
8.1
ЛУГАНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
Іменем України
13 березня 2018 рокуСєвєродонецькСправа № 812/28/17
Луганський окружний адміністративний суд у складі
головуючого судді: Смішливої Т.В.,
при секретарі судового засідання: Бутенко К.В.,
за участю:
представника позивача - не прибув,
представника відповідача Анохіної Г.О. дов. від 18.12.2017 № 3885/9/12-32-10-00-29
розглянувши у відкритому судовому засіданні в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом публічного акціонерного товариства "Старобільський молокозавод" до Головного управління Державної фіскальної служби України у Луганській області про визнання дій протиправними,-
ВСТАНОВИВ:
До Луганського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов публічного акціонерного товариства "Старобільський молокозавод" (далі - Позивач, ПАТ Старобільський молокозавод) до Головного управління Державної фіскальної служби України у Луганській області (далі - Відповідач, податковий орган) в якому Позивач просить суд дії Головного управління Державної фіскальної служби України у Луганській області за період з 25.07.2016 по 05.08.2016 щодо проведення позапланової невиїзної перевірки стосовно Позивача визнати протиправними.
Позовні вимоги обґрунтовано тим, що податковою адресою юридичної особи є місцезнаходження такої юридичної особи, відомості про, що містяться у Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців. На момент видачі наказу на проведення перевірки місцезнаходження ПАТ Старобільський молокозавод є, м. Луганськ, вул. Совєтская, 73. Отже, Позивач стверджує, що податковим органом не було направлено наказ про проведення перевірки на його податкову адресу, а тому останній вважає, що дії податкового органу щодо проведення перевірки є протиправними. Також, Позивач зазначив, про неможливість надання первинних документів, що стосуються формування податкового кредиту з ПДВ від поставника ТОВ «Торенія», тому як зазначені документи вилучені Службою безпеки України.
Представник позивача в судове засідання не прибув, причини неявки суду не повідомив, про дату слухання справи повідомлявся направленням судової повістки на адресу представника позивача (арк.спр. 44) та шляхом розміщення оголошення про виклик від 16 лютого 2018 року на офіційному веб-сайті Луганського окружного адміністративного суду (арк. спр. 42).
Представник відповідача позов не визнав, надав відзив на адміністративний позов (арк.спр. 45-47), в якому зазначив, що відповідач листом від 26.06.2016 № 963/7/12-32-23-02 отримав постанову слідчого з ОВС ВКР СУ ФР ГУ ДФС у Луганській області від 24.06.2016 про призначення проведення позапланової невиїзної документальної перевірки по взаємовідносинам між публічним акціонерним товариством "Старобільський молокозавод" з ТОВ "Торенія". На виконання зазначеної ухвали Головним управлінням ДФС у Луганській області винесено наказ від 11.07.2016 № 217 про проведення позапланової невиїзної документальної перевірки публічного акціонерного товариства "Старобільський молокозавод" на предмет своєчасності, достовірності, повноти нарахування та сплати податку на додану вартість за період 01.03.2020 по 31.12.2013 по взаємовідносинам з ТОВ "Торенія". Зазначений наказ та копію повідомлення від 11.07.2016 № 6 отримано позивачем відповідно до рекомендованого повідомлення про вручення поштового відправлення уповноваженою особою 18.07.2016. Листом від 15.07.2016 №191/12-32-14-03-13 Позивача повідомлено про необхідність надання контролюючому органу у повному обсязі всіх документів, що належать або пов'язані з предметом призначеної позапланової невиїзної документальної перевірки ПАТ «Старобільський молокозавод» на предмет своєчасності, достовірності, повноти нарахування та сплати податку на додану вартість за період 01.03.2012 по 31.12.2013 по взаємовідносинам з ТОВ «Торенія». ПАТ «Старобільський молокозавод» листом від 21.07.2016 № 07/16-147 повідомило, що первинні документи, складені при проведенні господарських операцій по постачанню товарів (послу) з ТОВ «Торенія» вилучені СБ України в рамках кримінального провадження № 22013000000000250 згідно протоколу огляду від 03.03.2014. Податковий орган листом № 415/10/12-32-14-03-13 від 29.07.2016 повідомив ПАТ «Старобільський молокозавод», що згідно протоколу огляду від 03.03.2016 ПАТ «Старобільський молокозавод» добровільно надано документи: договір б/н від 01.10.2013, податкові та видаткові накладні. При цьому, протокол огляду від 03.03.2016 не містить жодного посилання, що ПАТ «Старобільський молокозавод» надано оригінали первинних документів. Крім цього до відома ПАТ «Старобільський молокозавод» було доведено що, у разі не надання в межах проведення перевірки документів, що підтверджують показники, відображені у податковій звітності, згідно вимог пункту 44.6 статті 44 Податкового кодексу буде вважатися, що такі документи були відсутні на час складення податкової звітності, в зв'язку з чим можливе вжиття відповідних заходів передбачених цим Кодексом.
