Постанова № 72746707, 13.03.2018, Демидівський районний суд Рівненської області

Дата ухвалення
13.03.2018
Номер справи
558/642/17
Номер документу
72746707
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Справа № 558/642/17

номер провадження 2-а/558/2/18

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

13 березня 2018 року Демидівський районний суд

Рівненської області

в складі:

суддя одноособово Олексюк А.О.,

секретар судових засідань Савкова Г.М.

сторони по справі: позивач - ОСОБА_3, відповідач - Головне Управління Пенсійного фонду України в Рівненській області, третя особа, що не заявляє самостійних вимог на предмет спору: Ліквідаційна комісія УМВС України в Рівненській області,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду справу за адміністративним позовом ОСОБА_3 до Головного Управління Пенсійного фонду в Рівненській області, третя особа, що не заявляє самостійних вимог на предмет спору: Ліквідаційна комісія УМВС України в Рівненській області, про визнання бездіяльності протиправною та зобов"язання вчинити дії,-

В С Т А Н О В И В :

ОСОБА_3 звернувся до суду з адміністративним позовом Головного Управління Пенсійного фонду в Рівненській області, третя особа, що не заявляє самостійних вимог на предмет спору - Ліквідаційна комісія УМВС України в Рівненській області, про визнання протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області щодо нездійснення перерахунку раніше призначеної пенсії за вислугу років - ОСОБА_3 з 01.01.2016 року, відповідно до поданої Ліквідаційною комісією УМВС України в Рівненській області довідки про розмір грошового забезпечення від 17.05.2017 року № 5/93 та зобов"язання Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області здійснити перерахунок ОСОБА_3 раніше призначеної йому пенсії за вислугу років з 01.01.2016 року, відповідно до поданої Ліквідаційною комісією УМВС України в Рівненській області довідки про розмір грошового забезпечення від 17.05.2017 року.

В обгрунтування позовних вимог позивач вказав, що у зв"язку із звільненням у Запас збройних сил зі служби в органах внутрішніх справ йому було призначено пенсію за вислугу років відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб".

01.01.2016 року набрав чинності Закон України " Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ та членів їх сімей".

З урахуванням змін, внесених цим законом, відповідно до ч.4 ст. 63 Закону № 2262-ХІІ (в редакції, що була чинною на час виникнення спірних правовідносин), усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв"язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв"язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством.

Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, у строки, передбачені ч.2 ст. 51 цього Закону.

Таким чином 01.01.2016 року виникло право на перерахунок призначеної відповідно до Закону України № 2262-ХІІ у 2014 році пенсії за вислугу років.

Однак, незважаючи на дані обставини, лише у травні 2017 року до Головного Управління Пенсійного фонду України в Рівненській області Ліквідаційною комісією УМВС України в Рівненській області було подано довідку про розмір грошового забезпечення від 17.05.2017 року № 5/93 станом на 01.01.2016 року для перерахунку призначеної позивачу пенсії.

Позивачу про надання даної довідки стало відомо з отриманої відповіді на поданий його представником запит 21.06.2017 року.

Однак, ні у червні 2017 року, ні в послідуючі місяці відповідно до зазначеної вище довідки ГУ ПФУ в Рівненській області перерахунок не проведено, хоча такий перерахунок повинен бути проведений ГУ ПФУ в Рівненській області 01.06.2017 року, з дати виникнення права на перерахунок, а саме з 01.01.2016 року.

Позивач вважає, що бездіяльність відповідача, яка виразилась у нездійсненні перерахунку розміру призначеної йому пенсії, відповідно до довідки про розмір грошового забезпечення від 15.05.2017 року № 5/89 з дати виникнення, а саме з 01.01.2016 року, та невиплата перерахунку пенсії суперечить вимогам встановленим Законом, який мав би бути здійснений у червні 2017 року, є протиправною і порушує його права.

Відповідач - Головне управління Пенсійного фонду України в Рівненській області надав відзив на позов, в якому просить відмовити в задоволенні адміністративного позову ОСОБА_3 у повному обсязі. Свій відзив відповідач мотивує тим, що ОСОБА_3 не дотримано строків звернення до суду, а саме позивач звернувся до суду за захистом своїх прав 10.12.2017 року із вимогами щодо відновлення його порушеного права, починаючи з 01.01.2016 року. За таких умов наявні підстави для застосування положень статтей 122, 123 Кодексу адміністративного судочинства України щодо залишення позову без розгляду. Крім того, позивач перебуває на обліку в управлінні пенсійного забезпечення військовослужбовців та деяких інших категорій громадян Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області та отримує пенсію за вислугу років відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб та отримує пенсію за вислугу років, як майор поліції, звільнений запас.

