ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ
05 березня 2018 року о/об 12 год. 59 хв.
Справа № 808/4053/17
м.Запоріжжя
Запорізький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Прасова О.О. при секретарі Гудименко Я.А., розглянувши у місті Запоріжжі за правилами спрощеного провадження адміністративну справу
за позовом Публічного акціонерного товариства "ДТЕК ДНІПРОЕНЕРГО" в особі відокремленого підрозділу "ЗАПОРІЗЬКА ТЕПЛОВА ЕЛЕКТРИЧНА СТАНЦІЯ" (71501, Запорізька область, м.Енергодар, вул.Промислова, буд.95; код ЄДРПОУ 38024583)
до Офісу великих платників податків Державної фіскальної служби (04119, м.Київ, вул.Дегтярівська, буд.11-Г; код ЄДРПОУ 39440996)
про скасування Рішення,
ВСТАНОВИВ:
Публічне акціонерне товариство "ДТЕК ДНІПРОЕНЕРГО" в особі відокремленого підрозділу "ЗАПОРІЗЬКА ТЕПЛОВА ЕЛЕКТРИЧНА СТАНЦІЯ" (надалі - позивач, ПАТ "ДТЕК ДНІПРОЕНЕРГО") звернулося до суду з адміністративним позовом до Офісу великих платників податків Державної фіскальної служби (надалі - відповідач, Офіс ВПП ДФС) про скасування Рішення №0003204613 від 12.05.2017 про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску.
У позові (а.с.4-6) позивачем зазначено, що він отримав від Офісу великих платників податків Державної фіскальної служби рішення від 12.05.2017 за №0003204613 про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску, відповідно до якого позивача зобов'язано сплатити штраф у розмірі 87020,31 грн. за період з 21.03.2017 до 22.03.2017 та пеню у розмірі 870,20 грн., загалом - 87890,51 грн. 24.01.2017 Офісом ВПП ДФС прийнято Рішення №0000334613 про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску, відповідно до якого платника єдиного внеску зобов'язано сплатити штраф у розмірі 525924,67 грн. за період з 22.11.2016 до 22.12.2016 та пеню у розмірі 51939,06 грн. Платник єдиного внеску звернувся до суду з позовною заявою про скасування Рішення №0000334613 від 24.01.2017, проте 10.02.2017 відповідач передчасно відобразив в інтегрованій картці позивача штраф у розмірі 525924,67 грн., нарахований відповідно до Рішення №0000334613 від 24.01.2017, як недоїмку з єдиного внеску. Згідно з даними електронного кабінету платника податку, станом на 20.03.2017, в інтегрованій картці платника єдиного внеску була відображена недоїмка у розмірі 435101,54 грн. В суму цієї недоїмки включені штрафні санкції відповідно до Рішення №0000334613 від 24.01.2017. Запорізький окружний адміністративний суд 11.05.2017 задовольнив в повному обсязі адміністративний позов платника єдиного внеску про скасування Рішення від 24.01.2017 та зобов'язав відповідача виключити суму недоїмки з інтегрованої картки позивача (судова справа №808/544/17). Дніпропетровський апеляційний адміністративний суд залишив без змін рішення суду першої інстанції по судовій справі №808/544/17, а апеляційну скаргу відповідача без задоволення. 12.05.2017 відповідач виключив суму штрафу у розмірі 525924,67 грн. з інтегрованої картки платника єдиного внеску, оскільки відповідне Рішення від 24.01.2017 скасоване судовими рішеннями. При цьому Офіс ВПП ДФС, того ж дня 12.05.2017, прийняв нове рішення, яким нарахував штраф у розмірі 87020,31 грн. за період з 21.03.2017 до 22.03.2017 та пеню у розмірі 870,20 грн. Таким чином, Офіс ВПП ДФС своїм Рішенням від 12.05.2017 неправомірно нарахував штрафні санкції на суму "неіснуючої" недоїмки в розмірі 435101,54 грн., яка безпідставно обліковувалась в інтегрованій картці платника єдиного податку станом на 20.03.2017 відповідно до Рішення від 24.01.2017.
Позивач підтримав позовні вимоги.
