
______________________
Справа № 520/7216/17
Провадження № 2-а/520/241/18
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
17.01.2018 року
Київський районний суд м. Одеси у складі:
судді Пучкової І.М.
при секретарі Бродецькій Т.В.
розглянув у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Центрального об’єднаного управління Пенсійного фонду України в м. Одесі про визнання дій незаконними, зобов’язання вчинити дії щодо перерахунку пенсії,-
ВСТАНОВИВ:
22 червня 2017 року ОСОБА_1 звернувся до суду з адміністративним позовом, який надалі вточнив, про визнання протиправними дії відповідача щодо застосування розміру заробітної плати в середньому на одну застраховану особу в цілому з Україні, з якої сплачені страхові внески, за 2007 рік при призначенні ОСОБА_1 пенсії по інвалідності; зобов’язання здійснити розрахунок та виплату йому пенсії з 21 лютого 2017 року із застосуванням розміру заробітної плати в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачені страхові внески, відповідно до ч. 2 ст. 40 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування», - за три роки, що передують року звернення з заявою про призначення пенсії з інвалідності з урахуванням вже отриманих сум пенсії, посилаючись на те, що відповідач неправильно розрахував йому пенсію.
Представник відповідача заперечив проти адміністративного позову, посилаючись на те, що позивачеві здійснено переведення з одного виду пенсії на інший, тому і застосовано показник середньої заробітної плати за 2007 рік.
Суд дослідивши матеріали адміністративної справи, вважає, що позов є обгрунтованим та підлягає задоволенню.
Судом встановлено, що 21 лютого 2017 року ОСОБА_1 звернувся до Центрального об’єднаного управління Пенсійного фонду України в м. Одесі з заявою про призначення пенсії з інвалідності та застосування для розрахунку пенсії із застосуванням розміру середньої заробітної плати у середньому на одну застраховану особу в цілому в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії, відповідно до частини 2 статті 40 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування».
Центральне об’єднане управління Пенсійного фонду України в м. Одесі листом за № 123/Ч-01 від 24 квітня 2017 року, яким відмовлено у застосуванні середньої заробітної плати працівників, зайнятих у галузях економіки України, за календарний рік, що передує року звернення за призначенням пенсії, з посиланнями на ч. 2 ст. 40 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування».
Відповідно до ч. 1 ст. 9 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування”, за рахунок коштів Пенсійного фонду в солідарній системі призначаються такі пенсійні виплати: пенсія за віком; пенсія з інвалідності внаслідок загального захворювання (у тому числі, каліцтва, не пов'язаного з роботою, інвалідності з дитинства); пенсія у зв'язку з втратою годувальника.
Закон України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні» визначає основи соціальної захищеності осіб з інвалідістю в Україні і гарантує їм рівні з усіма іншими громадянами можливості для участі в економічній, політичній і соціальній сферах життя суспільства, створення необхідних умов, які дають можливість особам з інвалідістю ефективно реалізувати права та свободи людини і громадянина та вести повноцінний спосіб життя, згідно з індивідуальними можливостями, здібностями і інтересами.
Відповідно до частини 2 статті 2 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні» дискримінація за ознакою інвалідності забороняється.
Відповідно до ч. 1 ст. 44 Закону України „Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування”, заява про призначення (перерахунок) пенсії та необхідні документи подаються до територіального органу Пенсійного фонду або до уповноваженого ним органу чи уповноваженій особі в порядку, визначеному правлінням Пенсійного фонду за погодженням із центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сферах трудових відносин, соціального захисту населення, особисто або через представника, який діє на підставі виданої йому довіреності, посвідченої нотаріально.
Пунктом 3 "Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій, відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", затвердженого постановою Правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 року № 22-1, визначено, що заява про переведення з одного виду пенсії на інший, про перерахунок пенсії подається до органу, що призначає пенсію, заявником за місцем проживання (реєстрації), а при необхідності - його законним представником (батьки або опікун (піклувальник)) за місцем проживання (реєстрації) представника. Тобто, визначено окремий вид заяви.
Пунктом 15 "Порядку" визначено, що поновлення виплати раніше призначеної пенсії здійснюється за документами, що є у пенсійній справі та відповідають вимогам законодавства, що діяло на момент призначення цього виду пенсії. У цьому разі заробітна плата для обчислення пенсії визначається з урахуванням середньої заробітної плати працівників, зайнятих у галузях економіки України за календарний рік, який враховувався при призначенні (перерахунку) пенсії, виплата якої відновлюється. У такому самому порядку за бажанням пенсіонера здійснюється переведення з одного виду пенсії на інший. При цьому, якщо особа надає довідку про заробітну плату, яка відповідає вимогам частини першої статті 40 Закону, заробітна плата для обчислення пенсії визначається з урахуванням середньої заробітної плати працівників, зайнятих у галузях економіки України за календарний рік, який передує року поновлення виплати раніше призначеної пенсії чи переведенню з одного виду пенсії на інший.
Частиною 1 статті 40 Закону України „Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування” встановлено, що для обчислення пенсії враховується заробітна плата (дохід) за весь період страхового стажу, починаючи з 1 липня 2000 року. За бажанням пенсіонера та за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами у період до 1 січня 2016 року або в разі, якщо страховий стаж, починаючи з 1 липня 2000 року, становить менше 60 місяців, для обчислення пенсії також враховується заробітна плата (дохід) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд до 1 липня 2000 року незалежно від перерв.
