
Харківський окружний адміністративний суд 61004, м. Харків, вул. Мар'їнська, 18-Б-3, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710 Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
м. Харків
15 березня 2018 р. справа № 820/934/18 Суддя Харківського окружного адміністративного суду Біленський О.О., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) у приміщенні Харківського окружного адміністративного суду адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 (64200, Харківська область, Балаклійський район, м, Балаклія, вулиця Північна, б. 43, рнокпп - НОМЕР_1) до Зміївського об’єднаного управління Пенсійного фонду України Харківської області (63404, Харківська область, м. Зміїв, вул. Гагаріна, 15, код ЄДРПОУ 41248550) про скасування рішення, визнання протиправними дій та зобов’язання вчинити певні дії, -
В С Т А Н О В И В:
Позивач, ОСОБА_1, звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Зміївського об’єднаного управління Пенсійного фонду України Харківської області, в якому просить суд:
- визнати дії Зміївського об’єднаного управління Пенсійного фонду України Харківської області щодо відмови ОСОБА_1 в перерахунку пенсії за довідкою про заробітну плату за період роботи по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС №238, виданою Приватним акціонерним товариством «ЄВРОЦЕМЕНТ-УКРАЇНА», протиправними;
- зобов’язати Зміївське об’єднане управління Пенсійного фонду України Харківської області здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1 з 01 січня 2018 року за довідкою про заробітну плату за період роботи по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС в 3 зоні небезпеки з 02.05.1986 року по 23.05.1986 року №238, виданою Приватним акціонерним товариством «ЄВРОЦЕМЕНТ-УКРАЇНА», а також проводити відповідні виплати;
- визнати протиправним та скасувати Рішення Зміївського об’єднаного управління Пенсійного фонду України Харківської області №166588 від 19.01.2018 року щодо відмови ОСОБА_1 у перерахунку пенсії згідно заяви від 12.01.2018 року та наданої довідки про заробітну плату №238, виданої Приватним акціонерним товариством «ЄВРОЦЕМЕНТ- УКРАЇНА».
Ухвалою Харківського окружного адміністративного суду від 14.02.2018 року прийнято адміністративний позов до розгляду та відкрито спрощене провадження в адміністративній справі згідно з положеннями п.2 ч.1 ст.263 КАС України, якою унормовано що суд розглядає за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) справи щодо оскарження фізичними особами рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень щодо обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат, соціальних виплат непрацездатним громадянам, виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням, виплат та пільг дітям війни, інших соціальних виплат, доплат, соціальних послуг, допомоги, захисту, пільг.
Згідно з положеннями ч.4 ст.229 КАС України, у разі неявки у судове засідання всіх учасників справи або якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності учасників справи (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Відповідно до положень ч.2 ст.263 КАС України, справи, визначені частиною першою цієї статті, суд розглядає у строк не більше тридцяти днів з дня відкриття провадження у справі.
Згідно з положеннями ч.1 та ч.2 ст.262 КАС України, розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження здійснюється судом за правилами, встановленими цим Кодексом для розгляду справи за правилами загального позовного провадження, з особливостями, визначеними у цій главі. Розгляд справи по суті за правилами спрощеного позовного провадження починається з відкриття першого судового засідання. Якщо судове засідання не проводиться, розгляд справи по суті розпочинається через тридцять днів, а у випадках, визначених статтею 263 цього Кодексу, - через п'ятнадцять днів з дня відкриття провадження у справі.
