Рішення № 72773090, 16.03.2018, Миколаївський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
16.03.2018
Номер справи
814/94/18
Номер документу
72773090
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

МИКОЛАЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

16 березня 2018 р. № 814/94/18 м. Миколаїв

Миколаївський окружний адміністративний суд, у складі судді Устинова І.А., розглянувши в письмовому провадженні за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу

за позовом:Товариства з обмеженою відповідальністю "Реатекс", вул. Кагатна, 1, м. Миколаїв, 54007

до відповідача:Управління Укртрансбезпеки у Миколаївській області, вул. Космонавтів, 61, м. Миколаїв, 54056

про:визнання противоправними дії,

ВСТАНОВИВ:

Товариство з обмеженою відповідальністю «РЕАТЕКС» (далі - позивач) звернулося до суду з адміністративним позовом до управління Укртрансбезпеки у Миколаївській області (далі - відповідач) про визнання протиправними дій відповідача щодо нарахування суми плати за проїзд великовагового транспортного засобу у розмірі 320,76 євро, згідно розрахунку № 348 від 27.11.2017 р. складену в рамках габаритно-вагового контролю транспортного засобу марки VOLVO, модель FH 12.380, д/н НОМЕР_1 з причепом марки BLUMHARDT SAL 40.24-135Е, д/н НОМЕР_2 під час рейдової перевірки 27.11.17р. на а/д «Благовіщенськ-Миколаїв» км 211+920.

Свої позовні вимоги позивач обґрунтув тим, що не повинен нести відповідальності за зазначене правопорушення, оскільки він не є перевізником, оскільки відповідно до договору оренди від 19.06.2017 року передав зазначений транспортний засіб іншому суб'єкту господарювання.

Відповідач до суду не з'явився, відзиву на позовну заяву не надав, про дату, час та місце розгляду справи повідомлений належним чином.

З врахуванням положень частин 1, 9 ст. 205 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) справа вирішується на підставі наявних у ній доказів у письмовому провадженні.

Дослідивши всі матеріали справи, оцінивши наявні докази в їх сукупності, суд встановив наступне.

Товариство з обмеженою відповідальністю «РЕАТЕКС» є юридичною особою, основним видом діяльності якої неспеціалізована оптова торгівля продуктами харчування, напоями та тютюновими виробами (КВЕД 46.39). На підставі свідоцтва про реєстрацію транспортного засобу НОМЕР_3 позивачу на праві власності належить вантажний марки VOLVO, модель FH 12.380, д/н НОМЕР_1 з причепом марки BLUMHARDT SAL 40.24-135Е, д/н НОМЕР_2.

27.11.2017 року посадовими особами Управління Укртрансбезпеки в Миколаївській області на авто дорозі «Благовіщенськ-Миколаїв» км 211+920 проведено перевірку автомобіля марки VOLVO, модель FH 12.380, номерний знак НОМЕР_1, що належать ТОВ «РЕАТЕКС». Водій: ОСОБА_1, вантаж: пшениця.

За результатами проведеної перевірки складено Довідку про результати здійснення габаритно-вагового контролю від 27.11.2017 року № 0012663 року та Акт про перевищення транспортним засобом нормативних вагових параметрів від 27.11.2017 року № 0004048. Під час перевірки виявлено перевищення вагових параметрів.

На підставі вищезазначених документів Управлінням Укртрансбезпеки в Миколаївській області складено Розрахунок плати за проїзд великовагових та (або) великогабаритних транспортних засобів автомобільними дорогами загального користування від 27.11.2017 року № 348 на суму 320,76 євро.

Положенням про Державну службу України з безпеки на транспорті, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України № 103 від 11.02.2015 року, передбачено, що Державна служба України з безпеки на транспорті (Укртрансбезпека) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра інфраструктури і який реалізує державну політику з питань безпеки на наземному транспорті та у сфері безпеки на морському та річковому транспорті (крім сфери безпеки мореплавства суден флоту рибного господарства), здійснює державний нагляд (контроль) за безпекою на автомобільному, міському електричному, залізничному, морському та річковому транспорті, здійснює габаритно-ваговий контроль транспортних засобів на автомобільних дорогах загального користування, а також здійснює нарахування плати за проїзд автомобільними дорогами транспортних засобів вагові або габаритні параметри яких перевищують нормативні, під час здійснення габаритно-вагового контролю (п п. 1, 4, 15, 27 п. 5).

Відповідно до п. 3 постанови Кабінету Міністрів України № 879 від 27.06.2007 року "Про заходи щодо збереження автомобільних доріг загального користування" (далі - Постанова № 879) затверджено Порядок здійснення габаритно-вагового контролю та справляння плати за проїзд автомобільними дорогами загального користування транспортних засобів, вагові та/або габаритні параметри яких перевищують нормативні. Габаритно-ваговий контроль транспортних засобів на автомобільних дорогах здійснюється Укртрансбезпекою, її територіальними органами та відповідними підрозділами МВС, що забезпечують безпеку дорожнього руху.

