
СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
05 березня 2018 р. Справа № 818/569/18
Сумський окружний адміністративний суд у складі: головуючого судді - Соколова В.М., розглянувши у судовому засіданні в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 об'єднаного управління Пенсійного фонду України Сумської області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії,-
В С Т А Н О В И В:
ОСОБА_1 (далі по тексту - позивач, ОСОБА_1І.) звернулася до Сумського окружного адміністративного суду з позовом до ОСОБА_2 об'єднаного управління Пенсійного фонду України Сумської області (далі по тексту - відповідач, Глухівське ОУПФУ) про визнання протиправними дії щодо відмови у здійсненні перерахунку розміру щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці ОСОБА_1, викладені у листі ОСОБА_2 ОУПФУ №3023/03-31 від 28.09.2017 та зобов'язати здійснити перерахунок та виплату щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці ОСОБА_1 з включенням суми допомоги на оздоровлення відповідно до довідки ТУ ДСА України у Сумській області від 18.04.2017 №04-687/17, починаючи з моменту звернення за отриманням довічного грошового утримання, а саме з 26.09.2016 та відповідно до довідки ТУ ДСА України у Сумській області від 22.05.2017 №04-862/17, починаючи з 01 січня 2017 року.
Свої вимоги позивач мотивує тим, що з 26.09.2016 їй призначено довічне грошове утримання судді у відставці. 11.09.2017 позивач звернулася із заявою про перерахунок довічного грошового утримання судді у відставці на підставі довідок ТУ ДСА України у Сумській області про те, що на момент звільнення суддівська винагорода, яка враховується при призначенні щомісячного грошового утримання судді у відставці крім посадового окладу та доплати за вислугу років включає матеріальну допомогу на оздоровлення у розмірі посадового окладу, що надається до щорічної основної оплачуваної відпустки. Однак, Рішенням відповідача від 19.09.2017 відмовлено в проведенні відповідного перерахунку, оскільки допомога на оздоровлення не є складовою суддівської винагороди і для її включення до складу заробітної плати для обчислення щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці немає підстав. Позивач не погоджується із вказаним рішенням, оскільки отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від, того, чи входять вони до структури заробітної плати. на момент звільнення суддівська винагорода, яка враховується при призначенні щомісячного грошового утримання судді у відставці крім посадового окладу та доплати за вислугу років включає матеріальну допомогу на оздоровлення у розмірі посадового окладу, що надається до щорічної основної оплачуваної відпустки. Однак, Рішенням відповідача від 19.09.2017 відмовлено в проведенні відповідного перерахунку, оскільки допомога на оздоровлення не є складовою суддівської винагороди і для її включення до складу заробітної плати для обчислення щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці немає підстав. Позивач не погоджується із вказаним рішенням, оскільки отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від, того, чи входять вони до структури заробітної плати.
Розгляд справи проводиться за правилами спрощеного позовного провадження із проведенням судового засідання.
У судове засідання сторони не з'явилися, про дату, час та місце розгляду справи повідомлені належним чином (а.с.24,25), позивач подала заяву про розгляд справи без її участі (а.с.26).
Відповідно до ч. 4 ст. 229 КАС України у разі неявки у судове засідання всіх учасників справи або якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності учасників справи (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Таким чином, суд розглядає справу без участі представників сторін за наявними матеріалами справи, звукозапис не здійснюється.
Суд, перевіривши матеріали справи та оцінивши докази в їх сукупності, дійшов висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню, з огляду на наступне.
Судом встановлено, що з 21.07.1986 ОСОБА_1 перебувала на посаді судді Кролевецького районного суду Сумської області. Постановою Верховної ОСОБА_3 України від 08 вересня 2016 року звільнена з посади судді Кролевецького районного суду Сумської області у зв'язку з виходом у відставку.
З 26 вересня 2016 року рішенням управління Пенсійного фонду України в Кролевецькому районі Сумської області ОСОБА_1 призначено довічне грошове утримання судді у відставці у розмірі 90 відсотків суддівської винагороди.