В обґрунтування позовних вимог позивачем зазначено, що позивач має статус учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС 1 категорії, інваліда III групи, згідно положень Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», про що свідчить відповідне посвідчення. 12 січня 2018 року позивач звернувся до Зміївського об’єднаного управління пенсійного фонду України Харківської області, в якому перебуває на обліку за місцем реєстрації, для перерахунку пенсії у розмірі відшкодування фактичних збитків відповідно до вищевказаних нормативно - правових актів з наданням довідки про заробітну плату № 238, виданої ПрАТ «ЄВРОПЕМЕНТ-УКРАЇНА» та копії Рішення Балаклійського районного суду Харківської області від 10 серпня 2017 року по справі №610/2053/17 (провадження 2-о/610/86/2017). Рішенням Зміївського об’єднаного управління Пенсійного фонду України Харківської області №166588 від 19.01.2017 року позивачу відмовлено у перерахунку пенсії згідно заяви від 12.01.2018 року та наданої довідки про заробітну плату №238, виданої ПрАТ «ЄВРОЦЕМЕНТ-УКРАЇНА» на ОСОБА_1 у зв’язку з тим, що розрахунок заробітної плати, зазначений в довідці ф-3 виконаний по підвищеній тарифній ставці, не підтверджений первинними документами. Крім того зазначено, що довідка про заробітну плату за роботу в зоні відчуження видана підприємством на підставі рішення суду від 10.08.2017 року по справі №610/2053/17, але даним рішенням управління Пенсійного фонду не зобов’язано проводити перерахунок пенсії по наданій довідці. Позивач вважає, що дії відповідача є незаконними, протиправними та такими, що порушують його права на отримання пенсії в належному розмірі, оскільки він подав всі необхідні документи, а довідка про заробітну плату №238, видана ПрАТ «ЄВРОЦЕМЕНТ-УКРАЇНА», цілком відповідає законодавству.
Представник відповідача надав до суду відзив на позов, в якому зазначив, що 12.01.2018 року позивач звернувся до Управління із заявою щодо проведення перерахунку пенсії з більшого заробітку згідно довідки №238. Довідка № 238, видана ПАТ “Євроцемент Україна” на підставі рішення Балаклійського районного суду Харківської області від 10.08.2017 року. Управлінням було здійснено перевірку достовірності даних, зазначених у довідці №238, та було встановлено, що інформація, зазначена у вищезазначеній довідці не підтверджена первинними документами. В матеріалах пенсійної справи є інша довідка №194, видана ПАТ “Євроцемент Україна”, про заробітну плату позивача в зоні відчуження, яка містить іншу інформацію щодо тарифної ставки. Рішенням Управління №166588 від 19.01.2018 року позивачу відмовлено у перерахунку пенсії згідно заяви від 12.01.2018 року та наданої довідки про заробітну плату № 238, виданої ПАТ “Євроцемент-Україна, у зв’язку з тим, що розрахунок заробітної плати у зазначеній довідці виконаний по підвищений тарифній ставці, не підтвердженій первинними документами. Управління не заперечує факт виконання позивачем робіт в зоні відчуження, але відповідно до чинного законодавства України підставою для видачі довідки про заробітну плату, на підставі якої можливо здійснити обчислення пенсії, є первинні документи, які, нажаль, відсутні. Позивачем ПАТ “Євроцемент Україна” самостійно визначено кратність оплати праці, яка не має належного документального підтвердження. Таким чином, відмовляючи позивачу у здійсненні перерахунку пенсії на підставі довідки №238, виданої ПАТ “Євроцемент Україна”, Управління діяло у межах повноважень та у спосіб, передбачений діючим законодавством України. З огляду на викладене, з адміністративним позовом не погоджується та просить суд відмовити у задоволенні позовних вимог.
Дослідивши матеріали справи, оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок наявних у справі доказів у їх сукупності, суд зазначає наступне.
З наявних матеріалів справи судом встановлено, що позивач має статус учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС 1 категорії, інваліда III групи, згідно положень Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», про що свідчить відповідне посвідчення.
Рішенням Балаклійського районного суду Харківської області від 10 серпня 2017 року по справі №610/2053/17 (провадження 2-о/610/86/2017) заяву позивача про встановлення факту виконання робіт по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС 3-й зоні з небезпеки задоволено. Встановлено факт виконання робіт по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, податковий номер: НОМЕР_1, в 3 зоні небезпеки 02, 03, 04, 05, 06, 07, 08, 09, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23 травня 1986 року безвиїзно.
В січні 2018 року ПрАТ «ЄВРОЦЕМЕНТ-УКРАЇНА», яке виступає повним правонаступником Балаклійського цементно - шиферного комбінату, на якому позивач працював в період призову на військові збори по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, відповідно до ч.1, 4 ст.15 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», згідно з умовами Порядку обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 23 листопада 2011 р. N1210 «Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», з урахуванням факту виконання робіт по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС в 3-й зоні небезпеки у період з 02.05.1986 року по 23.05.1986 року, встановленого Рішенням Балаклійського районного суду Харківської області від 10 серпня 2017 року по справі №610/2053/17 (провадження 2-о/610/86/2017), видало довідку про заробітну плату №238 від 31.03.2015 року.
