Рішення № 72740550, 14.03.2018, Білоцерківський міськрайонний суд Київської області

Дата ухвалення
14.03.2018
Номер справи
357/2529/18
Номер документу
72740550
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Справа № 357/2529/18

2-а/357/185/18

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

14 березня 2018 року Білоцерківський міськрайонний суд Київської області у складі:

головуючий - суддя Дубановська І. Д. ,

при секретарі - Боженко Т. В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду м.Біла Церква справу за позовом Управління Державної міграційної служби України в Київській області до громадянина Республіки Вірменія ОСОБА_2 про затримання для ідентицікації з поміщенням до Чернігівського пункту тимчаствого перебування іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебувають на території України, -

В С Т А Н О В И В:

Стислий виклад позиції позивача та відповідача, їх заяви (клопотання), інші процесуальні дії у справі.

14 березня 2018 р. УДМС України в Київській області звернулось до Білоцерківського міськрайонного суду Київської області з адміністративним позовом до громадянина Республіки Вірменія ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, в якому ставитьсь питання про затримання останнього, з поміщенням до пункту тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебувають в Україні.

Позовні вимоги мотивовані тим, що:

-14 березня 2018 року в місті Біла Церква Київської області по вул.Привокзальна, 3-А був виявлений громадянин Республіки Вірменія, ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, який перебуває на території України без наявних законних підстав та документів, які б надавали право законного перебування його на території України на визначений термін;

- в результаті проведення перевірки наявних документів встановлено, що громадянин Республіки Вірменія ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, знаходиться на території України без будь-яких законних підстав, які б надавали право останньому знаходитись на території України на законних підставах;

- громадянин Республіки Вірменія ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, заявив що не потребує перекдадача, також вільно володіє російською мовою;

- громадянин Республіки Вірменія ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, повідомив, що національний паспорт на його ім'я громадянина Республіки Вірменія він втратив при невідомих обставинах;

- 14 березня 2018 р. Білоцерківським РС УДМС України в Київській області громадянин Республіки Вірменія ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1 притягнутий до адміністративної відповідальності за ч. 1 ст. 203 КУпАП до штрафу 510 грн. за те, що він порушує правила перебування іноземців та осіб без громадянства в Україні, проживаючи без документів на право проживання в Україні;

- 14 березня 2018 р. уповноваженими особами УДМС України в Київській області складено протокол про адміністративне затримання останнього та прийнято рішення про поміщення останнього в пункт тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебувають на території України.

Ухвалою судді Білоцерківського міськрайонного суду Київської області від 14 березня 2018 р. відкрито провадження по справі та призначено його на 14 березня 2018 р..

В судовому засіданні:

- представник УДМС України в Київській області Іщенко А.П. позов підтримав, з підстав вказаних в ньому;

- громадянин Республіки Вірменія ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1 проти позову заперечив, пославшись на те, що він хоче залишитися в Україні, оскільки тут в нього сім'я, робота;

- представник відповідача ОСОБА_4 заперечує проти задоволення зазначеного позову, мотивуючи наявністю у громадянина Республіки Вірменія ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1 ідентифікаційного коду, та рішення суду про визнання його батьківства, при отриманні яких встановлювалась особа громадянина Республіки Вірменія ОСОБА_2;

- представник відповідача ОСОБА_5 заперечує проти задоволення позову посилаючись на те, що позов подано передчасно, не наведено належних та допустимих доказів порушення громадянином Республіки Вірменія ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1 діючого закондавства України.

Фактичні обставини, встановлені судом та зміст спірних правовідносин.

