
Справа № 815/468/18
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
14 березня 2018 року м. Одеса
Одеський окружний адміністративний суд під головуванням судді Андрухіва В.В., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження у порядку письмового провадження справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області про визнання протиправними дій та зобов’язання вчинити певні дії, -
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 звернувся до суду з адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області, в якому просить:
- визнати протиправним обчислення пенсії, здійсненого ГУ ПФУ в Одеській області на рішення Приморського районного суду м. Одеси від 13.06.2016 року з обмеження її максимального розміру з 89 до 80 відсотків сум грошового забезпечення;
- скасувати як такі, що протирічать вимогам ч.3 ст.22 та ч.1 ст.58 Конституції України результати обчислення пенсії, здійсненого ГУ ПФУ в Одеській області з обмеження її максимального розміру з 89 до 80 відсотків сум грошового забезпечення проведеного на виконання постанови Приморського районного суду м. Одеси від 13.06.2016 року;
- зобов’язати ГУ ПФУ в Одеській області провести повторне обчислення пенсії ОСОБА_1, перерахованої на вимоги постанови Приморського районного суду м. Одеси від 13.06.2016 року, відповідно до ч.2 ст.13 Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” в редакції Закону №3591-VI від 04.04.2006 року, виходячи з 89 відсотків відповідних сум грошового забезпечення, та здійснити належні виплати за весь період з дати виникнення права на нього, починаючи з 01.04.2012 року без обмеження строком, як це передбачено ч.3 ст.51 Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”, з урахуванням раніше здійснених виплат.
В обґрунтування своїх позовних вимог позивач зазначив, що він є військовим пенсіонером і отримає пенсію за вислугу років, яка призначена йому відповідно до Закону України від 09.04.1992 року №2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» та перебуває на пенсійному обліку в ГУ Пенсійного фонду України в Одеській області. Позивач вказав, що пенсія була йому призначена з 19.08.1996 року та обчислена у відповідності до ст.43 Закону №2262-12 з урахуванням розміру грошового забезпечення посадового окладу, військового звання, відповідної надбавки за вислугу років, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень та премій в розмірах, встановлених відповідним законодавством). В лютому 2016 року, як зазначив позивач, він випадково дізнався про те, що Службою безпеки України ще в квітні 2012 року було прийнято рішення про підвищення розміру доплат і премій до грошового забезпечення особам, що проходять службу за посадою начальника відділу Управління військової контррозвідки СБУ, яку він займав на день звільнення зі служби на пенсію.
Позивач зазначив, що він звернувся з заявою до відповідача з проханням перерахувати йому пенсію, додавши відповідну довідку від 23.02.2016 року №2020 про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії за нормами, чинними на 01.04.2012 року, надану УСБУ в Одеській області. Оскільки відповідачем було відмовлено в перерахунку пенсії, 29.04.2016 року, як вказав позивач, він звернувся до Приморського районного суду м. Одеси з адміністративним позовом про визнання бездіяльності ГУ ПФУ в Одеській області протиправною та зобов’язання провести перерахунок пенсії. Постановою Приморського районного суду м. Одеси від 13.06.2016 року у справі №522/5405/16-а визнано протиправною бездіяльність ГУ Пенсійного фонду України в Одеській області про перерахунок пенсії ОСОБА_1 у зв’язку з збільшенням грошового забезпечення за нормами, чинними на 1 квітня 2012 року особам, що проходять службу за посадою начальника відділу Управління військової контррозвідки СБУ в Одеській області, яку він займав на день звільнення зі служби; зобов’язано ГУ Пенсійного фонду України в Одеській області провести перерахунок пенсії ОСОБА_1 на підставі Довідки Управління Служби безпеки України в Одеській області від 23.02.2016 року № 2020 про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії за нормами, чинними на 1 квітня 2012 року та здійснити відповідні виплати за весь період з дати виникнення права на нього, тобто починаючи з 01.04.2012 року, без обмеження строком відповідно до ч.3 ст. 51 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
Позивач зазначив, що ГУ Пенсійного фонду України в Одеській області, здійснюючи перерахунок його пенсії на виконання постанови Приморського районного суду м. Одеси від 13.06.2016 року врахувало підвищення сум грошового забезпечення, які були зазначені в довідці від 23.02.2016 року №2020, наданій УСБУ в Одеській області про розмір грошового забезпечення станом на 01.04.2012 року, але безпідставно здійснило її обчислення виходячи не з 89% відповідних сум грошового забезпечення, як було встановлено йому при звільненні зі служби в 1996 році, а з 80%.
