
Справа 688/654/18
№ 3/688/292/18
Постанова
Іменем України
12 березня 2018 року м. Шепетівка
Суддя Шепетівського міськрайонного суду Хмельницької області Козачук С.В. розглянувши матеріали, які надійшли від начальника Шепетівського міськрайонного відділу Державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Хмельницькій області про притягнення до адміністративної відповідальності
ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, жителя ІНФОРМАЦІЯ_2, ідентифікаційний номер 310261881
за ст. 183-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення,
встановив:
12.03.2018 року на адресу Шепетівського міськрайонного суду Хмельницької області від начальника Шепетівського міськрайонного відділу ДВС ГТУЮ в Хмельницькій області надійшов протокол про адміністративне правопорушення №35 від 06.03.2018 року, складений головним державним виконавцем Шепетівського міськрайонного відділу ДВС ГТУЮ у Хмельницькій області ОСОБА_2, згідно якого ОСОБА_1 обвинувачується в тому, що починаючи з 19.11.2012 року по 09.02.2018 року не сплачував аліменти на утримання свого сина ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_3, що призвело до виникнення заборгованості, сукупний розмір якої перевищує суму відповідних платежів за шість місяців з дня пред’явлення виконавчого документа до примусового виконання та становить 14265 грн. 75 коп., чим вчинив правопорушення, передбачене ст.183-1 КУпАП.
Дослідивши матеріали справи, вважаю, що справу про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 слід повернути для належного оформлення до Шепетівського міськрайонного відділу ДВС ГТУЮ в Хмельницькій області з наступних підстав.
Відповідно до ст.ст.245, 280 КУпАП завданнями провадження у справах про адміністративні правопорушення є всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її у точній відповідності з законом. Зокрема, суд зобов'язаний з'ясувати й те, чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні та чи підлягає вона адміністративній відповідальності.
Підставою для притягнення особи до адміністративної відповідальності є протокол про адміністративне правопорушення.
Згідно ст.ст. 256, 283 КУпАП у протоколі про адміністративне правопорушення та у постанові по справі про адміністративне правопорушення зазначається місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення, опис обставин, установлених при розгляді справи, з зазначенням нормативного акту, який передбачає відповідальність за дане правопорушення.
Диспозицією ст. 183-1 КУпАП передбачена відповідальність за несплату аліментів на утримання дитини, одного з подружжя, батьків або інших членів сім’ї, що призвела до виникнення заборгованості, сукупний розмір якої перевищує суму відповідних платежів за шість місяців з дня пред’явлення виконавчого документа до примусового виконання
Згідно протоколу про адміністративне правопорушення №35 від 06.03.2018 року ОСОБА_1 обвинувачується в тому, що він починаючи з 19.11.2012 року по 09.02.2018 року не сплачував аліменти на утримання свого сина ОСОБА_4, ІНФОРМАЦІЯ_3, що призвело до виникнення заборгованості, сукупний розмір якої перевищує суму відповідних платежів за шість місяців з дня пред’явлення виконавчого документа до примусового виконання та становить 14265 грн. 75 коп.
При цьому, відповідно до ст. 278 КУпАП суддя, при підготовці до розгляду справи про адміністративне правопорушення, вирішує питання чи правильно складений протокол та інші матеріали справи про правопорушення.
Як вбачається із матеріалів справи, вищезазначені вимоги КУпАП при складанні протоколу про адміністративне правопорушення та оформленні матеріалів справи посадовою особою Шепетівського міськрайонного відділу ДВС ГТУЮ в Хмельницькій областівиконані не були, тим самим були порушені законні права та інтереси ОСОБА_1, в тому числі право на захист.
Згідно ст. 251 КУпАП доказами по справі про адміністративне правопорушення є будь-які фактичні дані, на основі яких орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягується до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновків експерта, речовими доказами, протоколом про вилучення речей і документів, а також іншими документами.
Однак, до протоколу про адміністративне правопорушення №35 від 06.03.2018 року, складеного головним державним виконавцем Шепетівського міськрайонного відділу державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Хмельницькій області ОСОБА_2 відносно ОСОБА_1 не долучено копії виконавчого листа №2-1276 від 30.11.2012 року, виданого Шепетівським міськрайонним судом; копії постанови про відкриття виконавчого провадження №АСВП 35606159 від 10.12.2012 року та підтвердження про вручення ОСОБА_1 постанови про відкриття виконавчого провадження; розрахунку заборгованості по аліментам з дня пред'явлення виконавчого документа до виконання до дня виявлення правопорушення.
Відповідно до положень п. 3 ч. 2 ст. 129 Конституції України основними засадами судочинства є змагальність сторін та свобода в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості, а тому покладення на суд обов'язків ініціювати збір доказів для доказування вини особи суперечить принципам об'єктивності та неупередженості суду при розгляді справи та є неприпустимим.
Відповідно до положень ст.ст. 252, 254, 255, 256 КУпАП протокол про адміністративне правопорушення це офіційний документ, відповідним чином оформлений уповноваженою особою про вчинення діяння, яке містить ознаки адміністративного правопорушення, передбаченого КУпАП, є найважливішим джерелом доказів у справах про адміністративні правопорушення.
За таких обставин, протокол про вчинення ОСОБА_1 адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 183-1 КУпАП не відповідає вимогам ст. 256 КУпАП, пред'явлене у ньому обвинувачення є некокретним, до нього не долучено необхідні матеріали для повного та об’єктивного вирішення справи, а тому справа підлягає поверненню для належного оформлення.
Керуючись ст.ст. 256, 268, 278 Кодексу України про адміністративні правопорушення, суддя –
ухвалив:
Справу про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ст. 183-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення повернути до Шепетівського міськрайонного відділу Державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Хмельницькій області для належного оформлення.
Постанова оскарженню не підлягає.
Суддя С.В. Козачук