Рішення № 72713479, 07.03.2018, Тернопільський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
07.03.2018
Номер справи
819/93/18
Номер документу
72713479
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ТЕРНОПІЛЬСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Справа № 819/93/18

07 березня 2018 рокум.Тернопіль

Тернопільський окружний адміністративний суд, у складі:

головуючого судді Баб'юка П.М

за участю:

секретаря судового засідання Косюк О.П.,

позивача ОСОБА_1,

представника позивача ОСОБА_2,

представника відповідача ОСОБА_3,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Тернопільського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Тернопільської області про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

До Тернопільського окружного адміністративного суду звернувся ОСОБА_1 з позовом до Тернопільського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Тернопільської області, в якому просить:

- визнати дії Тернопільського об'єднаного Управління Пенсійного фонду України Тернопільської області неправомірними у відмові у призначення пенсії ОСОБА_1 за Списком № 1;

- зобов'язати Тернопільське об'єднане Управління Пенсійного фонду України Тернопільської області зарахувати до пільгового стажу період проходження навчання, безпосередньої роботи та військової служби у період з 01.09.1988 по 01.10.2015.

В обґрунтування заявлених вимог позивач вказує на те, що позивач звертався до Тернопільського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Тернопільської області із заявою про призначення пільгової пенсії за віком на пільгових умовах за Списком № 1. Протоколом № 24 від 27 листопада 2017 року комісії Тернопільського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Тернопільської області по розгляду спірних питань щодо призначення та перерахунку пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» позивачу відмолено у призначенні такої пенсії через відсутність пільгового стажу та документів, які би такий пільговий стаж підтверджували.

Посилаючись на дані, наявні в реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування, відповідач зазначає, що загальний страховий стаж роботи позивача складає 15 років 4 місяці 21 день, а до пільгового стажу роботи зараховано лише період з 06.11.2009 по 31.05.2014 року, що становить 4 роки 6 місяців 26 днів та є меншим за необхідний. Документи які надані/завірені підприємствами, що розміщені на тимчасово окупованій території, відповідачем до уваги не брались.

Позивач не погоджується із прийнятими рішенням, вказує, на те що, згідно вкладишу до трудової книжки, він працював в шахтоуправлінні «Шахтарське» електрослюсарем підземним з повним робочим днем під землею з 12.01.1992 по 07.12.1992 та з 20.12.1994 по 22.01.1996, в шахтоуправлінні «Постниківське» ШВО «Шахтарськвуголь» з 29.01.1996 по 20.03.2001 на посадах учня машиніста гірничих виймальних машин з повним робочим днем та електрослюсаря підземного з повним робочим днем в шахті, в ДП ДВАТ «Шахтоуправління «Шахтарське - Глибоке» з 02.04.2001 по 01.10.2015 на посадах електрослюсаря підземного з повним робочим днем під землею, машиніста гірничих виймальних машин з видобутку вугілля з повним робочим днем під землею, учня гірничого робітника очисного забою з повним робочим днем під землею, гірничого робітника очисного забою з повним робочим днем під землею, а тому має право на отримання пільгової пенсії за Списком № 1.

В судовому засіданні позивач та його представник позов підтримали з мотивів викладених в позовній заяві, просили позов задовольнити в повному обсязі. Позивач додатково повідомив, що оскільки не було бланків трудових книжок 12.01.1992 йому видали вкладиш замість книжки про що зазначили ручкою на першому аркуші. В подальшому всі записи здійснювались у цьому вкладиші і трудової книжки йому так і не видали.

Представник відповідача в судовому засіданні просив відмовити в задоволенні позову, посилаючись на те, що позивач не надав уточнюючих довідок та інших документів необхідних для підтвердження спеціального трудового стажу. Згідно даних з реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування до пільгового стажу роботи позивача зараховано період з 06.11.2009 по 31.05.2014, що становить 4 роки 6 місяців 26 днів та є меншим за необхідний. Документи які надані/завірені підприємствами, що розміщені на тимчасово окупованій території могли б підтвердити необхідний стаж позивача, проте, відповідачем до уваги не брались враховуючи положення Постанови КМУ від 12.08.1993 №637 із змінами і доповненнями.

Заслухавши у відкритому судовому засіданні пояснення учасників справи, дослідивши подані суду письмові докази, суд вважає, що позов підлягає до задоволення з наступних підстав.

Суд встановив, що позивач звернуся до Тернопільського об'єднаного Управління Пенсійного фонду України Тернопільської області із заявою про призначення пільгової пенсії за віком на пільгових умовах за Списком № 1.

