
Номер справи 623/681/18
Номер провадження 2-о/623/61/2018
РІШЕННЯ
іменем України
15 березня 2018 року м. Ізюм
Ізюмський міськрайонний суд Харківської області
у складі: головуючого судді Одарюка М. П.
за участю секретаря Костенко В.В.
судового розпорядника Гребенюк О.В.
розглянувши в судовому засіданні в залі суду в м. Ізюмі справу № 623/681/18 за заявою ОСОБА_2, заінтересована особа: Ізюмський міськрайонний відділ державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Харківській області про встановлення факту смерті,-
в с т а н о в и в :
В березні 2018 року ОСОБА_2 звернувся до суду з заявою про встановлення факту смерті.
В обґрунтування своєї заяви посилається на те, що він є чоловіком ОСОБА_3, яка померла ІНФОРМАЦІЯ_2 на тимчасово окупованій території України у місті Красний Луч, Луганської області.
Оскільки самопроголошена ЛНР не визнана державою України, він не може скористатись своїми правами після смерті дружини.
Встановлення факту смерті має для заявника юридичне значення: для встановлення факту смерті та державної реєстрації смерті в органах РАЦС.
Заявник, ОСОБА_2, надав суду письмову заяву про розгляд справи за його відсутності, на підставі наявних у справі доказів, заявлені вимоги підтримує в повному обсязі.
Зацікавлена особа,Ізюмський міськрайонний відділ державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Харківській області, в судове засідання не з'явились, надали суду заяву в якій заяву ОСОБА_2 визнають, з заявленими вимогами згодні.
Відповідно до ч. 2 ст. 317 ЦПК України справи про встановлення факту народження або смерті особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, розглядаються невідкладно з моменту надходження відповідної заяви до суду.
Суд вважає за можливе розглянути справу на підставі наявних у справі доказів.
Матеріалами справи встановлено, що відповідно до копії лікарського свідоцтва про смерть № 365 від 11.12.2017 року - ОСОБА_3, померла ІНФОРМАЦІЯ_2 у віці 64 роки, причина смерті: хронічний пієлонефрит, набряк мозку. ( а.с.9).
Заявник ОСОБА_2 є внутрішньо переміщеною особою з місць проведення антитерористичної операції, що підтверджується копією довідки № 6337026990 від 19.09.2016 року ( а.с.5).
ОСОБА_3 померла ІНФОРМАЦІЯ_2, що підтверджується копією свідоцтва про смерть серія НОМЕР_1 від 14 грудня 2017 року, актовий запис № 1896 ( а.с.10).
Ізюмський міськрайонний відділ державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Харківській області відмовив заявнику в реєстрації смерті, оскільки заявником для підтвердження факту смерті ОСОБА_3 не пред'явлені документи встановленої форми про смерть.
У відповідності до наказів Міністерства юстиції України № 246/7 від 25 листопада 2014 року та № 935/5 від 17 червня 2014 року всі органи та підрозділи, які підпорядковані Міністерству юстиції України повинні були переміститися з тимчасово непідлеглих територій в населені пункти на території яких органи державної влади здійснюють свої повноваження в повному обсязі та перереєструватись, тому всі акти та документи, видані органами не переміщеними в населені пункти, на територіях яких органи державної влади здійснюють свої повноваження в повному обсязі та не перереєструвались з 01 грудня 2014 року вважаються недійсними.
У відповідності з п. 8 ч. 1 ст. 315 ЦПК України в разі неможливості реєстрації органом державної реєстрації актів цивільного стану факту смерті, встановлення такого факту вирішується в судовому порядку.
Ухвалене судом рішення у справах про встановлення факту народження або смерті особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, підлягає негайному виконанню ( ч. 4 ст. 317, п. 8 ст. 430 ЦПК України).
Частиною 4 ст.49 ЦК України передбачено, що реєстрація актів цивільного стану проводиться відповідно до закону. Народження фізичної особи та її походження, усиновлення, позбавлення та поновлення батьківських прав, шлюб, розірвання шлюбу, зміна імені, смерть підлягають внесенню до Державного реєстру актів цивільного стану громадян в органах юстиції в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.
За ч. 1 ст. 3 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану» передбачено, що державна реєстрація актів цивільного стану у встановлених законом випадках є обов'язковою.
Відомості про смерть особи підлягають обов'язковому внесенню до Державного реєстру актів цивільного стану громадян.
Відповідно до п. 2 ч. 1 ст. 17 Закону України « Про державну реєстрацію актів цивільного стану», державна реєстрація смерті проводиться органами державної реєстрації актів цивільного стану на підставі рішення суду про встановлення факту смерті особи в певний час.
