
СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
12 березня 2018 р. справа № 818/277/18
Сумський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Бондаря С.О.
за участю секретаря судового засідання - Алексеєнко Є.А.
представника позивача - ОСОБА_1,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу за позовом ОСОБА_2 до Білопільського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Сумської області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії,-
В С Т А Н О В И В:
ОСОБА_2 звернулася до суду з адміністративним позовом до Білопільського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Сумської області про визнання протиправною бездіяльності щодо виплати заборгованості по пенсії з липня 2015 по вересень 2017 року включно та зобов'язання провести нарахування і виплатити пенсію з липня 2015 року по вересень 2017 року включно з нарахуванням компенсації втрати частини доходів та з урахуванням індексу споживчих цін за кожен місяць окремо. Свої вимоги мотивує тим, що вона мешкала на тимчасово окупованій території України, а згодом переїхала до м. Артемівськ Донецької області та отримувала пенсію за віком. З липня 2015 року пенсію вона не отримує. В жовтні 2017 року її було взято на облік в Управлінні соціального захисту населення ОСОБА_3 районної державної адміністрації, як особу, яка переміщена з району проведення антитерористичної операції. 10.10.2017 вона звернулася із заявою до Білопільського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Сумської області про відновлення виплати пенсії. Після надходження пенсійної справи до Білопільського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Сумської області щомісячна виплата пенсії була відновлена. Проте заборгованість за період з липня 2015 року по вересень 2017 року включно, виплачена не була. Вважає, що припинення виплат пенсії було здійснено відповідачем поза процедурою, встановленою законом. ОСОБА_3 об'єднане управління Пенсійного фонду України Сумської області надало відзив на позовну заяву, в якому заперечує проти позову з тих підстав, що позивач, як внутрішньо переміщена особа, до того як стала на облік у Білопільському об’єднаному управлінні Пенсійного фонду України Сумської області, перебувала на обліку в Бахмутському об’єднаному управлінні Пенсійного фонду Донецької області. Відповідно до розпорядження начальника управління ПФУ в м. Артемівську та Артемівському районі Донецької області (правонаступник - Бахмутське об’єднане управління ПФУ Донецької області) від 09.06.2015 позивачу призупинено виплату пенсії з 01.07.2015 до з’ясування обставин. Пенсію позивачу виплачено по 30.06.2015 включно. Згідно протоколу від 15.11.2017 №33 рішенням районної комісії з питань призначення (відновлення) або відмови в призначенні соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам, позивачу було відновлено виплату пенсії з 10.10.2017. Пенсію позивачу ОСОБА_3 об’єднане УПФУ за період з 01.07.2015 по 09.10.2017 не нараховувало та не призначало, рішення про припинення нарахування та виплати пенсії позивачу не приймалося. Тому у відповідача відсутні законні підстави для нарахування і виплати позивачу пенсії за період з липня 2015 року по вересень 2017 року включно (а.с.26-27). Представник позивача ОСОБА_1 в судовому засіданні позовні вимоги підтримав в повному обсязі. Представник відповідача в судове засідання не з’явився, про день, час та місце розгляду справи повідомлений належним чином.
Суд, заслухавши пояснення представника позивача, вивчивши письмові матеріали справи, вважає, що позов задоволенню не підлягає, виходячи з наступного.
В судовому засіданні встановлено, що ОСОБА_2 перебувала на обліку в Бахмутському об’єднаному управлінні ПФУ Донецької області та отримувала пенсію за віком.
Згідно розпорядження начальника відділу з питань призначення, перерахунку та виплати пенсій Бахмутського об’єднаного управління ПФУ Донецької області ОСОБА_2 знята з обліку з 01.07.2015 у зв’язку з переїздом в інший район. Пенсія виплачена по 30.06.2015 в сумі 1132,58 грн (а.с.32).
ОСОБА_2 за її заявою було взято на облік в Управлінні соціального захисту населення ОСОБА_3 районної державної адміністрації Сумської області, як внутрішньо переміщену особу та видано відповідну довідку від 10.10.2017 №0000361170 (а.с.13).