Відповідачем подано до суду відзив на позовну заяву (а.с.71-72), в якому зазначено, що фахівцями відділу на підставі ч.10, п.2 ч.11 ст.25 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" та пп.2 п.2, п.4 розділу VII "Інструкції про порядок нарахування і сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування", затвердженої 28.03.2016 Наказом Міністерства фінансів України №393, та відповідно розрахунку фінансової санкції за даними інформаційної системи фіскального органу (даних ІКП) по ВП "Запорізька ТЕС" ПАТ "ДТЕК Дніпроенерго", винесено Рішення про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несвоєчасну сплату єдиного внеску за лютий 2017 року від 12.05.2017 за №0003204613. Не погодившись з Рішенням ВП "Запорізька ТЕС" ПАТ "ДТЕК Дніпроенерго" подано скаргу до Державної фіскальної служби. Розглянувши скаргу, Державною фіскальною службою прийнято Рішення від 23.06.2017 за №13517/6/99-99-11-02-02-25 про відмову у задоволенні скарги та залишено рішення про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несвоєчасну сплату єдиного внеску за лютий 2017 року від 12.05.2017 за №0003204613 без змін. В своїй позовній заяві підприємство зазначає, що податковий орган неправомірно нарахував штрафні санкції на суму "неіснуючої" недоїмки в розмірі 435101,54 грн., яка безпідставно обліковувалась в інтегрованій картці платника станом на 20.03.2017 відповідно до Рішення від 24.01.2017. Контролюючим органом винесено Рішення від 24.01.2017 за №0000334613 про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несвоєчасну сплату єдиного внеску на суму штрафних санкцій 525924,67 грн. та пені - 51939,06 грн. Судова ухвала про відкриття провадження по вказаному Рішенню - від 27.03.2017. В підсистемі "Облік платежів" системи "Податковий блок" по особовому рахунку (код 71010000) "Єдиний внесок нарахований робітниками на суми заробітної плати" ВП Запорізька ТЕС ПАТ "ДТЕК Дніпроенерго" по строку 20.03.2017 проведені нарахування єдиного соціального внеску, згідно наданого звіту про суми нарахованої заробітної плати застрахованих осіб та суми нарахованого єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" за лютий 2017 року у розмірі 2456988,84 грн. Станом на 20.03.2017 по особовому рахунку платника обліковувалася переплата у сумі 2021887,30 грн., після проведення нарахувань, виник податковий борг у розмірі 435101,54 грн. Фактично погашено - 22.03.2017 в повному обсязі. Відповідно до норм Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування": п.1 ч.2 ст.6 - "платник ЄВ зобов'язаний своєчасно та в повному обсязі нараховувати, обчислювати і сплачувати єдиний внесок"; п.7 ст.9 - "єдиний внесок сплачується шляхом перерахування платником безготівкових коштів з його банківського рахунку"; п.8 ст.9 "платники єдиного внеску, крім платників, зазначених у п.4 і 5 частини першої статті 4 цього Закону, зобов'язані сплачувати єдиний внесок, нарахований за календарний місяць, не пізніше 20 числа наступного місяця". Враховуючи зазначене, скаржником належним чином не виконувались норми ст.9 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" а саме: єдиний внесок, самостійно визначений у звітах про суми нарахованої заробітної плати (доходу, грошового забезпечення, допомоги, компенсації) застрахованих осіб за лютий 2017 року сплачено з порушенням законодавчо встановленого строку (граничний термін сплати - 20.03.2017, фактично сплачено - 22.03.2017), у зв'язку з чим Дніпропетровським управлінням Офісу великих платників податків ДФС винесено Рішення про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску від 12.05.2017 за №0003204613 відповідно до вимог чинного законодавства.
Розглянувши наявні матеріали та фактичні обставини справи, дослідивши і оцінивши надані докази в їх сукупності, суд з'ясував наступне.
Рішенням про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску №0003204613 від 12.05.2017 Дніпропетровським управлінням Офісу ВПП ДФС застосовано до відокремленого підрозділу "ЗАПОРІЗЬКА ТЕПЛОВА ЕЛЕКТРИЧНА СТАНЦІЯ" ПАТ "ДТЕК ДНІПРОЕНЕРГО" штраф у сумі 87020,31 грн. (20% від своєчасно не сплачених сум єдиного внеску за період з 21.03.2017 до 22.03.2017) та нараховано пеню у сумі 870,20 грн. (0,1% суми недоплати за кожний день прострочення платежу), а всього - 87890 грн. 51 коп. (а.с.8).
