Рішення № 72739202, 06.03.2018, Хмельницький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
06.03.2018
Номер справи
822/95/18
Номер документу
72739202
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа № 822/95/18

РІШЕННЯ

іменем України

06 березня 2018 рокум. Хмельницький

Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Блонського В.К.

за участі:секретаря судового засідання Бачок О.В. розглянувши адміністративну справу за позовом Державної служби геології та надр України до державного підприємства "Нігинський кар'єр" про анулювання спеціального дозволу,

ВСТАНОВИВ:

Державна служба геології та надр України звернулася в суд з позовом до державного підприємства "Нігинський кар'єр", в якому просить припинити право користування надрами шляхом анулювання спеціального дозволу на користування надрами № 1130 від 05.11.1997 року, виданого державному підприємству "Нігинський кар'єр".

11.01.18 року ухвалою Хмельницького окружного адміністративного суду відкрито спрощене провадження у даній справі.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що державне підприємство "Нігинський кар'єр" порушило законодавство в сфері надрокористування, а саме: пункт 3 особливих умов спеціального дозволу (своєчасна і в повному обсязі сплата обов'язкових платежів), у зв'язку з чим, на думку позивача, наявні усі підстави для анулювання спеціального дозволу на користування надрами.

Представник позивача в судове засідання не прибула, хоча була повідомлена про дату, час та місце розгляду справи належним чином, та подала до суду заяву про розгляд справи в порядку письмового провадження.

Представник відповідача в судове засідання не прибула, хоча відповідач був повідомлений про дату, час та місце розгляду справи належним чином, та подала до суду заяву про розгляд справи в порядку письмового провадження.

Також надала суду відзив на даний адміністративний позов. В обґрунтування відзиву зазначила, що прострочена заборгованість підприємства по сплаті обов'язкових платежів до бюджету відсутня, у зв'язку з чим просить у задоволенні позову відмовити повністю.

Суд, дослідивши матеріали справи, вважає, що у задоволенні позову необхідно відмовити з наступних підстав.

Судом встановлено, що державному підприємству "Нігинський кар'єр" надано спеціальний дозвіл на користування надрами № 1130 від 05.11.1997 року з метою видобування вапняків, придатних в якості сировини для виробництва цукру, вапна будівельного, вапнякового борошна та щебеню будівельного Нігинсько-Вербовецького родовища ділянки "Сахкамень".

На адресу Державної служби геології та надр України надійшов лист Державної фіскальної служби України № 22818/5/99-99-15-04-01-16 від 29.09.2015 року про зупинення дії спеціальних дозволів на користування надрами, в якому зазначено, що ДФС України проведено аналіз повноти та своєчасності внесення надрокористувачами плати до зведеного бюджету України, за результатами якого сформовано перелік надрокористувачів, які не вносили, несвоєчасно вносили суми податкових зобов'язань або не виконували податкових зобов'язань протягом шести місяців.

Даним листом пропонується розглянути питання про зупинення дії спеціальних дозволів на користування надрами, виданих вказаним надрокористувачам і про результати повідомити ДФС України.

В подальшому, наказом Державної служби геології та надр України від 07.03.2017 року № 111 відповідачу надано 15 календарних днів для усунення вказаних порушень, про що державне підприємство "Нігинський кар'єр" повідомлено листом від 22.03.2017 року № 6403/13/14-17. Вказаний лист отриманий відповідачем 29.03.2017 року.

Листом від 26.09.2017 року Державна служба геології та надр України запропонувала державному підприємству "Нігинський кар'єр" надати у 15 денний строк власну позицію (згоду/незгоду) на припинення права користування надрами згідно спеціального дозволу № 1130 від 05.11.1997 року.

Відповідач листом, наданим до Державної служби геології та надр України повідомив про не згоду на припинення права користування надрами згідно спеціального дозволу.

У зв'язку з наявністю заборгованості у державного підприємства "Нігинський кар'єр" перед бюджетом з рентної плати за користування надрами для видобування корисних копалин, Державна служба геології та надр України звернулась до суду з даним позовом щодо анулювання спеціального дозволу на користування надрами.

Суд при вирішенні даного спору звертає увагу на наступне.

Спірні правовідносини в даній адміністративній справі регулюються Кодексом України про надра, Порядком надання спеціальних дозволів на користування надрами, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 615 від 30.05.2011 року (далі - Порядок № 615).

Згідно з пунктом 23 Порядку № 615, право користування надрами припиняється з підстав та у порядку, передбаченому Кодексом України про надра та Законом України "Про дозвільну систему у сфері господарської діяльності".

Статтею 26 Кодексу України про надра визначені підстави для припинення права користування надрами.

Так, право користування надрами припиняється у разі: 1) якщо відпала потреба у користуванні надрами; 2) закінчення встановленого строку користування надрами; 3) припинення діяльності користувачів надр, яким їх було надано у користування; 4) користування надрами з застосуванням методів і способів, що негативно впливають на стан надр, призводять до забруднення навколишнього природного середовища або шкідливих наслідків для здоров'я населення; 5) використання надр не для тієї мети, для якої їх було надано, порушення інших вимог, передбачених спеціальним дозволом на користування ділянкою надр; 6) якщо користувач без поважних причин протягом двох років, а для нафтогазоперспективних площ та родовищ нафти та газу - 180 календарних днів не приступив до користування надрами; 7) вилучення у встановленому законодавством порядку наданої у користування ділянки надр.