10.10.2017 ОСОБА_2 звернулася до начальника Білопільського об’єднаного УПФУ Сумської області із заявою, в якій зазначила, що у зв’язку з переїздом на постійне місце проживання, просила зробити запит пенсійної справи з Бахмутського об’єднаного управління ПФУ Донецької області (а.с.29).
Згідно витягу з протоколу від 15.11.2017 №33 засідання районної комісії з питань призначення (відновлення) або відмови у призначенні соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам, ОСОБА_2 відновлено виплату пенсії з моменту звернення (з 10.10.2017) (а.с.33).
Враховуючи невиплату пенсії за період з липня 2015 року по 10 жовтня 2017 року, ОСОБА_2 звернулася до начальника Білопільського об’єднаного УПФУ Сумської області із заявою про виплату заборгованості (а.с.9).
Розглянувши заяву, листом від 05.12.2017 №27/Л-1 ОСОБА_3 об'єднане управління Пенсійного фонду України Сумської області повідомило, що пенсія з 10.10.2017 була їй обчислена відповідно до норм чинного законодавства (а.с.8).
Не погодившись з невиплатою заборгованості пенсії, ОСОБА_2 звернулася з даним адміністративним позовом.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.
Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України. Згідно з п. 5 ч. 1 ст. 49 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" виплата пенсії припиняється за рішенням територіальних органів Пенсійного фонду або за рішенням суду в інших випадках, передбачених законом. Статтею 7 Закону України “Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб” визначено, що для взятої на облік внутрішньо переміщеної особи реалізація прав, зокрема, на пенсійне забезпечення здійснюється відповідно до законодавства України. Україна вживає всіх можливих заходів, спрямованих на розв'язання проблем, пов'язаних із соціальним захистом, зокрема відновленням усіх соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам. Згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 05.11.2014 №637 “Про здійснення соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам” (в редакції на час призупинення пенсії позивачу) встановлено, що призначення та продовження виплати пенсій (щомісячного довічного грошового утримання), довічних державних стипендій, усіх видів соціальної допомоги та компенсацій, матеріального забезпечення, надання соціальних послуг за рахунок коштів державного бюджету та фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування внутрішньо переміщеним особам здійснюються за місцем перебування таких осіб на обліку, що підтверджується довідкою, виданою згідно з Порядком оформлення і видачі довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 01.10.2014 № 509. Виплата (продовження виплати) пенсій, що призначені зазначеним особам, здійснюються в установах публічного акціонерного товариства “Державний ощадний банк України” та з використанням його платіжних пристроїв. Такі виплати можуть здійснюватися за бажанням особи з доставкою додому. Зазначені виплати припиняються з місяця, наступного за тим, у якому завершився строк дії такої довідки, виданої після 09.09.2015. У разі продовження строку дії довідки зазначені виплати поновлюються з дати припинення їх виплати. Відповідно до Порядку призначення (відновлення) соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам , затвердженого постановою КМУ №365 від 08 червня 2016 року, для призначення (відновлення) соціальних виплат структурний підрозділ з питань соціального захисту населення за власною ініціативою або за зверненням органів, що здійснюють соціальні виплати, протягом 15 робочих днів з дня отримання відповідної заяви внутрішньо переміщеної особи або з дня надходження звернення від органів, що здійснюють соціальні виплати, проводить перевірку достовірності зазначеної в заяві інформації про фактичне місце проживання/перебування внутрішньо переміщеної особи. За приписами п. 7 Порядку, для призначення (відновлення) соціальних виплат особі, яка перебуває на обслуговуванні в територіальному центрі соціального обслуговування (надання соціальних послуг) або здобуває освіту певного рівня в дошкільних, шкільних, професійно-технічних і вищих навчальних закладах (студенти денної форми навчання), структурний підрозділ з питань соціального захисту населення надсилає до відповідного органу (закладу) запит щодо надання