12 січня 2018 року позивач звернувся до Зміївського об’єднаного управління пенсійного фонду України Харківської області, в якому перебуває на обліку за місцем реєстрації, для перерахунку пенсії у розмірі відшкодування фактичних збитків відповідно до вищевказаних нормативно - правових актів з наданням довідки про заробітну плату № 238, виданої ПрАТ «ЄВРОПЕМЕНТ-УКРАЇНА» та копії Рішення Балаклійського районного суду Харківської області від 10 серпня 2017 року по справі №610/2053/17 (провадження 2-о/610/86/2017).
Рішенням Зміївського об’єднаного управління Пенсійного фонду України Харківської області №166588 від 19.01.2017 року позивачу відмовлено у перерахунку пенсії згідно заяви від 12.01.2018 року та наданої довідки про заробітну плату №238, виданої ПрАТ «ЄВРОЦЕМЕНТ-УКРАЇНА» на ОСОБА_1 у зв’язку з тим, що розрахунок заробітної плати, зазначений в довідці ф-3 виконаний по підвищеній тарифній ставці, не підтверджений первинними документами. Крім того зазначено, що довідка про заробітну плату за роботу в зоні відчуження видана підприємством на підставі рішення суду від 10.08.2017 року по справі №610/2053/17, але даним рішенням управління Пенсійного фонду не зобов’язано проводити перерахунок пенсії по наданій довідці.
Відповідно до п.1 ч. 1 ст. 9, ст. 10 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" особами, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи є учасники ліквідації аварії на Чорнобильській АЕС - громадяни, які брали безпосередню участь у ліквідації аварії та її наслідків. Учасниками ліквідації аварії на Чорнобильській АЕС вважаються громадяни, які безпосередньо брали участь у будь-яких роботах, пов'язаних з усуненням самої аварії, її наслідків у зоні відчуження у 1986-1987 роках незалежно від кількості робочих днів, а у 1988-1990 роках - не менше 30 календарних днів, у тому числі проведенні евакуації людей і майна з цієї зони, а також тимчасово направлені або відряджені у зазначені строки для виконання робіт у зоні відчуження, включаючи військовослужбовців, працівники державних, громадських, інших підприємств, установ і організацій незалежно від їх відомчої підпорядкованості, а також ті, хто працював не менше 14 календарних днів у 1986 році на діючих пунктах санітарної обробки населення і дезактивації техніки або їх будівництві.
Згідно із ст.ст. 54, 57 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" пенсії по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсії у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи можуть призначатися за бажанням громадянина із заробітку, одержаного за роботу в зоні відчуження в 1986-1990 роках, у розмірі відшкодування фактичних збитків, який визначається згідно із законодавством. У всіх випадках розміри пенсій для інвалідів, щодо яких встановлено зв'язок з Чорнобильською катастрофою, не можуть бути нижчими для учасників ліквідації аварії на Чорнобильській АЕС у 1986 році по І групі інвалідності - 220 процентів прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність. Обчислення середньомісячного заробітку провадиться відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування". Якщо особа, яка звернулася за пенсією, пропрацювала на територіях радіоактивного забруднення менше 12 місяців середньомісячний заробіток визначається шляхом поділу загальної суми заробітку за календарні місяці роботи на кількість цих місяців.
Відповідно до Порядку обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затвердженої Постановою Кабінету Міністрів України "Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" від 23.11.2011 року № 1210 у разі, коли особа пропрацювала у зоні відчуження менш як 12 місяців підряд, пенсія обчислюється виходячи із заробітної плати за повні календарні місяці підряд у зоні відчуження, менше календарного місяця у 1986 - 1990 роках, за її бажанням пенсія може обчислюватися виходячи із заробітної плати, одержаної за роботу у зоні відчуження, за весь фактично відпрацьований час, в одному із неповних календарних місяців роботи протягом цих років, без додавання суми заробітної плати за період роботи за межами зони відчуження. У такому разі заробітна плата за весь фактично відпрацьований час ділиться на число відпрацьованих днів, а одержана сума множиться на 25,4. Якщо дні роботи припали на вихідні і святкові дні, розрахунок заробітної плати проводиться у такому ж порядку, як і за роботу у робочі дні, а доплата за вихідні і святкові дні, нарахована за фактично відпрацьований час, з урахуванням установленої кратності додається до суми обчисленої заробітної плати.
