
Золотоніський міськрайонний суд Черкаської області
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
Справа № 695/3243/17
номер провадження 2-а/695/26/18
13 березня 2018 року м. Золотоноша
Золотоніський міськрайонний суд Черкаської області в складі:
головуючого - судді: Таратін В.О.
при секретарі: Курченко В.М.
з участю позивача ОСОБА_1
розглянувши у відкритому судовому засіданні в порядку спрощеного позовного провадження справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного Управління пенсійного фонду України в Черкаській області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору – Ліквідаційна комісія УМВС України в Черкаській області про визнання дій протиправними та зобов’язання вчинити дії (перерахунок пенсії), -
ВСТАНОВИВ
Позивач звернувся до суду з вказаним позовом, мотивуючи тим, що він проходив службу на різних посадах в органах внутрішніх справ. Йому була призначена пенсія відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених із військової служби, та деяких осіб». 09.10.2017 року він звернувся до відповідача із заявою в якій просив провести перерахунок його пенсії з 01.01.2016 року у зв'язку із збільшенням грошового забезпечення працівників Національної поліції. 26.10.2017 року листом Головного Управління Пенсійного фонду України в Черкаській області йому було повідомлено, що перерахунок та виплата перерахованої пенсії із грошового забезпечення, встановленого законодавством для поліцейських, буде проведена після виділення додаткових коштів з Державного бюджету України, а крім того зазначено що 01.06.2017 року ГУПФУ було отримано від Ліквідаційної комісії УМВС України в Черкаській області Довідку про його грошове забезпечення. Вказану бездіяльність вважає протиправною, оскільки у відповідача є всі законні підстав для проведення йому перерахунку та виплати пенсії з 01.01.2016 року, а тому він звернувся з даним позовом до суду.
Позивач в судовому засіданні позов підтримав, просив задоволити повністю.
Представник відповідача в судове засідання не з’явився, але направив до суду відзив на позовну заяву в якому просив у задоволенні позову відмовити.
У відзиві від 27.12.2017 року представник вказав, що на момент звернення до суду позивач перебуває на обліку в головному управлінні та отримує пенсію відповідно до Закону України від 09.04.1992 № 2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - Закон № 2262). Згідно зі ст. 63 Закону № 2262 перерахунок призначених за цим Законом пенсій провадиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України. Зазначений Порядок затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 №45 (далі - Порядок). Згідно з п. 2 Порядку про підстави проведення перерахунку пенсій особам згідно із Законом № 2262 силові міністерства та відомства (далі - державні органи) у п'ятиденний строк повідомляють Пенсійному фонду України. У п'ятиденний строк з моменту надходження зазначеного повідомлення Пенсійний фонд України повідомляє своїм головним управлінням про пищали для перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку. Головні управління Пенсійного фонду України складають у десятиденний строк з моменту надходження зазначеної інформації списки за встановленою формою та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсі На підставі списків уповноважені органи готують для перерахунку пенсії довідки про розмір грошового забезпечення кожної особи, зазначеної у списку, та у місячні строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України для проведені перерахунку пенсій. На виконання Порядку, листом Міністерства внутрішніх справ України від 22.03.2017 року за № 4019/02/22-2017. що зареєстрований в Пенсійному фонді України 28.03.2017 року за № 1167/5. повідомлено, що перерахунок пенсії особам начальницької рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції) проводиться урахуванням грошового забезпечення, установленого для поліцейських згідно з постановою № 988. з 01.01.2016 на підставі довідок про грошове забезпечення виданих ліквідаційними комісіями ГУМВС (УМВС) в областях та м. Києві.
Пенсійний фонд України листом від 28.03.2017 № 9493/02-23 повідомив головні управління Пенсійного фонду України в областях про підстави проведення перерахунку пенсій осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ. Зазначений лист надійшов до головного управління 29.03.2017 за № 398/01.
Списки осіб, які мають право на перерахунок пенсії, головне управління підготувало та 31.03.2017 направило до ліквідаційної комісії УМВС в Черкаській області.
Листом ліквідаційної комісії УМВС в Черкаській області від 04.04.2017 № 37/22 дані списки повернуто на доопрацювання.
