
ЧЕРНІГІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
01 березня 2018 року м. Чернігів Справа № 748/3364/17
Чернігівський окружний адміністративний суд
під головуванням судді Соломко І.І.,
за участю секретаря Пархомчука Д.А.,
представника позивача Савицького І.Ю.,
представника відповідача Горобей І.С.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду справу за адміністративним позовом Заступника керівника Чернігівської місцевої прокуратури, третя особа на стороні позивача, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору - Халявинська загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів Чернігівської районної ради Чернігівської області до Відділу освіти Чернігівської районної державної адміністрації про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії,-
У С Т А Н О В И В:
Звернувшись до суду з адміністративним позовом заступник керівника Чернігівської місцевої прокуратури в інтересах держави, третя особа на стороні позивача, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору - Халявинська загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів Чернігівської районної ради Чернігівської області до відділу освіти Чернігівської районної державної адміністрації, просить:
-визнати протиправною бездіяльність відділу освіти Чернігівської районної державної адміністрації щодо оформлення правовстановлюючих документів на земельну ділянку під будівлями та спорудами Халявинської загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів Чернігівської районної ради Чернігівської області;
-зобов'язати відділ освіти Чернігівської районної державної адміністрації вжити заходи щодо оформлення правовстановлюючих документів на земельну ділянку під Халявинською загальноосвітньою школою І-ІІІ ступенів Чернігівської районної ради Чернігівської області, яка розташована на території с. Халявин Чернігівського району Чернігівської області, площею 4,0 га.
В обґрунтування позовних вимог зазначено, що приміщення навчального закладу Халявинської загальноосвітньої школи Чернігівської районної раді Чернігівської області знаходяться на земельній ділянці площею 4,0 га, на яку відсутні правовстановлюючі документи, що створює передумови для надання її іншим особам, для цілей не пов'язаних із навчально-виховним процесом, та призведе до негативних наслідків і порушення прав дітей. Необхідність оформлення відповідачем правовстановлюючих документів на земельну ділянку під приміщенням навчального закладу передбачено розпорядженням КМУ від 17.10.2012 №802-р. Однак відділом освіти Чернігівської районної державної адміністрації не вжито заходів для оформлення правовстановлюючих документів на користування земельною ділянкою площею 4,0 га.
05.01.2018 ухвалою Чернігівського районного суду Чернігівської області справу № 748/3364/17 передано до Чернігівського окружного адміністративного суду за підсудністю.
24.01.2018 справа надійшла до Чернігівського окружного адміністративного суду.
25.01.2018 ухвалою Чернігівського окружного адміністративного суду відкрито провадження у справі за правилами загального провадження.
13.02.2018 ухвалою суду, без виходу до нарадчої кімнати, відкладено судовий розгляд для надання пояснення на відзив.
01.03.2018 ухвалою суду, без виходу до нарадчої кімнати, закінчено підготовче провадження та розпочато розгляд справи по суті.
Представник позивача у судовому засіданні позовні вимоги підтримав з підстав, викладених у позовній заяві, та просив позов задовольнити.
Відповідач у судовому засіданні позовні вимоги визнав в повному обсязі.
Третя особа на судове засідання не з'явилась, про дату, час та місце розгляду справи повідомлена належним чином.
Розглянувши подані документи і матеріали, заслухавши позицію представника позивача та представника відповідача, оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності, суд дійшов висновку, що позов належить задовольнити з огляду на таке.
Судом встановлено, що згідно з п. 1 Розділу II Положення про відділ освіти Чернігівської РДА, затвердженого розпорядженням голови Чернігівської РДА від 03.10.2016 №707 (далі - Положення) відділ освіти є структурним підрозділом Чернігівської РДА, який утворюється головою і підпорядковується голові РДА. Відповідно до п. 1.1. Розділу II Положення основним завданням відділу освіти є реалізація державної політики в галузі освіти з урахуванням особливостей соціально-культурного середовища району.