Згідно Правил державної реєстрації актів цивільного стану в Україні, затверджених наказом Міністерства юстиції України від 18.10.2000 №52/5 (зі змінами), підставою державної реєстрації смерті є: а) лікарське свідоцтво про смерть (форма № 106/о), форма якого затверджена наказом Міністерства охорони здоров'я України від 08.08.2006 № 545; б) фельдшерська довідка про смерть (форма № 106-І/о), форма якої затверджена наказом Міністерства охорони здоров'я України від 08.08.2006 № 545; в) лікарське свідоцтво про пренатальну смерть; г) рішення суду про оголошення особи померлою; ґ) рішення суду про встановлення факту смерті особи в певний час; д) повідомлення державного архіву або органів Служби безпеки України у разі реєстрації смерті осіб, репресованих за рішенням несудових та судових органів; е) повідомлення установи виконання покарань або слідчого ізолятора, надіслане разом з лікарським свідоцтвом про смерть.
У відповідності до приписів Інструкції щодо заповнення та видачі лікарського свідоцтва про смерть, затвердженої наказом МОЗ України від 08.08.2006 №545, зареєстровано в Міністерстві юстиції України 25 жовтня 2006 року за №1152/13026, для забезпечення реєстрації смерті в органах реєстрації актів цивільного стану закладом охорони здоров'я видається лікарське свідоцтво про смерть (форма №106/о). Лікарське свідоцтво про смерть видається такими закладами охорони здоров'я: лікарнями, амбулаторно-поліклінічними закладами, диспансерами, пологовими будинками, санаторіями, патолого-анатомічними бюро, бюро судово-медичної експертизи.
Відповідно до статті 9 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України», державні органи та органи місцевого самоврядування, утворені відповідно до Конституції та законів України, їх посадові та службові особи на тимчасово окупованій території діють лише на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України. Будь-які органи, їх посадові та службові особи на тимчасово окупованій території та їх діяльність вважаються незаконними, якщо ці органи або особи створені, обрані чи призначені у порядку, не передбаченому законом. Будь-який акт (рішення, документ), виданий органами та/або особами, передбаченими частиною другою цієї статті, є недійсним і не створює правових наслідків.
Встановлення факту смерті для заявника має юридичне значення, оскільки лікарське свідоцтво про смерть видане на території Луганської Народної Республіки є недійсним, оскільки видане органом, який не має права їх видавати, бо знаходиться на тимчасово окупованій території України.
У Консультативному висновку Міжнародного суду ООН від 21 червня 1971 року «Юридичні наслідки для держав щодо триваючої присутності Південної Африки у Намібії», який був наданий на запит Ради Безпеки ООН зазначено, що держави - члени ООН відповідно до Резолюції 276 (1970) Ради Безпеки зобов'язані утримуватися від застосування міжнародних договорів, укладений з Південною Африкою від імені або відносно Намібії. При цьому у п. 125 цього Консультативного висновку Міжнародного суду ООН вказано на винятки із цього права, а саме. В цілому , невизнання управління Південної Африки (тимчасово окупованої) Території не повинно призводити до позбавлення народу Намібії будь-яких переваг, що випливають з міжнародного співробітництва і зокрема, в той час як офіційні дії, що здійснюються урядом Південної Африки від імені або по відношенню до Намібії після припинення дії мандата є незаконними і недійсними , ця недійсність не може бути поширена до тих актів, таких, як, наприклад , реєстрація народжень , смертей і шлюбів.
Про необхідність врахування актів органів влади з окупованих територій Європейським судом з прав людини у п. 45 рішення по справі «Луізіду проти Туреччини» (Loizidou v. Turkey) від 18 грудня 1996 року (заява № 15318/89) була викладена правова позиція, що при аналогічних обставинах щодо відсутності ефективного державного контролю Кіпру за такими територіями, міжнародне право визнає законність деяких юридичних домовленостей і дій, які звідти походять, наприклад актів реєстрації народження, смерті і шлюбу, наслідки яких можуть ігноруватися лише на шкоду мешканців тієї чи іншої території.
З урахуванням чого в сукупності всі надані заявником докази свідчать про факт смерті ОСОБА_3, тому заява ОСОБА_2 підлягає задоволенню.
Керуючись ст.ст.315-319, ЦПК , п.8 ч. 1 ст. 430 України, суд, -
ВИРІШИВ:
Заяву ОСОБА_2, заінтересована особа Ізюмський міськрайонний відділ державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Харківській області задовольнити.
Встановити факт того, що ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1, громадянка України, померла ІНФОРМАЦІЯ_2 у віці 64 роки, місце настання смерті: Україна, місто Красний Луч, Луганської області, причина смерті - хронічний пієлонефрит, набряк мозку.
Рішення допустити до негайного виконання.
З текстом рішення можна ознайомитись в Єдиному державному реєстрі судових рішень за посиланням http://reyestr.court.gov.ua
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Апеляційного суду Харківської області через Ізюмський міськрайонний суд Харківської області або безпосередньо до Апеляційного суду Харківської області шляхом подачі у 30-денний строк з дня проголошення рішення апеляційної скарги.
Суддя Ізюмського міськрайонного суду М.П. Одарюк