
ЖИТОМИРСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
__________
10002, м-н Путятинський, 3/65, телефон/факс: (0412) 481-604, 481-637 e-mail: inbox@apladm.zt.court.gov.ua
Головуючий у 1-й інстанції: Липа В.А.
Суддя-доповідач:Іваненко Т.В.
ПОСТАНОВА
іменем України
"13" березня 2018 р. Справа № 806/2496/17
Житомирський апеляційний адміністративний суд у складі колегії:
головуючого судді Іваненко Т.В.
суддів: Кузьменко Л.В.
Франовської К.С.,
за участю секретаря судового засідання Семенець К.О.,
представника позивача,
розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Житомирської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Житомирській області на постанову Житомирського окружного адміністративного суду від "23" жовтня 2017 р. у справі за позовом Житомирської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Житомирській області до Товариства з обмеженою відповідальністю "Інвестім" про скасування державної реєстрації змін до установчих документів , -
ВСТАНОВИВ:
У вересні 2017 року Житомирська об'єднана державна податкова інспекція Головного управління ДФС у Житомирській області звернулася до Житомирського окружного адміністративного суду з позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю "Інвестім" про скасування державної реєстрації змін до установчих документів. Обґрунтовуючи позовні вимоги позивач зазначив, що відповідачем було подано недостовірні відомості при державній реєстрації змін до установчих документів Товариства з обмеженою відповідальністю "Інвестім", оскільки код особи, яка значиться керівником підприємства, закритий у зв'язку зі смертю.
Постановою Житомирського окружного адміністративного суду від 23.10.2017 у задоволенні адміністративного позову відмовлено.
Не погоджуючись з вищезазначеною постановою, позивач подав апеляційну скаргу, в якій просить скасувати постанову суду першої інстанції як таку, що постановлена з порушенням норм матеріального та процесуального права та ухвалити нову постанову, якою задовольнити позов. В апеляційній скарзі зазначив, що відповідно до п.67.2 ст. 67 Податкового кодексу України має право на звернення до суду з позовом про винесення судового рішення щодо скасування державної реєстрації змін до установчих документів.
В судовому засіданні представник позивача апеляційну скаргу підтримала та просила її задовольнити.
Представник відповідача в судове засідання не з'явився. Про день, час та місце розгляду справи повідомлявся вчасно та належним чином за адресою, що зазначена в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців та громадських формувань. Судова повістка не отримана відповідачем з причин, що не залежать від суду.
За таких обставин колегія суддів вважає можливим розглядати справу без участі представника відповідача, який вважається повідомленим про розгляд справи.
Переглянувши судове рішення, доводи апеляційної скарги, розглянувши матеріали справи та заслухавши пояснення представника позивача, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню.
Судом встановлено, що 09.12.2016 Сєверодонецькою міською радою Товариство з обмеженою відповідальністю "Інвестім" зареєстровано як юридична особа (реєстраційний номер 13831020000004386) та 09.12.2016 р. взято на облік у ДПІ у м. Сєвєродонецьку ГУ ДФС у Луганській області за номером 16894.
04.04.2017 Сєвєродонецькою міською радою внесено зміни до установчих документів юридичної особи (номер державної реєстрації 13831050004004386) у зв'язку із зміною місцезнаходження та інформації (складу) про засновників.
Згідно витягу Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців ТОВ "Інвестім" керівником зазначено - ОСОБА_3.
З довідки про ідентифікаційні дані вбачається, що ідентифікаційний код ОСОБА_3 (НОМЕР_1) закритий по смерті.
Вважаючи, що відповідачем було подано недостовірні відомості при державній реєстрації змін до установчих документів, позивач звернувся з позовом до суду.
Суд відмовив у задоволенні позову. Суд виходив з того, що відповідачем у даній справі має бути суб'єкт державної реєстрації, який вчинив реєстраційні дії, щодо внесення змін до установчих документів.
Колегія суддів погоджується з таким висновком з огляду на таке.
Згідно з п. 67.2 ст. 67 Податкового кодексу України, контролюючі органи в установленому законом порядку мають право звертатися до суду про винесення судового рішення щодо: припинення юридичних осіб або підприємницької діяльності фізичних осіб - підприємців; відміни державної реєстрації припинення юридичних осіб або підприємницької діяльності фізичних осіб - підприємців; скасування державної реєстрації змін до установчих документів.
