
КИЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
05 березня 2018 року м. Київ № 810/4075/17
Київський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого - судді Лисенко В.І.,
за участі секретаря судового засідання - Приходько Н.І,
представника позивача - ОСОБА_1,
представника відповідача - ОСОБА_2,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Комунального підприємства “Управління житлово-комунального господарства” до Броварської ОДПІ ГУ ДФС у Київській області про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії,
в с т а н о в и в:
До Київського окружного адміністративного суду звернулось Комунальне підприємство "Управління житлово-комунального господарства" з позовом до Броварської об`єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Київській області, в якому просить суд визнати бездіяльність відповідача протиправною та зобов`язати його прийняти рішення про списання податкового боргу в сумі 513019,09 грн. з несвоєчасного перерахунку податку з доходів фізичних осіб, як безнадійного.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що на підставі пункту 101.1 статті 101 Податкового кодексу України, позивач має право на списання безнадійного податкового боргу у сумі 513019,09 грн. Проте, на звернення КП "Управління житлово-комунального господарства" до відповідача із заявою від 17.10.2017 №01-07-16/1257 про списання безнадійного податкового боргу, який утворився станом на 01.01.2011, відповідачем не здійснено жодних дій щодо списання такого боргу.
Відповідач з позовом не погоджується, про що зазначив у своєму письмовому відзиві, пояснюючи це тим, що списання боргу, як безнадійного є його правом, а не обов`язком, тому вважає, що своїми позовними вимогами КП "Управління житлово-комунального господарства" змушує суд втрутитись в його дискреційні повноваження.
Дослідивши матеріали справи та заслухавши представників сторін, суд дійшов висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню з таких підстав.
Як убачається з матеріалів справи, Комунальне підприємство "Управління житлово-комунального господарства" є юридичною особою, місцезнаходження: вул. Військових будівельників, 8, м. Славутич, Київська область, 07100, ідентифікаційний код 31476318, що підтверджується Свідоцтвом про державну реєстрацію юридичної особи серії А01 №462355 (а.с 40).
У період з 30.05.2017 по 12.07.2017 Головним Управлінням ДФС у Київській області було проведено документальну планову виїзну перевірку позивача з питань дотримання вимог податкового законодавства, валютного та іншого законодавства за період з 01.01.2014 по 31.12.2016, за наслідками якої складено акт ГУ ДФС у Київській області від 19.07.2017 №507/10-36-14-01/31476318 (а.с 6-31).
У ході перевірки посадовими особами контролюючого органу встановлено порушення КП "Управління житлово-комунального господарства" п.176,2 ст. 176, пп.168.1.2, пп.168.1.5, пп168,1,6 п.168,1 ст.168 Податкового кодексу України, а саме: несвоєчасно перераховано податок з доходів фізичних осіб з нарахованого, але невиплаченого доходу за 2011 рік у сумі 513019,09 грн.
Керуючись пунктом 101.1 статті 101 ПК України, позивач звернувся до Броварської ОДПІ ГУ ДФС у Київській області із заявою від 17.10.2017 № 01-07-16/1257 про списання безнадійного боргу (а.с 32).
Однак, на момент звернення до суду жодної відповіді щодо розгляду поданої заяви КП "Управління житлово-комунального господарства" не отримувало.
Таку бездіяльність податкового органу позивач вважає протиправною та такою, що порушує його законні права та інтереси, тому звернувся з даним позовом до суду.
Надаючи правову оцінку відносинам, що виникли між сторонами, суд виходить з наступного.
Згідно із пп. 14.1.175 п. 14.1 статті 14 Податкового кодексу України податковим боргом є сума узгодженого грошового зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), але не сплаченого платником податків у встановлений цим Кодексом строк, а також пеня, нарахована на суму такого грошового зобов'язання.
Пунктами 102.1., 102.4 статті 102 Податкового кодексу України встановлено, що контролюючий орган має право самостійно визначити суму грошових зобов'язань платника податків у випадках, визначених цим Кодексом, не пізніше закінчення 1095 дня, що настає за останнім днем граничного строку подання податкової декларації та/або граничного строку сплати грошових зобов'язань, нарахованих контролюючим органом, а якщо така податкова декларація була надана пізніше, - за днем її фактичного подання. Якщо протягом зазначеного строку контролюючий орган не визначає суму грошових зобов'язань, платник податків вважається вільним від такого грошового зобов'язання, а спір стосовно такої декларації та/або податкового повідомлення не підлягає розгляду в адміністративному або судовому порядку.
