
Справа № 727/11022/17
Провадження № 2/727/408/18
ЗАОЧНЕ РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
01 березня 2018 року Шевченківський районний суд м. Чернівці в складі:
головуючого судді - Семенка О.В.
при секретарі - Гончарук Н.Г.,
за участю: представника позивача - Барабаша А.Л.,
третьої особи - ОСОБА_2,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі Шевченківського районного суду м. Чернівці цивільну справу за позовною заявою Головного управління Держгеокадастру у Чернівецькій області до ОСОБА_3, третя особа з самостійними вимогами щодо предмету спору - ОСОБА_2, про звільнення самовільно зайнятої земельної ділянки та стягнення заподіяної шкоди,-
ВСТАНОВИВ:
Позивач Головне управління Держгеокадастру у Чернівецькій області звернувся до суду з позовом до відповідача ОСОБА_3, посилаючись на те, що державними інспекторами Управління з контролю за використанням і охороною земель Головного управління Держгеокадастру у Чернівецькій області проведеною перевіркою встановлено, що відповідач ОСОБА_3, самовільно зняв родючий шар грунту, без спеціального дозволу та використовує без правовстановлюючих документів земельну ділянку орієнтовною площею 0,06 га, яка знаходяться в адміністративних межах с.Коровія (за межами населеного пункту), Глибоцького району, Чернівецької області, що суперечить статтям 125, 126, 168 та пункту б, г статті 211 Земельного кодексу України.
По даному факту державними інспекторами з контролю за використанням та охороною земель у Чернівецькій область складено Акт перевірки дотримання вимог земельного законодавства №117 від 04.08.2017, Акт обстеження земельної ділянки № 50 від 10.08.2017р., винесено припис №00059 від 10.08.2017 про усунення порушень вимог земельного законодавства, складено відносно відповідача протокол про адміністративне правопорушення №00054 від 04.08.2017 та винесено Постанову про накладення адміністративного стягнення №56 від 10.08.2017р., відповідно до приписів статті 53-1 КУпАП. Накладений адміністративний штраф відповідач не сплатив.
Державним інспектором у сфері державного контролю за використанням та охороною земель і дотриманням вимог законодавства України у Чернівецькій області здійснено розрахунок розміру шкоди, заподіяної внаслідок використання без правовстановлюючих документів земельної ділянки та шкоди заподіяної внаслідок зняття ґрунтового покриву (родючого шару грунту) без спеціального дозволу, загальна сума шкоди становить - 1788,95 грн.
Просили зобов'язати ОСОБА_3 звільнити самовільно зайняту земельну ділянку орієнтовною площею 0.06 га, яка знаходяться в адміністративних межах с.Коровія, Глибоцького району, Чернівецької області за межами населеного пункту та стягнути з ОСОБА_3 розмір шкоди, заподіяної внаслідок самовільного зняття родючого шару грунту, без спеціального дозволу та використання без правовстановлюючих документів земельної ділянки-загальним розміром - 1788,95 грн.
Ухвалою суду від 23 січня 2018 року залучено до участі у справі в якості третьої особи з самостійними вимогами щодо предмету спору ОСОБА_2, мешканку АДРЕСА_1.
Так, в поданій до суду позовній заяві третя особа ОСОБА_2 посилається на те, що порушення її прав, а також прав жителів вулиці Коровійської села Годилів полягає у тому, що в наслідок самовільного зайняття земельної ділянки та її використання під дорогу без жодних дозволів та погоджень вулицю Коровійську почали використовувати для доставки будівельних матеріалів вантажною технікою, що спричинило руйнування проїзної частини вулиці. Жителі вулиці Коровійської села Годилів благоустроїли свою вулицю за власні кошти вклавши у це більше 300000 гривень.
Просила зобов'язати ОСОБА_3 звільнити самовільно зайняту земельну ділянку, орієнтовною площею 0,06 га, яка розташована в адміністративних межах Коровійської сільської ради Глибоцького району (за межами населеного пункту) та не вчиняти у подальшому дій спрямованих на її самовільне використання.
В судовому засіданні представник позивача Барабаш А.Л. підтримав викладені обставини в позовній заяві та просив її задовольнити, проти заочного рішення у справі не заперечував.
В судовому засіданні третя особа ОСОБА_2 надала аналогічні пояснення своїй позовній заяві та просила її задовольнити.
