Рішення № 72793999, 14.03.2018, Господарський суд Волинської області

Дата ухвалення
14.03.2018
Номер справи
903/36/18
Номер документу
72793999
Форма судочинства
Господарське
Державний герб України

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ВОЛИНСЬКОЇ ОБЛАСТІ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

РІШЕННЯ

14 березня 2018 р. Справа № 903/36/18

за позовом Заступника керівника Володимир-Волинської місцевої прокуратури в інтересах держави в особі Городищенської сільської ради, с.Городище, Луцький район.

до відповідача: приватно-орендного сільськогосподарського підприємства ім. Шевченка, с.Угринів, Горохівський р-н.

про стягнення збитків у сумі 50 000 грн. 00 коп.

Суддя: А.М. Кравчук

За участю представників сторін:

від позивача: н/з

від відповідача: н/з

у судовому засіданні взяв участь прокурор відділу прокуратури Волинської області: Климюк Н.В., посвідчення № 036264 від 12.11.2015 року.

Суть спору: заступник керівника Володимир-Волинської місцевої прокуратури Волинської області в інтересах держави в особі Городищенської сільської ради звернувся до господарського суду з позовом до Приватно-орендного сільськогосподарського підприємства ім. Шевченка про стягнення 50 000 грн. 00 коп. збитків.

В обґрунтування позовних вимог прокурор посилається на завдання Приватно-орендним сільськогосподарським підприємством ім. Шевченка шкоди внаслідок не укладення з Городищенською сільською радою договору про залучення коштів пайової участі замовників на розвиток інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури населених пунктів Угринівської сільської ради відповідно до ст. 40 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності". Декларація про готовність будівництва двох зерноскладів зареєстрована управлінням Державної архітектурно-будівельної інспекції у Волинській області 13.01.2015 року. Кошторисна вартість будівництва 1 000 000 грн. 00 коп. Розмір пайової участі складає 5 % загальної кошторисної вартості будівництва, тобто 50 000 грн. 00 коп. (1 000 000 грн. х 5%). Оскільки договір не укладений, ця сума є упущеною вигодою, яку сільська рада могла б отримати при його укладенні. Позовні вимоги обґрунтовані приписами статей 16, 22, 1166 Цивільного кодексу України.

Ухвалою суду від 19.01.2018 року прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі, справу постановлено розглядати за правилами загального позовного провадження, розгляд справи у підготовчому засіданні призначено 21.02.2018 року, зобов'язано відповідача у строк до 08.02.2018 року, але не пізніше ніж у 15-ти денний строк з дня вручення ухвали про відкриття провадження у справі, подати суду письмовий відзив (заперечення) на позовну заяву із доказами, які підтверджують обставини, на яких ґрунтуються заперечення, якщо такі докази не надані позивачем та документи, що підтверджують надання відзиву і доданих до нього доказів позивачу (чи іншим учасникам справи); позивача у строк до 16.02.2018 року подати суду письмову відповідь на відзив із відповідними доказами про відправку її іншим учасникам.

Відповідач у запереченнях від 08.02.2018 року позовні вимоги не визнає, мотивуючи тим, що обов'язковою умовою для сплати замовником будівництва коштів пайової участі у створенні і розвитку інфраструктури населеного пункту є договір між замовником та органом місцевого самоврядування, який укладається до прийняття об'єкта в експлуатацію. Щодо об'єктів, які були введені в експлуатацію, закон чітких вказівок по розрахунках не містить, тому вони можливі не лише коштами, а й іншим чином. Підприємством були виконані ремонтні роботи у ЗОШ I-III ст. с. Угринів Горохівського району на загальну суму 64 572 грн. 72 коп., які мають бути зараховані в рахунок пайової участі.