На думку позивача, при призначенні довічного грошового утримання судді у відставці їй помилково не було враховано допомогу на оздоровлення у розмірі посадового окладу, що надається до щорічної основної оплачуваної відпустки і відповідно до ст.134 Закону України «Про судоустрій і статус суддів» №2453-VI і має враховуватися при призначенні щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці.
11 березня 2017 року ОСОБА_1 звернулася до відповідача із заявою про перерахунок та виплату довічного грошового утримання судді у відставці відповідно до довідки ТУ ДСА України у Сумській області № 04-687/17 від 18.04.2017 (а.с.20) про те, що на момент звільнення станом на 23.09.2016 суддівська винагорода, яка враховується при призначенні щомісячного грошового утримання судді у відставці крім посадового окладу та доплати за вислугу років включає матеріальну допомогу на оздоровлення у розмірі посадового окладу, що надається до щорічної основної оплачуваної відпустки (14500/12 міс.) - 1208,00 грн. та довідки ТУ ДСА України у Сумській області №04-862 від 22.05.2017 (а.с.19) про те, що станом на 01.01.2017 суддівська винагорода судді Кролевецького районного суду, яка враховується при призначенні щомісячного грошового утримання судді у відставці крім посадового окладу та доплати за вислугу років, включає матеріальну допомогу на оздоровлення у розмірі посадового окладу, що надається до щорічної основної оплачуваної відпустки (16000/12 міс.) - 1333,00 грн.
Рішенням №16 від 19.09.2017 ОСОБА_2 ОУПФУ ОСОБА_1 відмовлено в проведенні відповідного перерахунку (а.с.21).
ОСОБА_2 ОУПФУ №3023/03-31 від 28.09.2017 відповідач повідомив, що допомога на оздоровлення не є складовою суддівської винагороди і для її включення до складу заробітної плати для обчислення щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці немає підстав (а.с.15-16).
Надаючи правову оцінку матеріалам справи, суд виходить з наступного.
Відповідно до ч. 1 ст. 126 Конституції України незалежність і недоторканість суддів гарантується Конституцією і законами України. Однією із конституційних гарантій забезпечення незалежності суддів є надання їм за рахунок держави матеріального і соціального захисту, зокрема для суддів у відставці - щомісячного довічного грошового утримання.
Стаття 19 Конституції України передбачає, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно ст. 22 Конституції України права і свободи людини і громадянина, закріплені цією Конституцією, не є вичерпними. Конституційні права та свободи гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.
Законом України "Про судоустрій і статус суддів" №2453-VI врегульовано правові засади організації судової влади, загальний порядок забезпечення діяльності суддів та інші питання судоустрою і статусу суддів.
Відповідно до ч. 4 ст. 48 Закону України "Про судоустрій і статус суддів" №2453-VI незалежність судді забезпечується окремим порядком фінансування та організаційного забезпечення діяльності судів, установлених законом, належним матеріальним та соціальним забезпеченням судді.
Відповідно до п.7 мотивувальної частини рішення Конституційного Суду України від 11.10.2005 № 8-рп/2005 право судді, який перебуває у відставці, на пенсійне або щомісячне довічне грошове утримання є гарантією незалежності працюючих суддів. Щомісячне довічне грошове утримання - це особлива форма соціального забезпечення суддів, зміст якої полягає у гарантованій державою щомісячній звільненій від сплати податків грошовій виплаті, що слугує забезпеченню їх належного матеріального утримання, в тому числі після звільнення від виконання обов'язків судді. В цьому ж рішенні Конституційний Суд України вказав, що надання судді матеріального захисту є гарантією забезпечення його незалежності. Разом з тим будь-яке зниження рівня гарантій незалежності суддів суперечить конституційній вимозі неухильного забезпечення незалежного правосуддя.
Конституційний Суд України у Рішенні від 03.06.2013 №3-рп/2013 зазначив, що будь-яке зниження рівня гарантій незалежності суддів суперечить конституційній вимозі неухильного забезпечення незалежного правосуддя та права людини і громадянина на захист прав і свобод незалежним судом, оскільки призводить до обмеження можливостей реалізації цього конституційного права, а отже, суперечить частині першій статті 55 Конституції України.
