Рішення № 72731470, 12.03.2018, Запорізький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
12.03.2018
Номер справи
808/3470/17
Номер документу
72731470
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

РІШЕННЯ

12 березня 2018 року о 15 год. 37 хв.Справа № 808/3470/17 м.ЗапоріжжяЗапорізький окружний адміністративний суд у складі

головуючого судді Лазаренка М.С.,

за участю секретаря судового засідання Філоненко Ю.М.,

за участю:

представника позивача - ОСОБА_1,

представника відповідача - Коваленко Л.І., Панцир І.Д.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні за правилами загального позовного провадження адміністративну справу

за позовом ОСОБА_4

до Головного управління Державної міграційної служби України в Харківській області

третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача, Державне підприємство «Документ»

про визнання протиправним та скасування рішення,

ВСТАНОВИВ:

14 листопада 2017 року до Запорізького окружного адміністративного суду надійшов позов ОСОБА_4 (далі - позивач) до Головного управління Державної міграційної служби України в Харківській області (далі - відповідач, ГУ ДМС України в Харківській області), третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача, Державне підприємство «Документ» (далі - третя особа, ДП «Документ»), в якому позивач просить суд визнати протиправним та скасувати повністю рішення ГУ ДМС України в Харківській області від 11.10.2016, яким скасовано рішення ГУМВС України в Харківській області від 18.04.2007 про набуття громадянства України за територіальним походженням відповідно до ст.8 Закону України від 18.01.2001 «Про громадянство України» громадянином ОСОБА_4, ІНФОРМАЦІЯ_1, у зв'язку з тим, що громадянство України набуто унаслідок приховування суттєвого факту, а саме: скасування рішення Дергачівського районного суду Харківської області від 20.02.2007 про встановлення факту проживання в Україні з травня 1989 року по травень 1990 року гр-на ОСОБА_4, ІНФОРМАЦІЯ_1, у зв'язку з чим відпали підстави для набуття громадянства України.

В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на те, що в установленому чинним законодавством України він звернувся до ДП «Документ» з питання оформлення паспорта громадянина України для виїзду за кордон, для чого подав паспорт громадянина України НОМЕР_1, виданий 25.04.2007 Дергачівським РВ ГУМВС України в Харківській області. Вказує, що звернувшись за отриманням закордонного паспорта співробітниками ДП «Документ» його було повідомлено про те, що оформлення паспорта громадянина України для виїзду за кордон є неможливим, а також позивача було повідомлено про вилучення/тимчасове затримання паспорта громадянина України на ім'я ОСОБА_4, у зв'язку із затвердженням ГУ ДМС України в Харківській області Висновку про результати службової перевірки щодо законності набуття громадянства України ОСОБА_4. В подальшому позивачем було з'ясовано, що 11 жовтня 2016 року ГУ ДМС України в Харківській області прийнято рішення яким скасовано рішення ГУМВС України в Харківській області від 18.04.2007 про набуття громадянства України за територіальним походженням відповідно до ст.8 Закону України від 18.01.2001 «Про громадянство України» громадянином ОСОБА_4, ІНФОРМАЦІЯ_1, у зв'язку з тим, що громадянство України набуто унаслідок приховування суттєвого факту, а саме: скасування рішення Дергачівського районного суду Харківської області від 20.02.2007 про встановлення факту проживання в Україні з травня 1989 року по травень 1990 року гр-на ОСОБА_4, ІНФОРМАЦІЯ_1, у зв'язку з чим відпали підстави для набуття громадянства України. Вказує на те, що позивачем жодних недостовірних даних чи приховування фактів під час оформлення та видачі паспорта громадянина України не здійснювалось, у зв'язку відсутні підстави для скасування раніше прийнятого рішення про набуття позивачем громадянства України.

В судовому засіданні представник позивача підтримав заявлені позовні вимоги у повному обсязі.