Прокурор у відповіді на відзив від 19.02.2018 року № 34/1-215 вих-18 зазначає, що обов'язок ініціювати укладення договору про пайову участь покладено саме на замовника будівництва, оскільки цей обов'язок пов'язаний зі зверненням замовника до органу місцевого самоврядування. Ухилення замовника будівництва від укладення договору про пайову участь до прийняття об'єкта нерухомого майна до експлуатації є порушенням зобов'язання, яке прямо передбачено чинним законодавством. Невиконання такого зобов'язання не звільняє замовника будівництва від обов'язку укласти договір про пайову участь, у тому числі й після прийняття об'єкта будівництва в експлуатацію. У контексті наведеного, висновки про те, що частиною 9 ст. 40 ЗУ № 3038-VI встановлено строк, протягом якого може бути укладено відповідний договір, і сплив цього строку звільняє сторони від необхідності укладення такого договору, є помилковими. Позиція відповідача щодо зарахування суми витрачених коштів на ремонтні роботи ЗОШ I-III ст. с. Угринів на загальну суму 64 572 грн. 72 коп. в рахунок пайової участі хибна. Здача в експлуатацію нового будівництва двох зерноскладів в с. Угринів відбулась 13.01.2015 року, що підтверджується декларацією ВЛ № 142150130324. Ремонтні роботи в школі проведено 27.01.2017 року, що підтверджує акт прийому-передачі виконаних робіт №1. Тобто відповідач протягом двох років не виконував зобов'язання щодо оплати пайових внесків, передбачених Законом України "Про регулювання містобудівної діяльності".

Протокольною ухвалою від 21.02.2018 року закрито підготовче засідання та призначено судовий розгляд справи по суті 14.03.2018 року на 16 год. 30 хв.

У судовому засіданні прокурор позовні вимоги підтримала.

Представники позивача та відповідача у судове засідання не з'явились, хоч були належним чином повідомлені про час та місце розгляду справи.

Господарський суд, заслухавши пояснення прокурора, дослідивши наявні в матеріалах справи докази, визнавши зібрані матеріали достатніми для розгляду спору, -

встановив:

Відповідно до Закону України "Про добровільне об'єднання територіальних громад" на виборах 29.10.2017 року до складу Городищенської об'єднаної територіальної громади (ОТГ) увійшли: Городищенська сільська рада (села Городище, Григоровичі, Мартинівка), Несвічівська сільська рада (село Несвіч) Луцького району, Бережанківська сільська рада (село Бережанка), Михлинська сільська рада (села Михлин, Загаї, Маруся) та Угринівська сільська рада (села Угринів, Дубова, Корчма).

Городищенська сільська рада (ОТГ) згідно п.п. 2, 3 ст. 8 Закону України "Про добровільне об'єднання територіальних громад" є правонаступником всього майна, прав та обов'язків територіальних громад, що об'єдналися, у тому числі Угринівської сільської ради.

До сформування майбутнього бюджету та вирішення питання передачі об'єктів соціально-культурного призначення та майна на баланс Городищенської сільської ради (ОТГ), сільські ради, що увійшли до об'єднаної територіальної громади, до кінця 2017 року виконували бюджети до закінчення бюджетного періоду у відповідності до п.9 Закону України "Про добровільне об'єднання територіальних громад", до кінця 2017 року були діючими їх рахунки.

У відповідності до п. 2 ст. 8 Закону України "Про добровільне об'єднання територіальних громад" Городищенська сільська рада (ОТГ) набула повноважень у день її першої сесії 14.11.2017 року.

08.06.2012 року Угринівською сільською радою прийнято рішення №21/8 "Про затвердження порядку залучення коштів пайової участі замовників на розвиток інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури населених пунктів Угринівської сільської ради", яким затверджено Порядок залучення коштів пайової участі замовників на розвиток інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури населених пунктів Угринівської сільської ради. Зобов'язано виконавчий комітет оприлюднити рішення на дошці оголошень (а.с. 31-41).

Згідно пунктів 1 - 3 розділу 1 Порядку він розроблений на підставі ЗУ "Про місцеве самоврядування в Україні", ЗУ "Про планування і забудову територій", ЗУ "Про запобігання впливу світової кризи на розвиток будівельної галузі та житлового будівництва". Залучення до пайової участі у створенні і розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури Угринівської сільської ради є обов'язковим для всіх замовників (фізичних осіб-підприємців, фізичних та юридичних осіб), які мають намір здійснити нове будівництво, реконструкцію, розширення, капітальний ремонт, технічне переоснащення об'єкта містобудування на території сільської ради, незалежно від форми власності замовника, розташування та функціонального призначення об'єкта будівництва, крім п. 1.5 цього положення. Внесок забудовника у створення та розвиток інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури полягає у відрахуванні забудовником об'єкту містобудування до сільського бюджету (цільового фонду) коштів для забезпечення розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури сільської ради.

