Постанова № 7273451, 10.11.2009, Кіровоградський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
10.11.2009
Номер справи
2-а-7046/09/1170
Номер документу
7273451
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Справа № 2-а-7046/09/1170

Категорія статобліку 6.6.2

КІРОВОГРАДСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

10 листопада 2009 р. 16 год. 33 хв. м. Кіровоград

Кіровоградський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Хилько Л.І., при секретарі Урсатьєві А.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Гайворонської міжрайонної державної податкової інспекції про припинення державної реєстрації юридичної особи, що не повязана з банкрутством юридичної особи міжнародний благодійний фонд «Рідна земля», код ЄДРПОУ 21664477, зареєстрованого Міністерством юстиції України 08.04.1997 р.

ВСТАНОВИВ:

Позивач в особі Гайворонської міжрайонної державної податкової інспекції звернувся до Кіровоградського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до міжнародного благодійного фонду «Рідна земля», код ЄДРПОУ 21664477, про припинення державної реєстрації, що не повязано з банкрутством, зареєстрованої Міністерством юстиції України 08.04.1997 р.

Позивач мотивує позовні вимоги пунктом 2 ст. 9 Закону України «Про систему оподаткування» відповідно до якого платники податків і зборів (обовязкових платежів) зобовязані подавати до державних податкових органів відповідно до законодавства декларації, бухгалтерську звітність та інші документи та відомості, повязані з обчисленням та сплатою податків і зборів (обовязкових платежів). В порушення зазначених норм відповідач з моменту реєстрації не подає в податкову інспекцію податкову звітність.

На підставі ч. 3 ст. 160 КАС України в судовому засіданні 10.11.2009 р. проголошено вступну та резолютивну частини постанови. Виготовлення постанови у повному обсязі відкладено на 16.11.2009 р., про що повідомлено після проголошення вступної та резолютивної частини постанови в судовому засіданні з урахуванням вимог ч. 4 ст. 167 КАС України.

Дослідивши письмові докази по справі, з'ясувавши обставини, на яких ґрунтується позов, суд встановив.

Юридична особа міжнародний громадський благодійний фонд «Рідна земля», зареєстрована відповідно до Свідоцтва про реєстрацію благодійного фонду від 8 квітня 1997 року № 0347 (а.с. 3), відповідно до довідки № 2739/28-00 від 05.08.09 р. відповідач не подає податкову звітність з моменту реєстрації( а.с. 5), згідно довідки № 2740/10-1000 від 05.08.09 р. станом на 01.08.2009 р. податковий борг по міжнародному громадському благодійному фонду «Рідна земля», відсутній ( а.с. 6), відповідно до довідки ЄДРПОУ міжнародний громадський благодійний фонд «Рідна земля» знаходиться за адресою вул. Зимоліна, 5/26, м. Гайворон, (а.с. 25)

Пунктом 1 ст. 59 Господарського кодексу України передбачено, що припинення діяльності субєкта господарювання здійснюється шляхом його реорганізації (злиття, приєднання, поділу, перетворення) або ліквідації за рішенням власника (власників) чи уповноважених ним органів, за рішенням інших осіб засновників субєкта господарювання чи їх правонаступників, а у випадках передбачених цим Кодексом за рішенням суду.

Відповідно до п. 1 ст. 247 Господарського кодексу України у разі здійснення субєктом господарювання діяльності, що суперечить закону, до нього може бути застосовано адміністративно-господарську санкцію у вигляді скасування державної реєстрації цього субєкта та його ліквідації.

Згідно з частиною 1 статті 33 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб підприємців» від 15.05.2004р. №755-IV ю ридична особа припиняється в результаті передання всього свого майна, прав та обовязків іншим юридичним особам правонаступникам у результаті злиття, приєднання, поділу, перетворення (реорганізації) або в результаті ліквідації за рішенням, прийнятим засновниками (учасниками) юридичної особи або уповноваженим ними органом, за судовим рішенням або за рішенням органу державної влади, прийнятим у випадках, передбачених законом .

