Рішення № 72736536, 12.03.2018, Дружківський міський суд Донецької області

Дата ухвалення
12.03.2018
Номер справи
229/670/18
Номер документу
72736536
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ЄУН 229/670/18

Провадження № 2-а/229/33/2018

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

12 березня 2018 року Дружківський міський суд Донецької області у складі:

головуючої судді Рагозіної С.О.,

за участю секретаря судового засідання Пантелєєвої Є.О.,

розглянув у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до інспектора патрульної поліції Управління патрульної поліції в Харківській області Головного управління Національної поліції в Харківській області ОСОБА_2 про оскарження постанови по справі про адміністративне правопорушення.

У позові, який надійшов до суду 26 лютого 2018 року, позивач ОСОБА_1 вказав, що 18 лютого 2018 року інспектором патрульної поліції Управління патрульної поліції в Харківській області лейтенантом поліції ОСОБА_2 було винесено постанову про адміністративне правопорушення, за якою ОСОБА_1 було притягнуто до адміністративної відповідальності за порушення ст. 35 Закону України «Про дорожній рух» і накладено адміністративне стягнення, передбачене ч. 3 ст. 121 КУпАП, у вигляді штрафу у сумі 340 грн.

Позивач вважає оскаржувану постанову протиправною, незаконною та такою що підлягає скасуванню, а дії інспектора патрульної поліції Управління патрульної поліції в Харківській області лейтенанта поліції ОСОБА_2 протиправними з огляду на наступне. Відповідно до ч. 3 ст. 121 КУпАП передбачена відповідальність за порушення водієм правил керування транспортним засобом, а саме: керування водієм транспортним засобом, що підлягає обов'язковому технічному контролю, але своєчасно його не пройшов. Положеннями ч.2 ст. 35 Закону України «Про Дорожній рух» встановлено, що обов'язковому технічному контролю не підлягають: 1) легкові автомобілі усіх типів, марок і моделей (крім таксі та автомобілів, що використовуються для перевезення пасажирів або вантажів з метою отримання прибутку) - незалежно від строку експлуатації; 2) легкові автомобілі, що використовуються для перевезення пасажирів або вантажів з метою отримання прибутку, вантажні автомобілі незалежно від форми власності вантажопідйомністю до 3,5 тони - із строком експлуатації до двох років; 3) технічні засоби для АПК. В постанові відповідач не вказав жодних відомостей, які б підтверджували, що транспортний засіб Volkswagen Caddy з номерним знаком д.н. НОМЕР_1 є автомобілем таксі чи автомобілем вантажної комплектації, чи його вантажопідйомність перевищує 3,5 тон. Крім того, жодної діяльності у сфері надання послуг з перевезення пасажирів або вантажів позивач не здійснював і не здійснює, і жодних фактів щодо такої діяльності з використанням зазначеного автомобіля встановлено також не було. Транспортний засіб Volkswagen Caddy з номерним знаком д.н. АА7382 MO, відповідно до свідоцтва про реєстрацію є легковим пасажирським автомобілем категорії «В» повною масою 2000 кг та масою без навантаження 2388 кг, отже за вказаними критеріями зазначений автомобіль не підлягає обов'язковому технічному контролю у відповідності до ч.2. ст. 35 ЗУ «Про Дорожній рух». Транспортний засіб належить ТОВ «Сканія Україна». В свою чергу, видами діяльності ТОВ «Сканія Україна» є: 45.11 Торгівля автомобілями та легковими автотранспортними ЗАСОБАМИ, 45.19 Торгівля іншими автотранспортними засобами, 45.20 Технічне обслуговування та ремонт автотранспортних засобів, 45.31 Оптова торгівля деталями та приладдям для транспортних засобів, 68.20 Надання в оренду й експлуатацію власного чи орендованого нерухомого майна, 77.12 Надання в оренду вантажних автомобілів. Тобто, ТОВ «Сканія Україна» не здійснює діяльності у сфері надання послуг з перевезення пасажирів або вантажів та не має відповідних ліцензій і дозволів на здійснення відповідних видів діяльності у відповідності до ст. 7 Закону України «Про ліцензування видів господарської діяльності». Позивач вважає, що зазначений автомобіль не є таким що використовується чи може використовуватися для перевезення пасажирів або вантажів з метою отримання прибутку, а відповідач при розгляді справи не з’ясовав і не довів обставини, які б свідчили, що в діях позивача є ознаки проступку, за який законом встановлено адміністративну відповідальність, а постанова була винесена без доказової бази, без з’ясування усіх обставин справи, які б підтверджували факт порушення позивачем ст. 35 Закону України «Про дорожній рух» чи Правил дорожнього руху.

