Рішення № 72769368, 15.03.2018, Закарпатський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
15.03.2018
Номер справи
807/1460/17
Номер документу
72769368
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ЗАКАРПАТСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

і м е н е м У к р а ї н и

15 березня 2018 року м. Ужгород№ 807/1460/17 Закарпатський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді : Плеханова З.Б.

при секретарі Цапфел Е.О.

за участю:

позивача: Закарпатське обласне відділення Фонду соціального захисту інвалідів,- представник Шибаєв А.М.

відповідача: Товариство з обмеженою відповідальністю "Платі Юкрейн Лімітед",- представник Пшеницька Г.В.

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовною заявою Закарпатського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів до Товариства з обмеженою відповідальністю "Платі Юкрейн Лімітед" про стягнення адміністративно-господарських санкцій та пені, -

ВСТАНОВИВ:

Закарпатське обласне відділення Фонду соціального захисту інвалідів звернулося до Закарпатського окружного адміністративного суду із адміністративним позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю "Платі Юкрейн Лімітед", яким просить: стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "Платі Юкрейн Лімітед" адміністративно-господарські санкції та пеню в сумі 162846,98 грн.

Позовні вимоги мотивовані наступним. Відповідно до статті 19 Закону України "Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні" № 875-ХІІ (далі по тексту Закон України № 875-ХІІ) для підприємств, установ і організацій встановлюється норматив робочих місць для працевлаштування інвалідів у розмірі 4 відсотків середньооблікової чисельності штатних працівників облікового складу за рік, а якщо працює від 8 до 25 осіб - у кількості одного робочого місця. Відповідно до складеного Управлінням держпраці у Закарпатській області "Акту перевірки додержання субєктами господарювання законодавства про працю та загальнообовзякове державне соціальне страхування " № 07-05-035/357 відповідач не виконав вимогу Закону України № 875-ХІІ щодо нормативу робочих місць для працевлаштування інвалідів. У зв'язку з цим до відповідача застосовано адміністративно-господарську санкцію у розмірі середньої річної заробітної плати на підприємстві за кожне робоче місце, призначене для працевлаштування інваліда і не зайняте інвалідом, а саме 149895,62 грн. Зазначає, що відповідач до 15 квітня 2017 року, строк встановлений законом, адміністративно-господарські санкції самостійно не сплатив. На день подачі позовної заяви до суду 20.11.2017 року строк прострочення платежу становить 216 днів, а отже пеня, при обліковій ставці НБУ 13% становить 12951,36 грн.

В судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав з мотивів викладених у позовній заяві та просив суд їх задовольнити.

Представник відповідача в судовому засіданні проти адміністративного позову заперечив з підстав наведених відзиві проти адміністративного позову, зазначивши,що ним подавалась до Виноградівського районного центру зайнятості населення звітність про наявність вакансій за відповідні звітні періоди з зазначенням кількості наявних вакансій , в тому числі і для інвалідів, самостійно проводилась робота щодо працевлаштування, зокрема шляхом подання оголошень до газети «РІА», а також розміщення оголошень про попит на вільну робочу силу (вакансії), в тому числі попит на робочу силу осіб з обмеженими можливостями (інвалідів). Окрім того, підприємство подало звіти по формі 3-ПН 29.02.2016 року, 31.03.2016 року, 29.04.2016 року, 31.05.2016 року, 30.06.2016 року, 29.07.2016 року, 31.08.2016 року, 06.09.2016 року. Однак подання таких звітів не дало жодних результатів, адже майже всі інваліди були працевлаштовані за рахунок власних зусиль товариства шляхом самостійного пошуку інвалідів, переговорів з ним, реклами з радіо, ТВ та газети. У зв'язку з вищенаведеним, просить суд відмовити у задоволенні позову.

01 лютого 2018 року, на адресу Закарпатського окружного адміністративного суду від представника позивача надійшла відповідь на відзив, відповідно до якої позивач не погоджується з правовою позицією відповідача з мотивів аналогічних, що викладені у даному адміністративному позові.

