Постанова № 72713934, 13.03.2018, Донецький апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
13.03.2018
Номер справи
415/2652/17
Номер документу
72713934
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ДОНЕЦЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

13 березня 2018 року справа № 415/2652/17

приміщення суду за адресою: 84301, м. Краматорськ вул. Марата, 15

Донецький апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:

головуючого Гайдара А.В., суддів Василенко Л.А., Міронової Г.М.,

розглянув в порядку письмового провадження апеляційну скаргу Управління праці та соціального захисту населення Лисичанської міської ради на постанову Лисичанського міського суду Луганської області від 06 грудня 2017 року у справі № 415/2652/17 за позовом ОСОБА_2 до Управління праці та соціального захисту населення Лисичанської міської ради про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії, -

В С Т А Н О В И В:

Позивач - ОСОБА_2 звернулася до суду з позовом до Управління праці та соціального захисту населення Лисичанської міської ради (далі:управління, відповідач), в якому просила:

визнати протиправними дії Управління праці та соціального захисту населення м.Лисичанська Луганської області щодо припинення виплати щомісячної адресної допомоги для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг;

зобов'язати Управління праці та соціального захисту населення м.Лисичанська Луганської області відновити їй та ОСОБА_3 (ІНФОРМАЦІЯ_1, ідентифікаційний номер НОМЕР_1) щомісячну адресну допомогу для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг з моменту припинення, тобто з 08.11.2016 року.(арк.справи 1-5)

Постановою Лисичанського міського суду Луганської області від 06 грудня 2017 року зазначений позов задоволений, а саме:

визнано протиправними дії Управління праці та соціального захисту населення Лисичанської міської ради щодо припинення ОСОБА_2 виплати щомісячної адресної допомоги для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг;

скасовано рішення Управління праці та соціального захисту населення Лисичанської міської ради № 609310 від 08 листопада 2016 року щодо ОСОБА_2;

зобов'язано Управління праці та соціального захисту населення Лисичанської міської ради відновити ОСОБА_2, ОСОБА_3 щомісячну адресну допомогу для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг, з 08 листопада 2016 року. (арк.справи 76-79)

Відповідач не погодився з постановою суду першої інстанції, подав апеляційну скаргу, в якій просив скасувати постанову суду першої інстанції та прийняти нову, якою відмовити в задоволенні позову за необґрунтованістю. (арк.справи 84-85)

Всі особи, які беруть участь у справі, у судове засідання не прибули, хоча вони були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового засідання, тому відповідно до п. 2 ч. 1 ст. 311 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) суд апеляційної інстанції розглянув справу в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами.

Відповідно до вимог частини 1 статті 308 Кодексу адміністративного судочинства України суд апеляційної інстанції переглядає справу за наявними у ній і додатково поданими доказами та перевіряє законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги.

Статтею 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі та в межах повноважень у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України.

Відповідно до ч. 1 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення. Частиною 2 ст. 77 КАС України передбачено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладаються на відповідача.

Суд, заслухав доповідь судді-доповідача, перевірив матеріали справи, вивчив доводи апеляційної скарги, і дійшов висновку, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.

Судами першої та апеляційної інстанцій встановлено, що відповідно до копії паспорта серія НОМЕР_2, виданого Жовтневим РВ УМВС України в Луганській області 21 лютого 2012 р., позивач, ІНФОРМАЦІЯ_2, уродженка міста Кок-Янгак, Омської області, Кіргізія, зареєстрована за адресою: АДРЕСА_1 (арк.справи 6)

Відповідно до копії довідки від 01.11.2016 року №8587 про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи, фактичне місце проживання/перебування ОСОБА_4, ІНФОРМАЦІЯ_2, АДРЕСА_2.(арк.справи 9)

Згідно з копією свідоцтва про шлюб серії НОМЕР_3, виданого 24 лютого 2017 року Сєвєродонецьким міським відділом державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Луганській області, ОСОБА_5 та ОСОБА_2 зареєстрували шлюб, про що зроблено відповідний актовий запис № 213. Прізвище дружини після реєстрації шлюбу ОСОБА_2, чоловіка ОСОБА_5 (арк.справи 8)

Згідно з копією свідоцтва про народження серії НОМЕР_4, виданого 25 жовтня 2016 року ОСОБА_3 народився ІНФОРМАЦІЯ_1 року, про що складено відповідний актовий запис за № 564. (арк.справи 7)