Згідно з п. 3 Рішення Конституційного суду України від 08.06.2016 за №4-рп/2016 щомісячне довічне грошове утримання є особливою формою матеріального забезпечення судді, полягає у гарантованій державою щомісячній грошовій виплаті, що слугує забезпеченню належного матеріального утримання судді після звільнення від виконання обов'язків (відставки), а також життєвого рівня, гідного його статусу.
Пунктам 6.2. Європейської хартії про закон «Про статус суддів» встановлено, що винагорода, яка виплачується суддям за виконання їх професійних обов'язків, може бути різною: залежно від стажу роботи, характеру обов'язків, виконання яких покладено на суддів у їх професійній якості, та від важливості обов'язків, що покладаються на них, оцінюватися ці фактори повинні відверто і відкрито.
Згідно з п.6.3 Європейської хартії про закон «Про статус суддів» гарантовано суддям, що виконують свої професійні обов'язки захист від соціальних ризиків, пов'язаних з хворобою, материнством, інвалідністю, похилим віком та смертю.
Відповідно до п. 6.4 Європейської хартії про закон «Про статус суддів» передбачено, що судді, які досягли пенсійного віку і що працювали на посаді судді зазначений період, отримують пенсію по старості, рівень якої має бути якомога ближчим до рівня їхньої останньої заробітної плати на посаді судді.
Як зазначається в Рекомендації Комітету ОСОБА_3 Європи, державам - членам щодо суддів: незалежність, ефективність та обов’язки від 17 листопада 2010 року (2010) 12, «оплата праці суддів повинна відповідати їх професії та виконуваним обов’язкам, а також бути достатньою, щоб захистити їх від дії стимулів, через які можна впливати на їхні рішення. Мають існувати гарантії збереження належної оплати праці на випадок хвороби, відпустки по догляду за дитиною, а також гарантії виплат у зв’язку з виходом на пенсію, які мають відповідати попередньому рівню оплати їх праці» (пункт 54).
Статтями 133-134 Закону України "Про судоустрій і статус суддів» №2453-VI встановлено, що суддівська винагорода складається з посадового окладу та доплат за вислугу років, перебування на адміністративній посаді, за науковий ступінь та роботу, що передбачає доступ до державної таємниці, а при наданні щорічної відпустки - виплачується, крім суддівської винагороди, допомога на оздоровлення у розмірі посадового окладу.
Згідно з п.2.3.3 Інструкції №5 «Зі статистики заробітної плати» матеріальна допомога відноситься до заохочувальних та компенсаційних виплат та входить до складу фонду оплати праці.
Додатком № 2 до Порядку подання документів для призначення і виплати щомісячного довічного грошового утримання суддям у відставці органами Пенсійного фонду України, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 25.01.2008 №3-1, встановлена форма довідки про заробітну плату для обчислення щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці, у якій зазначається крім відомостей про судову винагороду інші виплати, які враховуються при призначенні (перерахунку) щомісячного грошового утримання суддям у відставці.
Відповідно до норм законодавства, зміст матеріальної допомоги полягає у виплаті грошових коштів. При цьому, виплата сум грошової допомоги позивачу здійснювалась обов’язково, безальтернативно, систематично, щорічно, вона включена в оподатковуваний дохід та входила до заробітної плати при поданні щорічної декларації про доходи. Бухгалтерією матеріальну допомогу віднесено до фонду оплата праці, яка оподатковується відповідно до чинного законодавства.
Стаття 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення» врегульовано види оплати праці, що враховуються при обчисленні пенсій.
Частиною 1 статті 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення» передбачено, що до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування» нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).
Статтею 41 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» визначені виплати (доходи), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії. До такого доходу (заробітної плати) враховуються: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.
За змістом наведених норм отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії навіть незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.
З висновків Верховного Суду України, викладених в постановах від 20.02.2012 №21-430а11 та від 06.11.2013 №21-350а13 вбачається, що отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від, того, чи входять вони до структури заробітної плати.