Відповідач проти задоволення позовних вимог заперечив. В обґрунтування заперечень зазначив, що громадянин ОСОБА_4, ІНФОРМАЦІЯ_1, уродженець Республіки Грузія, був документований паспортом МВС Республіки Грузія №0519572, а у лютому 2007 року звернувся до УГІРФО ГУМВС України в Харківській області за заявою про оформлення набуття громадянства України за територіальним походженням. Вказує, що 18 квітня 2007 року УГІРФО ГУМВС України в Харківській області було прийнято рішення про оформлення ОСОБА_4 набуття громадянства України, відповідно до ч.1 ст.8 Закону України «Про громадянство». Відповідач зазначає, що на підтвердження факту свого проживання на території України позивачем, до розгляду питання оформлення громадянства України, було надано рішення Дергачівського районного суду Харківьської області від 20.02.2007 про встановлення факту постійного проживання на території України з травня 1989 по травень 1990, проте, вказане рішення було скасовано ухвалою Дергачівського районного суду Харківської області від 14.07.2008 за нововиявленими обставинами.

Представники відповідача в судовому засіданні вказали на те, що для реалізації права на набуття громадянства України за територіальним походженням позивач зобов'язаний був довести факт свого постійного проживання на території України до 24 серпня 1991 року, разом з тим, із скасуванням рішення Дергачівського районного суду Харківьської області від 20.02.2007 про встановлення факту постійного проживання на території України з травня 1989 по травень 1990, у позивача відповідний правоутворюючий факт відсутній.

Також, представники відповідача в судовому засіданні зазначили, що під час звернення ОСОБА_4 до УГІРФО ГУМВС України в Харківській області за заявою про оформлення набуття громадянства України за територіальним походженням, позивачем було приховано суттєвий факт, а саме той факт, що позивач не проживав за адресою: АДРЕСА_1, до 24.08.1991.

З урахуванням наданих пояснень, представники відповідача просили відмовити у задоволенні позовних вимог.

Представник третьої особи в судове засідання не прибув. В наданих письмових поясненнях посилався на те, що після звернення ОСОБА_4 до ДП «Документ», відповідно до інформації отриманої з УДМС України в Запорізькій області, позивачу було відмовлено у оформленні паспорта громадянина України для виїзду за кордон, а також тимчасово затримано паспорт громадянина України на ім'я ОСОБА_4 НОМЕР_1. Вказує, що під час відмови в оформленні позивачу паспорта громадянина України для виїзду за кордон, а також вилучення паспорта громадянина України на ім'я ОСОБА_4 НОМЕР_1, ДП «Документ» діяло у відповідності до приписів чинного законодавства України.

Суд, заслухавши пояснення представників сторін, всебічно та повно встановивши обставини справи, дослідивши матеріали справи, оцінивши надані докази, їх достатність і взаємний зв'язок у сукупності, приходить до висновку, що позов підлягає задоволенню виходячи з наступного.

З матеріалів справи судом встановлено, що з метою отримання сервісних послуг з питань оформлення паспорта громадянина України для виїзду за кордон ОСОБА_4 звернувся до Відділу обслуговування громадян м. Запоріжжя Департаменту з надання послуг ДП «Документ» (далі - Відділ), з яким 29.03.2017 позивачем укладено договір №23-29032017/31.

13 квітня 2017 року ОСОБА_4 звернувся до Відділу за отриманням паспорту громадянина України для виїзду за кордон, проте в оформленні такого паспорту йому було відмовлено, а паспорт громадянина України, НОМЕР_1, вилучено інспектором з основної діяльності Відділу ОСОБА_6, про що ОСОБА_4 видано довідку про вилучення/тимчасове затримання паспорта громадянина України №01 від 13.04.2017.

З матеріалів адміністративної справи судом встановлено, що 11 жовтня 2016 року в.о. начальника ГУДМС України в Харківській області ОСОБА_7 було затверджено Висновок про результати службової перевірки щодо законності набуття громадянства України ОСОБА_4.

За результатами службової перевірки щодо законності набуття громадянства України ОСОБА_4, серед іншого було вирішено:

2. Скасувати рішення ГУМВС України в Харківській області від 18.04.2007 про набуття ОСОБА_4, ІНФОРМАЦІЯ_1, уродженцем Республіки Грузія громадянства України за територіальним походженням, відповідно до статті 21 Закону України від 18.01.2001 «Про громадянство України».