Відповідно до ч.4 ст. 63 Закону № 2262-ХІІ (у редакції, чинній з 01.01.2017 року) визначено, що усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв"язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених КМУ.

На даний час відсутній порядок перерахунку пенсії передбачений КМУ.

Відповідно до ст. 8 ЗУ "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб" передбачено, що виплата пенсій, у тому числі додаткових пенсій, доплат, надбавок та підвищень до них, компенсаційних виплат, встановлених законодавством, звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей забезпечується за рахунок коштів Державного бюджету України.

Відповідно до ст. 3 Бюджетного кодексу України, передбачено, що бюджетний період для всіх бюджетів, що складають бюджетну систему України, становить один календарний рік, який починається 1 січня кожного року і закінчується 31 грудня того ж року. Будь-які бюджетні зобов"язання та платежі з бюджету здійснюються лише за наявності відповідного бюджетного призначення, якщо інше не передбачено законом про Державний бюджет України.

Пропозиції про внесення змін до бюджетних призначень подаються та розглядаються у порядку, встановленому для складання проекту бюджету. Витрати відповідно до внесених змін до бюджетних призначень здійснюються лише після набрання чинності законом, яким внесено такі зміни. З врахуванням принципу цільового використання бюджетних коштів бюджетні кошти використовуються тільки на потреби, визначені бюджетним призначенням та бюджетним асигнуванням. Без виділення коштів відсутні законні підстави проводити перерахунок пенсії.

Державним бюджетом України, відповідно і бюджетом Пенсійного фонду України на 2016-2017 роки видатки на проведення перерахунку пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції) не були передбачені.

Органи Пенсійного фонду України зобов"язані використовувати кошти виключно за цільовим призначенням, оскільки кошти не були передбачені у бюджетних асигнуваннях на відповідні роки. Відповідно до ст. 119 Бюджетного кодексу посадові особи, з вини яких допущено порушення бюджетного законодавства, несуть цивільну, дисциплінарну, адміністративну або кримінальну відповідальність згідно з законом. Порушення бюджетного законодавства, вчинене розпорядником чи одержувачем бюджетних коштів, може бути підставою для притягнення до відповідальності згідно з законами України.

З вище викладених підстав відповідач просить у задоволенні позову відмовити.

Позивач ОСОБА_3 на розгляд справи призначений 13.03.2018 року не з"явився, надав суду заяву, в якій просить розгляд справи провести без його участі. Позовні вимоги підтримав в повному обсязі. Просить долучити до матеріалів справи та взяти до уваги при постановленні рішення, рішення Верховного Суду з відповідними висновками по аналогічній справі від 15 лютого 2018 року. /а.с.43-55/.

Відповідач на розгляд справи не з"явився, звернувся до суду з клопотанням про розгляд справи без участі представника управління. /а.с.20/.

Представник третьої особи, що не заявляє самостійних вимог на предмет спору Ліквідаційної комісїї УМВС України в Рівненській області в судове засідання не з'явився, хоча неодноразово належним чином був повідомлений ( 15, 33, 38, 40).

Повно і всебічно дослідивши матеріали справи, оцінивши наявні докази по справі за внутрішнім переконанням, суд дійшов висновку, що позов підлягає до задоволення з наступних підстав.

Суд вирішив справу в межах заявлених позивачем позовних вимог та на підставі доказів, наданих учасниками справи.

Судом не вирішувалося питання про забезпечення доказів, не вживалися заходи забезпечення позову, зупинення і поновлення провадження тощо.

Під час розгляду справи судом встановлені такі факти та відповідні їм правовідносини.

Судом встановлено, що ОСОБА_3 є пенсіонером органів внутрішніх справ, майором міліції, якому призначена пенсія за вислугу років згідно із Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб", що підтверджується посвідченням № НОМЕР_1, виданим Пенсійним фондом України (а.с. 5).

Позивач перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Рівненській області.

Згідно з довідкою Ліквідаційної комісії МВС України в Рівненській області від 17.05.2017 №5-93, виданою ОСОБА_3, відповідно до рішення Кабінету Міністрів України від 15 листопада 2015 року № 988 розмір грошового забезпечення за нормами, чинними на 01 січня 2016 року за посадою оперуповноважений ДСБЕЗ Демидівського РВ, становить: посадовий оклад - 2400,00; оклад за звання майор поліції - 2000,00; надбавки за стаж служби -1320,00; премія - 73,22 грн., всього - 5793,22 гривні. (а. с. 8).

