
ТЕРНОПІЛЬСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
Справа № 819/273/18
15 березня 2018 рокум. Тернопіль
Тернопільський окружний адміністративний суд, у складі судді Баб'юка П.М. розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Лановецького об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити дії,
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 (надалі - позивач, ОСОБА_1І.) звернулася до Тернопільського окружного адміністративного суду з позовом до Лановецького об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області (надалі - відповідач, Лановецьке ОУПФУ в Тернопільській області) про визнання неправомірними дій щодо відмови у переведенні з одного виду пенсії, а саме, пенсії за віком, на інший - пенсію у зв'язку із втратою годувальника та зобов'язання відповідача перевести ОСОБА_1 на пенсію в зв'язку із втратою годувальника з моменту звернення із заявою - з 24.01.2018.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що вона є пенсіонером з 04.11.2010 та їй призначено пенсію за віком. 24.01.2018 ОСОБА_1 було подано до Лановецького ОУПФУ в Тернопільській області заяву про переведення з одного виду пенсії, а саме, пенсії за віком, на інший - пенсію у зв'язку з втратою годувальника, оскільки 21.08.2017 помер її чоловік - ОСОБА_2, на утриманні якого позивач перебувала. Усі необхідні документи, передбачені Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" нею було додано.
На зазначену заяву 29.01.2018 ОСОБА_1 отримано від Лановецького ОУПФУ в Тернопільській області відмову, в якій зазначено, що до заяви про призначення пенсії у зв'язку з втратою годувальника позивачем не подано документ про перебування членів сім'ї (крім дітей) на утриманні померлого годувальника.
Позивач вважає такі дії відповідача щодо відмови у переведенні з одного виду пенсії, а саме, пенсії за віком, на інший - пенсію у зв'язку з втратою годувальника є неправомірними, оскільки позивачем до заяви, поданої у Лановецьке ОУПФУ в Тернопільській області долучено всі документи, передбачені Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" і в тому числі, акт обстеження матеріально-побутових умов домогосподарства від 21.11.2017 року, який є документом, що підтверджує перебування членів сім'ї (крім дітей) на утриманні померлого годувальника згідно зазначеного Порядку.
Ухвалою від 19.02.2018 судом прийнято до розгляду позовну заяву та відкрито провадження у справі. Відповідно до пункту 2 частини 1 статті 263 Кодексу адміністративного судочинства України (надалі - КАС України) судом вирішено розглядати справу за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).
Від Лановецького ОУПФУ в Тернопільській області 12.03.2018 засобами поштового зв'язку надійшов до суду відзив на позовну заяву, в якому відповідач зазначив, що згідно з Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", затвердженого Постановою правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 № 22-1 (зареєстроване в Міністерстві юстиції України 27 грудня 2005 р. за № 1566/11846), до заяви про призначення пенсії у зв'язку з втратою годувальника подаються документи померлого годувальника, перелічені в підпунктах 2, 3 пункту 2.1 розділу 2 Порядку.
Лановецьким ОУПФУ в Тернопільській області 29.01.2018 року за №470/09 надано відповідь, в якій зазначено, що позивачу необхідно надати документ про перебування членів сім'ї (крім дітей) на утриманні померлого годувальника. За документ, що засвідчує факт перебування на утриманні непрацездатних членів сім'ї, приймаються довідки житлово-есплуатаційних або інших організацій з місця проживання (реєстрації), або довідки органів місцевого самоврядування, видані згідно із вимогами статті 3 Закону України «Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні».
Відповідач зазначає, що надані позивачем документи не підтверджують перебування ОСОБА_1 на утриманні померлого годувальника. Тому, відповідач вважає, що ним правомірно відмовлено позивачу в переведенні на пенсію у зв'язку із втратою годувальника, оскільки відсутні документи, які підтверджують факт перебування ОСОБА_1 на утриманні померлого годувальника - ОСОБА_2.
Вивчивши матеріали справи, ознайомившись з відзивом відповідача на позовну заяву, дослідивши обставини, якими обґрунтовуються вимоги позову та відзиву, перевіривши їх доказами, суд вважає, що позов підлягає до задоволення, виходячи з наступного.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 знаходиться на обліку в Лановецькому ОУПФУ в Тернопільській області та отримує пенсію за віком (довідка №50 від 31.01.2018; аркуш справи - 9).
Відповідно до свідоцтва про укладення шлюбу серії І-ИД №263820 від 14.08.1996, ОСОБА_1 перебувала у шлюбі із ОСОБА_2 (аркуш справи 12).
