
УХВАЛА
про залишення позовної заяви без руху
14 березня 2018 року справа № 823/1197/18
м. Черкаси
Суддею Черкаського окружного адміністративного суду Трофімовою Л.В. перевірено матеріали адміністративного позову у справі № 823/1197/18
за позовом ОСОБА_1
до Міністерства оборони України
про визнання дій протиправними та скасування рішень, зобов’язання вчинити дії, прийнято ухвалу.
12.03.2018 ОСОБА_1, звернувшись до Черкаського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Міністерства оборони України, просить:
- визнати протиправною відмову Міністерства оборони України у призначенні ОСОБА_1 одноразової грошової допомоги, передбаченої ст.16 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їхніх сімей»;
- скасувати рішення комісії Міністерства оборони України з розгляду питань, пов’язаних із призначенням і виплатою одноразової грошової допомоги в разі загибелі (смерті), каліцтва або інвалідності військовослужбовців та інвалідності осіб, звільнених з військової служби про відмову у призначенні одноразової грошової допомоги ОСОБА_1, оформлене п.10 протоколу від 30.09.2016 № 83;
- зобов’язати Міністерство оборони України повторно розглянути висновок та документи подані Черкаським військовим комісаріатом та вирішити питання щодо призначення ОСОБА_1 одноразової грошової допомоги відповідно до Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їхніх сімей» у порядку, затвердженому постановою КМУ від 25.12.2013 № 975 у зв’язку зі смертю сина ОСОБА_2 в розмірі 500-кратного прожиткового мінімуму, встановленого законом для працездатних осіб на дату смерті;
- стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Міністерства оборони України судовий збір на користь Державного бюджету України.
Вивчивши матеріали позовної заяви, варто зазначити, що вона не відповідає вимогам ст.160, ст.161, КАС України, а тому повинна бути залишена без руху для усунення недоліків, виходячи з такого.
Згідно ч.3 ст.161 КАС України до позовної заяви додається документ про сплату судового збору у встановлених порядку і розмірі або документи, що підтверджують підстави звільнення від сплати судового збору відповідно до закону.
Законом України «Про судовий збір» передбачено (ст.9), що суд перед відкриттям провадження у справі, прийняттям до розгляду заяв (скарг) перевіряє зарахування судового збору до спеціального фонду Державного бюджету України.
Відповідно до ч.2 ст.4 Закону України «Про судовий збір» за подання до адміністративного суду позову немайнового характеру фізичною особою встановлюється ставка судового збору - 0,4 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб. У випадку надання позивачем обґрунтованого розрахунку, належить зазначити ціну позову та відповідно сплатити судовий збір за позовну вимогу немайнового та майнового характеру або надати засвідчені у встановленому порядку документи, що підтверджують підстави звільнення від сплати судового збору відповідно до закону. За подання до адміністративного суду позову майнового характеру фізичною особою встановлюється ставка судового збору - 1 відсоток ціни позову, але не менше 0,4 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб та не більше 5 розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб. Згідно ч.3 ст.6 Закону України «Про судовий збір» за подання позовної заяви, що має одночасно майновий і немайновий характер, судовий збір сплачується за ставками, встановленими для позовних заяв майнового та немайнового характеру.
Позовна заява містить вимоги немайнового характеру та вимогу майнового характеру. Відповідно до ч.3 ст.161 КАС України позивачу варто надати документ про сплату судового збору у сумі 7499 грн. 60 коп. ((704,80х2) 1409 грн. 60 коп. + (609000х1%) 6090 грн.), або докази звільнення від сплати судового збору. Реквізитами для сплати судового збору є: отримувач коштів - УДКСУ у м.Черкасах Черкаської області; код отримувача (код за ЄДРПОУ) — 38031150; банк отримувача – ГУДКСУ у Черкаській області; код банку отримувача (МФО) - 854018; рахунок отримувача — 31212206784002; код класифікації доходів бюджету — 22030101; призначення платежу *;101;_____(код клієнта за ЄДРПОУ для юридичних осіб (доповнюється зліва нулями до восьми цифр, якщо значущих цифр менше 8), реєстраційний номер облікової картки платника податків – фізичної особи (завжди має 10 цифр) або серія та номер паспорта громадянина України, в разі якщо платник через свої релігійні переконання відмовився від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та повідомив про це відповідний орган Міністерства доходів і зборів України і має відповідну відмітку у паспорті); судовий збір, за позовом ______ (ПІБ чи назва установи, організації позивача), Черкаський окружний адміністративний суд (назва суду, де розглядається справа).