Ухвалою суду від 03.03.2017 зупинялось провадження у даній справі до набрання законної сили судовим рішенням у справі № 812/24/17 за позовом публічного акціонерного товариства "Старобільський молокозавод" до Головного управління Державної фіскальної служби України у Луганській області про визнання протиправним та скасування наказу від 11.07.2016 № 217. (арк.спр. 31)
Ухвалою суду від 13.03.2018 поновлено провадження у справі та вирішено подальший розгляд здійснювати за правилами спрощеного позовного провадження (арк.спр.44а) .
Заслухавши пояснення представника відповідача, дослідивши матеріали справи, розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог і наданих сторонами доказів, оцінивши докази суд встановив таке.
Судом встановлено, що публічне акціонерне товариство "Старобільський молокозавод" зареєстровано Луганським міським управлінням юстиції 22.08.1996, ідентифікаційний номер 00444837, адреса: 91016, Луганська область, м. Луганськ, Жовтневий район, вул. Совєтская, буд. 73 (арк. спр.30 ).
Старшим слідчим з ОВС відділу кримінальних розслідувань СУ ФР ГУ ДФС у Луганській області винесено постанову від 24.06.2016, якою призначено проведення у кримінальному проваджені № 32016130000000004 від 13.01.2016 за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 212 КК України, документальну позапланову невиїзну перевірку ПАТ "Старобільський молокозавод" на предмет своєчасності, достовірності, повноти нарахування та сплати податку на додану вартість за період з 01.03.2012 по 31.12.2013 по взаємовідносинам з ТОВ "Торенія", проведення якої доручено спеціалістам ГУ ДФС у Луганській області (арк.спр. 52).
Підстави та порядок проведення перевірок з питань порушення вимог податкового законодавства контролюючими органами визначено Податковим кодексом України (в редакції чинній на момент виникнення спірних правовідносин).
Відповідно п. 75.1. ст. 75 ПК України, контролюючі органи мають право проводити камеральні, документальні (планові або позапланові; виїзні або невиїзні) та фактичні перевірки. Камеральні та документальні перевірки проводяться контролюючими органами в межах їх повноважень виключно у випадках та у порядку, встановлених цим Кодексом, а фактичні перевірки - цим Кодексом та іншими законами України, контроль за дотриманням яких покладено на контролюючі органи.
Підпункт 75.1.2 п. 75.1 ст. 75 ПК України визначає, що документальною перевіркою вважається перевірка, предметом якої є своєчасність, достовірність, повнота нарахування та сплати усіх передбачених цим Кодексом податків та зборів, а також дотримання валютного та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, дотримання роботодавцем законодавства щодо укладення трудового договору, оформлення трудових відносин з працівниками (найманими особами) та яка проводиться на підставі податкових декларацій (розрахунків), фінансової, статистичної та іншої звітності, регістрів податкового та бухгалтерського обліку, ведення яких передбачено законом, первинних документів, які використовуються в бухгалтерському та податковому обліку і пов'язані з нарахуванням і сплатою податків та зборів, виконанням вимог іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, а також отриманих в установленому законодавством порядку контролюючим органом документів та податкової інформації, у тому числі за результатами перевірок інших платників податків.
Документальною невиїзною перевіркою вважається перевірка, яка проводиться в приміщенні контролюючого органу.
Згідно п.п.78.1.11 п.78.1 ст.78 Податкового кодексу України документальна позапланова перевірка здійснюється у разі отримано судового рішення суду (слідчого судді) про призначення перевірки або постанову органу, що здійснює оперативно-розшукову діяльність, слідчого, прокурора, винесену ними відповідно до закону.
Відповідно до п.78.4 ст. 78 ПК України про проведення документальної позапланової перевірки керівник контролюючого органу приймає рішення, яке оформляється наказом.