Підпунктом 4 пункту 2 статті 38 зазначеного Закону визначено, що підставою для постановлення судового рішення щодо припинення юридичної особи, що не повязано з банкрутством юридичної особи, зокрема є неподання протягом року органам державної податкової служби податкових декларацій, документів фінансової звітності відповідно до закону.

Юридична особа є такою, що припинилася, з дати внесення до Єдиного державного реєстру запису про державну реєстрацію припинення юридичної особи .

Порядок державної реєстрації припинення юридичної особи на підставі судового рішення, що не повязано з банкрутством юридичної особи, визначений статтею 38 Закону «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб підприємців».

Суд, який постановив рішення щодо припинення юридичної особи, що не повязане з банкрутством юридичної особи, у день набрання таким рішенням законної сили направляє його копію державному реєстратору за місцезнаходженням юридичної особи для внесення до Єдиного державного реєстру запису про судове рішення.

Дата надходження відповідного судового рішення вноситься державним реєстратором до журналу обліку реєстраційних дій.

Пунктом 4 частини 1 статті 17 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що компетенція адміністративних судів поширюється на спори за зверненням субєкта владних повноважень у випадках, встановлених законом.

Відповідно до ст. 1 Закону України «Про державну податкову службу в Україні» державні податкові інспекції в районах, містах, районах у містах входять до системи органів державної податкової служби.

Повноваження позивача, в тому числі і звернення до суду, передбачені ст. 11 Закону України «Про державну податкову службу в Україні», якою органам державної податкової служби надане право звертатися до суду з заявою про скасування державної реєстрації субєкта підприємницької діяльності.

Відповідно до ч. 2 ст. 124 Конституції України, юрисдикція судів поширюється на всі правовідносини, що виникають у державі. Згідно ст. 2 Закону України «Про судоустрій», суд здійснює правосуддя на засадах верховенства права, забезпечує захист гарантованих Конституцією України та законами прав і законних інтересів юридичних осіб. Пунктом 3 статті 3 зазначеного закону встановлено, що судова система забезпечує доступність правосуддя для кожної особи в порядку, встановленому Конституцією України та законами. Відповідно до п. 1 ст. 6 Закону України «Про судоустрій», усім субєктам правовідносин гарантується захист їх прав і законних інтересів незалежним і неупередженим судом. Відповідно до п. 3 ст. 6 зазначеного закону, ніхто не може бути позбавлений права на розгляд його справи у суді, до підсудності якого вона віднесена процесуальним законом.

Рішенням Конституційного Суду України від 9 липня 2002 року по справі №1-2/2002 визначено, що частина 2 статті 124 Конституції України передбачає право юридичної особи на захист судом своїх прав, встановлює юридичні гарантії їх реалізації, надаючи можливість кожному захищати права будь-якими не забороненими засобами. Кожна особа має право вільно обирати не заборонений законом засіб захисту прав, у тому числі судовий захист. Право на судовий захист своїх прав не може бути обмежене. Субєкти правовідносин, у тому числі юридичні особи, у разі виникнення спору можуть звертатися до суду за його вирішенням. Юридичні особи мають право на звернення до суду для захисту своїх прав безпосередньо на підставі Конституції України. Держава має забезпечувати захист прав усіх субєктів права власності, в тому числі у судовому порядку. Право юридичної особи на звернення до суду за вирішенням спору не може бути обмежене законом, іншими нормативно-правовими актами.

Пунктом 3 статті 10 Закону України «Про державну податкову службу в Україні» визначено, що функцію по контролю за своєчасністю подання платниками податків бухгалтерських звітів і балансів, податкових декларацій, розрахунків та інших документів, повязаних з обчисленням податків, інших платежів, а також перевірку достовірності цих документів щодо правильності визначення обєктів оподаткування і обчислення податків, інших платежів, покладено на державні податкові інспекції.

Отже, Гайворонську міжрайонну державну податкову інспекцію слід вважати органом, на який державою покладено обовязок щодо здійснення діяльності у зазначених правовідносинах, в тому числі і діяльності спрямованої на захист інтересів держави.