Відповідач ОСОБА_3 в судове засідання не з'явився, будучи належним чином повідомлений про день, час та місце розгулу справи, відомостей про поважність причини неявки суду не надав.
Заслухавши пояснення представника позивача, третьої особи, свідка, дослідивши матеріали справи, суд приходить до наступних висновків.
Відповідно до ст. 1 ЗК України земля є основним національним багатством, що перебуває під особливою охороною держави.
Згідно зі ст. 13 Конституції України від імені Українськогонароду права власника щодо об'єктів права власності Українського народу здійснюють органи державної влади та органи місцевого самоврядування в межах, визначених цією Конституцією.
На підставі п.3 Прикінцевих та перехідних положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо розмежування земель державної та комунальної власності», який набрав чинності 01.01.2013 року, з дня набрання чинності цим Законом землями комунальної власності відповідних територіальних громад вважаються: а) земельні ділянки: на яких розташовані будівлі, споруди, інші об'єкти нерухомого майна комунальної власності відповідної територіальної громади; які перебувають у постійному користуванні органів місцевого самоврядування, комунальних підприємств, установ, організацій; б) всі інші землі, розташовані в межах відповідних населених пунктів, крім земельних ділянок приватної власності та земельних ділянок, зазначених у підпунктах "а" і "б" пункту 4 цього розділу.
Згідно зі ст. 4 Закону України «Про державний контроль за використанням і охороною земель» об'єктом державного контролю є всі землі в межах території України.
Відповідно до ст. 5 вказаного Закону державний контроль за використанням та охороною земель усіх категорій та форм власності здійснює центральний орган виконавчої влади, який забезпечує реалізацію державної політики у сфері нагляду (контролю) в агропромисловому комплексі.
Згідно з пунктом «а» частини 1 статті 6 Закону, до повноважень центрального органу виконавчої влади, який забезпечує реалізацію державної політики у сфері нагляду (контролю) в агропромисловому комплексі, належать, зокрема, здійснення державного контролю за використанням та охороною земель у частині додержання органами державної влади, органами місцевого самоврядування, юридичними та фізичними особами вимог земельного законодавства України та встановленого порядку набуття і реалізації права на землю.
Відповідно до ст. 10 Закону України «Про державний контроль за використанням і охороною земель» державні інспектори у сфері державного контролю за використанням та охороною земель і дотриманнямвимог законодавства України про охорону земель, зокрема, мають право: безперешкодно обстежувати в установленому законодавством порядку земельні ділянки, що перебувають у власності та користуванні юридичних і фізичних осіб, перевіряти документи щодо використання та охорони земель; давати обо'вязкові для виконання вказівки (приписи) з питань використання та охорони земель і дотримання вимог законодавства України про охорону земель відповідно до їх повноважень, а також про зобов'язання приведення земельної ділянки у попередній стан у випадках, установлених законом, за рахунок особи, яка вчинила відповідне правопорушення, з відшкодуванням завданих власнику земельної ділянки збитків; складати акти перевірок чи протоколи про адміністративні правопорушення у сфері використання та охорони земель і дотримання вимог законодавства про охорону земель та розглядати відповідно до законодавства справи про адміністративні правопорушення, а також подавати в установленому законодавством України порядку до відповідних органів матеріали перевірок щодо притягнення винних осіб до відповідальності; викликати громадян, у тому числі посадових осіб, для одержання від них усних або письмових пояснень з питань, пов'язаних з порушенням земельного законодавства України; проводити у випадках, встановлених законом, фотографування, звукозапис, кіно- і відеозйомку як допоміжний засіб для запобігання порушенням земельного законодавства України.
Судом встановлено, що позовна заява Головного управління Держгеокадастру у Чернівецькій області до ОСОБА_3 та позовна заява третьої особи з самостійними вимогами щодо предмету спору - ОСОБА_2 до ОСОБА_3 є аналогічними. Дослідженими матеріалами встановлено, що інспекторами Управління з контролю за використанням і охороною земель Головного управління Держгеокадастру у Чернівецькій області було виявлено, що відповідач ОСОБА_3 самовільно зайняв земельну ділянку та зняв родючий шар ґрунту, без спеціального дозволу та використовує без правовстановлюючих документів земельну ділянку, орієнтовною площею 0,06 га, яка знаходиться в адміністративних межах с. Коровія (за межами населеного пункту), Глибоцького району, Чернівецької області, що суперечить статтям 125, 126, 168 та пункту б, г статті 211 Земельного кодексу України.
