Рішення № 72780506, 05.03.2018, Рівненський міський суд Рівненської області

Дата ухвалення
05.03.2018
Номер справи
569/18599/17
Номер документу
72780506
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Справа № 569/18599/17

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

05 березня 2018 року Рівненський міський суд Рівненської області

в складі головуючого судді: Смолій Л.Д.

при секретарі: Хлуд І.П.

за участю представника позивача: ОСОБА_1

представника відповідача: ОСОБА_2

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Рівне адміністративний позов ОСОБА_3 до Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області про визнання дій протиправними,-

В С Т А Н О В И В :

До Рівненського міського суду Рівненської області звернувся ОСОБА_3 з позовом до Головного управління пенсійного фонду України в Рівненській області про визнання дій протиправними та зобов’язання вчинити дії. Просить суд визнати дії Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області щодо відмови у перерахунку основного розміру пенсії ОСОБА_3, з врахуванням отриманих ним виплат матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально - побутових проблем, одноразових премій (заохочень) та компенсацій за невикористану відпустку, з яких сплачено страхові внески на загальнообов»язкове державне пенсійне страхування, за останні 24 місяці перед днем звільнення на пенсію, протиправними; зобов»язати Головне управління Пенсійного фонду України в Рівненській області здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_3, починаючи з 12 жовтня 2016 року, з врахуванням розміру матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально побутових проблем, одноразових премій (заохочень) та компенсацій за невикористану відпустку, які не були враховані при попередньому розрахунку призначення пенсії, з яких сплачено страхові внески на загальнообов»язкове державне пенсійне страхування за останні 24 місяці перед днем звільнення на пенсію позивача, на підставі додатково поданих пенсіонером ОСОБА_3 документів: довідки ліквідаційної комісії УМВС України в Рівненській області від 22.6.2017 №5/137 та довідки ГУ НП в Рівненській області від 22.06.2017 №756. Крім того просить суд стягнути з відповідача на його користь понесені судові витрати.

В судовому засіданні представник позивача ОСОБА_1 позовні вимоги ОСОБА_3 підтримала повністю з підстав, зазначених у позовній заяві та у відповіді на відзив, просила суд позов задовольнити повністю.

Представник відповідача в судовому засіданні позовні вимоги заперечила з підстав, зазначених у відзиві на позов. Позовні вимоги ОСОБА_3 вважає необґрунтованими та такими, що не підлягають до задоволення. Просила суд відмовити позивачу у задоволенні позовних вимог.

Заслухавши пояснення представника позивача, представника відповідача, дослідивши письмові докази по справі, встановлені обставини та оцінивши докази в їх сукупності, суд прийшов до висновку, що позов підлягає до задоволення з наступних підстав.

Судом встановлено, що з 13.09.1996 по 06.11.2015 ОСОБА_3 проходив службу в органах внутрішніх справ України, а з 07.11.2015 в органах Національної поліції України. Наказом Головного управління Національної поліції в Рівненській області від 31.03.2016 № 55 о/с, ОСОБА_3 звільнений з органів Національної поліції відповідно до п. 2 ч. 1 ст. 77 Закону України «Про Національну поліцію» (через хворобу) у запас Збройних Сил (з постановкою на військовий облік).

З 01 квітня 2016 року ОСОБА_3 призначено пенсію. Позивач перебуває на пенсійному обліку у Головному управлінні ПФУ в Рівненській області.

ОСОБА_3 звернувся до ГУНП в Рівненській області із заявою про видачу довідки про виплачене йому грошове забезпечення за період обрахування пенсійного забезпечення з зазначенням розміру та видів грошового забезпечення, а також з зазначенням інформації з яких видів грошового забезпечення проводилось утримання єдиного соціального внеску на загальнообов’язкове державне пенсійне страхування.

