
ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД РІШЕННЯ ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
08 лютого 2018 року Справа № 804/8615/17 Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого суддіОСОБА_1 за участі секретаря судового засіданняОСОБА_2 за участі: представника позивача представників відповідача представника третьої особи ОСОБА_3 ОСОБА_4. ОСОБА_5 ОСОБА_6 розглянувши у відкритому судовому засіданні у місті Дніпро адміністративну справу за адміністративним позовом ОСОБА_7 до Державної служби з лікарських засобів та контролю за наркотичними засобами у Дніпропетровській області, третя особа Товариство з обмеженою відповідальністю «Дніпрофарма» про визнання протиправними дій Державної служби з лікарських засобів та контролю за наркотичними засобами у Дніпропетровській області щодо ненадання Товариству з обмеженою відповідальністю «Дніпрофарма» розпорядження прибрати з зовнішніх рекламних конструкцій аптечного закладу (вул. Кам’янська, 40, прим. 24, 25, 26 м. Дніпро) позначки “аптека низьких ц” та зобов’язання видати розпорядження, у зв’язку із невиконання вимог Закону України “Про ліцензування видів господарської діяльності” та Положення про ОСОБА_8 службу України з лікарських засобів та контролю за наркотиками затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 12.08.2015 року № 647
ВСТАНОВИВ:
14.12.2017 року ОСОБА_7 звернулась до Дніпропетровського окружного адміністративного суду з позовною заявою, в якій просить визнати:
- визнати протиправними дії Державної служби з лікарських засобів та контролю за наркотиками у Дніпропетровській області (код ЄДРПОУ 37070665, юридична адреса: 49027,Дніпропетровська обл., місто Дніпро, пл. Соборна, будинок 4, поверх 6, кімната 601-604) щодо не надання Товариству з обмеженою відповідальністю «Дніпрофарма» розпорядження прибрати з зовнішніх рекламних конструкцій аптечного закладу за місцем провадження діяльності: м. Дніпро, вул. Кам’янська, 40 прим. 24, 25, 26 позначення «аптека низьких ц», що містить вказівку щодо рівня або іншої ознаки цін, яка може вплинути на наміри споживача щодо придбання товарів у такому заклад;
- зобов'язати ОСОБА_8 службу з лікарських засобів та контролю за наркотиками у Дніпропетровській області надати Товариству з обмеженою відповідальністю «Дніпрофарма» розпорядження прибрати з зовнішніх рекламних конструкцій аптечного закладу за місцем провадження діяльності: м. Дніпро, вул. Кам’янська, 40 прим, 24, 25, 26 позначення «аптека низьких ц», що містить вказівку щодо рівня або іншої ознаки цін, яка може вплинути на наміри споживача щодо придбання товарів у такому закладі.
В обґрунтування позовних вимог позивачем зазначено, що він звернувся до Державної служби з лікарських засобів та контролю за наркотиками у Дніпропетровській області із повідомленням про порушення Товариством з обмеженою відповідальністю «Дніпрофарма» ліцензійних умов, а саме, розміщення на фасаді аптеки вивіски «аптека низьких ц», яка є рекламою та вводить в оману споживача. Однак відповідачем протиправно не прийняте розпорядження про необхідність прибрати з зовнішніх рекламних конструкцій аптеки розташованої за адресою м. Дніпро, вул. Кам’янська, 40 прим. 24, 25, 26 позначення «аптека низьких ц».
Відповідачем подано відзив на позов, в якому він зазначає, що за результати проведеної перевірки були виявленів порушення Ліцензійних умов Товариством з обмеженою відповідальністю «Дніпрофарма», а саме розміщення на фасаді аптеки розташованої за адресою м. Дніпро, вул. Кам’янська, 40 прим. 24, 25, 26 вивіски «Ціни як в Internet». Про необхідність усунення виявленого порушення прийняте розпорядження від 19.07.2017 року № 12/4-ОР. Щодо вивіски «аптека низьких ц» відповідач зазначає, що за Товариством з обмеженою відповідальністю «Дніпрофарма» зареєстроване право на використання комбінованого знаку для товарів та послуг «аптека низьких ц». Отже відповідно Ліцензійних умов він має право на розміщення на вивісці свого аптечного закладу знак для товарів і послуг.