По даному факту державними інспекторами з контролю за використанням та охороною земель у Чернівецькій область складено Акт перевірки дотримання вимог земельного законодавства № 117 від 04.08.2017, Акт обстеження земельної ділянки № 50 від 10.08.2017, винесено припис №00059 від 10.08.2017 про усунення порушень вимог земельного законодавства, складено відносно відповідача ОСОБА_3 протокол про адміністративне правопорушення №00054 від 04.08.2017 та винесено Постанову про накладення адміністративного стягнення № 56 від 10.08.2017р. відповідно до по приписів статті 53-1 КУпАП. Постанова направлена на адресу правопорушника, отримана ОСОБА_3 особисто (відповідно до поштового повідомлення від 15.09.2017) про що свідчить його підпис. Накладений адміністративний штраф.
Відповідно до виявленого порушення, державним інспектором у сфері державного контролю за використанням та охороною земель і дотриманням вимог законодавства України у Чернівецькій області здійснено розрахунок розміру шкоди, заподіяної внаслідок використання без правовстановлюючих документів земельної ділянки та шкоди заподіяної внаслідок зняття ґрунтового покриву (родючого шару ґрунту) без спеціального дозволу, загальна сума шкоди становить -1788,95 грн.
Так, статтею 125 Земельного кодексу України (надалі за текстом - ЗК України) право власності на земельну ділянку, а також право постійного користування та право оренди земельної ділянки виникають з моменту державної реєстрації цих прав.
Стаття 126 ЗК України передбачає, що оформлення речових прав на земельну ділянку, право власності, користування земельною ділянкою оформлюється відповідно до Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень".
У Постанові Верховного Суду України від 22.11.2010 року по справі №3-27г10 висловлено позицію, що обов'язковою умовою фактичного використання земельної ділянки є наявність у особи що її використовує правовстановлюючих документів, а відсутність у неї таких документів є самовільним зайняттям земельної ділянки.
Порушення прав третьої особи, а також прав жителів вулиці Коровійської села Годилів полягає у тому, що в наслідок самовільного зайняття земельної ділянки та її використання під дорогу без жодних дозволів та погоджень вулицю Коровійську почали використовувати для доставки будівельних матеріалів вантажною технікою, що спричинило руйнування проїзної частини вулиці. Жителі вулиці Коровійської села Годилів благоустроїли свою вулицю за власні кошти.
Відсутність належної містобудівної документації в урочищі «Дубки» Коровійської сільської ради, а також влаштування самовільних виїздів власниками земельних ділянок на вулицю Коровійську (збудованої за кошти її жителів) підтверджується листом Глибоцької райдержадміністрації від 19.06.2015 № 27/2-Д. Існування конфліктної ситуації внаслідок створення жителями села Коровія (урочище Дубки) самовільних виїздів на вулицю Коровійську та відсутність генерального плану забудови села Коровія (в урочищі Дубки) підтверджується листом Глибоцької райдержадміністрації від 09.02.2016 № 01.04-84.
Так, частиною 3 статті 207 ЗК України передбачено відшкодування втрат сільськогосподарського та лісогосподарського виробництва, відповідно до яких, відшкодуванню підлягають також втрати, завдані обмеженням прав власників землі і землекористувачів, у тому числі орендарів, або погіршенням якості угідь внаслідок негативного впливу, спричиненого діяльністю громадян, юридичних осіб, органів місцевого самоврядування або держави, а також у зв'язку з виключенням сільськогосподарських угідь, лісових земель і чагарників із господарського обігу внаслідок встановлення охоронних, санітарних та інших захисних зон.
Статтею 1166 Цивільного кодексу України визначено загальні підстави відповідальності за завдану майнову шкоду, зокрема, майнова шкода завдана неправомірними рішеннями, діями чи бездіяльністю особистим немайновим правам фізичної або юридичної особи, а також шкода, завдана майну фізичної або юридичної особи, відшкодовується в повному обсязі особою, яка її завдала.