У відповідь на звернення ОСОБА_3 ліквідаційна комісія УМВС України в Рівненській області та ГУ НП в Рівненській області видали відповідні довідки: Довідку про щомісячні види грошового забезпечення №5/157 від 22.06.2017 року та Довідку №756 від 26.06.2017 року. (а.с. 11)

12 жовтня 2017 року ОСОБА_3 звернувся до Головного управління ПФУ з заявою про перерахунок призначеної раніше пенсії з проханням включення до її складових матеріальної допомоги на оздоровлення матеріальної допомоги на вирішення соціально побутових проблем, одноразових премій (заохочень) та компенсацій за невикористану відпустку, до якої додав довідки Ліквідаційної комісії УМВС України в Рівненській області (від 22.06.2017 № 5/137) та ГУНП в Рівненській області (від 22.06.2017 № 756) про щомісячні види грошового забезпечення за 24 останні календарні місяці служби перед звільненням.

08 листопада 2017 року, на вказану заяву Головне управління пенсійного фонду України в Рівненській області відмовило позивачу у перерахунку пенсії (№ С-549/024-15 від 08.11.2017 року) покликаючись на те, що підстави включення для розрахунку його пенсії як складових: матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових проблем, одноразових премій (заохочень) та компенсацій за невикористану відпустку немає, оскільки вони не визначені нормативними документами як складова частина грошового забезпечення, що враховується для обчислення розміру пенсії. Покликаючись на пункт 1 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою Пенсійного фонду України від 30.01.2007 №3-1 та зареєстровано в Міністерстві юстиції України 15.02.2007 за N 135/13402, зазначають, що заяви про призначення пенсії за вислугу років та по інвалідності особам, звільненим зі служби, які мають право на пенсію згідно із Законом, подаються цими особами до головних управлінь Пенсійного фонду України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі (далі - органи, що призначають пенсії) через уповноважені структурні підрозділи.

Відповідно до ст.ст. 8 ч. 1, 9 ч. 1 КАС України, суд при вирішенні справи керується принципом верховенства права, відповідно до якого зокрема людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави; суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого суд вирішує справи відповідно до Конституції та законів України, а також міжнародних договорів, згода на обов"язковість яких надана Верховною Радою України.

Відповідно до частини третьої статті 43 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", (у редакції, чинній на час призначення пенсії позивачу) пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, та у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Частиною третьою цієї ж статті Закону (у редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин) передбачено, що пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов"язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов"язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до пункту 7 постанови Кабінету Міністрів України «Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейським та членам їхніх сімей»№ 393 від 17.07.1992 року, пенсії обчислюються з таких видів грошового забезпечення: відповідних окладів за посадою, військовим (спеціальним) званням (для осіб рядового і начальницького складу органів і підрозділів цивільного захисту щомісячної надбавки за спеціальне звання) та відсоткової надбавки за вислугу років у розмірах, установлених за останньою штатною посадою, займаною перед звільненням; щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення, крім щомісячних надбавок (доплат), установлених особам, які мають право на пенсію за вислугу років згідно із законодавством і залишені за їх згодою та в інтересах справи на службі) та премії. Розмір щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії визначається за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням.

Основні засади державної політики у сфері соціального захисту військовослужбовців (осіб прирівняних до них) та членів їхніх сімей визначені Законом України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей».

Частиною першою статті 9 Закону «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» установлено, що держава гарантує військовослужбовцям достатнє матеріальне, грошове та інші види забезпечення в обсязі, що відповідає умовам військової служби, стимулює закріплення кваліфікованих військових кадрів.

Частиною другою цієї статті визначено, що до складу грошового забезпечення входять: посадовий оклад, оклад за військовим званням, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія); одноразові додаткові види грошового забезпечення.

Грошове забезпечення визначається залежно від посади, військового звання, тривалості, інтенсивності та умов військової служби, кваліфікації, наукового ступеня і вченого звання військовослужбовця.

Постановою № 1294 упорядковано структуру та умови грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та затверджено схеми посадових окладів і додаткових видів грошового забезпечення за категоріями військовослужбовців (пункт 3 цієї постанови).

