
ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ
12 березня 2018 року о/об 17 год. 26 хв.Справа № 808/2907/17 м.ЗапоріжжяЗапорізький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Прасова О.О. при секретарі Гудименко Я.А., за участю представника позивача Лепської А.М., представника відповідача Волнової Ю.М., розглянувши у місті Запоріжжі за правилами спрощеного позовного провадження у відкритому судовому засіданні адміністративну справу
за позовом Державної екологічної інспекції у Запорізькій області (69035, м.Запоріжжя, вул.Незалежної України, буд.72-А; код ЄДРПОУ 38025388)
до Товариства з обмеженою відповідальністю "Електроремонтний завод Статор" (69096, м.Запоріжжя, вул.Каховська, буд.32; код ЄДРПОУ 3226178)
про застосування заходів реагування у сфері державного нагляду (контролю),
ВСТАНОВИВ:
До Запорізького окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов Державної екологічної інспекції у Запорізькій області (надалі - позивач, Держекоінспекція) до Товариства з обмеженою відповідальністю "Електроремонтний завод Статор" (надалі - відповідач, ТОВ "Електроремонтний завод Статор"), в якому позивач просить суд застосувати заходи реагування у сфері державного нагляду до Товариства з обмеженою відповідальністю "Електроремонтний завод Статор", а саме: зупинити виконання робіт Товариством з обмеженою відповідальністю "Електроремонтний завод Статор" (69096, м.Запоріжжя, вул.Каховська, буд.32, код ЄДРПОУ 32261178), пов'язаних зі здійсненням викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря зі стаціонарних джерел, а саме: зварювальні апарати; різак для газової різки металу; компресор; гільйотинний станок для вирубки ізоляційних матеріалів; циркулярну пилу для порізки ізоляційних матеріалів; гідравлічний прес; заточний верстат з двома абразивними кругами d-400мм; металообробні верстати зі змащуючо-охолоджувальною рідиною (ЗОР); газову горілку для розігріву обмоток електродвигунів; сушильну піч опору СДОС-Ю для сушки електротехнічних виробів після їх обробки в лаках або емалях на органічних розчинниках або інших речовинах; сушильні печі (2 од); фарбувальна дільниця; ємності для зливу, зберігання та видачі трансформаторного масла; твердопаливний котел "PetlaX" тепловою потужністю 50 кВт, до отримання дозволу на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря.
В адміністративному позові зазначено, що на підставі наказу начальника Державної екологічної інспекції у Запорізькій області №387 від 07.09.2017 та направлення на перевірку №328 від 07.09.2017 в період з 08 по 14 вересня 2017 року Державною екологічною інспекцією у Запорізькій області проведено планову перевірку дотримання вимог природоохоронного законодавства ТОВ «Електроремонтний завод Статор», за результатами якої складено акт. ТОВ «Електроремонтний завод Статор» на промисловому майданчику за адресою: 69096, м.Запоріжжя, вул.Каховська, буд.32 здійснює господарську діяльність з ремонту усіх видів електродвигунів та трансформаторів та експлуатує наступне основне технологічне обладнання пов'язане з викидами забруднюючих речовин в атмосферне повітря без дозволу спеціально повноваженого органу виконавчої влади: зварювальні апарати; різак для газової різки металу; компресор; гільотинний станок для вирубки ізоляційних матеріалів; циркулярну пилу для порізки ізоляційних матеріалів; гідравлічний прес; заточний верстат з двома абразивними кругами d-400мм; металообробні верстати зі змащуючо-охолоджувальною рідиною (ЗОР); газову горілку для розігріву обмоток електродвигунів; сушильну піч опору СДОС-10 для сушки електротехнічних виробів після їх обробки в лаках або емалях на органічних розчинниках або інших речовинах; сушильні печі (2 од); фарбувальна дільниця; ємності для зливу, зберігання та видачі трансформаторного масла; твердопаливний котел "PetlaX" тепловою потужністю 50 кВт, що є порушенням ст.ст.10, 11, 33 Закону України «Про охорону атмосферного повітря». Вказане порушення природоохоронного законодавства було зафіксовано в Акті перевірки (пункт 1 Таблиці «Порушення вимог законодавства, виявлені під час заходу державного нагляду (контролю)»). З метою усунення порушень природоохоронного законодавства, виявлених під час проведення позапланового заходу державного нагляду (контролю) державними інспекторами з охорони навколишнього природного середовища Запорізької області надано Припис №03/045-П від 21.09.2017 для усунення виявлених порушень керівнику ТОВ «Електроремонтний завод Статор» ОСОБА_3 Оскільки господарська діяльність підприємства здійснюється з порушенням вимог і умов чинного законодавства, пов'язаних з викидами забруднюючих речовин в атмосферне повітря, Державна екологічна інспекція у Запорізькій області звернулася з даним позовом до суду з метою заборони відповідачу проведення робіт, пов'язаних з забрудненням атмосферного повітря.