Судом встановлено, що:

- 14 березня 2018 року в місті Біла Церква Київської області по вул.Привокзальна, 3-А був виявлений громадянин Республіки Вірменія, ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, який перебуває на території України без наявних законних підстав та документів, які б надавали право законного перебування його на території України на визначений термін;

- в результаті проведення перевірки наявних документів встановлено, що громадянин Республіки Вірменія ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, знаходиться на території України без будь-яких законних підстав, які б надавали право останньому знаходитись на території України на законних підставах;

- громадянин Республіки Вірменія ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, заявив що не потребує перекдадача, також вільно володіє російською мовою;

- громадянин Республіки Вірменія ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, повідомив, що національний паспорт на його ім*я громадянина Республіки Вірменія він втратив при невідомих обставинах;

- 14 березня 2018 р. Білоцерківським РС УДМС України в Київській області громадянин Республіки Вірменія ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1 притягнутий до адміністративної відповідальності за ч. 1 ст. 203 КУпАП до штрафу 510 грн. за те, що він порушує правила перебування іноземців та осіб без громадянства в Україні, проживаючи без документів на право проживання в Україні;

- 14 березня 2018 р. уповноваженими особами УДМС України в Київській області складено протокол про адміністративне затримання останнього та прийнято рішення про поміщення останнього в пункт тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебувають на території України.

Мотивована оцінка аргументів сторін, норми права, які застосовує (не застосовує) суд, та мотиви їх застосування (не застосування).

У відповідних положеннях статті 5 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод зазначено, що:

«1. Кожен має право на свободу та особисту недоторканність. Нікого не може бути позбавлено свободи, крім таких випадків і відповідно до процедури, встановленої законом,:

f) "законний арешт або затримання особи з метою запобігання її недозволеному в'їзду в країну чи особи, щодо якої провадиться процедура депортації або екстрадиції».

Стаття 5 § 1 (f) Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод не вимагає, щоб затримання особи з метою запобігання її недозволеному в'їзду в країну чи особи, щодо якої провадиться процедура депортації або екстрадиції розглядалося як обґрунтовано необхідний захід, наприклад, з метою запобігти вчиненню особою злочину або втечі. У зв'язку з цим, стаття 5 § 1 (f) Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод передбачає інший від статті 5 § 1 (с) Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод рівень захисту: все, що вимагається відповідно до підпункту (f) - це «вжити заходів з метою депортації або екстрадиції». Відповідно, для цілей його застосування несуттєво, чи є рішення про примусове видворення обґрунтованим згідно з національним законодавством або Конвенцією (§ 112 рішення у справі "Чахал проти Сполученого Королівства", § 38 рішення у справі "Чонка проти Бельгії", § 69 рішення у справі "Насруллоєв проти Росії", § 109 рішення у справі "Солдатенко проти України").

Згідно ч. 1 ст. 289 КАС України за наявності обґрунтованих підстав вважати, що іноземець або особа без громадянства, стосовно якої подано адміністративний позов про примусове видворення, ухилятиметься від виконання рішення про її примусове видворення, перешкоджатиме проведенню процедури видворення чи реадмісії відповідно до міжнародних договорів України про реадмісію або якщо існує ризик її втечі, а так само у разі відсутності в іноземця або особи без громадянства, яка вчинила порушення законодавства України з прикордонних питань або про правовий статус іноземців, документа, що дає право на виїзд з України, центральним органом виконавчої влади, що забезпечує реалізацію державної політики у сфері міграції, його територіальним органом чи підрозділом, органом охорони державного кордону або Служби безпеки України подається до місцевого загального суду як адміністративного суду за місцезнаходженням цих органів (підрозділів) або за місцезнаходженням пункту тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебувають в Україні, позовна заява про застосування судом до іноземця або особи без громадянства одного з таких заходів:

- затримання іноземця або особи без громадянства з метою ідентифікації та (або) забезпечення видворення за межі території України (п. 1);

- затримання іноземця або особи без громадянства з метою забезпечення її передачі відповідно до міжнародних договорів України про реадмісію (п. 2)

- взяття іноземця або особи без громадянства на поруки підприємства, установи чи організації (п. 3);

- зобов'язання іноземця або особи без громадянства внести заставу (п. 4).