05 лютого 2018 року, від представника відповідача на адресу Закарпатського окружного адміністративного суду надійшли заперечення на відповідь на відзив. Відповідно до яких зазначив, що адміністративно-господарські санкції не можуть застосовуватися до працедавця в разі відсутності необхідної кількості працевлаштованих інвалідів, якщо при цьому цей суб'єкт господарювання вжив усіх передбачених Законом України "Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні" заходів для працевлаштування останніх, тобто, коли у його діях відсутній склад правопорушення. Як уже зазначалось, відповідач створив робочі місця для працевлаштування інвалідів, інформував орган зайнятості населення про наявність вільних вакансій та подавав до Фонду соціального захисту інвалідів звітність за встановленою формою. Окрім того проводив різного роду заходи з метою працевлаштування інвалідів, що підтверджується відповіддю на адвокатський запит Виноградівським районним центром зайнятості. Відтак просить відмовити у задоволенні позову повністю.

Повно та всебічно з'ясувавши обставини в даній справі, підтверджені тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні, з наданням оцінки всім аргументам учасників справ суд дійшов до наступних висновків.

Управлінням держпраці у Закарпатській області було проведено в період з 18.10.2017 року по 19.10.2017 рік перевірку Товариства з обмеженою відповідальністю "ПЛАТІ ЮКРЕЙН ЛІМІТЕД", за наслідками якої був складений "Акт перевірки додержання субєктами господарювання законодавства про працю та загальнообовзякове державне соціальне страхування " № 07-05-035/357.

В Акті зазначено, що Товариство з обмеженою відповідальністю "ПЛАТІ ЮКРЕЙН ЛІМІТЕД" зареєстровано у Закарпатському обласному відділенні Фонду соціального захисту інвалідів, як роботодавець, що повинен використовувати працю інвалідів Однак, протягом 2015-2016 року не подавав звітність про зайнятість і працевлаштування інвалідів., що повинен був подавати щороку до 1 березня .(а.с. 8,9)

На підставі довідки № 162 від 18.10.2017 року , яка була надана позивачем під час перевірки було встановлено, що у відповідача оформлено - 9 працівників з інвалідністю, середньооблікова чисельність працівників за 2016 рік складала 274 особи з фондом оплати праці 205535,7 ( тис. грн), а кількість інвалідів-штатних працівників , які повинні працювати на робочих місцях, створених відповідно од вимог статті 19 ЗУ "Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні" - становить 11 осіб.( а.с. 10)

У відповідності до Розрахунку адміністративно-господарських санкцій для ТОВ "ПЛАТІ ЮКРЕЙН ЛІМІТЕД" сума становить 149 895,62 грн.( а.с 11)., а сума пені-12951,36 грн.( а с. 12)

Відповідно до статті 19 абзацу 2 Конституції України державні органи, органи місцевого самоврядування та їх службові і посадові особи зобов'язані діяти виключно в межах та спосіб, визначені законом.

Спеціальним законом, який визначає основи соціальної захищеності інвалідів в Україні і гарантує їм рівні з усіма іншими громадянами можливості для участі в економічній, політичній і соціальній сферах життя суспільства, створення необхідних умов, які дають можливість інвалідам вести повноцінний спосіб життя згідно з індивідуальними здібностями і інтересами, є Закон України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні» від 21.03.1991 № 875-ХІІІ (далі - Закон № 875-ХІІІ).

Відповідно до статті 17 частини 1 Закону № 875-ХІІІ з метою реалізації творчих і виробничих здібностей інвалідів та з урахуванням індивідуальних програм реабілітації їм забезпечується право працювати на підприємствах, в установах, організаціях, а також займатися підприємницькою та іншою трудовою діяльністю, яка не заборонена законом.

Відповідно до статті 19 частини 1 Закону № 875-ХІІІ для підприємств, установ, організацій, у тому числі підприємств, організацій громадських організацій інвалідів, фізичних осіб, які використовують найману працю, установлюється норматив робочих місць для працевлаштування інвалідів у розмірі чотирьох відсотків середньооблікової чисельності штатних працівників облікового складу за рік, а якщо працює від 8 до 25 осіб, - у кількості одного робочого місця.

Відповідно до статті 18-1 частини 3 цього Закону державна служба зайнятості здійснює пошук підходящої роботи відповідно до рекомендацій МСЕК, наявних у інваліда кваліфікації та знань, з урахуванням його побажань.