Представник позивача позовні вимоги підтримав, просив суд позов задовольнити.
Відповідачем подано до суду письмові заперечення (а.с.33-34), в яких зазначено, що у вересні 2017 року Державною екологічною інспекцією у Запорізькій області проведено планову перевірку ТОВ "Електроремонтний завод Статор" з питань перевірки вимог дотримання природоохоронного законодавства, за результатами якої складено Акт перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства б/н та б/д. В Акті перевірки позивачем зазначено, що ТОВ "Електроремонтний завод Статор" на промисловому майданчику (69096, м.Запоріжжя, вул.Каховська, буд.32) здійснює господарську діяльність з ремонту усіх видів електродвигунів та трансформаторів та використовує наступне основне технологічне обладнання, пов'язане з викидами забруднюючих речовин в атмосферне повітря без дозволу спеціально повноваженого органу виконавчої влади: зварювальні апарати, різак для газової різки металу; компресор; гільйотинний станок та інше обладнання. Позивач вважає, що наявність такого обладнання у відповідача свідчить про здійснення викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря без дозволу спеціально уповноваженого органу виконавчої влади, що є порушенням ст.ст.10, 11 Закону України "Про охорону атмосферного повітря". 21.09.2017 Державною екологічною інспекцію винесено Припис №03/045-П від 21.09.2017 в якому зазначено заходи по усуненню виявлених порушень та строки їх виконання. При цьому для отримання дозволу на викиди забруднюючих речовин у повітря встановлений термін - до 17.11.2017. Проте вже 29.09.2017 позивач звернувся до суду з адміністративним позовом про застосування заходів реагування у сфері державного нагляду шляхом зупинення виконання робіт ТОВ "Електроремонтний завод Статор", пов'язаних зі здійсненням викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря зі стаціонарних джерел. Відповідач вважає, що позовна заява Державної екологічної інспекції у Запорізькій області про застосування до ТОВ "Електроремонтний завод Статор" заходів реагування у сфері державного нагляду (контролю) не підлягає задоволенню, оскільки Акт перевірки не містить належних та допустимих доказів, які би підтверджували здійснення ТОВ "Електроремонтний завод Статор" викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря, бо факт перелічення наявного обладнання не може свідчити про здійснення викидів суб'єктом підприємницької діяльності забруднюючих речовин у повітря. Відповідач з посиланням на п.3 розділу II "Положення про Державну екологічну інспекцію в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі", затвердженого 11.08.2017 наказом Міністерства екології та природних ресурсів України №312, зауважує, що до функцій інспекції належить проведення перевірки (у тому числі документальні) із застосуванням інструментально-лабораторного контролю, здійснення лабораторних вимірювань (випробувань), однак Акт перевірки не містить даних інструментально-лабораторного контролю, які би свідчили про здійснення вищезазначеним обладнанням викидів небезпечних забруднюючих речовин, перелік яких встановлений Кабінетом Міністрів України. Також Акт перевірки не містить посилань на перелік небезпечних забруднюючих речовин, викиди яких нібито здійснює обладнання; з його змісту не зрозуміло, які самі данні (нормативно-технічні або отримані після вимірювання) дозволили перевіряючим зробити висновок про здійснення переліченим обладнанням викидів забруднюючих речовин. Відповідач звертає увагу суду на те, що відповідно до Наказу №51 від 15.09.2017 добровільно зупинено роботу підприємства ТОВ "Електроремонтний завод Статор", про що до Державної екологічній інспекції у Запорізькій області 22.09.2017 було надано примірник Наказу.
Представник відповідача проти позову заперечував, просив у задоволенні позову відмовити.
Розглянувши наявні матеріали та фактичні обставини справи, дослідивши і оцінивши надані докази в їх сукупності, суд з'ясував наступне.