За умовами п. 3 розділу II Порядку, пайовий внесок сплачується замовником будівництва на підставі відповідного договору, укладеного між ним і сільською радою. Розмір коштів, які замовник повинен перерахувати на пайову участь у розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури селища на підставі договору, встановлюється в межах визначеного відсотку від загальної кошторисної вартості будівництва, а саме: розмір пайової участі (внеску) на розвиток інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури складає 5% загальної кошторисної вартості будівництва (реконструкції) об'єкта містобудування для нежитлових будівель та споруд (крім будівель закладів культури та освіти, медичного і оздоровчого призначення).

Згідно зі ст. 144 Конституції України органи місцевого самоврядування в межах повноважень, визначених законом, приймають рішення, які є обов'язковими до виконання на відповідній території. Рішення органів місцевого самоврядування з мотивів їх невідповідності Конституції чи законам України зупиняються у встановленому законом порядку з одночасним зверненням до суду.

На день прийняття рішення судом вказаний порядок у судовому порядку не визнано таким, що не відповідає Конституції чи законам України, тому підлягає обов'язковому виконанню на території с. Угринів Волинської області.

Порядок прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об'єктів затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 13.04.2011 року № 461.

Відповідно до ч. 5 ст. 39 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності" датою прийняття об'єкта в експлуатацію є дата реєстрації декларації або видачі сертифіката.

13.01.2015 року Управлінням державної архітектурно-будівельної інспекції у Волинській області зареєстровано декларацію №ВЛ 142150130324 про готовність до експлуатації об'єкта "Нове будівництво двох зерноскладів в с. Угринів Горохівського району Волинської області", що знаходиться за адресою: с. Угринів, вул. Шевченка, 25а, Горохівського району, Волинської області, код об'єкта - 1252,8 замовником будівництва вказано приватно-орендне сільськогосподарське підприємство ім. Шевченка (а.с. 26-29).

Відповідно до ч. 4 ст. 11 Цивільного кодексу України у випадках, встановлених актами цивільного законодавства, цивільні права та обов'язки виникають безпосередньо з актів органів державної влади, органів влади Автономної Республіки Крим або органів місцевого самоврядування.

Частиною 1 ст. 14 Цивільного кодексу України встановлено, що цивільні обов'язки виконуються у межах, встановлених договором або актом цивільного законодавства.

Правові та організаційні основи містобудівної діяльності в Україні визначені Законом України "Про регулювання містобудівної діяльності".

Згідно ст. 1 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності" замовник - фізична або юридична особа, яка має намір щодо забудови території (однієї чи декількох земельних ділянок) і подала у встановленому законодавством порядку відповідну заяву.

Статтею 2 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності" планування і забудова територій - діяльність державних органів, органів місцевого самоврядування, юридичних та фізичних осіб, яка передбачає: прогнозування розвитку територій; забезпечення раціонального розселення і визначення напрямів сталого розвитку територій; обґрунтування розподілу земель за цільовим призначенням; взаємоузгодження державних, громадських та приватних інтересів під час планування і забудови територій; визначення і раціональне взаємне розташування зон житлової та громадської забудови, виробничих, рекреаційних, природоохоронних, оздоровчих, історико-культурних та інших зон і об'єктів; встановлення режиму забудови територій, на яких передбачено провадження містобудівної діяльності; розроблення містобудівної та проектної документації, будівництво об'єктів; реконструкцію існуючої забудови та територій; збереження, створення та відновлення рекреаційних, природоохоронних, оздоровчих територій та об'єктів, ландшафтів, лісів, парків, скверів, окремих зелених насаджень; створення та розвиток інженерно-транспортної інфраструктури; створення безперешкодного життєвого середовища для осіб з обмеженими фізичними можливостями та інших маломобільних груп населення; проведення моніторингу забудови; ведення містобудівного кадастру; здійснення контролю у сфері містобудування.

