Рішення № 72773225, 06.03.2018, Одеський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
06.03.2018
Номер справи
815/5517/17
Номер документу
72773225
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Справа № 815/5517/17

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

06 березня 2018 року м. Одеса

Суддя Одеського окружного адміністративного суду Балан Я.В. розглянувши у порядку письмового провадження за наявними матеріалами справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю “ГУСТОМАРКЕТ” до Головного управління Державної фіскальної служби в Одеській області про скасування наказу, податкових повідомлень-рішень, рішення про застосування штрафних санкцій, вимоги про сплату боргу , -

ВСТАНОВИВ:

До суду з позовом звернулось Товариство з обмеженою відповідальністю «ГУСТОМАРКЕТ» до Головного управління Державної фіскальної служби в Одеській області про:

скасування наказу №3549 від 14.08.2017р.;

податкових повідомлень-рішень №0076091306 від 14.10.2017р., №0076071306 від 14.10.2017р., №0076081306 від 14.10.2017р.;

рішення про застосування штрафних санкцій №0076111306 від 14.10.2017р.;

вимоги про сплату боргу №Ю-0076101306 від 14.10.2017р.;

Ухвалою суду від 22.12.2017р. по даній справі відкрито загальне позовне провадження та призначено підготовче судове засідання на 24.01.2018р. о 11 год. 00 хв.

Ухвалою суду від 07.02.2018р. по даній справі закрито підготовче провадження та призначено справу №815/5517/17 до судового розгляду по суті.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що оскаржувані рішення прийняті відповідачем всупереч нормам Законів України та у відсутності будь-яких фактичних обставин, що є необхідними для притягнення позивача до такої відповідальності.

Представник відповідача проти задоволення позовних вимог заперечував у повному обсязі, з підстав наведених у відзиву на позовну заяву позивача (а.с. 74-78), у яких зазначено, що фактичною перевіркою ТОВ «ГУСТОМАРКЕТ» з питань використання праці найманих працівників без належного оформлення трудових відносин та виплат роботодавцями доходів у вигляді заробітної плати без сплати податків до бюджету, за результатами якої складено акт №1167/15-32-13-06/39249361 від 30.08.2017р. та встановлені ряд порушень податкового законодавства.

Вивчивши матеріали справи, дослідивши обставини якими обґрунтовуються вимоги позивача, докази, якими вони підтверджуються та заперечення представника відповідача суд встановив наступне.

Начальник управління податків і зборів з фізичних осіб ГУ ДФС в Одеській області ОСОБА_1 доповідною запискою №252/11/15-32-13-06 від 08.08.2017р. звернувся з проханням до начальника ГУ ДФС в Одеській області ОСОБА_2, дозволити здійснити фактичну перевірку ТОВ «ГУСТОМАРКЕТ» (код ЄДРПОУ 39249361)» з питань використання найманої праці найманих осіб без належного оформлення трудових відносин та виплатити роботодавцями доходів у вигляді заробітної плати без сплати податків та зборів, у зв’язку з надходженням звернення громадянина ОСОБА_3 (вх. ДФС Я/177 від 19.07.2017р.) щодо порушення вимог чинного законодавства з боку ТОВ «ГУСТОМАРКЕТ», яке здійснює господарську діяльність за адресою: Одеська обл., Овідіопольський р-н, смт. Таїрове, с. Мізікевича, масив Радужний, ж/м Ульянівка, буд. 15/2, приміщення 358.

Враховуючи доповідну записку №252/11/15-32-13-06 від 08.08.2017р., ГУ ДФС в Одеській області №3549 від 14.08.2017р. прийнято наказ «Про проведення фактичної перевірки ТОВ «ГУСТОМАРКЕТ» (код ЄДРПОУ 39249361)».

Відповідно до п.75.1 ст.75 Податкового кодексу України №2755-VI від 02.12.2010р. (із змінами та доповненнями) контролюючі органи мають право проводити камеральні, документальні (планові або позапланові; виїзні або невиїзні) та фактичні перевірки.

Підпунктом 75.1.3. п.75.1 ст.75 Податкового кодексу України №2755-VI від 02.12.2010р. (із змінами та доповненнями) визначено, що фактичною вважається перевірка, що здійснюється за місцем фактичного провадження платником податків діяльності, розташування господарських або інших об'єктів права власності такого платника. Така перевірка здійснюється контролюючим органом щодо дотримання норм законодавства з питань регулювання обігу готівки, порядку здійснення платниками податків розрахункових операцій, ведення касових операцій, наявності ліцензій, свідоцтв, у тому числі про виробництво та обіг підакцизних товарів, дотримання роботодавцем законодавства щодо укладення трудового договору, оформлення трудових відносин з працівниками (найманими особами).