протягом 15 днів підтвердження перебування/навчання внутрішньо переміщеної особи в такому органі (закладі). У разі непідтвердження факту перебування/навчання внутрішньо переміщеної особи, про що відповідний орган (заклад) інформує письмово, структурний підрозділ з питань соціального захисту населення проводить перевірку достовірності зазначеної в заяві інформації про фактичне місце проживання/перебування внутрішньо переміщеної особи. Відповідно до п. 8 Порядку, за результатами проведення перевірки структурним підрозділом з питань соціального захисту населення складається акт обстеження матеріально-побутових умов сім'ї за формою, встановленою Мінсоцполітики, який підписується всіма повнолітніми внутрішньо переміщеними особами та у визначених законодавством випадках - їх законними представниками, а також представниками структурного підрозділу з питань соціального захисту населення. Пунктами 9, 9-1, 10 Порядку визначено, що під час обстеження матеріально-побутових умов сім'ї представник структурного підрозділу з питань соціального захисту населення інформує внутрішньо переміщених осіб про їх обов'язок у десятиденний строк письмово повідомляти про зміну фактичного місця проживання/перебування структурний підрозділ з питань соціального захисту населення за новим фактичним місцем проживання/перебування, а також про наслідки невиконання такого обов'язку. У разі відсутності внутрішньо переміщеної особи за фактичним місцем проживання/перебування представник структурного підрозділу з питань соціального захисту населення робить відповідний запис в акті обстеження матеріально-побутових умов сім'ї та надає внутрішньо переміщеній особі письмове повідомлення про необхідність протягом трьох робочих днів з дати складення акта обстеження матеріально-побутових умов сім'ї з'явитися до структурного підрозділу з питань соціального захисту населення для проходження фізичної ідентифікації. Структурний підрозділ з питань соціального захисту населення протягом трьох робочих днів з дня складення акта обстеження матеріально-побутових умов сім'ї (крім осіб, зазначених в абзаці другому пункту 7 цього Порядку) та отримання електронної справи отримувача соціальної виплати вносить на розгляд комісій з питань призначення (відновлення) соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам, утворених районними, районними у мм. Києві і Севастополі держадміністраціями, виконавчими органами міських, районних у містах (у разі утворення) рад (далі - комісії), подання про призначення (відновлення) або про відмову в призначенні (відновленні) відповідної соціальної виплати.
Питання щодо призначення (відновлення) соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам можуть також розглядатися комісіями, утвореними районними, районними у мм. Києві і Севастополі держадміністраціями, виконавчими органами міських, районних у містах (у разі утворення) рад відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 21 жовтня 1995 р. №848 "Про спрощення порядку надання населенню субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива" (ЗП України, 1996 р, № 2, ст. 76; Офіційний вісник України, 2000 р, № 5, ст. 178), за умови включення до складу таких комісій представників органів, що здійснюють соціальні виплати. Відповідно до п. 11 Порядку, комісія розглядає подання про призначення (відновлення) або про відмову у призначенні (відновленні) відповідної соціальної виплати протягом п'яти робочих днів з дня отримання такого подання. Згідно з п. 12 Порядку, за результатами розгляду подання з урахуванням акта обстеження матеріально-побутових умов сім'ї або інших документів, визначених в абзаці другому пункту 7 цього Порядку, комісія приймає рішення про призначення (відновлення) або відмову у призначенні (відновленні) соціальної виплати з моменту припинення її виплати, в тому числі з урахуванням інформації про стан фінансування та виплати, що оприлюднюється на офіційному веб-сайті Мінсоцполітики або інших органів, що здійснюють соціальні виплати. Комісія, крім підстав відмови у призначенні (відновленні) соціальної виплати, передбачених законодавством, може відмовити заявникові у призначенні (відновленні) такої виплати в разі його відсутності за фактичним місцем проживання/перебування, зазначеним у заяві про призначення (відновлення) соціальної