
Україна
Донецький окружний адміністративний суд
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
15 березня 2018 р. Справа№805/334/18-а
приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов'янськ, вул. Добровольського, 1
Суддя Донецького окружного адміністративного суду Зінченко О.В., розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Селидовського об’єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області про визнання противоправною бездіяльність, зобов’язання вчинити певні дії, -
В С Т А Н О В И В:
ОСОБА_1 (далі - позивач, ОСОБА_1О.) звернувся до Донецького окружного адміністративного суду із адміністративним позовом до Селидовського об’єднаного управління Пенсійного Фонду України у Донецькій області (далі - відповідач, Управління), в якому просить:
- визнати протиправною бездіяльність щодо перерахунку розміру пенсії по інвалідності за правилами абзацу 3 частини 1 статті 28 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» у розмірі 80 % середньої заробітної плати шахтаря, але не менш як три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність, з 18 січня 2017 року;
- зобов’язати зарахувати час знаходження на інвалідності у зв'язку з трудовим каліцтвом до страхового стажу зі шкідливими умовами по професії ГРОЗ, який надає право на призначення пенсії на пільгових умовах і у пільгових розмірах, згідно Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» та Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування»;
- зобов’язати зробити перерахунок розміру пенсії по інвалідності па правилами абзацу 3 частини 1 статті 28 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» у розмірі 80 відсотків середньої заробітної плати шахтаря, але не менш як три розміри прожиткового мінімуму, встановленого до осіб, які втратили працездатність, з 18 січня 2017 року.
В обґрунтування позову позивач зазначив, що 11 грудня 2017 року він звернувся до Управління із заявою про перерахунок пенсії, призначеної йому по інвалідності, з 18 січня 2017 року відповідно до абзацу 3 частини 1 статті 28 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» у розмірі 80 відсотків середньої заробітної плати шахтаря, але не менш як три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність. Листом, Селидовське об’єднане управління Пенсійного фонду України Донецької області відмовило у перерахунку пенсії в зв'язку з відсутністю відповідного трудового стажу, саме: 15 років за Списком № 1 – шахтарі. Вважає, що його страховий стаж роботи складає більш 15 років, а саме: 8 років 10 місяців 05 днів – фактичної роботи в умовах зайнятості повний робочий день під землею на посадах, що входять до Списку №1, та 08 років 06 місяців 10 днів – час знаходження на інвалідності у зв'язку з трудовим каліцтвом (період з 27 червня 2008 року по 18 січня 2017 року). Тому вважає, що на момент перерахунку його пенсії по інвалідності згідно рішення Селидовського міського суду від 28 серпня 2017 року по справі № 242/3024/17,він з 18 січня 2017 року має право на отримання пенсії по інвалідності у розмірі 80 відсотків середньої заробітної плати шахтаря, але не менш три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність. На підставі чого просить визнати бездіяльність відповідача протиправною та задовольнити позовні вимоги у повному обсязі.
За приписами статті 264 Кодексу адміністративного судочинства України, (далі КАС України), розгляд справи проведено за правилами спрощеного позовного провадження з повідомленням (викликом) сторін.
Сторони у судове засідання не з’явились, про дату, час та місце розгляду справи сторони повідомлялись судом належним чином, причини неявки до суду не повідомили.
14 лютого 2018 року через відділ діловодства та архівної роботи суду відповідач надав суду відзив проти адміністративного позову. В запереченнях відповідач зазначив, що на виконання рішення Селидовського міського суду Донецької області від 28 серпня 2017 року, позивачу проведено перерахунок пенсії по інвалідності відповідно до Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування», яким страховий стаж врахований по 30 червня 2008 року і складає 15 років 07 місяців 24 дні, в тому числі Список №1 – шахтарі – 08 років 09 місяців 07 днів. В зв’язку з тим, що позивач не має 15 років роботи за Списком № 1-шахтарі, тому вимоги позивача вважає безпідставними. Також відповідач в своєму доповненні до відзиву від 14 лютого 2018 року, вважає, що період перебування позивача на інвалідності у зв'язку з трудовим каліцтвомможе бути зарахований до пільгового стажу тільки під час призначення йому пенсії за віком, на підставі статті 13 або статті 14 Закону України «Про пенсійне забезпечення». А тому, на підставі зазначеного, просить у задоволенні позовних вимог відмовити у повному обсязі (арк. справи 51-58, 62-66).
Згідно з частиною 9 статті 205 КАС України, якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але прибули не всі особи, які беруть участь у справі, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.
Враховуючи, що перешкод для розгляду справи, передбачених статтею 205 КАС України не має, суд вважає за можливе розглянути справу у порядку письмового провадження.
Розглянувши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступне.
Позивач, ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1 перебуває на обліку у Селидовському об’єднаному управління Пенсійного Фонду України Донецькоїобласті. Відповідно до розпорядження № 142941 від 14 лютого 2018 року позивач отримує пенсію по інвалідності в наслідок трудового каліцтва інваліда 3 групи за Списком №1, яка призначена на підставі акту про нещасний випадок, пов’язаний з виробництвом 19 березня 2008 року, у розмірі 3481,98 грн. з розрахунком пенсії по інвалідності 50% пенсії за віком на підставі постанови Селидовського міського суду Донецької області від 28 серпня 2017 року.( арк. справи 67).