10.04.2017 року головним управлінням повторно направлено списки начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України, пенсії які підлягають перерахунку, в тому числі стосовно ОСОБА_1.
01.06.2017 року на адресу головного управління надійшла довідка про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії позивача.
Згідно зі ст. 8 Закону № 2262 виплата пенсії, у тому числі додаткових доплат, надбавок та підвищень до них, компенсаційних виплат, встановлю законодавством, звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей забезпечується за рахунок ю Державного бюджету України.
Згідно із статтею 4 Бюджетного кодексу України надходження та витрат Державного бюджету України визначаються виключно законом про Державі бюджет, який щорічно затверджує Верховна Рада України.
Пенсійний фонд України за рахунок коштів Державного бюджету реалізує бюджетну програму КПКВК 2506080, згідно з якою Пенсійному фонду передбачено бюджетні асигнування на пенсійні виплати, фінансування яких згідно з чинними законодавчими нормами повинно здійснюватись за рахунок коштів Державного бюджету, зокрема - на пенсійне забезпечення військовослужбовців, осіб начальницького і рядового складу.
При формуванні видаткової частини бюджету Пенсійного фонду Україні 2017 рік, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 18.01.2017 №17, враховано основні звітні дані щодо чисельності пенсіонерів та розміру пенсії виплат з урахуванням прогнозного зростання впродовж 2017 року прожиткового мінімуму згідно із Законом України від 21.12.2016 № 1801-VIII «Про Державний бюджет України на 2017 рік».
У видатковій частині бюджету Пенсійного фонду України на 2017 рік додаткові кошти для здійснення виплат перерахованих пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції) не передбачено.
Згідно з п. 20 та п. 29 ч.1 ст. 116 Бюджетного кодексу України взяття зобов’язань без відповідних асигнувань та здійснення видатків бюджету з перевищенням бюджетних призначень є порушенням бюджетного Крім того, правова позиція Верховного Суду України за наслідками перегляду судових рішень Вищого адміністративного Суду України полягає у правомірних діях органів Пенсійного фонду України, в частині не проведення перерахунку пенсії за відсутності відповідного фінансового забезпечення (постанова Верховного Суду У країни від 24.03.2015 по справі № 21 -66а 15).
Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади, до яких належить і головне управління Пенсійного фонду України в Черкаській області, їх посадові особи зобов’язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України.
Водночас інформуємо, що Пенсійний фонд України сформував потребу в бюджетних коштах, необхідних для проведення перерахунку пенсій, та направив до Міністерства соціальної політики України. Тож, перерахунок та виплату перерахованої пенсії із грошового забезпечення, встановленого законодавством для поліцейських, буде проведено після виділення додаткових коштів з Державного бюджету України.
Третя особа – представник ліквідаційної комісії УМВС України в Черкаській області в судове засідання не з’явився з невідомих суду причин, хоча про розгляд повідомлявся належним чином.
Суд, вислухавши позивача, дослідивши матеріали справи вважає, що позовні вимоги підлягають до задоволення, виходячи з наступного.
Позивач перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Черкаській області та отримує пенсію за вислугу років , призначену йому як колишньому працівнику органів внутрішніх справ України відповідно до ЗУ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» № 2262, що підтверджується копією пенсійного посвідчення № НОМЕР_1 виданого 23.02.2012 року.
Постановою Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 року № 988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» встановлено грошове забезпечення для поліцейських, яке за своїми складовими є вищим від раніше встановленого грошового забезпечення осіб рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ.
01.06.2017 року до Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області від Ліквідаційної комісії Управління УМВС України в Черкаській області надійшла довідка про розмір грошового забезпеченя для перерахунку пенсії позивача.
На час розгляду справи перерахунок пенсії за вислугу років на підставі довідки про розмір грошового забезпечення про перерахунок пенсії позивачу не здійснений.
Спеціальним законом, який регулює правовідносини у сфері пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, Національній поліції, є Закон України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 №2262-XII (у подальшому Закон №2262-Х11). Цим Законом держава гарантує гідне пенсійне забезпечення осіб, які мають право на пенсію, шляхом встановлення їм пенсій не нижче прожиткового мінімуму, визначеного законом, перерахунок призначених пенсій у зв’язку із збільшенням рівня грошового забезпечення, надання передбачених законодавством державних соціальних гарантій, вжиття на державному рівні заходів, спрямованих на їх соціальний захист.