Представником третьої подані прояснення, в яких він зазначає, підприємством правомірно розміщено на аптечному закладі вивіску «аптека низьких ц». Щодо висновку експерта наданого позивачем, вважає, що зазначений висновок не може бути доказом, оскільки не відповідає критеріям достатності та допустимості, та спростовується висновком патентного повіреного України ОСОБА_9.
Представник позивача в судовому засіданні адміністративний позов підтримав.
Представник відповідача у судовому засіданні просив відмовити у задоволенні позову.
Представник третьої особи у судовому засіданні просив відмовити у задоволенні позову.
Заслухавши пояснення представників позивача, відповідача та третьої особи, дослідивши матеріали справи та оцінивши їх у сукупності, суд вважає за необхідне відмовити у задоволенні позову, з таких підстав.
Судом встановлено та матеріалами справи підтверджено, що 16.06.2017 року до Державної служби з лікарських засобів та контролю за наркотиками у Дніпропетровській області надійшло звернення ОСОБА_7 про порушення Товариством з обмеженою відповідальністю «Дніпрофарма» Ліцензійних умов, а саме, розміщенням на фасаді аптечного закладу розташованого за адресою м. Дніпро, вул. Кам’янська, 40 прим. 24, 25, 26 вивіски «аптека низьких ц».
На підставі звернення позивача ОСОБА_8 службою з лікарських засобів та контролю за наркотиками у Дніпропетровській області була проведена перевірка аптек «Аптека низьких цін» № 4, розташованої за адресою м. Дніпро, вул. Кам’янська, 40 прим. 24, 25, 26, та аптеки № 21 розташованої за адресою м. Дніпро, вул. Пастера, 2 прим. 46, де здійснює господарську діяльність Товариство з обмеженою відповідальністю «Дніпрофарма».
За результатами перевірки складено акт від 19.07.2017 року № 27/4-ОР, в якому зафіксоване порушення абзаців 2-5 пункту 161 Ліцензійних умов провадження господарської діяльності з виробництва лікарських засобів, оптової та роздрібної торгівлі лікарськими засобами, імпорту лікарських засобів (крім активних фармацевтичних інгредієнтів затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 30.11.2016 року № 929, а саме, розміщення на фасаді будівлі аптечного закладу, розташованого за адресою м. Дніпро, вул. Пастера, 2 прим. 46, інформації, що містить вказівки щодо іншої ознаки цін, яка може вплинути на наміри споживача щодо придбання товарів та вводить споживача в оману - вивіски з написом «Ціни як в Internet».
На підставі акта від 19.07.2017 року № 27/4-ОР ОСОБА_8 службою з лікарських засобів та контролю за наркотиками у Дніпропетровській області прийняте розпорядження від 19.07.2017 року № 12/4-Ор «Щодо усунення порушень Ліцензійних умов», яким зобов’язано Товариство з обмеженою відповідальністю «Дніпрофарма» вилучити з фасаду будівлі аптеки № 21, розташованого за адресою м. Дніпро, вул. Пастера, 2 прим. 46, вивіски з написом «Ціни як в Internet».
Листом від 20.07.2017 року № 524/02-17 ОСОБА_8 служба з лікарських засобів та контролю за наркотиками у Дніпропетровській області повідомила позивача про прийняте за результати перевірки розпорядження від 19.07.2017 року № 27/4-ОР. Також позивача було повідомлено про те, що викладена ним у зверненні інформація не підтверджена оскільки, розміщення на аптечних закладах Товариства з обмеженою відповідальністю «Дніпрофарма» напису «аптека низьких ц» відповідає вимогам законодавства.
Вирішуючи спір суд зазначає, що статтею 40 Конституції України передбачено, що усі мають право направляти індивідуальні чи колективні письмові звернення або особисто звертатися до органів державної влади, органів місцевого самоврядування та посадових і службових осіб цих органів, що зобов'язані розглянути звернення і дати обґрунтовану відповідь у встановлений законом строк.