За умовами ст. 9 Закону України "Про архітектурну діяльність" будівництво (нове будівництво, реконструкція, реставрація, капітальний ремонт) об'єкта архітектури здійснюється відповідно до затвердженої проектної документації, державних стандартів, норм і правил у порядку, визначеному Законом України "Про регулювання містобудівної діяльності".

Тобто, законодавець в даній нормі закону включив нове будівництво, реконструкцію, реставрацію та капітальний ремонт в поняття будівництво.

Судом встановлено, що замовником будівництва (нового будівництва) є відповідач- приватно-орендне сільськогосподарське підприємство ім. Шевченка.

Отже, нове будівництво, здійснене відповідачем, охоплюється законодавчим визначення будівництва та забудови, а виходячи із наведених положень законодавства, відповідач є замовником і на нього поширюється дія Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності". Частинами 2, 3 ст. 40 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності" передбачено, що замовник, який має намір щодо забудови земельної ділянки у відповідному населеному пункті, зобов'язаний взяти участь у створенні і розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури населеного пункту, крім випадків, передбачених частиною 4 цієї статті. Пайова участь у розвитку інфраструктури населеного пункту полягає у перерахуванні замовником до прийняття об'єкта будівництва в експлуатацію до відповідного місцевого бюджету коштів для створення і розвитку зазначеної інфраструктури.

Частиною 9 статті 40 цього Закону визначено строки, упродовж яких мають укладатися договори про пайову участь - не пізніше ніж 15 робочих днів з дня реєстрації звернення замовника будівництва щодо його укладення, але до прийняття об'єкта будівництва в експлуатацію.

За змістом положень частини 1 статті 40 цього Закону порядок пайової участі у розвитку встановлюють органи місцевого самоврядування.

08 липня 2012 року Угринівською сільською радою прийнято рішення № 21/8 ""Про затвердження порядку залучення коштів пайової участі замовників на розвиток інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури населених пунктів Угринівської сільської ради", яким затверджено порядок залучення коштів пайової участі замовників на розвиток інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури населених пунктів Угринівської сільської ради.

Пунктом 2.7 Порядку визначено, що договір про пайову участь у розвитку інфраструктури населеного пункту укладається не пізніше 15 робочих днів з дня реєстрації звернення замовника про його укладання, але до прийняття об'єкта будівництва в експлуатацію.

З огляду на викладене, аналіз положень статті 40 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності" та умов порядку обов'язок добровільно ініціювати укладення договору про пайову участь у зазначений строк покладено саме на замовника будівництва, оскільки цей обов'язок пов'язаний зі зверненням замовника до органу місцевого самоврядування.

Не укладення такого договору у визначений період часу законодавством не визнається правовою підставою звільнення забудовника від обов'язку укласти відповідний договір та від обов'язку сплатити пайовий внесок.

Декларацією про готовність об'єкта до експлуатації № ВЛ 142150130324 від 13.01.2015 року зафіксовано факт закінчення будівництва та прийняття в експлуатацію об'єкта.

Однак, до 21.02.2015 року відповідач не виконав покладеного на нього законодавством обов'язку щодо укладення договору про пайову участь і не звертався до позивача з приводу укладення такого договору.

З огляду на це, ухилення замовника будівництва від укладення договору про пайову участь до прийняття об'єкта нерухомого майна до експлуатації є порушенням зобов'язання, яке прямо передбачено чинним законодавством.

При цьому, невиконання такого зобов'язання не звільняє замовника будівництва від обов'язку укласти договір про пайову участь, у тому числі й після прийняття об'єкта будівництва в експлуатацію.

Аналогічна правова позиція викладена у постановах Верховного Суду України від 30.11.2016 року справа № 3-1323гс16, від 01.02.2017 року справа № 3-1441гс16. та Рівненського апеляційного господарського суду у постановах від 09.01.2018 року у справі №903/736/17 та від 06.12.2017 року у справі №918/708/17.

