
ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
П О С Т А Н О В А
і м е н е м У к р а ї н и
27 лютого 2018 року м.Дніпросправа № 808/2641/17
Дніпропетровський апеляційний адміністративний суд у складі колегії:
головуючого судді: Уханенка С.А.
суддів: Богданенка І.Ю. Дадим Ю.М.
за участю секретаря судового засідання: Царьової Н.П.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Дніпрі апеляційні скарги Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області, Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в Запорізькій області (ліквідаційна комісія) на постанову Запорізького окружного адміністративного суду від 23 жовтня 2017 р. по справі (суддя Прасов О.О.) за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в Запорізькій області (ліквідаційна комісія), третя особа: Головне управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області про зобов'язання вчинити певні дії ,-
в с т а н о в и в:
У вересні 2017 року ОСОБА_1 звернувся з позовом до суду, в якому просив зобов'язати Головне управління Міністерства внутрішніх справ України в Запорізькій області направити до Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії ОСОБА_1 з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством для поліцейських.
Постановою Запорізького окружного адміністративного суду від 23 жовтня 2017 р. адміністративний позов задоволено частково.
Зобов'язано Головне управління Міністерства внутрішніх справ України в Запорізькій області (ліквідаційна комісія) направити до Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії ОСОБА_1 з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.
В іншій частині позовних вимог відмовлено.
Присуджено на користь ОСОБА_1 за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в Запорізькій області (ліквідаційна комісія) судовий збір у розмірі 640 грн. 00 коп.
Не погодившись з постановою суду, Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області та Головне управління Міністерства внутрішніх справ України в Запорізькій області (ліквідаційна комісія) звернулися з апеляційними скаргами, в яких просять скасувати оскаржувану постанову і прийняти нову постанову, якою в задоволенні адміністративного позову відмовити повному обсязі.
Перевіривши законність та обґрунтованість постанови суду, дослідивши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, суд апеляційної інстанції вважає, що апеляційні скарги підлягають задоволенню з наступних підстав.
Судом першої інстанції встановлено та підтверджено матеріалами справи, що позивач у період з 11.04.1974 по 05.03.1998 проходив службу в органах Міністерства внутрішніх справ СРСР та Міністерства внутрішніх справ України. Остання посада позивача - черговий помічник начальника установи відділу нагляду та безпеки установи виконання покарань - поселення ЯЯ-310/1 УМВС України в Запорізькій області, спеціальне звання - майор внутрішньої служби.
Наказом УМВС України в Запорізькій області №47л/с від 06.03.1998 позивача звільнено зі служби у запас з 05.03.1998.
Представник позивача, з посиланням на ч.3 ст.63 Закону №2262-ХІІ звернувся до Головного управління Національної поліції України в Запорізькій області із заявою від 11.05.2017 року про надання ОСОБА_1 довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.
Листом голови ліквідаційної комісії ГУ МВС України в Запорізькій області від 19.05.2017 за №196-Г/29/л.к./-2017 представника позивача повідомлено, що особам, які були звільнені зі служби в підрозділах внутрішніх військ та Національної гвардії, у підрозділах, закладах та установах виконання покарань МВС, з Державної фельд'єгерської служби і яким пенсія призначена відповідно до Закону, перерахунок здійснюється відповідно до частини 4 статті 63 Закону в разі підвищення грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців та осіб, які мають право на пенсію за цим Законом. Тому зазначеної категорії співробітників довідки на заповнюються.
Вважаючи вказані дії відповідача протиправними, позивач звернувся до суду.
Задовольняючи частково позовні вимоги суд першої інстанції дійшов висновку щодо протиправності дій відповідача та зобов'язання останнього направити органу Пенсійного фонду довідку про розмір грошового забезпечення позивача.
Проте, з такими висновками суду першої інстанції суд апеляційної інстанції не може погодитися з огляду на наступне.
Відповідно до ч. 4 ст. 63 Закону N 2262-XII усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 45 від 13.02.2008 року (далі Порядок №45) - перерахунок раніше призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом, або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством. Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби, якщо інше не передбачено цим Порядком. Для перерахунку пенсій грошове забезпечення враховується у розмірі, встановленому за відповідною посадою (посадами), в межах визначеної законодавством максимальної величини бази нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування. Відповідною вважається посада, яка за класифікаційними характеристиками, зокрема назвою, розміром посадового окладу, функціональністю та організаційним рівнем підрозділу у структурі органу (організації, установи, військової частини тощо) прирівнюється до посади, з якої особа була звільнена.
Як зазначалося вище, позивач був звільнений з посади черговий помічник начальника установи відділу нагляду та безпеки установи виконання покарань - поселення ЯЯ-310/1 УМВС України в Запорізькій області.
