
ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"13" березня 2018 р. справа № 809/115/18
м. Івано-Франківськ
Івано-Франківський окружний адміністративний суд у складі:
судді Грицюка П.П.,
при секретарі Ткачук І.М.,
за участю: представника позивача - ОСОБА_1М,
представника відповідача - ОСОБА_2,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду адміністративну справу за позовом ОСОБА_3 до Галицького об'єднаного управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області про визнання бездіяльності неправомірною та зобов'язання до вчинення дій,-
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_3 звернувся до суду з адміністративним позовом до Рогатинського відділу з питань призначення, перерахунку та виплати пенсій Галицького об'єднаного управління пенсійного фонду України в Івано-Франківській області про визнання бездіяльності неправомірною та зобов'язання до вчинення дій.
Ухвалою Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 26.01.2018 року дану позовну заяву залишено без руху та надано позивачу строк для усунення недоліків (а.с. 20-21).
У зазначений строк позивач недоліки усунув, а тому ухвалою суду від 07.02.2018 року відкрито провадження у дані справі та зазначено що її розгляд здійснюватиметься за правилами спрощеного позовного провадження в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін (а.с. 1-2).
Ухвалою Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 07.03.2018 року замінено неналежного відповідача - Рогатинський відділ з питань призначення, перерахунку та виплати пенсій Галицького об’єднаного управління пенсійного фонду України в Івано-Франківській області на належного відповідача - Галицьке об’єднане управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області (а.с. 42-43).
Позовні вимоги мотивовані тим, що відповідачем в порушення норм Закону України «Про компенсацію втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строків їх виплати» відмовлено позивачу у виплаті компенсації втрати частини доходів у зв’язку з порушенням строків виплати пенсії, яка була нарахована йому на підставі постанови Рогатинського районного суду від 10.12.2010 року за період з моменту відкриття виконавчого провадження № 27903592 від 29.07.2011 року до моменту фактичної виплати грошових коштів 16.11.2017 року.
Відповідач скористався правом на подання відзиву на позовну заяву, який надійшов на адресу суду 22.02.2018 року. Представник відповідача проти заявлених позовних вимог заперечив з підстав, наведених у відзиві, який міститься в матеріалах справи (а.с. 36-37). Просив суд в задоволенні позову відмовити, оскільки вважає, що нарахована сума на виконання судового рішення Рогатинського районного суду Івано-Франківської області від 10.12.2010 року № 2а-933/10, яке набрало законної сили ухвалою Львівського апеляційного адміністративного суду від 12.05.2011 року № 3084/11/9104 не виплачувалися управлінням Пенсійного фонду України.
ОСОБА_1 того, відповідачем подано 12.03.2018 року додаткові пояснення по справі, та зазначено, що зі слів представника позивача виплата коштів нарахованих на виконання судового рішення здійснено Державною казначейською службою України, а тому відповідно до Закону України про гарантії держави щодо виконання судових рішень» та постанови пленуму ВАСУ від 29 вересня 2016 року № 13 Про узагальнення практики вирішення адміністративними судами спорів, які виникають у зв’язку з виконанням рішень суду про стягнення коштів, боржником за якими є державний орган або державна установа, підприємство, організація, відповідачем у спірних правовідносинах має бути орган який здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, а саме Державна казначейська служба України.
Суд, розглянувши у відповідності до вимог статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України справу за правилами спрощеного позовного провадження в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін, дослідивши в сукупності письмові докази, якими сторони обґрунтовують позовні вимоги та відзив на позов, - встановив наступне.
Постановою Рогатинського районного суду Івано-Франківської області від 10.12.2010 року адміністративний позов ОСОБА_3 задоволено частково. Визнано дії управління пенсійного фонду України в Рогатинському районі Івано-Франківської області щодо відмови здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_3, як інваліду другої групи, щодо якого встановлено зв'язок з Чорнобильською катастрофою та додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю з 01 квітня по 31 грудня 2007 року та з 22 травня 2008 року по 02 березня 2010 року протиправними. Зобов'язано управління Пенсійного фонду України в Рогатинському районі здійснити ОСОБА_3 перерахунок та виплату державної пенсії, як особі, яка віднесена до категорії І та є інвалідом другої групи внаслідок захворювання, пов'язаного з аварією на Чорнобильській АЕС за період з 01 квітня 2007 року по 31 грудня 2007 року та за період з 22 травня 2008 року по 02 березня 2010 року включно у розмірі, встановленому частиною 4 статті 54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" №796-12 з врахуванням ст. 28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" №1058-ІУ та виплачених сум. Зобов'язано управління Пенсійного фонду України в Рогатинському районі Івано-Франківської області здійснити ОСОБА_3 перерахунок та виплату додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю за період з 01 квітня 2007 року по 31 грудня 2007 року та за період з 22 травня 2008 року до 02 березня 2010 року включно у розмірі, встановленому ст.50 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" №796-12 з врахуванням ст.28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" № 1058-ІУ та виплачених сум. В задоволенні решти позовних вимог відмовлено (а.с. 6-8).