Частинами 5, 6 статті 40 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності" встановлено, що величина пайової участі у розвитку інфраструктури населеного пункту визначається у договорі, укладеному з органом місцевого самоврядування (відповідно до встановленого органом місцевого самоврядування розміру пайової участі у розвитку інфраструктури), з урахуванням загальної кошторисної вартості будівництва об'єкта, визначеної згідно з будівельними нормами, державними стандартами і правилами. При цьому не враховуються витрати на придбання та виділення земельної ділянки, звільнення будівельного майданчика від будівель, споруд та інженерних мереж, влаштування внутрішніх і позамайданчикових інженерних мереж і споруд та транспортних комунікацій.

У разі якщо загальна кошторисна вартість будівництва об'єкта не визначена згідно з будівельними нормами, державними стандартами і правилами, вона визначається на основі встановлених органом місцевого самоврядування нормативів для одиниці створеної потужності.

Встановлений органом місцевого самоврядування для замовника розмір пайової участі у розвитку інфраструктури населеного пункту не може перевищувати граничний розмір пайової участі у розвитку інфраструктури населеного пункту.

Граничний розмір пайової участі у розвитку інфраструктури населеного пункту з урахуванням інших передбачених законом відрахувань не може перевищувати 10 відсотків загальної кошторисної вартості будівництва об'єкта - для нежитлових будівель та споруд.

У свою чергу, згідно п. 6 розділу II Порядку розмір пайової участі у розвитку інфраструктури населеного пункту визначається протягом 10 робочих днів з дня реєстрації селищною радою звернення замовника про укладення договору про пайову участь та доданих до нього документів, що підтверджують вартість будівництва об'єкта з техніко-економічними показниками і становить 5% загальної кошторисної вартості будівництва для нежитлових будівель та споруд (п.3 розділу II Порядку).

Згідно п. 15 декларації про готовність об'єкта до експлуатації № ВЛ 142150130324 від 13.01.2015 року кошторисна вартість об'єкта будівництва становить 1 000 000 грн. 00 коп., отже, розмір пайової участі, який мав сплатити відповідач, складає 50 000 грн. 00 коп. (з розрахунку 1 000 000 грн. х 0,05 = 50 000 грн.).

Таким чином, в результаті невиконання обов'язку щодо укладання договору пайової участі, в порушення вимог ст.40 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності" та Порядку, відповідач не сплатив до місцевого бюджету Угринівської сільської ради кошти в сумі 50 000 грн. 00 коп.

Одним із способів захисту цивільних прав та інтересів згідно ст. 16 ЦК України є відшкодування збитків.

Збитками є втрати, яких особа зазнала у зв'язку із знищенням або пошкодженням речі, а також витрати, які особа зробила або мусить зробити для відновлення свого порушеного права (реальні збитки); доходи, які особа могла б реально одержати за звичайних обставин, якби її право не було порушене (упущена вигода) (ст. 22 ЦК України).

Під збитками в розумінні ч. 2 ст. 224 ГК України є витрати, зроблені управненою стороною, втрата або пошкодження її майна, а також не одержані нею доходи, які управнена сторона одержала б у разі належного виконання зобов'язання або додержання правил здійснення господарської діяльності другою стороною.

До складу збитків, що підлягають відшкодуванню особою, яка допустила господарське правопорушення, включаються: вартість втраченого, пошкодженого або знищеного майна, визначена відповідно до вимог законодавства; додаткові витрати (штрафні санкції, сплачені іншим суб'єктам, вартість додаткових робіт, додатково витрачених матеріалів тощо), понесені стороною, яка зазнала збитків внаслідок порушення зобов'язання другою стороною; неодержаний прибуток (втрачена вигода), на який сторона, яка зазнала збитків, мала право розраховувати у разі належного виконання зобов'язання другою стороною; матеріальна компенсація моральної шкоди у випадках, передбачених законом (ст. 225 ГК України).

За змістом статті 1166 ЦК України майнова шкода, завдана неправомірними рішеннями, діями чи бездіяльністю особистим немайновим правам фізичної або юридичної особи, а також шкода, завдана майну фізичної особи або юридичної особи, відшкодовується в повному обсязі особою, яка її завдала. Особа, яка завдала шкоди, звільняється від її відшкодування, якщо вона доведе, що шкоди завдано не з її вини.

