Рішення № 72766957, 06.03.2018, Олевський районний суд Житомирської області

Дата ухвалення
06.03.2018
Номер справи
287/19/17-а
Номер документу
72766957
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Олевський районний суд Житомирської області

Справа № 287/19/17-а

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

06 березня 2018 року м. Олевськ

Олевський районний суд Житомирської області в складі :

головуючого – судді Волощука В.В.

секретаря Федорчук О.В.

з участю:

позивача ОСОБА_1

представника позивача ОСОБА_2

розглянувши у відкритому судовому засіданні, в залі судових засідань Олевського районного суду адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Ємільчинського об’єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області, третя особа: Олевська міська рада Житомирської області про визнання бездіяльності протиправною та зобов’язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

20.02.2017 року ОСОБА_1, звернувся до суду із адміністративним позовом до відповідача про визнання бездіяльності протиправною та зобов’язання вчинити певні дії, посилаючись на те, що у січні 2017 року, він звернувся до Ємільчинського об’єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській областііз заявою про призначення йому пенсії за віком на пільгових умовах зі зниженням пенсійного віку на 5 років відповідно до ст.55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали в наслідок Чорнобильської катастрофи», так як він зареєстрований та проживає в зоні радіоактивного забруднення внаслідок Чорнобильської катастрофи, яка відноситься до 4-ї категорії, тому має право на зниження пенсійного віку. Однак у задоволені заяви позивачу відповідачем було відмовлено, посилаючись на те, що посвідчення особи, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи 4-ї категорії серії В-І № 123669 від 03.01.1995 року видано Олевською районною державною адміністрацією, а не обласною державною адміністрацією Житомирської області.

У зв’язку з вищевикладеним позивач просить суд визнати бездіяльність відповідача протиправною, зобов’язати Ємільчинське об’єднане управління Пенсійного фонду України в Житомирській областіпризначити йому пенсію зі зменшенням пенсійного віку на п’ять років, згідно ст.55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», з дня, що настав за днем досягнення пенсійного віку, тобто з 06.02.2017 року, та здійснити нарахування та виплату позивачу пенсії за віком, з дня, що настав за днем досягнення пенсійного віку, тобто з 06.02.2017 року.

Позивач ОСОБА_1 та його представник - адвокат ОСОБА_2, що діє на підставі договору про надання правової допомоги від 08.08.2017 року, у судовому засіданні заявлені позовні вимоги підтримали із підстав, які наведено у позовній заяві та просять їх задовольнити.

Представник відповідача в судове засідання не з’явився, але відповідно до пояснень, які надав раніше в судовому засіданні проти пред’явленого позову заперечує, які повністю відповідають наданим до суду письмовим запереченням (а.с.68-69).

Представник третьої особи в судове засідання не з’явився, але надав до суду письмову заяву про перенесення розгляду справи на інший день, так як приймає участю в судовому засіданні по іншій справі.

У зв’язку з неявкою в судове засідання представника відповідача та представника третьої особи, судприходить до висновку про розгляд справи у відсутності вказаних осіб, оскільки вони надавали раніше пояснення по суті позову в судовому засіданні.

Суд, заслухавши пояснення позивача та його представника, дослідивши матеріали справи, приходить до висновку, що позов обґрунтований та підлягає задоволенню з наступних підстав.

Статтею 55 Конституції України встановлено, що кожному гарантується право на оскарження в суді рішень, дій чи бездіяльності органів державної влади, органів місцевого самоврядування, посадових і службових осіб.

Згідно частини 1 статті 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб’єктів владних повноважень.

Відповідно до ч.1 ст. 5 КАС України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб’єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси, і просити про їх захист шляхом визнання бездіяльності суб’єкта владних повноважень протиправною та зобов’язання вчинити певні дії.

Згідно ст. 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Як встановлено у судовому засіданні, позивач ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1 по досягненню 55 років, звернувся до відповідача із заявою про призначення пенсії із зниженням пенсійного віку.

Відповідач листом №398/03 від 01.02.2017 року відмовив ОСОБА_1, у призначенні пенсії із зменшенням пенсійного віку посилаючись на те, що посвідчення потерпілого 4 категорії серії В-І № 123669 від 03.01.1995 року видано Олевською районною державною адміністрацією, а не обласною державною адміністрацією Житомирської області.

Однак, як вбачається з матеріалів справи, ОСОБА_1, зареєстрований та проживає в ІНФОРМАЦІЯ_2 з 14.04.1989 року по даний час, що стверджується довідкою № 467 від 10.02.2017 року виданою Олевською міською радою (а.с.12)

Крім того, згідно довідки Олевської міської ради від 30.10.2017 року №2369 слідує, що в реєстрі територіальної громади позивач дійсно зареєстрований та постійно проживає з 14.04.1989 року і на даний час в м.Олевськ Житомирської області та відповідно акту обстеження від 06.04.2017 року, ОСОБА_1 проживав без реєстрації в м.Олевськ Житомирської області з 17.08.1987 року по 22.10.1987 року та з 02.08.1988 року по 18.09.1988 року (постановою КМУ від 23.07.1991 року № 106 віднесено до зони посиленого радіоекологічного контролю) (а.с.85).