Пунктом 80.2.7 ст.80 Податкового кодексу України №2755-VI від 02.12.2010р. (із змінами та доповненнями) визначено, що фактична перевірка може проводитися на підставі рішення керівника (його заступника або уповноваженої особи) контролюючого органу, оформленого наказом, копія якого вручається платнику податків або його уповноваженому представнику, або особам, які фактично проводять розрахункові операції під розписку до початку проведення такої перевірки, зокрема, у разі наявності та/або отримання в установленому законодавством порядку інформації про використання праці найманих осіб без належного оформлення трудових відносин та виплати роботодавцями доходів у вигляді заробітної плати без сплати податків до бюджету, а також здійснення фізичною особою підприємницької діяльності без державної реєстрації.

Як встановлено судом, начальник управління податків і зборів з фізичних осіб ГУ ДФС в Одеській області ОСОБА_1 доповідною запискою №252/11/15-32-13-06 від 08.08.2017р. звернувся з проханням до начальника ГУ ДФС в Одеській області ОСОБА_2, дозволити здійснити фактичну перевірку ТОВ «ГУСТОМАРКЕТ» (код ЄДРПОУ 39249361)» за адресою: Одеська обл., Овідіопольський р-н, смт. Таїрове, с. Мізікевича, масив Радужний, ж/м Ульянівка, буд. 15/2, приміщення 358, у зв’язку з тим, що ТОВ «ГУСТОМАРКЕТ» (код ЄДРПОУ 39249361)» використовує працю найманих осіб без належного оформлення трудових відносин та виплати роботодавцями доходів у вигляді заробітної плати без сплати податків до бюджету, а також здійснення фізичною особою підприємницької діяльності без державної реєстрації.

Враховуючи доповідну записку №252/11/15-32-13-06 від 08.08.2017р. та з метою здійснення контролю за дотриманням роботодавцем законодавства щодо укладення трудових договорів, оформлення трудових відносин з працівниками (найманими особами), ГУ ДФС в Одеській області №3549 від 14.08.2017р. прийнято наказ «Про проведення фактичної перевірки ТОВ «ГУСТОМАРКЕТ» (код ЄДРПОУ 39249361)».

Так, згідно оскаржуваного наказу №3549 від 14.08.2017р. зобов’язано провести з 15.08.2017р. тривалістю 10 діб фактичну перевірку ТОВ «ГУСТОМАРКЕТ»з питань використання праці найманих працівників без належного оформлення трудових відносин та виплат роботодавцями доходів у вигляді заробітної плати без сплати податків до бюджету, за період з 10.06.2014р. по дату завершення фактичної перевірки; дотримання вимог Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування» №2464-VI від 08.07.2010р., за період з 10.06.2014р. по дату завершення фактичної перевірки, за адресою: Одеська обл., Овідіопольський р-н, смт. Таїрове, с. Мізікевича, масив Радужний, ж/м Ульянівка, буд. 15/2, приміщення 358. (а.с.6)

Копію наказу ГУ ДФС в Одеській області №3549 від 14.08.2017р. та направлення на проведення фактичної перевірки №5167/13-06 від 15.08.2017р., №5170/13-06 від 15.08.2017р., №5171/13-06 від 15.08.2017р., №5169/13-06 від 15.08.2017р. та №5168/13-06 від 15.08.2017р. вручено старшому касиру ТОВ «ГУСТОМАРКЕТ» - ОСОБА_4, про що свідчить підпис касира. (а.с. 103-136)

Строк проведення перевірки продовжувався на 5 діб з 25.08.2017р. на підставі наказу ГУ ДФС в Одеській області №3700 від 18.08.2017р. Копію вказаного наказу було вручено виконавчому директору ТОВ «ГУСТОМАРКЕТ» - ОСОБА_5 (а.с.144)

З урахуванням викладеного, суд дійшов до висновку, що ГУ ДФС в Одеській області було правомірно прийнято наказ №3549 від 14.08.2017р. «Про проведення фактичної перевірки ТОВ «ГУСТОМАРКЕТ» (код ЄДРПОУ 39249361)».

За таких обставин, суд вважає, що позовна вимога, Товариства з обмеженою відповідальністю «ГУСТОМАРКЕТ» про скасування наказу №3549 від 14.08.2017р. задоволенню не підлягає.