3. Довідку №57725 про реєстрацію особи громадянином України, видану 18.04.2007 УГІРФО ГУМВС України в Харківській області на ім'я ОСОБА_4 вважати недійсною та такою, що підлягає вилученню.

п.4.2 п.4 Паспорт громадянина України НОМЕР_1, оформлений 25.04.2007 Дергачівським РВ ГУМВС України в Харківській області на ім'я ОСОБА_4, ІНФОРМАЦІЯ_1, відповідно до п.10.4 Порядку оформлення і видачі паспорта громадянина України, затвердженого наказом МВС України від 13.04.2012 №320, вважати таким, що оформлений з порушенням вимог чинного законодавства, підлягає вилученню та знищенню у встановленому порядку.

11 жовтня 2016 року, на підставі Висновку службового розслідування та подання головного спеціаліста відділу громадянства ГУДМС України в Харківській області ОСОБА_8, ГУ ДМС України в Харківській області прийнято рішення, яким рішення ГУМВС України в Харківській області від 18.04.2007 про набуття громадянства України за територіальним походженням відповідно до ст.8 Закону України від 18.01.2001 «Про громадянство України» громадянином ОСОБА_4, ІНФОРМАЦІЯ_1, скасовано у зв'язку з тим, що громадянство України набуто унаслідок приховування суттєвого факту, а саме: скасування рішення Дергачівського районного суду Харківської області від 20.02.2007 про встановлення факту проживання в Україні з травня 1989 року по травень 1990 року гр-на ОСОБА_4, ІНФОРМАЦІЯ_1, у зв'язку з чим відпали підстави для набуття громадянства України.

Не погодившись з рішенням ГУ ДМС України в Харківській області від 11.10.2016, позивач звернувся з даним позовом до суду.

Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з приписів ч.1 ст.2 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України), відповідно до яких завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

Згідно з ч.2 ст.2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень, адміністративні суди перевіряють: чи прийняті (вчинені) вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноважень з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії): безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Оскільки підставою прийняття оскаржуваного рішення став висновок службового розслідування, для вирішення позовних вимог суд вважає необхідним дослідити його обґрунтованість.

Судом досліджено Висновок про результати службової перевірки щодо законності набуття громадянства України ОСОБА_4 від 11.10.2016, затверджений в.о. начальника ГУДМС України в Харківській області І.В. Адамовим, з якого встановлено, що:

«…Громадянин ОСОБА_4, ІНФОРМАЦІЯ_1, уродженець Республіки Грузія, дійсно документований 25.04.2007 Дергачівським РВ ГУМВС України в Харківській області, паспортом громадянина України НОМЕР_1, у зв'язку з набуттям громадянства України на підставі довідки про реєстрацію особи громадянином України №57725, виданої 18.04.2017 УГІРФО ГУМВС України в Харківській області…

…Встановлено, що громадянин ОСОБА_4, ІНФОРМАЦІЯ_1, уродженець Республіки Грузія, рішенням ГУМВС України в Харківській області від 18.04.2007 набув громадянство України за територіальним походженням, відповідно до ч.1 ст.8 Закону України «Про громадянство України», на підставі рішення Дергачівського районного суду Харківської області від 20.02.2007 про встановлення факту постійного проживання на території України…

…Вивченням матеріалів справи про набуття ОСОБА_4 громадянства України встановлено, що 26.02.2007 він звертався до Дергачівського РВ ГУМВС України в Харківській області із заявою про оформлення набуття громадянства України за територіальним походженням, як особа, яка постійно проживала на території України до 24.08.1991…

…Підставою для набуття громадянства України ОСОБА_4, на той час, було рішення Дергачівського районного суду Харківської області від 20.02.2007, про встановлення факту постійного проживання ОСОБА_4 території України з травня 1989 року по травень 1990 року…

…З матеріалів справи про оформлення набуття громадянства України ОСОБА_4, вбачається, що 26.02.2007 заяву було прийнято, правильність її заповнення та всі необхідні документи, додані до заяви, перевірені старшим інспектором ВГІРФО Дергачівського РВ ГУМВС України в Харківській області ОСОБА_9

Достовірність викладених у заяві відомостей і дійсність поданих документів підтверджується підписом заявника.