Згідно зі схемою додаткових видів грошового забезпечення військовослужбовців Збройних Сил України (щомісячних та одноразових, додаток № 25 до постанови № 1294) до одноразових віднесені такі види грошового забезпечення: винагорода, призначення та виплата якої пов"язана з обсягом та складностями роботи, що виконується під час проходження військової служби; матеріальна допомога на початкове обзаведення (вид матеріального забезпечення військовослужбовців, передбачений статтею 9-1 Закону № 2011-ХІІ), а також одноразова матеріальна допомога військовослужбовцям строкової військової служби.

Законом 2011-ХІІ також гарантовано право військовослужбовців, крім військовослужбовців строкової служби, на щорічну основну відпустку із збереженням грошового, матеріального забезпечення та наданням допомоги на оздоровлення у розмірі місячного грошового забезпечення (частина перша статті 10-1 цього Закону).

Умови, розмір та порядок виплати військовослужбовцям зазначеної допомоги визначені Постановою №1294 та Інструкцією про порядок виплати грошового забезпечення особам рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ, затвердженої наказом МВС 31.12.2007 № 499 (зареєстровано в Мінюсті 12.03.2008 р. за №205/14896; далі Інструкція), яка була чинною на момент спірних правовідносин. Так, розмір грошової допомоги для оздоровлення надається у розмірі, що не перевищує грошового забезпечення, яке особа отримувала на день виплати (п.п. 3 п. 5 Постанови № 1294, п.п. 2.16.3. розділу II. Інструкції). Наведеними нормативними актами також регламентовано умови та порядок виплати військовослужбовцям матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань.

Отже, зазначені допомоги є одноразовими додатковими видами грошового забезпечення, які відповідно до частини другої статті 9 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» відносяться до складу грошового забезпечення військовослужбовців.

Аналіз зазначених норм матеріального права дає підстави вважати, що грошова допомога на оздоровлення, матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань, компенсація за невикористану відпустку та одноразові премії (винагороди), з яких сплачено страхові внески на загальнообов»язкове державне пенсійне страхування, відносяться до складу грошового забезпечення військовослужбовців, з розміру якого обчислюється пенсія.

Дана правова позиція викладена у постанові Верховного Суду України 10.03.2015 року у справі №21-70а15.

Застосовуючи правову позицію ВСУ у справі №21-70а15, до аналогічних висновків приходить Вищий адміністративний суд України у справах №К/800/28148/16, №К/800/24038/17, №К/800/21536/17, № К/800/713/17, К/800/3701/17. Правова позиція у вказаних справах ґрунтується на ч. 3 ст. 43 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», де прямо передбачено необхідність врахування при обчисленні пенсії додаткових видів грошового забезпечення з яких сплачено єдиний соціальний внесок.

Відповідно до положень ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв»язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.

Як вбачається з досліджених судом письмових доказів, ОСОБА_3 особисто подав до Головного управління пенсійного фонду України в Рівненській області довідки ліквідаційної комісії УМВС від 22.06.2017 № 5/137 та ГУНП в Рівненській області від 22.06.2017 № 756 про щомісячні види грошового забезпечення.

Відповідно до довідки ліквідаційної комісії УМВС України в Рівненській області від 22.06.2017 року №5/137 та довідки ГУНП в Рівненській області від 26.06.2017 року №756 ОСОБА_3 з 01 квітня 2014 року по 31 березня 2016 року виплачено матеріальні допомоги на оздоровлення (у квітні 2014 року у розмірі 7158,25 грн., у червні 2015 року розмірі 8468,49 грн., у березні 2016 року в розмірі 3600,00 грн.), матеріальні допомоги для вирішення соціально-побутових питань (у грудні 2014 року у розмірі 8446,41 грн., у березні 2015 року у сумі 8446,41 грн.), одноразові премії (у жовтні 2014 року у розмірі 301,40 грн., у грудні 2014 року у розмірі 500 грн., у жовтні 2015 року у розмірі 1050,00 грн., у листопаді 2015 року у розмірі 1043 грн. ), компенсацію за невикористану відпустку (в листопаді 2015 року в сумі 11317,22 грн., в квітні 2016 року у сумі 3648,10 грн. ) із зазначених сум сплачено єдиний соціальний внесок на загальнообов»язкове державне соціальне страхування.

