Постанова № 72733760, 15.03.2018, Апеляційний суд Волинської області

Дата ухвалення
15.03.2018
Номер справи
163/226/18
Номер документу
72733760
Форма судочинства
Про адмінправопорушення
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Справа № 163/226/18 Провадження №33/773/155/18 Суддя в 1 інстанції: Павлусь О. С. Категорія: ч.1 ст. 483 МК УкраїниДоповідач: Гапончук В. В.

АПЕЛЯЦІЙНИЙ СУД ВОЛИНСЬКОЇ ОБЛАСТІ

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

15 березня 2018 року місто Луцьк

Апеляційний суд Волинської області в складі:

судді - Гапончука В.В.,

з участю

представника митниці ДФС - Пікалюка М.С.,

захисника - ОСОБА_2,

розглянувши апеляційну скаргу в.о. заступника начальника Волинської митниці ДФС Шелігацького Є.С. на постанову судді Любомльського районного суду Волинської області від 09 лютого 2018 року щодо ОСОБА_4,

В С Т А Н О В И В:

Даною постановою провадження у справі за ч.1 ст.483 МК України відносно ОСОБА_4, ІНФОРМАЦІЯ_1, закрито на підставі п.1 ст.247 КпАП України, у зв'язку з відсутністю в його діях складу даного адміністративного правопорушення.

Вилучені по справі: дорогоцінне каміння органогенного утворення - бурштину (різновиду сукциніт) в стані сировини, загальною вагою нетто 932,14 грам, вартістю 84281,80 грн., та автомобіль марки «Audi A-6», р.н.з. НОМЕР_3, кузов НОМЕР_1, які передані на відповідальне зберігання Волинській митниці ДФС, та свідоцтво серії НОМЕР_2 про реєстрацію зазначеного транспортного засобу, яке зберігається при матеріалах справи, - повернуто ОСОБА_4.

ОСОБА_4 ставилось у вину те, що він 30.05.2016 року приблизно о 22 год. 04 хв., слідуючи з України в Республіку Польща через митний пост "Ягодин" Волинської митниці ДФС смугою спрощеного митного контролю «зелений коридор», в якості водія автомобіля марки «Audi A-6», реєстраційний номерний знак НОМЕР_3, вчинив дії, спрямовані на переміщення через митний кордон України, з приховуванням від митного контролю, дорогоцінного каміння органогенного утворення - бурштину (різновиду сукциніт) в стані сировини, загальною вагою нетто 932,14 грам, вартістю 84281,80 грн., яке знаходилось в повітропроводах панелі приладів з лівої та правої сторони по ходу автомобіля, тобто з використанням сховищ (тайників) - обладнаних та пристосованих з цією метою конструктивних ємностей автомобіля, які попередньо піддавалися розбиранню, монтажу тощо.

Дії ОСОБА_4 кваліфіковані за ч.1 ст.483 МК України

Мотивуючи своє рішення про закриття провадження у справі суддя у постанові зазначив, що будь-яких даних про переміщення ОСОБА_4 дорогоцінного каміння - бурштину через митний кордон України всупереч діючому законодавству у справі не встановлено, що в свою чергу виключає наявність у його діях порушення митних правил.

В апеляційній скарзі заступник начальника митниці просить скасувати постанову судді та ухвалити нове судове рішення, яким визнати ОСОБА_4 винним у порушенні митних правил за ч.1 ст.483 МК України, наклавши на нього стягнення в межах санкції даного Закону, а саме штраф в розмірі 100 відсотків вартості вилучених товарів з конфіскацією цих товарів.

Посилається на те, що суддя безпідставно дійшов висновку про відсутність в діях ОСОБА_4 складу правопорушення, передбаченого ч.1 ст.483 МК України. Зокрема, суддею не було враховано, що дорогоцінне каміння було приховане у в повітропроводах панелі приладів з лівої та правої сторони по ходу автомобіля. В подальшому під час експертизи було встановлено, що представлені на дослідження зразки є дорогоцінним камінням органогенного утворення - бурштин (різновид сукциніту), в стані сировини, загальною вагою нетто 932,14 грам, вартістю 84281,80 грн..