Позивачем до матеріалів позовної заяви не додано доказів сплати судового збору, проте в тексті позовної заяви позивач посилається на п.13 ч.2 ст.3 Закону України «Про судовий збір» та у прохальній частині йдеться про стягнення судового збору за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.
Відповідно до п.13 ч.2 ст.3 Закону України «Про судовий збір» судовий збір не справляється за подання: позовної заяви про відшкодування шкоди, заподіяної особі незаконними рішеннями, діями чи бездіяльністю органу державної влади або органу місцевого самоврядування, їх посадовою або службовою особою, а так само незаконними рішеннями, діями чи бездіяльністю органів, що здійснюють оперативно-розшукову діяльність, органів досудового розслідування, прокуратури або суду. Необхідно зазначити, що предметом даного позову не є відшкодування шкоди, заподіяної особі незаконними рішеннями, діями чи бездіяльністю відповідача.
Позивачеві необхідно надати докази сплати судового збору, або зазначити про підстави для звільнення від сплати судового збору з наданням належних доказів.
КАС України (ст.42) передбачено, що учасниками справи є сторони, треті особи. Відповідно до ст.49 КАС України у справі можуть брати участь треті особи, які заявляють самостійні вимоги щодо предмета спору та треті особи, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору. Треті особи можуть вступити до участі в справі, у разі коли рішення у справі може вплинути на їхні права, свободи, інтереси або обов'язки.
У позові не визначено третіх осіб, у яких у випадку задоволення позову виникатиме обов’язок з огляду на зміст позовних вимог повторно подати до Міністерства оборони України документи для вирішення питання щодо призначення ОСОБА_1 одноразової грошової допомоги відповідно до Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їхніх сімей» у порядку, затвердженому постановою КМУ від 25.12.2013 № 975.
Відповідно до ч.4 ст.161 КАС України позивач зобов'язаний додати до позовної заяви всі наявні в нього докази, що підтверджують обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги (якщо подаються письмові чи електронні докази - позивач може додати до позовної заяви копії відповідних доказів).
До матеріалів справи надано лист департаменту фінансів Міністерства оборони України, який не визначений учасником провадження у даній справі (хоча за дорученням розглядав звернення щодо виплати одноразової грошової допомоги), де зазначено, що розпивання алкогольних напоїв військовослужбовцем на території військової частини є адміністративним правопорушенням. Проте, військова частина не визначена учасником провадження у спірних правовідносинах, не зазначено чи проведено службове розслідування щодо загибелі чи смерті військовослужбовця, чи був акт такого розслідування, чи затверджений командиром військової частини акт/довідка за фактом розпивання спиртних напоїв, чи складено протокол про адміністративне правопорушення, чи надано медичну допомогу солдату (ЄДРСР 58103426).
Позивач зазначає, що факт перебування сина у стані алкогольного сп’яніння не є доведеним, є спірним з огляду на покази свідків, проте не надає відповідних доказів оскарження/скасування наказу Міністерства оборони України «Про результати службового розслідування» та лікарського свідоцтва про смерть від 13.03.2015 № 796/-Дмт Харківського обласного бюро судово-медичної експертизи, згідно яких встановлено/зафіксовано причини смерті.
Експертиза спрямована на виявлення фактів, що мають юридичне значення, проте не зазначено чи призначались/проведено інші експертизи (повторна, додаткова, комісійна), чи порушувались справи щодо службових повноважень експерта та/або інших причетних (до цих подій) осіб.
Позивач просить визнати протиправною відмову Міністерства оборони України у в призначенні ОСОБА_1 одноразової грошової допомоги, передбаченої ст.16 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їхніх сімей», проте не зазначає, про яку саме відмову (дата, номер) йдеться.
Необхідно зазначити, що позовна заява підписана представником позивача за довіреністю ОСОБА_3 Відповідно до ст.245 Цивільного кодексу України, а також п.4 ч.2 ст.40 Закону України «Про нотаріат» довіреність особи, яка проживає у населеному пункті, де немає нотаріусів, може бути посвідчена уповноваженою на це посадовою особою органу місцевого самоврядування.
