Рішення № 72762780, 01.03.2018, Господарський суд Черкаської області

Дата ухвалення
01.03.2018
Номер справи
925/1539/17
Номер документу
72762780
Форма судочинства
Господарське
Державний герб України

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЧЕРКАСЬКОЇ ОБЛАСТІ

18005, м. Черкаси, бульвар Шевченка, 307, тел. канцелярії (0472) 31-21-49, inbox@ck.arbitr.gov.ua

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

01 березня 2018 року м. Черкаси справа № 925/1539/17

Господарський суд Черкаської області в складі головуючого судді Кучеренко О.І. із секретарем судового засідання Юхименко О.В., за участю прокурора відділу прокуратури Черкаської області ОСОБА_1, за посвідченням, від позивача - ОСОБА_2, за довіреністю; від першого відповідача - ОСОБА_3, за довіреністю; від другого відповідача - не з’явився, розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Черкаси справу за позовом заступника керівника Уманської місцевої прокуратури в інтересах держави в особі Головного управління Держгеокадастру у Черкаській області до Товариства з обмеженою відповідальністю «Єдність», Жашківської районної державної адміністрації про визнання частково недійсними та скасування розпоряджень, визнання недійсним договору оренди землі,

ВСТАНОВИВ:

До господарського суду Черкаської області з позовом звернувся заступник керівника Уманської місцевої прокуратури в інтересах держави, в особі Головного управління Держгеокадастру у Черкаській області, у якому просить:

визнати протиправними та скасувати пункти 7, 8 розпорядження Жашківської районної державної адміністрації №287 під 26.10.2009, якими затверджено технічну документацію із землеустрою щодо встановлення меж земельних ділянок в натурі та укладено (поновлено) договір оренди земель сільськогосподарською призначення від 21.12.2009 з Товариством з обмеженою відповідальністю «Єдність» в адмінмежах Охматівської сільської ради Жашківського району за межами населеного пункту для ведення товарного сільськогосподарського виробництва; визнати незаконним та скасувати п. 3 розпорядження Жашківської районної державної адміністрації №209 від 16.08.2010 в частині продовження Товариству з обмеженою відповідальністю «Єдність» терміну дії договору оренди земельних ділянок сільськогосподарського призначення за рахунок земель запасу площею 137,0551 га (рілля – 137,0551 та) та резервного фонду площею 201га (рілля-201га) до 01.01.2021; визнати недійсним договір оренди землі загальною площею 338,0551 га (у тому числі землі запасу - 137,0551 га, та землі резерву 201,0 га), з них рілля – 338,0551 га (оцінка яких станом на 01.01.2017 становить 45123,52 грн. за один гектар), який укладено 21.12.2009 між Жашківською районною державною адміністрацією Черкаської області та Товариством з обмеженою відповідальністю «Єдність» і зареєстрований у Жашківському районному відділі Черкаської регіональної філії центру державного земельного кадастру 06.04.2010 за №041078200003 з усіма додатками і змінами.

Прокурор вважає, що договір оренди землі від 21.12.2009, укладений між Жашківською районною державною адміністрацією та ТОВ «Єдність» суперечить Цивільному кодексу України, Закону України «Про оренду землі», постановам Кабінету Міністрів України, а також моральним засадам суспільства, оскільки, при його укладенні не виконано вимоги закону щодо визначення розміру орендної плати земельної ділянки державної власності. Так, встановлений у пункті 8 договору від 21.12.2009 розмір орендної плати встановлений у сумі 486,00 грн. за один гектар ріллі та у п. 2 додаткової угоди від 11.02.2011, де річна орендна плата становить 772,00 грн. за один гектар, не містять вказівки про її обчислення у відповідності до затвердженої форми та з урахуванням нормативної грошової оцінки земельної ділянки. Крім того, відповідно до інформації відділу Держгеокадастру у Жашківському районі та Жашківської районної ради, технічна документація з нормативно - грошової оцінки земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної власності, яка орендована ТОВ «Єдність» площею 338,0551 га в адмінмежах Охматівської сільської ради за межами населеного пункту не розроблялась та не затверджувалась в установленому порядку, а тому Жашківською РДА при визначені орендної плати порушено вимоги ст. 18 Закону України «Про оцінку земель» від 11.12.2003 № 1378-1V. (При наданні в оренду земель ТОВ «Єдність» використовувалася нормативна грошова оцінка сільськогосподарських угідь, яка була проведена відповідно до ОСОБА_2 нормативної грошової оцінки земель сільськогосподарського призначення та населених пунктів, затвердженої постановою КМУ від 23.03.1995 №213 (зі змінами). Оскільки, ТОВ «Єдність» свій обов'язок щодо виготовлення технічної документації з нормативної грошової оцінки земельної ділянки не виконало, що є обов'язковим у разі визначення розміру орендної плати за землю, прокурор, вважає, що сторонами у момент вчинення правочину недотримано встановленого законом порядку, тому договір оренди земельної ділянки від 21.12.2009 є недійсним.

