
Справа № 822/229/18
РІШЕННЯ
іменем України
06 березня 2018 рокум. Хмельницький
Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Блонського В.К.
за участі:секретаря судового засідання Бачок О.В. представника позивача ОСОБА_1 представника відповідача ОСОБА_2 представника третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору, на стороні відповідача ОСОБА_3 розглянувши адміністративну справу за позовом ОСОБА_4 до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області , третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору, на стороні відповідача ОСОБА_5 управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Хмельницькій області про визнання бездіяльності протиправною та зобов’язання вчинити дії,
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_4 звернулась до суду з адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області про визнання бездіяльності протиправною та зобов’язання вчинити дії.
На підставі наведених у позові обставин позивач просить:
1) визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області щодо не включення до розрахунку пенсії позивача суми матеріальної допомоги на оздоровлення в розмірі 9222, 50 грн., матеріальної допомоги для вирішення соціально - побутових питань - 4665,00 грн., премії до державних, професійних свят та ювілейних дат - 200,00 грн., компенсації за невикористану відпустку - 11314, 50 грн., що зазначені у довідці № 260 від 08.12.2017 року про види грошового забезпечення для обчислення пенсії, виданої ОСОБА_5 управлінням Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Хмельницькій області;
2) зобов'язати ОСОБА_5 управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_4 пенсії, починаючи з 15.12.2016 року, на підставі довідки Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Хмельницькій області № 260 від 08.12.2017 року про види грошового забезпечення для обчислення пенсії, з урахуванням включеного до складу грошового забезпечення, з якого призначається пенсія, суми матеріальної допомоги на оздоровлення, суми матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, суми премії до державних, професійних свят та ювілейних дат, суми компенсації за невикористану відпустку.
06.02.2018 року ухвалою Хмельницького окружного адміністративного суду відкрито спрощене провадження у даній справі.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає про те, що з 29.04.2016 року їй призначена пенсія по інвалідності у розмірі пенсії за вислугу років з розрахунку 60 % від отримуваного грошового забезпечення відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".
В грудні 2017 року позивач звернулась до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області із заявою, в якій просила здійснити перерахунок її пенсії з урахуванням довідки, виданої ОСОБА_5 управлінням Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Хмельницькій області № 260 від 08.12.2017 року про види грошового забезпечення для обчислення пенсії.
Однак, листом від 29.12.2017 року № 1255/К-8 ОСОБА_5 управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області відмовило позивачу у здійсненні перерахунку та виплаті пенсії з урахуванням усіх складових грошового забезпечення, зазначених у довідці Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Хмельницькій області № 260 від 08.12.2017 року.
Позивач вважає, що відповідачем допущена протиправна бездіяльність, в зв'язку із чим звернулась до суду для відновлення своїх порушених прав.
Ухвалою Хмельницького окружного адміністративного суду від 06.03.2018 року до участі у справі залучено третю особу, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору, на стороні відповідача - ОСОБА_5 управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Хмельницькій області.
Позивач в судове засідання не з'явилась, про розгляд справи повідомлена належним чином, клопотання про розгляд справи без її участі до суду не подала.
Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримала повністю, та надала суду пояснення за змістом позову.
Представник відповідача в судовому засіданні позов не визнав, та надав до суду письмовий відзив, в якому зазначає про те, що відповідно до статті 9 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" до складу грошового забезпечення військовослужбовців входять: посадовий оклад; оклад за військовим званням; щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія); одноразові додаткові види грошового забезпечення.
Такі види грошового забезпечення, як матеріальна допомога на оздоровлення, матеріальна допомога для вирішення соціально - побутових питань, премії до державних, професійних свят та ювілейних дат, компенсація за невикористану відпустку не мають систематичного характеру, є тимчасовими виплатами, залежать від певних обставин, їх розмір не є фіксованим, а тому вони не належать до щомісячних виплат та додаткових видів грошового забезпечення осіб рядового і начальницького складу Державної служби України з надзвичайних ситуацій, які враховуються при обчисленні розміру пенсії за Законом України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей".
Враховуючи те, що приписи частини 3 статті 43 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" не передбачають врахування всіх видів грошового забезпечення, які були виплачені військовослужбовцю за час проходження служби та з яких сплачено страхові внески при призначенні пенсії, а наведений вказаною нормою перелік видів грошового забезпечення, які є підставою для призначення (перерахунку) пенсії є вичерпним, тому у діях Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області відсутня будь - яка протиправність.