Відповідно до 2 статті 40 Закону України „Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування”, заробітна плата (дохід) для обчислення пенсії визначається за формулою:
Зп = Зс х (Ск : К), де:
Зп - заробітна плата (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, у гривнях;
Зс - середня заробітна плата (дохід) у середньому на одну застраховану особу в цілому в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії.
Ск - сума коефіцієнтів заробітної плати (доходу) за кожниймісяць (Кз + Кз + Кз + ... + Кз );
1 2 3 n
К - кількість місяців страхового стажу, за які розраховано коефіцієнти заробітної плати (доходу) застрахованої особи.
У разі відсутності на день призначення пенсії даних про заробітну плату (дохід) в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до цього Закону враховується для обчислення пенсії, за попередній рік для визначення середньої заробітної плати (доходу) враховується наявна заробітна плата (дохід) у середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до цього Закону враховується для обчислення пенсії, за місяці попереднього року з наступним перерахунком заробітної плати (доходу) для обчислення пенсії після отримання даних про заробітну плату (дохід) у середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до цього Закону враховується для обчислення пенсії.
Частиною третьою статті 45 Закону „Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування” встановлено, що переведення з одного виду пенсії на інший здійснюється з дня подання заяви на підставі документів про страховий стаж, заробітну плату (дохід) та інших документів, що знаходяться на час переведення з одного виду пенсії на інший в пенсійній справі, а також додаткових документів, одержаних органами ПФУ. При переведенні з одного виду пенсії на інший за бажанням особи може враховуватися заробітна плата (дохід) за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення (попереднього перерахунку) попереднього виду пенсії.
Аналіз наведених норм свідчить про те, що частиною третьою статті 45 Закону № 1058-ІV регламентовано порядок переведення з одного виду пенсії, призначеного саме за цим Законом, на інший. Отже, показник середньої заробітної плати при переведенні на інший вид пенсії має бути незмінним, тобто таким, яким він був на час призначення пенсії, передбаченої Законом № 1058-ІV.
Водночас позивачеві було призначено пенсію з 02.12.1995 року, відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», котрий передбачає інші підстави та порядок призначення пенсії.
Зокрема, при призначенні пенсії за вислугу років показник середньої заробітної плати (доходу) при її розрахунку не застосовується в силу вимог зазначеного Закону, адже основою доходу у цьому разі є грошове забезпечення.
Крім того, після звільнення з лав Збройних Сил України позивач продовжував працювати та сплачувати у встановленому законом порядку страхові внески на загальнообов’язкове державне пенсійне страхування та до накопичувальної системи загальнообов’язкового державного пенсійного страхування, що підтверджується копією трудової книжки.
Отже, враховуючи те, що в даному випадку мало місце саме призначення пенсії по інвалідності за нормами іншого Закону, то показник середньої заробітної плати (доходу) у середньому на одну застраховану особу в цілому в Україні, з якої сплачено страхові внески, повинен враховуватись за ч. 2 ст. 40 Закону України „Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування”.
Аналогічна правова позиція викладена в постанові Верховного Суду України від 09 червня 2015 року по справі № 21-550а15, яка, відповідно до ч. 1 ст. 244-2 Кодексу адміністративного судочинства України, є обов’язковою для всіх суб’єктів владних повноважень, які застосовують у своїй діяльності нормативно-правовий акт.
Cуд вважає, що позовні вимоги щодо здійснення розрахунку та виплату пенсії ОСОБА_1 слід задовольнити з 21 лютого 2017 року - дати звернення позивача до Центрального об’єднаного управління Пенсійного фонду України в м. Одесі.
Відповідно до ч. 2 ст. 77 КАС України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб’єкта владних повноважень обов’язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
У таких справах суб’єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.
Тому норми права, на які посилається відповідач у запереченнях, не ґрунтуються на нормах матеріального права.
Відповідно до ч. 2 ст. 242 КАС України, законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права.
Згідно з принципом верховенства права, закріпленому у ст. 8 Кодексу адміністративного судочинства України, позивачем до Центрального об’єднаного управління Пенсійного фонду України в м. Одесі було надано всі необхідні документи для призначення пенсії, які оформлені належним чином, суд вважає, що позовні вимоги ОСОБА_1 підлягають задоволенню.
Керуючись ст. 2, 22, 72, 73, 75-77, 159, 242-246, 250-251, 295 КАС України, Законом України „Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування”,-
ВИРІШИВ:
Позов ОСОБА_1 до Центрального об’єднаного управління Пенсійного фонду України в м. Одесі про визнання дій незаконними та зобов’язання вчинити дії щодо перерахунку пенсії задовольнити.
Визнати протиправними дії Центрального об’єднаного управління Пенсійного фонду України в м. Одесі щодо застосування розміру заробітної плати при призначенні ОСОБА_1 пенсії з інвалідності в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачені страхові внески, за 2007 рік.
Зобов’язати Центральне об’єднане управління Пенсійного фонду України в м. Одесі здійснити розрахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 з 21 лютого 2017 року із застосуванням розміру заробітної плати в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачені страхові внески, відповідно до ч. 2 ст. 40 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування», за три роки, що передують року звернення з заявою про призначення пенсії з інвалідності, з урахуванням вже отриманих сум пенсії.
Рішення може бути оскаржене до Одеського апеляційного адміністративного суду через Київський районний суд м. Одеси протягом тридцяти днів з дня отримання його копії.
Суддя Пучкова І. М.