Факт самовільного зайняття земельної ділянки та зняття родючого шару грунту відповідачем ОСОБА_3 орієнтовною площею 0,06 га, яка знаходиться в адміністративних межах с. Коровія (за межами населеного пункту), Глибоцького району, Чернівецької області підтверджено також показами свідка ОСОБА_5, який був допитаний в судовому засіданні. Також ОСОБА_5 пояснив суду, що працюючи інспектором Управління з контролю за використанням і охороною земель Головного управління Держгеокадастру у Чернівецькій області, виїздом на місце було виявлено зазначене порушення з боку відповідача, у зв'язку з чим, 04.08.2017 р. ним складено відносно ОСОБА_3 протокол про адміністративне правопорушення №00054.
Таким чином, факт порушення відповідачем ОСОБА_3 положень статті 125, 126, 168 пункту б,г статті 211 ЗК України, яке полягає у самовільному знятті родючого шару грунту, без спеціального дозволу, та використання без правовстановлюючих документів, земельної ділянки, є доведеним та внаслідок вказаних незаконних дій відповідача, наносяться збитки місцевому бюджету, то необхідно задовольнити позовні вимоги та зобов'язати ОСОБА_3 звільнити самовільно зайняту земельну ділянку орієнтовною площею 0.06 га, яка знаходяться в адміністративних межах с.Коровія, Глибоцького району, Чернівецької області за межами населеного пункту та стягнути з нього розмір шкоди, заподіяної внаслідок самовільного зняття родючого шару грунту, без спеціального дозволу та використання без правовстановлюючих документів земельної ділянки-загальним розміром - 1788,95 грн.
В частині позовних вимог третьої особи щодо зобов'язання відповідача ОСОБА_3 не вчиняти в подальшому дії спрямовані на самовільне використання земельної ділянки в адміністративних межах с. Коровія, Глибоцького району, Чернівецької області слід відмовити, так як на даний час судом не встановлено, чи будуть в подальшому відповідачем порушуватись права та інтереси третьої особи, тому вони ще не підлягають захисту.
Також суд вважає, що з відповідача на користь держави слід стягнути судовий збір в сумі 640,00 грн.
На підставі викладеного та керуючись ст.ст. 13, 14 Конституції України, ст.ст. 15, 16 ЦК України, ст.ст.1, 12, 125, 126, 152, 212 ЗК України, ст.ст. 4, 5, 6, 10 Закону України «Про державний контроль за використанням і охороною земель», ст.ст. 19, 89, 95, 258, 259, 263, 264, 265, 268, 280-282 ЦПК України, суд,-
ВИРІШИВ:
Позовну заяву Головного управління Держгеокадастру у Чернівецькій області до ОСОБА_3, третя особа з самостійними вимогами щодо предмету спору - ОСОБА_2, про звільнення самовільно зайнятої земельної ділянки та стягнення заподіяної шкоди - задовольнити частково.
Зобов'язати ОСОБА_3 звільнити самовільно зайняту земельну ділянку орієнтованою площею 0,06 га, яка знаходиться в адміністративних межах с. Коровія, Глибоцького району, Чернівецької області (за межами населеного пункту).
В частині зобов'язання ОСОБА_3 не вчиняти в подальшому дії спрямовані на самовільне використання земельної ділянки в адміністративних межах с. Коровія, Глибоцького району, Чернівецької області - відмовити.
Стягнути з ОСОБА_3 розмір шкоди, заподіяної внаслідок заняття родючого шару грунту, без спеціального дозволу та використання без правовстановлюючих документів земельної ділянки-загальним розміром - 1788,95 грн.
Стягнути з ОСОБА_3 на користь держави судовий збір в сумі 640,00 грн.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до апеляційного суду Чернівецької області шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Заочне рішення може бути переглянуте судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача, поданою протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Учасник справи, якому повне заочне рішення суду не було вручене у день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на подання заяви про його перегляд - якщо така заява подана протягом двадцяти днів з дня вручення йому повного заочного рішення суду.
У разі залишення заяви про перегляд заочного рішення без задоволення заочне рішення може бути оскаржене в загальному порядку, встановленому ЦПК України. У цьому разі строк на апеляційне оскарження рішення починає відраховуватися з дати постановлення ухвали про залишення заяви про перегляд заочного рішення без задоволення.
Повний текст рішення виготовлено 07 березня 2018 року.
СУДДЯ О.В. СЕМЕНКО