
ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ
16 березня 2018 року о/об 14 год. 24 хв.Справа № 808/749/18 м.ЗапоріжжяЗапорізький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Прасова О.О. при секретарі Гудименко Я.А., розглянувши у місті Запоріжжі у порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу
за позовом ОСОБА_1 (71118, Запорізька область, м.Бердянськ, вул.Консульська, буд.63/4, кв.53; ідентифікаційний номер НОМЕР_1)
до Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області (69057, м.Запоріжжя, пр.Соборний, 158-Б; код ЄДРПОУ 204900012)
про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання здійснити перерахунок пенсії,
ВСТАНОВИВ:
До Запорізького окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов ОСОБА_1 (надалі - позивач або ОСОБА_1М.) до Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області (надалі - відповідач або ГУ ПФУ в Запорізькій області), в якому позивач просить суд: 1) визнати протиправною бездіяльність відповідача щодо не здійснення перерахунку та виплати позивачу пенсії з 01 січня 2016 року, як пенсіонеру органів внутрішніх справ згідно із Законом України від 23 грудня 2015 року №900-УІІІ "Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей", статтями 51, 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", постановою Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року №988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції", на підставі наданої довідки про грошове забезпечення для перерахунку пенсій з урахуванням грошового забезпечення поліцейських; 2) зобов'язати відповідача здійснити перерахунок та виплату пенсії позивачу з 01 січня 2016 року, як пенсіонеру органів внутрішніх справ згідно з наданою довідкою про грошове забезпечення для перерахунку пенсій з урахуванням грошового забезпечення поліцейських станом на 01 січня 2016 року, яка виготовлена Ліквідаційною комісією ГУ МВС України Запорізькій області, та вчинити дії щодо виплати пенсії з 01 січня 2016 року.
Позивач у позові зазначив, що він є пенсіонером органів внутрішніх справ. Відповідачем не здійснено перерахунок пенсії позивачу на підставі Довідки №86/18310 (реєстраційний № ГУПФУ НОМЕР_2), виданої Ліквідаційною комісією Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в Запорізькій області, з урахуванням грошового забезпечення поліцейських.
Позивач просив позов задовольнити.
Відповідачем подано до суду відзив на адміністративний позов, в якому зазначено, що оскільки у відповідача відсутня довідка про розмір грошового забезпечення, здійснити перерахунок не вбачається можливим. Довідка після перевірки відповідачем була повернута на доопрацювання до Ліквідаційної комісії Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в Запорізькій області, оскільки вона не відповідала вимогам законодавства. Відповідно до листа Пенсійного фонду України №9493/02-23 від 28.03.2017 перерахунок та виплата перерахованих пенсій буде здійснена після виділення додаткових коштів з Державного бюджету України. Передбачені законами соціально-економічні права не є абсолютними. Механізм реалізації цих прав може бути змінений державою, зокрема, через неможливість їх фінансового забезпечення шляхом пропорційного перерозподілу коштів з метою збереження балансу інтересів усього суспільства.
Відповідач просив у задоволенні позову відмовити.
Дослідивши матеріали справи, суд з'ясував наступне.
Позивач є пенсіонером органів внутрішніх справ та з 2014 року йому призначена пенсія за вислугу років.
Відповідачем не здійснено перерахунок пенсії позивачу на підставі Довідки №86/18310 (реєстраційний № ГУПФУ НОМЕР_2), виданої Ліквідаційною комісією Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в Запорізькій області, з урахуванням грошового забезпечення поліцейських.
У Довідці №86/18310, виданої Ліквідаційною комісією Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в Запорізькій області, зазначено, зокрема, наступне: "… посадовий оклад - 2600 грн. 00 коп.; оклад за військове звання - 2200 грн. 00 коп.; 45% надбавка за вислугу років - 2160 грн. 00 коп.; премія 0,55% - 38 грн. 28 коп. Всього: 6998 грн. 28 коп. …".
При вирішенні спору по суті судом прийнято до уваги приписи Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (ст.ст.10, 43, 51, 63), постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 за №988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції", постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 за №103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб", "Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб"", затвердженого 13.02.2008 постановою Кабінету Міністрів України №45, "Порядку та умов виплати грошового забезпечення поліцейським Національної поліції та курсантам вищих навчальних закладів МВС із специфічними умовами навчання", затвердженого 06.04.2016 Наказом Міністерства внутрішніх справ України №260, зареєстрованого у Міністерстві юстиції України 29.04.2016 за №669/28799, та інших норм права у редакціях на час виникнення спірних правовідносин.
Суд вважає, що відповідач у порушення наведених норм права протиправно не здійснив перерахунок та не виплатив позивачу пенсію з 01.01.2016 як пенсіонеру органів внутрішніх справ на підставі наданої Довідки Ліквідаційної комісії Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в Запорізькій області про грошове забезпечення для перерахунку пенсії з урахуванням грошового забезпечення поліцейських.
Звідси, суд вважає за необхідне зобов'язати відповідача здійснити перерахунок та виплатити пенсію позивачу з 01.01.2016 як пенсіонеру органів внутрішніх справ на підставі наданої Довідки Ліквідаційної комісії Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в Запорізькій області про грошове забезпечення для перерахунку пенсії з урахуванням грошового забезпечення поліцейських.
Доводи відповідача суд до уваги не приймає, оскільки відповідно до наведених норм права перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських.