Рішенням сесії Чернігівської районної ради від 26.02.2002 «Про прийняття-передачу об'єктів комунальної власності» Халявинська загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів Чернігівської районної ради (далі - Халявинська ЗОШ) прийнята до районної комунальної власності та передана в управління Чернігівській РДА.
На виконання вказаного рішення розпорядженням голови Чернігівської РДА від 30.04.2002 №235 «Про прийняття-передачу об'єктів комунальної власності» Халявинська ЗОШ прийнята до районної комунальної власності та передана в управління відділу освіти Чернігівської РДА.
Згідно інформації відділу освіти РДА №01-15/1148 від 16.11.2017 будівлі вказаного навчального закладу перебувають на балансі та в оперативному управлінні відділу освіти Чернігівської РДА.
Відповідно до п. 4.1. Статуту Халявинської ЗОШ, затвердженого наказом відділу освіти Чернігівської РДА від 24.11.2006 №226 (далі - Статут) управління навчальним закладом здійснюється його засновником - державними органами влади.
Халявинська ЗОШ створена відділом освіти Чернігівської РДА знаходиться у районній комунальній власності згідно рішення 19 сесії 23 скликання Чернігівської районної ради від 23.03.2002. (п. 1.1. Статуту)
Засновником навчального закладу є Чернігівська районна рада Чернігівської області (п. 1.4. Розділу І Статуту). Головною метою навчального закладу є забезпечення реалізації прав громадян на здобуття повної загальної середньої освіти, (п. 1.5. Розділу І Статуту).
Згідно інформаційних даних ЄРДПОУ дата державної реєстрації Халявинської ЗОШ - 30.12.2003 (дата запису 22.02.2005);
Згідно п.п. 5.1-5.3 Розділу V Статуту матеріально-технічна база навчального закладу включає будівлі, споруди, землю, комунікації, обладнання, транспортні засоби, службове житло, інші матеріальні цінності, вартість яких відображено у балансі навчального закладу. Майно навчального закладу належить йому на правах власності, повного господарського відання або оперативного управління відповідно до чинного законодавства, рішення про заснування і статуту навчального закладу та укладених ним угод. Навчальний заклад відповідно до чинного законодавства користується землею, іншими природними ресурсами і несе відповідальність за дотримання вимог та норм їх охорони.
Відповідно до рішення виконкому Халявинської сільської ради від 16.03.1991 № 21 навчальний заклад має земельну ділянку, де розміщуються спортивні та географічний майданчики, навчально-дослідна ділянка, зона відпочинку, господарські будівлі тощо (п. 5.6. Розділу V Статуту).
За п.п. 6.1.-6.2. Розділу VI Статуту фінансова-господарська діяльність навчального закладу здійснюється на основі його кошторису. Джерелами формування кошторису навчального закладу є кошти засновника, кошти державного бюджету тощо.
Приміщення Халявинської ЗОШ знаходиться за адресою: вул. Шкільна, буд. 15-А, с. Халявин, Чернігівський район, Чернігівська область.
Згідно довідки міжрайонного управління у Ріпкинському та Чернігівського районах управління Держгеокадастру у Чернігівській області №10-25-0.212-2174/118-17 від 13.11.2017 площа неоформленої земельної ділянки під будівлею Халявинської ЗОШ становить 4,0 га, нормативна грошова оцінка якої станом на 01.01.2017 становить 5915200 грн., правовстановлюючі документи на вказану земельну ділянку відсутні.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає таке.
Згідно положень Законом України «Про прокуратуру» від 14.10.2014 № 1697-VII представництво прокурором інтересів громадянина або держави в суді полягає у здійсненні процесуальних та інших дій, спрямованих на захист інтересів громадянина або держави, у випадках та порядку, встановлених законом (ч.1 ст.23). Прокурор здійснює представництво в суді законних інтересів держави у разі порушення або загрози порушення інтересів держави, якщо захист цих інтересів не здійснює або неналежним чином здійснює орган державної влади, орган місцевого самоврядування чи інший суб'єкт владних повноважень, до компетенції якого віднесені відповідні повноваження, а також у разі відсутності такого органу (ч.3 ст.23).
