
ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
П О С Т А Н О В А
і м е н е м У к р а ї н и
01 березня 2018 рокусправа № 804/2581/17
Дніпропетровський апеляційний адміністративний суд у складі колегії: головуючий суддя: Прокопчук Т.С.
судді: Шлай А.В. Кругового О.О.
за участю секретаря судового засідання: Горшкова В.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Дніпрі апеляційну скаргу Уповноваженої особи Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на ліквідацію Публічного акціонерного товариства «Банк Михайлівський» Волкова Олександра Юрійовича
на постанову Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 11 вересня 2017 року (суддя: Верба І.О.) по адміністративній справі №804/2581/17
за адміністративним позовом ОСОБА_3 до Уповноваженої особи Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на ліквідацію Публічного акціонерного товариства «Банк Михайлівський» Волкова Олександра Юрійовича, 3 осіб Фонду гарантування вкладів фізичних осіб, Публічного акціонерного товариства «Банк Михайлівський» про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії, -
ВСТАНОВИВ:
Позивач ОСОБА_3 звернувся до суду з позовом, з урахуванням уточнень, до відповідача Уповноваженої особи Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на ліквідацію Публічного акціонерного товариства «Банк Михайлівський» Волкова О.Ю. (далі - Уповноважена особа Фонду Волков О.Ю.), 3 осіб Фонду гарантування вкладів фізичних осіб (далі - Фонд), Публічного акціонерного товариства «Банк Михайлівський» (далі ПАТ «Банк Михайлівський»), в якому просив визнати протиправною бездіяльність Уповноваженої особи Фонду Волкова О.Ю., зобов'язати відповідача включити його до Переліку рахунків вкладників, які мають право на відшкодування коштів за вкладами в ПАТ «Банк Михайлівський» за рахунок Фонду, надати до Фонду додаткову інформацію про нього для внесення даних до Загального реєстру вкладників ПАТ «Банк Михайлівський», які отримують кошти в межах гарантованої суми відшкодування за рахунок коштів Фонду.
Постановою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 03.08.2017 року від 11.09.2017 року позовні вимоги задоволено, визнано протиправною бездіяльність відповідача щодо не включення позивача до Переліку вкладників, які мають право на відшкодування коштів за вкладами за рахунок Фонду за договором банківського рахунку на повну суму внесених коштів та зобов'язано відповідача включити позивача до Переліку рахунків вкладників, які мають право на відшкодування коштів за вкладами в ПАТ «Банк Михайлівський» за рахунок Фонду до повного розміру внесеного вкладу, а саме в розмірі 50 000 грн., та надати до Фонду додаткову інформацію про позивача для внесення його даних до Загального реєстру вкладників ПАТ «Банк Михайлівський», які отримують кошти в межах гарантованої суми відшкодування за рахунок коштів Фонду, присуджено на користь позивача за рахунок Фонду сплачену суму судового збору в розмірі 1 280 грн.
Не погодившись з постановою суду першої інстанції, Уповноваженою особою Фонду Волковим О.Ю. подано апеляційну скаргу, в якій апелянт просить постанову скасувати та прийняти нову постанову, якою у задоволенні позовних вимог відмовити через порушення судом норм матеріального права.. Апеляційна скарга обґрунтована помилковістю висновків суду першої інстанції щодо наявності підстав для задоволення позовних вимог в частині відшкодування на користь позивача суми вкладу в розмірі 50 000 грн.
Перевіривши матеріали справи, законність і обґрунтованість постанови суду в межах доводів апеляційної скарги і заявлених позовних вимог, а також правильність застосування судом норм матеріального права та правової оцінки обставин у справі суд приходить до висновку, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Згідно ч.1 ст.9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Судом першої інстанції встановлено, що 11.11.2014 року між Товариством з обмеженою відповідальністю «Інвестиційно - Розрахунковий Центр» (далі - ТОВ «Інвестиційно - Розрахунковий Центр») та ПАТ «Банк Михайлівський» укладено договір доручення №1, відповідно до умов якого Банк, зокрема, має право укладати договори, що передбачають отримання/залучення на користь ТОВ «Інвестиційно - Розрахунковий Центр» грошових коштів у позику від фізичних осіб.