Позивач просить визнати дії інспектора патрульної поліції 3 роти 1 батальйону Управління патрульної поліції в Харківській області лейтенанта поліції ОСОБА_2 щодо винесення постанови серії ЕАА № 299127 від 18 лютого 2018 року та притягнення до адміністративної відповідальності за ч. З ст. 121 КУпАП протиправними; скасувати вказану постанову, закрити провадження по справі про адміністративне правопорушення за відсутністю події і складу адміністративного правопорушення.

В судове засідання позивач ОСОБА_1 не з'явився, надав клопотання про розгляд справи без його участі.

Відповідач ОСОБА_2 в судове засідання не з'явився, причину неявки не повідомив, клопотань про відкладення розгляду справи не надав. Про час та місце розгляду справи був сповіщений у порядку ст. 268 КАС України шляхом направлення тексту повістки на офіційну електронну адресу Управління патрульної поліції в Харківській області Головного управління Національної поліції в Харківській області: kharkiv@patrol.police.gov.ua.

Суд, дослідивши докази по справі, встановив такі обставини та зміст спірних правовідносин.

18 лютого 2018 року інспектором патрульної поліції Управління патрульної поліції в Харківській області Головного управління Національної поліції в Харківській області лейтенантом поліції ОСОБА_2 винесено постанову про адміністративне правопорушення серії ЕАА № 299127 відносно ОСОБА_1 Встановлено, що ОСОБА_1 18 лютого 2018 року о 14:39 год. на 429 км автошляху М-03 керував автомобілем Volkswagen Caddy з номерним знаком д.н. АА7382 MO, який не пройшов своєчасно обов’язковий технічний контроль транспортного засобу. ОСОБА_1 був притягнутий до адміністративної відповідальності за порушення ст. 35 Закону України «Про дорожній рух», і на нього було накладено адміністративне стягнення, передбачене ч. 3 ст. 121 КУпАП, у вигляді штрафу у сумі 340 грн.

У свідоцтві про реєстрацію транспортного засобу Volkswagen Caddy з номерним знаком д.н. АА7382 MO у графі «Тип» вказано «ЛЕГКОВИЙ ПАСАЖИРСЬКИЙ-В», у графі рік випуску «2011».

Відповідно до п. 31.3 «б» Правил дорожнього руху України": «Забороняється експлуатація транспортних засобів згідно із законодавством:

б) якщо вони не пройшли обов'язковий технічний контроль (для транспортних засобів, що підлягають такому контролю);».

Відповідно до ст. 35 Закону України «Про дорожній рух» від 30 червня 1993 року

№ 3353-XII (зі змінами та доповненнями) транспортні засоби, що беруть участь у дорожньому русі та зареєстровані територіальними органами Міністерства внутрішніх справ України, підлягають обов'язковому технічному контролю відповідно до цієї статті.

Обов'язковому технічному контролю не підлягають:

1) легкові автомобілі усіх типів, марок і моделей, причепи (напівпричепи) до них (крім таксі та автомобілів, що використовуються для перевезення пасажирів або вантажів з метою отримання прибутку), мотоцикли, мопеди, мотоколяски та інші прирівняні до них транспортні засоби - незалежно від строку експлуатації;

2) легкові автомобілі, що використовуються для перевезення пасажирів або вантажів з метою отримання прибутку, вантажні автомобілі незалежно від форми власності вантажопідйомністю до 3,5 тони, причепи до них - із строком експлуатації до двох років;

3) технічні засоби для агропромислового комплексу, визначені Законом України "Про систему інженерно-технічного забезпечення агропромислового комплексу України".

Періодичність проходження обов'язкового технічного контролю становить:

для легкових автомобілів, що використовуються для перевезення пасажирів або вантажів з метою отримання прибутку, вантажних автомобілів (незалежно від форми власності) вантажопідйомністю до 3,5 тони, причепів до них із строком експлуатації більше двох років - кожні два роки;

для вантажних автомобілів вантажопідйомністю більше 3,5 тони, причепів до них та таксі незалежно від строку експлуатації - щороку;

для автобусів та спеціалізованих транспортних засобів, що перевозять небезпечні вантажі, незалежно від строку експлуатації - двічі на рік.

На кожний транспортний засіб, що пройшов обов'язковий технічний контроль і визнаний технічно справним, суб'єкт проведення обов'язкового технічного контролю складає протокол перевірки його технічного стану, який видається водію транспортного засобу. У протоколі зазначається строк чергового проходження обов'язкового технічного контролю транспортного засобу відповідно до періодичності проходження, встановленої частиною восьмою цієї статті».

