіл фізичним та юридичним особам на вирощування сільськогосподарських культур на земельних ділянках, що належать до категорії земель оборони. Між тим відсутність порядку, визначеного Кабінетом Міністрів України, унеможливлювала реалізацію такого права, шляхом проведення конкурсу на підставі Методичних рекомендацій та укладення за його результатами Договору.
Враховуючи приналежність спірної земельної ділянки до земель оборони, суд приходить до висновку про те, що відповідач - 1 без достатніх правових підстав та обсягу повноважень провів конкурс та уклав договір.
Суд вважає за доцільним застосувати до спірних правовідносин Положення про порядок надання в користування земель (земельних ділянок) для потреб Збройних Сил України та основні правила користування наданими землями (далі - Положення), затвердженого Наказом Міністра оборони України від 22.12.1997 №483.
Відповідно до п.1 Положення землі (земельні ділянки) надаються військовим частинам, військово-навчальним закладам, установам, підприємствам та організаціям Збройних Сил України для їх розміщення та постійної діяльності.
Згідно із пунктами 17-19 Положення право користування наданою земельною ділянкою виникає після встановлення землевпорядними організаціями меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) і одержання документа, що посвідчує це право. Приступати до використання земельної ділянки, в тому числі на умовах оренди, до встановлення меж цієї ділянки в натурі (на місцевості) і одержання документа, що посвідчує право власності або користування землею, забороняється. Право постійного користування землею посвідчується державними актами, які видаються і реєструються відповідними радами.
У відповідності до п. 26 Положення, порядок використання земель, наданих в користування Міністерству оборони України, та їх охорона підлягають державному контролю, який здійснюють Кабінет Міністрів України, Уряд Автономної Республіки Крим, місцеві Ради народних депутатів і місцеві державні адміністрації, Державний комітет України по земельних ресурсах, Міністерство охорони навколишнього природного середовища і ядерної безпеки України та інші спеціально уповноважені на те державні органи відповідно до їх компетенції.
За приписами п. 32 Положення після отримання державного акта на право постійного користування землею і документів перенесення на місцевість меж відведеної земельної ділянки інженерне управління Військово-Морських Сил України, начальник квартирно-експлуатаційного управління військового округу, начальник квартирно-експлуатаційного відділу Північного оперативно-територіального командування дають вказівку військовим частинам, безпосереднім землекористувачам, приступити до фактичного використання виділеної в користування Міністерству оборони України земельної ділянки.
Військові частини, безпосередні землекористувачі, повинні використовувати земельні ділянки тільки за цільовим призначенням, яке визначене рішенням про надання в користування Збройним Силам України цих ділянок (п. 36 Положення).
Пунктом 38 Положення встановлено, що ділянки, території, що тимчасово не використовуються, полігонів, танкодромів, стрільбищ та інших об'єктів Збройних Сил України, придатних для сінокосіння, випасу скоту та посіву сільськогосподарських культур, дозволяється передавати у тимчасове використання (але не у збиток бойовій підготовці та при умові забезпечення збереження державної таємниці) військовим радгоспам, а також іншим сільськогосподарським підприємствам.
Пунктами 39-40 Положення визначено, що передача земель у тимчасове користування відбувається з погодження заступників Міністра оборони України - командувачів видів Збройних сил України, начальників управлінь центрального апарату Міністерства оборони України - щодо земель спеціальних об'єктів центрального підпорядкування; командуючих військами військових округів, Північного оперативно-територіального командування - щодо земель об'єктів окружного, Північного оперативно-територіального командування і підпорядкування. Передача земель в тимчасове користування оформлюється рішенням сільської, селищної чи міської рад.
За змістом статті 1 Закону України "Про використання земель оборони" та статті 77 Земельного кодексу України землями оборони визнаються землі, надані для розміщення і постійної діяльності військових частин, установ, військово-навчальних закладів, підприємств та організацій Збройних Сил України, інших військових формувань, утворених відповідно до законодавства України. Землі оборони з 01.01.2013 можуть перебувати лише в державній власності.
Відповідно до частини першої статті 203 Цивільного кодексу України зміст правочину не може суперечити цьому Кодексу, іншим актам цивільного законодавства, а також інтересам держави і суспільства, його моральним засадам.
Відповідність чи не відповідність правочину вимогам закону має оцінюватися судом стосовно законодавства, яке діяло на момент вчинення правочину (пункт 2.9 постанови Пленуму Вищого господарського суду України від 29.05.2013 №11, пункт 2 постанови Пленуму Верховного Суду України від 06.11.2009 №9).