Судом досліджено Розрахунок штрафних (фінансових) санкцій та пені за несвоєчасну сплату єдиного внеску до Рішення про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску №0003204613 від 12.05.2017, в якому зазначено що за "Звітом про суми нарахованої заробітної плати (доходу, грошового забезпечення, допомоги, компенсації) застрахованих осіб та суми нарахованого єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування до органів доходів і зборів" за 2 місяць 2017 року (№9039848157 від 14.03.2017) позивачем нараховано зобов'язань на суму 435101,54 грн. з граничним терміном сплати - 20.03.2017, дата фактичної сплати - 22.03.2017, тобто - 2 дні прострочення платежу (а.с.8-зворот).
Позивачем надано до суду Рішення ДФС України про результати розгляду скарги за №13517/6/99-99-11-02-02-25 від 23.06.2017, яким скаргу позивача залишено без задоволення (а.с.46-48).
Відповідачем надано до суду Інтегровану картку Відокремленого підрозділу "ЗАПОРІЗЬКА ТЕПЛОВА ЕЛЕКТРИЧНА СТАНЦІЯ" ПАТ "ДТЕК ДНІПРОЕНЕРГО" зі сплати єдиного внеску (а.с.75-86).
Вказані в Інтегрованій картці відомості не підтверджують викладені відповідачем відомості щодо фактів затримки сплати єдиного внеску за лютий 2017 року.
Обставини, встановлені рішенням суду у господарській, цивільній або адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді іншої справи, у якій беруть участь ті самі особи або особа, стосовно якої встановлено ці обставини, якщо інше не встановлено законом (ч.4 ст.78 КАС України).
Постановою Запорізького окружного адміністративного суду від 11.05.2017, залишеною без змін ухвалою Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду від 31.10.2017, у справі №808/544/17: визнано протиправними та скасовані Рішення Дніпропетровського управління Офісу великих платників податків Державної фіскальної служби №0000044613 від 04.01.2017, №0000334613 від 24.01.2017 про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску; зобов'язано Дніпропетровське управління Офісу великих платників податків Державної фіскальної служби зарахувати платежі ПАТ "ДТЕК ДНІПРОЕНЕРГО" згідно платіжних доручень в рахунок сплати Відокремленим підрозділом "ЗАПОРІЗЬКА ТЕПЛОВА ЕЛЕКТРИЧНА СТАНЦІЯ" ПАТ "ДТЕК ДНІПРОЕНЕРГО" єдиного внеску відповідно до призначення платежу за вересень, жовтень 2016 року (а.с.18-24, 90-93).
Вирішуючи спір по суті суд, беручи до уваги викладене вище, виходить з наступного.
Відповідно до п.16.1 ст.16 Закону України "Про платіжні системи та переказ коштів в Україні" до документів на переказ відносяться розрахункові документи, документи на переказ готівки, міжбанківські розрахункові документи, клірингові вимоги та інші документи, що використовуються в платіжних системах для ініціювання переказу.
Як передбачено п.17.1 ст.17 Закону України "Про платіжні системи та переказ коштів в Україні", форми розрахункових документів, документів на переказ готівки для банків, а також міжбанківських розрахункових документів установлюються нормативно-правовими актами Національного банку України. Форми документів на переказ, що використовуються в платіжних системах для ініціювання переказу, установлюються правилами платіжних систем. Обов'язкові реквізити електронних та паперових документів на переказ, особливості їх оформлення, оброблення та захисту встановлюються нормативно-правовими актами Національного банку України.
У ч.4 ст.8 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" зазначено, що порядок нарахування, обчислення і сплати єдиного внеску визначається цим Законом, в частині адміністрування - Податковим кодексом України, та прийнятими відповідно до них нормативно-правовими актами центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику.
Як зазначено у пп.14.1.1-1 п.14.1 ст.14 Податкового кодексу України, адміністрування податків, зборів, митних платежів, єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування (далі - єдиний внесок) та інших платежів відповідно до законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи (далі - податків, зборів, платежів) - це сукупність рішень та процедур контролюючих органів і дій їх посадових осіб, що визначають інституційну структуру податкових та митних відносин, організовують ідентифікацію, облік платників податків і платників єдиного внеску та об'єктів оподаткування, забезпечують сервісне обслуговування платників податків, організацію та контроль за сплатою податків, зборів, платежів відповідно до порядку, встановленого законом.
Відповідно до п.3 ч.1 ст.14 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" органи доходів і зборів зобов'язані: здійснювати контроль за дотриманням платниками єдиного внеску вимог цього Закону.