18.02.2016 року між ОСОБА_3 та ПАТ «Банк Михайлівський» укладено договір банківського рахунку «Поточний рахунок для обслуговування строкового вкладу (депозиту)» №980-037-000000700, за яким Банк відкриває на ім'я клієнта поточний рахунок НОМЕР_1 в гривні для зберігання грошей клієнта і здійснює його розрахунково-касове обслуговування, а також нараховує та сплачує клієнту проценти за користування його коштами на рахунку (т.1 а.с.15).
В цей же день 18.02.2017 року між ОСОБА_3 та ПАТ «Банк Михайлівський» в якості повіреного ТОВ «Інвестиційно - Розрахунковий Центр» укладено договір №980-037-000191382 «Суперкапітал» (з виплатою процентів щомісячно)»,за умовами якого позивач з дати укладання договору до 17.02.2017 року передає ТОВ «Інвестиційно - Розрахунковий Центр» у власність грошові кошти в розмірі 150 000 грн. на 365 днів, зі сплатою 33,54 % річних (т.1 а.с.63-65).
ОСОБА_3 на власний поточний рахунок 18.02.2016 року та 25.03.2016 року внесено готівкові кошти в розмірі 100 000 грн. згідно квитанції №4337925 та в розмірі 50 000 грн. згідно квитанції №5857607, ці кошти ПАТ «Банк Михайлівський» перераховано на користь ТОВ «Інвестиційно - Розрахунковий Центр» відповідно до меморіальних ордерів №4337785, №5857616 (т.1 а.с.111,112,116,117).
19.05.2016 року ТОВ «Інвестиційно - Розрахунковий Центр» на рахунок ОСОБА_3 НОМЕР_1 повернуто зазначені грошові кошти з урахуванням суми відсотків на загальну суму 150 110,66грн.(т.1 а.с.61).
Із матеріалів справи видно, що 22.12.2015 року Правлінням Національного банку України винесено постанову №217/БТ «Про віднесення ПАТ «Банк Михайлівський» до категорії проблемних та запровадження особливого режиму контролю за діяльністю банку», якою установлено факт здійснення ПАТ «Банк Михайлівський» ризикової діяльності, його віднесено до категорії проблемних строком на 180 днів та запроваджено обмеження в діяльності.
27.04.2016 року Правлінням Національного банку України винесено постанову №295/БТ «Про окремі питання діяльності ПАТ «Банк Михайлівський» та внесення змін до постанови Правління Національного банку України від 22.12.2015 року», якою введено певні обмеження діяльності ПАТ «Банк Михайлівський».
Постановою Правління Національного банку України №14/БТ від 23.05.2016 року ПАТ «Банк Михайлівський» віднесено до категорії неплатоспроможних, на підставі якої в цей же день Виконавчою дирекцією Фонду прийнято рішення №812, яким затверджено тимчасову адміністрацію у ПАТ «Банк Михайлівський» та уповноваженою особою Фонду на його тимчасову адміністрацію призначено Ірклієнко Ю.П.
Відповідно до наказу тимчасової адміністрації ПАТ «Банк Михайлівський» №42/2 від 01.06.2016 року наказано застосувати наслідки нікчемності правочинів(транзакцій) з виконання 19.05.2016 року платіжних документів ТОВ «Інвестиційно - Розрахунковий Центр» по перерахуванню коштів на рахунки 12 160 фізичних осіб у сумі 10 298 015 973, 74 грн. (т.1 а.с.60).
Постановою Правління Національного банку України № 124-рш від 12.07.2016 року оголошено про відкликання банківської ліцензії та ліквідацію ПАТ «Банк Михайлівський», на підставі чого в цей же день Виконавчою дирекцією Фонду прийнято рішення № 1213 про початок здійснення процедури ліквідації ПАТ «Банк Михайлівський» та делегування повноважень уповноваженої особи Фонду Ірклієнко Ю.П.
14.07.2016 року на офіційному веб-сайті Фонду опубліковано оголошення, що починаючи з 15.07.2016 року Фонд розпочинає виплати коштів вкладникам зазначеного банку, для отримання яких вкладники можуть звертатись до установ банків-агентів Фонду: ПАТ «АЛЬФА БАНК», ПАТ «БАНК КРЕДИТ ДНІПРО», ПАТ «КРЕДОБАНК», ПАТ «ПУМБ», ПАТ КБ «ПРАВЕКС-БАНК», АТ «ТАСКОМБАНК».