За твердженнями прокурора земельна ділянка площею 338,0551 га передана в оренду ТОВ «Єдність» як новостворена, як об'єкт цивільних прав до 2007 року сформована не була, а тому не могла бути передана в оренду за відсутності проекту землеустрою щодо їх відведення. Також, поза увагою Жашківської районної державної адміністрації залишилась та обставина, що серед орендованих 338,0551 га земель наявні особливо цінні землі, стосовно яких встановлений окремий, особливий порядок передачі в оренду. Відповідно до листа Черкаської філії ДУ «Держгрунтохорона» за №158-22/01/1654 від 26.10.2017 згідно картографічного матеріалу, на вказаних земельних ділянках земель запасу і резерву площею 137,0551 га та 201 га (загальна площа 338,0551 га) площа ґрунтів по агрогрупах 41 е і 53е (що є особливо цінними ґрунтами) наступна: агрогрупа 41е - 91.9 га - чорноземи опідзолені і слабореградовані та темно - сірі сильнореградовані грунти важкосуглинкові; агрогрупа 53е — 111.34 га - чорноземи типові малогумусні та чорноземи сильно реградовані важко суглинкові. Таким чином, загальна площа особливо цінних земель становить 203,24 га (понад 60% від загальної площі). Не дивлячись на наявність особливо цінних земель у складі орендованих земель, експертиза землевпорядної документації не проводилась, агрохімічна паспортизація ґрунтів земельної ділянки не проводилась, як встановлено Законом України «Про охорону земель». В наслідок допущених порушень не досягається передбачена ст. 182 Земельного кодексу України мета землеустрою, яка полягає в забезпеченні раціонального використання та охорони земель, створенні сприятливого екологічного середовища та поліпшенні природних ландшафтів.

Про порушення прав та інтересів держави, як власника земельної ділянки сільськогосподарського призначення, прокурор дізнався у вересні 2017 року після отримання інформації ГУ Держгеокадастру у Черкаської області від 05.09.2017, тому перебіг позовної давності для прокурора підлягає обрахуванню саме з цієї дати, а не від дня укладення оспорюваного правочину.

Справа розглядається за правилами загального позовного провадження.

У судовому засіданні прокурор та представник позивача позовні вимоги підтримали повністю та просили їх задовольнити.

Перший відповідач у відзиві проти позовних вимог заперечив, вважає, що позовна заява є безпідставною, інтереси держави не порушені, договір оренди землі укладений його сторонами відповідно до законодавства і не порушує прав та інтересів інших осіб і держави. Товариство з обмеженою відповідальністю «Єдність» просить відмовити у позові повністю, заперечує проти обставин та правових підстав, на які посилається прокурор у позовній заяві, договір оренди належним чином зареєстрований в державному реєстрі земель, земельними ділянками товариство користується відповідно до цільового призначення та належним чином сплачує орендну плату. Також перший відповідач просить застосувати позовну давність до позовних вимог прокурора. У судовому засіданні представник першого відповідача проти позову заперечив, дотримувався позиції викладеної у відзиві на позов.

Другий відповідач (його представник), належним чином повідомлений про час і місце розгляду справи у судове засідання не з’явився, письмовий відзив на позовну заяву не подав. Ухвали суду про порушення провадження у справі від 07.12.2017 та від 16.01.2018, від 31.01.2018, від 21.02.2018 про відкладення розгляду справи направлялись відповідачу за вказаною у позовній заяві адресою. До суду другий відповідач направляв клопотання про розгляд справи, призначеної на 16.01.2018, 31.01.2018, 20.02.2018 за відсутності представника Жашківської РДА, у зв’язку з відсутністю фінансового забезпечення на відрядження, справу просив розглянути за наявними у справі матеріалами та на розсуд суду.

Згідно з положеннями ч. 1 ст. 202 ГПК України неявка у судове засідання будь-якого учасника справи за умови, що його належним чином повідомлено про дату, час і місце цього засідання, не перешкоджає розгляду справи по суті, крім випадків, визначених цією статтею.

У судовому засіданні 01.03.2018 оголошено вступну та резолютивну частини рішення.

Заслухавши доводи та пояснення прокурора, представників позивача та першого відповідача, дослідивши наявні в справі матеріали, судом встановлено наступне.

Згідно з розпорядженням голови Жашківської районної державної адміністрації №458 від 19.12.2007, було вирішено надати у користування Товариству з обмеженою відповідальністю «Єдність» на умовах оренди землі запасу площею 184,7178 га (рілля – 184,7178 га) та резервного фонду площею 213,1868 га (рілля 213,1868 га), що знаходяться в адмінмежах Охматівської сільської ради для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, на строк з 01.01.2008 до 01.01.2009, визначено орендну плату в розмірі 274,00 грн. за один гектар ріллі.