Відповідно до копії свідоцтва про право власності на житло № НОМЕР_7 від 06 квітня 2007 року, відділ по обліку, розподілу, обміну та приватизації житлової площі Лисичанської міської ради, посвідчує, що квартира яка знаходиться за адресою: АДРЕСА_2 дійсно належить на праві спільної (сумісної) власності ОСОБА_6 та членам її сім'ї ОСОБА_2, ОСОБА_2 в рівних частках. (арк.справи 64)

Згідно з витягом про державну реєстрацію прав № НОМЕР_5 від 13.04.2007 року Лисичанського комунального підприємства «Бюро технічної інвентаризації», квартира, розташована за адресою: АДРЕСА_2 зареєстрована за ОСОБА_2, ОСОБА_2, ОСОБА_6 на підставі свідоцтва про право власності № НОМЕР_7 від 06.04.2007 року, посвідченого Лисичанською міською радою, зареєстровано в реєстрі за № 289, форма власності приватна спільна сумісна, частка 1/1. (арк.справи 64 зв)

Згідно з копією технічного паспорта № НОМЕР_6 на квартиру № АДРЕСА_2, власник ОСОБА_2., ОСОБА_2, ОСОБА_6.(арк.справи 65-66)

Відповідно до Інформаційної довідки з Держаного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження обєктів нерухомого майна щодо обєкта нерухомого майна від 06.12.2017 року, квартира АДРЕСА_2., зареєстровано 13.04.2007 року за ОСОБА_7, розмір частки -1/1, форма власності приватна спільна сумісна, ОСОБА_2, розмір частки -1/1, форма власності приватна спільна сумісна, ОСОБА_6, розмір частки -1/1, форма власності - приватна спільна сумісна.

Згідно з копією повідомлення про відмову в наданні адресної допомоги № 791 від 08.11.2016 року, ОСОБА_2 повідомлено, що відповідно до п.6 Порядку надання щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг, затвердженого постановою КМУ від 1 жовтня 2014 року № 505, їй відмовлено в призначенні щомісячної адресної допомоги, у зв'язку з тим, що у володінні сім'ї є житлове приміщення, розташоване в регіонах, інших ніж район проведення АТО. (арк.справи 10)

Згідно з копією повідомлення № 2375 від 22.03.2017 року Управління праці та соціального захисту населення Лисичанської міської ради повідомляє ОСОБА_2, що їй необхідно відшкодувати надміру виплачені кошти по допомозі переміщеним особам на проживання у сумі 1326,00 грн. за період з 16.03.2015 року по 15.07.2015 року, у зв'язку з наявністю житлового приміщення у володінні сім'ї, розташованого в регіонах, інших ніж райони проведення АТО. (арк.справи 11)

31.03.2017 року ОСОБА_2 звернулась до Управління праці та соціального захисту населення Лисичанської міської ради з заявою про призначення їй виплати адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житловокомунальних послуг. (арк.справи 12)

Листом Управління праці та соціального захисту населення Лисичанської міської ради № 2918 від 05.04.2017 року, ОСОБА_2 повідомлено про те, що внаслідок подання нею недостовірної інформації, грошова допомога призначена безпідставно. Розмір надміру перерахованої суми допомоги за період з 16.03.2015 року по 15.07.2016 року складає 1326,00 грн. Якщо вона не згодна з розглядом звернення, має право на оскарження в суді рішень, дій чи бездіяльності органів державної влади, органів місцевого самоврядування, посадових і службових осіб. (арк.справи 13)

Рішенням про призначення/відмову допомоги перемішеним особам на проживання № 609310 від 08.11.2016 року, Управління праці та соціального захисту населення Лисичанської міської ради зобов'язало позивача відшкодувати надмірно виплачену допомогу за період 16.03.2015 року по 15.07.2015 року у зв'язку з тим, що у володінні її сім'ї є житлове приміщення, розташоване в регіонах інших ніж район проведення АТО.(арк.справи 7)

Згідно з копією заяви № 783 від 10.05.2017 року позивач звернулася до УПСЗН за призначенням їй на наступний шестимісячний строк щомісячної адресної допомоги, як внутрішньо переміщеній особі для покриття витрат на проживання та повідомила про належність їй частини житлового приміщення у м. Лисичанськ, по вул. Менделєєва 56/54 (арк.справи 69)

Рішенням № 989 про відмову в призначенні соціальної допомоги від 13.05.2017 року ОСОБА_2, яка мешкає за адресою: АДРЕСА_2, відмовлено в призначенні соціальної допомоги переселенцям з зони АТО, для покриття витрат на проживання та оплату ЖКП на підставі п. 6 Постанови КМУ від 01 жовтня 2014 року № 505 (арк.справи 68)

Вказані обставини відповідачем у справі не оспорювались та не є спірними.

