
УКРАЇНА
Господарський суд
Житомирської області
_______________
_________________
10002, м. Житомир, майдан Путятинський, 3/65, тел. (0412) 48-16-20,
E-mail: inbox@zt.arbitr.gov.ua, http://zt.arbitr.gov.ua
ОКРЕМА УХВАЛА
"06" березня 2018 р. Справа № 910/17212/16.
Господарський суд Житомирської області у складі судді: Машевської О.П. , розглянувши справу за позовом: Овруцької міської ради Житомирської області (м.Овруч) до: 1. Публічного акціонерного товариства "Укрзалізниця" ( м. Київ) за участю у справі третьої особи без самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача-1 - Кабінету Міністрів України (м. Київ), 2. Державного територіально-галузевого об'єднання "Південно-Західна залізниця" (м. Київ) про припинення права постійного користування частиною земельної ділянки площею 0,1501га
ВСТАНОВИВ:
Господарським судом Житомирської області починаючи з 10.10.2016 року розглядався позов Овруцької міської ради (м.Овруч) до ПАТ "Укрзалізниця" ( м.Київ) та Державного територіально-галузевого об'єднання "Південно-Західна залізниця" (м. Київ) про припинення права постійного користування частиною земельної ділянки, що належить до земель залізничного транспорту державної форми власності, площею 0,1501 га по вул. Героїв Майдану 70В (колишня вулиця Сабурова) в м. Овручі Житомирської області, в межах якої розташовується нежитлове приміщення (будівля) комунальної власності загальною площею 558,7 кв.м.
З 13.07.2017 участь у справі третьою особою без самостійних вимог на предмет спору на стороні ПАТ "Укрзалізниця" приймав Кабінет Міністрів України ( м. Київ).
Ухвалою від 06.03.18 суд залишив без розгляду клопотання Державного територіально-галузевого об'єднання "Південно-Західна залізниця" № 16 від 06.03.18 про залучення до участі у спорі Міністерства інфраструктури України третьою особою, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на його стороні з процесуальних підстав ( ст. 51 ГПК України) , а не по суті.
Рішенням Господарського суду Житомирської області від 06.03.18 у позові Овруцької міської ради відмовлено з підстав, у ньому викладених.
Водночас при вирішенні цього спору судом встановлено недоліки в діяльності Міністерства інфраструктури України, яке не набуло статусу учасника судового процесу з підстав недотримання Державним територіально-галузевим об'єднанням "Південно-Західна залізниця" до 15.12.17 вимог статті 27 ГПК України, після 15.12.17 - статті 51 цього Кодексу в межах строку розгляду справи по суті.
Так, при вирішення цього спору судом встановлено, що рішенням Овруцької міської ради від 30.06.1998 року № 197 надано у постійне користування Південно-Західній залізниці (Коростенський відділок) земельні ділянки площею 57,45 га, які знаходяться по вул. Правди,9 (0,75га), вул. Радянська,8 (0,06га), вул. Дзержинського,1 (0,70 га), вул. Дзержинського,24 (0,20га), м. Овруч (55,26 га), вул. Інтернаціональна,1 (0,48га) ( надалі - Міська рада та Філія).
На підставі цього рішення Філії 10.09.1998 року видано Державний акт на право постійного користування землею серії ІІ-ЖТ № 001962, про що зроблено запис в Книзі записів державних актів на право постійного користування землею за № 46 , відповідно до якого землекористувачу надано у постійне користування 57,45 га землі в межах згідно з планом землекористування для виробничих потреб ( надалі - Державний акт на землю).
Водночас судом достовірно встановлено, що після 25.02.2004 у постійному користуванні Філії згідно Державного акту на землю залишились землі в межах міста Овруча загальним розміром ( площею) 52,4142 га ( 57,45га - (4.3942 га + 0.6396).
Оскільки Державний акт на землю видано одночасно на 6 ділянок землі, межі кожної з яких позначено на плані зовнішніх меж землекористування акту, відбулося не лише зменшення загального розміру ( площі) земель на 5,0358 га, але й зменшення розміру (площі) кожної із 6 ділянок землі та зміна їх меж в натурі ( на місцевості).