27 грудня 2007 року між Жашківською районною державною адміністрацією та ТОВ «Єдність» було укладено договір оренди земельної ділянки, відповідно до якого останньому було передано в оренду строком з 01.01.2008 по 01.01.2009 земельну ділянку загальною площею 397,9046 га, з них рілля – 397,9046 га. Договір зареєстрований у Жашківському РВ Черкаської регіональної філії центру державного земельного кадастру за №040878200001 від 24.01.2008. У пункті 4 договору встановлено, що нормативна грошова оцінка земельної ділянки не встановлена. Грошова оцінка одного гектара ріллі становить 13671,00 грн. Пунктом 8 договору сторони погодили, що річна орендна плата за земельну ділянку площею 397,9046 га становить 109026,00 грн., тобто 274,00 грн. за один гектар. 22 липня 2008 року між сторонами договору укладено додаткову угоду до вказаного договору оренди від 22.07.2008, якою зменшено площу земельної ділянки, що передається в оренду ТОВ «Єдність» до 338,0551 га (у тому числі землі запасу – 137,0551 га та землі резерву 201,0 га), з них - рілля 338,0551 га. У пункті 4 договору зазначено, що нормативна грошова оцінка земельної ділянки не встановлена. Грошова оцінка одного гектара ріллі становить 14054,00 грн.

Річна орендна плата, визначена пунктом 8 договору у розмірі 95332,00 грн., що становить 282,00 грн. за один гектар. Договір зареєстрований у Жашківському РВ Черкаської регіональної філії центру державного земельного кадастру за №040878200566 від 01.08.2008. В подальшому 25.09.2008 між сторонами було укладено додаткову угоду до договору від 27.12.2007, якою було внесено зміни до пункту 4, у якому сторони зазначили, що нормативна грошова оцінка земельної ділянки не встановлена, грошова оцінка одного гектара ріллі становить 14 054,00 грн. та пункту 8, згідно з яким, річна орендна плата за земельну ділянку 338,0551 га встановлена в розмірі 142531,00 грн., що становить 422,00 грн. за один гектар. Додаткова угода зареєстрована у Жашківському РВ Черкаської регіональної філії центру державного земельного кадастру за №040878200588 від 01.10.2008.

26.02.2009 між Жашківською РДА та ТОВ «Єдність» укладено договір оренди земельної ділянки загальною площею 338,0551 га (у тому числі землі запасу - 137,0551 га та землі резерву 201,0 га), з них - рілля 338,0551 га з терміном дії з 01.01.2009 до 01.01.2010. Річна орендна плата згідно вказаного договору встановлена у розмірі 324,00 грн. за один гектар. 14.09.2009 до цього договору, сторони уклали додаткову угоду, якою внесли зміни до пунктів 2, 4, 8 договору оренди землі від 26.02.2009. Так, сторони встановили, що в оренду передається земельна ділянка загальною площею 338,0551 га з них - рілля 338,0551 га (землі запасу – 137,0551 га та землі резервного фонду - 201,0 га); нормативна грошова оцінка земельної ділянки не встановлена, грошова оцінка одного гектара ріллі становить 16190,00 грн.; річна орендна плата за земельну ділянку встановлена у розмірі 164 295,00 грн., що становить 486,00 гри. за один гектар.

Розпорядженням Жашківської районної державної адміністрації №287 від 26.10.2009 «Про затвердження технічних документацій із землеустрою щодо складання документів, що підтверджують право оренди на земельні ділянки за межами населених пунктів», зокрема, у пункті 7, 8 розпорядження, затверджено технічну документацію із землеустрою щодо встановлення меж земельних ділянок в натурі та поновлено договір оренди земель сільськогосподарського призначення площею 338,0551 га (у тому числі землі запасу – 137,0551 га та землі резерву - 201,0 га), з них - рілля 338,0551 га з ТОВ «Єдність» в адмінмежах Охматівської сільської ради за межами населеною пункту для ведення товарного сільськогосподарського виробництва.

21.12.2009, на підставі вищевказаного розпорядження, Жашківська районна державна адміністрація та ТОВ «Єдність» уклали (поновили) договір оренди землі, який 06.04.2010 зареєстровано у Жашківському районному відділі Черкаської регіональної філії центру державного земельного кадастру за №041078200003. За умовами цього договору, Жашківська РДА надала ТОВ «Єдність» у строкове платне користування, земельну ділянку сільськогосподарського призначення, яка знаходиться в адмінмежах Охматівської сільської ради Жашківського району Черкаської області загальною площею 338,0551 га (у тому числі землі запасу – 137,0551 га та землі резерву 201,0 га), з них - рілля 338,0551 га. Нормативна грошова оцінка земельної ділянки не встановлена, грошова оцінка одного гектара ріллі становить 16190,00 грн. Орендна плата з 01.01.2009 встановлена у розмірі 486,00 грн. за один гектар ріллі або 3% від грошової оцінки одного гектара землі. Договір укладено на термін з 01.01.2010 до 01.01.2011.

Розпорядженням Жашківської районної державної адміністрації №209 від 16.08.2010 «Про поновлення договорів оренди, вилучення та надання в оренду земель за межами населених пунктів», зокрема, у пункті 3 розпорядження вирішено продовжити ТОВ «Єдність» термін дії договору оренди земельних ділянок сільськогосподарського призначення за рахунок земель запасу – 137,0551 га (рілля 137,0551 га) та резервного фонду 201,0 га (рілля -201,0 га), з них рілля 338.0551 га в адмінмежах Охматівської сільської ради за межами населеного пункту для ведення товарного сільськогосподарського виробництва до 01.01.2021 та визначено річну орендну плату в розмірі трьох відсотків від грошової оцінки ріллі в адмінмежах Охматівської сільської ради, за межами населеного пункту, станом на 01.01.2010 - 515 грн. за один гектар ріллі.

