
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
Головуючий І інстанції: Євтіфієв В.М.
05 березня 2018 р. м. ХарківСправа № 642/4707/17Харківський апеляційний адміністративний суд
у складі колегії:
головуючого судді: Донець Л.О.
суддів: Бенедик А.П. , Мельнікової Л.В.
за участю секретаря судового засідання Багмет А.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні у приміщенні Харківського апеляційного адміністративного суду адміністративну справу за апеляційною скаргою Харківського обласного військового комісаріату на постанову Ленінського районного суду м. Харкова від 07.11.2017 (суддя Євтіфієв В.М.), по справі № 642/4707/17
за позовом ОСОБА_1
до Харківського обласного військового комісаріату
про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії,
ВСТАНОВИВ:
19.09.2017 року ОСОБА_1 (далі - позивач) звернувся до суду з позовом до Харківського обласного військового комісаріату (далі - відповідач), в якому просить, визнати протиправною бездіяльність відповідача щодо відмови скласти та надати позивачу довідку про додаткові види грошового забезпечення для обчислення пенсії позивачу з урахуванням грошової допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, індексації та одноразової грошової допомоги при звільненні; зобов'язати відповідача скласти довідку про додаткові види грошового забезпечення позивачу, які він отримував протягом останніх 24 місяців підряд перед місяцем звільнення з військової служби яка містить відомості про розміри грошової допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, індексації та одноразової грошової допомоги при звільненні та надати зазначену довідку позивачу.
Постановою Ленінського районного суду м. Харкова від 7 листопада 2017 року позов задоволено частково.
Визнано дії (бездіяльність) відповідача щодо відмови скласти та надати позивачу довідку про додаткові види грошового забезпечення для обчислення пенсії позивачу з урахуванням грошової допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, індексації та одноразової грошової допомоги при звільненні протиправною.
Зобов'язати відповідача скласти довідку про додаткові види грошового забезпечення позивачу, які він отримував протягом останніх 24 місяців підряд перед звільненням з військової служби яка містить відомості про розміри грошової допомоги на оздоровлення. матеріальної допомоги при звільненні та надати зазначену довідку позивачу.
В задоволенні іншої частини позову відмовлено.
Відповідач, не погодившись з судовим рішенням подав апеляційну скаргу, в якій просить скасувати судове рішення, та прийняти нове рішення, яким відмовити у задоволенні позову.
В обґрунтування апеляційної скарги відповідач посилається на неврахування судом першої інстанції норм матеріального права, та фактичних обставин справи, що призвело до неправильного вирішення справи.
Колегія суддів, заслухавши суддю-доповідача, перевіривши в межах апеляційної скарги, доводи суду першої інстанції, вважає, що апеляційна скарга підлягає задоволенню, а судове рішення - скасуванню з наступних підстав.
Позивач проходив військову службу в Збройних силах України в Харківському університеті Повітряних Сил.
З 01.09.2005 року є отримувачем пенсії за вислугу років, призначену відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
07.09.2017 року позивач звернувся до відповідача з заявою про складання та надання довідки про додаткові види грошового забезпечення для обчислення пенсії яка містить відомості про грошову допомогу на оздоровлення, матеріальну допомогу для вирішення соціально-побутових питань, індексації та одноразову грошову допомогу при звільненні, які позивач отримував протягом останніх 24 місяців перед місяцем звільнення з військової служби.
18.09.2017 року за вих. № ФХ -114271/2339/ВСЗ, відповідачем надана відповідь - відмова позивачу.
Суд першої інстанції, задовольняючи позов, зроблений висновок про те, що грошова допомога на оздоровлення, матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань, індексація та грошова допомога при звільненні, з яких сплачені страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, відносяться до складу грошового забезпечення військовослужбовців з розміру якого обчислюється пенсія.
За таких підстав, суд першої інстанції зробив висновок про те, що відповідачем протиправно не було складена довідка на вимогу заяви позивача.
Колегія суддів не погоджується з висновками суду першої інстанції, виходячи з наступного.
Матеріали справи свідчать про те, що відповідач свою відмову про складання та надання довідки про додаткові види грошового забезпечення для обчислення пенсії, яка містить відомості про грошову допомогу на оздоровлення, матеріальну допомогу для вирішення соціально-побутових питань, індексації та одноразову грошову допомогу при звільненні, які позивач отримував під час проходження військової служби, обґрунтовує відсутністю відповідних документів, виданих фінансовими органами, які здійснювали нарахування та виплату грошового забезпечення позивачу під час його служби у відповідача.
