
Справа № 750/13371/17
Провадження № 2-а/750/285/18
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
15 березня 2018 року м.Чернігів
Деснянський районний суд м. Чернігова в складі:
головуючого судді Литвиненко І. В.
за участю секретаря судового засідання Юрченко І. В.,
за участі представника відповідача ОСОБА_1,
розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом ОСОБА_2 до Чернігівського об’єднаного управління Пенсійного фонду України про визнання бездіяльності протиправною та зобов’язання вчинити певні дії,
в с т а н о в и в:
14.12.2017 року позивач звернувся до суду з позовом до Чернігівського об’єднаного управління Пенсійного фонду України про визнання бездіяльності протиправною та зобов’язання вчинити певні дії в якому просив:
- визнати протиправною бездіяльність Чернігівського об’єднаного управління Пенсійного фонду України, що полягає в непризначені ОСОБА_2 доплати до пенсії за понаднормовий стаж починаючи з 08.12.2011 року,
- зобов’язати Чернігівське об’єднане управління Пенсійного фонду України призначити та виплачувати ОСОБА_2 доплати до пенсії за понаднормовий стаж, при цьому її обчислення провести зі стажу, що перевищує 20 років стажу та для визначення брати заробіток.
Позов обґрунтований тим, що позивач отримує пенсію відповідно до Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» зі зниженням пенсійного віку. 24.10.2017 року та 06.11.2017 року позивач звертався до відповідача із заявами про перерахунок пенсії відповідно до вимог ч. 2 ст. 56 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» із збільшенням пенсії на 1% заробітку за кожен рік роботи понад встановлений мінімальний стаж роботи 20 років, однак УПФУ неправомірно відмовило у перерахунку пенсії, посилаючись на те, що відповідно до чинного законодавства України виплата пенсії постраждалим від аварії на ЧАЕС проводиться відповідно до норм Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» і пенсія за віком позивачеві розрахована відповідно до статей 27, 28 цього Закону.
Ухвалою від 19.12.2017 року у справі відкрито спрощене провадження.
Відповідач подав відзив на позов, який мотивував тим, що позивач перебуває на обліку як одержувач пенсії за віком, призначеної згідно Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» із зниженням пенсійного віку відповідно до статті ст. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» та Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» з 08.12.2011 року. 24.10.2017 року та 06.11.2017 року позивач звертався до відповідача із заявами про перерахунок понаднормативного стажу згідно ч. 2 ст. 56 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи». Розмір пенсії позивача розраховано відповідно до положень чинного законодавства, а тому правових підстав для перерахунку позивачеві пенсії згідно поданої заяви відповідно до ч.2 ст.56 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» УПФУ не мало.
Судом встановлено такі факти та відповідні їм правовідносини.
Позивач перебуває на обліку відповідача, як одержувач пенсії за віком, призначеної відповідно до Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» із зниженням пенсійного віку відповідно до ст. 13 Закону України Закону України «Про пенсійне забезпечення», з 08.12.2011 року.
З матеріалів справи вбачається, що загальний стаж роботи позивача становить 22 роки 11місяців 11 днів (станом на 30.07.2014 року), в т. ч. по списку № 1 - 3 дні. При цьому доплата за понаднормативний стаж не врахована, що підтверджується відповідачем.
24.10.2017 року та 06.11.2017 року позивач звертався до відповідача із заявами про здійснення перерахунку пенсії за віком, призначивши підвищення до пенсії у відповідно до положень ч. 2 ст. 56 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» із збільшенням пенсії на 1% заробітку за кожен рік роботи понад встановлений стаж 20 років
Листом від 23.11.2017 року № 1319/06/П-7 відповідач відмовив у перерахунку пенсії.
Закон України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» визначає основні положення щодо реалізації конституційного права громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, на охорону їх життя і здоров'я та створює єдиний порядок визначення категорій зон радіоактивно забруднених територій, умов проживання і трудової діяльності на них, соціального захисту потерпілого населення.
Відповідно до ч. 2 ст. 56 вказаного Закону право на пенсію в повному розмірі мають громадяни, віднесені до категорій 1, 2, 3, 4, за умови стажу роботи не менш як: чоловіки - 20 років, жінки - 15 років, із збільшенням пенсії на один процент заробітку за кожний рік роботи понад встановлений цим пунктом стаж, але не вище 75 процентів заробітку, а громадянам, які відпрацювали за списком № 1, чоловіки - 10 років і більше, жінки - 7 років 6 місяців і більше - не вище 85 процентів заробітку.
Закон України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування», розроблений відповідно до Конституції України та Основ законодавства України про загальнообов'язкове державне соціальне страхування, визначає принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел, передбачених цим Законом, а також регулює порядок формування Накопичувального пенсійного фонду та фінансування за рахунок його коштів видатків на оплату договорів страхування довічних пенсій або одноразових виплат застрахованим особам, членам їхніх сімей та іншим особам, передбаченим цим Законом.