17.08.2010 додатковою угодою, сторони внесли зміни до пунктів 4, 7, 8 договору оренди землі від 21.12.2009 та визначили, що нормативно грошова оцінка земельної ділянки не встановлена, грошова оцінка одного гектара ріллі станом на 01.01.2010 становить 17145,00 грн., договір укладено терміном до 01.01.2021, річна орендна плата з 01.01.2010 становить 515,00 грн. за один гектар ріллі, або 3% від грошової оцінки одного гектара ріллі.

11.02.2011 додатковою угодою, сторони внесли зміни до пунктів 4, 8 договору оренди землі від 21.12.2009 та визначили, що нормативна грошова оцінка земельної ділянки не встановлена, грошова оцінка одного гектара ріллі станом на 01.01.2011 становить 17145,00 грн. Річна орендна плата за земельну ділянку загальною площею 338,0551 га, з них - рілля 338,0551 га, визначена з 08.12.2010 у розмірі 4,5% від грошової оцінки одного гектара ріллі і становить 772,00 грн. за один гектар ріллі.

Протягом строку дії договору оренди від 21.12.2009 і станом на день звернення прокурора з вказаним позовом до суду, орендар самостійно проводив індексацію розміру орендної плати, річна сума орендної плати за 2017 рік становить 686500,00 грн., що становить 4,5% від нормативно-грошової оцінки, заборгованість зі сплати орендних платежів у орендаря – відсутня.

Прокурор звертаючись з вказаним позовом вважає, що при прийнятті спірних пунктів розпоряджень Жашківською районною державною адміністрацією Черкаської області були допущені порушення чинного законодавства, відтак вони є протиправними та підлягають скасуванню, оскільки всупереч вимог, діючого на той чac законодавства, передано в оренду земельну ділянку площею понад 300 га товариству без розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки, без проведення агротехнічної експертизи, без проведення державної експертизи землевпорядної документації, орендна плата встановлена без нормативно - грошової оцінки.

Зважаючи на те, що Жашківська районна державна адміністрація та Головне управління Держгеокадастру у Черкаській області не вжили та не вживають заходи до повернення у власність держави наданої з порушенням норм законодавства земельної ділянки, прокурор вважає за необхідне відновити права держави шляхом звернення до суду із цим позовом.

Оцінюючи докази у справі в їх сукупності, суд вважає, що позовні вимоги не підлягають до задоволення з огляду на наступне.

Як вбачається з матеріалів справи, Товариство з обмеженою відповідальністю «Єдність» є орендарем земельних ділянок сільськогосподарського призначення, які знаходяться в адмінмежах Охматівської сільської ради Жашківського району починаючи з 2007 року, використовуючи спочатку 397,9046 га, а починаючи з 2009 року 338,055 га земель, відповідно до укладених з Жашківською районною державною адміністрацією договорів. Відповідно до пунктів 7, 8 Жашківської РДА розпорядження від №287 від 26.10.2009, яким затверджено технічну документацію із землеустрою щодо встановлення меж земельних ділянок в натурі в адмінмежах Охматівської сільської ради Жашківського району за межами населеного пункту для ведення товарного сільськогосподарського виробництва Товариство з обмеженою відповідальністю «Єдність» 21.12.2009 уклало (поновило) із орендодавцем договір оренди земель сільськогосподарською призначення площею 137,0551 га та резервного фонду площею 201 га,, а відповідно до пункту 3 розпорядження Жашківської районної державної адміністрації №209 від 16.08.2010, набуло право оренди на зазначену земельну ділянку до 01.01.2021.

Правовідносини з оренди земель, урегульовані Земельним кодексом України, Законом України «Про оренду землі», Законом України «Про землеустрій» та іншим правовими актами. Згідно статті 2 Закону «Про оренду землі» відносини, пов'язані з орендою землі, регулюються Земельним кодексом України, Цивільним кодексом України, цим Законом, законами України, іншими нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до них, а також договором оренди землі.

У статті 93 Земельного кодексу (в ред. чинній на час виникнення спірних правовідносин, далі - ЗК) визначено, що право оренди земельної ділянки - це засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для провадження підприємницької та іншої діяльності. Орендодавцями земельних ділянок є їх власники або уповноважені ними особи.

Відповідно до п. 12 Перехідних положень ЗК України, до розмежування земель державної та комунальної власності, повноваження щодо розпорядження землями (крім земель, переданих у приватну власність, та земель, зазначених в абзацах другому та четвертому цього пункту) в межах населених пунктів здійснюють відповідні сільські, селищні, міські ради з урахуванням вимог абзацу третього цього пункту, а за межами населених пунктів - відповідні органи виконавчої влади.

Відповідно до статті 122 ЗК України районні державні адміністрації на їх території передають земельні ділянки із земель державної власності у власність або у користування у межах сіл, селищ, міст районного значення для всіх потреб та за межами населених пунктів, зокрема, сільськогосподарського використання.