Згідно з частиною четвертою статті 63 Закону №2262-Х11 (в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин) усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
29 грудня 2015 року набрав чинності Закон України від 23.12.2015 №900-V111 «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей», яким статтю 63 Закону №2262-Х11 доповнено новою частиною такого змісту: «Перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських».
Статтею 51 Закону №2262-Х11 передбачено, що перерахунок пенсій у зв’язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв’язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.
Згідно з абзацом 2 пункту 15 розділу ХІ Прикінцевих та перехідних положень Закону України «Про Національну поліцію» від 02.07.2015 №580-V111 за колишніми працівниками міліції, у тому числі пенсіонерами, а також членами їхніх сімей, іншими особами зберігаються пільги, компенсації і гарантії, передбачені цим Законом для колишніх поліцейських, членів їхніх сімей, інших осіб.
При цьому статтею 102 вказаного Закону передбачено, що пенсійне забезпечення поліцейських здійснюється в порядку та на умовах, визначених Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
Постановою Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 №988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції», яка набрала чинності 02.12.2015, встановлено грошове забезпечення поліцейських Національної поліції, яке складається з посадового окладу, окладу за спеціальним званням, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, які мають постійний характер), премії та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.
Таким чином, збільшення грошового забезпечення поліцейських, яке за своїми складовими є ідентичним складовим грошового забезпечення колишніх працівників міліції, але за розміром є більшим, є безумовною підставою для перерахунку пенсії позивача як колишнього працівника міліції на підставі постанови Кабінету Міністрів України №988 від 11.11.2015.
Перерахунок пенсій колишнім працівникам міліції здійснюється відповідно до Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 №45 (у подальшому Порядок №45).
Пунктом 1 Порядку №45 (в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин) передбачено, що перерахунок раніше призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом, або у зв’язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.
Пунктом 2 Порядку №45 передбачено, що на підставі зазначеного в пункті 1 цього Порядку рішення Кабінету Міністрів України Міноборони, МВС, Мінінфраструктури, СБУ, Служба зовнішньої розвідки, ДПС, Управління державної охорони, Адміністрація Держспецзв’язку, Адміністрація Держприкордонслужби, ДПтС, ДСНС повідомляють у п’ятиденний строк Пенсійному фонду України про підстави перерахунку пенсій військовослужбовцям.
Пенсійний фонд України повідомляє у п’ятиденний строк з моменту надходження інформації від державних органів своїм головним управлінням в Автономній Республіці Крим, областях, мм. Києві та Севастополі про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку. Головні управління Пенсійного фонду України складають у десятиденний строк з моменту надходження зазначеної інформації списки за формою згідно із додатком 1 та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.
Пунктом 3 Порядку №45 передбачено, що на підставі списків уповноважені органи готують для перерахунку пенсії довідки про розмір грошового забезпечення кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно із додатком 2 та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України. Згідно з пунктом 4 Порядку №45 перерахунок пенсії здійснюється на момент виникнення такого права і проводиться у строки, передбачені частинами другою і третьою статті 51 Закону.
Судом встановлено, що відповідач 01.06.2017 отримав довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії позивача, однак перерахунок пенсії не здійснив.
Враховуючи те, що право позивача на перерахунок його пенсії встановлено чинним законодавством України, дотримано всі вимоги, передбачені Порядком №45 для перерахунку пенсії, позивач має законні підстави на перерахунок його пенсії на підставі довідки про грошове забезпечення, тому бездіяльність відповідача щодо здійснення такого перерахунку є протиправною.
Посилання відповідача на відсутність бюджетного фінансування не є обґрунтованою підставою щодо нездійснення перерахунку пенсії позивача з огляду на таке.
Згідно частини першої статті 17 Закону України «Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини» суди застосовують при розгляді справ Конвенцію про захист прав людини як джерело права.