У разі якщо грошове зобов'язання нараховане контролюючим органом до закінчення строку давності, податковий борг, що виник у зв'язку з відмовою у самостійному погашенні такого грошового зобов'язання, може бути стягнутий протягом наступних 1095 календарних днів з дня виникнення податкового боргу. Якщо платіж стягується за рішенням суду, строки стягнення встановлюються до повного погашення такого платежу або визначення боргу безнадійним.
У відповідності до пп. 101.2.3 п. 101.2 статті 101 Податкового кодексу України безнадійним, зокрема, є податковий борг платника податків, стосовно якого минув строк давності, встановлений цим Кодексом. При цьому, на виконання п. 101.5 ст. 101 згаданого Кодексу, контролюючі органи щокварталу здійснюють списання безнадійного податкового боргу. Порядок такого списання встановлюється центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує, державну податкову і митну політику.
Так, механізм списання податкового боргу визначається Порядком списання безнадійного податкового боргу платників податків, затвердженого Наказом Міністерства доходів і зборів України від 10.10.2013 № 577, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 31.10.2013 за № 1844/24376.
Згідно із п. 2.1 зазначеного Порядку, під терміном "безнадійний податковий борг" слід розуміти: 1) податковий борг платника податків, визнаного в установленому порядку банкрутом, вимоги щодо якого не були задоволені у зв'язку з недостатністю майна банкрута; 2) податковий борг фізичної особи, яка: визнана в судовому порядку недієздатною, безвісно відсутньою або оголошена померлою, у разі недостатності майна, на яке може бути звернуто стягнення згідно із законом; або померла, у разі недостатності майна, на яке може бути звернуто стягнення згідно із законом; або понад 720 днів перебуває у розшуку; 3) податковий борг платника податків, стосовно якого минув строк давності, встановлений статтею 102 Податкового кодексу України; 4) податковий борг платника податків, що виник унаслідок обставин непереборної сили (форс-мажорних обставин); 5) податковий борг платника податків, щодо якого до Державного реєстру внесено запис про його припинення на підставі рішення суду, а для банків - на підставі рішення Фонду гарантування вкладів фізичних осіб про затвердження звіту про завершення ліквідації банку або рішення Національного банку України про затвердження ліквідаційного балансу, ухвалення остаточного звіту ліквідатора і завершення ліквідаційної процедури.
Відповідно до п. 4.3-4.5 розділу 4 Порядку №577 у випадках, передбачених підпунктами 1, 2, 3, 5 пункту 2.1 розділу II цього Порядку, орган доходів і зборів здійснює процедури щодо проведення списання безнадійного податкового боргу відповідно до вимог пункту 4.2 цього розділу. Структурний підрозділ органу доходів і зборів, до функцій якого належить списання безнадійного податкового боргу, здійснює таке списання щокварталу протягом двадцяти календарних днів, наступних за останнім днем граничного строку, передбаченого для подання податкової декларації (розрахунку) за звітний (податковий) квартал. Рішення про списання безнадійного податкового боргу вноситься до ІС не пізніше наступного робочого дня після підписання такого рішення.
Отже, списання податковим органом безнадійного податкового боргу, яким є податковий борг платника податків, стосовно якого минув строк давності у 1095 днів, має здійснюватися органами державної податкової служби самостійно на підставі даних автоматизованої інформаційної системи, за станом на день виникнення безнадійного податкового боргу, або за даними довідки відповідного контролюючого органу про наявність безнадійного податкового боргу на день виникнення безнадійного податкового боргу.
При цьому, звернення платника податків про списання безнадійного податкового боргу є обов'язковим лише у випадку, якщо такий податковий борг виник внаслідок непереборної сили (форс-мажорних обставин) (п. 4.1 Порядку №577). В усіх інших випадках розгляд питання про списання безнадійного податкового боргу ініціюється органами державної податкової служби щоквартально та проводиться автоматично, без участі платника податків.
Судом встановлено, що у КП "Управління житлово-комунального господарства" наявний податковий борг з податку на доходи фізичних осіб у сумі 513019,09 грн, що не заперечується сторонами.