Позивач вважав, що обчислення його пенсії відповідачем у такий спосіб призвело не до її збільшення, а навпаки - її розмір, починаючи з 01.01.2013 року зменшився на 9% відповідних сум грошового забезпечення і залишається таким надалі, не дивлячись на те, що його вислуга складає 33 роки у календарному обчисленні.
Ухвалою судді від 12 лютого 2018 року було прийнято до розгляду вказану позовну заяву та відкрито провадження у справі. Ухвалено розглядати справу за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін (у письмовому провадженні) за наявними у справі матеріалами у строк не більше тридцяти днів з дня відкриття провадження у справі.
Ухвалу від 12.02.2018 року позивач отримав 20.02.2018 року, відповідач – 19.02.2018 року, що підтверджується повідомленнями про вручення поштових відправлень.
12.03.2018 року через канцелярію суду від відповідача надійшов відзив на адміністративний позов, надісланий поштою 06.03.2018 року. Відповідно до наданого відзиву, відповідач вважає позов необґрунтованим та таким, що не підлягає задоволенню. Відповідач зазначив, що постановою Приморського районного суду м. Одеси від 13.06.2016 року по справі №522/5405/16-а Головне управління зобов’язано провести перерахунок пенсії позивачу на підставі довідки УСБУ в Одеській області від 23.02.2016 року №2020 про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії за нормами, чинними на 01.04.2012 року та здійснити відповідні виплати за весь період з дати виникнення на нього, тобто починаючи з 01.04.2012 року без обмеження строком відповідно до ч.3 ст.51 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб". Як вказав відповідач, внаслідок проведеного перерахунку позивачу нарахована доплата пенсії за період з 01.04.2012 року по 31.12.2012 року в сумі 7919,85 грн. та виплачена разом із пенсією у жовтні 2016 року, а з 01.01.2013 року розмір перерахованої пенсії за рішенням суду такий же як розмір пенсії, що виплачувалась позивачу до перерахунку.
Також відповідач вказав, що п.п.8 п.6 розділу ІІ Прикінцевих та Перехідних положень Закону України "Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи" №3668 від 08.07.2011 року внесено зміни до ст.13 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 09.04.1992 року №2262, згідно з якими максимальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, починаючи з 01.10.2011 року не повинен перевищувати 80% відповідних сум грошового забезпечення.
Відповідач зазначив, що на підставі Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" в редакції, що діяла на 01.04.2012 року, яким визначено, що максимальний розмір пенсії не повинен перевищувати 80% відповідних сум грошового забезпечення, позивачу проведено відповідний перерахунок пенсії.
Дослідивши в письмовому провадженні наявні в матеріалах справи докази, суд встановив наступні обставини.
Судом встановлено, що з 19.08.1996 року ОСОБА_1 знаходиться на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Одеській області як отримувач пенсії відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» за 33 роки вислуги в розмірі 89% від суми грошового забезпечення.
Позивач є ліквідатором аварії на ЧАЕС 3-ї категорії, що вбачається з наявних у справі перерахунків пенсії.
Постановою Приморського районного суду м. Одеси від 13.06.2016 року у справі №522/5405/16-а за позовом ОСОБА_1 до Головного Управління Пенсійного фонду України в Одеській області про визнання бездіяльності противоправною та зобов’язання провести перерахунок пенсії, визнано протиправною бездіяльність ГУ Пенсійного фонду України в Одеській області про перерахунок пенсії ОСОБА_2 у зв’язку з збільшенням грошового забезпечення за нормами чинними на 1 квітня 2012 року особам, що проходять службу за посадою начальника відділу Управління військової контррозвідки СБУ в Одеській області, яку він займав на день звільнення зі служби; зобов’язано ГУ Пенсійного фонду України в Одеській області провести перерахунок пенсії ОСОБА_2 на підставі Довідки Управління Служби безпеки України в Одеській області від 23.02.2016 року № 2020 про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії за нормами чинними на 1 квітня 2012 року та здійснити відповідні виплати за весь період з дати виникнення права на нього, тобто починаючи з 01.04.2012 року без обмеження строком відповідно до ч.3 ст. 51 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (а.с. 15-18).
Як вбачається з розрахунку на доплату (виплату, утримання) пенсії, за пенсійною справою № N/А 6987, внаслідок проведеного перерахунку позивачу нарахована доплата пенсії за період з 01.04.2012 року по 31.12.2012 року в сумі 7919,85 грн. (а.с. 20).