Рішенням Виконавчої дирекції Фонду №1702 від 01.09.2016 року Уповноваженою особою Фонду на ліквідацію ПАТ «Банк Михайлівський» призначено Волкова О.Ю., повноваження якого починаючи з 25.01.2017 року були продовжені на підставі рішення Виконавчої дирекції Фонду № 265 від 24.01.2017 року в частині, зокрема ст. 37, 38, 47-52, 521, 53 Закону України «Про систему гарантування вкладів фізичних осіб» №4452-VI від 23.02.2012 року (далі - Закон №4452-VI), в тому числі з підписання всіх договорів, пов'язаних з реалізацією активів банку у порядку, визначеному Законом, окрім повноважень в частині організації реалізації активів банку та повноважень, визначених п. 4, 5, 6,8 ч. 2 ст. 37, п. 4 ч. 1 ст. 48 Закону №4452-VI.
За матеріалами справи ОСОБА_3 двічі 17.11.2016 року та 01.02.2017 року звертався до Уповноваженої особи Фонду Волкова О.Ю. із заявами про включення його до Переліку вкладників, які мають право на відшкодування коштів за вкладами за рахунок коштів Фонду та просив надати до Фонду додаткову інформацію для внесення даних до Загального Реєстру вкладників ПАТ «Банк Михайлівський», які отримують кошти в межах гарантованої суми відшкодування за рахунок коштів Фонду (т.1 а.с.88,138).
20.07.2017 року ОСОБА_3 звернувся до Уповноваженої особи Фонду Волкова О.Ю. з заявою, в якій зазначив, що грошові кошти в розмірі 100 000 грн. за договором №980-037-000191382 від 18.02.2016 року, з урахуванням суми відсотків в розмірі 3 140,39 грн., виплачені на його користь у зв'язку з їх розблокуванням, не виплаченими залишились кошти в розмірі 50 000 грн. (т.2 а.с.12).
Вирішуючи спір між сторонами та задовольняючи позовні вимоги суд першої інстанції виходив з того, що у відповідача відсутні законні підстави для не направлення до Фонду інформації стосовно відшкодування позивачу за рахунок Фонду в розумінні приписів Закону №4452-VI грошових коштів в розмірі 50 000 грн. за договором банківського рахунку «Поточний рахунок для обслуговування строкового вкладу (депозиту)» №980-037-000000700 від 18.02.2016 року.
Суд апеляційної інстанції погоджується з такими висновком суду першої інстанції з огляду на наступне.
У відповідності до п. 3, 4 ст. 2 Закону № 4452-VI, вклад - кошти в готівковій або безготівковій формі у валюті України або в іноземній валюті, які залучені банком від вкладника (або які надійшли для вкладника) на умовах договору банківського вкладу (депозиту), банківського рахунку або шляхом видачі іменного депозитного сертифіката, включаючи нараховані відсотки на такі кошти. Вкладник - фізична особа (у тому числі фізична особа - підприємець), яка уклала або на користь якої укладено договір банківського вкладу (депозиту), банківського рахунку або яка є власником іменного депозитного сертифіката.
Отже, позивач як власник банківського рахунку за договором №980-037-000000700 від 18.02.2016 року є вкладником, який має право на відшкодування гарантованої суми вкладів фізичних осіб у визначеному цим Законом порядку.
Частиною 1 ст. 1, ч.1 ст. 3, ч.3 ст.12, ч.1 ст. 26, ч. 1-3,5,6 ст. 27 Закону № 4452-VI визначено, що Фонд є установою, що виконує спеціальні функції у сфері гарантування вкладів фізичних осіб та виведення неплатоспроможних банків з ринку і ліквідації банків у випадках, встановлених цим Законом.
Виконавча дирекція Фонду здійснює управління поточною діяльністю Фонду; виконавча дирекція Фонду має такі повноваження у сфері забезпечення відшкодування коштів за вкладами: 1)визначає порядок ведення реєстру учасників Фонду; 2) визначає порядок відшкодування Фондом коштів за вкладами відповідно до розділу V цього Закону; 3) визначає порядок ведення банками бази даних про вкладників та ведення Фондом відповідної узагальненої бази даних; 4) приймає рішення про відшкодування коштів за вкладами у разі прийняття Національним банком України рішення про відкликання банківської ліцензії та ліквідацію банку; 5) затверджує порядок визначення банків-агентів та визначає на підставі цього порядку банків-агентів; 6) приймає рішення про оплату Фондом витрат, пов'язаних із процедурою виведення неплатоспроможного банку з ринку, у межах кошторису витрат Фонду, затвердженого адміністративною радою Фонду; 7) встановлює вимоги до змісту договорів банківського вкладу, договорів банківського рахунка з питань, що стосуються функціонування системи гарантування вкладів фізичних осіб.
