
ЧЕРНІГІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
14 березня 2018 року Чернігів Справа № 825/637/18
Чернігівський окружний адміністративний суд під головуванням судді Житняк Л.О., розглянувши у порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області про зобов'язання вчинити певні дії,
В С Т А Н О В И В:
ОСОБА_1 (далі – ОСОБА_1В.) звернувся до суду з адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області, в якому просить зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області здійснити позивачу нарахування та виплату підвищення до пенсії відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 23.04.2012 №355 "Про збільшення пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб" в раніше встановленому розмірі 553,66 грн та доплатити до розміру зафіксованої індексації відповідно до Закону України "Про індексацію грошових доходів населення", Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.03.2003 №1078, в розмірі 179,36 грн, починаючи з 01.07.2016.
Позов мотивовано тим, що звернувшись до відповідача із заявою про перерахунок пенсії, ГУ ПФУ в Чернігівській області, протиправно відмовило у здійсненні такого перерахунку. Позивач вважає, що оскільки до перерахунку пенсії на виконання рішення суду відповідачем надбавки позивачу виплачувались, останній вважає, що його права не можуть бути звужені після такого перерахунку.
Ухвалою від 12.02.2018 відкрито провадження у справі та призначено її розгляд за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).
Представником відповідача подано відзив на позов, в яких останній просить відмовити позивачу у задоволенні позовних вимог, зазначаючи, що дії Управління відповідно до ст.ст.6, 19 Конституції України діяло виключно на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, а тому вимоги позивача є не обгрнутованими та задоволенню не підлягають.
Розглянувши подані сторонами документи і матеріали, з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступне.
ОСОБА_1, проходив військову службу у військовій частині А0197 на посаді начальника відділу зв’язку та інформаційних систем штабу територіального управління "Північ". Наказом Міністра оборони України (по особовому складу) від 16.08.2011 №836 відповідно до ст.26 Закону України "Про військовий обов’язок і військову службу" позивач був звільнений з військової служби у запас за пунктом "б" частини шостої (за станом здоров’я), наказом командира частини А0197 від 31.08.2011 №214 був виключений зі списків особового складу частини з 31.08.2011.
Пенсія позивачу призначена Головним управлінням Пенсійного фонду України відповідно до ст.12 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб".
Відповідно до розрахунку вислуги років військовослужбовця на пенсію на дату звільнення зі служби вислуга становить 26 років 1 місяць 0 днів у календарному обчисленні. Згідно зі ст.13 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб" розмір пенсії становить 68 % грошового забезпечення.
Постановою Деснянського районного суду м. Чернігова від 04.10.2016 по справі № 750/7964/16-а, залишеною без змін ухвалою Київського апеляційного адміністративного суду від 14.12.2016 (а.с.26-34) адміністративний позов позивача до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області задоволено частково та зобов’язано Головне управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області провести з 01.07.2016 перерахунок пенсії за вислугу років з урахуванням грошової допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, премії, індексації та грошової допомоги при звільненні з військової служби, які отримані протягом останніх 24 місяців підряд перед місяцем звільнення з військової служби та виплатити заборгованість, що виникне на день такого перерахунку, з урахуванням раніше проведених виплат.
Грошове забезпечення, яке повинно бути враховано згідно рішення суду складається з матеріальної допомоги на оздоровлення - 15246,38 грн, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань - 4295,50 грн, грошової допомоги при звільненні - 62029,50 грн. Всього: 15246,38 грн + 4295,50 грн + 62029,50 грн = 81571,38 грн.
Враховуючи, що розмір пенсії позивача становить 68% грошового забезпечення, додатково на виконання рішення суду щомісячно позивачу повинно бути нараховано: 81571,38 грн : 24 місяці*68 % = 2311,19 грн.
При цьому, позивач стверджує, що до винесення рішення суду основний розмір пенсії позивача складав 2690,96 грн.
На виконання постанови Кабінету Міністрів України від 23.04.2012 №355 позивачу виплачувалось підвищення в розмірі 553,66 грн., та відповідно до Закону України "Про індексації грошових доходів населення" та Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 №1078, виплачувалась доплата до розміру пенсії зафіксованої індексації у розмірі 179,36 грн.