Згідно з абз.1 ч.8 ст.9 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" (у редакції на час виникнення спірних правовідносин) платники єдиного внеску, крім платників, зазначених у пунктах 4 і 5 частини першої статті 4 цього Закону, зобов'язані сплачувати єдиний внесок, нарахований за календарний місяць, не пізніше 20 числа наступного місяця, крім гірничих підприємств, які зобов'язані сплачувати єдиний внесок, нарахований за календарний місяць, не пізніше 28 числа наступного місяця.
У ч.6 ст.9 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" зазначено, що для зарахування єдиного внеску в центральному органі виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, та його територіальних органах відкриваються в установленому порядку небюджетні рахунки відповідному органу доходів і зборів. Зазначені рахунки відкриваються виключно для обслуговування коштів єдиного внеску.
Надаючи правову оцінку якості і своєчасності здійснення відповідачем адміністрування сплати єдиного внеску Відокремленим підрозділом "ЗАПОРІЗЬКА ТЕПЛОВА ЕЛЕКТРИЧНА СТАНЦІЯ" ПАТ "ДТЕК ДНІПРОЕНЕРГО" суд бере до уваги те, що відповідно до п.1 Розділу І "Порядку ведення органами Державної фіскальної служби України оперативного обліку податків і зборів, митних та інших платежів до бюджетів, єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування", затвердженого 07.04.2016 наказом Міністерства фінансів України №422, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 20.05.2016 за №751/28881 (надалі - "Порядок ведення органами Державної фіскальної служби України оперативного обліку податків і зборів, митних та інших платежів до бюджетів, єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування"), цей Порядок визначає організацію діяльності з ведення органами Державної фіскальної служби України оперативного обліку податків і зборів, митних та інших платежів до бюджетів, єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування (далі - єдиний внесок).
Згідно з п.2 Розділу І "Порядку ведення органами Державної фіскальної служби України оперативного обліку податків і зборів, митних та інших платежів до бюджетів, єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" терміни в цьому Порядку вживаються в таких значеннях: інтегрована картка платника (далі - ІКП) - форма оперативного обліку податків, зборів, митних платежів до бюджетів та єдиного внеску, що ведеться за кожним видом платежу та включає перелік показників підсистем інформаційної системи органів ДФС, які характеризують стан розрахунків платника з бюджетами та цільовими фондами.
Відповідно до п.1 Глави 1 Розділу ІІ "Порядку ведення органами Державної фіскальної служби України оперативного обліку податків і зборів, митних та інших платежів до бюджетів, єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" зазначено, що з метою обліку нарахованих і сплачених сум податків, зборів, митних та інших платежів до бюджетів, єдиного внеску органами ДФС відкриваються ІКП за кожним платником та кожним видом платежу, які повинні сплачуватися такими платниками. ІКП містить інформацію про облікові операції та облікові показники, які характеризують стан розрахунків платника податків з бюджетами та цільовими фондами за відповідним видом платежу.
Досліджені судом документи свідчать про своєчасне перерахування Відокремленим підрозділом "ЗАПОРІЗЬКА ТЕПЛОВА ЕЛЕКТРИЧНА СТАНЦІЯ" ПАТ "ДТЕК ДНІПРОЕНЕРГО" єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування на відповідний казначейський рахунок за спірний період, який став підставою для прийняття Рішення про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску №0003204613 від 12.05.2017 (а.с.75-86).
Відповідно до п.6 розділу ІV "Положення про рух коштів єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування", затвердженого 12.02.2016 наказом Міністерства фінансів України №54, зареєстрованого у Міністерстві юстиції України 02.03.2016 за №330/28460 (надалі - "Положення про рух коштів єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування"), щомісяця: не пізніше 4 робочого дня місяця, що настає за звітним, територіальні органи ДФС проводять звірку надходжень страхових коштів з відповідними органами Казначейства станом на 01 число місяця, що настає за звітним. За результатами складається акт звірки надходження страхових коштів (додаток 6); не пізніше 10 робочого дня місяця, що настає за звітним, ДФС, Казначейство та фонди загальнообов'язкового державного соціального і пенсійного страхування проводять звірку надходжень страхових коштів станом на 01 число місяця, що настає за звітним. За результатами складається загальний акт звірки надходження страхових коштів за формою згідно з додатком 7.
Відповідачем не надано до суду Актів звірки надходження страхових коштів, які повинні були складатися щомісячно.
Опрацювання відповідачем вказаних Актів, на думку суду, могло надати можливість з'ясувати вчасне надходження коштів від позивача чи його відокремленого підрозділу за кодом ЄДРПОУ, зазначеному у платіжному документі.