Так, за результатами перевірки складено акт №1167/15-32-13-06/39249361 від 30.08.2017р. (а.с.7-24)

Перевіркою ТОВ «ГУСТОМАРКЕТ» встановлено порушення:

- пп.168.1.1, пп.168.1.2, пп.168.1.4 п.168.1 ст.168 Податкового кодексу України №2755-VI від 02.12.2010р. (із змінами та доповненнями), занижено податок на доходи фізичних осіб на загальну суму 26 548,20 грн.;

- пп. 51.1 ст. 51 Податкового кодексу України №2755-VI від 02.12.2010р. (із змінами та доповненнями), а саме подання Податкового розрахунку суми доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податку, і сум утриманого з них податку за 4 квартал 2016 року та 1-2 квартали 2017 року з недостовірними даними;

- п.6.2 ст.6, пп.7.1 ст.7 та п.9.2 ст. 9 Закон України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» №2464-VI від 08.07.2010р., у результаті чого донарахуванню підлягає сума єдиного внеску у розмірі – 32 447,80 грн.;

- пп.168.1.1, п.168.1 ст.168 та п.16№ підрозділу 10 розділу ХХ Перехідних положень Податкового кодексу України №2755-VI від 02.12.2010р. (із змінами та доповненнями), занижено зобов’язання по сплаті військового збору на загальну суму 2 212,35 грн.;

- порушення вимог Постанови КМУ №413 від 17.06.2015р. в частині неподання до органів ДФС України «Повідомлення про прийняття працівника на роботу» на 24 осіб.

На підставі висновків, зазначених у акті перевірки, відповідачем прийняті податкові повідомлення-рішення:

- №0076091306 від 04.10.2017р., яким ТОВ «ГУСТОМАРКЕТ» збільшено суму грошового зобов’язання з податків та зборів, у тому числі з військового збору: за податковим зобов’язанням – 2 212,35 грн. та за штрафними (фінансовими) санкціями (штрафами) – 1 622, 19 грн. (а.с.28);

- №0076071306 від 04.10.2017р., яким ТОВ «ГУСТОМАРКЕТ» збільшено суму грошового зобов’язання з податків та зборів, у тому числі з податку на доходи фізичних осіб: за податковим зобов’язанням – 26 548,20 грн. та за штрафними (фінансовими) санкціями (штрафами) – 19 465,65 грн. (а.с.32)

- №0076081306 від 04.10.2017р., яким ТОВ «ГУСТОМАРКЕТ» визначено штрафні (фінансових) санкцій (штрафу) за платежем податок на доходи фізичних осіб, що сплачується податковими агентами, із доходів платника податків у вигляді заробітної плати – 510,00 грн. (а.с.30)

Рішенням ГУ ДФС в Одеській області №0076111306 від 04.10.2017р. застосовані до ТОВ «ГУСТОМАРКЕТ» штрафні санкції за донарахування відповідачем своєчасно не нарахованого єдиного внеску у розмірі 12 670,24 грн. (а.с.26)

Також, ГУ ДФС в Одеській області сформовано вимогу про сплату боргу (недоїмки) №Ю-0076101306 від 04.10.2017р. щодо сплати недоїмки зі сплати єдиного внеску у розмірі 32 447,80 грн. (а.с.25)

Оцінюючи спірні правовідносини, суд звертає увагу на наступне.

Відповідно акту №1167/15-32-13-06/39249361 від 30.08.2017р., у ході перевірки ТОВ «ГУСТОМАРКЕТ» встановлено наявність 24 найманих працівників трудові відносини з якими не оформленні відповідно до чинного законодавства, трудові договори з працівниками відсутні, повідомлення про прийняття працівників на роботу до податкових органів не надані.

Відповідно до ст. 21 Кодексу законів про працю України №322-VIII від 10.12.1971р. трудовий договір є угода між працівником і власником підприємства, установи, організації або уповноваженим ним органом чи фізичною особою, за якою працівник зобов'язується виконувати роботу, визначену цією угодою, з підляганням внутрішньому трудовому розпорядкові, а власник підприємства, установи, організації або уповноважений ним орган чи фізична особа зобов'язується виплачувати працівникові заробітну плату і забезпечувати умови праці, необхідні для виконання роботи, передбачені законодавством про працю, колективним договором і угодою сторін.

Згідно до ч. 4 ст. 24 Кодексу законів про працю України №322-VIII від 10.12.1971р., трудовий договір вважається укладений і тоді, коли наказ чи розпорядження не було видано, але працівника фактично допущено до роботи.

Відповідно до ст. 94 Кодексу законів про працю України №322-VIII від 10.12.1971р., заробітна плата - це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку власник або уповноважений ним орган виплачує працівникові за виконану ним роботу.

Приписами ст. 3 Закону України «Про оплату праці» №108/95-ВР від 24.03.1995р. мінімальна заробітна плата - це встановлений законом мінімальний розмір оплати праці за виконану працівником місячну (годинну) норму праці.

Мінімальна заробітна плата є державною соціальною гарантією, обов'язковою на всій території України для підприємств усіх форм власності і господарювання та фізичних осіб, які використовують працю найманих працівників, за будь-якою системою оплати праці.