Як вбачається з матеріалів справи земельна ділянка, яка знаходиться у користуванні першого відповідача знаходиться в адмінмежах Охматівської сільської ради Жашківського району за межами населеного пункту.

Загальні положення щодо організації, повноважень та порядку діяльності місцевих державних адміністрацій регулює Закон України «Про місцеві державні адміністрації». З огляду на положення ст.1 вказаного Закону, Жашківська районна державна адміністрація є місцевим органом виконавчої влади, що входить до системи органів виконавчої влади на території Жашківського району Черкаської області, а також реалізує повноваження, делеговані їй відповідною радою. Відповідно до ст.13 ЗУ «Про місцеві державні адміністрації» до відання місцевих державних адміністрацій у межах і формах, визначених Конституцією і законами України, належить вирішення, у тому числі, питань використання землі, природних ресурсів, охорони довкілля. Враховуючи вищенаведене, суд прийшов до висновку, що Жашківська РДА, приймаючи спірні розпорядження діяла в межах належних їй повноважень та у визначений законом спосіб.

Так, відповідно до ст.124 Земельного кодексу України, передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування шляхом укладення договору оренди земельної ділянки.

Законом України «Про землеустрій» визначено правові та організаційні основи діяльності у сфері землеустрою, він спрямований на регулювання відносин, які виникають між органами державної влади, органами місцевого самоврядування, юридичними та фізичними особами із забезпечення сталого розвитку землекористування. Стаття 20 цього Закону встановлює, що землеустрій проводиться в обов'язковому порядку на землях усіх категорій незалежно від форми власності в разі, зокрема, надання, вилучення (викупу), відчуження земельних ділянок. Землеустрій здійснюється на підставі рішень органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування щодо проведення робіт із землеустрою, укладених договорів між юридичними чи фізичними особами (землевласниками і землекористувачами) та розробниками документації із землеустрою, тощо. Види документації із землеустрою визначені у статті 25 Закону «Про землеустрій». Серед них, зокрема, визначені такі, як проекти землеустрою щодо відведення земельних ділянок, як технічна документація із землеустрою щодо встановлення меж земельної ділянки в натурі (на місцевості), технічна документація із землеустрою щодо складання документів, що посвідчують право на земельну ділянку.

Відповідно до ст.50 Закону України «Про землеустрій» проекти землеустрою щодо відведення земельних ділянок складаються у разі надання, передачі, вилучення (викупу), відчуження земельних ділянок. Проте, як встановлено судом, на час прийняття пунктів 7, 8 розпорядження Жашківської РДА від №287 від 26.10.2009 та укладення на його підставі договору оренди, у першого відповідача в оренді перебували землі площею 338,0551 га (в тому числі землі запасу площею 137,0551 га та резервного фонду площею 201,0 га), які були надані йому у користування за договором оренди землі від 27.12.2007 із строком оренди до 01.01.2009 та в подальшому за договором оренди від 23.01.2009, який був поновлений на підставі розпорядження Жашківської районної державної адміністрації №20 із строком оренди до 01.01.2010.

У Постанові Кабінету Міністрів №677 від 26.05.2004 «Про затвердження Порядку розроблення проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок», яка була чинна на час прийняття спірних розпоряджень та договору, встановлено, що проект відведення земельної ділянки не розробляється у разі, коли, зокрема, земельна ділянка, межі якої визначено в натурі (на місцевості), надається у користування або безоплатно передається у власність без зміни її цільового призначення, а також проект відведення земельної ділянки може не розроблятися в інших випадках, передбачених законом. Оскільки цільове призначення, межі та площа орендованої землі при поновленні та оформленні договору оренди землі від 21.12.2009 не змінювалися, суд критично оцінює доводи прокурора щодо необхідності складання проекту землеустрою щодо відведення спірної земельної ділянки, як визначено у ст.50 ЗУ «Про землеустрій», а необхідність виготовлення такої документації передбачалась, лише у випадку надання, передачі, вилучення (викупу), відчуження земельних ділянок. Таким чином, надання у користування земельної ділянки, межі якої встановлені в натурі (на місцевості) без зміни її цільового призначення здійснюється на підставі технічної документації, тобто пункти 7, 8 розпорядження голови Жашківської районної державної адміністрації №287 від 26.10.2009, якими затверджено технічну документацію із землеустрою щодо встановлення меж земельних ділянок в натурі, прийнято у відповідності до вимог діючого законодавства. Відповідність зазначеної технічної документації чинному законодавству підтверджено у висновку відділу Держкомзему у Жашківському районі Черкаської області від 02.04.2009, у якому зазначено, що розглянувши технічну документацію із землеустрою щодо складання кадастрових планів на земельні ділянки площею 338,0551 га ТОВ «Єдність», відділ Держкомзему у Жашківському районі Черкаської області погоджує її та вважає за можливе відвести земельні ділянки загальною площею (у тому числі сільськогосподарського призначення рілля 338,0551 га) для ведення товарного сільськогосподарського виробництва за рахунок земель запасу (137,0551га) та резервного фонду (201,0 га) в межах Охматівської сільської ради Жашківського району Черкаської області (а.с.98).