Зважаючи на це, представник відповідача просить у позові відмовити.
Представник третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору, на стороні відповідача - Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Хмельницькій області в судовому засіданні просить у задоволенні позову відмовити, у зв'язку із відсутністю підстав для його задоволення.
Заслухавши пояснення представників сторін та представника третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору, на стороні відповідача, дослідивши матеріали справи, суд вважає, що позов підлягає частковому задоволенню з таких підстав.
В судовому засіданні встановлено, що ОСОБА_4 перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Хмельницькій області та з 29.04.2016 року отримує пенсію по інвалідності у розмірі пенсії за вислугу років з розрахунку 60 % від отримуваного грошового забезпечення відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 09.04.1992 року № 2262-ХІІ (далі - Закон №2262-ХІІ).
15.12.2017 року позивач звернулась до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області із заявою, в якій просила здійснити перерахунок її пенсії з урахуванням довідки, виданої ОСОБА_5 управлінням Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Хмельницькій області № 260 від 08.12.2017 року про види грошового забезпечення для обчислення пенсії.
Листом від 29.12.2017 року № 1255/К-8 ОСОБА_5 управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області відмовило позивачу у здійсненні перерахунку та виплаті пенсії з урахуванням усіх складових грошового забезпечення, зазначених у довідці Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Хмельницькій області № 260 від 08.12.2017 року.
Підставою для відмови відповідач зазначає статтю 43 Закону № 2262-ХІІ та пункт 7 постанови Кабінету ОСОБА_6 України від 17 липня 1992 року № 393 "Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та членам їхніх сімей" (далі - Порядок № 393).
Не погоджуючись з такою відмовою відповідача, позивач звернулась до суду за захистом своїх порушених прав.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд враховує наступне.
Відповідно до частини 3 статті 43 Закону № 2262-XII (у редакції, чинній на час призначення пенсії позивачу) пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом ОСОБА_6 України.
Пунктом 7 Порядку № 393 (у редакції, чинній на час призначення пенсії позивачу) встановлено, що пенсії обчислюються з розміру грошового забезпечення, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування з урахуванням таких його видів: відповідних окладів за посадою, військовим (спеціальним) званням (для осіб рядового і начальницького складу органів і підрозділів цивільного захисту щомісячної надбавки за спеціальне звання) та відсоткової надбавки за вислугу років у розмірах, установлених за останньою штатною посадою, займаною перед звільненням; щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення, крім щомісячних надбавок (доплат), установлених особам, які мають право на пенсію за вислугу років згідно із законодавством і залишені за їх згодою та в інтересах справи на службі) та премії. Розмір щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії визначається за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням. Середня сума щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії визначається шляхом ділення на 24 загальної суми цих видів грошового забезпечення за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням.
Основні засади державної політики у сфері соціального та правового захисту осіб рядового і начальницького складу служби цивільного захисту, працівників органів управління та сил цивільного захисту і членів їхніх сімей визначає розділ Х Кодексу цивільного захисту України від 02.10.2012 року № 5403-VI.
Відповідно до статті 125 Кодексу цивільного захисту України держава гарантує достатнє грошове забезпечення особам рядового і начальницького складу служби цивільного захисту з метою створення умов для належного та сумлінного виконання ними службових обов'язків.
Порядок та умови грошового забезпечення осіб рядового і начальницького складу служби цивільного захисту встановлюються Кабінетом ОСОБА_6 України.
Так, згідно з пунктом 1 постанови Кабінету ОСОБА_6 України від 7 листопада 2007 року № 1294 "Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" (далі - Постанова № 1294), якою, серед іншого, затверджено схеми посадових окладів осіб рядового і молодшого начальницького складу органів і підрозділів цивільного захисту, грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу складається з посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.
Аналогічні положення щодо визначення грошового забезпечення містить і підпункт 1.3 пункту 1 Інструкції про виплату грошового забезпечення та одноразової грошової допомоги при звільненні особам рядового і начальницького складу служби цивільного захисту, затвердженої наказом МВС України від 10 червня 2008 року № 475 (далі - Інструкція № 475).
Розділ V Інструкції № 475 визначає порядок преміювання осіб рядового і начальницького складу.
Керівники (начальники) органів управління (підрозділів) мають право здійснювати преміювання осіб рядового і начальницького складу відповідно до їх особистого внеску в загальні результати діяльності.