Статтею 20 частиною 1 Закону України № 875-XII встановлено, що підприємства, установи, організації, у тому числі підприємства, організації громадських організацій інвалідів, фізичні особи, які використовують найману працю, де середньооблікова чисельність працюючих інвалідів менша, ніж установлено нормативом, передбаченим статтею 19 цього Закону, щороку сплачують відповідним відділенням Фонду соціального захисту інвалідів адміністративно-господарські санкції, сума яких визначається в розмірі середньої річної заробітної плати на відповідному підприємстві, установі, організації, у тому числі підприємстві, організації громадських організацій інвалідів, фізичної особи, які використовують найману працю, за кожне робоче місце, призначене для працевлаштування інваліда і не зайняте інвалідом.

Відповідно до статті 20 частини 2 Закону № 875-ХІІІ порушення термінів сплати адміністративно-господарських санкцій тягне за собою нарахування пені. Пеня обчислюється виходячи зі 120 відсотків річних облікової ставки Національного банку України, що діяла на момент сплати, нарахованої на повну суму недоїмки за весь її строк.

Оскільки відповідач не сплатив адміністративно-господарські санкції до 15 квітня 2017 року йому нараховано пеню за порушення термінів сплати за період з 19 квітня 2016 року по 20.11.2017 року включно (216 днів) в сумі 12951,36 грн., що підтверджується розрахунком пені (а.с. 12).

Згідно статті 17 частини 2 Закону № 875-ХІІІ підприємства, установи і організації за рахунок коштів Фонду соціального захисту інвалідів або за рішенням місцевої ради за рахунок власних коштів, разі необхідності, створюють спеціальні робочі місця для працевлаштування інвалідів, здійснюючи для цього адаптацію основного і додаткового обладнання, технічного оснащення і пристосування тощо з урахуванням обмежених можливостей інваліда.

Разом з тим, суд звертає увагу, що адміністративно-господарські санкції за незайняті інвалідами робочі місця не є податком, збором (обов'язковим платежем), обов'язкова сплата яких передбачена Конституцією України та Податковим Кодексом України, а є заходом впливу до правопорушника у сфері господарювання у зв'язку зі вчиненням правопорушення.

Адміністративно-господарські санкції, застосування яких передбачено статтею 20 частиною 1 Закону № 875-ХІІ , є видом господарсько-правової відповідальності, що встановлена статтею 217 частиною 3 Господарського кодексу України, у зв'язку з чим підставою для їх застосування є вчинення суб'єктом господарювання правопорушення у сфері господарювання.

Згідно з статтею 218 частиною 2 Господарського кодексу України, учасник господарських відносин відповідає за невиконання або неналежне виконання господарського зобов'язання чи порушення правил здійснення господарської діяльності, якщо не доведе, що ним вжито усіх залежних від нього заходів для недопущення господарського правопорушення.

Таким чином, відповідно до статті 218 частини 2 Господарського кодексу України відповідачу надано право довести, що ним здійснено всіх залежних від нього заходів спрямованих на виконання загальновстановленого нормативу щодо кількості працюючих на підприємстві інвалідів.

Виходячи з аналізу наведених норм, для застосування адміністративно-господарських санкцій, передбачених статтею 20 Закону № 875-ХІІІ є наявність в діях (бездіяльності) суб'єкта господарювання складу господарського правопорушення, у тому числі протиправності дій (бездіяльності), шкідливих наслідків, вини та причинно-наслідкового зв'язку між протиправною дією (бездіяльністю) та спричиненими шкідливими наслідками.

Відповідно до статті 18 частини 1 Закону № 875-ХІІІ забезпечення прав інвалідів на працевлаштування та оплачувану роботу, в тому числі з умовою про виконання роботи вдома, здійснюється шляхом їх безпосереднього звернення до підприємств, установ, організацій чи до державної служби зайнятості.

Згідно до статті 18 частини 3 цього Закону підприємства, установи, організації, фізичні особи, які використовують найману працю, зобов'язані виділяти та створювати робочі місця для працевлаштування інвалідів, у тому числі спеціальні робочі місця, створювати для них умови праці з урахуванням індивідуальних програм реабілітації і забезпечувати інші соціально-економічні гарантії, передбачені чинним законодавством, надавати державній службі зайнятості інформацію, необхідну для організації працевлаштування інвалідів, і звітувати Фонду соціального захисту інвалідів про зайнятість та працевлаштування інвалідів у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до пункту 1.3 Порядку подання форми звітності № 3-ПН «Інформація про попит на робочу силу (вакансії)», затвердженого наказом Міністерства соціальної політики України від 31 травня 2013 № 316, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 17 червня 2013 за № 988/23520, роботодавці подають інформацію до територіального органу Державної служби зайнятості України у містах Києві та Севастополі, районі, місті, районі у місті (далі - територіальний орган) незалежно від місцезнаходження.