Більш того із заяви про оформлення набуття громадянства України ОСОБА_4 за територіальним походженням вбачається, що підпис заявника й підпис власника паспорта не співпадають.

В той час, з копії рішення Дергачівського районного суду Харківської області вбачається, що воно було прийнято 20.02.2007, а коли саме рішення набрало законної сили не зазначено…

…Тобто, заява про оформлення набуття громадянства України ОСОБА_4 за територіальним походженням та необхідні документи були прийняті старшим інспектором Дубровіной А.В. передчасно і в порушення вимог чинного законодавства. Старшим інспектором Дубровіной А.В. не був вивчений документ, який слугував підставою для оформлення громадянства України ОСОБА_4, а саме: рішення Дергачівського районного суду Харківської області від 20.02.2007…

…Вищезазначені обставини свідчать про те, що заява про оформлення набуття громадянства України ОСОБА_4 та документи взагалі не повинні були прийматись до розгляду.

За таких обставин вважати, що процедура набуття громадянства України ОСОБА_4, відповідно до ч.1 ст.8 Закону України «Про громадянство України», відбулася в порушення вимог чинного законодавства України.

У випадку громадянина Республіки Грузія ОСОБА_4, на момент його звернення у 2007 році до ВГІРФО Дергачівського РВ ГУМВС України в Харківській області, відділу з питань набуття громадянства України, при прийомі документів працівниками відділу не були додержані вимоги чинного законодавства, які діяли на той час…».

Окрім того, в Висновку про результати службової перевірки щодо законності набуття громадянства України ОСОБА_4 від 11.10.2016, затвердженому в.о. начальника ГУДМС України в Харківській області І.В. Адамовим, зазначено, що:

«…З копії рішення Дергачівського районного суду Харківської області від 20.02.2007 по справі №2-0-25/07 вбачається, що громадянин ОСОБА_4, ІНФОРМАЦІЯ_1, уродженець Республіки Грузія, «мешкав на території України - Харківська область, Дергачівський район, с. Ветеринарне, гуртожиток №9 постійно з травня 1989 року по травень 1990 року.

Зі змісту зазначеного рішення суду вбачається, що під час розгляду справи судом був встановлений і підтверджений наданими доказами, насамперед - актом депутата Козачолопанської селищної ради, факт проживання ОСОБА_4 на території України.

Тобто, у даному випадку основним доказом факту постійного проживання ОСОБА_4, був акт депутата.

Встановлено, що 24.09.2010 до УГІРФО ГУМВС України в Харківській області надходила копія ухвали Дергачівського районного суду Харківської області від 14.07.2008 про перегляд рішення у зв'язку з нововиявленими обставинами, відповідно до якої рішення Дергачівського районного суду Харківської області від 20.02.2007 про встановлення факту проживання ОСОБА_4 на території України з травня 1989 року по травень 1990 року скасовано за нововиявленими обставинами.

Таким чином, рішення Дергачівського районного суду Харківської області 14.07.2008 задоволено заяву ВГІРФО Дергачвського РВ ГУМВС України в Харківській області та скасовано рішення цього ж суду від 20.02.2007 року про встановлення факту постійного проживання ОСОБА_4 на території України. Інше рішення щодо факту постійного проживання на території України не приймалось.».

З урахуванням викладеного, відповідач дійшов висновку, що ОСОБА_4 громадянство України за територіальним походженням набув унаслідок приховування суттєвого факту, а саме: скасування рішення Дергачівського районного суду Харківської області від 20.02.2007 про встановлення факту проживання в Україні з травня 1989 року по травень 1990 року, у зв'язку з чим відпали підстави для набуття громадянства України.

