
ЛЬВІВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
15 березня 2018 рокуЛьвів№ 876/493/18
Львівський апеляційний адміністративний суд в складі:
головуючого судді - Макарика В.Я.
суддів - Большакової О.О., Гуляка В.В.
за участю секретаря судового засідання - Гнідець Р.І.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Львові апеляційну скаргу Офісу великих платників податків Державної фіскальної служби України на рішення Львівського окружного адміністративного суду від 20 грудня 2017 року (головуючий суддя в суді першої інстанції Лунь З.І., м. Львів) у справі №813/4042/17 за адміністративним позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Окко-Схід" до Офісу великих платників податків Державної фіскальної служби України про визнання протиправним та скасування наказу,-
В С Т А Н О В И В:
07 листопада 2017 року Товариство з обмеженою відповідальністю "Окко-Схід" звернулося до суду з адміністративним позовом до Офісу великих платників податків Державної фіскальної служби України в якому просило визнати протиправним та скасувати наказ Офісу великих платників податків Державної фіскальної служби України від 27.10.2017 №2423 №2423 «Про проведення документальної позапланової виїзної перевірки».
Рішенням Львівського окружного адміністративного суду від 20 грудня 2017 року адміністративний позов задоволено повністю.
Визнано протиправним та скасовано наказ Офісу великих платників податків Державної фіскальної служби України від 27.10.2017 №2423 "Про проведення документальної позапланової виїзної перевірки".
Стягнуто з Офісу великих платників податків Державної фіскальної служби України за рахунок бюджетних асигнувань на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "Окко-Схід" судовий збір в сумі 1600,00грн.
Не погодившись із таким рішенням суду, його оскаржив відповідач, який в поданій апеляційній скарзі, покликаючись на те, що оскаржуване рішення прийняте з порушенням норм матеріального права, просить таке скасувати та прийняти нове, яким відмовити у задоволенні адміністративного позову.
Апелянт свої вимоги мотивує тим, що За результатами аналізу даних звітності РРО та показників розрахунків сум акцизного податку з реалізації суб'єктами господарювання роздрібної торгівлі підакцизних товарів (Додаток 6), показників Додатку 9 до декларацій акцизного податку за період 2015-2016 років встановлено розбіжності між даними про обсяги реалізованих товарів ТзОВ «ОККО-Схід» та направлено запит на підприємство щодо надання пояснень від 03.10.2017 №51514/10/28-10-42-05-10.
Листом від 25.10.2017 №366 (вх. від 25.10.2017 №76400/10) Офісом великих платників отримано формальну відповідь (відписку), пояснень розбіжностей між даними звітності РРО (КОРО) та показників розрахунків сум акцизного податку з реалізації суб'єктами господарювання роздрібної торгівлі підакцизних товарів за період 2015-2016 років, а також документальні підтвердження, а саме регістри бухгалтерського обліку, на яких відображені операції з реалізації товарів (робіт, послуг), зокрема але не виключно картки бухгалтерських рахунків 28,31,36,37,68 не надано.
На підставі п.п. 20.1.4 п 20.1 ст. 20, п.п. 78.1.4 п. 78.1 ст. 78 та п.82.2 ст.82 Податкового кодексу України від 02.12.2010 №2755-УІ (із змінами і доповненнями) прийнято Наказ від 27.10.2017 №2423 про проведення документальної позапланової виїзної перевірки ТзОВ «ОККО-Схід» (код ЄДРПОУ 37776078) з питань правильності обчислення та сплати акцизного податку при реалізації пального за період з 01.01.2015 по 31.12.2016 за місцем розташування ТзОВ «ОККО-Схід». Термін проведення - з 31 жовтня 2017 року тривалістю 15 робочих днів.