Як вбачається із свідоцтва про смерть серії І-ИД №230855 від 22.08.2017 ОСОБА_2 помер 21 серпня 2017 року (аркуш справи 13).
Згідно з довідкою №2351/03-16/1 від 17.11.2017, виданою виконавчим комітетом Лановецької міської ради Лановецького району Тернопільської області, станом на 21 серпня 2017 року за адресою вулиця Відродження, місто Ланівці згідно даних будинкової книги були зареєстровані ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1 та ОСОБА_2, помер 21.08.2017 (аркуш справи 14).
Відповідно до акту обстеження матеріально-побутових умов домогосподарства від 21.11.2017 (аркуш справи 15), складеним депутатом Лановецкої міської ради ОСОБА_3 в присутності свідків, ОСОБА_1 проживала разом з чоловіком - ОСОБА_2 за адресою: вулиця Відродження, 6, місто Ланівці Тернопільської області, вели спільне господарство та до дня смерті ОСОБА_1 знаходилась на утриманні свого чоловіка.
Позивач 24.01.2018 звернулася до Лановецького ОУПФУ в Тернопільській області із заявою, в якій просила перевести її з одного виду пенсії, а саме, пенсії за віком, на інший - пенсію у зв'язку з втратою годувальника (аркуш справи 16).
Відповідачем 29.01.2018 ОСОБА_1 надано відповідь (аркуш справи 17), в якій повідомлено, що до заяви про призначення пенсії у зв'язку із втратою годувальника необхідно надати документ про перебування членів сім'ї (крім дітей) на утриманні померлого годувальника.
Вирішуючи дану справу та надаючи оцінку діям та рішенню відповідача, суд виходить з наступного.
Відповідно до статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно із статтею 46 Конституції України, громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Це право гарантується загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення, створенням мережі державних, комунальних приватних закладів для догляду непрацездатними.
Відповідно до частини 2 статті 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4)безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Відповідно до частини 1 статті 4 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 09.07.2003 №1058-IV (надалі - Закон №1058-IV) законодавство про пенсійне забезпечення базується на Конституції України, складається з Основ законодавства України про загальнообов'язкове державне соціальне страхування, цього Закону, законів України "Про недержавне пенсійне забезпечення", "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", міжнародних договорів з пенсійного забезпечення, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України (далі - закони про пенсійне забезпечення), а також інших законів та нормативно-правових актів, прийнятих відповідно до законів про пенсійне забезпечення, що регулюють відносини у сфері пенсійного забезпечення в Україні.
Законом, що відповідно до Конституції України гарантує всім непрацездатним громадянам України право на матеріальне забезпечення за рахунок суспільних фондів споживання шляхом надання трудових і соціальних пенсій є Закон України «Про пенсійне забезпечення" від 05.11.1991 №1788-XII (надалі - Закон №1788-XII).
Згідно із частиною 1 статті 37 Закону №1788-XII право на пенсію в разі втрати годувальника мають непрацездатні члени сім’ї померлого годувальника, які були на його утриманні.
За правилами пункту б частини 3 статті 37 Закону №1788-XII непрацездатними членами сім’ї вважаються батько, мати, дружина, чоловік, якщо вони є інвалідами або досягли пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону України "Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування".
Відповідно до статті 38 Закону №1788-XII члени сім’ї померлого вважаються такими, що були на його утриманні, якщо вони були на його повному утриманні або одержували від нього допомогу, яка була для них постійним і основним джерелом засобів до існування. Члени сім’ї померлого, для яких його допомога була постійним і основним джерелом засобів до існування, але які й самі одержували яку-небудь пенсію, мають право перейти на нову пенсію.
Аналогічні норми містяться й у Законі №1058-IV, а саме, в пункті 1 частини 2 статті 36 Закону №1058-IV зазначено, що непрацездатними членами сім'ї вважаються чоловік (дружина), батько, мати, якщо вони є особами з інвалідністю або досягли пенсійного віку, передбаченого статтею 26 цього Закону.
Відповідно до частини 3 статті 36 Закону №1058-IV до членів сім'ї, які вважаються такими, що були на утриманні померлого годувальника, відносяться особи, зазначені в частині другій цієї статті, якщо вони:1) були на повному утриманні померлого годувальника;
2) одержували від померлого годувальника допомогу, що була для них постійним і основним джерелом засобів до існування. Члени сім'ї померлого годувальника, для яких його допомога була постійним і основним джерелом засобів до існування, але які й самі одержували пенсію, мають право, за бажанням, перейти на пенсію у зв'язку з втратою годувальника.