Разом з тим, у ОСОБА_4 були відсутні будь-які документи, необхідні для виконання митних формальностей і підтверджуючих походження виявленого каміння та його вартість.

На думку апелянта, в матеріалах справи наявні достатні докази того, що ОСОБА_4 вчинив дії, спрямовані на переміщення через митний кордон України, з приховуванням від митного контролю, дорогоцінного каміння органогенного утворення - бурштину, тобто ОСОБА_4 скоїв правопорушення, передбачене ч.1 ст.483 МК України.

Заслухавши в судовому засіданні пояснення представника митниці Пікалюка М.С., який підтримував апеляційну скаргу і просив її задовольнити, захисника, який апеляційну скаргу заперечив, перевіривши доводи скарги та вивчивши матеріали справи, доходжу висновку, що апеляційна скарга до задоволення не підлягає з таких підстав.

Висновки судді про відсутність в діях ОСОБА_6 складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.483 МК України, відповідають фактичним обставинам справи та підтверджуються належно дослідженими і оціненими судом доказами у їх сукупності.

З протоколу про порушення митних правил та копії контрольного талону для проходження митного контролю «зеленому коридору» встановлено, що ОСОБА_6 30.05.2016 року приблизно о 22 год. 04 хв. слідував через митний пост «Ягодин» Волинської митниці ДФС в якості водія автомобіля марки «Audi A-6», р.н.з. НОМЕР_3, смугою митного контролю «зелений коридор»..

Актом про проведення огляду (переогляду) товарів, транспортних засобів, ручної поклажі та багажу від 31.05.2016 року з доданими фото-таблицями та актом зважування встановлено, що під час проведення повного митного огляду вищевказаного автомобіля, в повітропроводах панелі приладів з лівої та правої сторони по ходу автомобіля, було виявлено каміння жовто-коричневого кольору, зовні схоже на бурштин, загальною вагою брутто 946 грам.

Згідно висновку №142005902-0218 від 23.06.2016 року Управління товарознавчої, інженерно-технічної та криміналістичної експертизи спеціалізованої лабораторії з питань експертизи та досліджень ДФС, надані органом доходів і зборів на дослідження зразки є дорогоцінним камінням органогенного утворення - бурштином (різновиду сукциніт), в стані сировини, вагою нетто 932,14 г та ринковою вартістю 84281,80 грн., яка за офіційним курсом валют НБУ станом на 30.05.2016 року (100 євро = 2807,1913 грн.) еквівалентна 3002,35 євро.

Загальні умови вивезення (пересилання) громадянами товарів за межі митної території України закріплені у ст.371 МК України, частина перша якої визначає, що товари, сумарна фактурна вартість яких не перевищує еквівалент 10000 євро (крім зазначених у частині другій цієї статті), не підлягають письмовому декларуванню при вивезенні (пересиланні) їх громадянами за межі митної території України.

За змістом ч.2 ст.371 МК України, товари, сумарна фактурна вартість яких не перевищує еквівалент 10000 євро та на які законом встановлено вивізне мито та/або якщо відповідно до закону державними органами видаються документи, необхідні для здійснення митного контролю та митного оформлення таких товарів, що переміщуються (пересилаються) через митний кордон України громадянами, підлягають письмовому декларуванню в порядку, встановленому для громадян, із сплатою у випадках, визначених законами України, вивізного мита та з поданням відповідних документів, виданих державними органами.

Відповідно до ч.2 ст.373 МК України, порядок вивезення (пересилання) громадянами за межі митної території України дорогоцінних металів (за винятком банківських металів, пам'ятних та ювілейних монет України із дорогоцінних металів), дорогоцінного каміння та виробів із них, а також культурних цінностей з метою їх відчуження визначається Кабінетом Міністрів України.

