Рішення № 72744178, 25.01.2018, Золочівський районний суд Львівської області

Дата ухвалення
25.01.2018
Номер справи
445/1228/16-ц
Номер документу
72744178
Форма судочинства
Цивільне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Справа № 445/1228/16-ц

Р І Ш Е Н Н Я

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

25 січня 2018 року Золочівський районний суд Львівської області

в складі судді Сивак В. М.

з участю секретаря Захарчук Н.Я.

прокурора Сеньків О.Я.

Розглянувши у відкритому судовому засіданні у місті Золочеві цивільну справу за позовом Золочівської місцевої прокуратури Львівської області в інтересах держави в особі Струтинської сільської ради Золочівського району Львівської області до ОСОБА_1, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, Державного підприємства «Золочівське лісове господарство», про відшкодування шкоди, завданої державі внаслідок порушення вимог природоохоронного законодавства,

ВСТАНОВИВ:

Золочівська місцева прокуратура Львівської області в інтересах держави в особі Струтинської сільської ради Золочівського району Львівської області звернулася до суду із вимогою стягнути з ОСОБА_1 в користь Струтинської сільської ради Золочівського району Львівської області на розрахунковий рахунок №33115331700223, одержувач – УДКСУ у Золочівському районі, с.Струтин, код ЄДРПОУ – 04374097, МФО – 825014, 16 626,01 грн. шкоди, завданої державі внаслідок порушення вимог природоохоронного законодавст ва. Позовні вимоги обґрунтовує тим, що відповідач здійсним незаконну порубку лісу у кількості 1 дерева модрини на території Зозулівського лісництва ДП «Золочівське лісове господарство», з приводу чого складено протокол про адміністративне правопорушення. Розмір шкоди. Заподіяної державі даним правопорушенням становить 16 626,01 грн., що підлягає стягненню із особи, яка це правопорушення вчинила.

У судовому засіданні представник Золочівської місцевої прокуратури ОСОБА_2 позовні вимоги підтримав у повному обсязі, надав суду поясненняяаналогічні тим, що зазначені у позовній заяві, просить позов задоволити.

Представник Струтинської сільської ради в судове засідання не з'явився, про час і місце розгляду справи був належним чином повідомлений.

Представник третьої особи ДП "Золочівське лісове господарство" в судове засідання не з'явився, подав до суду заяву в якій просить справу розглядати без участі представника ДП "Золочівське лісове господарство".

Відповідач ОСОБА_3 у судове засідання не з'явився, про час, дату та місце розгляду справи судом повідомлений належним чином, а тому суд вважає за можливе розглянути справу у його відсутності на підставі наявних у справі матеріалів та постановити заочне рішення.

Суд заслухавши пояснення прокурора та дослідивши наявні у справі докази, прийшов до наступних висновків.

29 лютого 2016 року Лісничим Зозулівського лісництва ОСОБА_4 складено протокол про адміністративне правопорушення №4.303-16, із якого вбачається, що ОСОБА_1 20.02.2016 року самовільно зрізав модрину в кв.42 вид 14 майстерська дільниця №5., що є порушенням ст.65 КУпАП.

29 лютого 2016 року винесено постанову про адміністративне правопорушення №8 (4. 303-16), якою встановлено факт незаконної рубки ОСОБА_5 одного дерева модрини в кв.42 вид 14 майстерська дільниця №5, в результаті чого заподіяно шкоду лісовому господарству на суму 16461,90 грн., таксова вартість деревини 164,11 грн. ОСОБА_5 визнано винним у вчиненні правопорушення, передбаченого ст. 65 КУпАП та накладено штраф у розмірі 85,00 грн.

Задовольняючи позовні вимоги, суд виходить із наступних міркувань.

Так, статті 1, 3 Лісового Кодексу України встановлюють, що ліси України є її національним багатством і за своїм призначенням та місце розташуванням виконують переважно природоохоронні, захисні, санітарно-гієнічні, оздоровчі, рекреаційні, естетичні, виховні, інші функції та є джерелом для задоволення потреб суспільства в лісових ресурсах.

Усі ліси на території України, незалежно від того, на землях яких категорій за основним цільовим призначенням вони зростають, та незалежно від права власності на них, становлять лісовий фонд України і перебувають під охороною держави. Лісові відносини в Україні регулюються Конституцією України, Законом України «Про охорону навколишнього природного середовища», Лісовим кодексом України, іншими законодавчими актами України, а також прийнятими відповідно до них нормативно-правовими актами.

Відповідно до ч. 1 ст. 1166 ЦК України майнова шкода, завдана неправомірними рішеннями, діями чи бездіяльністю особистим немайновим правам фізичної або юридичної особи, а також шкода, завдана майну фізичної або юридичної особи, відшкодовується в повному обсязі особою, яка її завдала.