Наведені норми містить імперативний припис щодо обов'язку керівника контролюючого органу призначити позапланову перевірку у випадку отримання постанови слідчого у кримінальному провадженні. При цьому, виконання такого обов'язку не передбачає дослідження органом податкової служби підстав призначення відповідної перевірки слідчим, оцінювання правомірності та законності цієї перевірки. Правова оцінка дій слідчого щодо призначення податкової перевірки у рамках кримінального провадження здійснюється у порядку, визначеному кримінально - процесуальним законом.
В силу ж вимог пункту 78.2 статті 78 ПК України обмеження у підставах проведення перевірок платників податків, визначені цим Кодексом, не поширюються на перевірки, що проводяться на звернення такого платника податків, або перевірки, що проводяться у межах кримінального провадження.
Статтею 79 Податкового кодексу України передбачено, що документальна невиїзна перевірка здійснюється у разі прийняття керівником контролюючого органу рішення про її проведення та за наявності обставин для проведення документальної перевірки, визначених статтями 77 та 78 цього Кодексу. Документальна невиїзна перевірка здійснюється на підставі зазначених у підпункті 75.1.2 пункту 75.1 статті 75 цього Кодексу документів та даних, наданих платником податків у визначених цим Кодексом випадках, або отриманих в інший спосіб, передбачений законом.
Документальна позапланова невиїзна перевірка проводиться посадовими особами контролюючого органу виключно на підставі рішення керівника контролюючого органу, оформленого наказом, та за умови надіслання платнику податків рекомендованим листом із повідомленням про вручення або вручення йому чи його уповноваженому представнику під розписку копії наказу про проведення документальної позапланової невиїзної перевірки та письмового повідомлення про дату початку та місце проведення такої перевірки.
Виконання умов цієї статті надає посадовим особам контролюючого органу право розпочати проведення документальної невиїзної перевірки.
Присутність платників податків під час проведення документальних невиїзних перевірок не обов'язкова.
За наявності письмового звернення платника податків замість документальної невиїзної перевірки може проводитися документальна виїзна перевірка.
Наказом Головного управління від 11.07.2016 № 217 на підставі п.п. 78.1.11 п. 78.1 ст. 78 та з урахуванням п. 82.2 ст. 82 Податкового кодексу України призначено позапланову невиїзну документальну перевірку ПАТ "Старобільський молокозавод" на предмет своєчасності, достовірності, повноти нарахування та сплати податку на додану вартість за період з 01.03.2012 по 31.12.2013 по взаємовідносинам з ТОВ "Торенія", з 25.07.2016 тривалістю десять робочих днів (арк.спр. 50).
Копію наказу від 11.07.2016 № 217 та направлення від 11.07.2016 № 6 отримано ПАТ "Старобільський молокозавод" відповідно до рекомендованого повідомлення про вручення поштового відправлення уповноваженою особою 18.07.2016 (зворот бік арк.спр. 50,51), а також підтверджується листом позивача від 21.07.2016 № 07/16-147 (арк.спр. 65).
Також, листом від 21.07.2016 № 07/16-147 позивач повідомив, Головне управління ДФС у Луганській області про те, що первинні документи, складені при проведені господарських операцій по поставці товарів (послуг) з ТОВ "Торенія" були вилучені слідчим Служби безпеки України в рамках кримінального провадження № 22013000000000250 про, що складено протокол огляду від 03.03.2014. По вказаній причині надати службовим особам Головного управління ДФС у Луганській області зазначені первинні документи по взаємовідносинам з ТОВ "Торенія" неможливо (арк.спр. 65).
12.08.2016 Головним управлінням ДФС у Луганській області складено акт № 93 про результати документальної позапланову невиїзної перевірки публічного акціонерного товариства "Старобільський молокозавод" з питань дотримання вимог податкового законодавства з податку на додану вартість по взаємовідносинам з ТОВ "Торенія" за період з 01.03.2012 по 31.12.2012 (арк.спр. 53-63).
Крім того, на підставі акту перевірки від 12.08.2016 № 93 про результати документальної позапланову невиїзної перевірки публічного акціонерного товариства "Старобільський молокозавод" з питань дотримання вимог податкового законодавства з податку на додану вартість по взаємовідносинам з ТОВ "Торенія" за період з 01.03.2012 по 31.12.2012 відповідачем прийнято податкові повідомлення - рішення від 06.09.2016 № 0000081403 та № 0000071403.
Податкове повідомлення - рішення від 06.09.2016 № 0000081403 є предметом розгляду в адміністративній справі 812/1562/16, яка знаходиться в проваджені Луганського окружного адміністративного суду (арк.спр. 71).