Право користування надрами припиняється органом, який надав надра у користування, а у випадках, передбачених пунктами 4, 5, 6 цієї статті, у разі незгоди користувачів, - у судовому порядку.

Законодавством України можуть бути передбачені й інші випадки припинення права користування надрами.

Плата за користування надрами передбачена статтею 28 Кодексом України про надра.

Згідно із цією статтею, користування надрами є платним, крім випадків, передбачених статтею 29 цього Кодексу. Плата справляється за користування надрами в межах території України, її континентального шельфу і виключної (морської) економічної зони.

Плата за користування надрами справляється у вигляді:

1) рентної плати за користування надрами для видобування корисних копалин;

2) рентної плати за користування надрами в цілях, не пов'язаних з видобуванням корисних копалин.

За видачу спеціальних дозволів на користування надрами справляється відповідний збір.

Рентна плата за користування надрами для видобування корисних копалин та обов'язок її сплати встановлюються також розділом ІХ Податкового кодексу України.

Як вбачається з матеріалів справи, єдиною підставою для звернення до суду з позовом про припинення права державного підприємства "Нігинський кар'єр" на користування надрами шляхом анулювання спеціального дозволу, на яку посилається позивач при обґрунтуванні позовних вимог, є наявність у відповідача станом на 01.08.2015 року податкового боргу з рентної плати за користування надрами для видобування корисних копалин.

Жодних інших підстав, які визначені вищенаведеними статтями Кодексу України про надра, позивачем наведено не було.

З цього приводу суд зазначає, наступне.

Аналізуючи вищезазначені норми законодавства, суд приходить до висновку, що у законодавстві, що регулює питання використання надр, немає прямої вказівки на анулювання спеціального дозволу на користування надрами на підставі факту існування заборгованості по сплаті податків та зборів.

Суд звертає увагу на те, що 24.07.2014 року набрала законної сили постанова Київського апеляційного адміністративного суду по справі 826/4206/14 (залишена без змін постановою Верховного суду України від 09.06.2015 року) за позовом Кам'янець-Подільської ОДПІ ГУ Міндоходів у Хмельницькій області до Міністерства аграрної політики та продовольства України про стягнення в порядку статті 93 Податкового кодексу України податкового боргу, що виник внаслідок господарської діяльності державного підприємства "Нігинський кар'єр" в загальній сумі 12495504,33 грн., в т.ч. 4409781,47 грн. плати за користування надрами.

Постанова Київського апеляційного адміністративного суду від 24.07.2014 року по справі 826/4206/14 виконана державним підприємством "Нігинський кар'єр" 27.12.2016 року.

Щодо залишку суми податкового боргу по справах № 822/4919/15, № 822/2765/16, № 822/1913/16, то згідно із ухвалами Хмельницького окружного адміністративного суду від 30.08.2016 року, від 05.07.2017 року та від 05.09.2017 року суми податкового боргу в розмірі 6185591,20 грн., 1483349,53 грн. та 6966709,21 грн. розстрочено з наданням державному підприємству "Нігинський кар'єр" відповідного строку для погашення заборгованості, який станом на цей час не закінчився.

Таким чином, вказаними судовим рішеннями перенесено строки сплати наявного у відповідача податкового боргу, а як наслідок, на даний момент у відповідача відсутня прострочена заборгованість перед бюджетом.

Вищезазначені судові рішення знаходяться в матеріалах справи.

Підсумовуючи вищенаведене, суд зазначає, що у відповідача станом на дату розгляду справи відсутній прострочений податковий борг з рентної плати за користування надрами для видобування корисних копалин, тобто усунуто єдине зафіксоване позивачем порушення особливих умов спеціального дозволу на користування надрами №1130 від 05.11.1997 року.

Тому, враховуючи те, що позивачем не наведено інших підстав для анулювання спеціального дозволу на користування надрами № 1130 від 05.11.1997 року, а також те, що припинення права відповідача на користування надрами шляхом анулювання спеціального дозволу є крайнім заходом, суд дійшов висновку, що в задоволенні адміністративного позову необхідно відмовити у повному обсязі.

Частиною 2 статті 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Суд при вирішенні спору враховує приписи статті 77 КАС України, відповідно до якої кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу та в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Враховуючи наведене вище, суд вважає позовні вимоги не обґрунтованими, не доведеними матеріалами справи, та такими, у задоволенні яких належить відмовити.

Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

У задоволенні позову Державної служби геології та надр України (вул. Ежена Потьє, 16, м. Київ, 03680, код ЄДРПОУ 37536031) до державного підприємства "Нігинський кар'єр" (вул. Радянська, 1а, с. Сахкамінь, Кам'янець-Подільський район, Хмельницька область, 32322, код ЄДРПОУ 00373741) про анулювання спеціального дозволу, - відмовити.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Вінницького апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з його проголошення, а у випадку, якщо в судовому засіданні були проголошені вступна та резолютивна частини рішення суду, - з дня складення повного судового рішення.

Повне рішення складене 12 березня 2018 року

Головуючий суддя ОСОБА_1