Постановою Селидовського міського суду Донецької області від 28 серпня 2017 року, Селидовське об’єднане управління Пенсійного фонду України Донецької області зобов’язано здійснити перерахунок пенсії по інвалідності від нещасного випадку призначеної ОСОБА_1 за нормами Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» в розмірі 50 відсотків пенсії за віком, обчисленої відповідно до статей 27 та 28 зазначеного Закону, з 18 січня 2017 року. Постанова суду набрала чинності 18 жовтня 2017 року (арк. справи 28-29).
11 грудня 2017 року позивач звернувся до Селидовського об’єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області із заявою про перерахунок пенсії, зазначивши підстави, які визначені в абзаці 3 частини 1 статті 28 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування», у розмірі 80 відсотків середньої заробітної плати шахтаря, але не менш як три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність, з 18 січня 2017 року.
21 грудня 2017 року Селидовське об’єднане управління Пенсійного фонду України Донецької області Листом за № 11601/03 відмовила у перерахунку пенсії позивачу у зв'язку з тим, що позивач не має зазначеного стажу відповідно до статей 1 та 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці», в зв'язку з чим, перерахунок пенсії позивачу не передбачений (арк.справи 8-9).
Стаття 46 Конституції України проголошує, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Це право гарантується загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними.Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.
Частиною 3 статті 48 Конституції України встановлено, що пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижче від прожиткового мінімуму, встановленого законом.
Закон України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» №1058-IV, визначає принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел.
Відповідно до частини 3 статті 4 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» виключно законами про пенсійне забезпечення визначаються види пенсійного забезпечення, умови, норми та порядок пенсійного забезпечення.
Відповідно до статті 5 Закону №1058- IV він регулює відносини, що виникають між суб'єктами системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування. Дія інших нормативно-правових актів може поширюватися на ці відносини лише у випадках, передбачених цим Законом, або в частині, що не суперечить цьому Закону. Виключно цим Законом визначаються, зокрема: види пенсійних виплат, а також умови набуття права та порядок визначення розмірів пенсійних виплат.
Статтею 8 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» передбачене право громадян на отримання пенсійних виплат та соціальних послуг.
Відповідно до частини 1статті 24 Закону №1058- IV, страховий стаж період (строк), протягом якого особа підлягає загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок. Час перебування на інвалідності у зв'язку з нещасним випадком на виробництві або професійним захворюванням зараховується до страхового стажу для призначення пенсії за віком, а також до страхового стажу роботи із шкідливими умовами, який дає право на призначення пенсії на пільгових умовах і у пільгових розмірах.
Відповідно до частини 1 статті 33 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» пенсія по інвалідності залежно від групи інвалідності призначається в розмірах: інвалідам I групи - 100 відсотків пенсії за віком; інвалідам II групи - 90 відсотків пенсії за віком; інвалідам III групи - 50 відсотків пенсії за віком, обчисленої відповідно до статей 27 і 28 цього Закону.
Відповідно до статті 1 Закону України "Про підвищення престижності шахтарської праці", дія цього Закону поширюється на працівників, які видобувають вугілля, залізну руду, руди кольорових і рідкісних металів, марганцеві та уранові руди, працівників шахтобудівних підприємств, які зайняті на підземних роботах повний робочий день, та працівників державних воєнізованих аварійно-рятувальних служб (формувань) у вугільній промисловості - за Списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, зайнятість в яких повний робочий день дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затвердженим Кабінетом Міністрів України (далі - шахтарі), та членів їх сімей.
З копії трудової книжки позивача вбачається, що з 26 серпня 1999 року позивач був прийнятий учнем гірничого робітника з повним робочим днем під землею. 22 травня 2000 року звільнений за власним бажанням. З 29 травня 2000 року прийнятий гірничим робітником підземним з повним робочим днем на шахту «Красноармійська-Західна № 1». 07 липня 2008 року звільнений відповідно до пункту 2 статті 40 КЗпП України за станом здоров’я (арк. справи 10-13).
Відповідно довідки Серії 10 ААА № 124896, про результати визначення ступеня втрати професійної працездатності у відсотках, позивачу встановлена третя група інвалідності. Дата переогляду – 31 серпня 2018 року (арк. справи 36).
Згідно зі статтею 8 Закону України "Про підвищення престижності шахтарської праці", мінімальний розмір пенсії шахтарям, які відпрацювали на підземних роботах не менш як 15 років для чоловіків та 7,5 років для жінок за списком № 1 виробництв, робіт,- професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, встановлюється незалежно від місця останньої роботи, у розмірі 80 відсотків середньої заробітної плати шахтаря, але не менш як три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність. Для обчислення розміру пенсій за віком за кожний повний рік стажу роботи на підземних роботах до страхового стажу додатково зараховується по одному року.