Тобто, позивач вважає, що на даний час пенсія йому повинна виплачуватись в розмірі: 2690,96 грн.
На виконання постанови Деснянського районного суду м. Чернігова від 04.10.2016 та ухвали Київського апеляційного адміністративного суду від 14.12.2016 по справі № 750/7964/16-а відповідачем у січні 2017 року проведено перерахунок пенсії з 01.07.2016 та виплачена у розмірі 5002,15 грн щомісячно, тобто в значно меншому розмірі, ніж вважає позивач.
Враховуючи наведене, 09.01.2018 позивач звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області із заявою про перерахунок пенсії згідно рішення суду з врахуванням виплачуваного раніше підвищення пенсії відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 23.04.2012 №355 "Про збільшення пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб" в раніше встановленому розмірі 553,66 грн та доплати до розміру зафіксованої індексації відповідно до Закону України "Про індексацію грошових доходів населення", Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 №1078, в раніше встановленому розмірі 179,36 грн.
Відповідач своїм листом від 22.01.2018 №508/03/Б-12 відмовив позивачу у задоволенні заяви щодо виплати підвищення пославшись на те, що основний розмір пенсії після перерахунку на виконання вищевказаних рішень судів є більшим (5002,15 грн), ніж розмір пенсії обчислений з урахуванням вимог ч.2 постанови Кабінету Міністрів України від 23.04.2012 №355 "Про збільшення розмірів пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" 3244,62 грн (4771,50 грн*68%) з грошового забезпечення відповідно до довідки Чернігівського обласного військового комісаріату від 30.05.2012 №57019, тому зберегти підвищення до пенсії в розмірі 553,66 грн згідно з вищевказаною постановою немає законних підстав та внаслідок перерахунку пенсії на виконання вищевказаних рішень судів з 01.07.2016 збільшено розмір пенсії, тому доплата до розміру пенсії зафіксованої індексації в розмірі 179,36 грн поглинається за рахунок підвищення розміру пенсії.
Вважаючи такі дії ГУ ПФУ в Чернігівській області незаконними, та такими, що порушують права позивача, останній звернувся до суду з даним адміністративним позовом.
Надаючи правову оцінку обставинам справи, суд зазначає таке.
Пенсійне забезпечення осіб звільнених з військової служби та деяких інших осіб, здійснюється відповідно до вимог Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі — Закон №2262 ), постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 №393 "Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та членам їхніх сімей" (далі — постанова КМУ №393), Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 №45 (далі - Порядок №45), постанови Кабінету Міністрів України від 07.11.2007 №1294 "Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" (далі — постанова КМУ №1294) та ін.
Відповідно до ст.1-1 Закону України від 09.04.1992 №2262-XII "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" законодавство про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, базується на Конституції України і складається з цього Закону, Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" та інших нормативно-правових актів України, прийнятих відповідно до цих законів.
Згідно ч.4 ст.63 Закону України від 09.04.1992 №2262-XII "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (на момент виникнення спірних правовідносин), усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв’язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.
Як вбачається з наведеної норми права, підставою для проведення перерахунку пенсії є фактична зміна хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, проведена на підставі рішення суб'єкта владних повноважень, наділеного правом встановлювати чи змінювати види грошового забезпечення військовослужбовців.
Постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 №45 затверджено Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".
За правилами Порядку №45, перерахунок раніше призначених відповідно до Закону №2262 пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом, або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.
В свою чергу, відповідно до п.1 постанови Кабінету Міністрів України від 23.04.2012 №355 "Про збільшення розмірів пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" установлено з 01.07.2012 підвищення до пенсій, призначених до зазначеної дати відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", крім пенсій, призначених військовослужбовцям строкової служби та членам їх сімей, у розмірі 11% пенсій, обчислених відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону, збільшивши його з 01.09.2012 до 23% та з 01.01.2013 до 35%.
При цьому розміри пенсій, обчислені відповідно до Закону з урахуванням доплат до попередніх розмірів пенсій згідно з п.4 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою КМУ від 13.02.2008 № 45, та підвищень, передбачених абзацом першим цього пункту, не можуть перевищувати розміри пенсій, обчислені відповідно до Закону виходячи з грошового забезпечення, встановленого постановою КМУ від 07.11.2007 №1294 "Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб", за відповідними посадами військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу станом на 01.04.2012.