Фонд гарантує кожному вкладнику банку відшкодування коштів за його вкладом. Фонд відшкодовує кошти в розмірі вкладу, включаючи відсотки, станом на день початку процедури виведення Фондом банку з ринку, але не більше суми граничного розміру відшкодування коштів за вкладами, встановленого на цей день, незалежно від кількості вкладів в одному банку. Сума граничного розміру відшкодування коштів за вкладами не може бути меншою 200 000 гривень. Адміністративна рада Фонду не має права приймати рішення про зменшення граничної суми відшкодування коштів за вкладами.
Уповноважена особа Фонду складає перелік вкладників та визначає розрахункові суми відшкодування коштів за вкладами за рахунок Фонду відповідно до вимог цього Закону та нормативно-правових актів Фонду станом на день отримання рішення про відкликання банківської ліцензії та ліквідацію банку.
Нарахування відсотків за вкладами припиняється в останній день перед початком процедури виведення Фондом банку з ринку (у разі прийняття Національним банком України рішення про відкликання банківської ліцензії та ліквідацію банку з підстав, визначених ч.2 ст. 77 Закону України «Про банки і банківську діяльність», - у день прийняття рішення про відкликання банківської ліцензії та ліквідацію банку).
Уповноважена особа Фонду протягом одного робочого дня (у разі прийняття Національним банком України рішення про відкликання банківської ліцензії та ліквідацію банку з підстав, визначених ч.2 ст. 77 Закону України «Про банки і банківську діяльність») - протягом 15 робочих днів з дня отримання Фондом рішення про відкликання банківської ліцензії та ліквідацію банку формує перелік вкладників, які мають право на відшкодування коштів за вкладами за рахунок Фонду, з визначенням сум, що підлягають відшкодуванню.
Уповноважена особа Фонду зазначає у переліку вкладників суму відшкодування для кожного вкладника.
Протягом трьох робочих днів (у разі прийняття Національним банком України рішення про відкликання банківської ліцензії та ліквідацію банку з підстав, визначених ч.2 ст. 77 Закону України «Про банки і банківську діяльність» - протягом 20 робочих днів з дня отримання Фондом рішення про відкликання банківської ліцензії та ліквідацію банку виконавча дирекція Фонду затверджує реєстр вкладників для здійснення виплат гарантованої суми відшкодування відповідно до наданого уповноваженою особою Фонду переліку вкладників. Фонд публікує оголошення про відшкодування коштів вкладникам у газетах «Урядовий кур'єр» або «Голос України» та на своїй офіційній сторінці в мережі Інтернет не пізніше ніж через сім днів з дня отримання Фондом рішення про відкликання банківської ліцензії та ліквідацію банку.
Відповідно до п. 3-5 розділу ІІІ Положення про порядок відшкодування Фондом коштів за вкладами, затвердженого рішенням виконавчої дирекції Фонду від 09.08.2012 року №14 (далі - Положення №14), Уповноважена особа Фонду протягом трьох днів з дня отримання Фондом рішення про відкликання банківської ліцензії та ліквідацію банку формує та подає до Фонду повний перелік вкладників, які мають право на відшкодування коштів за вкладами за рахунок Фонду (додаток 8), із визначенням сум, що підлягають відшкодуванню (далі - Перелік), перелік вкладників, кошти яких не підлягають відшкодуванню Фондом відповідно до п. 4 - 6 ч. 4 ст. 26 Закону, а також перелік осіб, які на індивідуальній основі отримують від банку проценти за вкладом на більш сприятливих договірних умовах, ніж звичайні, або мають інші фінансові привілеї від банку. Перелік складається станом на день отримання рішення про відкликання банківської ліцензії та ліквідацію банку і включає суму відшкодування для кожного вкладника, яка розраховується, виходячи із сукупного обсягу всіх його вкладів у банку та нарахованих процентів (зменшених на суму податку), але не більше суми граничного розміру відшкодування коштів за вкладами, встановленого на дату прийняття такого рішення, незалежно від кількості вкладів в одному банку. Визначений у Переліку залишок гарантованої суми надається з урахуванням розрахункових сум, сплачених вкладнику протягом дії тимчасової адміністрації у неплатоспроможному банку. Якщо вкладник не отримав свої вклади у межах граничного розміру суми відшкодування протягом дії тимчасової адміністрації за рахунок цільової позики Фонду, така сума відшкодування включається до Переліку. Перелік складається в алфавітному порядку за прізвищами вкладників та подається до Фонду на паперових та електронних носіях разом із супровідним листом. Інформація про вкладника в Переліку має забезпечувати його ідентифікацію відповідно до законодавства. Перелік на паперових носіях (пронумерованих, прошитих) засвідчується підписом уповноваженої особи Фонду та відбитком печатки банку, що ліквідується, на електронних носіях подається на CD-дисках у csv файлі. Дані на паперових та електронних носіях повинні бути ідентичними. Файл csv формується за структурою інформаційного рядка файлу «Перелік вкладників» (додаток 9) та за правилами формування csv файлів (додаток 10).