Відповідно до Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» від 21.05.1997 № 280/97-ВР (ст.20) державний контроль за діяльністю органів і посадових осіб місцевого самоврядування може здійснюватися лише на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, і не повинен призводити до втручання органів державної влади чи їх посадових осіб у здійснення органами місцевого самоврядування наданих їм власних повноважень.
Згідно з Конституцією України (ст.116) Кабінет Міністрів України: вживає заходів щодо забезпечення прав і свобод людини і громадянина; забезпечує проведення фінансової, цінової, інвестиційної та податкової політики; політики у сферах праці й зайнятості населення, соціального захисту, освіти, науки і культури, охорони природи, екологічної безпеки і природокористування; забезпечує рівні умови розвитку всіх форм власності; здійснює управління об'єктами державної власності відповідно до закону; спрямовує і координує роботу міністерств, інших органів виконавчої влади; здійснює інші повноваження, визначені Конституцією та законами України.
Законом України «Про Кабінет Міністрів України» від 27.02.2014 № 794-VII визначено, що одним із повноважень Кабінету Міністрів України (ст.20) у сферах соціальної політики, охорони здоров'я, освіти, науки, культури, спорту, туризму, охорони навколишнього природного середовища та ліквідації наслідків надзвичайних ситуацій є: здійснення державного управління у сфері охорони та раціонального використання землі, її надр, водних ресурсів, рослинного і тваринного світу, інших природних ресурсів.
Так, розпорядженням КМУ від 17.10.2012 №802-р «Про здійснення протягом 2012 і 2013 років заходів, пов'язаних з проведенням землевпорядних робіт, оформленням правовстановлюючих документів на земельні ділянки, на яких розміщені дошкільні та загальноосвітні навчальні заклади» зобов'язано центральні органи виконавчої влади, у підпорядкуванні яких перебувають дошкільні, загальноосвітні навчальні заклади, здійснити протягом 2012 і 2013 років заходи, пов'язані з проведенням землевпорядних робіт, оформленням правовстановлюючих документів на земельні ділянки, на яких розміщені дошкільні та загальноосвітні навчальні заклади. Державне агентство земельних ресурсів та його територіальні органи повинні забезпечити проведення землевпорядних робіт і оформлення правовстановлюючих документів на земельні ділянки, на яких розміщені дошкільні та загальноосвітні навчальні заклади, в установленому законодавством порядку.
Відповідно до Закону України «Про загальну середню освіту» від 13.05.1999 № 651-XIV (ч.3 ст.37) (далі Закон №651-XIV) місцеві органи виконавчої влади та органи місцевого самоврядування у галузі загальної середньої освіти у межах їх компетенції: виконують функції засновника закладів загальної середньої освіти на відповідній території; організовують нормативне, програмне, матеріальне, науково-методичне забезпечення; сприяють проведенню інноваційної діяльності в системі загальної середньої освіти; здійснюють інші повноваження відповідно до Конституції України та законів України.
Згідно Положення про відділ освіти Чернігівської районної державної адміністрації, затвердженого розпорядженням голови районної державної адміністрації від 03.10.2016 № 707 (а.с.27-32) одним із основних завдань відділу освіти є реалізація державної політики в галузі освіти з урахуванням особливостей соціального культурного середовища району, створення умов для реалізації гарантованого Конституцією України права громадян на отримання повної загальної середньої освіти, координація діяльності навчальних закладів, що належать до сфери управління відділу освіти районної державної адміністрації, організація роботи з їх нормативного, програмного, кадрового, матеріально-технічного і науково-методичного забезпечення, здійснення управління навчальними закладами, що є комунальною власністю та перебувають у безпосередньому підпорядкуванні.