Так, за Державним актом на землю розмір (площа) ділянки № 5, в межах якої розташована будівля за № 70- В , становив 55.2554га, тоді як після 25.02.2004 розмір (площа) всіх земель Філії, наданих у постійне користування, становить - 52,4142 га. Ця обставина доводить , що фактичний розмір (площа) ділянки № 5 є меншим, а її фактичні межі в натурі ( на місцевості) не відповідають тим, що нанесені на план зовнішніх меж землекористування Державного акту на землю.
Більше того, в ході вирішення спору ПАТ "Укрзалізниця" ( надалі - Залізниця доводила, що у постійному користуванні Філії за Державним актом на землю перебувають землі загальним розміром (площею) 51,77858 га, тобто ще на менший розмір (площу), ніж той, що виведений судом та судовим експертом за даними розділу "зміни в землекористуванні" документу на землю. Ці відомості надані на підставі листа Філії від 02.08.2016 за № НЗ-1-4/1505 .
Поданою податковою декларацією з плати на землю за 2016 рік з урахуванням уточнень з 01.03.16, Залізниця підтверджує, що у постійному користуванні Філії за Державним актом на землю перебувають землі загальним розміром (площею) 50.8600 га.
Всі ці обставини у сукупності доводять, що Філія , а разом і Залізниця не володіють достовірними відомостями про фактичний розмір (площу) земель залізничного транспорту на які поширюється режим державної форми власності та право постійного користування, а також межі цих земель в натурі (на місцевості) в межах міста Овруч.
З 01.01.2013 року набрав чинності Закон України "Про державний земельний кадастр", який у п. 2 розділу VII "Прикінцеві та перехідні положення" хоча і поширив презумпцію формування земельних ділянок, право користування на які виникло до 2004 року, незалежно від присвоєння їм кадастрового номера, як це вимагає чинна з 01.01.2013 стаття 79-1 ЗК України, однак в абз. 2 цього пункту вказав таким землекористувачам на необхідність замовлення технічної документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) для проведення їх державної реєстрації у земельному кадастрі як об'єктів цивільних прав.
Оскільки всі 6 ділянок землі внесених до Державного акту на землю не були внесені до Державного реєстру земель, ведення якого було передбачено Тимчасовим порядком ведення державного реєстру земель, затвердженим наказом Державного комітету України по земельних ресурсах від 2 липня 2003 року № 174 (втратив чинність на підставі наказу Міністерства аграрної політики та продовольства України від 07.07.2012 N 408) та після 25.02.2004 всі вони змінили розмір ( площу ) та межі в натурі ( на місцевості) Філія , як постійний землекористувач, мала замовити технічну документацію із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) для проведення насамперед державної реєстрації земельних ділянок у Державному земельному кадастрі.
Оскільки у п. 2 розділу VII "Прикінцеві та перехідні положення" Закону N 3613-VI законодавець не встановив для користувачів земельної ділянки державної власності строків виконання цього нормативного припису, у Державному земельному кадастрі до цих пір відсутні достовірні відомості про землі, які перебувають у постійному користуванні Філії згідно Державного акту на землю в межах міста Овруча після 25.04.2004року, чи займають ці землі загальну площу 52,4142 га та які їх фактичні межі.
За змістом ст. 1 та ч. 1 статті 4 Закону України "Про особливості утворення публічного акціонерного товариства залізничного транспорту загального користування" від 23.02.2012 № 4442-VI ( надалі - Закон № 4442-VI, чинний з 22.03.12), п. 2 постанови Кабінету Міністрів України № 200 від 25.06.2014 "Про утворення Публічного акціонерного товариства "Українська залізниця" ( надалі - Постанова КМУ № 200) статутний капітал Залізниці формується за рахунок права постійного користування земельними ділянками, тоді як Філією не вжито заходів для формування останніх, як після набрання чинності Законом України "Про Державний земельний кадастр" - 01.01.13, так і після дати набрання чинності Постановою КМУ № 200 - 04.07.2014 та державної реєстрації Залізниці як юридичної особи - 21.10.2015.