Протоколом № 24 від 27 листопада 2017 року комісії Тернопільського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Тернопільської області по розгляду спірних питань щодо призначення та перерахунку пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» позивачу відмолено у призначенні такої пенсії через відсутність пільгового стажу, посилаючись на дані, наявні в реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування, згідно яких до пільгового стажу роботи позивача зараховано період з 06.11.2009 по 31.05.2014 року, що становить 4 роки 6 місяців 26 днів та є меншим за необхідний.

Разом з тим судом встановлено, що згідно записів у трудовій книжці, позивач з 01.09.1988 по 10.01.1992 навчався в СПТУ №31 в шахтоуправлінні «Шахтарське» ВО «Шахтарськвуголь», з 12.01.1992 по 07.12.1992 та з 20.12.1994 по 22.01.1996 позивач працював електрослюсарем підземним з повним робочим днем під землею в шахтоуправлінні «Шахтарське, в період з 09.12.1992 по 25.11.1994 був звільнений у зв’язку із призовом до лав ОСОБА_4, з 29.01.1996 по 20.03.2001 працював на посадах учня машиніста гірничих виймальних машин з повним робочим днем та електрослюсаря підземного з повним робочим днем в шахті в шахтоуправлінні «Постниківське» ШВО «Шахтарськвуголь», з 02.04.2001 по 01.10.2015 працював в ДП ДВАТ «Шахтоуправління «Шахтарське - Глибоке» на посадах електрослюсаря підземного з повним робочим днем під землею, машиніста гірничих виймальних машин з видобутку вугілля з повним робочим днем під землею, учня гірничого робітника очисного забою з повним робочим днем під землею, гірничого робітника очисного забою з повним робочим днем під землею, 24.01.2015 був звільнений у зв’язку із виходом на пенсію.

Право позивача на пенсійне забезпечення по Списку №1 підтверджується витягами із наказів про висновки затвердження атестації робочих місць та довідок уточнюючих особливий характер роботи виданих на тимчасово окупованих територіях.

Статтею 8 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» передбачене право громадян на отримання пенсійних виплат та соціальних послуг.

Відповідно до ч.3 ст.4 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» виключно законами про пенсійне забезпечення визначаються види пенсійного забезпечення, умови, норми та порядок пенсійного забезпечення.

Відповідно до статті 5 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» цей Закон регулює відносини, що виникають між суб'єктами системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування. Дія інших нормативно-правових актів може поширюватися на ці відносини лише у випадках, передбачених цим Законом, або в частині, що не суперечить цьому Закону. Виключно цим Законом визначаються: види пенсійних виплат; умови набуття права та порядок визначення розмірів пенсійних виплат.

Відповідно до п.2 Прикінцевих положень ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» до запровадження пенсійного забезпечення через професійні та корпоративні фонди призначення пільгових пенсій провадиться за нормами зазначеного закону в разі досягнення пенсійного віку та наявності трудового стажу, передбаченого Законом «Про пенсійне забезпечення».

Відповідно до статті 62 Закону України «Про пенсійне забезпечення» основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. Порядок підтвердження наявного трудового стажу при відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній встановлюється КМУ.

Відповідно до п.2.14 Інструкції про порядок ведення трудових книжок працівників, затвердженої Наказом Міністерства праці України, Міністерства юстиції України, Міністерства соціального захисту населення України від 29.07.1993 року №58, якщо працівник має право на пенсію за віком на пільгових умовах, запис у трудовій книжці робиться на підставі наказу, виданого за результатами атестації робочих місць, і має відповідати найменуванню Списків виробництв, робіт, професій, посад і показників, що дають право на пільгове пенсійне забезпечення. Показники, зазначені у цих Списках обов'язково повинні бути підтверджені у карті оцінки умов праці робочого місця за результатами атестації і можуть записуватись у дужках.

Відповідно до п.1 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого ПКМУ від 12.08.1993 року №637, основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. За відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній трудовий стаж встановлюється на підставі інших документів, виданих за місцем роботи, служби, навчання, а також архівними установами. Пунктом 20 Порядку передбачено, що у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні відомості, що визначають право на пенсію на пільгових умовах, установлені для окремих категорій працівників, для підтвердження спеціального трудового стажу приймаються уточнюючі довідки підприємств, установ, організацій або їх правонаступників. У довідці має бути вказано: періоди роботи, що зараховуються до спеціального стажу; професія або посада; характер виконаної роботи; розділ, підрозділ, пункт, найменування списків або їх номери, до якого включається цей період роботи; первинні документи за час виконання роботи, на підставі яких видана зазначена довідка. У разі відсутності правонаступника, підтвердження періодів роботи, що зараховуються до трудового стажу для призначення пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, установленої для окремих категорій працівників, здійснюється у порядку, визначеному Пенсійним Фондом України за погодженням з Мінсоцполітики та Мінфіном.