Судом встановлено, що на звернення позивача щодо порядку перерахунку розміру пенсії, листом від 23.02.2017 року №163/М-11 ГУ Пенсійного фонду України в Одеській області повідомило позивачу, що перерахунок пенсії згідно із постановою Приморського районного суду м. Одеси від 13.06.2016 року здійснювався з 01.04.2012 року за чинною на цю дату редакцією Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб». В листі зазначено, що згідно із ст.13 Закону максимальний розмір пенсії, обчислений відповідно до норм цієї статті, з 01.10.2011 року не повинен був перевищувати 80% відповідних сум грошового забезпечення. Також зазначено, що внаслідок проведеного перерахунку нарахована доплата пенсії за період з 01.04.2012 року по 31.12.2012 року в сумі 7919,85 грн. виплачена разом із пенсією у жовтні 2016 року, а з 01.01.2013 року розмір перерахованої пенсії за рішенням суду такий же як розмір пенсії, що виплачувався до перерахунку (а.с. 22).
Згідно ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, визначається Законом України від 09.04.1992 року №2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - Закон №2262-ХІІ).
Згідно ст. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» ( в редакції, чинній на час призначення пенсії) загальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 85 процентів відповідних сум грошового забезпечення, а особам, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи під час проходження служби і віднесені до категорії 1, - 95 процентів, до категорій 2 і 3, - 90 процентів.
Підстави та порядок перерахунку пенсії особам визначеним Законом № 2262-ХІ, регулюються статтею 63 цього Закону. Згідно із вказаною нормою перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.
Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, у строки, передбачені частиною другою статті 51 цього Закону. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим зі служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
Відповідно до частини третьої статті 63 Закону № 2262-ХІІ усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв’язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв’язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у строки, встановлені частиною другою статті 51 цього Закону.
Як убачається з наведеної норми права, підставою для проведення перерахунку пенсії є фактична зміна хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, проведена на підставі рішення суб’єкта владних повноважень, наділеного правом встановлювати чи змінювати види грошового забезпечення військовослужбовців.
За правилами пункту 1 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45, перерахунок раніше призначених згідно із Законом № 2262-ХІІ пенсій проводиться в разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв’язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.
Постановою Кабінету Міністрів України від 23.04.2012 року №355 «Про збільшення розмірів пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» встановлено з 01.04.2012 року підвищення до пенсій, призначених до зазначеної дати відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», крім пенсій, призначених військовослужбовцям строкової служби та членам їх сімей, у розмірі 11 відсотків пенсій, обчислених відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону, збільшивши його з 1 вересня 2012 року до 23 відсотків та з 1 січня 2013 року до 35 відсотків.
Абзацом 2 пунктом 1 постанови Кабінету Міністрів України від 23.04.2012 року №355 визначено, що розміри перерахованих пенсій не можуть перевищувати розміри пенсій, обчислених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», виходячи з грошового забезпечення, встановленого постановою Кабінету Міністрів України від 07.11.2007 року №1294 «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу» за відповідними посадами військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу станом на 01.04.2012 року.
Проаналізувавши зміст постанови № 355, суд дійшов висновку, що зазначеною постановою Кабінет Міністрів України не приймав рішень щодо зміни розмірів хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, які мають право на пенсію за Законом № 2262-ХІІ, або у зв’язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством.
Законом України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» (далі Закон №3668-VІ), який набрав чинності з 01.10.2011 року, внесено зміни до ст.13 Закону №2262-ХІІ, зокрема змінено у відсотках розмір пенсії за вислугу років. За правилами цього Закону максимальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 80% відповідних сум грошового забезпечення (ст.43), а особам, які під час проходження служби брали участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС і віднесені в установленому законом порядку до категорії 1 - 100%, до категорії 2 - 95%.
Суд погоджується з доводами позивача, що на момент призначення йому пенсії діяла норма ст.13 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», яка обмежувала максимальний розмір пенсії 90% від грошового забезпечення для осіб, які є ліквідаторами аварії на ЧАЕС 3-ї категорії.
Частиною 1 ст.58 Конституції України передбачено, що закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи.
Тому перерахунок позивачу пенсії з обмеженням її максимальним розміром 80% відповідних сум грошового забезпечення на підставі Закону №3668-VІ, який набрав чинності з 01.10.2011 року, суперечить ч.1 ст.58 Конституції України.