Згідно Закону України «Про освіту» №1060-XII від 23.05.1991 (ч.1 ст.63) (далі - Закон №1060-XII, чинний до 28.09.2017) матеріально-технічна база навчальних закладів та установ, організацій, підприємств системи освіти включає будівлі, споруди, землю, комунікації, обладнання, транспортні засоби, службове житло та інші цінності. Відповідно до Закону України «Про освіту» від 05.09.2017 №2145-VIII (ч.1 ч.3 ст.22) (далі - Закон №2145-VIII) юридична особа має статус закладу освіти, якщо основним видом її діяльності є освітня діяльність. Заклад освіти залежно від засновника може діяти як державний, комунальний, приватний чи корпоративний. Згідно Закону №2145-VIII (ч.1, ч.2 ст.80) до майна закладів освіти та установ, організацій, підприємств системи освіти належать: нерухоме та рухоме майно, включаючи будівлі, споруди, земельні ділянки, комунікації, обладнання, транспортні засоби, службове житло тощо; майнові права, включаючи майнові права інтелектуальної власності на об'єкти права інтелектуальної власності, зокрема інформаційні системи, об'єкти авторського права та/або суміжних прав; інші активи, передбачені законодавством. Майно закладів освіти та установ, організацій, підприємств системи освіти належить їм на правах, визначених законодавством.
Одним із завдань відповідача є здійснення управління навчальними закладами, що знаходяться у межах району і належать до сфери управління райдержадміністрацією, та координація діяльності цих навчальних закладів, у т. ч. правовідносин щодо набуття права користування на земельну ділянку.
Порядок, умови та форми набуття закладами освіти прав на землю визначаються Земельним кодексом України від 25.10.2001 №2768-ІІІ (надалі Кодекс №2768-ІІІ) визначено (ч.1 ст.3), що земельні відносини регулюються Конституцією України, цим Кодексом, а також прийнятими відповідно до них нормативно-правовими актами. Право постійного користування земельною ділянкою це право володіння і користування земельною ділянкою, яка перебуває у державній або комунальній власності, без встановлення строку (ч.1 ст.92).
Відповідно до Закону №1060 (ч.2 ст.18) навчальні заклади, що засновані на загальнодержавній або комунальній власності, мають статус державного навчального закладу. Земельні ділянки державних навчальних закладів, установ та організацій системи освіти передаються їм у постійне користування відповідно до Кодексу №2768-ІІІ (ч.2 ст.63 Закону №1060). Права постійного користування земельною ділянкою із земель державної та комунальної власності набувають заклади освіти незалежно від форми власності (п. ґ ч.2 ст.92 Кодексу №2768-ІІІ ).
Відповідно до Земельного кодексу України (ч.1 ст.116) громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом або за результатами аукціону. Набуття права на землю громадянами та юридичними особами здійснюється шляхом передачі земельних ділянок у власність або надання їх у користування (ч.2 ст.116 Кодексу №2768-ІІІ ). Згідно Кодексу №2768-ІІІ (ч.1 ст.124) визначено, що передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування згідно з їх повноваженнями, визначеними ст.122 цього Кодексу, чи договору купівлі-продажу права оренди земельної ділянки (у разі продажу права оренди) шляхом укладення договору оренди земельної ділянки чи договору купівлі-продажу права оренди земельної ділянки. Згідно Кодексу №2768-ІІІ (ч.1 ст122) сільські, селищні, міські ради передають земельні ділянки у власність або у користування із земель комунальної власності відповідних територіальних громад для всіх потреб.
Надання земельних ділянок державної або комунальної власності у користування здійснюється органами виконавчої влади або органами місцевого самоврядування (ч.1 ст.123 Кодексу №2768-ІІІ). Рішення зазначених органів приймається на підставі проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок, у тому числі, у разі формування нової земельної ділянки. Особа, зацікавлена в одержанні у користування земельної ділянки із земель державної або комунальної власності за проектом землеустрою щодо її відведення, звертається з клопотанням про надання дозволу на його розробку до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, які відповідно до повноважень, визначених ст.122 Кодексу №2768-ІІІ, передають у власність або користування такі земельні ділянки. У клопотанні зазначаються орієнтовний розмір земельної ділянки та цільове призначення (додаються графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування та розмір земельної ділянки) (ч.2 ст.123 Кодексу №2768-ІІІ).