За положеннями абзацу 6 частини 1 статті 6 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності», підставами для здійснення позапланових заходів є звернення фізичної особи (фізичних осіб) про порушення, що спричинило шкоду її (їхнім) правам, законним інтересам, життю чи здоров’ю, навколишньому природному середовищу чи безпеці держави, з додаванням документів чи їх копій, що підтверджують такі порушення (за наявності). Позаплановий захід у такому разі здійснюється виключно за погодженням центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у відповідній сфері державного нагляду (контролю), або відповідного державного колегіального органу.
Згідно пункту 1 Положення про ОСОБА_8 службу України з лікарських засобів та контролю за наркотиками затвердженого постановою Кабінету Міністрів України
від 12.08.2015 року № 647, ОСОБА_8 служба України з лікарських засобів та контролю за наркотиками (Держлікслужба) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра охорони здоров’я, який реалізує державну політику у сферах контролю якості та безпеки лікарських засобів, у тому числі медичних імунобіологічних препаратів (далі - лікарські засоби), медичної техніки і виробів медичного призначення (далі - медичні вироби), та обігу наркотичних засобів, психотропних речовин і прекурсорів, протидії їх незаконному обігу.
Відповідно до підпункту 10 пункту 4 зазначеного Положення, Держлікслужба відповідно до покладених на неї завдань здійснює контроль за дотриманням суб’єктами господарювання ліцензійних умов провадження господарської діяльності з виробництва лікарських засобів, імпорту лікарських засобів (крім активних фармацевтичних інгредієнтів), оптової та роздрібної торгівлі лікарськими засобами.
На виконання зазначених норм та у зв’язку із надходженням повідомлення позивача, ОСОБА_8 службою з лікарських засобів та контролю за наркотиками у Дніпропетровській області була проведена перевірка Товариства з обмеженою відповідальністю «Дніпрофарма».
За результатами проведеної перевірки ОСОБА_8 службою з лікарських засобів та контролю за наркотиками у Дніпропетровській області прийняте розпорядження від 19.07.2017 року № 27/4-ОР «Щодо усунення порушень Ліцензійних умов».
Позивача було повідомлено про результати перевірки проведеної за його зверненням.
Позивач не погоджується із тим, що за результатами перевірки ОСОБА_8 службою з лікарських засобів та контролю за наркотиками у Дніпропетровській області не прийняте розпорядження, яким би було зобов’язано Товариство з обмеженою відповідальністю «Дніпрофарма» вилучити з фасаду будівлі аптеки розташованої за адресою м. Дніпро, вул. Кам’янська, 40 прим. 24, 25, 26, вивіски з написом «аптека низьких ц», що стало підставою звернення до суду.
Суд зазначає, що згідно пункту 156 Ліцензійних умов провадження господарської діяльності з виробництва лікарських засобів, оптової та роздрібної торгівлі лікарськими засобами, імпорту лікарських засобів (крім активних фармацевтичних інгредієнтів затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 30.11.2016 року № 929 (далі – Ліцензійні умови), роздрібна торгівля лікарськими засобами здійснюється лише через аптеки та їх структурні підрозділи, крім випадків, передбачених пунктом 158 цих Ліцензійних умов.
Положеннями пункту 161 Ліцензійних умов передбачено, що на фасаді будівлі, в якій розміщується аптечний заклад, установлюється вивіска із зазначенням виду закладу. На видному місці перед входом до аптечного закладу розміщується інформація про найменування ліцензіата, режим роботи аптечного закладу.
На вивісці та зовнішніх рекламних конструкціях аптечного закладу дозволяється, крім використання позначення виду аптечного закладу, розміщувати найменування ліцензіата, найменування аптечного закладу та/або знака для товарів і послуг (логотипа), який належить ліцензіату на законних підставах, за умови, що найменування ліцензіата, найменування аптечного закладу та/або знак для товарів та послуг (логотип) не містить:
вказівки щодо рівня або іншої ознаки цін, яка може вплинути на наміри споживача щодо придбання товарів у такому закладі;
інформації, що може вводити споживача в оману, про орієнтованість аптечного закладу на обслуговування певних соціальних груп населення;
порівнянь з іншими аптечними закладами.
За бажанням ліцензіат встановлює сигнальний покажчик аптечного закладу та його структурного підрозділу, загальний опис якого затверджується МОЗ.
Аптечним закладам присвоюється порядковий номер та за бажанням ліцензіата найменування.