Тобто, вказаним пунктом чітко визначено, що розміри пенсій з урахуванням підвищень встановлених п.1 цієї постанови не можуть перевищувати розміри пенсій, обчислені відповідно до Закону виходячи з грошового забезпечення, встановленого постановою КМУ №1294.
На виконання вищезазначеної постанови Чернігівським обласним військовим комісаріатом було направлено до Головного управління довідку про грошове забезпечення позивача за нормами чинними на 01.04.2012.
Як вбачається з матеріалів справи та встановлено судом, основний розмір пенсії позивача після виконання рішень судів складає 5002,15 грн (7356,10*68% ). При цьому, сума доплати за місяць по рішенню суду складає: 5002,15,- 3244,62 = 1757,53 грн.
Тобто виходячи з наведених розрахунків вбачається, що підвищення по постанові КМУ № 355 здійснювалося коли розмір пенсії, разом з доплатами був меншим ніж 3244,62 грн, що і виплачувалось позивачу до перерахунку за рішенням суду. А отже, після виконання рішення суду розрахунок основного розміру пенсії перевищив 3244,62 грн, що унеможливлює подальше нарахування підвищення по постанові КМУ №355, що суперечить самій постанові та унеможливлює подальше збереження підвищення до пенсії в розмірі 553,66 грн.
Враховуючи викладене, підвищення до пенсії позивача на виконання постанови КМУ №355 може бути встановлено лише, у тому випадку коли його розмір пенсії з урахуванням доплат є меншим ніж 3244,62 грн (що складає 68% від 4771,50).
З аналізу вищевикладеного слідує, що згідно з постановою КМУ від 23.04.2012 №355 "Про збільшення розмірів пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" проводилось підвищення до пенсій, призначених до 01.07.2012 відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".
Верховний Суд України неодноразово доходив до висновку, що постановою КМУ №№355 не приймалося жодних рішень щодо зміни розмірів хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, які мають право на пенсію за Законом №2262-ХІІ, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, а довідка надана на виконання цієї постанови не може бути підставою для перерахунку пенсії, оскільки враховує граничні розміри надбавок, а не фактичну зміну хоча б одного з видів грошового забезпечення військовослужбовця на підставі належного рішення суб'єкта владних повноважень.
Висновок щодо застосування зазначених норм матеріального права міститься, зокрема, у постановах Верховного Суду України від 17.03.2015 та 21.04.2015, 03.11.2015 (№№ 21-641а14, 21-145а15, 756/2786/14-а відповідно).
Щодо вимог позивача, про врахування розміру індексації, суд зазначає наступне.
Відповідно до ч.1 ст.1 Закону України "Про індексацію грошових доходів населення" від 28.12.2014 №76-VІІІ (далі — Закон №76) індексація грошових доходів населення - встановлений законами та іншими нормативно-правовими актами України механізм підвищення грошових доходів населення, що дає можливість частково або повністю відшкодовувати подорожчання споживчих товарів і послуг.
Відповідно до ч.1 ст.4 Закону №76 індексація грошових доходів населення проводиться в разі, коли величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації, який установлюється в розмірі 101 відсотка. Отже, у разі відсутності перевищення індексом споживчих цін порогу індексації, встановленого у розмірі 101 %, підстав для проведення індексації грошових доходів населення немає.
Таким чином, індексація не носить постійний характер, та з неї не сплачуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування тому не може включатися до розміру грошового забезпечення, з якого обраховується пенсія.
Враховуючи наведене, суд вважає, що правових підстав для здійснення перерахунку пенсії у Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області немає, а отже, в даному випадку відсутні достатні та необхідні правові підстави для задоволення даного адміністративного позову, оскільки на думку суду, дії відповідача – суб’єкта владних повноважень, повністю відповідають вимогам чинного законодавства і є правомірними.
Керуючись ст.ст.241-246, 263 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
В И Р І Ш И В:
У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, 14000) до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області (вул.П'ятницька, 83а, м.Чернігів, 14005, код ЄДРПОУ 21390940) про зобов'язання вчинити певні дії - відмовити повністю.
Рішення суду набирає законної сили в порядку статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене до Київського апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення. Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення.
Повне рішення суду складено 14 березня 2018 року.
Суддя Л.О. Житняк