
КІРОВОГРАДСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
06 березня 2018 року м. Кропивницький Справа № П/811/2325/17
Кіровоградський окружний адміністративний суд в складі
головуючого судді: Притули К.М.,
за участю секретаря: Потєхіної І.В.
представника позивача: ОСОБА_1
за результатами розгляду у відкритому судовому засіданні адміністративної справи ОСОБА_2 до Головного управління Держгеокадастру у Кіровоградській області про скасування рішення та зобов’язання вчинити певні дії,
в с т а н о в и в:
ОСОБА_2 звернулась з позовом до Кіровоградського окружного адміністративного суду в якому просить:
- визнати протиправною рішення (у формі листа) Головного управління Держгеокадастру у Кіровоградській області від 16 листопада 2017 року № О-21939/0-15453/0/6-17, яким відмовлено у затверджені проекту землеустрою щодо відведення у власність земельної ділянки сільськогосподарського призначення площею 2,00 га, яка розташована на території Павлівської сільської ради Світловодського району Кіровоградської області, кадастровий номер 3525286900:02:000:5268).
- зобов’язати Головне управління Держгеокадастру у Кіровоградській області затвердити ОСОБА_2 проект землеустрою щодо відведення та передати у власність земельну ділянку сільськогосподарського призначення площею 2,00 га, яка розташована на території Павілвської сільської ради Світловодського району Кіровоградської області, кадастровий номер 3525286900:02:000:5268.
Позивач вважає протиправним відмови Головного управління Держгеокадастру у Кіровоградській області у затверджені проекту землеустрою викладені в листі та просить задовольнити позовні вимоги.
Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримав в повному обсязі, посилаючись на обставини зазначені в позовній заяві, та просив їх задовольнити.
Представник відповідача до судового засідання надав клопотання про розгляд справи без його участі та відзив на позов, де зазначив, що позовні вимоги не визнає та просить відмовити в їх задоволені.
Дослідивши матеріали справи, суд приходить до наступних висновків.
Судом встановлено, що ОСОБА_2 написано заяву, про надання дозволу на розробку проекту землеустрою. Заяву була надіслано поштою та зареєстровано в Головному управлінні Держгеокадастру у Кіровоградській області 02 серпня 2017 року (а.с. 17).
Не дочекавшись від Головного управління Держгеокадастру у Кіровоградській області відповіді, протягом строку зазначеного в законодавстві (а саме, місячний строк з 03.08.2017 року по 04.09.2017 року) ОСОБА_2, уклала договір на розробку проекту землеустрою (а.с.21-22). Про дані дії, позивач листом повідомила Головне управління Держгеокадстру у Кіровоградській області, даний лист зареєстровано відповідачем 06.09.2017 року (а.с. 18-20).
В подальшому, ОСОБА_2 було розроблено проект земелеустрою, погоджено його з суміжними землекористувачами, погоджено з земельним відомством (а.с. 23).
Ділянку внесено до державного земельного кадастру та присвоєно кадастровий номер 3525286900:02:000:5268.
07 листопада 2017 року позивачем написана заява про затвердження проекту землеустрою та додано оригінальний примірник проекту землеустрою (а.с.24-26).
Відповідно до відповіді від 16.11.2017 року №Д-21939/0-15453/0/6-17 Головним управлінням Держгеокадастру у Кіровоградській області, було відмовлено в затверджені проекту землеустрою. Відмова обґрунтована тим, що повідомлення від 06.09.2017 року за №Д-18179/0/5-17 не може вважатись належним виконанням вимог статті 118 Земельного кодексу України. Також, повідомлялось, що за результатами перевірки поданих матеріалів встановлено, що проект землеустрою не відповідає вимогам ст. 50 Закону України «Про землеустрій», а саме, відсутнє рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність (а.с.27-28).
Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ч. 2 ст. 50 Закону України «Про землеустрій» проекти землеустрою щодо відведення земельних ділянок погоджуються та затверджуються в порядку, встановленому Земельним кодексом України.