Як встановлено судом, під час перевірки встановлено наявність 24 найманих працівників трудові відносини з якими не оформленні відповідно до чинного законодавства, трудові договори з працівниками відсутні, повідомлення про прийняття працівників на роботу до податкових органів не надані.

Так, відповідно до наданих письмових пояснень під час перевірки працівників позивача:

- ОСОБА_6: посада – стажист-прибиральниця, початок роботи – 03.08.2017р., неоформлена як працівник, повідомлення про прийняття на роботу не надано;

- ОСОБА_7: посада – посудомийщиця, початок роботи - серпень 2017 року, розмір з/п – 3 200,00 грн., неоформлена як працівник, повідомлення про прийняття на роботу не надано;

- ОСОБА_8: посада – кондитер, початок роботи - 04.04.2017р., розмір з/п 3 200,00 грн., неоформлена як працівник, повідомлення про прийняття на роботу не надано;

- ОСОБА_9: посада – вантажник, початок роботи 08.03.2017р., розмір з/п 6050,00 грн., неоформлений як працівник, повідомлення про прийняття на роботу не надано;

- ОСОБА_10: посада – продавець овочевого відділу, початок роботи – грудень 2016 року, розмір з/п 4 800,00 грн., неоформлена як працівник, повідомлення про прийняття на роботу не надано;

- ОСОБА_11: посада – вантажник, початок роботи – 12.07.2017р., розмір з/п 6 050,00 грн., неоформлений як працівник, повідомлення про прийняття на роботу не надано;

- ОСОБА_12: посада – продавець м’ясного відділу, початок роботи 03.08.2017р., розмір з/п «не вказано», неоформлена як працівник, повідомлення про прийняття на роботу не надано;

- ОСОБА_13: посада – продавець, початок роботи – червень 2016 року, розмір з/п – 3 300,00 грн., неоформлена як працівник, повідомлення про прийняття на роботу не надано;

- ОСОБА_14: посада – продавець, початок роботи – 01.07.2017р., розмір з/п – 6000,00 грн., неоформлена як працівник, повідомлення про прийняття на роботу не надано;

- ОСОБА_15: посада – продавець кондитерського відділу, початок роботи «не вказано», розмір з/п 3 000,00 грн., неоформлена як працівник, повідомлення про прийняття на роботу не надано;

- ОСОБА_16: посада – пекар, початок роботи – 19.06.2017р., розмір з/п 5700,00 грн., неоформлена як працівник, повідомлення про прийняття на роботу не надано;

- ОСОБА_17: посада – пекар, початок роботи «не відомо», розмір з/п «не відомо», неоформлений як працівник, повідомлення про прийняття на роботу не надано;

- ОСОБА_18: посада: стажер – адміністратор, початок роботи – 15.08.2017р., розмір з/п «не вказано», неоформлений як працівник, повідомлення про прийняття на роботу не надано;

- ОСОБА_19: посада стажер-прибиральниця, початок роботи 14.08.2017р., розмір з/п «не вказано», неоформлена як працівник, повідомлення про прийняття на роботу не надано;

- ОСОБА_20, посада: продавець продовольчих товарів, початок роботи – 04.01.2017р., розмір з/п 2 655,00 грн., відповідно до інформаційних даних ІС «Податковий блок» є працівником ТОВ «ГУСТОМАРКЕТ» з 04.01.2017р.;

- ОСОБА_21, посада: продавець відділу гастрономії, початок роботи – 2015 рік, розмір з/п 3200,00 грн., відповідно до інформаційних даних ІС «Податковий блок» є працівником ТОВ «ГУСТОМАРКЕТ» з 01.07.2015р.;

- ОСОБА_4: посада - старший касир, початок роботи – 02.02.2015р., розмір з/п 3200,00 грн., відповідно до інформаційних даних ІС «Податковий блок» є працівником ТОВ «ГУСТОМАРКЕТ» з 02.02.2015р.;

- ОСОБА_22: посада - продавець, початок роботи – травень 2017 року, розмір з/п 3300,00 грн., відповідно до інформаційних даних ІС «Податковий блок» є працівником ТОВ «ГУСТОМАРКЕТ» з 26.05.2017р.;

- ОСОБА_23: посада - продавець, початок роботи – 17.08.2017р., розмір з/п 3200,00 грн., неоформлена як працівник, повідомлення про прийняття на роботу не надано;

- ОСОБА_24: посада – завхоз, початок роботи – 06.08.2017р., розмір з/п 5000,00 грн., неоформлений як працівник, повідомлення про прийняття на роботу не надано;