Згідно з пунктом 2.3 розділу 2 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" (затвердженого Постановою правління Пенсійного фонду України № 22-1 25.11.2005) (надалі - Порядок) до заяви про призначення пенсії у зв’язку з втратою годувальника подаються документи померлого годувальника, перелічені в підпунктах 2, 3 пункту 2.1 цього розділу. Відповідно до підпункту 9 абзацу 2 пункту 2.3 розділу 2 Порядку також надається документ про перебування членів сім’ї (крім дітей) на утриманні померлого годувальника.
За документ, що засвідчує факт перебування на утриманні непрацездатних членів сім’ї, приймаються довідки житлово-експлуатаційних або інших організацій з місця проживання (реєстрації), або довідки органів місцевого самоврядування, або довідки про реєстрацію місця проживання (разом з годувальником за однією адресою), видані згідно із вимогами статті 3 Закону України «Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні».
Як вбачається з матеріалів справи позивач зверталась до Лановецької міської ради з метою отримання довідки, що засвідчує факт перебування її на утриманні померлого чоловіка. (аркуш справи 18).
Однак, відповідно до листа Лановецької міської ради від 11.12.2017 №132/03-14 позивачці повідомлено, що видача таких довідок не передбачена затвердженим переліком.
У зв'язку з відсутністю житлово-експлуатаційної організації яка б обслуговувала будинок позивачки та враховуючи неможливість видачі відповідної довідки органом місцевого самоврядування, позивачка звернулась до депутата місцевої ради за допомогою.
Відповідно до акту обстеження матеріально-побутових умов домогосподарства від 21.11.2017 (аркуш справи 15), складеним депутатом Лановецкої міської ради ОСОБА_3 в присутності свідків, ОСОБА_1 проживала разом з чоловіком - ОСОБА_2 за адресою: вулиця Відродження, 6, місто Ланівці Тернопільської області, вели спільне господарство та до дня смерті ОСОБА_1 знаходилась на утриманні свого чоловіка.
Таким чином, суд вважає, що іншої довідки яка б могла підтвердити вказані обставини позивач фізично отримати не мала змоги у зв'язку з відсутністю інших компетентних органів за місцем її проживання, які б могли таку довідку видати.
Також, немає підстав вважати, що акт обстеження матеріально-побутових умов домогосподарства від 21.11.2017 в якому зафіксовано, що ОСОБА_1 знаходилась на утриманні свого чоловіка, містить недостовірні відомості.
Крім цього, даний акт засвідчено печаткою відділу організаційно-виконавчої роботи Лановецкої міської ради.
Відповідно, суд вважає, що позивач надала Лановецькому ОУПФУ в Тернопільській області всі необхідні документи для позитивного вирішення питання переведення її на інший вид пенсії, а саме - пенсії у зв’язку з втратою годувальника, в тому числі і документ про перебування її на утриманні померлого чоловіка.
У зв'язку з цим, суд приходить до висновку, що Лановецьким ОУПФУ в Тернопільській області протиправно відмовлено позивачу у задоволенні заяви про переведення її з одного виду пенсії на інший.
Враховуючи викладене, оскільки відповідач не виконав свого обов'язку щодо призначення позивачу пенсії у зв'язку з втратою годувальника, суд вважає, що наявні підстави для зобов'язання суб'єкта владних повноважень вчинити ці дії з дня виникнення у позивача права на призначення пенсії, тобто з дня звернення із відповідною заявою - 24.01.2018.
За наведених обставин, виходячи із заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та матеріалів справи, суд дійшов висновку, що доводи позивача є обґрунтованими, а вимоги такими, що належить задовольнити повністю.
Керуючись статтями 120, 139, 241-246, 263 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ВИРІШИВ:
Позов ОСОБА_1 (зареєстроване місце проживання: 47401, вулиця Відродження, 6, місто Ланівці, Лановецький район, Тернопільська область; ІПН НОМЕР_1) до Лановецького об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області (місцезнаходження: вулиця Грушевського, 13, місто Ланівці, Тернопільська область, 47400) про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити певні дії задовольнити в повному обсязі.
Визнати протиправними дії Лановецького об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області щодо відмови ОСОБА_1 у переведенні з одного виду пенсії, а саме, з пенсії за віком, на інший - пенсію у зв'язку з втратою годувальника.
Зобов'язати Лановецьке об'єднане управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області перевести ОСОБА_1 з одного виду пенсії, а саме, з пенсії за віком, на інший - пенсію у зв'язку з втратою годувальника з моменту звернення із заявою - з 24.01.2018.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана до Львівського апеляційного адміністративного суду через Тернопільський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Головуючий суддя Баб'юк П.М.
копія вірна
Суддя Баб'юк П.М.