За змістом статті 18-1 Закону № 875-ХІІІ пошук підходящої роботи для інваліда здійснює державна служба зайнятості.

Отже, обов'язок підприємства зі створення робочих місць для інвалідів не супроводжується його обов'язком займатись пошуком інвалідів для працевлаштування.

Верховний Суд України у Постанові від 16 квітня 2013 року у справі № 21-81а13, зазначив:

"Згідно зі статтею 18 Закону № 875-ХІІ працевлаштування інвалідів здійснюється центральним органом виконавчої влади з питань праці та соціальної політики, органами місцевого самоврядування, громадськими організаціями інвалідів. Законом України від 23 лютого 2006 року № 3483-IV «Про внесення змін до деяких законів України щодо реалізації інвалідами права на трудову зайнятість» зазначену статтю було викладено в іншій редакції, а Закон № 875-ХІІ доповнено статтею 18-1, за змістом якої пошук підходящої роботи для інваліда здійснює державна служба зайнятості. Таким чином, обов'язок підприємства зі створення робочих місць для інвалідів не супроводжується його обов'язком займатися пошуком інвалідів для працевлаштування. У зв'язку з тим, що відповідач ужив усіх залежних від нього заходів щодо створення робочих місць для працевлаштування інвалідів, на нього не може бути покладена відповідальність за ненаправлення уповноваженими органами необхідної кількості інвалідів для працевлаштування, відсутність у населеному пункті за місцем знаходження підприємства інвалідів, які бажають працевлаштуватись".

Проте, відповідно до статті 20 частини 4 Закону України "Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні" підприємства зобов'язані щомісячно подавати центрам зайнятості за місцем їх реєстрації адміністративні дані у повному обсязі про наявність вільних робочих місць (вакансій), у тому числі призначених для працевлаштування інвалідів.

Таким чином, суд приходить до висновку, що обов'язки роботодавців стосовно забезпечення прав інвалідів на працевлаштування передбачають собою:

- виділення та створення робочих місць для працевлаштування інвалідів, в тому числі спеціальних робочих місць;

- створення для інвалідів умов праці з урахуванням індивідуальних програм реабілітації;

- надання державній службі зайнятості інформації, необхідної для працевлаштування інвалідів;

- звітування Фонду соціального захисту інвалідів про зайнятість та працевлаштування інвалідів;

- забезпечення інших соціально-економічних гарантій, передбачених чинним законодавством.

Крім того, суд зазначає, що відповідно до правової позиції Верховного Суду України висловленій в постановах від 20 червня 2011 року у справі № 21-60а11, від 02 квітня 2013 у справі № 21-95а13, від 11 червня 2013 у справі №21-63а13, при розгляді даної категорії справ суди повинні брати до уваги чи було повідомлено служби зайнятості про наявність вакансій для працевлаштування інвалідів за формою № 3-ПН.

Закарпатським окружним адміністративним судом встановлено, що на виконання вимог законодавства, відповідачем систематично вживалися заходи щодо забезпечення працевлаштування інвалідів протягом 2016 року, що підтверджується зокрема: звітністю форми 3-ПН (а.с.70-85), а саме за: 29.02.2016 року, 31.03.2016 року, 29.04.2016 року, 31.05.2016 року, 30.06.2016 року, 29.07.2016 року, 31.08.2016 року, 06.09.2016 року, де у Розділі 2 вказано по 40 вакансій, на яких можуть бути працевлаштовані громадяни, що мають додаткові гарантії у сприянні працевлаштуванню, серед яких є і інваліди.