Відповідно до п.20 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсії за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній Постановою Правління Пенсійного фонду від 10.11.2006 року №18-1 затверджений Порядок підтвердження періодів роботи, що зараховуються до трудового стажу для призначення пенсії на пільгових умовах або вислугу років. Вказаний Порядок визначає механізм підтвердження періодів роботи, що зараховуються до трудового стажу для призначення пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, установленої для окремої категорії працівників у разі ліквідації підприємства, установи та організації без визначення правонаступника.

Також, суд звертає увагу на те, що Порядком підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній передбачено, що підтвердження трудового стажу можливо документами виданими архівними установами.

Відповідно до п. «а» ст.13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» мають право на пенсію за віком на пільгових умовах, незалежно від місця останньої роботи, працівники, зайняті повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, - за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджуваним Кабінетом Міністрів України, і за результатами атестації робочих місць - після досягнення 50 років і при стажі роботи не менше 25 років у чоловіків, з них не менше 10 років на зазначених роботах, і не менше 20 років у жінок, з них не менше 7 років 6 місяців на зазначених роботах. Працівникам, які не мають стажу роботи з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, але мають не менше половини стажу на зазначених роботах, за наявності передбаченого загального стажу роботи пенсії за віком на пільгових умовах призначаються із зменшенням пенсійного віку, встановленого абзацом першим частини першої статті 26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування": чоловікам - на 1 рік за кожний повний рік такої роботи.

Відповідно до п.п.1,4.,4.3 Порядку застосування Списків N1 і N2 виробництв, робіт, професій, посад і показників при обчисленні стажу роботи, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, він регулює застосування Списків N1 і N2 виробництв, робіт, професій, посад і показників при обчисленні стажу роботи, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах відповідно до підпунктів "а", "б" статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення". Згідно з п.4 Порядку проведення атестації робочих місць за умовами праці, затвердженого ПКМ України від 01.08.1992 року №442 атестація робочих місць за умовами праці проводиться в строки, передбачені колективним договором, але не раніше одного разу на 5 років. У разі підтвердження цього права за результатами атестації, вперше проведеної до 21.08.97 (впродовж 5 років після введення в дію Порядку проведення атестації робочих місць), до стажу, який дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, зараховується весь період роботи на даному підприємстві у виробництвах, передбачених Списками, тобто період роботи із шкідливими умовами праці, до дати видання наказу на підприємстві про результати проведення атестації та період роботи впродовж наступних 5 років з урахуванням пункту 4.2 цього Порядку.

Комплексний аналіз норм Закону № 1788-ХІІ та Порядку дає підстави дійти висновку, що необхідними умовами для виникнення у особи права на пенсійне забезпечення на пільгових умовах відповідно до пункту «а» статті 13 Закону № 1788-ХІІ є формальна констатація факту перебування особи на посаді або виконання нею робіт, що містяться у списку №1, а також документальне підтвердження зайнятості працівника за відповідною професією за результатами атестації умов праці, яке полягає у наявності результатів атестації відповідного робочого місця за умовами праці. Документами, які підтверджують результати атестації робочого місця за умовами праці, можуть бути: карта умов праці, наказ по підприємству про затвердження переліку робочих місць, виробництв, професій і посад з пільговим пенсійним забезпеченням працівників; трудова книжка із записом про витяг із зазначеного наказу або з додатком такого витягу.

Відповідно до Списку N 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників при обчисленні стажу роботи, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, чинного на час роботи позивача у спірній період, посад на яких він перебував, електрослюсаря підземного, машиніста гірничих виймальних машин з видобутку вугілля та гірничого робітника очисного забою, містяться у списку.

Періоди роботи позивача з 12.01.1992 по 07.12.1992 та з 20.12.1994 по 22.01.1996 в шахтоуправлінні «Шахтарське, з 29.01.1996 по 20.03.2001 в шахтоуправлінні «Постниківське» ШВО «Шахтарськвуголь» та з 02.04.2001 по 01.10.2015 в ДП ДВАТ «Шахтоуправління «Шахтарське - Глибоке», на посадах, які передбачені списком №1 підтверджується вкладишем в трудову книжку та документами, які надані/завірені підприємствами, що розміщені на тимчасово окупованій території.

Вказані документи не взяті відповідачем до уваги у зв'язку з тим, що вони видані підприємствами, що розташовані на окупованих територіях та посилаючись на положення Постанови КМУ від 12.08.1993 №637 із змінами і доповненнями.