У відповідності до п.3.4 наказу Міністерства оборони України від 31.12.2014 року №937 «Інструкції з організації роботи із соціального забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та членів їх сімей у Міністерстві оборони України», документи про призначення пенсії за вислугу років і по інвалідності особам, звільненим з військової служби, які мають право на пенсію відповідно до Закону, та особам, які мають право на пенсійне забезпечення відповідно до міжнародних договорів України у галузі пенсійного забезпечення військовослужбовців та членів їх сімей, подаються до органів, що призначають пенсії, через відділи соціального забезпечення обласних військових комісаріатів.
У разі якщо особи, які подають документи для призначення пенсії, мешкають у віддалених районах або не мають можливості за станом здоров'я прибути для подання документів в обласний військовий комісаріат, підготовка документів для призначення їм пенсій здійснюється в районних військових комісаріатах.
Відповідно до п.3.12 наказу Міністерства оборони України від 31.12.2014 року №937 «Інструкції з організації роботи із соціального забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та членів їх сімей у Міністерстві оборони України», при одержанні від особи, яка звернулася за призначенням пенсії, оригіналів документів, виданих органами державної реєстрації актів цивільного стану, їх копії засвідчуються підписом районного військового комісара, гербовою печаткою та долучаються до пенсійних документів, які надсилаються до органу, що призначає пенсію. Оригінали документів повертаються заявникові.
Копії документів, необхідних для призначення пенсії, які подаються безпосередньо заявниками до органів, що призначають пенсії, засвідчуються цими органами.
Згідно до п.4.3 наказу Міністерства оборони України від 31.12.2014 року №937 «Інструкції з організації роботи із соціального забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та членів їх сімей у Міністерстві оборони України», документи про призначення пенсій, зазначені в пунктах 3.2 - 3.7 розділу ІІІ Положення, подані особами, звільненими з військової служби, та членами сімей померлих військовослужбовців і осіб, звільнених з військової служби, які надсилаються безпосередньо до органів, що призначають пенсії, а також документи для призначення пенсій, подані районними військовими комісаріатами, в обласному військовому комісаріаті реєструються в Книзі обліку пенсійних документів, а у випадках, зазначених у пункті 4.2 цього розділу, поряд із присвоєним їм раніше номером здійснюється відповідний запис про надходження цих документів.
Якщо документи, подані районним військовим комісаріатом, оформлені не в установленому порядку, обласний військовий комісаріат вживає заходів щодо їх доопрацювання.
На підставі п.2.15 наказу Міністерства оборони України №530 від 14.08.2014 року «Про затвердження Положення про організацію в Міністерстві оборони України роботи з обчислення вислуги років для призначення пенсій військовослужбовцям і соціального забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та членів їх сімей», попередній розрахунок вислуги років (страхового стажу) на пенсію складається відповідним управлінням (відділом) особового складу (персоналу) та передається разом з особовою справою до фінансового органу (пункт 2.12 цього розділу), який складає основний розрахунок вислуги років (страхового стажу) на пенсію і повертає його в управління (відділ) особового складу (персоналу) для долучення до особової справи військовослужбовця.
Згідно до приписів п.3.1 вказаного вище наказу Міністерства оборони України №530 від 14.08.2014 року, оформлення та подання до органів Пенсійного фонду України документів для призначення пенсій особам, звільненим з військової служби, та пенсій в разі втрати годувальника членам сімей померлих військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової військової служби) відповідно до Закону, а також визначення розміру грошового забезпечення, що враховується при обчисленні та перерахунках пенсій колишнім військовослужбовцям (крім колишніх військовослужбовців строкової військової служби), здійснюються уповноваженими органами Міністерства оборони України - обласними військовими комісаріатами згідно з постановою правління Пенсійного фонду України від 30 січня 2007 року № 3-1 "Про затвердження Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 15 лютого 2007 року за № 135/13402 (далі - Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій).
Розмір грошового забезпечення, що враховується при обчисленні та перерахунках пенсій особам, звільненим з військової служби у військовій частині А0515 та підпорядкованих їй військових частинах, визначається фінансово-економічним управлінням цієї військової частини.
Аналізуючи наведені вище норми, колегія суддів дійшла до висновку про те, що на відповідача покладені обов'язки в оформленні та направленні документів для призначення пенсії до пенсійного органу, які отримані ним від районних військомісаріатів, та від осіб, що ініціюють питання про призначення соціальних виплат.
Відповідач в своїй відмові каже про те, що позивачем особисто наданий грошовий атестат, виданий Харківським університетом Повітряних Сил, який й був переданий до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області.