16 червня 2017 року адвокат Курись О.П., який представляє інтереси ОСОБА_3, направив на адресу Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області запит щодо дати надходження на адресу Головного управління ПФУ в Рівненській області Довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, виданої Ліквідаційною комісією УМВС України в Рівненській області на ім"я ОСОБА_3. /а.с.6/.

Листом від 20 червня 2017 року № 4551/08 Головне управління Пенсійного фонду України в Рівненській області повідомило представника позивача, що на адресу управління з ліквідаційної комісії УМВС України в Рівненській області надійшла довідка про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсій на прізвище ОСОБА_3 за № 5-93 від 17.05.2017 року. /а.с.7/.

Як зазначив позивач у позовній заяві перерахунок пенсії йому по сьогодні не здійснено, виплату не проведено. Даний факт визнав і сам відповідач, зазначивши про це у відзиві на позов та вказавши, що перерахунок та виплату перерахованих пенсій буде проведено після виділення додаткових коштів з Державного бюджету України.

Законом України від 09.04.1992 року № 2262-ХІІ "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб" регулюються правовідносини у сфері пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ. Цим Законом держава гарантує гідне пенсійне забезпечення осіб, які мають право на пенсію, шляхом встановлення їм пенсій не нижче прожиткового мінімуму, визначеного законом, перерахунок призначених пенсій у зв'язку із збільшенням рівня грошового забезпечення, надання передбачених законодавством державних соціальних гарантій, вжиття на державному рівні заходів, спрямованих на їх соціальний захист.

Згідно з частиною четвертою статті 63 Закону № 2262-XII (у редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин) усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, у строки, передбачені частиною другою статті 51 цього Закону. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим зі служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

29 грудня 2015 року набрав чинності Закон України від 23 грудня 2015 року № 900-VIII «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей» (далі - Закон № 900-VIII).

Цим Законом внесено доповнення до статті 63 Закону № 2262-ХІІ. Статтю 63 доповнено новою частиною такого змісту: «Перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських».

Статтею 51 Закону № 2262-ХІІ передбачено, що перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців.

Перерахунок пенсій у зв'язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком. Кабінет Міністрів України постановою від 11 листопада 2015 року № 988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції», яка набрала чинності 02 грудня 2015 року, та постановою від 18 листопада 2015 року № 947 «Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 9 березня 2006 року № 268» встановив розміри грошового забезпечення працівникам поліції за посадовими окладами і спеціальними званнями, що значно перевищують посадові оклади і плату за спеціальні звання колишніх працівників органів внутрішніх справ.

Порядок проведення перерахунку пенсій встановлений постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45«Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», та внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 р. № 393» (далі - Порядок № 45), яка набрала чинності 20 лютого 2008 року.

Відповідно до пунктів 1, 2, 3 Порядку № 45 перерахунок раніше призначених відповідно до Закону № 2262-ХІІ пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом, або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством.

Згідно зі статтею 51 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб»позивач має право на перерахунок пенсії з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Оскільки Постанова № 988, якою встановлені розміри грошового забезпечення працівникам поліції за посадовими окладами і спеціальними званнями, набрала чинності 02 грудня 2015 року, ОСОБА_3 має право на перерахунок пенсії з урахуванням видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських, з 01 січня 2016 року.

Ураховуючи те, що право позивача на перерахунок пенсії встановлено чинним законодавством України, дотримано всі вимоги, передбачені Порядком № 45, для проведення перерахунку пенсії, позивач ОСОБА_3 має законні підстави щодо перерахунку його пенсії на підставі довідки про грошове забезпечення з урахуванням грошового забезпечення поліцейських.

Так, судом під час розгляду даної справи встановлено, що Ліквідаційна комісія УМВС України в Рівненській області на підставі списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку, надала до ГУ ПФУ в Рівненській області довідку від 17.05.2017 № 5-93 про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії ОСОБА_3, що свідчить про дотримання державним органом Порядку № 45 у частині надання довідок до органу Пенсійного фонду.

На порушення вимог статті 51 Закону № 2262-ХІІ та Порядку № 45 відповідач - орган Пенсійного фонду пенсію ОСОБА_3 після надходження довідки не перерахував.

Щодо позиції відповідача, що Державним бюджетом України, відповідно і бюджетом Пенсійного фонду України на 2016-2017 роки видатки на проведення перерахунку пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) не були передбачені, то суд зазначає наступне.