Згідно статті 15 Закону «Про оренду землі» (в ред. чинній на час виникнення спірних правовідносин) однією з істотних умов договору оренди є орендна плата із зазначенням її розміру, індексації, форм платежу, строків, порядку її внесення і перегляду та відповідальності за її несплату. Відповідно до статті 21 цього Закону, орендна плата за землю - це платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою. Розмір, форм строки внесення орендної плати за землю встановлюються за згодою сторін договорі оренди (крім строків внесення орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, які встановлюються відповідно до Закону України «Про плату за землю». Обчислення розміру орендної плати за землю здійснюється з урахуванням індексів інфляції, якщо інше не передбачено договор оренди. Річна орендна плата за земельні ділянки, які перебувають у державній а комунальній власності, надходить до відповідних бюджетів, розподіляється використовується відповідно до закону і не може бути меншою: для земель сільськогосподарського призначення - розміру земельного податку, що встановлюється Законом України «Про плату за землю»; для інших категорій земель - трикратного розміру земельного податку, що встановлюється Законом України «Про плату за землю».

У відповідності до вимог статті 2 Закону України «Про плату за землю» (в ред. чинній на час виникнення спірних правовідносин) використання землі в Україні є платним. Плата з землю справляється у вигляді земельного податку або орендної плати, що визначається залежно від грошової оцінки земель. Розміри податку за земельні ділянки, грошову оцінку яких не встановлено, визначаються до її встановлення в порядку, визначеному цим Законом. Підставою для нарахування земельного податку, відповідно до статті 13 цього Закону, є дані державного земельного кадастру, а орендної плати на земельну ділянку, яка перебуває у державній або комунальній власності, - договір оренди такої земельної ділянки.

Згідно до статті 23, 24 Закону України «Про плату за землю» грошова оцінка земельної ділянки проводиться Державним комітетом України по земельних ресурсах за методикою, затвердженою Кабінетом Міністрів України. Грошова оцінка земельної ділянки щороку станом на 1 січня корегується на коефіцієнт індексації, та застосовується для економічного регулювання земельних відносин при укладанні цивільно-правових угод, передбачених законодавством України.

Згідно статті 201 ЗК України грошова оцінка земельних ділянок визначається на рентній основі. Залежно від призначення та порядку проведення грошова оцінка земельних ділянок може бути нормативною і експертною. Нормативна грошова оцінка земельних ділянок використовується для визначення розміру земельного податку, втрат сільськогосподарського і лісогосподарського виробництва, економічного стимулювання раціонального використання та охорони земель тощо. Експертна грошова оцінка використовується при здійсненні цивільно-правових угод щодо земельних ділянок. Згідно статті 15 Закону «Про оцінку земель» підставою для проведення оцінки земель, є рішення органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування. Період проведення грошової оцінки, визначений у статті 18 цього Закону, згідно з якою, нормативна грошова оцінка земельних ділянок розташованих у межах населених пунктів незалежно від їх цільового призначення проводиться не рідше ніж один раз на 5 - 7 років, земельних ділянок сільськогосподарського призначення, які розташовані за межами населених пунктів - не рідше ніж один раз на 5-7 років, а несільськогосподарського призначення - не рідше ніж один раз на 7-10 років. Нормативна грошова оцінка земельних ділянок проводиться юридичними особами, як отримали ліцензії на проведення робіт із землеустрою.

Згідно статті 23 Закону «Про оцінку земель» технічна документація з нормативної грошової оцінки земельних ділянок у межах населених пунктів затверджується відповідною сільською, селищною, міською радою. Технічна документація з нормативи грошової оцінки земельних ділянок, розташованих за межами населених пункті затверджується районними радами. Витяг з технічної документації про нормативну грошову оцінку окремої земельної ділянки видається відповідним органом виконавчі влади з питань земельних ресурсів.

Методика нормативної грошової оцінки земель сільськогосподарського призначення та населених пунктів затверджена Постановою Кабінету Міністрів України №213 від 23.03.1995 (зі змін та доп.). При цьому пунктом 3 цієї Постанови, Державний комітет по земельних ресурсах, Міністерство сільського господарства і продовольства, Уряд Автономної Республіки Крим і облвиконкоми разом з Українською академією аграрних наук повинні провести до 1 липня 1995 року, на основі зазначеної ОСОБА_2, грошову оцінку земель сільськогосподарського призначення в Автономній Республіці Крим, областях, їх кадастрових і адміністративних районах та сільськогосподарських підприємствах. У пункті 1 ОСОБА_2, зазначено, що метою проведення нормативна грошової оцінки земельних ділянок є визначення розміру земельного податку, державного мита при міні, спадкуванні та даруванні земельних ділянок згідно із законом, орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, втрат сільськогосподарського і лісогосподарського виробництва, а також під час розроблення показників та механізмів економічного стимулювання раціонального використання та охорони земель. Станом на 01.07.1995, на виконання вимог зазначених у Постанові, в Україні була проведена грошова оцінка сільськогосподарських угідь.