Головними державними ревізорами-інспекторами Офісу великих платників податків ДФС з метою проведення позапланової документальної виїзної перевірки ТзОВ "ОККО- СХІД" 31.10.2017 здійснено вихід на ТзОВ "ОККО-СХІД" за податковою (фактичною) адресою: м. Львів, вул. Пластова, 1.
Посадовим особам ТзОВ "ОККО-СХІД", а саме бухгалтеру Дзюник Ірині Петрівні (за довіреністю від 01.02.2017 №ОСХ-2017/15) пред'явлено:
- направлення на перевірку від 31.10.2017 №946, видане головному державному ревізору - інспектору відділу податкового супроводження підприємств торгівлі пальним управління податкового супроводження підприємств невиробничої сфери Офісу великих платників податків Державної фіскальної служби Топач Тетяні Артурівні;
- направлення на перевірку від 31.10.2017 №947, видане головному державному ревізору - інспектору відділу податкового супроводження підприємств торгівлі транспортними засобами управління податкового супроводження підприємств невиробничої сфери Офісу великих платників податків Державної фіскальної служби Ірхі Олені Володимирівні;
- копію наказу Офісу великих платників податків ДФС від 27.10.2017 №2423;
з метою проведення документальної позапланової виїзної перевірки з питань правильності обчислення та сплати акцизного податку при реалізації пального за період з 01.01.2015 по 31.12.2016 за місцем розташування Товариства з обмеженою відповідальністю «ОККО-СХІД».
Однак, посадовими особами ТзОВ "ОККО-СХІД" (код ЄДРПОУ 37776078), а саме бухгалтер Дзюник Ірина Петрівна (за довіреністю від 01.02.2017 №ОСХ-2017/15) відмовлено у допуску Посадових осіб Офісу великих платників податків ДФС до проведення документальної позапланової виїзної перевірки.
Суд апеляційної інстанції заслухавши доповідь судді-доповідача, пояснення сторін, перевіривши матеріали справи, обговоривши підстави в межах апеляційної скарги, вважає, що апеляційну скаргу слід залишити без задоволення, виходячи з наступного.
Судом першої інстанції встановлено, що 28.02.2017 Офіс великих платників податків ДФС видав наказ №395 "Про проведення документальної позапланової виїзної перевірки" з питань правильності обчислення акцизного податку при реалізації пального за період з 01.01.2015 по 31.12.2016 за місцем розташування ТзОВ "ОККО-Схід" та об'єктів права власності згідно додатку до наказу.
Вказаний наказ прийнятий на підставі, зокрема, п.п.78.1.4 п. 78.1 ст.78 Податкового кодексу України (надалі - ПК України).
Наказом Офісу великих платників податків ДФС № 515 від 16.03.2017 "Про зупинення строків проведення документальної позапланової перевірки" зупинено терміни проведення вищевказаної документальної позапланової виїзної перевірки ТзОВ "ОККО-Схід" починаючи з 16.03.2017, яка була розпочата 28.02.2017.
27.04.2017 року наказом Офісу великих платників податків ДФС № 904 "Про зупинення строків проведення документальної позапланової виїзної перевірки" зупинено терміни проведення вищевказаної документальної позапланової виїзної перевірки ТзОВ "ОККО-Схід" на термін, необхідний для завершення розгляду судом позовів з питань, пов'язаних з предметом перевірки.
30.08.2017 наказом Офісу великих платників податків ДФС №1881 "Про поновлення строків проведення документальної позапланової виїзної перевірки" поновлено строки проведення документальної позапланової виїзної перевірки ТзОВ "ОККО-Схід" з питань правильності обчислення та сплати акцизного податку при реалізації пального за період з 01.01.2015 по 31.12.2016 починаючи з 04.09.2017 на 3 робочих дні.
Вказаний наказ прийнятий на підставі, зокрема, п.82.4 ст.82 ПК України.
Постановою Львівського окружного адміністративного суду від 20.11.2017 у справі №813/3110/17 скасовано наказ від 30.08.2017 №1881 "Про поновлення строків проведення документальної позапланової документальної перевірки". Постанова суду оскаржується в апеляційному порядку.