Механізм надання щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг визначений Порядком надання щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 1 жовтня 2014 р. № 505.

Відповідно до п. 2 Порядку грошова допомога надається внутрішньо переміщеним особам, які стоять на обліку в структурних підрозділах з питань соціального захисту населення районних, районних у м. Києві держадміністрацій, виконавчих органах з питань соціального захисту населення міських, районних у містах (у разі утворення) рад (далі - уповноважені органи), з дня звернення за її призначенням і виплачується по місяць зняття з такого обліку включно, але не більше ніж шість місяців.

Пунктом 5 порядку передбачено, що для отримання грошової допомоги (у тому числі у разі призначення грошової допомоги на наступний шестимісячний строк, якщо її виплата раніше не здійснювалася через установи уповноваженого банку) уповноважений представник сім'ї звертається за фактичним місцем проживання (перебування) сім'ї до установи уповноваженого банку для відкриття в установленому порядку поточного рахунка, пред'являє паспорт громадянина України або інший документ, що посвідчує особу, та подає на адресу уповноваженого органу відповідну заяву про надання грошової допомоги (для призначення грошової допомоги вперше) або заяву, в якій повідомляє про відсутність змін, що впливають на призначення грошової допомоги (у разі призначення грошової допомоги на наступний шестимісячний строк, якщо її виплата раніше не здійснювалася через установи уповноваженого банку). У заяві зазначається , зокрема, наявність у будь-кого з членів сім'ї у власності житлового приміщення, розташованого в регіонах, інших ніж тимчасово окупована територія України, райони проведення антитерористичної операції та населені пункти, що розташовані на лінії зіткнення.

Згідно з п. 6 Порядку грошова допомога не призначається у разі, коли будь-хто з членів сім'ї має у власності житлове приміщення, розташоване в регіонах, інших ніж тимчасово окупована територія України, райони проведення антитерористичної операції та населені пункти, що розташовані на лінії зіткнення.

Відповідно до п. 12 Порядку надання щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг виплата грошової допомоги припиняється з наступного місяця у разі виявлення уповноваженим органом факту подання недостовірної інформації або неповідомлення про зміну обставин, які впливають на призначення грошової допомоги.

Статтею 1 Закону України «Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції» територія проведення антитерористичної операції - територія України, на якій розташовані населені пункти, визначені у затвердженому Кабінетом Міністрів України переліку, де проводилася антитерористична операція, розпочата відповідно до Указу Президента України "Про рішення Ради національної безпеки і оборони України від 13 квітня 2014 року "Про невідкладні заходи щодо подолання терористичної загрози і збереження територіальної цілісності України" від 14 квітня 2014 року № 405/2014.

Місто Лисичанськ Луганської області відноситься до населеного пункту, де здійснювалася антитерористична операція, відповідно до Розпорядження Кабінету Міністрів України від 2 грудня 2015 р. № 1275-р.

Тобто, квартира, яка належить позивачу на праві спільної (сумісної) власності перебуває в населеному пункті, на території якої здійснюється антитерористична операція.

На даний час АТО триває, рішення про її припинення не прийнято. Відповідно до розпорядження Кабінету Міністрів України №1275-р від 02 грудня 2015 року, с. Макарове включено до переліку населених пунктів, на території яких здійснювалась антитерористична операція. Таким чином, оскільки на теперішній час м. Лисичанськ Луганської області згідно затвердженого переліку є територією, де проводилася антитерористична операція, належне позивачу на праві спільної сумісної власності житло знаходиться в районі проведення антитерористичної операції.

На підставі встановлених обставин справи та наведених нормативно-правових норм, які регулюють спірні відносини, суд погоджує висновок суду першої інстанції про задоволення позову у повному обсязі, доводи апеляційної скарги не спростовують висновків суду першої інстанції, підстави для задоволення апеляційної скарги та скасування постанови суду першої інстанції відсутні.

Керуючись статтями 23, 33, 292, 308, 311, 315, 316, 321, 322, 325, 328, 329 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

П О С Т А Н О В И В :

Апеляційну скаргу Управління праці та соціального захисту населення Лисичанської міської ради на постанову Лисичанського міського суду Луганської області від 06 грудня 2017 року у справі № 415/2652/17 - залишити без задоволення.

Постанову Лисичанського міського суду Луганської області від 06 грудня 2017 року у справі № 415/2652/17 - залишити без змін.

Повне судове рішення складено 13 березня 2018 року.

Постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена до Верховного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення в порядку, передбаченому статтею 328 Кодексу адміністративного судочинства України.

Головуючий А.В.Гайдар

Судді Л.А. Василенко

Г.М.Міронова