Постановою Кабінету Міністрів України №783 від 12.05.2000 «Про проведення індексації грошової оцінки земель», було урегульоване питання порядку індексації грошової оцінки, згідно з цим порядком грошова оцінка сільськогосподарських угідь, земель населених пунктів та інших земель несільськогосподарського призначення індексується станом на 1 січня поточного року на коефіцієнт, що визначається за формулою, наведеною у цьому порядку.

Судом встановлено, що на час прийняття спірного розпорядження про поновлення договору оренди та укладання договору оренди від 21.12.2009, відповідним органом виконавчої влади, рішень про проведення оцінки земель на території Жашківського району, де розташована орендована першим відповідачем земельна ділянка, не проводилась. Отже, виходячи з наведених вище норм законів та нормативних актів, судом встановлено, що станом на час прийняття спірних розпоряджень, нормативна грошова оцінка сільськогосподарських земель була проведена, виключно згідно затвердженої КМУ ОСОБА_2 від 23.03.1995, яка щорічно індексувалася у порядку, який зазначений вище. Зазначене підтверджується також листом Головного управління Держгеокадастру у Черкаській області №117/103-17 від 28.09.2017 (а.с.137), в якому підтверджено, що для визначення орендної плати при наданні в оренду земель ТОВ «Єдність» використовувалася нормативна грошова оцінка сільськогосподарських угідь, яка була проведена відповідно до ОСОБА_2 нормативної грошової оцінки земель сільськогосподарського призначення та населених пунктів, яка затверджена Постановою КМУ №213 від 23.03.1995 (із змінами). Згідно з цією оцінкою грошова оцінка 1 га ріллі у с.Охматів Жашківського району Черкаської області становить 5358,00 грн. (в цінах станом на 01.07.1995). За період з 01.07.1995 по 01.01.2017 коефіцієнт індексації становить 4,796, крім того, згідно з Постановою КМУ №1185 від 31.10.2011, грошова оцінка земель сільськогосподарського призначення (рілля) з 01.01.2012 індексується на коефіцієнт 1,756. Отже, враховуючи, вищезазначене, у листі головного управління Держгеокадастру у Черкаській області визначено, що проіндексована на коефіцієнти 4,796 і 1,756 вартість 1 га землі сільськогосподарського призначення, а саме, ріллі станом на 01.01.2017 становить 45123,52 грн.

Розмір орендної плати у договорі оренди землі від 21.12.2009 вказаний в грошовому виразі та у процентах від грошової оцінки землі, у договорі передбачено обчислення розміру орендної плати з урахуванням їх цільового призначення та коефіцієнтів індексації (як передбачено і Типовим договором оренди землі, форма якого затверджена Постановою КМУ №220 від 03.03.2004). Урахування коефіцієнтів індексації до грошової оцінки землі за відповідні роки, проведено відповідно до нормативів затверджених КМУ ОСОБА_2 та Порядку індексації, що було відображено у додаткових угодах від 17.08.2009 та від 11.02.2011 (а.с.61-62) до договору оренди. Таким чином, враховуючи зазначену у листі головного управління Держгеокадастру у Черкаській області вартість 1 га землі сільськогосподарського призначення, а саме, ріллі станом на 01.01.2017 у сумі 45123,52 грн. та площу орендованої першим відповідачем земельної ділянки, річна сума орендної плати останнього становить 686500,00 грн.

Як свідчить лист Уманської об'єднаної державної податкової інспекції №178/2311-15-03 від 06.10.2017 (а.с.144) у Товариства з обмеженою відповідальністю «Єдність» станом на 06.10.2017 заборгованість по орендній платі за оренду земельної ділянки площею 338,0551 га відсутня, платник нараховує та сплачує 4,5% до нормативно-грошової оцінки, річна сума орендної плати становить 686,5 тис. грн.

Таким чином, визначення розміру орендної плати при оформленні договору оренди землі від 21.12.2009 здійснювалося на підставі чинних на той час законів та нормативних актів.

Щодо зазначеної прокурором підстави, яка полягає у відсутності проведення агротехнічної експертизи, обов’язковість якої передбачена у випадку відведення земельних ділянок особливо цінних земель, які знаходяться у складі земель, отриманих першим відповідачем у користування. Суд вважає звернути увагу на те, що питання правового регулювання такого виду земель, визначене у статтях 150, 151 ЗК України, якими урегульовано питання, пов’язані виключно із визначенням такої категорії та вилученням таких земель. Оскільки при прийнятті спірних розпоряджень та правочину не вирішувалось питання вилучення (викупу) особливо цінних земель, погодження матеріалів вибору місця розташування земельних ділянок на особливо цінних землях, відведення земельних ділянок особливо цінних земель не відбувалося, тому застосування їх положень до цих правовідносин є безпідставним.

Щодо застосування статті 3, 9 Закону України «Про державну експертизу», то суд також не вбачає порушень цих норм, оскільки останні регулюють проведення державної експертизи у випадку виготовлення проекту землеустрою, який у даному випадку не виготовлявся.