На думку суду, відсутність вказаної Довідки у відповідача (про що відповідач зазначає у відзиві на позов) не може бути перешкодою для здійснення відповідного перерахунку та виплати пенсії позивачу, оскільки копія наведеної Довідки надсилалась судом відповідачу разом із позовом по цій справі та вся необхідна інформація, що у ній міститься і необхідна для перерахунку і виплати пенсії, викладена судом у даному рішенні.
Згідно з ст.17 Закону України "Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини" суди застосовують при розгляді справ Конвенцію про захист прав людини і основоположних свобод та практику Європейського суду з прав людини як джерело права.
Відповідно до статті 1 Протоколу №1 до "Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод" від 04.11.1950 (ратифікованої Законом України №475/97-ВР від 17.07.1997) кожна фізична або юридична особа має право мирно володіти своїм майном. Ніхто не може бути, позбавлений своєї власності інакше як в інтересах суспільства і на умовах, передбачених законом і загальними принципами міжнародного права.
У п.26 Рішення Європейського суду з прав людини по справі "Кечко проти України" від 08.11.2005, крім іншого, зазначено, що Суд не приймає аргумент Уряду щодо бюджетних асигнувань, оскільки органи державної влади не можуть посилатися на відсутність коштів як на причину невиконання своїх зобов'язань (див. mutatis mutandis, рішення у справі "Бурдов проти Росії", №59498/00, пар.35, ECHR 2002-III).
Посилання відповідача на відсутність коштів на проведення виплати пенсії в перерахованому розмірі, на думку суду, порушує гарантоване статтею 1 Першого протоколу Конвенції право мирно володіти своїм майном. Оскільки чинне правове положення передбачає виплату певних надбавок, і дотримано всі вимоги, необхідні для цього, органи державної влади не можуть свідомо відмовляти у цих виплатах доки відповідні положення є чинними.
Справа, що розглядається відповідає ознакам, викладеним у рішенні Верховного Суду за результатами розгляду зразкової справи №820/6514/17 (Пз/9901/8/18).
Звідси, суд враховує при ухваленні рішення у цій справі правові висновки Верховного Суду, викладені у рішенні за результатами розгляду зразкової справи №820/6514/17 (Пз/9901/8/18).
З урахуванням з'ясованих обставин, досліджених матеріалів справи суд приходить до висновку, що позовні вимоги позивача підлягають задоволенню. Доводи відповідача приймаються судом до уваги виходячи з вище зазначеного.
На підставі викладеного, керуючись приписами: ст.19 Конституції України, ст.ст.10, 43, 51, 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 за №988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції", постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 за №103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб", "Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб"", затвердженого 13.02.2008 постановою Кабінету Міністрів України №45, "Порядку та умов виплати грошового забезпечення поліцейським Національної поліції та курсантам вищих навчальних закладів МВС із специфічними умовами навчання", затвердженого 06.04.2016 Наказом Міністерства внутрішніх справ України №260, зареєстрованого у Міністерстві юстиції України 29.04.2016 за №669/28799, ст.ст.9, 77, 132, 143, 243-246, 263 КАС України, суд, -
ВИРІШИВ:
Позовні вимоги задовольнити.
Визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області (69057, Запорізька область, м.Запоріжжя, проспект Соборний, буд.158-Б; код ЄДРПОУ 20490012) щодо не здійснення перерахунку та не виплати ОСОБА_1 (71118, Запорізька область, м.Бердянськ, вул.Консульська, буд.63/4, кв.53; ідентифікаційний номер НОМЕР_1) пенсії з 01.01.2016 з 01 січня 2016 року, як пенсіонеру органів внутрішніх справ згідно із Законом України від 23 грудня 2015 року № 900-УІІІ "Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей", статтями 51, 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", постановою Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року № 988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції", на підставі наданої Довідки №86/18310 Ліквідаційної комісії Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в Запорізькій області про грошове забезпечення для перерахунку пенсії з урахуванням грошового забезпечення поліцейських.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області (69057, Запорізька область, м.Запоріжжя, проспект Соборний, буд.158-Б; код ЄДРПОУ 20490012) здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 (71118, Запорізька область, м.Бердянськ, вул.Консульська, буд.63/4, кв.53; ідентифікаційний номер НОМЕР_1) з 01.01.2016 як пенсіонеру органів внутрішніх справ на підставі наданої Довідки №86/18310 Ліквідаційної комісії Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в Запорізькій області про грошове забезпечення для перерахунку пенсії з урахуванням грошового забезпечення поліцейських та вчинити дії щодо виплати пенсії з 01 січня 2016 року.
Присудити на користь ОСОБА_1 (71118, Запорізька область, м.Бердянськ, вул.Консульська, буд.63/4, кв.53; ідентифікаційний номер НОМЕР_1) за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області (69057, Запорізька область, м.Запоріжжя, проспект Соборний, буд.158-Б; код ЄДРПОУ 20490012) судові витрати у сумі 704 грн. 80 коп.
Рішення суду першої інстанції набирає законної сили у строк та порядок визначений ст.255 КАС України.
Рішення суду першої інстанції оскаржується у строк та порядок встановлений ст.ст.292, 295, 297 КАС України.
Рішення виготовлено у повному обсязі 16.03.2018.
Суддя О.О. Прасов