Кодексом №2768-ІІІ (ч.3, ч.6 ст.123) встановлено, що відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування в межах їх повноважень у місячний строк розглядає клопотання і дає дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надає мотивовану відмову у його наданні, а у разі надання такого дозволу - у двотижневий строк з дня отримання проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки та за необхідності здійснення обов'язкової державної експертизи землевпорядної документації згідно із законом - після отримання позитивного висновку такої експертизи приймає рішення про надання земельної ділянки у користування.
Відповідно до Кодексу №2768-ІІІ (ст.125) право власності на земельну ділянку, а також право постійного користування та право оренди земельної ділянки виникають з моменту державної реєстрації цих прав. Право власності, користування земельною ділянкою оформлюється відповідно до Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» (ст.126 Земельного кодексу України).
Законом України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» (ч.1 ст.3) від 01.07.2004 №1952-VI (далі - Закон № 1952) встановлено, що державна реєстрація прав є обов'язковою. Інформація про права на нерухоме майно та їх обтяження належить внесенню до Державного реєстру прав. Згідно Закону №1952 права на нерухоме майно та їх обтяження, що належать державній реєстрації відповідно до Закону, виникають з моменту реєстрації (ч.2 ст.33).
Отже, наведеними нормативно-правовими актами встановлено порядок оформлення правовстановлюючих документів на земельну ділянку.
Відповідно до положення про Міністерство освіти і науки України, затвердженого постановою КМУ від 16.10.2014 № 630 (п.1) Міністерство освіти і науки України (МОН) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України. МОН є головним органом у системі центральних органів виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сферах освіти і науки, наукової, науково-технічної та інноваційної діяльності, трансферу (передачі) технологій, а також забезпечує формування та реалізацію державної політики у сфері здійснення державного нагляду (контролю) за діяльністю навчальних закладів, підприємств, установ та організацій, які надають послуги у сфері освіти або провадять іншу діяльність, пов'язану з наданням таких послуг, незалежно від їх підпорядкування і форми власності.
Відповідно до Закону України «Про місцеві державні адміністрації» (ст.1) виконавчу владу в областях і районах, містах Києві та Севастополі здійснюють місцеві державні адміністрації. Місцева державна адміністрація є місцевим органом виконавчої влади і входить до системи органів виконавчої влади. Місцева державна адміністрація в межах своїх повноважень здійснює виконавчу владу на території відповідної адміністративно-територіальної одиниці, а також реалізує повноваження, делеговані їй відповідною радою. Місцеві державні адміністрації в межах відповідної адміністративно-територіальної одиниці забезпечують, зокрема: виконання Конституції, законів України, актів Президента України, Кабінету Міністрів України, інших органів виконавчої влади вищого рівня; взаємодію з органами місцевого самоврядування; реалізацію інших наданих державою, а також делегованих відповідними радами повноважень (ст.2 Закону України «Про місцеві державні адміністрації»). Місцева державна адміністрація, зокрема: реалізовує державну політику в галузі науки і освіти; вживає заходів до збереження мережі закладів освіти.
Докази, що відділ освіти Чернігівської РДА звертався з окремим замовленням/призначенням у бюджетних запитах стосовно фінансування витрат на оформлення права користування на земельну ділянку площею 4,0 га для обслуговування Халявинської ЗОШ, відсутні.