З матеріалів справи убачається, що наявний у позивача податковий борг утворений станом на 01.01.2011, однак з моменту його утворення контролюючий орган не вживав будь-яких дій задля примусового стягнення даного боргу, а також, всупереч пунктіу 87.9. статті 87 ПК України, не зараховував кошти, що сплачувало КП "Управління житлово-комунального господарства", в рахунок погашення податкового боргу згідно з черговістю його виникнення незалежно від напряму сплати, визначеного платником податків.
Таким чином, станом на 01.01.2012 несплачене податкове зобов`язання з податку доходів фізичних осіб, набуло статусу безнадійного податкового боргу, а тому відповідач, повинен був самостійно здійснити його списання.
Аналогічна позиція зазначена у рішеннях Вищого адміністративного суду України, таких як №№ 2а-2331/12/2070, 2а-144/10/0570, 820/12931/13-а.
Щодо посилань відповідача на те, що списання податкового боргу, як безнадійного відноситься до його дискреційних повноважень, суд зазначає наступне.
Реалізація суб'єктами публічної адміністрації своїх повноважень, які є законодавчо визначеними, що випливає з положень частини другої статті 19 Конституції України, здійснюється в межах відповідної законної дискреції.
Так, під дискреційними повноваженнями слід розуміти надання органу або посадовій особі повноважень діяти на власний розсуд в межах закону. Зокрема, дискреційні повноваження полягають у тому, що суб'єкт владних повноважень може обирати у конкретній ситуації альтернативне рішення, яке є законним.
За даних конкретних обставин, процедура щодо списання безнадійного податкового боргу КП "Управління житлово-комунального господарства", стосовно якого минув строк давності у 1095 днів, чітко передбачена Порядком списання безнадійного податкового боргу платників податків, затвердженого Наказом Міністерства доходів і зборів України від 10.10.2013 № 577, у якому передбачений лише один варіант вчинення дії.
Така позиція узгоджується з частиною четвертою статті 245 КАС України, у якій зазначено, що у випадку визнання бездіяльності суб’єкта владних повноважень протиправною та зобов’язання вчинити певні дії, суд може зобов’язати відповідача - суб’єкта владних повноважень прийняти рішення на користь позивача, якщо для його прийняття виконано всі умови, визначені законом, і прийняття такого рішення не передбачає права суб’єкта владних повноважень діяти на власний розсуд.
Як закріплено частиною другою статті 2 КАС України, У справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб’єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони:1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Сукупність вищенаведених обставин справи, а також належність, достатність та достовірність наданих позивачем доказів, приводить суд до висновку про обґрунтованість позовних вимог та задоволення його у повному обсязі.
Відповідно до частини першої статті 139 КАС України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до цього кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі.
Керуючись статтями 9, 14, 73, 74, 75, 76, 77, 78, 90, 143, 242- 246, 250, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
в и р і ш и в:
Адміністративний позов задовольнити.
Визнати протиправною бездіяльність Броварської ОСОБА_3 у Київській області щодо несписання безнадійного податкового боргу Комунального підприємства “Управління житлово-комунального господарства” з податку на доходи фізичних осіб за жовтень, листопад та грудень 2010 року у розмірі 513 019 (п'ятсот тринадцять тисяч дев'ятнадцять) грн. 09 коп.
Зобов'язати Броварську ОСОБА_3 у Київській області списати Комунальному підприємству “Управління житлово-комунального господарства” безнадійний податковий борг з податку на доходи фізичних осіб за жовтень, листопад та грудень 2010 року у розмірі 513 019 (п'ятсот тринадцять тисяч дев'ятнадцять) грн. 09 коп.
Стягнути на користь Комунального підприємства “Управління житлово-комунального господарства” (код 31476318, місцезнаходження: 07101, Київська обл., м. Славутич, вул. Військових будівельників, 8) судові витрати у сумі 9 235 (дев'ять тисяч двісті дев'яносто п'ять) грн. 29 коп. за рахунок бюджетних асигнувань Броварської ОСОБА_3 у Київській області (код 39463945, місцезнаходження: 07400, Київська обл., м. Бровари, вул. Київська, 286
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до Київського апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення .
У разі оголошення судом лише вступної та резолютивної частини рішення, або розгляду справи в порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення.
Відповідно до підпункту 15.5 пункту 1 Розділу VII “Перехідні положення” Кодексу адміністративного судочинства України до початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються учасниками справи до або через Київський окружний адміністративний суд.
Суддя Лисенко В.І.
Дата виготовлення і підписання повного тексту рішення - 15 березня 2018 р.