Ухвалою Львівського апеляційного адміністративного суду від 12.05.2011 року апеляційну скаргу управління пенсійного фонду України в Рогатинському районі Івано-Франківської області залишено без задоволення, а постанову Рогатинського районного суду Івано-Франківської області від 10.12.2010 року по адміністративній справі № 2а- 933/10 без змін (а.с. 9-10).
Листом від 06.02.2012 року № 7/а-08 управління Пенсійного фонду в Рогатинському районі повідомило позивача, що управлінням було проведено перерахунок пенсії, в результаті чого було нараховано 109436,35 грн (а.с. 11).
Однак, через тривале невиконання постанови суду позивач був вимушений звернутися до Європейського суду з прав людини.
На виконання рішення ЄСПЛ № 4148 від 17.11.2016 року у справі "ОСОБА_4Т проти України" позивач 16.11.2017 року отримав заборгованість по виплаті пенсії у розмірі 109436,35 грн, що підтверджено випискою з банку (а.с. 14).
Таким чином, позивач, починаючи з 29.07.2011 року, не у повному обсязі отримував свою пенсію, що встановлено як судовими рішеннями національних судів так і рішенням Європейського суду з прав людини.
11.01.2018 року відповідач надав відповідь позивачу щодо виплати компенсації втрати частини доходів у зв’язку з порушенням строків виплати пенсії (по рішенні суду заборгованої виплати) через Європейський суд. Повідомив, що Рішення Європейського суду з прав людини № 4148/13 ОСОБА_4 проти України та інші заяви не містить зобов’язання Пенсійного фонду України, щодо нарахування компенсації втрати частини доходів, тому підстав для нарахування даної компенсації немає (а.с. 13).
Відповідно до ст. 46 Конституції України, громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Частиною другою статті 46 Закону України від 9 липня 2003 року № 1058-IV "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", яка регламентує виплату пенсій за минулий час, передбачено, що нараховані суми пенсії, не отримані з вини органу, що призначає і виплачує пенсію, виплачуються за минулий час без обмеження будь-яким строком з нарахуванням компенсації втрати частини доходів. При цьому компенсація втрати частини пенсії у зв'язку з порушенням строків її виплати пенсіонерам здійснюється згідно із законом.
Питання, пов'язані зі здійсненням компенсації громадянам втрати частини доходів у випадку порушення встановлених строків їх виплати, врегульовані Законом України "Про компенсацію втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строків їх виплати" № 2050-ІІІ (далі - Закон № 2050-ІІІ) та Порядком проведення компенсації громадянам втрати частини грошових доходів у зв'язку з порушенням термінів їх виплати затверджений Постановою КМУ від 21.02.2001 року № 159 (далі - Порядок № 159), для реалізації згаданого Закону.
Відповідно до статей 1, 2 Закону № 2050- ІІІ підприємства, установи і організації всіх форм власності та господарювання здійснюють компенсацію громадянам втрати частини доходів у випадку порушення встановлених строків їх виплати, у тому числі з вини власника або уповноваженого ним органу (особи), така компенсація провадиться у разі затримки на один і більше календарних місяців виплати доходів, нарахованих громадянам за період починаючи з дня набрання чинності цим Законом.
Під доходами у цьому Законі слід розуміти грошові доходи громадян, які вони одержують на території України і які не мають разового характеру: пенсії, соціальні виплати, стипендії, заробітна плата (грошове забезпечення) та інші.
Із наведеного вбачається, що дія зазначених нормативних актів поширюється на підприємства, установи та організації всіх форм власності і господарювання та застосовується у всіх випадках порушення встановлених термінів виплати грошових доходів, у тому числі з вини власника або уповноваженого ним органу (особи), та стосується усіх доходів, які одержують громадяни в гривнях на території України і не мають разового характеру (пенсії, соціальні виплати, стипендія, заробітна плата).
Основною умовою для виплати громадянину передбаченої статтею 46 Закону № 1058-IV, статтею 2 Закону № 2050-ІІІ та Порядком компенсації є порушення встановлених строків виплати нарахованих доходів (у тому числі пенсії).
При цьому, компенсація за порушення строків виплати такого доходу проводиться незалежно від порядку і підстав його нарахування: самим підприємством, установою чи організацією (у цій справі - пенсійним органом) добровільно чи на виконання судового рішення.
Згідно ст. 3 ЗУ "Про компенсацію втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строків їх виплати" сума компенсації обчислюється шляхом множення суми нарахованого, але не виплаченого громадянину доходу за відповідний місяць (після утримання податків і обов'язкових платежів) на індекс інфляції в період невиплати доходу (інфляція місяця, за який виплачується доход, до уваги не береться).
Положеннями вказаного порядку визначено, що сума компенсації обчислюється як добуток нарахованого, але невиплаченого грошового доходу за відповідний місяць (після утримання податків і обов'язкових платежів) і приросту індексу споживчих цін (індексу інфляції) у відсотках для визначення суми компенсації, поділений на 100.