Відповідно до статті 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Основні положення щодо реалізації конституційного права громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, на охорону їхнього життя і здоров’я, створення єдиного порядку визначення категорій зон радіоактивного забруднення територій, умов проживання і трудової діяльності на них, соціального захисту потерпілого населення визначені та закріплені в Законі України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

Відповідно до п.2 ч.1 ст.9 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» особами, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, є, зокрема потерпілі від Чорнобильської катастрофи – громадяни, включаючи дітей, які зазнали впливу радіоактивного опромінення внаслідок Чорнобильської катастрофи.

Пунктом 4 частини 1 статті 11 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» визначено, що до потерпілих від Чорнобильської катастрофи належать особи, які постійно проживають або постійно працюють чи постійно навчаються на території зони посиленого радіоекологічного контролю, за умови, що вони за станом на 01 січня 1993 року проживали або відпрацювали чи постійно навчалися у цій зоні не менше чотирьох років.

Згідно з пункту 4 частини 1 статті 14 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», для встановлення пільг і компенсацій визначається така категорія осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, які постійно проживають або постійно працюють чи постійно навчаються на території зони посиленого радіоекологічного контролю, за умови, що вони за станом на 01 січня 1993 року прожили або відпрацювали чи постійно навчалися у цій зоні не менше чотирьох років.

Частиною 3 ст.15 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» визначено, що підставою для визначення статусу потерпілих від Чорнобильської катастрофи, які проживають або працюють на забруднених територіях, є довідка про період проживання, роботи на цих територіях.

Відповідно до положень ч.3 ст.65 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» посвідчення «Потерпілий від Чорнобильської катастрофи» є документом, що підтверджує статус громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та надає право користування пільгами, встановленими цим Законом.

Статтею 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» визначено умови надання пенсій за віком особам, які працювали або проживали на територіях радіоактивного забруднення.

Приписами ст.55 цього Закону України передбачено, що особам, які працювали або проживали на територіях радіоактивного забруднення, пенсії надаються із зменшенням пенсійного віку, встановленого ст.26 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування», потерпілим від Чорнобильської катастрофи: особам, які постійно проживали або постійно проживають чи постійно працювали або постійно працюють у зоні посиленого радіоекологічного контролю за умови, що вони станом на 1 січня 1993 року прожили або відпрацювали у цій зоні не менше 4 років, - зменшення віку передбачено - 2 роки та додатково 1 рік за 3 роки проживання, роботи, але не більше 5 років.

Згідно з частиною 3 статті 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» призначення та виплата пенсій, особам які мають право на її отримання із зменшенням пенсійного віку, провадиться відповідно до Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування і цього Закону.

Відповідно до статті 26 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» право на призначення пенсії за віком мають особи після досягнення 60 років та наявності страхового стажу не менше 15 років.

Статтею 44 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» встановлено, що заява про призначення пенсії та необхідні документи подаються до територіального органу Пенсійного фонду або до уповноваженого ним органу чи уповноваженій особі в порядку, визначеному правлінням Пенсійного фонду за погодженням із спеціально уповноваженим центральним органом виконавчої влади у сфері праці та соціальної політики.

У відповідності до ст.2 Постанови Кабінету Міністрів України від 20.01.1997 року посвідчення є документом, що підтверджує статус громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та надає право користуватися пільгами й компенсаціями, встановленими Законом України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», іншими актами законодавства.

Питання щодо подання та оформлення документів для призначення пенсій регулюється Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування», затвердженого Постановою правління Пенсійного фонду України № 22-1 від 25.11.2005 року (з наступними змінами).

Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування», затвердженим постановою правління Пенсійного фонду України 25 листопада 2005 року № 22-1 та зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 27 грудня 2005 року за №1566/11846 передбачено, що при призначенні (перерахунку) пенсії за віком надаються, зокрема, документи, які засвідчують особливий статус особи.

Відповідно до п.п. «ґ» п. 7 зазначеного Порядку документами, що засвідчують особливий статус особи, є: посвідчення потерпілого від Чорнобильської катастрофи (при призначенні пенсії із використанням норм статті 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи») та довідка про період (періоди) проживання (роботи) на цих територіях, видана органами місцевого самоврядування.

При цьому, згідно з п. 38 Порядку - орган, що призначає пенсію, має право вимагати від підприємств, установ та організацій, фізичних осіб дооформлення в трьохмісячний термін з дня подання заяви прийнятих і подання додаткових документів, а також перевіряти в необхідних випадках обґрунтованість їх видачі.