Суд зазначає, що правовий зміст громадянства України, підстави і порядок його набуття та припинення, повноваження органів державної влади, що беруть участь у вирішенні питань громадянства України, порядок оскарження рішень з питань громадянства, дій чи бездіяльності органів державної влади, їх посадових і службових осіб визначається Законом України «Про громадянство України» (далі - Закон №2235).

Статтею 4 Закону №2235 визначено, що питання громадянства України регулюється Конституцією України, цим Законом, міжнародними договорами України.

Згідно зі статтею 6 Закону України «Про громадянство України» громадянство України набувається: 1) за народженням; 2) за територіальним походженням; 3) внаслідок прийняття до громадянства; 4) внаслідок поновлення у громадянстві; 5) внаслідок усиновлення; 6) внаслідок встановлення над дитиною опіки чи піклування, влаштування дитини в дитячий заклад чи заклад охорони здоров'я, в дитячий будинок сімейного типу чи прийомну сім'ю або передачі на виховання в сім'ю патронатного вихователя; 7) внаслідок встановлення над особою, визнаною судом недієздатною, опіки; 8) у зв'язку з перебуванням у громадянстві України одного чи обох батьків дитини; 9) внаслідок визнання батьківства чи материнства або встановлення факту батьківства чи материнства; 10) за іншими підставами, передбаченими міжнародними договорами України.

Відповідно до статті 8 Закону України «Про громадянство України» особа, яка сама чи хоча б один з її батьків, дід чи баба, рідні (повнорідні та неповнорідні) брат чи сестра, син чи дочка, онук чи онука народилися або постійно проживали до 24 серпня 1991 року на території, яка стала територією України відповідно до Закону України «Про правонаступництво України», або яка сама чи хоча б один з її батьків, дід чи баба, рідні (повнорідні та неповнорідні) брат чи сестра народилися або постійно проживали на інших територіях, що входили на момент їх народження або під час їх постійного проживання до складу Української Народної Республіки, Західноукраїнської Народної Республіки, Української Держави, Української Соціалістичної Радянської Республіки, Закарпатської України, Української Радянської Соціалістичної Республіки (УРСР), і є особою без громадянства або іноземцем, який подав зобов'язання припинити іноземне громадянство, та подала заяву про набуття громадянства України, а також її неповнолітні діти реєструються громадянами України. Іноземці, які є громадянами (підданими) кількох держав, подають зобов'язання припинити громадянство всіх цих держав. Іноземці, яким надано статус біженця в Україні чи притулок в Україні, замість зобов'язання припинити іноземне громадянство подають декларацію про відмову особи, якій надано статус біженця в Україні чи притулок в Україні, від іноземного громадянства.

З матеріалів адміністративної справи судом встановлено, що ОСОБА_4 у 2007 році набув громадянства України саме за територіальним походженням, на підставі довідки про реєстрацію особи громадянином України №57725, виданої 18.04.2007 УГІРФО ГУМВС України в Харківській області.

Суд зазначає, що відповідно до пункту 44 Порядку провадження за заявами і поданнями з питань громадянства України та виконання прийнятих рішень, затвердженим Указом Президента України від 27.03.2001 №215 (далі - Порядок №215, в редакції чинній станом на момент набуття громадянства), для оформлення набуття громадянства України за територіальним походженням особа, яка народилася до 24 серпня 1991 року на території, що стала територією України відповідно до Закону України «Про правонаступництво України», або на інших територіях, що входили на момент народження особи до складу Української Народної Республіки, Західноукраїнської Народної Республіки, Української Держави, Української Соціалістичної Радянської Республіки, Закарпатської України, Української Радянської Соціалістичної Республіки (УРСР) (частина перша статті 8 Закону, подає:

а) заяву про набуття громадянства України за територіальним походженням;

б) дві фотокартки (розміром 35 х 45 мм);

в) один із таких документів:

- декларацію про відсутність іноземного громадянства - для осіб без громадянства;