Згідно статті 37 Закону «Про охорону земель» власники та землекористувачі, в тому числі орендарі, земельних ділянок зобов'язані здійснювати заходи щодо охорони родючості ґрунтів, передбачені цим Законом та іншими нормативно-правовими актами України. Використання земельних ділянок способами, що призводять до погіршення їх якості, забороняється. Прокурор у позовній заяві не наводить належних та допустимих доказів того, що Товариство з обмеженою відповідальністю «Єдність», як землекористувач (орендар) використовував земельні ділянки способами, що призводять до погіршення їх якості, доказів того, що подібні обставини чи порушення зафіксовані уповноваженими органами, що здійснюють контроль у галузі охорони земель.

Прокурор вважає, що оскільки пункти 7, 8 розпорядженні №278 від 26.10.2009 та п.3 розпорядження №209 від 16.08.2010 Жашківської районної державної адміністрації прийняті з порушенням вимог чинного законодавства, у зв’язку з чим вони підлягає визнанню недійсним, то і договір який укладено на виконання вказаних розпорядження також повинен бути визнаний недійсним.

Частиною 1 ст. 203 ЦК України передбачено, що зміст правочину не може суперечити цьому Кодексу, іншим актам цивільного законодавства, а також моральним засадам суспільства.

Згідно статті 215 Цивільного кодексу України підставою недійсності правочину є недодержання в момент вчинення правочину стороною (сторонами) вимог, які встановлені частинами першою-третьою, п’ятою та шостою статті 203 цього Кодексу.

Підстави визнання недійсним договору оренди визначні також у ст.15 Закону України «Про оренду землі», якою визначені істотні умови договору, відсутність однієї з яких у договорі оренди землі, а також порушення вимог статей 4 - 6, 11, 17, 19 цього Закону є підставою для відмови в державній реєстрації договору оренди, а також для визнання договору недійсним відповідно до закону.

Судом встановлено, що Жашківська РДА приймаючи спірні розпорядження діяла у межах, визначених Законом повноважень, прийняття рішення відповідного органу виконавчої влади є підставою для укладення договору оренди, який містить усі істотні умови для такого виду договору, від імені орендодавця договір підписаний повноважним представником даного органу, його головою, який згідно до ст.8 Закону України "Про місцеві державні адміністрації" очолює вказану місцеву адміністрацію.

Відповідно до ст. 74 ГПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень. Прокурором не наведено та належними доказами не підтверджено, які із зазначених вище положень було порушено сторонами при укладенні оспорюваного договору. Відтак, укладення сторонами спірного договору на право оренди земельної ділянки від 21.12.2009 на підставі п. 7, 8 розпорядження голови Жашківської районної державної адміністрації №287 від 26.10.2009 та №209 від 16.08.2010, не суперечать актам цивільного законодавства, тому позов з вказаних у ньому підстав у частині вимог про визнання договору недійсним до задоволення не підлягає.

Крім того, відповідно до статті 256, 257, 261 позовна давність - це строк, у межах якого особа може звернутися до суду з вимогою про захист свого цивільного права або інтересу, загальна позовна давність встановлюється тривалістю у три роки. Перебіг позовної давності починається від дня, коли особа довідалася або могла довідатися про порушення свого права або про особу, яка його порушила. Оскільки позовна заява подана прокурором в інтересах держави в особі органу уповноваженого здійснювати функції держави у спірних правовідносинах, в даному випадку, в інтересах Головного управління Держгеокадастру у Черкаській області, строк позовної давності у такому випадку обраховується із дати, коли саме позивачу стало відомо про порушення його права, а не з моменту, коли про порушене право стало відомо прокурору. Як встановлено судом, на час прийняття спірних розпоряджень та укладення договору, як і на час звернення прокурора з позовом, уповноваженим органом держави з питань земельних ресурсів був Державний комітет України по земельним ресурсам, який діяв на підставі положення, затвердженого Указом Президента України №970/2000 від 14.08.2000. Таким чином, про укладення оспорюваних прокурором розпоряджень та договору позивачу було відомо на час їх укладення, про обізнаність позивача свідчить також долучений до матеріалів справи висновок відділу Держкомзему у Жашківському районі Черкаської області від 02.04.2009.

Разом з тим, оскільки судом встановлено, що позовні вимоги викладені у позові заступника керівника Уманської місцевої прокуратури є недоведеними та необґрунтованими, і суд не встановив порушень Закону, на які посилався прокурор у своїй заяві, відтак у позові заступника керівника Уманської місцевої прокуратури в інтересах держави в особі Головного управління Держгеокадастру у Черкаській області до Товариства з обмеженою відповідальністю « Єдність» та Жашківської РДА про визнання недійними розпоряджень та договору необхідно відмовити по суті без застосування наслідків пропуску позовної давності.

На підставі викладеного, керуючись статтями 129, 185, 236-241 Господарського процесуального кодексу України, суд

ВИРІШИВ:

В позові відмовити повністю.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано; у разі подання апеляційної скарги, рішення набирає законної сили після прийняття судом апеляційної інстанції судового рішення. Рішення може бути оскаржене до Київського апеляційного господарського суду протягом двадцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Повне рішення складене та підписане 16.03.2018.

Суддя О.І.Кучеренко