виплати. Відповідно до п. 14 Порядку, у разі прийняття рішення про призначення (відновлення) або відмову у призначенні (відновленні) соціальної виплати комісія не пізніше наступного робочого дня надсилає копію такого рішення органові, що здійснює соціальні виплати, та структурному підрозділу з питань соціального захисту населення. Пунктом 15 Порядку передбачено, що орган, що здійснює соціальні виплати та структурний підрозділ з питань соціального захисту населення, на підставі рішення комісії призначає (відновлює) таку соціальну виплату з місяця, в якому надійшла заява внутрішньо переміщеної особи, та здійснює повернення сум недоотриманих соціальних виплат за минулий період відповідно до законодавства. Рішення комісії про відмову у призначенні (відновленні) соціальної виплати може бути оскаржене до суду (п. 16 Порядку). Отже, питання про призначення (поновлення) виплати пенсії внутрішньо переміщеним особам вирішується комісіями, утвореними в порядку визначеному Кабінетом Міністрів України. Під час вирішення питання про призначення (поновлення) виплати пенсії, комісії здійснюють вихід за місцем проживання/перебування внутрішньо переміщеної особи, за наслідками якого складають акт обстеження побутових умов. В разі якщо факт перебування особи за зазначеною у довідці ВПО адресою не підтвердиться, комісія вправі приймати рішення про відмову в призначенні (поновленні) виплати пенсії. Суд зазначає, що підставою для виплати особі пенсії органом ПФУ, зокрема і за минулий час, є позитивне рішення комісії, яке комісія не пізніше наступного робочого дня надсилає відповідному органу.
З матеріалів справи вбачається, що розпорядженням начальника відділу з питань призначення, перерахунку та виплати пенсій Бахмутського об’єднаного управління ПФУ Донецької області ОСОБА_2 знята з обліку з 01.07.2015 у зв’язку з переїздом в інший район. Пенсія виплачена по 30.06.2015 (а.с.32).
Тобто, підставою невиплати позивачу пенсії за період з липня 2015 року по вересень 2017 року було саме вказане рішення.
Проте, ОСОБА_2 не скористалася своїм правом на оскарження рішення начальника відділу з питань призначення, перерахунку та виплати пенсій Бахмутського об’єднаного управління ПФУ Донецької області щодо зняття її з обліку та припинення виплати пенсії.
10.10.2017 ОСОБА_2 було взято на облік в Управлінні соціального захисту населення ОСОБА_3 районної державної адміністрації Сумської області, як внутрішньо переміщену особу та видано відповідну довідку.
На підставі рішення комісії позивачу було відновлено виплату пенсії з 10.10.2017.
Суд зазначає, що невиплата пенсії позивачу за період з липня 2015 року по вересень 2017 року відбулася не з вини відповідача, оскільки у Білопільського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Сумської області відсутні повноваження щодо виплати позивачу пенсії за вказаний період.
Таким чином, у суду відсутні підстави для задоволення позовних вимог про визнання протиправною бездіяльність Білопільського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Сумської області щодо виплати заборгованості по пенсії з липня 2015 по вересень 2017 року включно та зобов'язання провести нарахування та виплатити пенсію з липня 2015 року по вересень 2017 року включно з нарахуванням компенсації втрати частини доходів та з урахуванням індексу споживчих цін за кожен місяць окремо.
Керуючись ст.ст. 90, 139, 143, 241- 246, 250, 255, 295 КАС України, суд, -
В И Р І Ш И В:
В задоволенні адміністративного позову ОСОБА_2 до Білопільського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Сумської області про визнання протиправною бездіяльності Білопільського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Сумської області щодо виплати заборгованості по пенсії з липня 2015 по вересень 2017 року включно та зобов'язання провести нарахування та виплатити пенсію з липня 2015 року по вересень 2017 року включно з нарахуванням компенсації втрати частини доходів та з урахуванням індексу споживчих цін за кожен місяць окремо – відмовити.
Рішення може бути оскаржено до Харківського апеляційного адміністративного суду через Сумський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги на рішення суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя C.О. Бондар
Повний текст рішення складений 14.03.2018.