На підставі наведеного суд приходить до переконання, що відмова Відповідача у проведенні позивачу перерахунку пенсії з врахуванням вищевказаних виплат є неправомірною.

Частиною другою статті 122 КАС для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.

Отже, спори у справах, пов»язаних з пенсійними виплатами, мають розглядатися у межах звернення до адміністративного суду, тобто в межах шестимісячного строку.

Як установлено судом, 12 жовтня 2017 року ОСОБА_3 звертався до Головного управління ПФУ в Рівненській області з заявою про перерахунок йому пенсії відповідно до вимог законодавства, проте 08 листопада 2017 року відповідач відмовив йому у задоволенні заяви, тому у грудні 2017 року ОСОБА_3 оскаржив вказану відмову управління ПФУ в суді.

Ураховуючи наведене, суд зазначає, що до спірних правовідносин слід застосовувати положення спеціальних норм, а саме ч. 2 ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб » в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин, а не ч. 2 ст. 122 КАС України

Так у ч. 2 ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб » передбачено, якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону.

ОСОБА_3 звернувся до Головного управління ПФУ в Рівненській області з заявою про перерахунок пенсії 12 жовтня 2017 року, а отже у зв»язку з обмеженням терміну виплати, нормами спеціального закону, виплата має бути здійснена за 12 місяців до дня звернення ОСОБА_3 до органу ПФУ за перерахунком пенсії, а саме з 12 жовтня 2016 року.

Правові позиції щодо застосування норм спеціальних законів у аналогічних правовідносинах, неодноразово висловлював ВСУ, зокрема у Постанові від 15.12.2015 року у справі №161/18933/14-а; у Постанові від 01.03.2016 року у справі №161/20170/14-а.

На підставі наведеного суд приходить до переконання, що позов є обґрунтованим та підлягає до задоволення повністю.

Враховуючи вищенаведене, керуючись ст. ст. 168, 242-246 Кодексу адміністративного судочинства України, ст.3,43 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", п. 7 постанови Кабінету Міністрів України «Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейським та членам їхніх сімей», ч.1 статті 9 Закону «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» суд, -

В И Р І Ш И В :

Позов ОСОБА_3 до Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області про визнання дій протиправними задовольнити.

Визнати дії Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області щодо відмови у перерахунку основного розміру пенсії ОСОБА_3, з врахуванням отриманих ним виплат матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально - побутових проблем, одноразових премій (заохочень) та компенсацій за невикористану відпустку, з яких сплачено страхові внески на загальнообов»язкове державне пенсійне страхування, за останні 24 місяці перед днем звільнення на пенсію, протиправними.

Зобов»язати Головне управління Пенсійного фонду України в Рівненській області здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_3, починаючи з 12 жовтня 2016 року, з врахуванням розміру матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально побутових проблем, одноразових премій (заохочень) та компенсацій за невикористану відпустку, які не були враховані при попередньому розрахунку призначення пенсії, з яких сплачено страхові внески на загальнообов»язкове державне пенсійне страхування за останні 24 місяці перед днем звільнення на пенсію позивача, на підставі додатково поданих пенсіонером ОСОБА_3 документів: довідки ліквідаційної комісії УМВС України в Рівненській області від 22.6.2017 №5/137 та довідки ГУ НП в Рівненській області від 22.06.2017 №756.

Стягнути з Головного управління Пенсійного Фонду України в Рівненській області на користь ОСОБА_3 судові витрати, понесені позивачем по сплаті судового збору в розмірі 640 гривень за рахунок бюджетних асигнувань.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його

проголошення.

ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1, проживає в ІНФОРМАЦІЯ_2, РНОКПП НОМЕР_1.

Головне управління Пенсійного фонду України в Рівненській області, м. Рівне, вул. Короленка, 7, код ЄДРПОУ 21084076.

Суддя :