Відсутність на даний час у Державному земельному кадастрі сформованих земельних ділянок за рахунок земель залізничного транспорту в межах міста Овруча загальною площею 52,4142 га (іншою площею) унеможливлює проведення державної реєстрації права постійного користування цими земельними ділянками за Філією або безпосередньо за Залізницею, а також державної реєстрації права власності на такі земельні ділянки за державою в особі Кабінету Міністрів України у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно (ч. 2 ст. 28 Закону України від 01.07.2004 № 1952-IV "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень" ( надалі - Закон № 1952-IV) та пункт 5 Прикінцевих та перехідних положень Закону України від 6 вересня 2012 року № 5245-VІ «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо розмежування земель державної та комунальної власності » (надалі - Закон № 5245-VІ).
У п. 5 Постанови КМУ № 200 установлено Міністерству інфраструктури у двомісячний строк затвердити переліки земельних ділянок, право постійного користування якими вноситься до статутного капіталу Залізниці.
Оскільки п. 5 Постанови КМУ № 200 покладає обов'язок затвердити переліки земельних ділянок, право постійного користування якими вноситься до статутного капіталу Залізниці на Міністерство інфраструктури, яке на даний час є центральним органом виконавчої влади , до сфери управління якого належить Філія , і цю обставину остання визнала, п. 5 Постанови КМУ № 200 Міністерством у встановлений двомісячний строк не виконано, оскільки відсутній предмет затвердження - земельні ділянки , право постійного користування якими за Філією ще не зареєстроване.
Окрім того, для виконання п. 5 Постанови КМУ № 200, яка чинна ще з 04.07.2014 , необхідно, щоб земельні ділянки, право постійного користування якими вноситься до статутного капіталу Залізниці, були зареєстровані за державою.
У ч.2 ст. 28 Закону № 1952-IV передбачено, що державна реєстрація права власності на земельні ділянки державної власності проводиться з обов’язковим урахуванням пунктів 4 розділу II "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України Закон № 5245-VІ.
Відповідно до п.7 розділу II "Прикінцеві та перехідні положення" Закону № 5245-VІ з 01.01.13 року землі державної та комунальної власності в Україні вважаються розмежованими.
Згідно з п. 4 розділу II "Прикінцеві та перехідні положення" Закону № 5245-VІ у державній власності залишаються розташовані в межах населених пунктів земельні ділянки, які перебувають у постійному користуванні державних підприємств, у цій справі - Філія та Залізниця.
Пунктом 6 розділу II "Прикінцеві та перехідні положення" Закону № 5245-VІ передбачено, що у разі якщо відомості про земельні ділянки, зазначені у пункті 4 цього розділу, не внесені до Державного реєстру земель, надання дозволу на розроблення документації із землеустрою, що є підставою для державної реєстрації таких земельних ділянок, а також її затвердження здійснюються: у межах населених пунктів - сільськими, селищними, міськими радами. У цій справі - це Овруцька міська рада.
Законодавець також не встановив строків для виконання пункту 6 розділу II "Прикінцеві та перехідні положення" Закону № 5245-VІ, а лише у п. 12 зобов'язав КМУ протягом року з дня опублікування цього Закону забезпечити оформлення органами державної влади, державними підприємствами, установами, організаціями права постійного користування земельними ділянками, які використовують земельні ділянки державної власності без документів, що посвідчують право користування ними.
Однак суд не може вважати правомірною бездіяльність Філії щодо розроблення документації із землеустрою, що є підставою для державної реєстрації земельних ділянок, сформованих за рахунок земель , наданих у постійне користування Філії за Державним актом на землю в межах міста Овруч за державою та права постійного користування за собою після набрання чинності Постановою КМУ № 200 - 04.07.2014.
Оскільки за змістом ч. 2 статті 5 Закону № 4442-VI право постійного користування підлягало переоформленню з Філії на Залізницю протягом двох років з дня її державної реєстрації, і цей строк сплинув 21.10.2017, суд не може вважати правомірною бездіяльність Філії щодо невиконання вимог п. 6 розділу II "Прикінцеві та перехідні положення" Закону № 5245-VІ та пункту 2 розділу VII "Прикінцеві та перехідні положення" Закону N 3613-VI впродовж встановленого спеціальним Законом № 4442-VI строку.