Відповідно до ч. 1 ст. 186 Земельного кодексу України, схеми землеустрою і техніко-економічні обґрунтування використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць погоджуються територіальним органом центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин, органом виконавчої влади Автономної Республіки Крим у сфері охорони культурної спадщини, структурним підрозділом відповідної обласної, Київської чи Севастопольської міської державної адміністрації у сфері охорони культурної спадщини, територіальним органом центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері лісового господарства, а на території Автономної Республіки Крим - органом виконавчої влади Автономної Республіки Крим з питань лісового господарства, територіальним органом центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері розвитку водного господарства, а на території Автономної Республіки Крим - органом виконавчої влади Автономної Республіки Крим з питань водного господарства, органом виконавчої влади Автономної Республіки Крим у сфері охорони навколишнього природного середовища, структурним підрозділом відповідної обласної, Київської чи Севастопольської міської державної адміністрації у сфері охорони навколишнього природного середовища, структурним підрозділом відповідної районної, Київської чи Севастопольської міської державної адміністрації у сфері містобудування та архітектури, а якщо місто не входить до території певного району - виконавчим органом відповідної міської ради у сфері містобудування та архітектури, а в разі якщо такий орган не утворений - органом виконавчої влади Автономної Республіки Крим з питань містобудування та архітектури чи структурним підрозділом відповідної обласної державної адміністрації з питань містобудування та архітектури.
Згідно ч. 6 та ч.7 ст. 186-1 Земельного кодексу України підставою для відмови у погодженні проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки може бути лише невідповідність його положень вимогам законів та прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, документації із землеустрою або містобудівній документації.
У разі якщо проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки підлягає обов'язковій державній експертизі землевпорядної документації, погоджений проект подається замовником або розробником до центрального органу виконавчої влади, що здійснює реалізацію державної політики у сфері земельних відносин, або його територіального органу для здійснення такої експертизи.
Органам, зазначеним у частинах першій - третій цієї статті, при погодженні проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки забороняється вимагати: додаткові матеріали та документи, не включені до проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки відповідно до статті 50 Закону України "Про землеустрій"; надання погодження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки будь-якими іншими органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування, підприємствами, установами та організаціями; проведення будь-яких обстежень, експертиз та робіт.
Кожен орган здійснює розгляд та погодження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки самостійно та незалежно від погодження проекту іншими органами, зазначеними у частинах першій - третій цієї статті, у визначений законом строк.
Відповідно до ч.3 ст.50 Закону України «Про землеустрій» проекти землеустрою щодо відведення земельних ділянок включають: завдання на розроблення проекту землеустрою; пояснювальну записку; копію клопотання (заяви) про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки (у разі формування та/або зміни цільового призначення земельної ділянки за рахунок земель державної чи комунальної власності); рішення Верховної ОСОБА_1 Автономної Республіки Крим, Ради міністрів Автономної Республіки Крим, відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки (у випадках, передбачених законом); письмову згоду землевласника (землекористувача), засвідчену нотаріально (у разі викупу (вилучення) земельної ділянки в порядку, встановленому законодавством), або рішення суду; довідку з державної статистичної звітності про наявність земель та розподіл їх за власниками земель, землекористувачами, угіддями; матеріали геодезичних вишукувань та землевпорядного проектування (у разі формування земельної ділянки); відомості про обчислення площі земельної ділянки (у разі формування земельної ділянки); копії правовстановлюючих документів на об’єкти нерухомого майна для об’єктів будівництва, що за класом наслідків (відповідальності) належать до об’єктів з середніми та значними наслідками, які розташовані на земельній ділянці; розрахунок розміру втрат сільськогосподарського та лісогосподарського виробництва (у випадках, передбачених законом); розрахунок розміру збитків власників землі та землекористувачів (у випадках, передбачених законом); акт приймання-передачі межових знаків на зберігання (у разі формування земельної ділянки); акт перенесення в натуру (на місцевість) меж охоронних зон, зон санітарної охорони, санітарно-захисних зон і зон особливого режиму використання земель за їх наявності (у разі формування земельної ділянки); перелік обмежень у використанні земельних ділянок; викопіювання з кадастрової карти (плану) або інші графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування земельної ділянки (у разі формування земельної ділянки); кадастровий план земельної ділянки; матеріали перенесення меж земельної ділянки в натуру (на місцевість) (у разі формування земельної ділянки); матеріали погодження проекту землеустрою.
Так, ст.186 Земельного кодексу України встановлений порядок затвердження землевпорядної документації.
При цьому, затвердження проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок приймається не на власний розсуд Головного управління Держгеокадастру у Кіровоградській області, а відповідно до ст.ст.6,13,14 Конституції України виключно в встановленому законом порядку.
Відповідно до ч.9 ст. 118 Земельного кодексу України, відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, у двотижневий строк з дня отримання погодженого проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки (а в разі необхідності здійснення обов'язкової державної експертизи землевпорядної документації згідно із законом - після отримання позитивного висновку такої експертизи) приймає рішення про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки та надання її у власність.