У ч.1 ст.10 Закону України "Про охорону атмосферного повітря" зазначено, що підприємства, установи, організації та громадяни - суб'єкти підприємницької діяльності, що здійснюють викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря та діяльність яких пов'язана з впливом фізичних та біологічних факторів на його стан, зобов'язані: здійснювати організаційно-господарські, технічні та інші заходи щодо забезпечення виконання вимог, передбачених стандартами та нормативами екологічної безпеки у галузі охорони атмосферного повітря, дозволами на викиди забруднюючих речовин тощо (…).
Згідно з ч.5 ст.11 Закону України "Про охорону атмосферного повітря" викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами можуть здійснюватися після отримання дозволу, виданого суб'єкту господарювання, об'єкт якого належить до другої або третьої групи, обласними, Київською, Севастопольською міськими державними адміністраціями, органом виконавчої влади Автономної Республіки Крим з питань охорони навколишнього природного середовища за погодженням з центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері санітарного та епідемічного благополуччя населення.
Як зазначено у ч.6 ст.11 Закону України "Про охорону атмосферного повітря", викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами можуть здійснюватися на підставі дозволу, виданого суб'єкту господарювання, об'єкт якого належить до першої групи, центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони навколишнього природного середовища, за погодженням з центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері санітарного та епідемічного благополуччя населення.
До першої групи належать об'єкти, які взяті на державний облік і мають виробництва або технологічне устаткування, на яких повинні впроваджуватися екологічно безпечні технології та методи керування. До другої групи належать об'єкти, які взяті на державний облік і не мають виробництв або технологічного устаткування, на яких повинні впроваджуватися екологічно безпечні технології та методи керування. До третьої групи належать об'єкти, які не належать до першої і другої груп (ч.7 ст.11 Закону України "Про охорону атмосферного повітря").
У ст.12 Закону України "Про охорону атмосферного повітря" зазначено, що господарська чи інші види діяльності, пов'язані з порушенням умов і вимог до викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря і рівнів впливу фізичних та біологічних факторів на його стан, передбачених дозволами, може бути обмежена, тимчасово заборонена (зупинена) або припинена відповідно до законодавства.
В Акті перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства, зазначено, що перевірено: промисловий майданчик ТОВ "Електроремонтний завод Статор" за адресою: 69096, м.Запоріжжя, вул.Каховська, буд.32; початок перевірки - 08.09.2017; завершення перевірки - 14.09.2017 (а.с.8-11).
При перевірці був присутній та даний Акт перевірки отримав директор ТОВ "Електроремонтний завод Статор" ОСОБА_3
У наданому до суду примірнику Акті перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства відсутні пояснення, зауваження або заперечення щодо проведеного заходу та складеного Акту з боку ТОВ "Електроремонтний завод Статор".
Також, в Акті перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства, серед іншого, зазначено наступне: "На час перевірки, ТОВ "Електроремонтний завод Статор" на промисловому майданчику за адресою: 69096, м.Запоріжжя, вул.Каховська, буд.32 здійснюються викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря без дозволу спеціально уповноваженого органу виконавчої влади" - що є порушенням вимог "ст.ст.10, 11 Закону України "Про охорону атмосферного повітря"" (а.с.10).
Суд погоджується з думкою відповідача про те, що Акт перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства не містить жодного зауваження щодо конкретних видів обладнання: зварювальних апаратів (із зазначенням інвентарних номерів кожного з них); різаку для газової різки металу; компресора; гільйотинного станку для вирубки ізоляційних матеріалів; циркулярної пили для порізки ізоляційних матеріалів; гідравлічного пресу; заточного верстату з двома абразивними кругами d-400мм; металообробних верстатів зі змащуючо-охолоджувальною рідиною (ЗОР); газової горілки для розігріву обмоток електродвигунів; сушильної печі опору СДОС-10 для сушки електротехнічних виробів після їх обробки в лаках або емалях на органічних розчинниках або інших речовинах; сушильної печі (2 од); фарбувальної дільниці; ємностей для зливу, зберігання та видачі трансформаторного масла; твердопаливного котлу "PetlaX" тепловою потужністю 50 кВт. Не визначено які саме викиди забруднюючих речовин і в якій кількості виділяють під час роботи кожен з вищевказаних елементів обладнання, а "фарбувальна дільниця" - не є конкретизованим видом обладнання, а є виробничим приміщенням.