- зобов'язання припинити іноземне громадянство - для іноземців. Іноземці, які є громадянами (підданими) кількох держав, подають зобов'язання припинити громадянство всіх цих держав. Подання зобов'язання припинити іноземне громадянство не вимагається від іноземців, які є громадянами (підданими) держав, законодавство яких передбачає автоматичне припинення особами громадянства (підданства) цих держав одночасно з набуттям громадянства іншої держави, або якщо міжнародні договори України з іншими державами, громадянами яких є іноземці, передбачають припинення особами громадянства цих держав одночасно з набуттям громадянства України;

- декларацію про відмову особи, якій надано статус біженця в Україні чи притулок в Україні, від іноземного громадянства разом із документом, що підтверджує надання особі статусу біженця чи притулку в Україні, - для іноземців, яким надано статус біженця в Україні чи притулок в Україні;

- заяву про зміну громадянства - для іноземців, які є громадянами держав, міжнародні договори України з якими передбачають припинення особами громадянства цих держав одночасно з набуттям громадянства України;

г) копію свідоцтва про народження або інший документ, що підтверджує факт народження особи на територіях, зазначених у абзаці першому цього пункту.

Відповідно до пункту 44 Порядку №215 у разі відсутності документів, що підтверджують факт постійного проживання чи народження особи до 24 серпня 1991 року на території, яка стала територією України відповідно до Закону України «Про правонаступництво України», або на інших територіях, що входили на момент її народження чи під час її постійного проживання до складу Української Народної Республіки, Західноукраїнської Народної Республіки, Української Держави, Української Соціалістичної Радянської Республіки, Закарпатської України, Української Радянської Соціалістичної Республіки (УРСР), або документів, що підтверджують відповідні родинні стосунки, для оформлення набуття громадянства України подається відповідне рішення суду.

Під час судового розгляду адміністративної справи судом встановлено та не заперечувалось представниками сторін, що під час звернення до уповноваженого органу з заявою про набуття громадянства України за територіальним походженням позивачем на підтвердження факту постійного проживання до 24 серпня 1991 року на території України було надано рішення Дергачівського районного суду Харківської області від 20.02.2007 у справі №2-0-25/07, в якому встановлено факт проживання ОСОБА_4, ІНФОРМАЦІЯ_5, уродженця Республіки Грузія, в Україні постійно - з травня 1989 року по травень 1990 року.

Відповідно до пункту 93 Порядку №215 районне, районне у місті, міське управління або відділ Міністерства внутрішніх справ України, до якого подано документи щодо оформлення набуття громадянства України, перевіряє відповідність оформлення поданих документів вимогам законодавства України. Районне, районне у місті, міське управління або відділ Міністерства внутрішніх справ України, до якого подано документи про оформлення набуття громадянства України знайдою, також одержує від відповідного органу реєстрації актів громадянського стану копію запису акта громадянського стану, який підтверджує, що новонароджену дитину знайдено на території України і батьки її невідомі.

Якщо під час перевірки буде встановлено, що подані заявником документи не оформлені відповідно до вимог законодавства України, районне, районне у місті, міське управління або відділ Міністерства внутрішніх справ України не пізніш як у двотижневий строк з дня надходження документів повертає їх заявникові для усунення недоліків. Якщо заявник у двомісячний строк з дня повернення йому документів не усуває недоліки та не подає документи повторно, начальник районного, районного у місті, міського управління або відділу Міністерства внутрішніх справ України приймає рішення про припинення провадження за цією заявою.

Подані заявником належно оформлені документи не пізніш як у двотижневий строк з дня їх надходження надсилаються до головного управління Міністерства внутрішніх справ України в Автономній Республіці Крим, місті Києві, Київській області, управління Міністерства внутрішніх справ України в області, місті Севастополі.

Пунктом 94 Порядку №215 передбачено, що Головне управління Міністерства внутрішніх справ України в Автономній Республіці Крим, місті Києві, Київській області, управління Міністерства внутрішніх справ України в області, місті Севастополі перевіряє відповідність оформлення документів з питань громадянства вимогам законодавства України та підтвердження ними наявності фактів, з якими Закон пов'язує набуття особою громадянства України.