Відповідно до п. 1 Порядку проведення обов’язкового технічного контролю та обсяги перевірки технічного стану транспортних засобів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 30 січня 2012 р. №137:

«Порядок проведення обов’язкового технічного контролю та обсяги перевірки технічного стану транспортних засобів (далі - Порядок) визначає процедуру проведення обов’язкового технічного контролю та обсяги перевірки технічного стану транспортних засобів, зареєстрованих уповноваженими органами МВС (далі - транспортні засоби), за результатами якої встановлюється їх придатність до експлуатації або неможливість експлуатації, крім таких транспортних засобів:

1) легкові автомобілі усіх типів, марок і моделей, причепи (напівпричепи) до них (крім таксі та автомобілів, що використовуються для перевезення пасажирів або вантажів з метою отримання прибутку), мотоцикли, мопеди, мотоколяски та інші прирівняні до них транспортні засоби - незалежно від строку експлуатації;

2) легкові автомобілі, що використовуються для перевезення пасажирів або вантажів з метою отримання прибутку, вантажні автомобілі незалежно від форми власності вантажопідйомністю до 3,5 тони, причепи до них - із строком експлуатації до двох років».

У п. 7.8. Інструкції про порядок здійснення підрозділами Державтоінспекції МВС державної реєстрації, перереєстрації та обліку транспортних засобів, оформлення і видачі реєстраційних документів, номерних знаків на них, затвердженої наказом МВС України від 11 серпня 2010 року № 379, вказано:

«У графі "Тип ТЗ" свідоцтва про реєстрацію ТЗ зазначається тип ТЗ згідно з класифікатором типів ТЗ та відповідно до вимог державних стандартів України».

Відповідно до пп.1.10 п.1 Правил дорожнього руху України:

«легковий автомобіль — автомобіль з кількістю місць для сидіння не більше дев'яти, з місцем водія включно, який за своєю конструкцією та обладнанням призначений для перевезення пасажирів та їхнього багажу із забезпеченням необхідного комфорту та безпеки;».

Державний стандарт України ДСТУ 2984-95, затверджений і введений в дію наказом Держстандарту України № 31 від 25 січня 1995 року, установлює терміни та визначення основних понять дорожніх транспортних засобів (ДТЗ), які призначені для перевезення людей та (чи) вантажів, а також спеціального устаткування.

Відповідно до цього Стандарту:

пасажирський автомобіль - автомобіль, який за своєю конструкцією та обладнанням призначений для перевезення пасажирів та їхнього багажу з забезпеченням необхідного комфорту та безпеки.

Відповідно до ст. 19 Закону України «Про дорожній рух»: «Транспортні засоби за своїм призначенням поділяються на:

транспортні засоби загального призначення;

транспортні засоби спеціалізованого призначення;

транспортні засоби спеціального призначення.

При державній реєстрації легкових автомобілів у реєстраційних документах роблять відмітку щодо їх призначення згідно з документами виробника (легковий, таксі, спеціалізований санітарний автомобіль екстреної медичної допомоги, автомобіль інкасації, броньований, обладнаний спеціальними світловими і звуковими сигнальними пристроями тощо)».

До транспортних засобів загального призначення відносяться пасажирські, вантажні автомобілі. Пасажирські автомобілі призначені для перевезення пасажирів, вантажні — для перевезення вантажів.

Пасажирські автомобілі місткістю до 8 чоловік, не рахуючи водія, відносяться до легкових. Понад 8 чоловік — до автобусів».

Суд встановив, що в свідоцтва про реєстрацію транспортного засобу Volkswagen Caddy з номерним знаком д.н. АА7382 MO відсутня відмітка про те, що вказаний транспортний засіб є таксі.

Зі свідоцтва про реєстрацію транспортного засобу Volkswagen Caddy з номерним знаком д.н. АА7382 MO суд також встановив, що власником цього транспортного засобу є товариство з обмеженою відповідальністю «Сканія Україна».

Відповідно до ч.1 ст. 7 Закону України від 02.03.2015 № 222-VIII "Про ліцензування видів господарської діяльності" ліцензуванню підлягають такі види господарської діяльності:

24) перевезення пасажирів, небезпечних вантажів та небезпечних відходів річковим, морським, автомобільним, залізничним та повітряним транспортом, міжнародні перевезення пасажирів та вантажів автомобільним транспортом.

Стаття 9 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань" вказує, що в Єдиному державному реєстрі містяться такі відомості про юридичну особу, крім державних органів і органів місцевого самоврядування як юридичних осіб:

...

11) види діяльності;

45) відомості про ліцензування виду господарської діяльності суб'єкта господарювання.