Позивачем всупереч вимог ч.7 ст.11 Закону України "Про охорону атмосферного повітря" не вказано ані в Акті перевірки, ані в позовній заяві, відповіді на заперечення, що обладнання та устаткування, зазначені у позові - віднесено до першої групи, що ці об'єкти, взяті на державний облік і мають виробництва або технологічне устаткування, на яких повинні впроваджуватися екологічно безпечні технології та методи керування.
21.09.2017 Державною екологічною інспекцію у Запорізькій області винесено Припис №03/045-П від 21.09.2017 в якому зазначено заходи по усуненню виявлених порушень та строки їх виконання (а.с.12-15).
Так, Припис №03/045-П від 21.09.2017 містить вимогу до 17.11.2017 "Отримати дозвіл на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами промислового майданчику ТОВ "Електроремонтний завод Статор" за адресою: 69096, м.Запоріжжя, вул.Каховська, буд.32", яка обґрунтовується приписами ст.ст.10, 11 Закону України "Про охорону атмосферного повітря".
Позивачем в обґрунтування викладених у позові фактів надано до суду Протокол про адміністративне правопорушення №006747 від 15.09.2017 та Постанову про накладення адміністративного стягнення №000454/01/03 від 15.09.2017 про притягнення до адміністративної відповідальності директора ТОВ «Електроремонтний завод Статор» ОСОБА_3 за вчинення адміністративного правопорушення, відповідальність за яке передбачена ч.1 ст.78 КУпАП.
Відповідач до Державної екологічній інспекції у Запорізькій області 22.09.2017 надав примірник Наказу №51 від 15.09.2017 «Про зупинення роботу підприємства», про що свідчить відбиток штемпеля позивача (а.с.49).
Вказаним Наказом №51 від 15.09.2017 зупинено роботу ТОВ «Електроремонтний завод Статор» з 15.09.2017 з 17:00 год. до моменту отримання дозволу на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами.
Зворотного позивач суду не довів.
Відповідачем в обґрунтування позиції по справі надано до суду: Додаткову угоду №2 від 09.10.2017 до Договору оренди нежитлового приміщення №02/07-15 від 01.07.2015, згідно з якою сторони (ТОВ «Енерго-традиції» (орендодавець) та ТОВ «ЕРЗ Статор» (орендар)) дійшли згоди про дострокове розірвання Договору оренди нежитлового приміщення №02/07-15 від 01.07.2015 з 30 вересня 2017 року (а.с.50); Акт приймання-передачі до Договору оренди нежитлового приміщення №02/07-15 від 01.07.2015, згідно з яким орендар (ТОВ «ЕРЗ Статор») передає, а орендодавець (ТОВ «Енерго-традиції») приймає із оренди виробничу будівлю площею - 500кв.м., яка знаходиться за адресою: м.Запоріжжя, вул.Каховська, буд.32, інв.№712, Літ.Б (а.с.51); Додаткову угоду №1 від 09.10.2017 до Договору оренди виробничого устаткування №03/07-15 від 01.07.2015, згідно з якою сторони (ТОВ «Енерго-традиції» (орендодавець) та ТОВ «ЕРЗ Статор» (орендар)) дійшли згоди про дострокове розірвання Договору оренди виробничого устаткування №03/07-15 від 01.07.2015 з 30 вересня 2017 року (а.с.52); Акт приймання-передачі до Договору оренди виробничого устаткування №03/07-15 від 01.07.2015, згідно з яким орендар (ТОВ «ЕРЗ Статор») передає, а орендодавець (ТОВ «Енерго-традиції») приймає із оренди наступне устаткування: (…) (а.с.53).
У судовому засіданні представник відповідача повідомив, що орендовані нежитлове приміщення та виробниче устаткування повернуті орендодавцю, відповідач станом на 12.03.2018 не здійснює роботи пов'язані з викидами забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами.
Позивачем не надано до суду доказів у спростування наведеного.
Відповідно до п.«в» ч.1 ст.20-2 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища» до компетенції центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику із здійснення державного нагляду (контролю) у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення і охорони природних ресурсів, у сфері охорони навколишнього природного середовища належить: обмеження чи зупинення (тимчасове) діяльності підприємств і об'єктів незалежно від їх підпорядкування та форми власності, якщо їх експлуатація здійснюється з порушенням законодавства про охорону навколишнього природного середовища, вимог дозволів на використання природних ресурсів, з перевищенням нормативів гранично допустимих викидів впливу фізичних та біологічних факторів і лімітів скидів забруднюючих речовин.