Відповідно до ч. 2 ст. 27 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» за бажанням застрахованої особи частина розміру пенсії за віком за період страхового стажу, набутого до дня набрання чинності цим Законом, може бути визначена відповідно до раніше діючого законодавства, а частина розміру пенсії за період страхового стажу, набутого після набрання чинності цим Законом, - відповідно до цього Закону.
Абзацом 1 пункту 13 Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» передбачено, що у разі якщо особа має право на отримання пенсії, щомісячного довічного грошового утримання відповідно до законів України, зокрема, «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» та цього Закону, призначається одна пенсія, щомісячне довічне грошове утримання за її вибором. При цьому різниця між розміром пенсії, на який має право особа відповідно до зазначених законодавчих актів, та розміром пенсії із солідарної системи відповідно до цього Закону фінансується за рахунок коштів Державного бюджету України.
Зі змісту наведених норм вбачається надання законодавцем особі права обирати умови, норми та порядок пенсійного забезпечення, які встановлені загальним Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» або, зокрема, спеціальним Законом України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
Приписи ч. 1 ст. 28 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» визначають, що мінімальний розмір пенсії за віком за наявності у чоловіків 35 років, а у жінок 30 років страхового стажу встановлюється в розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом. У разі виплати застрахованій особі довічної пенсії, передбаченої цим Законом, мінімальний розмір пенсії за віком у солідарній системі зменшується на розмір зазначеної пенсії.
За кожний повний рік страхового стажу понад 35 років чоловікам і 30 років жінкам пенсія за віком збільшується на 1 відсоток розміру пенсії, обчисленої відповідно до статті 27 цього Закону, але не більш як на 1 відсоток мінімального розміру пенсії за віком, зазначеного в абзаці першому цієї частини.
Відповідно до ч. 2 ст. 56 вказаного Закону право на пенсію в повному розмірі мають громадяни, віднесені до категорій 1, 2, 3, 4, за умови стажу роботи не менш як: чоловіки - 20 років, жінки - 15 років, із збільшенням пенсії на один процент заробітку за кожний рік роботи понад встановлений цим пунктом стаж, але не вище 75 процентів заробітку, а громадянам, які відпрацювали за списком № 1, чоловіки - 10 років і більше, жінки - 7 років 6 місяців і більше - не вище 85 процентів заробітку.
Аналогічна правова позиція викладена в ухвалі Вищого адміністративного суду України від 02 грудня 2014 року в адміністративній справі № К/800/51040/14 та ухвалі Вищого адміністративного суду України від 17 лютого 2016 року в адміністративній справі № К/800/49010/15.
З огляду на викладене, суд вважає обґрунтованими доводи позивача щодо обов'язку відповідача здійснювати на його користь нарахування та виплату пенсії в повному розмірі з доплатою за понаднормовий стаж роботи в розмірі встановленому п. 2 ст. 56 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» тобто, із збільшенням пенсії на один процент заробітку за кожний рік роботи понад встановлений стаж.
У задоволенні клопотання позивача щодо встановлення судового контролю слід відмовити, оскільки у суду відсутні підстави вважати, що рішення суду виконане не буде, крім того положеннями частин 1-2 ст. 382 КАС України передбачає право, а не обов’язок суду зобов’язати суб’єкта владних повноважень не на користь якого ухвалено судове рішення у встановлений судом строк подати звіт про виконання судового рішення.
Керуючись ст.ст. 246, 250-251, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд –
В И Р І Ш И В:
позов задовольнити частково.
Визнати протиправною бездіяльність Чернігівського об’єднаного управління Пенсійного фонду України (місцезнаходження: пр. Миру, 44, м. Чернігів, код ЄДРПОУ 40378209), що полягає в непризначені ОСОБА_2 (місце проживання: ІНФОРМАЦІЯ_1, реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1) доплати до пенсії за понаднормовий стаж.
Зобов’язати Чернігівське об’єднане управління Пенсійного фонду України (місцезнаходження: пр. Миру, 44, м. Чернігів, код ЄДРПОУ 40378209) починаючи з 23.03.2017 року призначити та виплачувати ОСОБА_2 (місце проживання: ІНФОРМАЦІЯ_1, реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1) доплату до пенсії за понаднормовий стаж, при цьому її обчислення провести зі стажу, що перевищує 20 років стажу та для визначення розміру пенсії брати заробіток позивача з якого обчислюється пенсія відповідно до ст. 27 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування».
В іншій частині позову відмовити.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення суду може бути оскаржене до Київського апеляційного адміністративного суду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення в порядку передбаченому ст.. 295 КАС України.
Суддя І.В. Литвиненко