Відповідно до правової позиції Європейського суду з прав людини у справі «Кечко проти України» (рішення від 08 листопада 2005 року) в межах свободи дій держави визначати, які надбавки виплачувати своїм робітникам з державного бюджету. Держава може вводити, призупиняти чи закінчувати виплату таких надбавок, вносячи відповідні зміни в законодавство. Однак якщо чинне правове положення передбачає виплату певних надбавок, і дотримано всі вимоги, необхідні для цього, органи державної влади не можуть свідомо відмовляти у цих виплатах, доки відповідні положення є чинними. Тобто органи державної влади не можуть посилатися на відсутність коштів як на причину невиконання своїх зобов’язань.
Аналогічна правова позиція викладена в рішенні Верховного Суду в зразковій справі №Пз/9901/8/18 від 15.02.2018, відповідно до пункту 56 якого Висновки Верховного Суду в цій зразковій справі підлягають застосуванню в адміністративних справах щодо звернення пенсіонерів органів внутрішніх справ, яким призначено пенсію згідно із Законом України "Про пенсійне забезпечення військовослужбовців, осіб начальницького та рядового складу органів внутрішніх справ", до суду з адміністративними позовами до територіальних органів Пенсійного фонду України, на обліку яких стоять позивачі та які здійснюють виплату пенсій позивачам, з позовними вимогами щодо визнання протиправною бездіяльності відповідача (відмови вчинити дії) щодо здійснення перерахунку та виплати позивачам пенсії з 01 січня 2016 року як пенсіонерам органів внутрішніх справ згідно із Законом України від 23 грудня 2015 року N 900-VIII "Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей", статтями 51, 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", постановою Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року N 988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції", на підставі наданої довідки про грошове забезпечення для перерахунку пенсій з урахуванням грошового забезпечення поліцейських; зобов'язання відповідачів здійснити перерахунок та виплату пенсії позивачам з 01 січня 2016 року як пенсіонерам органів внутрішніх справ згідно із Законом України від 23 грудня 2015 року N 900-VIII "Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей", статтями 51, 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", постановою Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року N 988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції", згідно з наданою довідкою про грошове забезпечення для перерахунку пенсій з урахуванням грошового забезпечення поліцейських.
Також суд вважає безпідставним посилання відповідача на правову позицію Верховного суду України, викладену в постанові від 24.03.2015 по справі №21-66а15, оскільки вказана позиція стосується застосування Закону України «Про виконавче провадження» і не має відношення до даного спору.
Оскільки перерахунок пенсії позивача не проведено з вини відповідача, який є державним органом, його право на такий перерахунок з 01.01.2016 року є абсолютним та не може бути обмеженим будь-яким строком в силу вимог частини третьої ст.. 51 Закону № 2262-ХІІ.
У зв’язку з викладеним суд приходить до висновку про наявність підстав для повного задоволення позовних вимог.
Керуючись ст.ст. 241-245, 250 КАС України, -
ВИРІШИВ
Позовні вимоги задовльнити повністю.
Визнати протиправною бездіяльність Головного Управління Пенсійного фонду України в Черкаській області щодо не проведення ОСОБА_1 перерахунку пенсії з 01 січня 2016 року відповідно до Закону України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей» № 900 від 23 грудня 2015 року, статті 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», постанов Кабінету Міністрів України № 988 від 11 листопада 2015 року «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» і № 947 від 18 листопада 2015 року «Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 09 березня 2006 року № 268» та з урахуванням Довідки року про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії виданої Ліквідаційною комісією УМВС України в Черкаській області.
Зобов’язати Головне Управління Пенсійного фонду України в Черкаській області провести з 01.01.2016 року перерахунок та виплату ОСОБА_1 пенсії відповідно до Закону України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей» № 900 від 23 грудня 2015 року, статті 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», постанов Кабінету Міністрів України № 988 від 11 листопада 2015 року «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» і № 947 від 18 листопада 2015 року «Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 09 березня 2006 року № 268» та з урахуванням Довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії виданої Ліквідаційною комісією УМВС України в Черкаській області.
Рішення може бути оскаржено учасниками справи безпосередньо до Київського апеляційного адміністративного суду. Апеляційні скарги можуть бути подані протягом тридцяти днів з дня складення судового рішення.
Суддя В. О. Таратін