
Харківський окружний адміністративний суд 61004, м. Харків, вул. Мар'їнська, 18-Б-3, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
Харків
13 березня 2018 р. № 820/1092/18
Харківський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Бадюков Ю.В.,
при секретарі судового засідання – Андрущенко Д.В.,
за участю представників сторін:
прокурора – Фещенко В.Л.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в м. Харкові адміністративну справу за позовом заступника керівника Первомайської місцевої прокуратури Харківської області в інтересах держави в особі Кегичівської селищної ради Харківської області
до Сектора державної реєстрації Кегичівської районної державної адміністрації,
третя особа – ОСОБА_1
про скасування рішення, -
В С Т А Н О В И В:
До Харківського окружного адміністративного суду звернувся заступник керівника Первомайської місцевої прокуратури Харківської області (далі – заявник, прокурор) в інтересах держави в особі Кегичівської селищної ради Харківської області (далі - позивач, Кегичівська селищна рада) з адміністративним позовом до Сектора державної реєстрації Кегичівської районної державної адміністрації (далі – відповідач, Сектор державної реєстрації, реєстратор), третя особа – ОСОБА_1 (далі – третя особа, ОСОБА_1І.), в якому просить суд скасувати рішення державного реєстратора Кегичівського районного управління юстиції ОСОБА_2 про державну реєстрацію прав та їх обтяжень №22170362 від 18.06.2015, номер запису про право власності: 10082957, яким зареєстровано за ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1), серія та номер паспорта: МВ 240568) право власності на житловий будинок, об’єкт житлової нерухомості загальною площею 412,9 м2, який розташований за адресою: Харківська область, Кегичівський район, смт.Кегичівка, провулок Волошина, будинок 15.
В обґрунтування своїх позовних вимог позивач зазначив, що ОСОБА_1 24.10.2006 р. на підставі договору купівлі-продажу придбано нежитлове приміщення-будівлю банно-прального комбінату, загальною площею 413,5 м2, що знаходиться за адресою: Харківська область, Кегичівський район, смт. Кегичівка, пров. Волошина, 6.15.
24.11.2014 р. за наслідками розгляду заяви ОСОБА_1 виконкомом Кегичівської селищної ради прийнято рішення №62 «Про погодження доцільності реконструкції нежитлової будівлі та переобладнання її під житловий будинок по пров. Волошина №15 смт. Кегичівка».
01.12.2014 р. Кегичівською селищною радою прийнято рішення №1157 «Про надання гр. ОСОБА_1 дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки, із земель житлової та громадської забудови для будівництва та обслуговування житлового будинку та господарських будівель та споруд орієнтовною площею 0,15 га».
За даними Державного реєстру речових прав на нерухоме рішенням індексний №22170362 від 18.06.2015 за ОСОБА_1 зареєстровано право власності на житловий будинок (об'єкт незавершеного будівництва), загальною площею 412,9 м2., жилою площею 232 м2., розташований за адресою: Харківська область, Кегичівський район, смт. Кегичівка, пров. Волошина, 6.15.
Як вказує прокурор, зазначене рішення про реєстрацію права власності прийнято з грубим порушенням норм чинного законодавства, є незаконним та підлягає скасуванню.
Прокуратур у судовому засіданні позов підтримав у повному обсязі та просив його задовольнити.
Представник позивача у судове засідання не прибув, про час та місце розгляду справи повідомлений належним чином. Надав заяву про розгляд справи за відсутності повноважного представника.
Представник відповідача у судове засідання не прибув, про час та місце розгляду справи повідомлений належним чином. Надав заяву про розгляд справи за відсутності повноважного представника. Правом надати відзив на адміністративний позов не скористався.
Третя особа у судове засідання не прибула, про час та місце розгляду справи повідомлена належним чином. Правом надати відзив на адміністративний позов не скористалась.
Розглянувши надані документи і матеріали, всебічно і повно з’ясувавши всі фактичні обставини на яких ґрунтуються позовні вимоги, об’єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступне.
Статтею 131-1 Конституції України на органи прокуратури покладено функцію представництва інтересів громадянина або держави в суді у випадках, визначених законом.
Відповідно до ч.3 ст.23 Закону України «Про прокуратуру» прокурор здійснює представництво в суді законних інтересів держави у разі порушення або загрози порушення інтересів держави, якщо захист цих інтересів не здійснює або неналежним чином здійснює орган державної влади, орган місцевого самоврядування чи інший суб'єкт владних повноважень, до компетенції якого віднесені відповідні повноваження, а також у разі відсутності такого органу.
Частиною 6 ст. 23 цього ж Закону передбачено, що під час здійснення представництва інтересів громадянина або держави у суді прокурор має право в порядку, передбаченому процесуальним законом та законом, що регулює виконавче провадження звертатися до суду з позовом (заявою, поданням).