Судом також встановлено, що в межах земель за Державним актом на землю загальною площею 52,4142 га розташовані будівлі за №№ 70, 70-В та 70-Е по вулиці Сабурова (ОСОБА_1) у м. Овручі.
Будівлі за № 70 та 70-Е ( гараж , 36,7 кв.м, будівля залізничного вокзалу, 402,1 кв.м, будівля посту ЕЦ, 454,0 кв.м, будівля зв'язку, 192,1 кв.м, маневрова вишка, 35,4 кв.м, маневрова вишка, 35,4 кв.м, будинок вантажної каси, 123,0 кв.м, перегон, 1869,0 кв.м, пасажирська платформа, 1584,0 кв.м, рампа, 5821,8 кв.м, туалет, 127,0 кв.м, будівля багажного відділення, 88,0 кв.м) належать державі Україна в сфері управління міністерства транспорту та зв'язку України, а будівля за № 70-В - Міській раді.
Висновком № 719/11.16 комплексної судової будівельно-технічної та земельно-технічної експертизи від 11.11.16 (надалі - Висновок № 719/11.16) також підтверджено, що в межах земель за Державним актом на землю загальною площею 52,4142 га та у безпосередній близькості до будівлі за № 70-В, що належить Міській раді, знаходяться інші будівлі, право власності на які не зареєстровано, але щодо яких проведено технічну інвентаризацію ( інвентарна справа № 5419) : сарай (площа основи 27,2 кв.м) та гараж (площа основи 18,1 кв.м) , а також вольєр для собак ( інвентаризація не проведена).
Законодавець у п. 12 розділу II "Прикінцеві та перехідні положення" Закону № 5245-VІ зобов'язав КМУ протягом року з дня опублікування цього Закону забезпечити визначення будівель, споруд, інших об’єктів нерухомого майна державної власності, право власності на які не зареєстровано, та забезпечити здійснення державної реєстрації такого права.
Таким чином, суд не може вважати правомірною бездіяльність Філії щодо нездійснення державної реєстрації права державної власності на об'єкти нерухомого майна, розташовані у м. Овручі Житомирської області протягом встановленого Законом № 5245-VІ строку.
Висновком № 719/11.16 підтверджено, що будівля за № 70-В, що належить Міській раді, розташовується в межах земельної ділянки №5 згідно плану зовнішніх меж землекористування Державного акту на землю та наближена до меж Ж-1-З-1-И-1 (точки 178-185).
Водночас у Висновку № 719/11.16 звернуто увагу на те, що будівля за № 70-В розташована в санітарно-захисній зоні на відстані близько 28 м від осі крайньої залізничної колії при нормованій відстані до житлової забудови 50-100м ( п.7.8 ДБН360-92, п.5.20ДСП-173). У санітарно-захисній зоні не можна допускати розміщення житлових будинків, гуртожитків , готелів, будинків для приїжджих тощо ( п.5.10 ДСП-173).
У Висновку № 719/11.16 підтверджено, що при використанні будівлі за № 70-В в якості приміщення громадського призначення (нежитлової нерухомості), а саме , аптеки VI-VII груп, підприємства громадського харчування, підприємства побутового обслуговування , підприємства торгівлі ( магазину продовольчих і непродовольчих товарів), пральні або/та хімчистки самообслуговування, відділення зв'язку, відділення банку, площа новосформованої земельної ділянки повинна становити 0,1501 га та запропоновано можливі варіанти її конфігурації №№ 1-1 -1-8, з них варіанти №№ 1-3,1-4, 1-7 та 1-8 є такими, що дозволяють використовувати новосформовану земельну ділянку для розміщення та обслуговування будівлі за № 70-В без встановлення меж частин земельної ділянки залізничного транспорту щодо їх використання для проходу та проїзду на транспортному засобі до цієї будівлі , а також для прокладання інженерних мереж та комунікацій до нього.