Відповідно до п. 6 розділу ІІІ Положення, протягом процедури ліквідації уповноважена особа Фонду може надавати до Фонду додаткову інформацію про вкладників стосовно: зменшення (збільшення) кількості вкладників, яким необхідно здійснити виплати відшкодування; зміни розміру належних їм сум; зміни особи вкладника; змін реквізитів вкладників; змін розміру сум разом із змінами реквізитів вкладників. Додаткова інформація залежно від її типу надається окремими файлами, що формуються згідно з додатками 9 та 10 до цього Положення.
Як передбачено у п. 2, 3 розділу IV Положення, Фонд складає на підставі Переліку загальний Реєстр вкладників, які мають право на відшкодування коштів за вкладами за рахунок Фонду, за формою, наведеною у додатку 11 до цього Положення. Загальний Реєстр складається на паперових та електронних носіях.
Загальний Реєстр на паперових носіях (пронумерованих, прошитих) підписується відповідальною особою, яка його склала, та засвідчується підписом директора-розпоряд ника та відбитком печатки Фонду, на електронних носіях - на CD-дисках у csv файлі. Дані на паперових та електронних носіях повинні бути ідентичними. Файл csv формується за структурою інформаційного рядка файла «Загальний Реєстр / Реєстр переказів» (додаток 12) та за правилами формування csv файлів (додаток 10).
Колегія суддів звертає увагу, що до Закону № 4452-VI з часу його прийняття та до Положення №14 з часу його затвердження були внесені зміни.
Положеннями ст. 27 Закону № 4452 (в редакції Закону № 629-VIII від 16.07.2015 року) визначено, що Уповноважена особа Фонду протягом 15 робочих днів з дня початку процедури виведення Фондом банку з ринку формує:1) перелік рахунків, за якими вкладники мають право на відшкодування коштів за вкладами за рахунок коштів Фонду, із визначенням сум, що підлягають відшкодуванню; 2) перелік рахунків вкладників, кошти яких не підлягають відшкодуванню Фондом відповідно до пунктів 4-6 частини четвертої статті 26 цього Закону; 3) переліки рахунків, за якими вкладники на індивідуальній основі отримують від банку відсотки за договорами, укладеними на умовах, що не є поточними ринковими умовами відповідно до ст. 52 Закону України «Про банки і банківську діяльність», або мають інші фінансові привілеї від банку та осіб, які використовують вклад як засіб забезпечення виконання іншого зобов'язання перед цим банком, що не виконане; 4) перелік рахунків вкладників, що перебувають під арештом за рішенням суду; 5) перелік рахунків вкладників, вклади яких мають ознаки, визначені ст. 38 цього Закону. Кошти за такими вкладами виплачуються Фондом після проведення аналізу ознак, визначених ст. 38 цього Закону, у тому числі шляхом надіслання запитів клієнтам банку, у порядку та строки, встановлені Фондом, а також підтвердження відсутності таких ознак.
Виконавча дирекція Фонду затверджує реєстр відшкодувань вкладникам для здійснення виплат відповідно до наданого уповноваженою особою Фонду переліку рахунків, за якими вкладник має право на відшкодування коштів за вкладами за рахунок коштів Фонду.
Аналогічні положення визначені також п.6 Розділу II, п.2 Розділу III Положення №14.