27.10.2017 з метою перевірки правильності обчислення акцизного податку при реалізації пального Офісом великих платників податків ДФС на підставі п.п.20.1.4 п.20.1 ст.20, п.п. 78.1.4 п.78.1 ст.78. Податкового кодексу України, Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг" зі змінами та доповненнями та інших нормативних актів, контроль за дотриманням яких покладено на органи ДФС, керуючись п.78.4 ст.78 Податкового Кодексу України, видано наказ №2423 "Про проведення документальної позапланової виїзної перевірки" ТзОВ "ОККО-Схід" з питань правильності обчислення та сплати акцизного податку при реалізації пального за період з 01.01.2015 по 31.12.2016 починаючи з 31.10.2017 на 15 робочих дні.
Відповідно до пп. 20.1.4 п. 20.1 ст. 20 ПК України органи державної податкової служби мають право проводити перевірки платників податків (крім Національного банку України) в порядку, встановленому цим кодексом.
Для здійснення функцій, визначених податковим законодавством, контролюючі органи мають право отримувати безоплатно від платників податків, у тому числі благодійних та інших неприбуткових організацій, у порядку, визначеному цим Кодексом, інформацію, довідки, копії документів (засвідчені підписом платника податків або його посадовою особою та скріплені печаткою (за наявності) про фінансово-господарську діяльність, отримувані доходи, видатки платників податків та іншу інформацію, пов'язану з обчисленням та сплатою податків, дотриманням вимог іншого законодавства, здійснення контролю за яким покладено на органи державної податкової служби, а також фінансову та статистичну звітність, в порядку та на підставах, визначених цим кодексом (пп. 20.1.2 п. 20.1 ст. 20 ПК України).
Відповідно до п.75.1 ст.75 ПК України контролюючі органи мають право проводити камеральні, документальні (планові або позапланові; виїзні або невиїзні) та фактичні перевірки.
Згідно з п.п.75.1.2 п.75.1 ст. 75 ПК України 75.1.2 документальною перевіркою вважається перевірка, предметом якої є своєчасність, достовірність, повнота нарахування та сплати усіх передбачених вказаним Кодексом податків та зборів, а також дотримання валютного та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, дотримання роботодавцем законодавства щодо укладення трудового договору, оформлення трудових відносин з працівниками (найманими особами) та яка проводиться на підставі податкових декларацій (розрахунків), фінансової, статистичної та іншої звітності, регістрів податкового та бухгалтерського обліку, ведення яких передбачено законом, первинних документів, які використовуються в бухгалтерському та податковому обліку і пов'язані з нарахуванням і сплатою податків та зборів, виконанням вимог іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, а також отриманих в установленому законодавством порядку контролюючим органом документів та податкової інформації, у тому числі за результатами перевірок інших платників податків.
Документальна позапланова перевірка не передбачається у плані роботи контролюючого органу і проводиться за наявності, хоча б однієї з обставин, визначених вказаним Кодексом.
Документальною виїзною перевіркою вважається перевірка, яка проводиться за місцезнаходженням платника податків чи місцем розташування об'єкта права власності, стосовно якого проводиться така перевірка.
Згідно з пп. 78.1.1 п. 78.1 ст. 78 ПК України документальна позапланова перевірка здійснюється, якщо отримано податкову інформацію, що свідчить про порушення платником податків валютного, податкового та іншого не врегульованого цим Кодексом законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, якщо платник податків не надасть пояснення та їх документальні підтвердження на обов'язковий письмовий запит контролюючого органу, в якому зазначаються порушення цим платником податків відповідно валютного, податкового та іншого не врегульованого цим Кодексом законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, протягом 15 робочих днів з дня, наступного за днем отримання запиту.