- ОСОБА_5: посада – виконуючий директор, початок роботи – «дані відсутні», розмір з/п 5000,00 грн., відповідно до інформаційних даних ІС «Податковий блок» є працівником ТОВ «ГУСТОМАРКЕТ» з 29.03.2016р.;

- ОСОБА_25О: посада стажер-продавець, початок роботи – 16.08.2017р., розмір з/п «дані відсутні», неоформлена як працівник, повідомлення про прийняття на роботу не надано;

- ОСОБА_26: посада касир, початок роботи – «не відомо», розмір з/п – «не відомо», неоформлена як працівник, повідомлення про прийняття на роботу не надано;

- ОСОБА_27: посада оператор, початок роботи – «не відомо», розмір з/п 2800,00 грн., відповідно до інформаційних даних ІС «Податковий блок» є працівником ТОВ «ГУСТОМАРКЕТ» з 01.09.2016р.;

- ОСОБА_28: посада «не відомо», початок роботи – «не відомо», розмір «не відомо», відповідно до інформаційних даних ІС «Податковий блок» є працівником ТОВ «ГУСТОМАРКЕТ» з 26.05.2017р.;

- ОСОБА_29: посада «не відомо», початок роботи – «не відомо», розмір «не відомо», неоформлена як працівник, повідомлення про прийняття на роботу не надано;

- ОСОБА_30: посада – повар, початок роботи – 18.03.2015р., розмір з/п 3400,00 грн., відповідно до інформаційних даних ІС «Податковий блок» є працівником ТОВ «ГУСТОМАРКЕТ» з 18.03.2015р.;

- ОСОБА_31: посада – повар, початок роботи – травень 2017 року, розмір з/п – 3400,00 грн., відповідно до інформаційних даних ІС «Податковий блок» є працівником ТОВ «ГУСТОМАРКЕТ» з 26.05.2017р.;

- ОСОБА_32 (із пояснень ОСОБА_10М.): посада – продавець, початок роботи «не відомо», розмір «не відомо», неоформлена як працівник, повідомлення про прийняття на роботу не надано;

- ОСОБА_33 (із пояснень ОСОБА_10М.): посада – продавець, початок роботи «не відомо», розмір «не відомо», неоформлена як працівник, повідомлення про прийняття на роботу не надано;

- ОСОБА_34 (із пояснень ОСОБА_10М.): посада – вантажник, початок роботи «не відомо», розмір «не відомо», неоформлена як працівник, повідомлення про прийняття на роботу не надано;

- ОСОБА_35: посада – кондитер, працює – 2 роки, розмір з/п – 3400,00 грн., відповідно до інформаційних даних ІС «Податковий блок» є працівником ТОВ «ГУСТОМАРКЕТ» з 18.03.2015р.;

- ОСОБА_36: посада – старший касир, початок роботи «не відомо», розмір «не відомо», відповідно до інформаційних даних ІС «Податковий блок» є працівником ТОВ «ГУСТОМАРКЕТ» з 04.05.2016р.;

- ОСОБА_37: посада – касир, початок роботи «не відомо», розмір «не відомо», відповідно до інформаційних даних ІС «Податковий блок» є працівником ТОВ «ГУСТОМАРКЕТ» з 13.07.2017р.;

- ОСОБА_38: посада – пекарь, початок роботи «не відомо», розмір «не відомо», неоформлена як працівник, повідомлення про прийняття на роботу не надано;

- ОСОБА_39: посада – пекар, початок роботи «не відомо», розмір «не відомо», неоформлена як працівник, повідомлення про прийняття на роботу не надано;

- ОСОБА_40: посада – кондитер, початок роботи – 03.08.2015р., розмір з/п 3400,00 грн., відповідно до інформаційних даних ІС «Податковий блок» є працівником ТОВ «ГУСТОМАРКЕТ» з 03.08.2015р.

Відповідно до п. 14.1.48 ст. 14 Податкового кодексу України №2755-VІ від 02.12.2010р. заробітна плата - це основна та заробітна плата, інші заохочувальні та компенсаційні виплати, які виплачуються (надаються) платнику податку, у зв'язку з відносинами трудового найму згідно із законом.

Згідно до пп. 14.1.56 ст. 14 Податкового кодексу України №2755-VI від 02.12.2010р., доходи - загальна сума доходу платника податку від усіх видів діяльності отриманого (нарахованого) протягом звітного періоду в грошовій, матеріальній або нематеріальній формах як на території України, її континентальному шельфі у виключній (морській) економічній зоні, так і за їх межами.