В силу положень ч. 2 ст. 38 Закону № 4452-VI протягом дії тимчасової адміністрації Фонд зобов'язаний забезпечити перевірку правочинів (у тому числі договорів), вчинених (укладених) банком протягом одного року до дня запровадження тимчасової адміністрації банку, на предмет виявлення правочинів (у тому числі договорів), що є нікчемними з підстав, визначених частиною третьою цієї статті.
Порядок виявлення правочинів (у тому числі договорів), що є нікчемними, а також дій Фонду у разі їх виявлення, затверджений рішенням виконавчої дирекції Фонду №826 від 26.05.2016 року (далі - Порядок №826), розширив повноваження Фонду щодо перевірки правочинів на предмет нікчемності на період процедури ліквідації банку.
Так, відповідно до п. 5 розділу ІІ Порядку №826, перевірка правочинів (договорів) на предмет нікчемності проводиться Комісією у період здійснення Фондом тимчасової адміністрації банку.
У разі необхідності проведення перевірки протягом процедури ліквідації банку така перевірка повинна бути завершена не пізніше шести місяців з дня початку процедури ліквідації банку. За рішенням виконавчої дирекції Фонду перевірку може бути продовжено, але не більше, ніж на шість місяців.
Обов'язково підлягають перевірці правочини (договори), вчинені (укладені) після прийняття постанови Національного банку України про віднесення банку до категорії проблемних та/або запровадження обмежень, які відповідають одному з таких критеріїв:
вчинені (укладені) в порушення обмежень, встановлених Національним банком України;
вчинені (укладені) шляхом перерахування коштів з рахунків юридичних осіб на рахунки фізичних осіб;
вчинені (укладені) на користь третьої особи;
призначенням платежу за якими було надання фінансової допомоги, повернення фінансової допомоги, надання позики, повернення позики, дарування, виконання угоди про поділ майна. Про всі випадки виявлення операцій з таким призначенням платежу Уповноважена особа Фонду повідомляє контролюючі органи не пізніше десяти робочих днів з дня виявлення таких операцій;
вчинені (укладені) без фактичного внесення/отримання готівкових грошових коштів через касу банку;
вчинені (укладені) без очевидної законної мети або за відсутності очевидного економічного сенсу.
Згідно із ч.2 ст. 228 ЦК України правочин, який порушує публічний порядок, є нікчемним.
Частина 3 цієї статті визначає, що у разі недодержання вимоги щодо відповідності правочину інтересам держави і суспільства, його моральним засадам такий правочин може бути визнаний недійсним. Якщо визнаний судом недійсний правочин було вчинено з метою, що завідомо суперечить інтересам держави і суспільства, то при наявності умислу у обох сторін - в разі виконання правочину обома сторонами - в дохід держави за рішенням суду стягується все одержане ними за угодою, а в разі виконання правочину однією стороною з іншої сторони за рішенням суду стягується в дохід держави все одержане нею і все належне - з неї першій стороні на відшкодування одержаного. При наявності умислу лише у однієї із сторін все одержане нею за правочином повинно бути повернуто іншій стороні, а одержане останньою або належне їй на відшкодування виконаного за рішенням суду стягується в дохід держави.
Для застосування санкцій, передбачених ст. 228 ЦК України, необхідним є наявність умислу на укладення угоди з метою, яка завідомо суперечить інтересам держави і суспільства, наприклад, вчинення удаваного правочину з метою приховання ухилення від сплати податків чи з метою неправомірного одержання з державного бюджету коштів шляхом відшкодування податку на додану вартість у разі його несплати контрагентами до бюджету.
Крім того, відповідно до п. 18 постанови Пленуму Верховного Суду України від 06.11.2009 року № 9 «Про судову практику розгляду цивільних справ про визнання правочинів недійсними» при кваліфікації правочину за ст. 228 ЦК має враховуватися вина, яка виражається в намірі порушити публічний порядок сторонами правочину або однією зі сторін. Доказом вини може бути вирок суду, постановлений у кримінальній справі, щодо знищення, пошкодження майна чи незаконного заволодіння ним тощо.