Як зазначено у п.1 "Положення про Державну екологічну інспекцію України", затвердженого 13.04.2011 Указом Президента України №454/2011 (надалі - "Положення про Державну екологічну інспекцію України"), Державна екологічна інспекція України (Держекоінспекція України) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра екології та природних ресурсів України (далі - Міністр). Держекоінспекція України входить до системи органів виконавчої влади та утворюється для забезпечення реалізації державної політики із здійснення державного нагляду (контролю) у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення і охорони природних ресурсів.
Відповідно до пп.9 п.6 "Положення про Державну екологічну інспекцію України" Держекоінспекція України для виконання покладених на неї завдань має право: виконувати відбір проб та інструментально-лабораторні вимірювання показників складу і властивостей викидів стаціонарних та пересувних джерел забруднення атмосферного повітря, грунтів, вод лляльних, баластних, зворотних, поверхневих та морських, вимірювання показників складу та властивостей підземних вод у пробах із спостережувальних свердловин на об'єктах, що обстежуються, та вимірювання екологічних показників нафтопродуктів (бензину автомобільного та дизельного палива), які реалізуються шляхом оптової та роздрібної торгівлі суб'єктами господарювання.
У п.3 розділу II ("Функції інспекції") "Положення про Державну екологічну інспекцію в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі", затвердженого 11.08.2017 наказом Міністерства екології та природних ресурсів України №312, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 04.09.2017 за №1080/30948, який набрав чинності 26.09.2017, зазначено: "3.Проводить перевірки (у тому числі документальні) із застосуванням інструментально-лабораторного контролю, складає відповідно до законодавства акти за результатами здійснення державного нагляду (контролю) за додержанням вимог законодавства з питань, що належать до її компетенції, надає обов'язкові до виконання приписи щодо усунення виявлених порушень вимог законодавства та здійснює контроль за їх виконанням, здійснює лабораторні вимірювання (випробування)".
Форми документації підрозділів інструментально-лабораторного контролю затверджені Наказом Міністерства екології та природних ресурсів України №179 від 19.04.2013 "Про запровадження форм документації підрозділів інструментально- лабораторного контролю Держекоінспекції України та її територіальних органів" (зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 15.05.2013 за №739/23271).
Позивачем не надано жодного доказу виконання відбору проб та інструментально-лабораторних вимірювань показників складу і властивостей викидів стаціонарних та пересувних джерел забруднення атмосферного повітря, які зазначені у позові, Акті перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства.
Відтак, твердження позивача про те, що ТОВ "Електроремонтний завод Статор" "експлуатує наступне основне технологічне обладнання пов'язане з викидами забруднюючих речовин в атмосферне повітря" - є необґрунтованим, без будь-якого документального підтвердження.
Позивач не надав до суду переконливих доказів про здійснення ТОВ "Електроремонтний завод Статор" протиправних викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря зі стаціонарних джерел як на день перевірки (08.09.2017-14.09.2017), так і на день судового засідання (12.03.2018).
Згідно з ч.5 ст.4 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" виробництво (виготовлення) або реалізація продукції, виконання робіт, надання послуг суб'єктами господарювання можуть бути зупинені повністю або частково виключно за рішенням суду. Відновлення виробництва (виготовлення) або реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг суб'єктами господарювання після призупинення можливе з моменту отримання органом державного нагляду (контролю), який ініціював призупинення, повідомлення суб'єкта господарювання про усунення ним усіх встановлених судом порушень.
У ст.19 Конституції України зазначено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості (ч.1 ст.9 КАС України).
Відповідно до ст.77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
З огляду на викладене вище, позовні вимоги Державної екологічної інспекції у Запорізькій області є не обґрунтованими і не підлягають задоволенню. Доводи позивача не приймаються судом до уваги виходячи з вище зазначеного.
Судові витрати складаються із судового збору та витрат, пов'язаних з розглядом справи (ч.1 ст.132 КАС України).
Суд вирішує питання щодо судових витрат у рішенні, постанові або ухвалі (ч.1 ст.143 КАС України).
На підставі викладеного, керуючись ст.ст.9, 77, 132, 143, 243-246 КАС України, суд, -
ВИРІШИВ:
Відмовити у задоволенні позову у повному обсязі.
Рішення суду першої інстанції набирає законної сили у строк та порядок визначений ст.255 КАС України.
Рішення суду першої інстанції оскаржується у строк та порядок встановлений ст.ст.292, 295, 297 КАС України.
Рішення виготовлено у повному обсязі 15.03.2018.
Суддя О.О. Прасов