Таким чином, основними документами, що підтверджують право позивача на призначення пенсії із зменшенням пенсійного віку є наступні документи, а саме: особистий паспорт громадянина України, серії ВМ № 878567; посвідчення громадянина, який потерпів від Чорнобильської катастрофи серії В-І № 123669 (категорія 4); довідками з місця проживання виданими Олевською міською радою №467 від 10.02.2017 року та №2369 від 30.10.2017 року. (а.с.8-9,14, 15,85)

Як встановлено в судовому засіданні ОСОБА_1, 03.01.1995 року отримав посвідчення громадянина, який постійно проживає або постійно працює на території зони посиленого радіоекологічного контролю серія В-І № 123669 (категорія 4) (а.с.14).

Належність позивача до особи потерпілої від Чорнобильської катастрофи 4 категорії ніким не оспорювалась, посвідчення не було визнано недійсним та не скасовано у встановленому Законом порядку, воно видано Олевською районною державною адміністрацією. А тому посвідчення є чинним і воно вказує на те, що позивач має право на користування пільгами, встановленими Законом України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», зокрема призначення пенсії зі зниженням пенсійного віку, встановленого для одержання державних пенсій.

Чинність посвідчення вказує і на той факт, що позивач згідно абз.4 ст.14 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» станом на 01.01.1993 року прожив або відпрацював у зоні посиленого радіологічного контролю більше чотирьох років. Таким чином, першопочаткова величина зниження пенсійного віку 2 роки є встановленою.

Таким чином, наведені обставини підтверджують те, що позивач є постраждалим внаслідок Чорнобильської катастрофи та має право на користування пільгами, встановленими Законом України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», зокрема, правом на призначення пенсії зі зменшенням пенсійного віку, встановленого для одержання державних пенсій та свідчить про безпідставність відмови відповідача у її призначенні.

Відтак, така бездіяльність відповідача є протиправною та порушує конституційне право позивача на соціальний захист.

Разом із тим, пунктом 1 частини 1 статті 45 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування від 09.07.2003 року № 1058-ІV, визначено, що пенсія за віком призначається з дня, що настає за днем досягнення пенсійного віку, якщо звернення за пенсією відбулося не пізніше трьох місяців з дня досягнення особою пенсійного віку.

За таких обставин, та беручи до уваги вищенаведене, суд вважає, що пенсія зі зниженням пенсійного віку на 5 років згідно до ст.55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», повинна бути призначена ОСОБА_1, з 06.02.2017 року, з дня що настає за днем досягнення пенсійного віку, якщо звернення за пенсією відбулося не пізніше трьох місяців з дня досягнення особою пенсійного віку .

В даному випадку, судом не встановлено, у судовому засіданні правомірності дій – Ємільчинського об’єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області. Відтак, з урахуванням викладеного, суд приходить до висновку про обґрунтованість позовних вимог позивача і підставність для їх задоволення.

На підставі наведеного та керуючись ст.ст.19, 21, 46, 55, 64, 92 Конституції України, ст.ст.9, 11, 14, 15, 55, 65 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», ст.ст. 26, 44, 45 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування», та керуючись ст.ст. 2, 5, 7, 9, 229, 241-255, 295КАС України, суд, -

У Х В А Л И В :

Адміністративний позов ОСОБА_1 – задовольнити.

Визнати бездіяльність Ємільчинського об’єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області, яка полягає у відмові у призначенні ОСОБА_1 пенсії за віком зі зменшенням пенсійного віку на п’ять років, згідно ст.55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» - протиправною.

Зобов’язати Ємільчинське об’єднане управління Пенсійного фонду України в Житомирській області, призначити ОСОБА_1 пенсію за віком зі зменшенням пенсійного віку на п’ять років, згідно ст.55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» з дня, що настав за днем досягнення пенсійного віку, тобто з 06.02.2017 року.

Зобов’язати Ємільчинське об’єднане управління Пенсійного фонду України в Житомирській області здійснити нарахування та виплату ОСОБА_1 пенсії за віком зі зменшенням пенсійного віку на п’ять років, згідно ст.55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», починаючи з 06.02.2017 року.

Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку протягом 30 днів з дня його проголошення. Учасник справи, якому рішення не було вручено у день його складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому рішення. Апеляційна скарга подається з урахуванням Перехідних положень КАС України. За умовами ст.255 КАС України рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

Відомості про учасників справи згідно п.4 ч.5 ст.246 КАС України:

Позивач: ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, ІПН – НОМЕР_1, паспорт серії ВМ №878567, місце проживання: 11000, м.Олевськ, вул. Свято-Воздвиженська, 40, Олевського району Житомирської області.

Відповідач: Ємільчинське об’єднане управління Пенсійного фонду України в Житомирській області, код ЄДРПОУ 41246527, місцезнаходження: 11001, м.Олевськ, вул. Свято-Миколаївська, 31, Житомирської області.

Третя особа: Олевська міська рада Житомирської області, місцезнаходження: 11001, м.Олевськ, вул. Володимирська, 2, Житомирської області.

Копію рішення суду в повному обсязі, можна буде отримати 16.03.2018 після 15:00.

Суддя: ОСОБА_3