Відповідно до правової позиції Європейського суду у справі «Кечко проти України» (рішення від 08 листопада 2005 року) в межах свободи дій держави визначати, які надбавки виплачувати своїм робітникам з державного бюджету. Держава може вводити, призупиняти чи закінчити виплату таких надбавок, вносячи відповідні зміни в законодавство. Однак якщо чинне правове положення передбачає виплату певних надбавок, і дотримано всі вимоги, необхідні для цього, органи державної влади не можуть свідомо відмовляти у цих виплатах, доки відповідні положення є чинними. Тобто органи державної влади не можуть посилатися на відсутність коштів як на причину невиконання своїх зобов'язань.

Крім того, Верховний Суд України у своїх рішеннях неодноразово вказував на те, що відсутність чи скорочення бюджетних асигнувань не може бути підставою для зменшення будь-яких виплат (постанови Верховного Суду України від 22.06.2010 у справі № 21-399во10, від 07.12.2012 у справі №21-977во10, від 03.12.2010 у справі № 21- 44а10).

Така правова позиція підтримана Конституційним Судом України у рішеннях від 20.03.2002 № 5-рп/2002, від 17.03.2004 № 7-рп/2004, від 01.12.2004 № 20-рп/2004, від 09.07.2007 № 6-рп/2007, в яких зазначено про неможливість поставити гарантовані законом виплати, пільги тощо в залежність від видатків бюджету.

Крім того, посилання відповідача на пропуск ОСОБА_3 строку звернення до адміністративного суду є необгрунтованим з наступних підстав.

Відповідно до частин першої та другої статті 122 Кодексу адміністративного судочинства України позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами. Для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.

Кодекс адміністративного судочинства України є загальним законом, яким врегульовані строки звернення до адміністративного суду за захистом прав. Натомість спеціальним законом, яким врегульовано правовідносини щодо пенсійного забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та строки перерахунку пенсій є Закон № 2262-ХІІ.

Згідно з частиною третьою статті 51 Закону України № 2262-ХІІ (у редакції Закону України від 15.07.2015 № 614, який набрав чинності 01.01.2016) перерахунок пенсій у зв'язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.

У ході розгляду справи встановлено, що перерахунок розміру пенсії позивачу у зв'язку з набуттям чинності Постановою № 988 та Законом України від 23 грудня 2015 року № 900-VIII «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей», яким внесено доповнення до статті 63 Закону № 2262-ХІІ, не проведений з 01.01.2016 саме з вини державних органів, на яких покладено обов'язок щодо перерахунку та виплати пенсії позивачу. Тому право позивача щодо перерахунку пенсії з 01 січня 2016 року є абсолютним та не може бути обмежено будь-яким строком у силу вимог частини третьої статті 51 Закону України № 2262-ХІІ.

На підставі вище викладеного, суд прийшов до висновку про наявність підстав для задоволення позовних вимог ОСОБА_3 до Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити дії.

Відповідно до ч.1 ст. 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

На підставі наведеного, керуючись Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", та ст.ст. 122, 241-246, 255, 286 КАС України, -

В И Р І Ш И В :

Адміністративний позов ОСОБА_3 до Головного Управління Пенсійного фонду в Рівненській області, третя особа, що не заявляє самостійних вимог на предмет спору: Ліквідаційна комісія УМВС України в Рівненській області, про визнання бездіяльності протиправною та зобов"язання вчинити дії задовільнити.

Визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області (адреса м.Рівне вул. Короленка,7, 33028, код ЄДРПОУ 21084076) щодо нездійснення перерахунку раніше призначеної пенсії за вислугу років - ОСОБА_3 (адреса: АДРЕСА_1, ідентифікаційний номер НОМЕР_1) з 01.01.2016 року, відповідно до поданої Ліквідаційною комісією УМВС України в Рівненській області довідки про розмір грошового забезпчеення від 17.05.2017 року № 5/93.

Зобов"язати Головне управління Пенсійного фонду України в Рівненській області (адреса м.Рівне вул. Короленка,7, 33028, код ЄДРПОУ 21084076), здійснити перерахунок ОСОБА_3 (адреса: АДРЕСА_1, ідентифікаційний номер НОМЕР_1) раніше призначеної йому пенсії за вислугу років з 01.01.2016 року, відповідно до поданої Ліквідаційною комісією УМВС України в Рівненській області довідки про розмір грошового забезпечення від 17.05.2017 року.

Стягнути на користь ОСОБА_3 (адреса: АДРЕСА_1, ідентифікаційний номер НОМЕР_1) судові витрати за сплату судового збору в розмірі 640 (шістсот сорок) гривень 00 копійок за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області (адреса м.Рівне вул. Короленка,7, 33028, код ЄДРПОУ 21084076).

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана безпосередньо до Житомирського апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Учасник справи, якому повне рішення не були вручені у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Суддя