Відповідно до ч.10 ст. 118 Земельного кодексу України, відмова органу виконавчої влади чи органу місцевого самоврядування у передачі земельної ділянки у власність або залишення клопотання без розгляду можуть бути оскаржені до суду.
Судом зазначає, що оскільки протягом місяця відповідачем не було розглянуто заяву ОСОБА_2 про надання дозволу на розробку проекту землеустрою від 02 серпня 2017 року (не надало копію рішення та докази отримання його позивачем). Тому, у неї виникло право на укладення договору щодо розробки проекту землеустрою протягом місяця з дня закінчення граничного строку розгляду звернення.
Даний строк завершився 04 вересня 2017 року.
ОСОБА_2 уклала договір на виконання робіт по розробці проекту землеустрою 05 вересня 2017 року і надіслала відповідачу повідомлення про це разом з копією договору.
Враховуючи зазначене, суд приходить до висновку, що ОСОБА_2 отримала дозвіл на розробку проекту землеустрою в силу прямих приписів закону у зв'язку з бездіяльністю відповідача.
Крім того, як вбачається з матеріалів справи ГУ Держгеокадастру в Хмельницькій області погоджено проект землеустрою позивачки та надано висновок про розгляд проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки від 23.10.2017 № 10091/82-17 (а.с. 23), у якому зазначено, що проект землеустрою відповідає вимогам чинного законодавства України та прийнятим відповідно до нього нормативно-правовим актам.
З огляду на викладене, суд дійшов висновку, що відповідач безпідставно відмовив позивачу у затвердженні проекту землеустрою.
Встановлені судом обставини справи та наведені норми чинного законодавства свідчать про те, що відповідачем, при вчиненні оскаржуваних дій, не дотримано зазначених принципів, зокрема, останнім відмовлено позивачу без урахування всіх обставин, що мають значення для прийняття правомірного рішення.
Відповідно до ч.1 та ч.2 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб’єкта владних повноважень обов’язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Встановлені судом обставини справи та наведені норми чинного законодавства свідчать про те, що відповідачем, при вчиненні оскаржуваних дій, не дотримано зазначених принципів, зокрема, останнім відмовлено позивачу без урахування всіх обставин, що мають значення для прийняття правомірного рішення, а тому позовні вимоги, підлягають задоволенню.
Керуючись ст.,ст. 9, 14, 73-78, 90, 143, 242-246, 250, 255 КАС України, суд, -
В и р і ш и в
Позовні вимоги ОСОБА_2 (ідент. код: НОМЕР_1, 27500, Кіровоградська область, смт. Онуфріївка, вул. 50-років Жовтня, 29,кв.7) до Головного управління Держгеокадастру у Кіровоградській області (код ЄДРПОУ 39767636, 25006, м. Кропивницький, вул. академіка Корольова, 26) про скасування рішення та зобов’язання вчинити певні дії – задовольнити.
Визнати протиправною рішення (у формі листа) Головного управління Держгеокадастру у Кіровоградській області від 16 листопада 2017 року № О-21939/0-15453/0/6-17, яким відмовлено у затверджені проекту землеустрою щодо відведення у власність земельної ділянки сільськогосподарського призначення площею 2,00 га, яка розташована на території Павлівської сільської ради Світловодського району Кіровоградської області, кадастровий номер 3525286900:02:000:5268.
Зобов’язати Головне управління Держгеокадастру у Кіровоградській області затвердити ОСОБА_2 проект землеустрою щодо відведення та передати у власність земельну ділянку сільськогосподарського призначення площею 2,00 га, яка розташована на території Павілвської сільської ради Світловодського району Кіровоградської області, кадастровий номер 3525286900:02:000:5268.
Зобов’язати Головне управління Держгеокадастру у Кіровоградській області подати у місячний строк, після набрання рішенням законної сили, звіт про виконання судового рішення.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
У разі оголошення судом лише вступної та резолютивної частини рішення, або розгляду справи в порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення.
Відповідно до підпункту 15.5 пункту 1 Розділу VII "Перехідні положення" Кодексу адміністративного судочинства України, до початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються учасниками справи до або через Кіровоградський окружний адміністративний суд.
Дата складання та підписання рішення в повному обсязі 16 березня 2018 року.
Суддя Кіровоградського
окружного адміністративного суду ОСОБА_3