Преміювання осіб рядового і начальницького складу здійснюється в межах фонду преміювання, утвореного в розмірі, визначеному наказом ДСНС України на відповідний рік, але не менше 10 відсотків фонду посадових окладів та економії фонду грошового забезпечення.
Виплата премій здійснюється щомісяця за минулий місяць під час виплати грошового забезпечення за поточний місяць у межах фонду преміювання за розрахунковий період. Розмір премій визначається наказом керівника (начальника) органу управління (підрозділу), керівникам органу управління (підрозділу) - наказами вищих начальників.
Розділ XV Інструкції № 475 визначає порядок виплати грошового забезпечення та одноразової грошової допомоги при звільненні зі служби цивільного захисту.
Особам рядового і начальницького складу, звільненим зі служби цивільного захисту (крім звільнених за віком, станом здоров'я та у зв'язку із скороченням штатів), які щорічну основну відпустку за поточний рік не використали, виплачується грошова компенсація за невикористані дні щорічної основної відпустки, яка надається пропорційно часу, прослуженому в році звільнення, за кожний повний місяць служби.
При виплаті грошової компенсації за невикористану у році звільнення зі служби цивільного захисту відпустку до розрахунку береться грошове забезпечення особи рядового чи начальницького складу, яке вона отримувала на день звільнення.
Особам рядового і начальницького складу, які звільняються із служби цивільного захисту за станом здоров'я, виплачується одноразова грошова допомога при звільненні зі служби цивільного захисту в розмірі 50 відсотків місячного грошового забезпечення за кожний повний календарний рік служби.
Розділ XVIII Інструкції № 475 визначає порядок виплати матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань.
Особам рядового і начальницького складу за рішенням керівника (начальника) органу управління (підрозділу) один раз на рік може надаватися матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань у розмірі, що не перевищує місячного грошового забезпечення.
При визначенні розміру матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань до розрахунку місячного грошового забезпечення беруться: посадові оклади, оклади за спеціальним званням, доплати і надбавки постійного характеру та щомісячна премія у розмірі, що не перевищує розміру, затвердженого положенням про преміювання осіб рядового і начальницького складу (пункт 1 розділу V цієї Інструкції), які встановлені особі рядового або начальницького складу на день звернення.
Розділ XIX Інструкції № 475 визначає порядок виплати допомоги для оздоровлення.
Особам рядового і начальницького складу, в тому числі тим, хто перебуває в розпорядженні органу управління (підрозділу), за рішенням начальника органу управління (підрозділу) один раз на рік може надаватися допомога для оздоровлення в розмірах, що не перевищує їх місячного грошового забезпечення.
Визначення розміру місячного грошового забезпечення для обрахунку допомоги для оздоровлення проводиться у тому ж порядку, що і при обрахунку матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, визначеному пунктом 3 розділу XVIII цієї Інструкції.
Отже, зазначені допомоги є одноразовими додатковими видами грошового забезпечення, які відповідно до частини другої статті 9 Закону № 2011-ХІІ відносяться до складу грошового забезпечення військовослужбовців.
При цьому, суд звертає увагу відповідача, що матеріальна допомога на оздоровлення, матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань, премія до державних, професійних свят та ювілейних дат, компенсація за невикористану відпустку, з яких сплачено страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, відносяться до складу грошового забезпечення військовослужбовців, з якого обчислюється пенсія.
Аналогічні висновки викладені у постанові Верховного Суду України від 10.03.2015 року № 21-70а15.
Стосовно доводів представника відповідача про те, що перелічені вище виплати не належать до щомісячних виплат і додаткових видів грошового забезпечення військовослужбовців, відповідно не враховуються при обчисленні пенсії, то такі ґрунтуються на висновках Конституційного Суду України, викладених в рішенні від 13 травня 2015 року у справі № 4-рп/2015.
За цим рішенням Конституційний Суд України в аспекті порушеного у конституційному зверненні питання щодо розуміння положень частини 3 статті 63 Закону № 2262-ХІІ роз'яснив, що до встановлення виключно законами України нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, на підставі введення яких усі призначені за цим законом пенсії підлягають перерахунку, належать лише надбавки, доплати підвищення.