При цьому, Указом Президента України №344/98 від 22.04.1998р. "Про утворення Державного департаменту України з питань виконання покарань" з метою подальшого вдосконалення управління системою виконання покарань, створення передумов для її реформування та наступного виведення із складу Міністерства внутрішніх справ України постановлено утворити на базі Головного управління виконання покарань Міністерства внутрішніх справ України, що ліквідується, Державний департамент України з питань виконання покарань як центральний орган виконавчої влади з тимчасовим підпорядкуванням його цьому Міністерству. Установлено, що Державний департамент України з питань виконання покарань є правонаступником Головного управління виконання покарань Міністерства внутрішніх справ України стосовно його зобов'язань, прав та обов'язків.
Указом Президента України №248/99 від 12.03.1999р. з метою дальшого реформування системи виконання покарань, відповідно до Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України у зв'язку з утворенням Державного департаменту України з питань виконання покарань" постановлено вивести Державний департамент України з питань виконання покарань з тимчасового підпорядкування Міністерству внутрішніх справ України.
Згідно п. 1, п. 2 постанови Кабінету Міністрів України від 18.05.2016 року № 343 "Про деякі питання оптимізації діяльності центральних органів виконавчої влади системи юстиції" ліквідовано Державну пенітенціарну службу, поклавши на Міністерство юстиції завдання і функції з реалізації державної політики у сфері виконання кримінальних покарань та пробації. Установлено, що Міністерство юстиції є правонаступником Державної пенітенціарної служби, що ліквідується, в частині реалізації державної політики у сфері виконання кримінальних покарань та пробації.
Таким чином, з огляду на викладене, оскільки позивач був звільнений з органів Державної пенітенціарної служби, Головне управління Міністерства внутрішніх справ України в Запорізькій області не є органом повноважним на видання довідки щодо грошового забезпечення відповідної категорії військовослужбовців.
Тому, Головним управлінням Міністерства внутрішніх справ України в Запорізькій області правомірно відмовлено позивачу у видачі довідки про грошове забезпечення. Також, відповідачем вірно було роз'яснено у наданій позивачу відповіді, що особам, які були звільнені зі служби в підрозділах внутрішніх військ та Національної гвардії, у підрозділах, закладах та установах виконання покарань МВС, з Державної фельд'єгерської служби і яким пенсія призначена відповідно до Закону, перерахунок пенсії в разі підвищення грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців та осіб, які мають право на пенсію за цим Законом здійснюється відповідно до частини 4 статті 63 Закону.
Також, суд апеляційної інстанції вважає за необхідне зазначити, що частина 3 статті 63 Закону N 2262-XII, на яку посилався позивач регулює перерахунок пенсії та відповідно передбачає видачу довідки для осіб, що є колишніми працівниками органів внутрішніх справи (міліції), чиї структури перейшли до структури Національної поліції та чиї посади прирівняні до посад поліцейських. У випадку позивача, його установа відбування покарань та посада з якої вийшов на пенсію не прирівнюються до відповідних посад у структурі Національної поліції.
Особам, які були звільнені з підрозділів внутрішніх військ, Національної гвардії, закладів та установ Державної пенітенціарної служби, інших служб, на яких розповсюджувався Закон України "Про міліцію", перерахунок здійснюється відповідно до ч. 4 ст. 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", тобто у разі підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.
Крім того, на підтвердження цього висновку суд апеляційної інстанції вказує на наказ Міністерства юстиції України від 13.05.2017 №1566/5, яким затверджена схема посадових окладів осіб начальницького складу установ виконання покарань та підприємств цих установ, слідчих ізоляторів, в якій наявна посада «чергового помічника начальника установи».
За таких обставин, враховуючи викладене суд першої інстанції дійшов помилкового висновку щодо зобов'язання Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в Запорізькій області (ліквідаційна комісія) направити органу Пенсійного фонду довідку про розмір грошового забезпечення позивача.
За таких обставин суд апеляційної інстанції дійшов висновку про те, що постанова суду першої інстанції прийнята з порушенням норм процесуального права, а саме не повним з'ясуванням обставин справи, і тому підлягає скасуванню з прийняттям нової про відмову в задоволенні позовних вимог.
Керуючись ст. ст. 315, 316, 317, 321, 322, КАС України, суд, -
п о с т а н о в и в:
Апеляційну скаргу Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в Запорізькій області (ліквідаційна комісія) - задовольнити.
Апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області - задовольнити.
Постанову Запорізького окружного адміністративного суду від 23 жовтня 2017 р. - скасувати.
В задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 - відмовити.
Постанова набирає законної сили з дати її прийняття, оскарженню не підлягає, крім випадків передбачених п.2 ч.5 ст.328 КАС України.
Головуючий суддя: С.А. Уханенко
Суддя: І.Ю. Богданенко
Суддя: Ю.М. Дадим