Отже, для застосування такої міри відповідальності як стягнення збитків необхідною є наявність усіх елементів складу цивільного правопорушення, а саме: протиправної поведінки, збитків, причинного зв'язку між протиправною поведінкою боржника, збитками та виною.

Неправомірна бездіяльність відповідача щодо його обов'язку взяти участь у створенні і розвитку інфраструктури населеного пункту, який кореспондується зі зверненням відповідача до позивача із заявою про укладення відповідного договору, є протиправною формою поведінки, внаслідок якої позивач був позбавлений права отримати на розвиток інфраструктури населеного пункту відповідну суму коштів, яка охоплюється визначенням упущеної вигоди.

Аналогічна позиція викладена Верховним Судом України у постановах від 22.03.2017 року справа №3-1553гс16, від 12.07.2017 року справа №3-729гс17.

Відповідач не уклав договору про пайову участь у розвитку інфраструктури Угринівської сільської ради (зі своєї вини), що свідчить про його бездіяльність (протиправну) у вчиненні передбачених законодавством обов'язкових дій щодо такого звернення та укладення договору, а оскільки договір не укладено, то сума 50 000 грн. 00 коп. (збитки) є упущеною вигодою, яку б позивач міг отримати при укладанні відповідного договору, а тому між вищезазначеною упущеною вигодою (наслідками) та бездіяльністю відповідача є безпосередній причинно-наслідковий зв'язок.

Враховуючи викладене, позовні вимоги заступника керівника Володимир-Волинської місцевої прокуратури Волинської області в інтересах держави в особі Городищенської сільської ради до приватно-орендного сільськогосподарського підприємства ім. Шевченка про стягнення 50 000 грн. 00 коп. збитків у формі упущеної вигоди підставні та підлягають задоволенню відповідно до ст.ст. 224, 225 ГК України, ст. 1166 ЦК України.

Заперечення відповідача щодо стягнення коштів у зв'язку з відсутністю договору, можливістю його укладення не пізніше 15 робочих днів з дня реєстрації звернення замовника про його укладення, але до прийняття об'єкта будівництва в експлуатацію, участі у створенні і розвитку інфраструктури населеного пункту шляхом виконання робіт у ЗОШ с.Угринів спростовуються матеріалами справи, суперечать законодавству. Виконання робіт у ЗОШ, як пайова участь у розвитку інфраструктури у зв'язку з будівництвом двох зерноскладів відповідачем не доведена. Позов пред'явлений про стягнення збитків у зв'язку з неукладенням договору.

Враховуючи, що спір до суду доведено з вини відповідача, судові витрати слід покласти на нього відповідно до п. 2 ч. 1 ст. 129 ГПК України.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 74, 76-80, 86, 129, 236-240 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд,-

ВИРІШИВ:

1. Позов задовольнити.

2. Стягнути з приватно-орендного сільськогосподарського підприємства ім. Шевченка (Волинська область, Горохівськиий район, село Угринів, вул. Молодіжна, 1, код ЄДРПОУ 03735435) на користь Городищенської сільської ради (Волинська область, Луцький район, с. Городище, вул. Шкільна, 35, код ЄДРПОУ 04590530)

- 50 000 грн. 00 коп. (п'ятдесят тис. грн. 00 коп. ) збитків.

3. Стягнути з приватно-орендного сільськогосподарського підприємства ім. Шевченка (Волинська область, Горохівський район, село Угринів, вул. Молодіжна, 1, код ЄДРПОУ 03735435) на користь прокуратури Волинської області (м. Луцьк, вул. Винниченка, 15, код ЄДРПОУ 02909915 )

- 1762 грн. 00 коп. (одна тисяча сімсот шістдесят дві грн. 00 коп.) витрат по сплаті судового збору.

4. Накази видати після набрання рішенням законної сили.

Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення суду може бути оскаржене до Рівненського апеляційного господарського суду відповідно до ст. 256 ГПК України.

Повний текст рішення

складений 16.03.2018 року

Суддя А. М. Кравчук