Згідно із ст. 7 Лісового кодексу України, ліси можуть перебувати в державній, комунальній та приватній власності. Суб'єктами права власності на ліси є держава, територіальні громади, громадяни та юридичні особи.

Відповідно до ст. 8 Лісового кодексу України, у державній власності перебувають усі ліси України, крім лісів, що перебувають у комунальній або приватній власності. Право державної власності на ліси набувається і реалізується державою в особі Кабінету Міністрів України, Ради міністрів Автономної Республіки Крим, місцевих державних адміністрацій відповідно до закону.

Збитки, завдані внаслідок порушення прав власників лісів, лісокористувачів та громадян, підлягають відшкодуванню у повному обсязі відповідно до закону (ч. 4 ст. 19, ст. 24 ЛК України).

У відповідності до положень ст. 69 Лісового кодексу України - спеціальне використання лісових ресурсів на виділеній лісовій ділянці проводиться за спеціальним дозволом - лісорубний квиток або лісовий квиток.

За змістом ст. 105 Лісового кодексу України порушення лісового законодавства тягне за собою дисциплінарну, адміністративну, цивільно-правову або кримінальну відповідальність відповідно до закону. Відповідальність за порушення лісового законодавства несуть особи, винні, зокрема, у незаконному вирубуванні та пошкодженні дерев і чагарників.

Відповідно до ст. 107 Лісового Кодексу України громадяни зобов'язані відшкодувати шкоду, заподіяну ними лісу внаслідок порушення лісового законодавства, у розмірах і порядку, визначених законодавством України.

Згідно із ст. 69 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища» шкода, заподіяна внаслідок порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища, підлягає компенсації в повному обсязі.

Порядок розрахунку суми завданої шкоди визначений Постановою Кабінету Міністрів України від 23.07.2008 року № 665 «Про затвердження такс для обчислення розміру шкоди, заподіяної лісу».

Суд, дослідивши розрахунки шкоди, надані позивачем, в повній мірі погоджується із порядком їх здійснення; розрахунок проведено на підставі польових перелікових відомостей пнів, виявлених при самовільній рубці, з урахуванням діаметру стволу дерева, всього незаконно зрубано 1 дерево.

Відповідно до детальної матеріально-грошової оцінки лісосіки з врахуванням такс, визначених в Додатку № 1 до вказаної вище постанови КМ України, розмір шкоди становить 16 626,01 грн.

З матеріалів справи вбачається факт незаконної вирубки дерев відповідачем по справі.

Наведене свідчить про порушення відповідачем природоохоронного законодавства та про його обов'язок відшкодувати заподіяні такими неправомірними діями збитки.

Як вказано вище, відповідача було визнано винним у скоєнні адміністративного правопорушення, передбаченого ст.65 КУпАП, яка передбачає відповідальність за незаконну порубку, пошкодження та знищення лісових культур і молодняка, та піддано за це адміністративному стягненню.

За таких обставин, вина відповідача у незаконній вирубці дерев, а саме 1 дерева породи модрина встановлена.

За приписами ст.40 КУпАП відшкодування майнової шкоди, заподіяної адміністративним правопорушенням, вирішується в порядку цивільного судочинства.

З врахуванням всього вищенаведеного, суд вважає вимоги позивача до відповідача про відшкодування збитків, заподіяних державі внаслідок незаконного вирубування дерев, обґрунтованими.

Керуючись ст.ст. 1, 3, 7, 8, 69, 105, 107 Лісового Кодексу України, ст.1166 ЦК України, ст.69 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища», ст.ст.40,65 КУпАП, постановою КМ України від 23.07.2008 року № 665 «Про затвердження такс для обчислення розміру шкоди, заподіяної лісу», ст.ст. 10, 12, 81, 89, 141, 258, 263-265, 280-284 ЦПК України, суд, -

ВИРІШИВ:

Позов задоволити.

Стягнути з ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, який проживає за адресою: ІНФОРМАЦІЯ_2, в користь Струтинської сільської ради Золочівського району Львівської області на розрахунковий рахунок №33115331700223, одержувач – УДКСУ у Золочівському районі, с.Струтин, код ЄДРПОУ – 04374097, МФО – 825014, 16 626,01 (шістнадцять тисяч шістсот двадцять шість грн., 01 коп.) грн. шкоди, завданої державі внаслідок порушення вимог природоохоронного законодавства.

Стягнути з ОСОБА_1 на користь Золочівської місцевої прокуратури Львівської області судовий збір в розмірі 1378,00 грн.

Заочне рішення може бути переглянуте судом, що його ухвалив за письмовою заявою відповідача протягом 30 днів з дня його проголошення.

Рішення набирає законної сили після закінчення 30-денного строку з дня вручення сторонам його копії, якщо протягом цього часу не буде подано апеляційної скарги.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до апеляційного суду Львівської області шляхом подання в 30-ти денний строк з дня вручення сторонам його копії апеляційної скарги .

Суддя В. М. Сивак