Відповідно до рішення Конституційного Суду України від 18.06.2007 №4-рп/2007 довічне грошове утримання судді - це особлива форма забезпечення суддів, яка виражається у гарантованій державою щомісячній, звільненій від сплати податків грошовій виплаті, що забезпечує їх належним матеріальним утриманням. Не можуть бути скасовані чи звужені іншими нормативними актами України гарантії незалежності суддів, в тому числі гарантії їх матеріального та соціального забезпечення. Це положення узгоджується з ч.3 ст.22 Конституції України.
У рішенні Конституційного Суду України від 03.06.2013 №3-рп/2013 зазначено, що конституційний статус судді передбачає достатнє матеріальне забезпечення судді як під час здійснення ним своїх повноважень (суддівська винагорода), так і в майбутньому у зв’язку із досягненням пенсійного віку (пенсія) чи внаслідок припинення повноважень і набуття статусу судді у відставці (щомісячне довічне грошове утримання).
Таким чином, відмова ОСОБА_2 ОУПФУ у здійсненні перерахунку розміру щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці, викладена у листі №3023/03-31 від 28.09.2017 - є неправомірною, порушує конституційні права і гарантії, не ґрунтується на Законі, суперечить вищевикладеним нормам. При цьому відповідачем не взято до уваги ту обставину, що отримувана сума виплат у виді допомоги на оздоровлення, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов’язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення щомісячного довічного грошового утримання, незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.
Отже, виплачена ОСОБА_1 допомога на оздоровлення має бути врахована при обчисленні щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці з 26 вересня 2016 року у розмірі 1208 грн. щомісячно, а з 01 січня 2017 року у зв’язку зі зміною посадового окладу працюючого судді Кролевецького районного суду - у розмірі 1333 грн. щомісячно.
Відповідно до ч. 1 ст. 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб’єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб’єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Позивачем при зверненні до суду було сплачено судовий збір в сумі 704,80 грн. за квитанцією №0.0.962849549.1 від 14.02.2018 (а.с.4).
Таким чином, позивачу необхідно відшкодувати витрати зі сплати судового збору в сумі 704,80 грн. за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.
Керуючись ст.ст. 90, 139, 143, 241- 246, 250, 255, 295 КАС України, суд, -
В И Р І Ш И В:
Адміністративний позов ОСОБА_1 до ОСОБА_2 об'єднаного управління Пенсійного фонду України Сумської області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії – задовольнити.
Визнати протиправними дії ОСОБА_2 об'єднаного управління Пенсійного фонду України Сумської області (вул. Спаська, 54, м. Глухів, Сумська область, 41400, код ЄДРПОУ 37437447) щодо відмови у здійсненні перерахунку розміру щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці ОСОБА_1 (вул. Толстого, 34, м. Кролевець, Сумська область, 41300, ідентифікаційний номер НОМЕР_1), викладені у листі №3023/03-31 від 28.09.2017.
Зобов'язати Глухівське об'єднане управління Пенсійного фонду України Сумської області (вул. Спаська, 54, м. Глухів, Сумська область, 41400, код ЄДРПОУ 37437447)здійснити перерахунок та виплату щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці ОСОБА_1 (вул. Толстого, 34, м. Кролевець, Сумська область, 41300, ідентифікаційний номер НОМЕР_1) з включенням суми допомоги на оздоровлення відповідно до довідки ТУ ДСА України у Сумській області від 18.04.2017 №04-687/17, починаючи з моменту звернення за отриманням довічного грошового утримання, а саме з 26.09.2016 та відповідно до довідки ТУ ДСА України у Сумській області від 22.05.2017 №04-862/17, починаючи з 01 січня 2017 року.
Стягнути на користь ОСОБА_1 (вул. Толстого, 34, м. Кролевець, Сумська область, 41300, ідентифікаційний номер НОМЕР_1) витрати зі сплати судового збору в сумі 704,80 грн. з державного бюджету за рахунок бюджетних асигнувань ОСОБА_2 об'єднаного управління Пенсійного фонду України Сумської області (вул. Спаська, 54, м. Глухів, Сумська область, 41400, код ЄДРПОУ 37437447).
Рішення може бути оскаржено до Харківського апеляційного адміністративного суду через Сумський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення рішення.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя В.М. Соколов