Судом враховано, що згідно ст. 239 Господарського кодексу України скасування державної реєстрації субєкта господарювання та його ліквідація за рішенням уповноваженого державного органом є адміністративно-господарською санкцією. Згідно ст. 250 Господарського кодексу України адміністративно-господарські санкції можуть бути застосовані до субєкта господарювання протягом шести місяців з дня виявлення порушення, але не пізніш як через один рік з дня порушення цим субєктом встановлених законодавчими актами правил здійснення господарської діяльності. В разі звернення органів державної податкової служби з позовами про скасування державної реєстрації та про припинення субєктів господарювання підставою для таких позовів може бути виключно неподання таким субєктом протягом року до органів державної податкової служби податкових декларацій, документів фінансової звітності згідно з законодавством. Тобто, зазначена санкція може бути застосована не раніше, ніж минув один рік з тієї дати, на яку повинні були подаватися відповідні податкові декларації та фінансова звітність.

Наказом Державного комітету України з питань регуляторної політики та підприємництва, Міністерства юстиції України від 27 лютого 2007 року № 23/74/5, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 3 березня 2007 р. за № 184/13451, затверджений Регламент передачі Міністерством юстиції та його територіальними органами державним реєстраторам даних про юридичних осіб.

Відповідно до п. 1.2. Регламент установлює механізм, форми і строки передачі Мін'юстом (територіальним органом) даних про зареєстровані Мін'юстом (територіальним органом) юридичні особи: об'єднання громадян (у тому числі легалізовані професійні спілки та їх об'єднання), благодійні організації, політичні партії, творчі спілки, територіальні (місцеві) осередки згаданих юридичних осіб, адвокатські об'єднання, торгово-промислові палати, інші установи та організації, визначені законом, крім бірж, об'єднань громадян, реєстрацію яких Законами України "Про об'єднання громадян" та "Про місцеве самоврядування в Україні" делеговано міським, селищним та сільським радам. Згідно п. 1.5. Регламенту дані передаються для внесення державним реєстратором відповідних записів до ЄДР, оформлення свідоцтва про державну реєстрацію юридичної особи (далі - свідоцтво) та передачі його Мін'юсту (територіальному органу) для видачі юридичній особі (її уповноваженому представнику). Пунктом 4.7. Регламенту визначено, що державний реєстратор або Мін'юст (територіальний орган) не пізніше наступного робочого дня з дати надходження рішення суду про припинення юридичної особи повідомляє відповідно Мін'юст (територіальний орган) або державного реєстратора.

Відповідачем до суду не надано доказів своєчасного подання до Гайворонської міжрайонної державної податкової інспекції звітності про отримані доходи, а тому за таких обставин, суд приходить до висновку, що позов підлягає задоволенню в повному обсязі.

Так як судове рішення ухвалене по справі у якій позивачем є субєкт владних повноважень, а відповідачем юридична особа, у відповідності до ч. 4 ст. 94 КАС України, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються.

Керуючись ст. ст. 86, 94, 159 163, 167 КАС України, суд,

ПОСТАНОВИВ:

1. Адміністративний позов задовольнити в повному обсязі.

2. Припинити державну реєстрацію юридичної особи, що не повязана з банкрутством юридичної особи міжнародного благодійного фонду «Рідна земля», код ЄДРПОУ 21664477, зареєстровану Міністерством юстиції України 08.04.1997 р.

Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження та апеляційної скарги, якщо вони не були подані у встановлені строки. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана у строк, постанова суду набирає законної сили після закінчення цього строку.

Постанова суду може бути оскаржена до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції шляхом подачі в 10 денний строк з дня прийняття постанови заяви про апеляційне оскарження і подання після цього протягом 20 днів апеляційної скарги, з подачею її копій відповідно до кількості осіб які беруть участь у справі. Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.

Суддя Кіровоградського окружного

адміністративного суду Л.І. Хилько

Дата складання та підписання постанови в повному обсязі 16.11.2009 р.