Прокурор, який звертається до адміністративного суду в інтересах держави, в позовній заяві (поданні) самостійно визначає, в чому полягає порушення інтересів держави, та обґрунтовує необхідність їх захисту, а також зазначає орган, уповноважений державою здійснювати відповідні функції у спірних правовідносинах. У разі відсутності такого органу або відсутності у нього повноважень щодо звернення до адміністративного суду прокурор зазначає про це в позовній заяві і в такому разі прокурор набуває статусу позивача.
Матеріалами справи підтверджено, що ОСОБА_1 24.10.2006 на підставі договору купівлі-продажу придбано нежитлове приміщення-будівлю банно-прального комбінату загальною площею 413,5 м2, що знаходиться за адресою: Харківська область, Кегичівський район, смт. Кегичівка, пров. Волошина, 6.15.
24.11.2014 р. за наслідками розгляду заяви ОСОБА_1 виконкомом Кегичівської селищної ради прийнято рішення №62 «Про погодження доцільності реконструкції нежитлової будівлі та переобладнання її під житловий будинок по пров. Волошина №15 смт. Кегичівка» (а.с.18).
01.12.2014 р. Кегичівською селищною радою прийнято рішення №1157 «Про надання гр. ОСОБА_1 дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки, із земель житлової та громадської забудови для будівництва та обслуговування житлового будинку та господарських будівель та споруд орієнтовною площею 0,15 га» (а.с.22).
За даними Державного реєстру речових прав на нерухоме рішенням індексний №22170362 від 18.06.2015 за ОСОБА_1 зареєстровано право власності на житловий будинок (об'єкт незавершеного будівництва), загальною площею 412,9 м2., жилою площею 232 м2., розташований за адресою: Харківська область, Кегичівський район, смт. Кегичівка, пров. Волошина, б.15 (а.с. 23-24).
Вирішуючи спір суд зазначає, що правовідносини, щодо державної реєстрації речових прав на нерухоме майно врегульовані нормами Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень" від 01.07.2004 № 1952-IV (далі – Закон №1952-IV) (в редакції чинній на час виникнення спірних правовідносин).
Згідно з ч. 1 ст.2 Закону №1952-IV державна реєстрація речових прав на нерухоме майно (далі - державна реєстрація прав) - це офіційне визнання і підтвердження державою фактів виникнення, переходу або припинення прав на нерухоме майно, обтяження таких прав шляхом внесення відповідного запису до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно.
Статтею 18 Закону №1952-IV передбачено, що перед проведенням державної реєстрації прав проводиться перевірка документів на наявність підстав для зупинення розгляду заяви, зупинення державної реєстрації прав, відмови у проведенні державної реєстрації прав та прийняття відповідних рішень.
Згідно зі ст.22 Закону №1952-IV документи, що подаються для державної реєстрації прав, повинні відповідати вимогам, встановленим цим Законом та іншими нормативно-правовими актами.
Згідно з п.83 Порядку державної реєстрації прав на нерухоме майно та їх обтяжень, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.10.2013 № 868 (в редакції чинній на час виникнення спірних правовідносин) (далі - Порядок), для проведення державної реєстрації права власності на об'єкт незавершеного будівництва заявник подає: 1) документ, що підтверджує виникнення, перехід та припинення речових прав на земельну ділянку, 2) документ, що відповідно до законодавства надає право на виконання будівельних робіт; 3) технічний паспорт на об’єкт незавершеного будівництва; 4) якщо відповідно до законодавства право на виконання будівельних робіт виникає з моменту повідомлення уповноважених органів, заявник також подає копію документа, що відповідно до законодавства підтверджує факт повідомлення.
Законом України «Про регулювання містобудівної діяльності» від 17 лютого 2011 року № 3038-VI (в редакції чинній на час виникнення спірних правовідносин) передбачено, що документами, що відповідно до законодавства надає право на виконання будівельних робіт є:
- декларація про початок виконання будівельних робіт - щодо об'єктів будівництва, що належать до І-ІІІ категорій складності (ч.1 ст. 36 Закону);
- дозвіл на виконання будівельних робіт, виданий відповідною інспекцією державного архітектурно-будівельного контролю - щодо об'єктів будівництва, що належать до IV і V категорій складності (ч.1 ст. 37 Закону);
- повідомлення про початок виконання будівельних робіт Державній архітектурно-будівельній інспекції України або її територіальному органу (інспекції державного архітектурно-будівельного контролю) за місцезнаходженням об'єкта будівництва - щодо об'єктів, будівництво яких здійснюється на підставі будівельного паспорта, які не потребують реєстрації декларації про початок виконання будівельних робіт або отримання дозволу на виконання будівельних робіт згідно з переліком об'єктів будівництва, затвердженим Кабінетом Міністрів України (ст. 35 Закону № 3038).