Підпунктом 14.1.180 статті 14 Податкового кодексу України №2755-VI від 02.12.2010р. встановлено, що податковий агент щодо податку на доходи фізичних осіб - юридична особа (її філія, відділення, інший відокремлений підрозділ), само зайнята особа, представництво нерезидента - юридичної особи, які незалежно від організаційно-правового статусу та способу оподаткування іншими податками та/або форми нарахування (виплати, надання) доходу (у грошовій або не грошовій формі) зобов'язані нараховувати, утримувати та сплачувати податок, передбачений розділом IV цього Кодексу, до бюджету від імені та за рахунок фізичної особи з доходів, що виплачуються такій особі, вести податковий облік, подавати податкову звітність податковим органам та нести відповідальність за порушення його норм в порядку, передбаченому статтею 18 та розділом IV цього Кодексу.

Відповідно до ст. 164 Податкового кодексу України №2755-VI від 02.12.2010р. базою оподаткування є загальний оподатковуваний дохід, з урахуванням особливостей, визначених цим розділом. Загальний оподатковуваний дохід – будь-який дохід, який підлягає оподаткуванню, нарахований (виплачений, наданий) на користь платника податку протягом звітного податкового періоду.

3агальний місячний оподатковуваний дохід складається із суми оподаткованих доходів, нарахованих (виплачених, наданих) протягом такого звітного податкового місяця.

До загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника податку включаються: доходи у вигляді заробітної плати, нараховані (виплачені) платнику відповідно до умов трудового договору (контракту); суми винагород та інших виплат, нарахованих (виплачених) платнику відповідно до умов цивільно-правового договору; оподатковуваний дохід (прибуток), не включений до розрахунку загальних оподатковуваних доходів минулих податкових періодів та самостійно виявлений у звітному періоді платником податку або нарахований контролюючим органом згідно із цим Кодексом.

Під час нарахування доходів у формі заробітної плати база оподаткування визначається як нарахована заробітна плата, зменшена на суму єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, страхових внесків до Накопичувального, а у випадках, передбачених законом, обов'язкових страхових внесків до недержавного пенсійного фонду, які відповідно до закону сплачуються за рахунок заробітної плати працівника, а також на суму податкової соціальної пільги за її наявності.

Згідно до п. 167.1 ст.167 Податкового кодексу України №2755-VI від 02.12.2010р. ставка податку становить 18 відсотків бази оподаткування щодо доходів, нарахованих (виплачених, наданих) (крім випадків, визначених у пунктах 167.2 - 167.5 цієї статті), у тому числі, але не виключно у формі заробітної плати, інших заохочувальних та компенсаційних виплат або інших виплат і винагород, які нараховуються (виплачуються, надаються) платнику у зв'язку з трудовими відносинами та за цивільно-правовими договорами.

Відповідно до п.168.1. п.168.3, пп., 168.4.7. п.168.4. ст. 168 Податкового кодексу України №2755-VI від 02.12.2010р. оподаткування доходів, нарахованих (виплачених, наданих) платнику податку податковим агентом. Податковий агент, який нараховує (виплачує, надає) оподатковуваний дохід на користь платника податку, зобов'язаний утримувати податок із суми такого доходу за його рахунок, використовуючи ставку податку, визначену в статті 167 цього Кодексу. Податок сплачується (перераховується) до бюджету під час виплати оподатковуваного доходу єдиним платіжним документом. Банки приймають платіжні документи на виплату доходу лише за умови одночасного подання розрахункового документа врахування цього податку до бюджету. Фізична особа, відповідальна згідно з вимогами цього розділу за нарахуванням та утримання податку, сплачує (перераховує) його до відповідного бюджету, у разі коли така фізична особа є податковим агентом, за місцем реєстрації у контролюючих органах»;

За таких обставин, суд дійшов до висновку, що ТОВ «ГУСТОМАРКЕТ»у порушення пп.168.1.1, пп.168.1.2, пп.168.1.4 п.168.1 ст.168 Податкового кодексу України №2755-VI від 02.12.2010р. (із змінами та доповненнями), занижено податок на доходи фізичних осіб на загальну суму 26 548,20 грн.

У зв’язку з чим, суд вважає, що податкове повідомлення-рішення №0076071306 від 04.10.2017р., яким ТОВ «ГУСТОМАРКЕТ» збільшено суму грошового зобов’язання з податків та зборів, у тому числі з податку на доходи фізичних осіб: за податковим зобов’язанням – 26 548,20 грн. та за штрафними (фінансовими) санкціями (штрафами) – 19 465,65 грн. (а.с.32) є правомірним.