Наданими відповідачем ліцензійним договором від 01.07.2017 року та заявкою до Державної служби патентної власності України від 23.10.2017 року підтверджується, що Товариство з обмеженою відповідальністю «Дніпрофарма» має право на використання знаку для товарів і послуг «аптека низьких ц».
Згідно наданого третьою особою висновку від 23.01.2017 року патентного повіреного України (реєстраційний номер № 329 від 20.01.2017 року) позначення «аптека низьких ц» не може вводити в оману споживачів щодо вартості (ціни), оскільки не містить у своїй назві вказівки на ціну товарів чи послуг.
Таким чином суд погоджується з твердженням відповідача про те, що розміщення Товариством з обмеженою відповідальністю «Дніпрофарма» вивіски з назвою товарного знаку «аптека низьких ц» не суперечить вимогам Ліцензійних умов.
У позовній заяві позивач посилається на те, що експертом Державного науково-дослідного експертно-криміналістичного центру МВС України ОСОБА_10 у висновку експертного дослідження від 31.07.2017 року № 19/8-6/12(ІВ)-ЕД/2017, зроблено висновок про схожість позначень «аптека низьких ц» та «аптека експресс-аптека низких цен», «аптека низких цен», «аптека низьких OOO», «низька ціна», «аптека низьких ці» «аптека низких це» є схожими настільки, що їх можна сплутати зі знаком «аптека низьких цін».
Суд зазначає, що у зазначеному експертному висновку, не досліджувалось питання щодо можливості знаку «аптека низьких ц» ввести в оману споживачів щодо вартості (ціни) чи можливості вплинути на наміри споживача щодо придбання товарів.
Таким чином суд не приймає такий висновок, в якості доказу того, що Товариством з обмеженою відповідальністю «Дніпрофарма» порушено вимоги пункту 161 Ліцензійних умов щодо заборони вказівки щодо рівня або іншої ознаки цін, яка може вплинути на наміри споживача щодо придбання товарів у такому закладі.
За таких обставин суд вважає, що ОСОБА_8 службою з лікарських засобів та контролю за наркотиками у Дніпропетровській області правомірно повідомлено позивача про відсутність підстав для прийняття розпорядження прибрати з зовнішніх рекламних конструкцій аптечного закладу за місцем провадження діяльності: м. Дніпро, вул. Кам’янська, 40 прим. 24, 25, 26 позначення «аптека низьких ц».
Керуючись статтями 242-246 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ВИРІШИВ:
В задоволенні адміністративного позову ОСОБА_7 (вул. Молодіжна, 25/23, с. Новоолександрівка, Дніпропетровська область, 52070, рнокпп НОМЕР_1) до Державної служби з лікарських засобів та контролю за наркотичними засобами у Дніпропетровській області (пл. Соборна, б. 4, оф. 601-605, м. Дніпро, 49027, код ЄДРПОУ 37070665), третя особа Товариство з обмеженою відповідальністю «Дніпрофарма» (вул. ОСОБА_11/вул. ОСОБА_3 93-ї Бригади, б. 68/32, оф. 2, м. Запоріжжя, 69114, код ЄДРПОУ 3820090) про визнання протиправними дій Державної служби з лікарських засобів та контролю за наркотичними засобами у Дніпропетровській області щодо ненадання Товариству з обмеженою відповідальністю «Дніпрофарма» розпорядження прибрати з зовнішніх рекламних конструкцій аптечного закладу (вул. Кам’янська, 40, прим. 24, 25, 26 м. Дніпро) позначки “аптека низьких ц” та зобов’язання видати розпорядження, у зв’язку із невиконання вимог Закону України “Про ліцензування видів господарської діяльності” та Положення про ОСОБА_8 службу України з лікарських засобів та контролю за наркотиками затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 12.08.2015 року № 647 відмовити.
Рішення суду набирає законної сили відповідно до вимог статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене в строки, передбачені статтею 295 Кодексу адміністративного судочинства України.
До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи рішення суду оскаржується до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Дніпропетровський окружний адміністративний суд відповідно до підпункту 15.5 пункту 15 Розділу VII Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України.
Повний текст рішення суду складений 16 лютого 2018 року.
Суддя ОСОБА_1