У відповідності до ст. 79 ПК України документальна невиїзна перевірка здійснюється у разі прийняття керівником контролюючого органу рішення про її проведення та за наявності обставин для проведення документальної перевірки, визначених ст.ст.77 та 78 ПК України. Документальна позапланова невиїзна перевірка проводиться посадовими особами контролюючого органу виключно на підставі рішення керівника контролюючого органу, оформленого наказом, та за умови надіслання платнику податків рекомендованим листом із повідомленням про вручення або вручення йому чи його уповноваженому представнику під розписку копії наказу про проведення документальної позапланової невиїзної перевірки та письмового повідомлення про дату початку та місце проведення такої перевірки.
Виконання умов цієї статті надає посадовим особам контролюючого органу право розпочати проведення документальної невиїзної перевірки.
Відповідно до п. 73.3 ст.73 ПК України контролюючі органи мають право звернутися до платників податків та інших суб'єктів інформаційних відносин із письмовим запитом про подання інформації (вичерпний перелік та підстави надання якої встановлено законом), необхідної для виконання покладених на контролюючі органи функцій, завдань, та її документального підтвердження.
Аналогічні положення закріплені в п. 9 Порядку періодичного подання інформації органам державної податкової служби та отримання інформації зазначеними органами за письмовим запитом, що затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 27.12.2010 № 1245.
Такий запит підписується керівником (заступником керівника) контролюючого органу і повинен містити:
1)підстави для надіслання запиту відповідно до цього пункту, із зазначенням інформації, яка це підтверджує;
2)перелік інформації, яка запитується, та перелік документів, які пропонується надати;
3)печатку контролюючого органу.
Письмовий запит про подання інформації надсилається платнику податків або іншим суб'єктам інформаційних відносин за наявності хоча б однієї з таких підстав:
1)за результатами аналізу податкової інформації, отриманої в установленому законом порядку, виявлено факти, які свідчать про порушення платником податків податкового, валютного законодавства, законодавства у сфері запобігання та протидії легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, або фінансуванню тероризму та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи;
2)для визначення рівня звичайних цін на товари (роботи, послуги) під час проведення перевірок та в інших випадках, передбачених ст. 39 цього Кодексу;
3)виявлено недостовірність даних, що містяться у податкових деклараціях, поданих платником податків;
4)щодо платника податків подано скаргу про ненадання таким платником податків:
податкової накладної покупцю або про допущення продавцем товарів/послуг помилок при зазначенні обов'язкових реквізитів податкової накладної, передбачених п.201.1 ст. 201 цього Кодексу, та/або порушення продавцем/покупцем граничних термінів реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних податкової накладної та/або розрахунку коригування;
акцизної накладної покупцю або про порушення порядку заповнення та/або порядку реєстрації акцизної накладної;
5)у разі проведення зустрічної звірки;
6)в інших випадках, визначених цим Кодексом.
Запит вважається врученим, якщо його надіслано поштою листом з повідомленням про вручення за податковою адресою або надано під розписку платнику податків або іншому суб'єкту інформаційних відносин або його посадовій особі.
Платники податків та інші суб'єкти інформаційних відносин зобов'язані подавати інформацію, визначену у запиті контролюючого органу, та її документальне підтвердження протягом одного місяця з дня, що настає за днем надходження запиту (якщо інше не передбачено цим Кодексом). У разі коли запит складено з порушенням вимог, викладених в абзацах першому та другому цього пункту, платник податків звільняється від обов'язку надавати відповідь на такий запит.
Постановою Кабінету Міністрів України від 27.12.2010 №1245 затверджено Порядок періодичного подання інформації органам державної податкової служби та отримання інформації зазначеними органами за письмовим запитом (далі - Порядок №1245), у відповідності до вимог п. 10 якого запит щодо отримання податкової інформації від платників податків та інших суб'єктів інформаційних відносин оформляється на бланку органу державної податкової служби та підписується керівником (заступником керівника) зазначеного органу. У запиті зазначаються: посилання на норми закону, відповідно до яких орган державної податкової служби має право на отримання такої інформації; підстави для надіслання запиту; опис інформації, що запитується, та в разі потреби перелік документів, що її підтверджують.