Цивільним кодексом України (ст244) передбачено, що представництво, яке ґрунтується на договорі, може здійснюватися за довіреністю. Якщо довіреність викладено неправильно або неграмотно (чи складено з порушенням вимог законодавства), посадова особа пропонує фізичній особі, що звернулася за вчиненням нотаріальної дії, скласти нову довіреність. У довіреностях прізвища, імена та по батькові фізичних осіб, а також місце їх проживання зазначаються повністю. У довіреності від 10.08.2017 № 109 зазначено, що ОСОБА_1 уповноважує ОСОБА_3, а право звернення до суду надано ОСОБА_4 Відповідно до ст.245 Цивільного кодексу України форма довіреності повинна відповідати формі, в якій відповідно до закону має вчинятися правочин.
Позивачеві варто визначитись із представницькими повноваженнями та документами, що підтверджують право особи на представництво інтересів у суді. У матеріалах позову наявна заява про направлення судової кореспонденції за місцем знаходження фонду «Співчуття», проте зазначена заява не містить підпису особи, яка її подала (представника ОСОБА_3 (ІНФОРМАЦІЯ_1) за довіреністю з дефектами форми).
Згідно Положення про Єдиний реєстр довіреностей, обов'язковій реєстрації у Єдиному реєстрі підлягають довіреності, посвідчені в нотаріальному порядку, та довіреності на право розпорядження майном, посвідчені посадовими особами виконавчих комітетів сільських, селищних, міських Рад народних депутатів, а також відомості про припинення їх дії. У доданій до матеріалів справи довіреності від 10.08.2017 № 109 зазначено право представника подавати виконавчі листи до стягнення, що стосується права розпорядження майном.
Відповідно до Положення про Єдиний реєстр довіреностей, затвердженого наказом Міністерства юстиції України від 28.12.2006 № 111/5 «Про запровадження Єдиного реєстру довіреностей та внесення змін і доповнень до деяких нормативно-правових актів Міністерства юстиції України», який зареєстровано в Міністерстві юстиції України 28.12.2006 за № 1378/13252 єдиний реєстр - це електронна база даних, що містить інформацію про довіреності (у тому числі їх дублікати), а також відомості про припинення їх дії. Держатель Єдиного реєстру - Міністерство юстиції України, що забезпечує його функціонування (пункти 1.1., 1.2., 1.3. Розділу І); обов'язковій реєстрації у Єдиному реєстрі підлягають довіреності (у тому числі їх дублікати), посвідчені в нотаріальному порядку, та довіреності на право розпорядження майном, посвідчені посадовими особами виконавчих комітетів сільських, селищних, міських Рад народних депутатів, а також відомості про припинення їх дії (пункт 2.1. Розділу 2).
Письмові докази подаються в оригіналі або належним чином засвідчені копії, якщо інше не визначено КАС України. Якщо для вирішення спору має значення лише частина документа, подається засвідчений витяг з нього (ч.2 ст.94 КАС України). КАС України (ч.4, ч.5 ст.94) передбачено, що копії документів вважаються засвідченими належним чином, якщо їх засвідчено в порядку, встановленому чинним законодавством. Учасник справи, який подає письмові докази в копіях (електронних копіях), повинен зазначити про наявність у нього або іншої особи оригіналу письмового доказу. Учасник справи підтверджує відповідність копії письмового доказу оригіналу, що знаходиться у нього, своїм підписом із зазначенням дати такого засвідчення. Позивачем надано до суду фото(ксеро)копії документів, що не засвідчено у встановленому порядку.
Згідно ч.1 ст.169 КАС України суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених ст.160, ст.161 цього Кодексу, протягом п’яти днів з дня подання позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху.
Керуючись статтями 5, 8, 160, 168, 169, 241, 293, 294 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,
УХВАЛИВ:
Позовну заяву позовом ОСОБА_1 до Міністерства оборони України про визнання дій протиправними та скасування рішень, зобов’язання вчинити дії, залишити без руху.
Надати ОСОБА_1 для усунення вказаних вище недоліків позовної заяви десять днів з моменту отримання копії даної ухвали.
У разі невиконання вимог, зазначених в ухвалі, позовна заява буде повернута позивачеві.
Копію ухвали надіслати позивачеві.
Ухвала набирає законної сили з моменту підписання та не оскаржується.
Суддя Л.В.Трофімова