Окрім того, суд дійшов висновку щодо правомірності податкового повідомлення-рішення №0076081306 від 04.10.2017р., яким ТОВ «ГУСТОМАРКЕТ» визначено штрафні (фінансових) санкцій (штрафу) за платежем податок на доходи фізичних осіб, що сплачується податковими агентами, із доходів платника податків у вигляді заробітної плати – 510,00 грн. (а.с.30), з огляду на те, що у порушення вимог Постанови КМУ «Про порядок повідомлення Державній фіскальній службі та її територіальним органам про прийняття працівника на роботу» №413 від 17.06.2015р. позивачем не було подано повідомлення до органів ДФС України про прийняття працівників на роботу у кількості 24 осіб.

Також, перевіркою встановлено, що на підставі п.162.1 ст.162 Податкового кодексу України №2755-VI від 02.12.2010р. (із змінами та доповненнями), ТОВ «ГУСТОМАРКЕТ» є платником військового збору, у зв’язку з встановленими порушення повноти та своєчасності сплати податку з доходів фізичних осіб, позивачем занижено зобов’язання по військовому збору з суми виплаченої заробітної плати.

Нарахування, утримання та сплати (перахування) військового збору до бюджету здійснюється у порядку, встановленому статтею 168 Податкового кодексу України за ставкою 1,5% відсотка від об’єкта оподаткування.

В порушення пп.168.1.1, п.168.1 ст.168 та п.16№ підрозділу 10 розділу ХХ Перехідних положень Податкового кодексу України №2755-VI від 02.12.2010р. (із змінами та доповненнями), з урахуванням встановленого судом заниження позивачем податку на доходи фізичних осіб за перевіряємий період, ТОВ «ГУСТОМАРКЕТ» занижено зобов’язання по сплаті військового збору на загальну суму 2 212,35 грн.

За таких обставин, суд вважає, що податкове повідомлення-рішення №0076091306 від 04.10.2017р., яким ТОВ «ГУСТОМАРКЕТ» збільшено суму грошового зобов’язання з податків та зборів, у тому числі з військового збору: за податковим зобов’язанням – 2 212,35 грн. та за штрафними (фінансовими) санкціями (штрафами) – 1 622,19 грн. (а.с.28) є правомірним.

Також, згідно зі п.6.2 ст.6 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» №2464-VI від 08.07.2010р. платник єдиного внеску зобов’язаний: своєчасно та в повному обсязі нараховувати, обчислювати і сплачувати єдиний внесок; вести облік виплат (доходу) застрахованої особи та нарахування єдиного внеску за кожним календарним місяцем і календарним роком, зберігати такі відомості в порядку, передбаченому законодавством; допускати посадових осіб органу доходів і зборів до проведення перевірки правильності нарахування, обчислення та сплати єдиного внеску, а до проведення перевірки щодо достовірності відомостей про осіб, які підлягають загальнообов'язковому державному соціальному страхуванню, та для призначення пенсій - посадових осіб органів Пенсійного фонду за наявності направлення та/або наказу про перевірку та посвідчення осіб, надавати їм передбачені законодавством документи та пояснення з питань, що виникають у процесі перевірки; подавати звітність та сплачувати до органу доходів і зборів за основним місцем обліку платника єдиного внеску у строки, порядку та за формою, встановленими центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику, за погодженням з Пенсійним фондом та фондами загальнообов'язкового державного соціального страхування. У разі надсилання звітності поштою вона вважається поданою в день отримання відділенням поштового зв'язку від платника єдиного внеску поштового відправлення із звітністю; надавати безоплатно застрахованій особі та на вимогу членів сім'ї померлої застрахованої особи відомості про заробітну плату (дохід), суму сплаченого єдиного внеску та інші відомості про застраховану особу, що подаються до органу доходів і зборів; 6) пред'являти на вимогу застрахованої особи, на користь якої він сплачує єдиний внесок, повідомлення про взяття на облік як платника єдиного внеску та надавати інформацію про сплату єдиного внеску, в тому числі у письмовій формі; перевіряти під час прийняття на роботу наявність у фізичної особи посвідчення застрахованої особи; повідомляти у складі звітності про прийняття на роботу фізичної особи, відомості про яку відсутні в Державному реєстрі або яка не пред'явила на вимогу платника єдиного внеску посвідчення застрахованої особи, та подавати необхідні відомості і документи для взяття на облік зазначеної особи; отримувати в територіальному органі Пенсійного фонду посвідчення застрахованої особи в порядку, встановленому Пенсійним фондом, та видавати їх застрахованим особам; повідомляти у складі звітності про зміну відомостей, що вносяться до Державного реєстру, про застраховану особу, на користь якої він сплачує єдиний внесок, у десятиденний строк після надходження таких відомостей; у випадках, передбачених цим Законом і нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до цього Закону, стати на облік в органі доходів і зборів як платник єдиного внеску; виконувати інші вимоги, передбачені цим Законом.