Відповідно до абзацу 7 пункту 20 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній затвердженого Постановою КМУ від 12.08.1993 №637:

"У разі коли підприємства, установи, організації або їх правонаступники розміщуються на тимчасово окупованій території України або в районах проведення антитерористичної операції, спеціальний трудовий стаж може підтверджуватися за даними, наявними в реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування."

За даними Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування загальний стаж позивача складає 15 років 4 місяці 21 день, до пільгового стажу роботи йому зараховано лише період з 06.11.2009 по 31.05.2014, тобто 4 роки 6 місяців 26 днів, та є меншим за необхідний.

Проте, зазначене не відповідає матеріалам справи.

Записи у довідках про пільговий характер праці та наказах про проведення атестації робочих місць, та інших документах, виданих підприємствами які розташовані на тимчасово окупованої території України, відповідають записам які містяться у оригіналі вкладишу в трудову книжку позивача, що додатково підтверджує їх достовірність.

Окрім того, враховуючи, що суб'єкти господарювання у яких працював позивач, здійснювали чи здійснюють свою діяльність довший час, і позивач не єдиний їхній працівник, який звернувся за оформленням пенсії, у ПФУ також повинні бути дані щодо проведення атестації робочих місць на вказаних підприємствах.

Також слід зазначити, що більшість документів які долучив позивач є лише засвідченими копіями документів виданих українськими підприємствами задовго до окупації та проведення антитерористичної операції.

Вимога щодо надання уточнюючої довідки може бути визнана цілком виправданою в звичайній ситуації, оскільки формально вона базується на положеннях п.20 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого постановою КМУ від 12 серпня 1993 р. № 637, та має на меті підтвердження тривалості роботи на посадах і роботах, указаних в трудовій книжці. Проте в ситуації позивача ця вимога становить дискримінаційне поводження по відношенню до осіб, які мають трудовий стаж на підприємствах, установах, які залишилися на території, що на даний момент є тимчасово окупованою, адже такі особи навіть у тих випадках, коли надають відповідні документи, то органи пенсійного фонду не визнають їх легітимність. За такого підходу особа автоматично позбавляються права на пенсійне забезпечення, передбаченого в Законом.

Хоча дії відповідача формально і ґрунтуються на положеннях підзаконного нормативного акту та переслідують легітимну мету, в особливій ситуації позивача суд вважає їх явно непропорційними, тобто вчиненими без дотримання необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія).

З урахуванням наведеного суд вважає, що позивач вжив усі залежні від нього можливі і неможливі заходи для підтвердження свого пільгового стажу на посадах, які передбачені списком №1, в зв’язку з чим період з 01.09.1988 по 01.10.2015 підлягає зарахуванню до пільгового стажу.

Відповідно до частини другої статті 9 КАС України, суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб’єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб’єктів владних повноважень.

Вимога позивача про визнання неправомірними дій відповідача не є належним способом захисту прав, оскільки відмовлено позивачеві у призначенні пенсії на пільгових умовах рішенням Тернопільського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Тернопільської області від 27.11.2017 оформленого протоколом №24.

Враховуючи наведене, з метою повного захисту та відновлення порушених прав позивача, суд вважає за необхідне обрати належний спосіб та вийти за межі позовних вимог шляхом визнання протиправним і скасування рішення Тернопільського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Тернопільської області від 27.11.2017 оформленого протоколом №24 про відмову ОСОБА_1 у призначенні пенсії на пільгових умовах.

Беручи до уваги вищезазначене, суд приходить до висновку, що позов ОСОБА_1 слід задовольнити.

Керуючись статтями 9, 139, 241-246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 (місце проживання: ІНФОРМАЦІЯ_1, ідентифікаційний код НОМЕР_1) до Тернопільського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Тернопільської області (місцезнаходження: вул. Руська, 17, м. Тернопіль, 46001, код ЄДРПОУ 40377598) про визнання дій неправоірними та зобов'язання вчинити дії - задовольнити.

Визнати протиправним та скасувати рішення Тернопільського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Тернопільської області від 27.11.2017 оформленого протоколом №24 про відмову ОСОБА_1 у призначенні пенсії на пільгових умовах.

Зобов'язати Тернопільське об'єднане управління Пенсійного фонду України Тернопільської області зарахувати до пільгового стажу ОСОБА_1 період проходження навчання, безпосередньої роботи та військової служби з 01.09.1988 по 01.10.2015.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана до Львівського апеляційного адміністративного суду через Тернопільський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана до Львівського апеляційного адміністративного суду через Тернопільський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Повне судове рішення складено 12 березня 2018 року.

Головуючий суддя Баб'юк П.М.

копія вірна

Суддя Баб'юк П.М.