До кола працівників, на яких поширюється дія закону «Про підвищення престижності шахтарської праці» та встановлені цим законом пільги, належать тільки працівники, зазначені у Списку №1, які були зайняті на підземних роботах саме повний робочий день.
Зважаючи на те, що стаж позивача за Списком № 1 з повним робочим днем під землею становить 8 років 10 місяців 5 днів – час фактичної роботи в умовах зайнятості повний робочий день під землею на посадах (професіях), що входять до списку № 1 та з 27 червня 2008 року, станом на 18 січня 2017 року становить більш ніж 8 років – час знаходження позивача на інвалідності, який входить до страхового стажу роботи зі шкідливими умовами, а тому складає більш ніж 15 років, що дає позивачу право на призначення пенсії на пільгових умовах і у пільговому розмірі.
Стосовно посилання відповідача, про зарахування до пільгового стажу період перебування позивача на інвалідності у зв'язку з трудовим каліцтвом може бути зарахований до пільгового стажу тільки під час призначення йому пенсії за віком, на підставі статті 13 або статті 14 Закону України «Про пенсійне забезпечення», суд зазначає, що статтею 8 Закону України "Про підвищення престижності шахтарської праці", мінімальний розмір пенсії шахтарям, які відпрацювали на підземних роботах не менш як 15 років для чоловіків та 7,5 років для жінок за списком № 1 виробництв, робіт,- професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, встановлюється незалежно від місця останньої роботи, у розмірі 80 відсотків середньої заробітної плати шахтаря, але не менш як три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність.
В даному випадку, зазначена норма є імперативною і її зміст не прив’язується до пенсії за віком, оскільки абзац 3 частини 1 статті 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» вказує на мінімальний розмір пенсії особам, на яких поширюється дія Закону України "Про підвищення престижності шахтарської праці".
На підставі викладеного, суд приходить до висновку, що бездіяльність відповідача щодо не проведення перерахунку пенсії позивачу з 18 січня 2017 року відповідно до абзацу 3 частини 1 статті 28 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» та статті 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» є неправомірною та виходячи з встановлених обставин справи, вважає обґрунтованими вимоги позивача про зобов’язання відповідача про зарахування часу знаходження на інвалідності у зв'язку з трудовим каліцтвом до страхового стажу зі шкідливими умовами по професії ГРОЗ, зобов’язання відповідача зробити перерахунок пенсії позивача по інвалідності у розмірі 80 відсотків середньої заробітної плати шахтаря, але не менше як три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб які втратили працездатність з 18 січня 2017 року.
Відповідно до частини 1статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб’єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб’єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Позивачем при пред’явленні адміністративного позову сплачений судовий збір у розмірі 1409,60 грн., що підтверджується наявним в матеріалах адміністративної справи квитанціями від 05 січня 2018 року та 19 січня 2018 року (арк. справи 3, 45 а).
Таким чином, понесені позивачем судові витрати по сплаті судового збору у розмірі 1409,60 грн. підлягають стягненню за рахунок бюджетних асигнувань з Селидовського об’єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області на користь позивача.
Керуючись 2, 3, 5- 9, 12, 15, 19, 22, 25, 32, 72, 76, 77, 79, 94, 139, 194, 205, 241-243, 245, 246, 295,297 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
вирішив:
Адміністративний позов ОСОБА_1 до Селидовського об’єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області про визнання противоправною бездіяльність, зобов’язання вчинити певні дії, - задовольнити повністю.
Визнати протиправною бездіяльність Селидовського об’єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області щодо не перерахунку розміру пенсії ОСОБА_1 по інвалідності відповідно до абзацу 3 частини 1 статті 28 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування»у розмірі 80 % середньої заробітної плати шахтаря, але не менш як три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність.
Зобов'язати Селидовське об’єднане управління Пенсійного фонду України Донецької області зарахувати час знаходження ОСОБА_1 на інвалідності у зв'язку з трудовим каліцтвом до страхового стажу зі шкідливими умовами по професії ГРОЗ.
Зобов’язати Селидовське об’єднане управління Пенсійного фонду України Донецької області зробити перерахунок розміру пенсії ОСОБА_1 по інвалідності в розмірі 80 відсотків середньої заробітної плати шахтаря, але не менше як три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб які втратили працездатність, відповідно до абзацу 3 частини 1 статті 28 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування», з урахуванням фактично виплачених сум, з 18 січня 2017 року.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Селидовського об’єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області (код ЄДРПОУ 41247274) на користь ОСОБА_1 (ідентифікаційний номер НОМЕР_1) витрати по сплаті судового збору у сумі 1 409,60 грн. (одну тисячу чотириста дев’ять) гривень 80 копійок.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Апеляційна скарга подається безпосередньо до суду апеляційної інстанції.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, або спрощеного позовного провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди, а матеріали справ витребовуються та надсилаються судами за правилами, що діяли до набрання чинності цією редакцією Кодексу.
Повний текст рішення виготовлений 15 березня 2018 року.
Суддя Зінченко О.В.