За приписами ст. 34 Закону № 3038 замовник має право виконувати будівельні роботи після:
1) направлення замовником повідомлення про початок виконання будівельних робіт центральному органу виконавчої влади, що реалізує державну політику з питань державного архітектурно-будівельного контролю (далі - органи державного архітектурно-будівельного контролю), - щодо об'єктів, будівництво яких здійснюється на підставі будівельного паспорта, які не потребують реєстрації декларації про початок виконання будівельних робіт або отримання дозволу на виконання будівельних робіт згідно з переліком об'єктів будівництва, затвердженим центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері містобудування. Форма повідомлення про початок виконання будівельних робіт та порядок його подання визначаються центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері містобудування;
2) реєстрації органом державного архітектурно-будівельного контролю декларації про початок виконання будівельних робіт - щодо об'єктів будівництва, що належать до I - III категорій складності;
3) видачі замовнику органом державного архітектурно-будівельного контролю дозволу на виконання будівельних робіт - щодо об'єктів будівництва, що належать до IV і V категорій складності.
Зазначені у частині першій цієї статті документи, що надають право на виконання будівельних робіт, є чинними до завершення будівництва.
Як вбачається з копії акту обстеження нежитлової будівлі, проведеного Кегичівською селищною радою 25.01.2018 на підставі розпорядження Кегичівської селищної ради від 24.01.2018 №23, встановлено, що реконструкція приміщення, розташованого за адресою: смт. Кегичівка, пров. Волошина, б. 15 під житловий будинок до теперішнього часу не розпочата (а.с.25, 26).
Відповідно до інформації Державної архітектурно-будівельної інспекції у Харківській області від 31.01.2018 №1020-622, станом на час проведення спірної реєстрації права власності та на час проведення обстеження ОСОБА_1 до реконструкції нежитлової будівлі банно-прального комбінату в житловий будинок фактично не приступила, будь-яких дозвільних документів на початок будівельних робіт не отримувала, до Державної архітектурно-будівельної інспекції у Харківській області не зверталась (а.с.29).
Враховуючи викладене, державний реєстратор Кегичівського районного управління юстиції в порушення вимог п.83 Порядку здійснив реєстрацію права власності на житловий будинок (об'єкт незавершеного будівництва), загальною площею 412,9 м.кв., розташований за адресою: Харківська область, Кегичівський район, смт. Кегичівка, провулок Волошина, будинок 15, на підставі виключно вищезазначених рішень Кегичівської селищної ради.
Таким чином, рішення державного реєстратора про державну реєстрацію за ОСОБА_1 права власності на житловий будинок (об'єкт незавершеного будівництва) загальною площею 412,9 м.кв., розташований за адресою Харківська область, Кегичівський район, смт. Кегичівка, пров. Волошина, б. 15, який фактично є нежитловою будівлею, є незаконним та підлягає скасуванню, а адміністративний позов підлягає задоволенню.
Керуючись ст. ст. 14, 22, 194, 243, 246, 249, 250, 255, 295 КАС України, суд, -
В И Р І Ш И В:
Адміністративний позов заступника керівника Первомайської місцевої прокуратури Харківської області (вул. Соборна, 20, м. Первомайський, Харківська область, 64100) в інтересах держави в особі Кегичівської селищної ради Харківської області (вул. Волошина, б.33, смт. Кегичівка, Кегичівський район, Харківська область, 64003) до Сектора державної реєстрації Кегичівської районної державної адміністрації (вул. Волошина, б.50, смт. Кегичівка, Кегичівський район, Харківська область, 64003), третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача – ОСОБА_1 (с. Нова Парафіївка, Кегичівський район, Харківська область, 64052) про скасування рішення - задовольнити.
Скасувати рішення державного реєстратора Кегичівського районного управління юстиції ОСОБА_2 про державну реєстрацію прав та їх обтяжень №22170362 від 18.06.2015, номер запису про право власності: 10082957 про реєстрацію за ОСОБА_1 (с. Нова Парафіївка, Кегичівський район, Харківська область, 64052, РНОКПП НОМЕР_1, паспорт серії МВ № 240568) право власності на житловий будинок, загальною площею 412,9 м2, який розташований за адресою: Харківська область, Кегичівський район, смт. Кегичівка, провулок Волошина, будинок 15.
Рішення суду може бути оскаржене в апеляційному порядку, передбаченому п.п. 15.5. п. 15 ч. 1 Розділу VII Перехідних положень КАС України до Харківського апеляційного адміністративного суду через Харківський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів, з дня його проголошення.
В разі, якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Учасник справи, якому повне рішення суду не були вручені у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження рішення суду - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Повне рішення складено 16 березня 2018 року.
Суддя Бадюков Ю.В.