Відповідно до п.1 ст.7 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» №2464-VI від 08.07.2010р. єдиний внесок нараховується для платників, зазначених у пунктах 1 (крім абзацу сьомого), частини першої статті 4 цього Закону, - на суму нарахованої кожній застрахованій особі заробітної плати за видами виплат, які включають основну та додаткову заробітну плату, інші заохочувальні та компенсаційні виплати, у тому числі в натуральній формі, що визначаються відповідно до Закону України "Про оплату праці", та суму винагороди фізичним особам за виконання робіт (надання послуг) за цивільно-правовими договорами.

Пунктом 9.2 статті 9 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» №2464-VI від 08.07.2010р. обчислення єдиного внеску здійснюється на підставі бухгалтерських та інших документів, відповідно до яких провадиться нарахування (обчислення) або які підтверджують нарахування (обчислення) виплат (доходу), на які відповідно до цього Закону нараховується єдиний внесок.

В ході перевірки встановлено, що ТОВ «ГУСТОМАРКЕТ» використовувало працю найманих працівників, з якими не були укладені трудові договори, заробітна плата виплачувалась без нарахування єдиного соціального внеску, який повинен нараховуватися відповідно до Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» №2464-VI від 08.07.2010р., у розмірі – 5 класу професійного ризику, з 01.01.2016р. у розмірі 22 % працівникам, а саме: ОСОБА_8, ОСОБА_9, ОСОБА_10, ОСОБА_41, ОСОБА_13, ОСОБА_14, ОСОБА_16

Таким чином, перевіркою правильності нарахування єдиного внеску з сум заробітної плати, на які нараховується єдиний внесок, а також утримання єдиного внеску із сум заробітної плати, нарахованої особам, які працюють на умовах трудового договору (контракту) у порушення п.6.2 ст.6, пп.7.1 ст.7 та п.9.2 ст. 9 Закон України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» №2464-VI від 08.07.2010р., встановлено заниження єдиного внеску у розмірі – 32 447,80 грн.

За таких обставин, суд дійшов висновку щодо правомірності рішення ГУ ДФС в Одеській області №0076111306 від 04.10.2017р., яким застосовані до ТОВ «ГУСТОМАРКЕТ» штрафні санкції за донарахування відповідачем своєчасно не нарахованого єдиного внеску у розмірі 12 670,24 грн. (а.с.26) та сформованої вимоги про сплату боргу (недоїмки) №Ю-0076101306 від 04.10.2017р. щодо сплати недоїмки зі сплати єдиного внеску у розмірі 32 447,80 грн. (а.с.25)

Згідно з статтею 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Частиною 2 статті 2 КАС України встановлено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Згідно статті 72 КАС України доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи..

Згідно частини 1 статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Згідно частини 2 статті 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб’єкта владних повноважень обов’язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. У таких справах суб’єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.

Згідно зі ст. 249 КАС України рішення суду повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з’ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні, з наданням оцінки всім аргументам учасників справи.

Оцінивши докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх всебічному, повному та об'єктивному дослідженні, та враховуючи всі наведені обставини, суд дійшов висновку про те, що у задоволенні позову Товариства з обмеженою відповідальністю “ГУСТОМАРКЕТ” слід відмовити.

Згідно ч.1 ст. 139 КАС України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб’єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб’єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Відтак, враховуючи, що суд дійшов висновку про необхідність відмовити у задоволенні позову повністю, судові витрати сплачені позивачем не стягується за рахунок бюджетних асигнувань з Головного управління ДФС в Одеській області.

Керуючись ст. ст. 6, 9, 14, 90, 139, 255, 295 КАС України, суд –

В И Р І Ш И В:

У задоволенні позову Товариства з обмеженою відповідальністю “ГУСТОМАРКЕТ” (адреса: 65037, Одеська обл., Овідіопольський р-н, с. Мізікевиче, ж/с “Ульянівка”, масив “Радужний”, ж/м «Ульянівка»АДРЕСА_1) до Головного управління Державної фіскальної служби в Одеській області (адреса: 65044, м. Одеса, вул. Семінарська, 5) про скасування наказу №3549 від 14.08.2017р., податкових повідомлень-рішень №0076091306 від 04.10.2017р., №0076071306 від 04.10.2017р., №0076081306 від 04.10.2017р., рішення про застосування штрафних санкцій №0076111306 від 04.10.2017р., вимоги про сплату боргу №Ю-0076101306 від 04.10.2017р. – відмовити.

Судові витрати розподілити відповідно до ст. 139 КАС України.

Рішення суду може бути оскаржено в порядку та в сроки, встановлені ст.295 КАС України.

Рішення суду набирає законної сили в порядку та в строки, встановлені ст. 255 КАС України.

Повний текст рішення суду складене та підписане суддею 15.03.2018р.

Суддя Балан Я.В.