В ході розгляду справи судом не встановлено обставин, які б свідчили, що укладений між ОСОБА_3 та ПАТ «Банк Михайлівський» договір банківського рахунку «Поточний рахунок для обслуговування строкового вкладу (депозиту)» №980-037-000000700 від 18.02.2016 року є таким, що порушує публічний порядок чи спрямований на порушення конституційних прав і свобод людини і громадянина, знищення, пошкодження майна держави.
Крім того факт здійснення ТОВ «Інвестиційно - Розрахунковий Центр» 19.05.2016 року повернення на рахунок ОСОБА_3 НОМЕР_1 грошових коштів в розмірі 50 000 грн., не протирічить умовам вказаного договору.
ПАТ «Банк Михайлівський» виконуючи розрахунковий документ, здійснював своє зобов'язання за договором банківського рахунку перед клієнтом - ОСОБА_3, забезпечуючи рух коштів від ініціатора - ТОВ «Інвестиційно - Розрахунковий Центр» до отримувача переказу - позивача.
Разом з тим, з матеріалів справи видно, що 18.05.2016 року ПАТ «Банк Михайлівський» уклав із ТОВ «Інвестиційно - Розрахунковий Центр» договір відступлення права вимоги № 1805, за умовами якого останній зобов'язувався відступити банку права вимоги, належні йому за кредитними договорами, (із забезпеченням) з усіма додатковими угодами до них, укладеними з фізичними особами. Банк, в свою чергу, зобов'язався оплатити права вимоги.
Перелік кредитних договорів, права за якими відступається банку, міститься в реєстрі кредитних договорів. Відповідно до реєстру банк придбав права вимоги за 106 265 кредитними договорами на загальну суму 1 061 074 939,79 грн. за ціною 870 000 000 грн.
Також, 19.05.2016 ПАТ «Банк Михайлівський» уклав із ТОВ «Інвестиційно - Розрахунковий Центр» договір відступлення прав вимоги № l, за умовами якого останній зобов'язався відступити Банку права вимоги, що належать йому за договорами купівлі-продажу цінних паперів з усіма додатковими угодами до них, які укладені ним та юридичними особами.
Перелік договорів, права за якими відступаються банку з боку ТОВ «Інвестиційно - Розрахунковий Центр», міститься в реєстрі Основних договорів.
Банк, в свою чергу, зобов'язався оплатити права вимоги за вартістю, зазначеною в реєстрі основних договорів, протягом 3-х робочих днів з дня підписання вказаного реєстру. Вартість відступлення права вимоги за 26-ю договорами купівлі-продажу цінних паперів склала 561 585 182,51 грн.
Суд не знаходить обґрунтованими доводи апеляційної скарги , що укладений між ОСОБА_3 та ПАТ «Банк Михайлівський» договір банківського рахунку «Поточний рахунок для обслуговування строкового вкладу (депозиту)» №980-037-000000700 від 18.02.2016 року є нікчемним, виходячи з порушення заборони ПАТ «Банк Михайлівський» щодо проведення кредитних операцій під час укладання вищезазначених договорів відступлення прав вимоги, оскільки зазначені договори не мають жодного відношення до укладеного між позивачем та Банком договору банківського рахунку.
Отже обставини щодо наявності визначених п. 7, 9 ч.3 ст. 38 Закону №4452-VI підстав нікчемності правочину не знайшли свого підтвердження, відповідачем належних та допустимих доказів щодо цього не надано.
Викладене свідчить, що судом першої інстанції вірно встановлено обставини щодо вчинення відповідачем протиправної бездіяльності та зобов'язано його вчинити дії з метою відновлення прав та законних інтересів позивача.
Також є вірними висновки суду щодо присудження на підставі ч.1 ст.94 КАС України в редакції, що діяла до 15.12.2017 року на користь позивача за рахунок Фонду судовий збір в розмірі 1 280 грн.
Керуючись ст. 315, 316, 321, 322, 325, 327, 328, 329 КАС України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
Апеляційну скаргу Уповноваженої особи Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на ліквідацію Публічного акціонерного товариства «Банк Михайлівський» Волкова Олександра Юрійовича - залишити без задоволення.
Постанову Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 11 вересня 2017 року по адміністративній справі №804/2581/17 - залишити без змін.
Постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена в касаційному порядку до Верховного Суду, протягом тридцяти днів з дня її складання в повному обсязі.
Повний текст постанови складений 06 березня 2018 року.
Головуючий суддя: Т.С. Прокопчук
Суддя: А.В. Шлай
Суддя: О.О. Круговий