
СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
28 лютого 2018 р. Справа №818/2241/17
Сумський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Соколова В.М.,
за участю секретаря судового засідання - Заіченко А.М.,
позивача - ОСОБА_1,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу №818/2241/17 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії,-
В С Т А Н О В И В:
ОСОБА_1 (далі по тексту - позивач, ОСОБА_1В.) звернувся до Сумського окружного адміністративного суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області (далі по тексту - відповідач, ГУПФУ в Сумській області), в якому просить:
1. Визнати дії ГУПФУ в Сумський області щодо обчислення та виплати ОСОБА_1 пенсії з грошового забезпечення без урахування допомоги на оздоровлення, допомоги для вирішення соціально-побутових питань, індексації, надбавки за роботу в захисних ізолювальних апаратах та одноразової додаткової премії протиправними.
2. Зобов’язати ГУПФУ в Сумський області перерахувати пенсію та врахувати при обчислені пенсії грошове забезпечення згідно довідки від 13.11.2017 № 700, врахувавши в тому числі і допомогу на оздоровлення, допомогу для вирішення соціально-побутових питань, індексацію, надбавку за роботу в захисних ізолювальних апаратах та одноразову додаткову премію, та здійснити виплату ОСОБА_1 суми недоплаченої частини основного розміру пенсії з 29.09.2017.
Свої вимоги позивач мотивує тим, що при розрахунку його пенсії відповідач протиправно не врахував фактично отримані ним у складі грошового забезпечення зазначені вище суми, з яких справлялися страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
Відповідач, заперечуючи проти позову у відзиві на позов зазначив, що пенсія обчислюється виходячи з грошового забезпечення, до якого включаються тільки постійні виплати, а одноразові додаткові виплати, про які зазначає позивач, не входять до складу грошового забезпечення і тому включатися при її обчисленні не можуть (а.с.21-22).
Позивач у судовому засіданні підтримав позовні вимоги та просив суд їх задовольнити.
Представник відповідача у судове засідання не з'явився, про дату, час та місце розгляду справи повідомлений належним чином.
Суд, заслухавши позивача, перевіривши матеріали справи та оцінивши докази в їх сукупності, дійшов висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню частково, з огляду на наступне.
Судом встановлено, що з 29.09.2017 ГУПФУ в Сумській області ОСОБА_1 призначена пенсія за вислугу років відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 №2262-XII (далі по тексту - Закон № 2262).
20.11.2017 позивачем було направлено до відповідача заяву про перерахунок пенсії та довідку від 13.11.2017 №700 про додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення, премії, матеріальні допомоги на оздоровлення, матеріальні допомоги для вирішення соціально побутових питань за 24 календарні місяці служби підряд перед звільненням), що подається для призначення пенсії відповідно до Закону № 2262 з деталізацією сум та місяців, в яких отримані матеріальна допомога на оздоровлення, матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань, індексація, надбавка за роботу в захисних ізолювальних апаратах та одноразова додаткова премія, з яких сплачені страхові внески на загальнообов’язкове державне соціальне страхування (а.с.11,13).
Листом № 1154/С-11 від 24.11.2017 відповідач відмовив в задоволенні заяви, пославшись на те, що при обчисленні пенсії позивачу не повинна враховуватись допомога на оздоровлення, матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань, індексації та одноразова премія (а.с.10).
Надаючи правову оцінку матеріалам справи, суд виходить з наступного.
Позивач є пенсіонером органів внутрішніх справи, перебуває на обліку в ГУПФУ у Сумській області та з 29.09.2017 йому призначена пенсія за вислугу років на підставі Закону №2262-ХІІ.
Відповідно до ч. 3 ст. 43 Закону № 2262-ХІІ пенсії особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру отримуваного грошового забезпечення, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Пунктом 1 Постанови Кабінету Міністрів України від 07.11.2007 №1294 «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» (далі по тексту - Постанова №1294) встановлено, що грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу складається з посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.
Підпунктом 3 п. 5 Постанови № 1294 надано право керівникам державних органів, в тому числі начальнику УМВС, надавати особам рядового і начальницького складу одноразові види грошового забезпечення у вигляді матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань та допомоги для оздоровлення.
Порядок та умови виплати грошового забезпечення особам рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ визначені Інструкцією про порядок виплати грошового забезпечення особам рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ, затвердженої наказом Міністерства внутрішніх справ України від 31.12.2007 №499, та зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 12.03.2008 за №205/14896. Так, особам рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ надається матеріальна допомога у межах асигнувань, що виділяються на їх утримання, для вирішення соціально-побутових питань у розмірі, що не перевищує місячного грошового забезпечення на день виплати, та один раз на рік допомога для оздоровлення в розмірі, що не перевищує місячного грошового забезпечення.