Згідно з пунктами 22 Постанови № 879 у разі виявлення на стаціонарних або пересувних чи автоматичних зважувальних пунктах порушення правил проїзду великовагових та/або великогабаритних транспортних засобів такий транспортний засіб тимчасово затримується згідно із статтею 265-2 Кодексу України про адміністративні правопорушення.

Статтею 60 Закону України "Про автомобільний транспорт" передбачена відповідальність автомобільних перевізників у вигляді адміністративно-господарських штрафів, у тому числі, за надання послуг з перевезень вантажів без оформлення документів, перелік яких визначений ст. 48 цього Закону (у разі перевезення вантажів з перевищенням габаритних або вагових обмежень обов'язковим документом також є дозвіл, який дає право на рух автомобільними дорогами України, виданий компетентними уповноваженими органами, або документ про внесення плати за проїзд великовагових (великогабаритних) транспортних засобів, якщо перевищення вагових або габаритних обмежень над визначеними законодавством становить менше семи відсотків).

Як вбачається з аналізу викладених вище правових норм, уся відповідальність за дотримання законодавства в сфері безпеки руху, заходів збереження автомобільних доріг загального користування, дотримання вимог Закону України "Про автомобільний транспорт", лежить на водію та перевізнику, але аж ніяк не на власнику автомобіля (якщо останній не є перевізником).

Згідно договору оренди транспортного засобу з екіпажем (водієм) від 19.06.2017 року № 190617, укладеного між ТОВ «РЕАТЕКС» (орендодавець) та ТОВ «Агро-Юг-Сервіс» (орендар), орендодавець зобов'язається передати орендарю в тимчасове платне володіння та користування автомобілі та причепи, визначені у вищезазначеному Договорі, в переліку яких є транспортний засіб, що перевірявся відповідачем, а саме: автомобіль марки VOLVO, модель FH 12.380, тип - Вантажний сідловий тягач-е, реєстраційний номер НОМЕР_1, рік випуску 1999, номер шасі НОМЕР_4, колір червоний, з причепом марки BLUMHARDT, модель SAL 40.24-135Е, тип напівпричіп Н/ПР-Контейнеровоз-Е, реєстраційний номер НОМЕР_2, рік випуску 1996, номер шасі НОМЕР_5, колір червоний, що орендуються, будуть використовуватися орендарем у господарській діяльності для перевезення вантажів (розділ 2 договору оренди). Строк оренди, згідно розділу 4 договору оренди, - 5 років.

Згідно наданих під час перевірок водієм ОСОБА_1, товарно-транспортної накладної від 27.11.2017 року, автомобільним перевізником вантажу є ТОВ «Агро-Юг-Сервіс».

Відповідно до ч. 2 ст. 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Оскільки 27.11.2017 року позивач не був перевізником на транспортному засобі марки VOLVO, модель FH 12.380, д/н НОМЕР_1, він не може бути притягнутий до відповідальності за порушення законодавства в сфері автомобільного транспорту, а нарахування йому грошових зобов'язань є протиправним.

За таких обстави позовні вимоги підлягають повному задоволенню.

Судові витрати розподіляються відповідно до ст. 139 КАС України.

Керуючись ст. 2, 19, 241, 244, 242-246 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

1. Позов Товариства з обмеженою відповідальністю «РЕАТЕКС» (вул. Кагатка, 1, м. Миколаїв, Миколаївська область, 54007, код ЄДРПОУ 24054147) до Управління Укртрансбезпеки в Миколаївській області (вул. Космонавтів, 61, м. Миколаїв, 54056, код ЄДРПОУ 39816845) про визнання протиправними дії - задовольнити.

2. Визнати протиправними дії Управління Укртрансбезпеки в Миколаївській області щодо нарахування Товариству з обмеженою відповідальністю «РЕАТЕКС» суми плати за проїзд великовагового транспортного засобу у розмірах 320,76 євро, згідно розрахунку № від 27.11.2017 року № 348, складеного в рамках габаритно-вагового контролю транспортного засобу марки VOLVO, модель FH 12.380, д/н НОМЕР_1 під час рейдової перевірки 27.11.2017 року на а/д «Благовіщенськ-Миколаїв» км 211+920.

3. Присудити на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «РЕАТЕКС» (код ЄДРПОУ 24054147) за рахунок бюджетних асигнувань Управління Укртрансбезпеки в Миколаївській області (код ЄДРПОУ 39816845) судовий збір в сумі 1762,00 грн. (одна тисяча сімсот шістдесят дві гривні 00 коп.).

Рішення суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи в порядку, визначеному ст. 255 КАС України. Апеляційна скарга може бути подана до Одеського апеляційного адміністративного суду через Миколаївський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Датою ухвалення судового рішення в порядку письмового провадження є дата складення повного судового рішення.

Рішення складено у повному обсязі 16.03.2018 р.

Суддя І. А. Устинов