Постановою Кабінету Міністрів України від 21.05.2012 № 448 "Про порядок вивезення (пересилання) за межі митної території України громадянами дорогоцінних металів (за винятком банківських металів, пам'ятних та ювілейних монет України із дорогоцінних металів), дорогоцінного каміння та виробів із них, а також культурних цінностей з метою їх відчуження" встановлено, що вивезення (пересилання) за межі митної території України дорогоцінних металів (за винятком банківських металів, пам'ятних та ювілейних монет України із дорогоцінних металів), дорогоцінного каміння та виробів із них з метою їх відчуження здійснюється у разі, коли сумарна фактурна вартість дорогоцінних металів, дорогоцінного каміння та виробів з них не перевищує суму, еквівалентну 10000 євро (крім заборонених до вивезення за межі митної території України), шляхом вчинення дій, усного або за бажанням власника таких товарів чи на вимогу посадової особи митного органу письмового декларування.

Отже, вивезення бурштину, як дорогоцінного каміння, за межі митної території України дозволяється за умови, коли його сумарна фактурна вартість не перевищує еквівалент 10000 євро, шляхом: вчинення дій; усного декларування; за бажанням власника бурштину - письмового декларування; на вимогу посадової особи митного органу - письмового декларування.

Дослідженими доказами у справі стверджено, що вартість переміщуваного ОСОБА_6 через митний кордон України дорогоцінного каміння органогенного утворення - бурштину (різновиду сукциніт), в стані сировини, еквівалентна 3002,35 євро, тобто не перевищувала суми, вказаної у Постанові Кабінету Міністрів України від 21.05.2012 № 448.

Таким чином, аналіз положень постанови КМ України від 21.05.2012 №448 в системному взаємозв'язку з положеннями ст.371 МК України дає підстави для висновку, що власник дорогоцінного каміння не зобов'язаний письмово декларувати даний товар, якщо його вартість не перевищує 10000 євро. Водночас вимога посадової особи митного органу щодо письмового декларування дорогоцінного каміння повинна носити не узагальнений характер щодо переміщуваного особою товару в цілому, а містити конкретну вказівку з приводу переміщення саме дорогоцінного каміння.

До такого висновку також приводить аналіз положень пунктів 1.2, 2.8.1, 2.9 Порядку заповнення митної декларації для письмового декларування товарів, що переміщуються через митний кордон України громадянами для особистих, сімейних та інших потреб, не пов'язаних з провадженням підприємницької діяльності, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 28.05.2012 № 614.

В силу викладених норм митного законодавства України та встановлених фактичних обставин справи, суддя правильно дійшов висновку, що дорогоцінне каміння - бурштин ОСОБА_6 переміщував через митний кордон України без порушення діючого законодавства, тому не можна вважати, що його дії були спрямовані на незаконне переміщення цих предметів через митний кордон України з приховуванням від митного контролю.

На підставі наведеного, вважаю, що суд першої інстанції дійшов обґрунтованого висновку про відсутність в діях ОСОБА_6 складу правопорушення, передбаченого ч.1 ст.483 МК України, та закриття провадження у справі на підставі п.1 ст.247 КпАП України.

Постанова судді є законною та обґрунтованою і підстав для її скасування з мотивів, викладених в апеляційній скарзі, не вбачається.

На підставі викладеного, керуючись ст.294 КпАП України,

П О С Т А Н О В И В :

Апеляційну скаргу в.о. заступника начальника Волинської митниці ДФС Шелігацького Є.С. - залишити без задоволення, а постанову судді Любомльського районного суду Волинської області від 09 лютого 2018 року щодо ОСОБА_4 - без змін.

Постанова набирає законної сили негайно після її винесення, є остаточною й оскарженню не підлягає.

Суддя: /підпис/ В.В. Гапончук

З оригіналом згідно:

Дата набрання законної сили 15.03.2018р.

Суддя В.В. Гапончук

помічник судді О.В. Курбай