Як зазначалося вище, при обчисленні розміру пенсії ОСОБА_1 відповідач не врахував фактично отримані у складі грошового забезпечення допомогу на оздоровлення, матеріальну допомогу для вирішення соціально-побутових питань, індексацію та одноразову додаткову премію, з яких справлялися страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
Так, відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 №45 «Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», та внесення змін до постанови КМУ від 17 липня 1992 № 393 призначення пенсій проводиться на підставі довідок про склад грошового забезпечення, наданих уповноваженим органом того силового відомства, звідки особу було звільнено зі служби, окремо на кожну особу, складених за встановленою формою.
Тобто, підставою для визначення розміру пенсії особам, пенсія яких призначається у відповідності до положень Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» є довідка про склад грошового забезпечення, надана уповноваженим органом того силового відомства, звідки особу було звільнено зі служби.
Дана правова позиція узгоджується з висновками Верховного суду України, визначених у постанові від 10.03.2015 у справі №21-70а15, де зазначено, що допомога на оздоровлення, матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань, індексація та одноразова грошова допомога при звільненні, з яких сплачено страхові внески на загальнообов’язкове державне пенсійне страхування, відносяться до складу грошового забезпечення військовослужбовців, з розміру якого обчислюється пенсія.
Так, Державним пожежно-рятувальним загоном Управління Державної служби з надзвичайних ситуацій України у Сумській області було надано довідку ОСОБА_1 №700 від 13.11.2017 за період з 01.09.2015 по 31.08.2017, в яку, серед іншого, включено допомогу на оздоровлення, матеріальну допомогу для вирішення соціально-побутових питань, індексація та одноразова премія, з яких сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування (а.с.11).
Відповідно до ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
З огляду на викладені вище обставини, дії відповідача щодо обчислення та виплати пенсії ОСОБА_1 з грошового забезпечення без урахування допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, індексації та одноразової премії є протиправними, а тому позовні вимоги про зобов'язання перерахувати пенсію та врахувати при обчислені пенсії грошове забезпечення згідно довідки від 13.11.2017 № 700, врахувавши в тому числі і вказані виплати є обґрунтованими та підлягають задоволенню.
Також є обґрунтованими позовні вимоги щодо здійснення виплат суми недоплаченої частини основного розміру пенсії з 29.09.2017, оскільки, відповідно до ч. 3 ст. 51 Закону України № 2262-XII, перерахунок пенсій у зв'язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.
Щодо врахування надбавки за роботу в захисних ізолювальних апаратах, варто зазначити, що при розрахунку розміру пенсії, зокрема, середньомісячної суми додаткових видів грошового забезпечення за 24 місяці, вже було враховано надбавку за роботу в захисних ізолювальних апаратах, а тому позовні вимоги в цій частині не підлягають задоволенню.
Відповідно до ч. 1 ст. 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб’єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб’єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
При поданні позову позивачем було сплачено судовий збір в сумі 640,00 грн. за квитанцією від 29.12.2017 (а.с.4).
Таким чином, ОСОБА_1 необхідно відшкодувати витрати зі сплати судового збору за рахунок бюджетних асигнувань ГУПФУ в Сумській області в сумі 640,00 грн.
Керуючись ст.ст. 90, 139, 143, 241- 246, 250, 255, 295 КАС України, суд, -
В И Р І Ш И В:
Адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії – задовольнити частково.
Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області (вул. Пушкіна, 1, м. Суми, 40009, код ЄДРПОУ 21108013) щодо обчислення та виплати ОСОБА_1 (вул. Рибалка, б. 10, кв. 25, м. Суми, 40011, ідентифікаційний номер НОМЕР_1) пенсії з грошового забезпечення без урахування допомоги на оздоровлення, допомоги для вирішення соціально-побутових питань, індексації та одноразової додаткової премії.
Зобов’язати Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області (вул. Пушкіна, 1, м. Суми, 40009, код ЄДРПОУ 21108013) перерахувати пенсію та врахувати при обчислені пенсії грошове забезпечення згідно довідки від 13.11.2017 № 700, врахувавши в тому числі і допомогу на оздоровлення, допомогу для вирішення соціально-побутових питань, індексацію та одноразову додаткову премію та здійснити виплату ОСОБА_1 (вул. Рибалка, б. 10, кв. 25, м. Суми, 40011, ідентифікаційний номер НОМЕР_1) суми недоплаченої частини основного розміру пенсії з 29.09.2017.
В задоволенні інших вимог - відмовити.
Стягнути на користь ОСОБА_1 (вул. Рибалка, б. 10, кв. 25, м. Суми, 40011, ідентифікаційний номер НОМЕР_1) витрати зі сплати судового збору в сумі 640,00 грн. з державного бюджету за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області (вул. Пушкіна, 1, м. Суми, 40009, код ЄДРПОУ 21108013).
Рішення може бути оскаржено до Харківського апеляційного адміністративного суду через Сумський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного рішення.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя В.М. Соколов
Повний текст рішення складено 12.03.2018 року.