У пп.2 п.2 розділу VIІ "Інструкції про порядок нарахування і сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування", затвердженої 20.04.2015 наказом Міністерства фінансів України №449 (у редакції наказу Міністерства фінансів України 28.03.2016 №393), зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 07.05.2015 за №508/26953 (надалі - "Інструкція про порядок нарахування і сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування") (чинній, на момент виникнення спірних правовідносин), зазначено, що відповідно до частини одинадцятої статті 25 Закону до платників, визначених підпунктами 1 - 4 пункту 1 розділу II цієї Інструкції, фіскальні органи застосовують штрафні санкції у таких розмірах: за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску на платників, які допустили зазначене порушення у період до 01 січня 2015 року, накладається штраф у розмірі 10 відсотків своєчасно не сплачених сум. За несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску на платників, які допустили зазначене порушення, починаючи з 01 січня 2015 року накладається штраф у розмірі 20 відсотків своєчасно не сплачених сум. При цьому складається рішення про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску за формою згідно з додатком 12 до цієї Інструкції. Розрахунок цієї фінансової санкції здійснюється на підставі даних інформаційної системи органу доходів і зборів. При застосуванні штрафів, зазначених у цьому підпункті, приймається одне рішення на всю суму сплаченої (погашеної) недоїмки незалежно від періодів та кількості випадків сплати за вказані періоди. Для платників, зазначених у підпунктах 1 та 2 пункту 1 розділу II цієї Інструкції, таким періодом є календарний місяць, для платників, зазначених у підпунктах 3 (крім фізичних осіб - підприємців, які обрали спрощену систему оподаткування) та 4 пункту 1 розділу II цієї Інструкції, - календарний рік, для платників, зазначених у підпункті 3 пункту 1 розділу II цієї Інструкції, які обрали спрощену систему оподаткування, - календарний квартал відповідно.
Надані відповідачем дані інформаційної системи фіскального органу (ІКП за єдиним внеском) не підтверджують факти порушення Відокремленим підрозділом "ЗАПОРІЗЬКА ТЕПЛОВА ЕЛЕКТРИЧНА СТАНЦІЯ" ПАТ "ДТЕК ДНІПРОЕНЕРГО" вимог ст.9 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування".
Як передбачено ч.7 ст.9 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування", єдиний внесок сплачується шляхом перерахування платником безготівкових коштів з його банківського рахунку. Платники, зазначені в абзацах третьому та четвертому пункту 1 частини першої статті 4 цього Закону, які не мають банківського рахунку, сплачують внесок шляхом готівкових розрахунків через банки чи відділення зв'язку.
Згідно з ч.11 ст.9 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" у разі несвоєчасної або не в повному обсязі сплати єдиного внеску до платника застосовуються фінансові санкції, передбачені цим Законом, а посадові особи, винні в порушенні законодавства про збір та ведення обліку єдиного внеску, несуть дисциплінарну, адміністративну, цивільно-правову або кримінальну відповідальність згідно із законом.
Як зазначено у п.1 ч.10 ст.9 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування", днем сплати єдиного внеску вважається: у разі перерахування сум єдиного внеску з рахунку платника на відповідні рахунки органу доходів і зборів - день списання банком або центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, суми платежу з рахунку платника незалежно від часу її зарахування на рахунок органу доходів і зборів.
Податки і збори (обов'язкові платежі) та інші доходи державного бюджету визнаються зарахованими до державного бюджету з дня зарахування на єдиний казначейський рахунок (ч.5 ст.45 Бюджетного кодексу України).
Відповідно до п.22.4 ст.22 Закону України "Про платіжні системи та переказ коштів в Україні" під час використання розрахункового документа ініціювання переказу є завершеним: для платника - з дати надходження розрахункового документа на виконання до банку платника; для банку платника - з дати списання коштів з рахунка платника та зарахування на рахунок отримувача в разі їх обслуговування в одному банку або з дати списання коштів з рахунка платника та з кореспондентського рахунка банку платника в разі обслуговування отримувача в іншому банку. Банки мають забезпечувати фіксування дати прийняття розрахункового документа на виконання.
Як передбачено п.6 ч.1 ст.1 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування", у цьому Законі нижченаведені терміни вживаються в такому значенні: недоїмка - сума єдиного внеску, своєчасно не нарахована та/або не сплачена у строки, встановлені цим Законом, обчислена органом доходів і зборів у випадках, передбачених цим Законом.