Суд критично ставиться до тверджень відповідача, що розрахунок заробітної плати, зазначений в довідці ф-3 виконаний по підвищеній тарифній ставці, не підтверджений первинними документами, оскільки саме судовим рішенням в межах окремого провадження встановлено юридично значимий факт виконання робіт по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, податковий номер: НОМЕР_1, в 3 зоні небезпеки 02, 03, 04, 05, 06, 07, 08, 09, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23 травня 1986 року безвиїзно.
З огляду на викладене, відмова у здійсненні перерахунку пенсії позивачу вчинена виключно на формальних підставах, наведені у ній доводи не можуть слугувати підставою для відмови учаснику ліквідації аварії на Чорнобильській АЕС 1 категорії у перерахунку пенсії з урахуванням заробітної плати за роботу у зоні відчуження.
Окремо суд зазначає, що Рішенням Балаклійського районного суду Харківської області від 10 серпня 2017 року по справі №610/2053/17 (провадження 2-о/610/86/2017) за заявою позивача про встановлення факту виконання робіт по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС 3-й зоні з небезпеки не могло бути вирішено позовну вимогу про зобов’язання управління Пенсійного фонду провести перерахунок, оскільки вказане протирічить вимогам Цивільного кодексу України, Цивільного процесуального кодексу України та Кодексу адміністративного судочинства України щодо предметної юрисдикції розгляду справ.
Відповідно до ст. 70 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" громадяни, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, мають право захищати у відповідних державних, судових органах свої законні інтереси та інтереси своїх дій.
Статтею 19 Конституції України передбачено, що правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ч.1 та ч.2 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України, завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень. У справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони:1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
За приписами ч.1 ст.77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 КАС України.
Зважаючи на встановлені у справі обставини та з огляду на приписи норм чинного законодавства, які регулюють спірні правовідносини, суд дійшов висновку про обґрунтованість заявлених позовних вимог.
Судові витрати підлягають розподілу відповідно до приписів ст.139 КАС України.
Керуючись ст.ст. 19, 139, 205, 229, 241-247, 250, 255, 293, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
В И Р І Ш И В:
Адміністративний позов ОСОБА_1 (64200, Харківська область, Балаклійський район, м, Балаклія, вулиця Північна, б. 43, рнокпп - НОМЕР_1) до Зміївського об’єднаного управління Пенсійного фонду України Харківської області (63404, Харківська область, м. Зміїв, вул. Гагаріна, 15, код ЄДРПОУ 41248550) про скасування рішення, визнання протиправними дій та зобов’язання вчинити певні дії – задовольнити.
Визнати протиправними дії Зміївського об’єднаного управління Пенсійного фонду України Харківської області щодо відмови ОСОБА_1 в перерахунку пенсії за довідкою про заробітну плату за період роботи по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС №238, виданою Приватним акціонерним товариством «ЄВРОЦЕМЕНТ-УКРАЇНА».
Зобов’язати Зміївське об’єднане управління Пенсійного фонду України Харківської області здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1 з 01 січня 2018 року за довідкою про заробітну плату за період роботи по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС в 3 зоні небезпеки з 02.05.1986 року по 23.05.1986 року №238, виданою Приватним акціонерним товариством «ЄВРОЦЕМЕНТ-УКРАЇНА», а також проводити відповідні виплати.
Визнати протиправним та скасувати Рішення Зміївського об’єднаного управління Пенсійного фонду України Харківської області №166588 від 19.01.2018 року щодо відмови ОСОБА_1 у перерахунку пенсії згідно заяви від 12.01.2018 року та наданої довідки про заробітну плату №238, виданої Приватним акціонерним товариством «ЄВРОЦЕМЕНТ- УКРАЇНА».
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення (ухвали) суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Повне судове рішення складено 15.03.2018 року.
Суддя Біленський О.О.