Міська рада на підставі Висновку № 719/11.16 просила в судовому порядку припинити право постійного користування частиною земельної ділянки в розмірі (площею) 0,1501 га та в конфігурації варіанту № 1-4 Висновку № 719/11.16 ( надалі - спірна земельна ділянка № 1-4).
Висновок № 769/01.18 підтверджує, що підземна телефонна кабельна каналізація прокладена в межах спірної земельної ділянки № 1-4 вздовж якої встановлюється охоронна зона - смуга землі, обмежена паралельними лініями, віддаленими від траси визначеної кабельної каналізації на відстані 2 метрів з кожного боку. Загальна площа охоронної зони - 300 кв.м. Відповідно до додатку 6 Порядку ведення Державного земельного кадастру, затвердженого постановою КМУ від 17.10.12р. № 1051, код обмеження 01.04 — охоронна зона навколо (вздовж ) об'єкта зв'язку.
Міська рада вважає, що наявність підземної телефонної кабельної каналізації в межах спірної земельної ділянки № 1-4 не є перешкодою для формування земельної ділянки комунальної форми власності для розміщення та обслуговування будівлі за № 70-В. Доступ до смуги землі, де вона прокладена, забезпечує земельний сервітут.
Залізниця та Філія вважають, що оскільки смуга землі, де прокладена підземна телефонна кабельна каналізація в межах спірної земельної ділянки №1-4 належить до земель залізничного транспорту державної форми власності, без рішення Кабінету Міністрів України остання не може бути вилучена з їх постійного користування, в тому числі, і вся спірна земельна ділянка № 1-4 на площі 0,1501 га.
У зв'язку з відмовою Міській раді у позові спірні земельні відносини щодо спірної земельної ділянки № 1-4 на площі 0,1501 га у місті Овручі Житомирської області станом на 06.03.18 не врегульовані.
Відповідно до викладеного, виконання Міністерством інфраструктури п. 5 Постанови КМУ № 200 в частині затвердження переліків земельних ділянок, право постійного користування якими вноситься до статутного капіталу Залізниці також унеможливлюється. Оскільки Міністерство інфраструктури не було учасником судового процесу, судом не встановлювалися обставини вжиття ним заходів для виконання нормативно-правового акту вищого органу у системі органів виконавчої влади - Кабінету Міністрів України ( ст. 113 Конституції України).
Відповідно до ч. 6 статті 246 ГПК України окрема ухвала надсилається державному органу або посадовій особі, яка за своїми повноваженнями повинна усунути виявлені судом недоліки чи порушення.
Керуючись ст. ст. 232-235 та 246ГПУ України, господарський суд
УХВАЛИВ:
1. Окрему ухвалу надіслати Міністру інфраструктури України ОСОБА_2.
2. Міністру інфраструктури України ОСОБА_2. розглянути окрему ухвалу та вжити заходів для усунення виявлених судом недоліків у виконанні вимог пункту 5 постанови Кабінету Міністрів України № 200 від 25.06.2014 "Про утворення Публічного акціонерного товариства "Українська залізниця" щодо затвердження переліків земельних ділянок, право постійного користування якими вноситься до статутного капіталу ПАТ "Укрзалізниція" , яке було надано Державному територіально-галузевому об'єднанню "Південно-Західна залізниця" (м. Київ) на підставі Державного акту на право постійного користування землею серії ІІ-ЖТ № 001962, виданого 10.09.1998 року, про що зроблено запис в Книзі записів державних актів на право постійного користування землею за № 46.
3. Про результати розгляду окремої ухвали повідомити Господарський суд Житомирської області в строк до 20 квітня 2018р. включно.
Попередити, що невжиття заходів щодо окремої ухвали суду тягне за собою адміністративну відповідальність, передбачену статтею 185-6 Кодексу України про адміністративні правопорушення.
Окрема ухвала підписана 16.03.18року, набрала законної сили, однак може бути оскаржена в апеляційному порядку.
Суддя ОСОБА_3
Друк:
1 - в справу
2,3,4 - сторонам - рек. з повід.
5 - третій особі -рек. з повід.
6 - Міністерству інфраструктури України (Київ-135, проспект Перемоги, 14) з додатками рек. з пов.