До такого висновку цей суд дійшов, проаналізувавши положення статті 63 Закону № 2262-ХІІ (щодо видів грошового забезпечення при перерахунку раніше призначених пенсій) у взаємозв'язку зі статтею 43 Закону № 2262-ХІІ (щодо видів грошового забезпечення, які враховуються для призначення пенсій) і в підсумку констатував, що «перелік щомісячних додаткових видів грошового забезпечення, введення яких є підставою для перерахунку пенсій зазначених категорій осіб, визначається виключно законами України» і що такими є лише «надбавки, доплати, підвищення».
Необхідність у роз'ясненні положень статті 63 Закону № 2262-ХІІ, як зазначено в рішенні, виникла у зв'язку з тим, що суди по різному трактують встановлення Кабінетом ОСОБА_6 України щомісячної додаткової грошової винагороди як підставу для перерахунку пенсії відповідно до зазначеної вище статті.
Отож, висновок, до якого дійшов цей суд, стосується порядку перерахунку пенсії у зв'язку зі встановленням нової щомісячної додаткової винагороди, а не порядку призначення пенсії, зокрема - видів грошового забезпечення, з яких вона розраховується.
За таких обставин, відповідач діяв протиправно, не включивши дані види грошового забезпечення до складу грошового забезпечення позивача, з якого обчислювався розмір її пенсії, а тому права останньої підлягають судовому захисту шляхом визнання протиправною та скасування відмови Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області № 1255/К-8 від 29.12.2017 року в проведенні перерахунку раніше призначеної пенсії ОСОБА_4, відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".
Щодо періоду, з якого має бути здійснено перерахунок, то суд зазначає, що із відповідною заявою позивач звернулась до відповідача у 15 грудня 2017 року, додавши додатковий документ на підтвердження права на перерахунок розміру пенсії з урахуванням певних видів доходу (грошового забезпечення) - довідку Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Хмельницькій області № 260 від 08.12.2017 року, а тому перерахунок має бути здійснений саме з 15.12.2017 року.
Статтею 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставах, в межах та у спосіб, що передбачений Конституцією та законами України.
За частинами 1-2 статті 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Згідно пункту 41 висновку № 11 (2008) Консультативної ради європейських суддів до уваги Комітету ОСОБА_6 Європи щодо якості судових рішень обов'язок суддів наводити підстави для своїх рішень не означає необхідності відповідати на кожен аргумент захисту на підтримку кожної підстави захисту. Обсяг цього обов'язку може змінюватися залежно від характеру рішення. Згідно з практикою Європейського суду з прав людини очікуваний обсяг обґрунтування залежить від різних доводів, що їх може наводити кожна зі сторін, а також від різних правових положень, звичаїв та доктринальних принципів, а крім того, ще й від різних практик підготовки та представлення рішень у різних країнах. З тим, щоб дотриматися принципу справедливого суду, обґрунтування рішення повинно засвідчити, що суддя справді дослідив усі основні питання, винесені на його розгляд.
Враховуючи вищенаведене, суд дійшов висновку, що відповідачем протиправно відмовлено в проведенні перерахунку раніше призначеної пенсії ОСОБА_4, відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", а тому позов слід задовольнити частково.
Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ВИРІШИВ:
Позов ОСОБА_4 (АДРЕСА_1, 29026) до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області (вул. Герцена, 10, м. Хмельницький, Хмельницька область, 29000, код ЄДРПОУ 21318350), третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору на стороні відповідача - ОСОБА_5 управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Хмельницькій області (29000, вул. Героїв Чорнобиля, 1/2, м. Хмельницький, код ЄДРПОУ 38662200) про визнання бездіяльності протиправною та зобов’язання вчинити дії, - задовольнити частково.
Визнати протиправною та скасувати відмову Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області № 1255/К-8 від 29.12.2017 року в проведенні перерахунку раніше призначеної пенсії ОСОБА_4, відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".
Зобов'язати ОСОБА_5 управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_4 пенсії, починаючи з 15.12.2017 року, на підставі довідки Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Хмельницькій області № 260 від 08.12.2017 року про види грошового забезпечення для обчислення пенсії, з урахуванням включеного до складу грошового забезпечення, з якого призначається пенсія, суми матеріальної допомоги на оздоровлення, суми матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, суми премії до державних, професійних свят та ювілейних дат, суми компенсації за невикористану відпустку.
В задоволенні решти позовних вимог відмовити.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Вінницького апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з його проголошення, а у випадку, якщо в судовому засіданні були проголошені вступна та резолютивна частини рішення суду, - з дня складення повного судового рішення.
Повне рішення складене 12 березня 2018 року
Головуючий суддя ОСОБА_7