Якщо під час перевірки буде встановлено, що подані заявником документи не оформлені відповідно до вимог законодавства України, зазначені документи повертаються до районного, районного у місті, міського управління або відділу Міністерства внутрішніх справ України, до якого документи були подані заявником. Районне, районне у місті, міське управління або відділ Міністерства внутрішніх справ України не пізніш як у тижневий строк з дня повернення документів надсилає їх заявникові для усунення недоліків. Якщо заявник у двомісячний строк з дня повернення йому документів не усуває недоліки та не подає документи повторно, начальник районного, районного у місті, міського управління або відділу Міністерства внутрішніх справ України приймає рішення про припинення провадження за цією заявою.

Якщо документи оформлені належним чином і підтверджують наявність фактів, з якими Закон пов'язує набуття особою громадянства України, а стосовно поновлення особи у громадянстві України також відсутні передбачені Законом підстави, за наявності яких поновлення у громадянстві України не допускається, начальник головного управління Міністерства внутрішніх справ України в Автономній Республіці Крим, місті Києві, Київській області, управління Міністерства внутрішніх справ України в області, місті Севастополі або його заступник приймає рішення про оформлення набуття особою громадянства України.

За таких обставин, суд дійшов висновку, що станом на момент набуття громадянства України за територіальним походженням ОСОБА_4, чинним законодавством України встановлення наявності підстав для набуття громадянства було покладено на територіальні органи МВС України.

При цьому, на момент звернення ОСОБА_4 з заявою про набуття громадянства України за територіальним погодженням, жодних недоліків у поданих документах та недостовірних відомостей в них уповноваженим органом встановлено не було, доказів протилежного не надано.

В свою чергу пунктом 96 Порядку 215 (в редакції чинній на момент прийняття оскаржуваного рішення) подання про скасування рішення про оформлення набуття громадянства України у випадках, передбачених статтею 21 Закону, стосовно особи, яка проживає в Україні, готується управлінням, відділом (сектором) міграційної служби в районі, районі у місті, місті обласного, республіканського (Автономної Республіки Крим) значення, до якого цією особою подавалися документи щодо оформлення набуття громадянства України.

Суд зазначає, що відповідно приписів статті 21 Закону України «Про громадянство України», рішення про оформлення набуття громадянства України скасовується, якщо особа набула громадянство України відповідно до статей 8 та 10 цього Закону шляхом обману, внаслідок подання свідомо неправдивих відомостей або фальшивих документів, приховування будь-якого суттєвого факту, за наявності якого особа не може набути громадянство України.

Тобто, підставою для скасування рішення про оформлення набуття громадянства України, відповідно до статті 21 Закону України «Про громадянство України», можуть бути протиправні дії особи, яка звернулась за оформленням набуття громадянства, зокрема обман, подання свідомо неправдивих відомостей або фальшивих документів, приховування будь-якого суттєвого факту, за наявності якого особа не може набути громадянство України.

В оскаржуваному рішенні відповідач посилається на те, що ОСОБА_4 під час набуття громадянства України було приховано суттєвий факт, а саме: скасування рішення Дергачівського районного суду Харківської області від 20.02.2007 про встановлення факту проживання в Україні з травня 1989 року по травень 1990 року.

В свою чергу, суд зазначає, що на момент звернення позивача до УГІРФО ГУМВС України в Харківській області з заявою про набуття громадянства України за територіальним походженням рішення Дергачівського районного суду Харківської області від 20.02.2007 було чинним та на той час не скасовано.

Судом встановлено, що дійсно ухвалою Дергачівського районного суду Харківської області про перегляд рішення у зв'язку з нововиявленими обставинами від 14.07.2008 було скасовано рішення Дергачівського районного суду Харківської області від 20.02.2007 про встановлення факту проживання в Україні з травня 1989 року по травень 1990 року ОСОБА_4, ІНФОРМАЦІЯ_1, уродженця Республіки Грузія за нововиявленими обставинами.

Разом з тим, суд зазначає, що ухвалою Дергачівського районного суду Харківської області про перегляд рішення у зв'язку з нововиявленими обставинами від 14.07.2008 не було встановлено фактів подання ОСОБА_4 свідомо неправдивих відомостей або фальшивих документів, чи приховуванням позивачем будь-якого суттєвого факту, за наявності якого позивач не міг набути громадянство України.