Виходячи з правового аналізу ст. 289 КАС України можна стверджувати, що застосування судом до іноземця або особи без громадянства одного із заходів, передбачених ч. 1 ст. 289 КАС України можливе:

- за наявності обґрунтованих підстав вважати, що іноземець або особа без громадянства, стосовно якої подано адміністративний позов про примусове видворення, ухилятиметься від виконання рішення про її примусове видворення;

- за наявності обґрунтованих підстав вважати, що іноземець або особа без громадянства, стосовно якої подано адміністративний позов про примусове видворення,перешкоджатиме проведенню процедури видворення чи реадмісії відповідно до міжнародних договорів України про реадмісію;

- якщо існує ризик втечі іноземця або особи без громадянства;

- у разі відсутності у іноземця або особи без громадянства, яка вчинила порушення законодавства України з прикордонних питань або про правовий статус іноземців, документа, що дає право на виїзд з України.

В даному випадку, позов УДМС України в Київській області до громадянина Республіки Вірменія ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1 про затримання останнього, з поміщенням до Чернігівського ПТПІ. підлягає задоволенню з наступних підстав.

Виходячи з того, що громадянин Республіки Вірменія ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1 має на Україні сталі сімейні зв'язки, відсутні підстави вважати, що існує ризик його втечі. Однак ч.4 Закону України "Про документи України, що посвідчують особу, підтвержують громадянство України, дають право на виїзд з України та в'їзд в Україну" зазначає виключний перелік документів, що ідентифікують особу, а саме: паспорт громадянина України, посвідчення громадянина України, дипломатичний паспорт України, службовий паспорт України, посвідчення особи моряка (крім випадків, визначених им Законом), посвідчення члена екіпажу, посвідчення особи на повернення в Україну (крім випадків, визначених цим Законом), тимчасове посвідчення громадянина України. Таким чином, наявність ідентифікаційного коду та рішення суду про визнання батьківства не приймається судом як достатній доказ ідентифікації громадянина.

В той же час, згідно ч. 1 ст. 15 Закону України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства» в'їзд в Україну та виїзд з України іноземців та осіб без громадянства здійснюється за паспортним документом за наявності відповідної візи, якщо інший порядок в'їзду та виїзду не встановлено законодавством чи міжнародним договором України, а іноземців, які постійно проживають на території України, - за паспортним документом та посвідкою на постійне проживання.

В даному випадку, громадянин Республіки Вірменія ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1 не має паспорту громадянина Республіки Вірменія, встановленого зразка, не має посвідки на постійне проживання в Україні, встановленого зразка, тобто у громадянина Республіки Вірменія ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, який вчинив порушення законодавства України про правовий статус іноземців, відсутній документ, що дає право на виїзд з України, що має наслідком застосування судом до іноземця або особи без громадянства одного із заходів, передбачених ч. 1 ст. 289 КАС України.

Оскільки УДМС України в Київській області не зверталось з позовною заявою про затримання громадянина Республіки Вірменія ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1 з метою забезпечення її передачі відповідно до міжнародних договорів України про реадмісію, з позовною заявою зобов'язання останнього внести заставу та з позовною заяво про взяття даної особи на поруки підприємства, установи чи організації, тому суд позбавлений можливості застосувати до останнього такі заходи.

Враховуючи наведене в сукупності, суд приходить до висновку, що слід затримати громадянина Республіки Вірменія ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, з поміщенням останнього до Чернігівського ПТПІ до 14 вересня 2018 р. включно, задовольнивши позов в повному обсязі, з підстав відсутності в останнього документу, що дає право на законне перебування на території України.

Керуючись ст. 30 Закону України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства», ст.ст. 9, 241-246, 250, 289 КАС України, -

В И Р І Ш И В:

Позов Управління Державної міграційної служби України в Київській області - задовольнити.

Затримати громадянина Республіки Вірменія ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1 з поміщенням останнього до Чернігівського пункту тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебувають в Україні до 14 вересня 2018 року включно.

Рішення суду може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду в десятиденний строк з дня його проголошення.

Згідно ч. 18 ст. 289 КАС України на час апеляційного оскарження іноземці або особи без громадянства, у яких відсутні документи, що дають право на виїзд з України, продовжують утримуватися у спеціально обладнаних для цих цілей приміщеннях органів (підрозділів) охорони державного кордону чи Служби безпеки України або в пункті тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебувають в Україні.

Рішення проголошене 14 березня 2018 року.

Суддя І. Д. Дубановська