Відповідно до витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, ТОВ «Сканія Україна» здійснює такі види діяльності:

Код КВЕД 45.11 Торгівля автомобілями та легковими автотранспортними засобами;

Код КВЕД 45.19 Торгівля іншими автотранспортними засобами (основний);

Код КВЕД 45.20 Технічне обслуговування та ремонт автотранспортних засобів;

Код КВЕД 45.31 Оптова торгівля деталями та приладдям для автотранспортних засобів;

Код КВЕД 68.20 Надання в оренду й експлуатацію власного чи орендованого нерухомого майна;

Код КВЕД 77.12 Надання в оренду вантажних автомобілів.

Відомості про здійснення ТОВ «Сканія Україна» господарської діяльності, яка підлягає ліцензуванню, в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань відсутні.

Тобто, ТОВ «Сканія Україна» не здійснює перевезення пасажирів, небезпечних вантажів та небезпечних відходів річковим, морським, автомобільним, залізничним та повітряним транспортом, міжнародні перевезення пасажирів та вантажів автомобільним транспортом.

Статтею 280 КУпАП визначено, що орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

Відповідно до вимог Кодексу адміністративного судочинства України, фізична особа має право звернутися до суду з приводу рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень у справах про притягнення до адміністративної відповідальності.

У справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони:

1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України;

2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано;

3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії);

4) безсторонньо (неупереджено);

5) добросовісно;

6) розсудливо;

7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації;

8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія);

9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення;

10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Виходячи із закріпленого в ч.4 ст. 129 Конституції України принципу змагальності та рівноправності сторін у судочинстві, обов'язок доведення законності застосування адміністративного стягнення лежить на органі (посадовій особі), який виніс оскаржуване рішення.

Згідно зі ст. 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Згідно зі ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

У таких справах суб'єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.

Виходячи зі змісту вказаних норм, відповідач мав довести, чи мало місце адміністративне правопорушення та чи винен позивач у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 121 КУпАП.

В судовому засіданні суд встановив, що транспортний засіб Volkswagen Caddy з номерним знаком д.н. АА7382 MO, який належить ТОВ «Сканія Україна» і яким 18 лютого 2018 року керував ОСОБА_1, не підлягає обов'язковому технічному контролю відповідно до ст. 35 Закону України «Про дорожній рух», а тому в діях ОСОБА_1 відсутній склад адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 121 КУпАП.

Відповідач не надав суду жодних доказів на спростування цього висновку суду.

На підставі викладеного, суд вважає, що дії інспектора патрульної поліції Управління патрульної поліції в Харківській області Головного управління Національної поліції в Харківській області лейтенанта поліції ОСОБА_2 щодо винесення постанови серії ЕАА № 299127 від 18 лютого 2018 року та притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч. 3 ст. 121 КУпАП не відповідають вимогам законодавства, постанова про накладення адміністративного стягнення по справі про адміністративне правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксоване не в автоматичному режимі, серії ЕАА № 299127 від 18 лютого 2018 року підлягає скасуванню, справа про адміністративне правопорушення підлягає закриттю за відсутністю складу адміністративного правопорушення.

Відповідно до ст. 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа, тобто з Головного управління Національної поліції в Харківській області на користь держави підлягає стягненню судовий збір у сумі 704,80 грн.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 2, 6, 8, 9, 139, 242-244, 268-271, 286 КАС України, суд

УХВАЛИВ:

позовні вимоги ОСОБА_1 до інспектора патрульної поліції Управління патрульної поліції в Харківській області Головного управління Національної поліції в Харківській області ОСОБА_2 про оскарження постанови по справі про адміністративне правопорушення задовольнити.

Визнати дії інспектора патрульної поліції Управління патрульної поліції в Харківській області лейтенанта поліції Головного управління Національної поліції в Харківській області ОСОБА_2 щодо винесення постанови серії ЕАА № 299127 від 18 лютого 2018 року та притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч. З ст. 121 КУпАП протиправними.

Скасувати постанову про накладення адміністративного стягнення по справі про адміністративне правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксоване не в автоматичному режимі, серії ЕАА № 299127 від 18 лютого 2018 року.

Справу про адміністративне правопорушення про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч. 3 ст. 121 КУпАП закрити.

Стягнути з Головного управління Національної поліції в Харківській області (юридична адреса: м. Харків, вул. Жон Мироносиць, буд. 5, ЄДРПОУ 40108599) на користь державного бюджету судовий збір у сумі 704 (сімсот чотири) грн. 80 коп.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом десяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Повне судове рішення складено 12 березня 2018 року.

Суддя: С. О. Рагозіна