У ч.6 ст.25 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" зазначено, що за рахунок сум, що надходять від платника єдиного внеску або від державної виконавчої служби, погашаються суми недоїмки, штрафних санкцій та пені у порядку календарної черговості їх виникнення. У разі якщо платник має несплачену суму недоїмки, штрафів та пені, сплачені ним суми єдиного внеску зараховуються в рахунок сплати недоїмки, штрафів та пені у порядку календарної черговості їх виникнення.
З урахуванням зазначеного вище, суд вважає, що Відокремлений підрозділ "ЗАПОРІЗЬКА ТЕПЛОВА ЕЛЕКТРИЧНА СТАНЦІЯ" ПАТ "ДТЕК ДНІПРОЕНЕРГО", з урахуванням судових рішень у справі №808/544/17, не мав затримки у сплаті єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування за лютий 2017 року, тобто заборгованість (недоїмку).
Відповідно до п.2 ч.11 ст.25 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" орган доходів і зборів застосовує до платника єдиного внеску такі штрафні санкції: за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску накладається штраф у розмірі 20 відсотків своєчасно не сплачених сум.
На суму недоїмки нараховується пеня з розрахунку 0,1 відсотка суми недоплати за кожний день прострочення платежу (ч.10 ст.25 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування").
Згідно з п.1 розділу VIІ "Інструкції про порядок нарахування і сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" за порушення норм законодавства про єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування до платників, на яких згідно із Законом покладено обов'язок нараховувати, обчислювати та сплачувати єдиний внесок, застосовуються фінансові санкції (штрафи та пеня) відповідно до Закону.
Суд погоджується з доводами позивача викладеними у позовній заяві, оскільки вони ґрунтуються на матеріалах справи.
Відповідач документально не спростував доводи позивача.
Відтак, правові підстави для прийняття відповідачем Рішення про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску №0003204613 від 12.05.2017 були відсутні.
З урахуванням приписів ч.2 ст.2 КАС України суд оцінивши докази, які є у справі, в їх сукупності приходить до висновку, що Рішення про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску №0003204613 прийнято 12.05.2017 відповідачем необґрунтовано, без урахування всіх обставин, що мають значення для прийняття рішення, не розсудливо, а отже є не правомірним і підлягає скасуванню.
У ст.19 Конституції України зазначено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Як зазначено у ч.1 ст.9 КАС України, розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Відповідно до ст.77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
З урахуванням з'ясованих обставин, досліджених матеріалів справи суд приходить до висновку, що позовні вимоги позивача підлягають задоволенню. Доводи відповідача не приймаються судом до уваги виходячи з вище зазначеного.
Судові витрати складаються із судового збору та витрат, пов'язаних з розглядом справи (ч.1 ст.132 КАС України).
Суд вирішує питання щодо судових витрат у рішенні, постанові або ухвалі (ч.1 ст.143 КАС України).
Відповідно до ч.1 ст.139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Оскільки суб'єктом владних повноважень у справі був Офіс великих платників податків Державної фіскальної служби, то з бюджетних асигнувань цього органу повинні бути присуджені позивачу судові витрати, документально підтверджені у сумі 1600 грн. 00 коп.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст.9, 77, 132, 143, 243-246 КАС України, суд, -
ВИРІШИВ:
Позов задовольнити.
Визнати протиправним та скасувати Рішення Офісу великих платників податків Державної фіскальної служби №0003204613 від 12.05.2017 про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску.
Присудити на користь Публічного акціонерного товариства «ДТЕК ДНІПРОЕНЕРГО» в особі відокремленого підрозділу «ЗАПОРІЗЬКА ТЕПЛОВА ЕЛЕКТРИЧНА СТАНЦІЯ» (71501, Запорізька область, м.Енергодар, вул.Промислова, буд.95; код ЄДРПОУ 38024583) з бюджетних асигнувань Офісу великих платників податків Державної фіскальної служби (04119, м.Київ, вул.Дегтярівська, буд.11-Г; код ЄДРПОУ 39440996) судові витрати у сумі 1600 грн. 00 коп.
Рішення суду першої інстанції набирає законної сили у строк та порядок визначений ст.255 КАС України.
Рішення суду першої інстанції оскаржується у строк та порядок встановлений ст.ст.292, 295, 297 КАС України.
Рішення виготовлено у повному обсязі 05.03.2018.
Суддя О.О. Прасов