На виконання вимог Податкового кодексу України Житомирська об'єднана державна податкова інспекція Головного управління ДФС у Житомирській області просить скасувати державну реєстрацію змін до установчих документів ТОВ "Інвестім" щодо внесеної інформації про керівника юридичної особи.
Відносини, які виникають у сфері державної реєстрації юридичних осіб, а також фізичних осіб - підприємців регулює Закон України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців та громадських формувань" від 15.05.2003 № 755-IV ( в редакції Закону України від 26 листопада 2015р. N835-VIII).
У відповідності до пункту 4 частини 1 статті 1 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців та громадських формувань" від 15.05.2003 № 755-IV (далі - Закон № 755-IV), державна реєстрація юридичних осіб, громадських формувань, що не мають статусу юридичної особи, та фізичних осіб - підприємців (далі - державна реєстрація) - офіційне визнання шляхом засвідчення державою факту створення або припинення юридичної особи, громадського формування, що не має статусу юридичної особи, засвідчення факту наявності відповідного статусу громадського об'єднання, професійної спілки, її організації або об'єднання, політичної партії, організації роботодавців, об'єднань організацій роботодавців та їхньої символіки, засвідчення факту набуття або позбавлення статусу підприємця фізичною особою, зміни відомостей, що містяться в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань, про юридичну особу та фізичну особу - підприємця, а також проведення інших реєстраційних дій, передбачених цим Законом.
Систему органів у сфері державної реєстрації становлять Міністерство юстиції України та інші суб'єкти державної реєстрації, що передбачено ч.1 ст.5 Закону №755-IV.
За змістом ч. 1 ст. 25 зазначеного Закону, державна реєстрація та інші реєстраційні дії проводяться, зокрема, на підставі: 1) документів, що подаються заявником для державної реєстрації; 2) судових рішень, що набрали законної сили та тягнуть за собою зміну відомостей в Єдиному державному реєстрі, а також що надійшли в електронній формі від суду або державної виконавчої служби відповідно до Закону України "Про виконавче провадження" у тому числі про скасування реєстраційної дії/запису в Єдиному державному реєстрі.
Згідно з ч.2 ст.6 Закону №755-IV державний реєстратор приймає документи; перевіряє документи на наявність підстав для зупинення розгляду документів; перевіряє документи на наявність підстав для відмови у державній реєстрації; проводить реєстраційну дію (у тому числі з урахуванням принципу мовчазної згоди) за відсутності підстав для зупинення розгляду документів та відмови у державній реєстрації шляхом внесення запису до Єдиного державного реєстру; веде Єдиний державний реєстр; веде реєстраційні справи; здійснює інші повноваження, передбачені цим Законом.
Відтак аналіз зазначених вище норм Закону свідчить, що скасування в Єдиному державному реєстрі змін до установчих документів юридичної особи належить до повноважень суб'єктів державної реєстрації.
За таких обставин колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції про те, що відповідачем у даній справі має бути суб'єкт державної реєстрації, який вчинив реєстраційні дії, щодо внесення змін до установчих документів.
Такий орган до участі в справі в якості відповідача судом першої інстанції не залучений.
Отже, суд першої інстанції дійшов правильного висновку про відмову у задоволенні позову до ТОВ "Інвестім" про скасування державної реєстрації змін до установчих документів.
Відповідно до 316 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Доводи апеляційної скарги не спростовують висновків суду і не впливають на правильність прийнятого судового рішення. Постанову прийнято судом першої інстанції з додержанням вимог матеріального та процесуального права, підстави для її скасування відсутні.
Керуючись ст.ст. 308, 310, 315 317, 321, 322, 325, 329 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
Апеляційну скаргу Житомирської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Житомирській області залишити без задоволення, постанову Житомирського окружного адміністративного суду від "23" жовтня 2017 р. без змін.
Постанова набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена протягом тридцяти днів з дня складання повного судового рішення шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Верховного Суду.
Головуючий суддя Т.В. Іваненко
судді: Л.В. Кузьменко
К.С. Франовська
Повне судове рішення складено "15" березня 2018 р.