Пунктом 11 вказаного Порядку встановлено, що перед тим, як направити запит, орган державної податкової служби перевіряє: наявність законодавчих підстав для отримання податкової інформації; наявність інформації в системі органів державної податкової служби; відсутність підстав для періодичного подання зазначеної інформації відповідно до цього Порядку.
Відповідно до п. 12 Порядку №1245 письмовий запит про подання інформації надсилається суб'єкту інформаційних відносин за наявності хоча б однієї з таких підстав: виявлення за результатами аналізу податкової інформації, отриманої в установленому законом порядку, фактів, які свідчать про порушення платником податків податкового, валютного законодавства, законодавства у сфері протидії легалізації (відмиванню) доходів, отриманих злочинним шляхом, та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на органи державної податкової служби; виникнення потреби у визначенні рівня звичайних цін на товари (роботи, послуги) під час проведення перевірок; в інших випадках, визначених Податковим кодексом України.
Суд апеляційної інстанції погоджується з думкою судом першої інстанції, що податковий орган у порядку визначеному законом наділений правом надсилати платникам податків письмові запити про надання інформації (пояснень) та документальних підтверджень, зокрема якщо за результатами аналізу податкової інформації виявлено факти, що свідчать про можливі порушення платником податків податкового, валютного та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на органи державної податкової служби.
Водночас з наведеного вище вбачається, що обов'язок у платника податків надати відповідь на запит не виникає, якщо запит складено з порушенням вимог чинного законодавства.
Аналізуючи передбачені чинним законодавством підстави для витребування податковим органом від суб'єктів господарювання інформації та документів, суд дійшов висновку, що вимога про надання відповідної інформації має опиратися саме на фактичні підстави (тобто наявність конкретних обставин), а не містити посилання виключно на норми ПК України.
Тобто у разі наявності обставин для подання інформаційного запиту, що передбачені п.п. 1 п.73.3 ст.73 ПК України, податковим органом має бути вказано в такому запиті, які саме факти, що свідчать про порушення платником податків законодавства, виявлено податковим органом.
Без повідомлення вказаних фактів платник податків не в змозі надати будь-які пояснення та їх документальне підтвердження.
Суд першої інстанції встановив, що запитом від 03.10.2017 №51514/10/28-10-42-05-10 "Про надання інформації та її документального підтвердження" Офісом великих платників, відповідно до п.73.1 ст.73 ПК України, повідомило ТзОВ "ОККО-Схід" про необхідність у законодавчо встановлені строки надати обґрунтовані письмові пояснення щодо причин розбіжностей між даними декларацій з акцизного податку з даними звітності РРО та податкових декларацій з податку на додану вартість, а також документальні підтвердження (засвідчені підписом посадової особи платника податків та скріплені печаткою копії документів) орієнтовний перелік яких зазначено у згаданому запиті. Як вбачається із змісту запиту, охоплений ним період визначено 2015-2016 років. Листом №366 від 25.10.2017 позивач надав відповідь на запит від 03.10.2017. Як на підставу для прийняття оскарженого наказу від 27.10.2017 відповідач зазначає те, що надані позивачем пояснення не спростували фактів, які свідчать про значні розбіжності між даними про обсяги реалізованих товарів ТзОВ "ОККО-Схід" у РРО, податкових декларацій з ПДВ та декларацій акцизного податку.
Наказ від 27.10.2017 №2423 "Про проведення документальної позапланової виїзної перевірки ТзОВ "ОККО-Схід" з питань правильності обчислення акцизного податку при реалізації пального за період з 01.01.2015 по 31.12.2016 за місцем розташування ТзОВ "ОККО-Схід" та об'єктів права власності згідно з додатком до наказу та направлення на перевірку, отримані головним бухгалтером Дзюник І.П., що останнім не заперечується.