Принцип «належного урядування», як правило, не повинен перешкоджати державним органам виправляти випадкові помилки, навіть ті, причиною яких є їхня власна недбалість, оскільки будь-яка інша позиція була б рівнозначною санкціонуванню неналежного розподілу обмежених державних ресурсів, що саме по собі суперечило б загальним інтересам. З іншого боку, потреба виправити минулу «помилку» не повинна непропорційним чином втручатися в нове право, набуте особою, яка покладалася на легітимність добросовісних дій державного органу. Державні органи, що не впроваджують або не дотримуються власних процедур, не повинні мати можливості отримувати вигоду від своїх протиправних дій або уникати виконання своїх обов'язків. Ризик будь-якої помилки державного органу повинен покладатися на саму державу, а помилки не можуть виправлятися за рахунок осіб, яких вони стосуються (рішення ЄСПЛ у справі Rysovskyy проти України, 29979/04, п.71).
Принцип верховенства права повною мірою поширюється як до дітей, так і до дорослих. Найкращі інтереси дітей мають бути оцінені та збалансовані, що відноситься до всіх судових (і позасудових) або адміністративних розглядів.
Відповідачем не надано суду доказів вжиття заходів, спрямованих на оформлення правовстановлюючих документів на земельну ділянку, тому позовні вимоги про визнання протиправною бездіяльності відділу освіти Чернігівської районної державної адміністрації належить задовольнити.
Права на нерухоме майно та їх обтяження мають бути обов'язково зареєстровані відповідно до чинного законодавства, оскільки стан невизначеності у зв'язку із відсутністю правовстановлюючих документів на земельну ділянку під навчально-виховним комплексом створює передумови надання її іншим особам, та призведе до негативних наслідків і порушення прав дітей.
З огляду на те, що відповідачем допущено бездіяльність щодо оформлення правовстановлюючих документів на земельну ділянку під будівлями та спорудами Халявинської ЗОШ, а відсутність правовстановлюючих документів на земельну ділянку під Халявинської ЗОШ створює передумови для надання її іншим особам, та призведе до негативних наслідків і порушення прав дітей, суд дійшов висновку про необхідність зобов'язати відповідача вжити заходи щодо оформлення правовстановлюючих документів на земельну ділянку під будівлями та спорудами Халявинської ЗОШ, яка розташована на території с. Халявин Чернігівського району Чернігівської області, площею 4,0 га.
КАС України встановлено (ч.2 ст.139), що у разі задоволення позову суб'єкта владних повноважень з відповідача стягуються судові витрати суб'єкта владних повноважень, пов'язані із залученням свідків та проведенням експертиз.
Керуючись ст.ст. 6, 9, 14, 139, ч.3 ст.183, ст.ст. 241-246, 255, 293, 295-297 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,
В И Р І Ш И В:
Адміністративний позов Заступника керівника Чернігівської місцевої прокуратури (вул. Шевченка, 1,м. Чернігів,14000), третя особа на стороні позивача, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору - Халявинська загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів Чернігівської районної ради Чернігівської області (вул. Шкільна,15-а, с. Халявин, Чернігівський район, Чернігівська область, 15524) до Відділу освіти Чернігівської районної державної адміністрації (вул.Шевченка,48,Чм.ернігів,14000) про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії, задовольнити повністю.
Визнати протиправною бездіяльність Відділу освіти Чернігівської районної державної адміністрації щодо оформлення правовстановлюючих документів на земельну ділянку під будівлями та спорудами Халявинської загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів Чернігівської районної ради Чернігівської області.
Зобов'язати Відділ освіти Чернігівської районної державної адміністрації вжити заходи щодо оформлення правовстановлюючих документів на земельну ділянку під будівлями та спорудами Халявинської загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів Чернігівської районної ради Чернігівської області, яка розташована на території с. Халявин Чернігівського району Чернігівської області, площею 4,0 га.
Рішення суду набирає законної сили в порядку статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене до Київського апеляційного адміністративного суду в строки, визначені статтею 295 Кодексу адміністративного судочинства України, протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення суду. Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення.
Повний текст рішення виготовлено 13 червня 2018 року.
Суддя підпис І.І. Соломко
З оригіналом згідно
Рішення суду від 01.03.2018 не набрало законної сили.
Суддя І.І. Соломко