Крім цього, відповідачем роз'яснено позивачу право для з'ясування питання про надання йому довідки про додаткові види грошового забезпечення позивачу, які він отримував протягом останніх 24 місяців підряд перед звільненням з військової служби, яка містить відомості про розміри грошової допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги при звільненні звернутись до Харківського національного університету Повітряних Сил імені Івана Кожедуба.
Окрім цього, відповідачем запропоновано позивачу надати довідку про додаткові види грошового забезпечення, яка, на його думку, є вірною, якщо фінансові документи, які ним надані до відповідача для призначення пенсії, не містять повної інформації.
Виходячи із викладеного, колегія суддів не вбачає підстав для задоволення позовних вимог.
Позивачем до матеріалів справи не була надана, а судом першої інстанції не була витребувана, відповідь-відмова позивачу у задоволенні заявлених вимог датована 18.09.2017 року вих.№ФХ-114271/2339/ВСЗ.
Вказана відповідь від 18.09.2017 року була отримана лише судом апеляційної інстанції.
Під час задоволення позовних вимог, суд першої інстанції підтримав твердження позивача про те, що підставою для відмови є неврахування відповідачем правових висновків постанови Верховного Суду України від 22.04.2014 року по справі №21-484а13.
Колегія суддів, вважає вказані твердження помилковими, оскільки предметом спору у справі Верховного Суду України №21-484а13 є здійснення перерахунку пенсії у зв'язку зі зміною розміру грошового забезпечення та регулювання порядку подання відповідних документів до пенсійного органу, тоді як спір у даній справі стосується ненадання відповідачем довідки про додаткові види грошового забезпечення позивачу, які він отримував протягом останніх 24 місяців підряд перед звільненням з військової служби, яка містить відомості про розміри грошової допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги при звільненні.
Представником позивача до суду апеляційної інстанції наданий правовий висновок постанови Верховного Суду України від 06.02.2018 року по справі №761/28228/15-а, відповідно до якого військкомат зобов'язаний надати довідку з урахуванням грошової допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, індексації.
Верховним Судом зроблений висновок про те, що вказані види додаткового грошового забезпечення при умові сплати страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, відносяться до складу грошового забезпечення військовослужбовців, з розміру якого обчислюється пенсія.
Колегія суддів вважає, що даний правовий висновок не може бути застосований у даному спорі, оскільки відповідачем названі інші, ніж ті які стали предметом розгляду Верховним Судом, підстави для відмови у наданні позивачу довідки.
Так, за змістом відповіді відповідача підставою для відмови є відсутність у відповідача інформації про додаткові види грошового забезпечення позивача, отримувані ним протягом останніх 24 місяців підряд перед звільненням з військової служби, яка містить відомості про розміри грошової допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги при звільненні.
Вище викладене дає підстави дійти до висновку про те, що судом першої інстанції неправильно застосовані норми матеріального права, зокрема, наказу Міністерства оборони України від 31.12.2014 року №937 «Інструкції з організації роботи із соціального забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та членів їх сімей у Міністерстві оборони України», наказу Міністерства оборони України №530 від 14.08.2014 року «Про затвердження Положення про організацію в Міністерстві оборони України роботи з обчислення вислуги років для призначення пенсій військовослужбовцям і соціального забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та членів їх сімей», зроблені висновки, які не відповідають обставинам справи, неповно з'ясовані обставини справи, тому судове рішення підлягає скасуванню.
В силу приписів ч.4 ст. 229 КАС України, фіксування судового засідання за допомогою технічного засобу не здійснювалось.
Згідно до п.2 ч.1 ст. 315 КАС України, за наслідками розгляду апеляційної скарги на судове рішення суду першої інстанції суд апеляційної інстанції має право скасувати судове рішення повністю або частково і ухвалити нове судове рішення у відповідній частині або змінити судове рішення.
Колегія суддів, дійшла до висновку, що постанова суду першої інстанції підлягає скасуванню, а апеляційна скарга - задоволенню.
Керуючись ст. 243, 250, 310, 315, 321 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
Апеляційну скаргу Харківського обласного військового комісаріату задовольнити.
Постанову Ленінського районного суду м. Харкова від 07.11.2017 по справі № 642/4707/17 скасувати.
Прийняти нову постанову, якою у задоволенні позову ОСОБА_1 - відмовити.
Постанова набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена у касаційному порядку протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до суду касаційної інстанції.
Головуючий суддя Л.О. ДонецьСудді А.П. Бенедик Л.В. Мельнікова
Повний текст постанови складено 15.03.2018.