Судом також встановлено, що Позивач звертався до Луганського окружного адміністративного суду з позовом до Головного управління ДФС у Луганській області про визнання протиправним та скасування наказу від 11.07.2016 № 217.
Постановою Луганського окружного адміністративного суду від 06.07.2017 відмовлено у задоволені позовних вимог публічного акціонерного товариства "Старобільський молокозавод" до Головного управління Державної фіскальної служби України у Луганській області про визнання протиправним та скасування наказу від 11.07.2016 № 217.
Ухвалою Донецького апеляційного адміністративного суду від 06.02.2018 апеляційну скаргу публічного акціонерного товариства "Старобільський молокозавод" на постанову Луганського окружного адміністративного суду від 06.07.2017 у справі 812/812/24/17 повернуто заявникові (арк.спр.70).
Таким чином, постанова Луганського окружного адміністративного суду від 06.07.2017 набрала законної сили 06.02.2018.
Під час розгляду адміністративної справи № 812/24/17 судом встановлено, та підтверджено факт отримання уповноваженим представником публічного акціонерного товариства "Старобільський молокозавод" копії наказу від 11.07.2016 № 217 про призначення позапланової невиїзної документальної перевірки.
Отже, посилання Позивача на ті обставини, що відповідач не надіслав наказ від 11.07.2016 № 217 за адресою, що є місцезнаходженням (податковою адресою) ПАТ "Старобільський молокозавод" спростовано рішенням суду, яке набрало законної сили. Крім того, директор ПАТ «Старобільський молокозавод» у листі до ГУ ДФС у Луганській області від 21.07.2016 № 07/16-147 зазначає, що ним 18.07.2016 отримано копію наказу № 217 від 11.07.2016 (арк.спр. 65).
Частиною четвертою статті 78 КАС України визначено, що обставини, встановлені рішенням суду у господарській, цивільній або адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді іншої справи, у якій беруть участь ті самі особи або особа, стосовно якої встановлено ці обставини, якщо інше не встановлено законом.
Відповідачем надані належні докази на підтвердження дотримання ним положень п.79.2 ст. 79 ПКУ стосовно проведення документальної позапланової невиїзної перевірки виключно на підставі рішення керівника контролюючого органу, оформленого наказом, та виконання умов надіслання платнику податків рекомендованим листом із повідомленням про вручення копії наказу про проведення документальної позапланової невиїзної перевірки та письмового повідомлення про дату початку та місце проведення такої перевірки.
Також судом встановлено, що копія наказу про проведення документальної позапланової невиїзної перевірки та повідомлення про дату початку та місце проведення такої перевірки були отримані представником підприємства, що спростовує посилання позивача на можливі порушення положень п.42.2 та п. 45.2 ПК України.
На думку суду, самі по собі дії податкового органу по проведенню позапланової виїзної перевірки не мають для платників податків ніяких правових наслідків. Правові наслідки настають у зв'язку з прийняттям податковим органом відповідного рішення, прийнятого на підставі акту перевірки.
Суд звертає увагу на те, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень, адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони зокрема на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено) (частина 2 статті 2 КАС України).
При цьому обов'язковою умовою визнання рішення недійсним (нечинним) є також порушення у зв'язку з його прийняттям прав та охоронюваних законом інтересів позивача у справі.
Позивачем не доведено, в який спосіб дії податкового органу породжують, змінюють або припиняють його права та обов'язки, оскільки саме прийняті за результатом перевірки рішення контролюючого органу породжують правові наслідки для позивача і саме при дослідженні правомірності прийняття таких рішень може встановлюватись наявність або відсутність порушень, викладених в акті перевірки.
Таким чином, судом встановлено, що Відповідач на законних підставах приступив до проведення невиїзної перевірки, що свідчить про законність його дій щодо проведення перевірки та підставами для відмови у задоволенні позовних вимог.
У зв'язку із відмовою у задоволені позову судові витрати зі сплати судового збору позивачу не відшкодовуються.
Керуючись статтями 2, 7, 8, 9, 19, 20, 72-77, 90, 132, 139, 241-246, 250, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ВИРІШИВ:
У задоволенні адміністративного позову публічного акціонерного товариства "Старобільський молокозавод" до Головного управління Державної фіскальної служби України у Луганській області про визнання дій протиправними - відмовити у повному обсязі.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Апеляційна скарга подається до Донецького апеляційного адміністративного суду через Луганський окружний адміністративний суд.
Згідно з частиною третьою статті 243 КАС України рішення складено у повному обсязі 16 березня 2018 року.
Суддя Т.В. Смішлива