Виноградівський районний центр зайнятості у листі № 1415-06 від 14.12.2017 року зазначає, що ТОВ "Платі Юкрейн Лімітед"протягом 2016 року подавало звіти про наявність вакансій для інвалідів, приймало активну участь у заходах для сприяння працевлаштуванню безробітних, і хоча на обліку в центрі зайнятості перебувало 32 безробітних осіб з обмеженими можливостями , на підприємство до відповідача ніхто не направлявся.( а.с. 47)

Також відповідач надав докази проведення рекламних заходів шляхом подання оголошень до газети «РІА», розміщення рекламних роликів, реклам в ефірі радіостанці Закарпаття ФМ, а також розміщення оголошень про попит на вільну робочу силу (вакансії), в тому числі попит на робочу силу осіб з обмеженими можливостями (інвалідів).( а.с. 58-69).

Суд піддає критичній оцінці посилання позивача на обовязковість сплати відповідачем адміністративно-господарські санкції за те, що середньооблікова чисельність працюючих інвалідів менша, ніж установлено нормативом, передбаченим статтею 19 цього Закону, оскільки статтею 20 частиною 1 Закону України № 875-XII встановлено, що такі санкції сплачуються не тільки за кожне робоче місце, призначене для працевлаштування інваліда,. але за призначене і не зайняте інвалідом. Тобто, субєкт стягнення за цією нормою повинен був надати докази, що інваліди зверталися до підприємства з пропозицією укласти трудові договори ,однак їм було відмовлено, тобто такі працівники не зайняли робочі місця.

У відповідності до п.4.4 Рекомендації Вищого адміністративного суду України № 07.2-10/2 від 14.04.2008 року «Про деякі питання практики застосування адміністративними судами законодавства про забезпечення права інвалідів» при розгляді адміністративними судами справ зазначеної категорії потрібно встановлювати такі обставини: створення робочих місць відповідно до встановленого нормативу; інформування центру зайнятості про наявність вільних робочих місць (вакантних посад); спрямування центрами зайнятості інвалідів до роботодавців та випадки безпосереднього звернення інвалідів до роботодавців з питань працевлаштування; причини не працевлаштування роботодавцями інвалідів.

У зв'язку з тим, що у діях відповідача відсутній склад правопорушення, на нього не може бути покладена відповідальність за ненаправлення уповноваженими органами необхідної кількості інвалідів для працевлаштування, або за відмову направлених інвалідів працевлаштуватися.

Постановою Верховного Суду України від 02 лютого 2010 року, що ухвалена у справі за № 10/03, викладено правову позицію щодо застосування положень статей 18-20 Закону України "Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні", яка полягає у наступному: Суди, дійшовши висновку про обґрунтованість застосування санкцій за незайняті інвалідами робочі місця, помилково не врахували, що обов'язок підприємства зі створення робочих місць для інвалідів не супроводжується його обов'язком займатись пошуком інвалідів для працевлаштування. У зв'язку з тим, що у діях відповідача відсутній склад правопорушення, на нього не може бути покладена відповідальність за ненаправлення уповноваженими органами необхідної кількості інвалідів для працевлаштування, відсутність у населеному пункті за місцем знаходження відповідача інвалідів, які бажають працевлаштуватись.

Аналізуючи вищевикладене, суд приходить до висновку, що вимоги чинного законодавства, передбачені статтею 18 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні», відповідачем виконані в повному обсязі, оскільки відповідачем забезпечено створення спеціальних робочих місць для інвалідів з належними умовами праці та належним чином забезпечено інформування державної служби зайнятості і подання звітності до Фонду соціального захисту інвалідів у порядок та спосіб, передбачені чинним законодавством, тому відсутні підстави для задоволення позовних вимог та застосування до відповідача адміністративно-господарських санкцій та пені за несвоєчасну сплату санкцій у загальному розмірі 162846,98 грн.

Керуючись ст.ст. 242-246 КАСУ, суд,-

В И Р І Ш И В:

В позові Закарпатського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів до Товариства з обмеженою відповідальністю "Платі Юкрейн Лімітед" про стягнення з Товариства з обмеженою відповідальністю "Платі Юкрейн Лімітед" адміністративно-господарські санкцій та пені в сумі 162846,98 грн. - відмовити повністю.

Рішення може бути оскаржене до Львівського апеляційного адміністративного суду через Закарпатський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складання повного судового рішення. Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду .

СуддяЗ.Б. Плеханова

Повний текст рішення складено та підписано 16 березня 2018 року.