Жодних конкретних відомостей про виявлені факти під час аналізу податкової звітності, які свідчать про значні розбіжності між даними про обсяги реалізованих товарів ТзОВ "ОККО-Схід" у РРО, податкових декларацій з ПДВ та декларацій акцизного податку у запиті судом першої інстанції не встановлено, з чим погоджується суд апеляційної інстанції.
Взявши до уваги викладене вище, суд апеляційної інстанції зазначає, що запит відповідача та опрацьована ним податкова інформація не містить вказівки на виявлені недостовірні дані (розбіжності між даними про обсяги реалізованих товарів ТзОВ "ОККО-Схід" у РРО, податкових декларацій з ПДВ та декларацій акцизного податку), на конкретну декларацію, в якій виявлена така недостовірність, який вплив має отримана контролюючим органом податкова інформація на достовірність даних, які містяться у відповідних деклараціях ТзОВ "ОККО-Схід".
Суд дійшов висновку, що контролюючий орган не визначив конкретного переліку документів, а вимагав від позивача надати регістри бухгалтерського обліку щодо реалізації всіх товарів, хоча підставою для надання запиту є підтвердження достовірності показників рахунків сум акцизного податку з реалізації суб'єктами господарювання роздрібної торгівлі лише підакцизних товарів.
Суд першої інстанції вірно зазначив, що приймаючи оскаржений наказ, контролюючий орган не врахував того, що питання які є предметом перевірки ТзОВ "ОККО-Схід" з питань правильності обчислення акцизного податку при реалізації пального за період з 01.01.2015 по 31.12.2016 за місцем розташування ТзОВ "ОККО-Схід" охоплені предметом раніше призначеної аналогічної перевірки відповідно до наказу від 28.02.2017 №395, строки проведення якої поновлено 30.08.2017 наказом №1881 "Про поновлення строків проведення документальної позапланової виїзної перевірки" починаючи з 04.09.2017 на три робочих дні, та котру зупинену згідно з наказом від 27.04.2017 №904. Станом на дату прийняття наказу Офісу великих платників податків Державної фіскальної служби України від 27.10.2017 №2423 "Про проведення документальної позапланової виїзної перевірки", наказ №395 від 28.02.2017 "Про проведення документальної позапланової виїзної перевірки" з питань правильності обчислення акцизного податку при реалізації пального за період з 01.01.2015 по 31.12.2016 за місцем розташування ТзОВ "ОККО-Схід" та наказ №1881 від 30.08.2017 "Про поновлення строків проведення документальної позапланової виїзної перевірки" є чинними та перевірка не завершена.
Враховуючи зазначене, відсутні підстави стверджувати те, що документальна позапланова виїзна перевірка позивача з питань правильності обчислення акцизного податку при реалізації пального за період з 01.01.2015 по 31.12.2016 за місцем розташування ТзОВ "ОККО-Схід" є завершена.
За наведених обставин колегія суддів дійшла висновку, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права, доводи апеляційної скарги не спростовують висновків суду, тому оскаржуване рішення слід залишити без змін.
Відповідно до ст. 316 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального та процесуального права.
Керуючись ст.ст.243, 310, 315, 316, 321, 322, 325, 329 КАС України, суд,-
П О С Т А Н О В И В:
Апеляційну скаргу Офісу великих платників податків Державної фіскальної служби України залишити без задоволення, а рішення Львівського окружного адміністративного суду від 20 грудня 2017 року у справі №813/4042/17 - без змін.
Постанова набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена в касаційному порядку протягом 30 днів з дня складання повного судового рішення шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до суду касаційної інстанції.
Головуючий суддя В. Я. Макарик судді О. О. Большакова В. В. Гуляк Повний текст постанови складений 15 березня 2018 року.