Оскільки пенсія позивача була перерахована з обмеженням максимальним розміром 80% грошового забезпечення за період з 01.01.2013 року по 30.11.2013 року, а з 01.12.2013 року відповідач знову перераховував пенсію позивачу, виходячи з 89% грошового забезпечення, вимоги позивача в частині визнання протиправним перерахунку його пенсії з обмеженням її максимального розміру 80% сум грошового забезпечення та зобов’язання відповідача провести перерахунок пенсії позивача виходячи з 89% відповідних сум грошового забезпечення та здійснення належних виплат за період з 01.01.2013 року по 30.11.2013 року - підлягають задоволенню.
При цьому, суд не вбачає підстав для посилання на постанову Приморського районного суду м. Одеси від 13.06.2016 року, оскільки питання застосування ст.13 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» та обмеження максимального розміру пенсії 80% грошового забезпечення не було предметом судового розгляду Приморським районним судом м. Одеси.
Враховуючи, що доплата пенсії за період з 01.04.2012 року по 31.12.2012 року позивачу була проведена і позивач з нею погодився, а з 01.12.2013 року відповідач знову перераховував пенсію позивачу, виходячи з 89% грошового забезпечення, у задоволенні позовних вимог стосовно наведених періодів належить відмовити.
Доводи відповідача про те, що Закон №3668 від 08.07.2011 року, яким внесено зміни до ст.13 Закону №2262 від 09.04.1992 року, обмежує максимальний розмір пенсії 80% грошового забезпечення, суд до уваги не бере, оскільки, як вже зазначено судом вище, вказана норма Закону відповідно до приписів ч.1 ст.58 Конституції України не має зворотної дії в часі та не поширюється на позивача, якому пенсія була призначена до набрання чинності вказаними змінами до ст.13 Закону.
Згідно з ч. 1 та ч. 2 ст. 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Відповідно до ч.1 ст.90 КАС України, суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об’єктивному дослідженні.
Враховуючи вищевикладене, суд дійшов до висновку, що адміністративний позов ОСОБА_1 підлягає частковому задоволенню, оскільки відповідач не довів суду обгрунтованість обмеження пенсії позивача у період з 01.01.2013 року по 30.11.2013 року 80% грошового забезпечення.
Відповідно до ч.3 ст.139 КАС України, при частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог. Оскільки позовні вимоги позивача задоволено частково, стягненню з відповідача на користь позивача підлягає частина судового збору у розмірі 352,40 грн.
Керуючись ст.ст. 2, 5-6, 9, 72, 77, 90, ч.3 ст.139, ст.ст. 241-243, 246-246, 263, п.15.5 ч.1 розділу VII КАС України, суд, -
ВИРІШИВ:
Адміністративний позов ОСОБА_1 (65062, АДРЕСА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, паспорт серії КК214073, виданий Київським РВ УМВС України в Одеській області 08.02.1999 року) до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області (65107, м. Одеса, вул. Канатна, 83, код ЄДРПОУ 20987385) про визнання протиправними дій та зобов’язання вчинити певні дії – задовольнити частково.
Визнати протиправним обчислення пенсії ОСОБА_1 (65062, АДРЕСА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, паспорт серії КК214073, виданий Київським РВ УМВС України в Одеській області 08.02.1999 року), здійснене Головним управлінням Пенсійного фонду України в Одеській області (65107, м. Одеса, вул. Канатна, 83, код ЄДРПОУ 20987385) з обмеженням її максимального розміру з 89 до 80 відсотків сум грошового забезпечення.
Зобов’язати Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області (65107, м. Одеса, вул. Канатна, 83, код ЄДРПОУ 20987385) провести перерахунок пенсії ОСОБА_1 (65062, АДРЕСА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, паспорт серії КК214073, виданий Київським РВ УМВС України в Одеській області 08.02.1999 року), виходячи з 89% відповідних сум грошового забезпечення, та здійснити належні виплати за період з 01.01.2013 року по 30.11.2013 року.
В решті позову – відмовити.
Стягнути судовий збір у сумі 352,40 грн. (триста п’ятдесят дві гривні сорок копійок) з Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області (65107, м. Одеса, вул. Канатна, 83, код ЄДРПОУ 20987385) за рахунок його бюджетних асигнувань на користь ОСОБА_1 (65062, АДРЕСА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, паспорт серії КК214073, виданий Київським РВ УМВС України в Одеській області 08.02.1999 року).
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене до Одеського апеляційного адміністративного суду шляхом подання апеляційної скарги через Одеський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частину рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Суддя В.В. Андрухів
.