Також, суд звертає увагу і на ту обставину, що ухвалою Дергачівського районного суду Харківської області про перегляд рішення у зв'язку з нововиявленими обставинами від 14.07.2008, якою було скасовано рішення Дергачівського районного суду Харківської області від 20.02.2007, розгляд справи за нововиявленими обставинами було призначено на 15 годину 00 хвилин 4 серпня 2008 року, проте, справа по суті заявлених вимог розглянута не була, у зв'язку з тим, що заява була залишена судом без розгляду через повторну неявку сторін в судове засідання.

Тобто, за результатами перегляду рішення Дергачівського районного суду Харківської області від 20.02.2007, також не було встановлено фактів подання ОСОБА_4 свідомо неправдивих відомостей або фальшивих документів, чи приховуванням позивачем будь-якого суттєвого факту, за наявності якого позивач не міг набути громадянство України.

Більш того, суд зазначає, що у Висновку про результати службової перевірки щодо законності набуття громадянства України ОСОБА_4, ГУ ДМС України в Харківській області посилається на те, що неправомірні дії були вчиненні співробітниками ВГІРФО Дергачівського РВ ГУМВС України в Харківській області, а саме зазначено, що: «Заява про оформлення набуття громадянина України ОСОБА_4 за територіальним походженням та необхідні документи були прийняті старшим інспектором ВГІРФО Дергачівського РВ ГУМВС України в Харківській області ОСОБА_9 передчасно та в порушення вимог чинного законодавства. Старшим інспектором ВГІРФО Дергачівського РВ ГУМВС України в Харківській області ОСОБА_9 не був вивчений документ, який слугував підставою для оформлення громадянства України ОСОБА_4, а саме, рішення Дергачівського районного суду Харківської області від 20.02.2007».

Конституційний Суд України у Рішенні №7-рп/2009 від 16.04.2009 висловив правову позицію, відповідно до якої, рішення суб'єкта владних повноважень повинні бути гарантією стабільності суспільних відносин, породжуючи у громадян впевненість у тому, що їхнє існуюче становище не буде погіршене прийняттям більш пізнього рішення.

Відповідно до ч.1 ст.77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Згідно ч.2 ст.77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

У таких справах суб'єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.

Враховуючи вищевикладене, суд дійшов висновку про те, що відповідачем не доведено правомірність рішення ГУ ДМС України в Харківській області від 11.10.2016, яким скасовано рішення ГУМВС України в Харківській області від 18.04.2007 про набуття громадянства України за територіальним походженням відповідно до ст.8 Закону України від 18.01.2001 «Про громадянство України» громадянином ОСОБА_4, ІНФОРМАЦІЯ_1

Відповідно до ч.1 ст.139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Керуючись ст.ст. 2, 5, 72, 77, 139, 241, 243-246, 255 КАС України, суд

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_4 (АДРЕСА_2) до Головного управління Державної міграційної служби України в Харківській області (61057, Харківська область, м.Харків, вул.Римарська, 24, код ЄДРПОУ 37764460), третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача, Державне підприємство «Документ» (04116, м.Київ, вул.Довнар-Запольського, 8), про визнання протиправним та скасування рішення задовольнити у повному обсязі.

Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Державної міграційної служби України в Харківській області від 11.10.2016, яким скасовано рішення ГУМВС України в Харківській області від 18.04.2007 про набуття громадянства України за територіальним походженням відповідно до ст.8 Закону України від 18.01.2001 «Про громадянство України» громадянином ОСОБА_4, ІНФОРМАЦІЯ_1

Стягнути на користь ОСОБА_4 судовий збір в розмірі 640,00 грн. (шістсот сорок гривень 00 копійок) за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Державної міграційної служби України в Харківській області.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення суду може бути оскаржено в апеляційному порядку до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його (її) проголошення,а якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Рішення у повному обсязі складено та підписано 14.03.2018.

Суддя М.С. Лазаренко