Індекс споживчих цін для визначення суми компенсації обчислюється шляхом множення місячних індексів споживчих цін за період невиплати грошового доходу. При цьому індекс споживчих цін у місяці, за який виплачується дохід, до розрахунку не включається. Щомісячні індекси споживчих цін публікуються Держкомстатом (п. 4 Порядку №159).
Згідно з пунктами 5 - 7 Порядку №159 сума компенсації виплачується громадянам у тому ж місяці, у якому здійснюється виплата заборгованості за відповідний місяць та проводиться за рахунок джерел, з яких здійснюються відповідні виплати, зокрема коштів відповідного бюджету - підприємствами, установами та організаціями, що фінансуються чи дотуються з бюджету.
Відповідно до правової позиції Верховного Суду України, викладеної у постанові від 18 листопада 2014 року (справа № 21-518а14): "Основною умовою для виплати громадянину передбаченої статтею 46 Закону № 1058-IV, статтею 2 Закону № 2050-ІІІ та Порядком компенсації є порушення встановлених строків виплати нарахованих доходів (у тому числі пенсії). При цьому компенсація за порушення строків виплати такого доходу проводиться незалежно від порядку і підстав його нарахування: самим підприємством, установою чи організацією (у цій справі - органом ПФУ) добровільно чи на виконання судового рішення".
Відповідно до 46 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» нараховані суми пенсії, не отримані з вини органу, що призначає і виплачує пенсію, виплачуються за минулий час без обмеження будь-яким строком з нарахуванням компенсації втрати частини доходів.
Компенсація втрати частини пенсії у зв'язку з порушенням строків її виплати пенсіонерам здійснюється згідно із законом.
Статтею 1 Закону України "Про компенсацію громадянам втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строків їх виплати" закріплено, що підприємства, установи і організації всіх форм власності та господарювання здійснюють компенсацію громадянам втрати частини доходів у випадку порушення встановлених строків їх виплати, у тому числі з вини власника або уповноваженого ним органу (особи).
За нормами статті 2 цього Закону компенсація громадянам втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строків їх виплати (далі - компенсація) провадиться у разі затримки на один і більше календарних місяців виплати доходів, нарахованих громадянам за період починаючи з дня набрання чинності цим Законом.
Під доходами у цьому Законі слід розуміти грошові доходи громадян, які вони одержують на території України і які не мають разового характеру, зокрема, пенсії.
Сума компенсації обчислюється шляхом множення суми нарахованого, але не виплаченого громадянину доходу за відповідний місяць (після утримання податків і обов'язкових платежів) на індекс інфляції в період невиплати доходу (інфляція місяця, за який виплачується доход, до уваги не береться) (стаття 3 Закону).
Згідно ст. 6 Закону компенсацію виплачують, в тому числі, за рахунок коштів Пенсійного фонду України.
У відповідності до наведених норм законодавства відповідач у зв'язку із порушенням встановлених строків щомісячних виплат пенсії має здійснити компенсацію втрати позивачу частини доходів у порядку передбаченому Законом України "Про компенсацію громадянам втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строків їх виплати".
Статтею 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставах, в межах та у спосіб, що передбачений Конституцією та законами України.
Частиною 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Таким чином, в процесі судового розгляду відповідач не довів правомірність оскаржуваної відмови, тому позовні вимог є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.
На підставі статті 129-1 Конституції України, керуючись статтями 139, 241-246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ВИРІШИВ:
Позов задовольнити повністю.
Визнати протиправними дії Галицького об'єднаного управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області щодо відмови у здійсненні розрахунку та виплати ОСОБА_3 компенсації втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строків виплати пенсії, яка була нарахована на підставі постанови Рогатинського районного суду Івано-Франківської області від 10.12.2010 року за період з 29.07.2011 року по день фактичної виплати пенсії, а саме по 16.11.2017 року.
Зобовязати Галицьке об'єднане управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області здійснити розрахунок та виплату ОСОБА_3 компенсації втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строків виплати пенсії, яка була нарахована на підставі постанови Рогатинського районного суду Івано-Франківської області від 10.12.2010 року за період з 29.07.2011 року по день фактичної виплати пенсії, а саме по 16.11.2017 року.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку. Відповідно до статтей 255, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційна скарга на рішення суду подається безпосередньо до суду апеляційної інстанції або через Івано-Франківський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення рішення в повному обсязі.
Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження рішення суду, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Строк на апеляційне оскарження також може бути поновлений в разі його пропуску з інших поважних причин, крім випадків, визначених частиною другою статті 299 цього Кодексу.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
ОСОБА_3: (реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1), с. Помонята, Рогатинський район, Івано-Франківська область,77032.
Галицьке об’єднане управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області: (код ЄДРПОУ 40385724), вул. Шевченка, 10, м. Галич, Галицький район, Івано-Франківська область, 77100.
Суддя /підпис/ ОСОБА_5
Рішення складене в повному обсязі 16 березня 2018 р.