В силу частини першої, третьої статті 215 Цивільного кодексу України підставою недійсності правочину є недодержання в момент вчинення правочину стороною (сторонами) вимог, які встановлені частинами першою - третьою, п'ятою та шостою статті 203 цього Кодексу. Якщо недійсність правочину прямо не встановлена законом, але одна із сторін або інша заінтересована особа заперечує його дійсність на підставах, встановлених законом, такий правочин може бути визнаний судом недійсним (оспорюваний правочин).
З огляду на наведене, суд приходить до висновку, що конкурс та укладений за його результатами договір № 16 «Про спільний обробіток землі» проведено та укладено відповідачем-1 в порушення вимог Земельного кодексу України, Закону України "Про використання земель оборони", а також Положення про порядок надання в користування земель (земельних ділянок) для потреб Збройних Сил України та основні правила користування наданими землями.
Твердження позивача що конкурс та Договір укладено з порушенням Методичних рекомендацій щодо укладання договорів спільної обробки землі з вирощування сільськогосподарських культур на земельних ділянках землекористувачів Міністерства оборони України, затверджених заступником Міністерства оброни України генералом - лейтенантом ОСОБА_2, судом відхиляється, оскільки дані Методичні рекомендації не є нормативно - правовим актом.
Судом не приймається до уваги твердження відповідачів щодо того, що суб'єкти господарювання мають право без обмежень самостійно здійснювати господарську діяльність, що не суперечить законодавству, оскільки встановлення Законом України «Про використання земель оборони» особливого порядку укладення певних видів господарських договорів свідчить про обов'язок сторін бути обізнаними з його положеннями та неухильно їх дотримуватись.
Решта доводів та заперечень сторін судом до уваги не береться, оскільки не спростовує наведених вище висновків.
Керуючись ст.ст. 73, 74, 76-80, 91, 123, 129, 195, 220, 233, 238, 240, 241 ГПК України, суд, -
В И Р І Ш И В:
1.Позовні вимоги задовольнити частково.
2. Визнати результати конкурсу від 02 жовтня 2017 року, проведеного Квартирно - експлуатаційним відділом м.Миколаєва Південного територіального квартирно - експлуатаційного управління Міністерства оборони України (54056, м.Миколаїв, проспект Миру, буд. 62А, код ЄДРПОУ 08029523) на право укладання договору спільної обробки землі з вирощування сільськогосподарських культур, що знаходиться в Жовтневому районі Миколаївської області, площею 1185 га - недійсними.
3. Визнати недійсним договір про спільний обробіток землі №16 від 20.10.2017 року, укладений між Квартирно-експлуатаційним відділом міста Миколаїв (54056, м.Миколаїв, проспект Миру, буд. 62А, код ЄДРПОУ 08029523) та Малим приватним підприємством "АГРО-ВІКТОРІ" (54001, м.Миколаїв, вул.Шевченка, 71, оф.311, код ЄДРПОУ 13871162).
4.В решті позовних вимог відмовити.
5. Стягнути з Квартирно - експлуатаційного відділу міста Миколаєва (54056, м.Миколаїв, проспект Миру, буд. 62А, код ЄДРПОУ 08029523) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "Прогрес - Південь" (54001, м. Миколаїв, вул. Спаська, буд. 75А/1, офіс 105, код ЄДРПОУ 41014051) судовий збір у розмірі 2400,00 грн.
6. Стягнути з Малого приватного підприємства "АГРО-ВІКТОРІ" (54001, м.Миколаїв, вул.Шевченка, 71, оф.311, код ЄДРПОУ 13871162) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "Прогрес - Південь" (54001, м. Миколаїв, вул. Спаська, буд. 75А/1, офіс 105, код ЄДРПОУ 41014051) судовий збір у розмірі 800,00 грн.
Рішення суду, у відповідності до ст.241 Господарського процесуального кодексу України, набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Згідно ч.1 ст.254 Господарського процесуального кодексу України, учасники справи, особи, які не брали участь у справі, якщо господарський суд вирішив питання про їх права та обов'язки, мають право подати апеляційну скаргу на рішення суду першої інстанції.
Згідно ч.ч.1, 2 ст.256 ГПК України апеляційна скарга на рішення суду подається протягом двадцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення. Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження рішення суду - якщо апеляційна скарга подана протягом двадцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Згідно ст.257 ГПК України, апеляційна скарга подається безпосередньо до суду апеляційної інстанції. Відповідно до пп.17.5) п.17) ч.1 Розділу XI "Перехідні положення" ГПК України, до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи, апеляційні та касаційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди, а матеріали справ витребовуються та надсилаються судами за правилами, що діяли до набрання чинності цією редакцією Кодексу.
Вступна і резолютивна частина рішення проголошені в судовому засіданні 07.03.2018, повний текст рішення складено 19.03.2018.
Суддя Н.О. Семенчук